Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΕΠΙΔΟΜΑ???


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ, ΕΧΩ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ, ΜΠΗΚΑ ΣΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΙΚΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΠΟΛΥ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ!

ΛΟΙΠΟΝ, ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΜΕ ΗΜΙΑΠΑΣΟΛΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ ΤΟΥ '11 ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ 2 ΜΗΝΩΝ, ΠΙΘΑΝΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΑΚΟΜΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ ΓΥΡΩ ΣΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΤΟΥ '12.

ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΕΠΙΔΟΜΑ Κ ΑΝΑ ΝΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΠΡΕΙΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΤΙΚΑ???

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.. ΦΙΛΙΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα αν εννοεις επιδομα κυοφοριας(καταθεση δικαιολογητικων στον 7ο μηνα) και λοχειας(καταθεση δικαιολογητικων μολις γεννησεις) χρειαζεσαι 200 ενσημα τα τελευταια 2 χρονια πριν την ΠΗΤ.Αν εννοεις τωρα οχι τιποτα (οχι μονο εσυ ολες οσες μενουν εγκυος στην αρχη της εγκυμοσυνης δεν παιρνουν τιποτα)Αν θες κατι αλλο και μπορω να βοηθησω πες μου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΤΩΡΑ, ΕΝΝΟΥΣΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ, ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ! ΒΑΣΙΚΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΠΟΥ ΟΤΙ ΑΝ ΠΑΡΕΙΣ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ.... ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ? ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ??? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν παρεις αναρρωτικη ΔΕΝ δικαιουσαι καποια χρηματα απο τον εργοδοτη αν θυμαμαι καλα. δεν εχει να κανει με τα επιδοματα του ικα

Δικαιουται αναρρωτικη 25 ημερων δηλ. αν παρει αναρρωτικη 25 ημερες το ικα θα της βγαλει καποιο ποσο το υπολοιπο θα το παρει απο τον εργοδοτη της

Link to comment
Share on other sites

Δικαιουται αναρρωτικη 25 ημερων δηλ. αν παρει αναρρωτικη 25 ημερες το ικα θα της βγαλει καποιο ποσο το υπολοιπο θα το παρει απο τον εργοδοτη της

 

 

φυσικα και δικαιουται αναρρωτικη και θα πληρωθει ακριβως οπως το ειπες.μια μαμα ομως που δεν θα παρει αναρρωτικη οταν βγει σε αδεια κυοφοριας θα πρεπει ο εργοδοτης να της δωσει καποια χρηματα επιπλεον.Ειναι αυτα τα χρηματα που γραφεις,το ποσο που του αναλογουσε εαν επαιρνε αναρρωτικη.

 

αυτο εννοει η v&a ;).

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΕΧΩ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΡΡΙΕΣ ΑΚΟΜΑ ΒΛΕΠΕΤΕ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΓΚΥΟΣ Κ ΠΡΩΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕ ΕΝΣΗΜΑ Κ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΜΠΑΛΑ.... ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΓΙΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ, ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥΣ,ΑΔΕΙΕΣ ΚΛΠ. ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΞΗΣ:

 

ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ ΤΟΥ '11 ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΜΕ ΗΜΙΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ Κ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΜΟΥ ΚΑΘΑΡΑ ΕΙΝΑΙ 400ΕΥΡΩ. ΠΗΤ 11 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΤΟΥ '12, ΕΧΩ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΕΝΣΗΜΟ, ΕΚΛΕΙΣΑ ΤΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΗΝΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ Κ ΕΧΩ 10 ΜΕΡΕΣ ΑΝΡΡΩΤΙΚΗ...

ΠΩΣ ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ?

ΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΤΙΚΑ ΣΤΟ ΙΚΑ?

ΤΙ ΡΟΛΟ ΠΑΙΖΕΙ Ο ΟΑΕΔ?

ΚΑΙ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ!

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.... ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!

Link to comment
Share on other sites

με το καλο να γεννησεις!!!!....

δεν ξερω να σου πω πως βγαζουν τα ποσα που σου δινουν....

ξερω ομως να σου πω οτι....

1)πας στον γιατρο σου περιπου 7 μηνα και του ζητας χαρτι για το ποτε θα γεννησεις....

2)μαζι με το χαρτι του γιατρου σου και ολο το ιστορικο των εξετασεων σου πχ.β επιπεδου κλεινεις ραντεβου και πας σε γιατρο του ικα και σου δινει εκεινος την αδεια σου που θα πρεπει να δωσεις στην δουλεια σου

3)σταματας 56 πριν την ημερομηνια και 63 μερες μετα....αν τυχον αλλαξει η ημερομηνια σου (πχ. πιο νωρις) δεν χανεις τις μερες...τις παιρνεις μετα μαζι με τις 63....

4)οταν σταματησεις απο την δουλεια σου πας ικα καταθετεις κατι δικαιολογιτικα και μετα απο κανα μηνα-διμηνο παιρνεις τα πρωτα λεφτα της κυοφοριας....(εμενα απο την καθυστεριση μου τα δωσανε αφου γεννησα)

5)αφου γεννησεις ξανα πας σε ικα (της περιοχης σου) και σε ικα που ανηκει το μαιευτηριο καταθετεις αλλα χαρτια και παιρνες λεφτα της λοχειας και του τοκετου αντιστοιχα απο το καθενα....

6)μετα πας οαεδ καταθετεις κατι χαρτια και παιρνεις και απο εκει επιδομα μητροτητας...

αυτα!!!!!!

καλη δυναμη!!!!

οτι αλλο θες....εδω ειμαι!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παρακαλω!!!!!!!απο χαρτουρα ομως οχι.....τα ιδια θελουνε...

φωτοτυπια ταυτοτητας-φωτοτυπια βιβλιαριου που να εισαι πρωτο ονομα δικαιουχος-ληξιαρχικη πραξη γεννησης του παιδιου-το βιβλιαριο υγειας σου-και κανα δυο χαρτια απο τον εργοδοτη σου!!!....

αν τα μαζεψεις ολα σωστα ξεμπερδευεις αμεσως!!!;)

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και δικαιουται αναρρωτικη και θα πληρωθει ακριβως οπως το ειπες.μια μαμα ομως που δεν θα παρει αναρρωτικη οταν βγει σε αδεια κυοφοριας θα πρεπει ο εργοδοτης να της δωσει καποια χρηματα επιπλεον.Ειναι αυτα τα χρηματα που γραφεις,το ποσο που του αναλογουσε εαν επαιρνε αναρρωτικη.

 

αυτο εννοει η v&a ;).

 

ναι σοφακι αυτο ακριβως. Αν δεν παρει αναρρωτικη τοτε ο εργοδοτης πρεπει να δωσει χρηματα (νομιζω 25 ημερων αν θυμαμαι καλα!!!)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ερωτηση !!! Εμενα η γυναικα μου χανει τα επιδωματα γιατι ενω δουλευε και ειχε τα ενσημα που χρειαζονται (κανονικα) τελικα ο εργοδοτης της δεν τα εβαζε !!! Και τα χανουμε για λιγα ενσημα 7- 10 ...τεσπα ...

 

Εαν την ασφαλισω εγω , ιδιωτικος υπαλληλος , θα δικαιουται κατι ;

Δεν εχω ακομα τα 200 ενσημα εγω γιατι πιο πριν ημουν τεβε ....

αμα μου λυσετε τον Γορδιο αυτο δεσμο ...

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ-ΕΣ

ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΕΘΕΙ ΠΑΛΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ, ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΘΑ ΤΟ ΡΩΤΗΣΩ ΚΙ ΕΓΩ. ΕΙΜΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΣΤΟ ΙΚΑ ΑΠΟ 20/8/12 ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΙΘΑΝΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ 20/4/13 ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΜΟΥ. ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΥΠΕΡΗΧΟ. ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΕΑΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΗΣΗΣ-ΛΟΧΕΙΑΣ? ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΩ 200 ΕΝΣΗΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΗΤ ΚΑΙ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΠΙΣΩ. ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ. ΤΟ 2011 ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΝΣΗΜΑ ΣΤΟ ΙΚΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΙΑΤΙ ΗΜΟΥΝ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΣΤΟΝ ΣΥΖΥΓΟ ΜΟΥ ΣΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΔΥΟ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΕΣ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...