Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γέννησα νωριτερα-επίδομα λοχείας


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια...Μήπως ξέρει κάποια να μου πει τι γίνετε με το επιδόμα λοχείας του ικα αμα γεννήσεις νωρίτερα?Εγω γέννησα 2 εβδομάδες πριν την ΠΗΤ πρέπει να γίνει κάτι διαφορετικο απο αυτά που ξέρω?τι χαρτιά χρειάζονται γνωρίζετε? Το επίδομα κυοφορίας θα το πάρω τέλος του μήνα πρέπει να περιμένω να πάρω αυτό και μέτα να πάω για το λοχείας?Και μπορεί αυτό να γίνει με εξουσιοδότηση σε κάποιον τρίτο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια...Μήπως ξέρει κάποια να μου πει τι γίνετε με το επιδόμα λοχείας του ικα αμα γεννήσεις νωρίτερα?Εγω γέννησα 2 εβδομάδες πριν την ΠΗΤ πρέπει να γίνει κάτι διαφορετικο απο αυτά που ξέρω?τι χαρτιά χρειάζονται γνωρίζετε? Το επίδομα κυοφορίας θα το πάρω τέλος του μήνα πρέπει να περιμένω να πάρω αυτό και μέτα να πάω για το λοχείας?Και μπορεί αυτό να γίνει με εξουσιοδότηση σε κάποιον τρίτο?

Καλημέρα! Εγώ γέννησα και τα δυο μου παιδιά νωρίτερα (προωράκια) και πληρώθηκα κανονικά. Δεν θυμάμαι τη διαδικασία γιατί έχουν περάσει χρόνια από τότε, αλλά μπορεί ο καλός σου ή κάποιος άλλος να ρωτήσει στο ταμείο σου. Εγώ θυμάμαι ότι τα κανόνισε όλα ο άντρας μου χωρίς εξουσιοδότηση, αλλά ρωτήστε. Να σου ζήσει το μπεμπέκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ γέννησα νωρίτερα 1 μήνα. Οταν θα πας στο ΙΚΑ με το πιστοποιητικό γέννησης του μωρού ή την βεβαίωση από το μαιευτήριο ότι γέννησες (δεν θυμάμαι τα δικαιολογητικά) θα τους θυμίσεις (γιατί μπορεί να το προσπεράσουν) να σου δώσουν επιπλέον χρήματα για τις 2 αυτές εβδομάδες (επίδομα τέκνου). Το τι σου δίνουν ΠΡΙΝ γεννήσεις είναι αρκετά λιγότερα από αυτά ΑΦΟΥ γεννήσεις.

Ελπίζω να ξέρετε όλες ότι δικαιούστε από το ΙΚΑ και δώρο Χριστουγέννων ή Πάσχα εφόσον λείπατε με επαπειλούμενη κλπ.

Και επίσης για όσες γεννήσατε πρόσφατα και βγάλετε βιβλιάριο ΙΚΑ στο μωράκι σας, πάτε να βγάλετε και ΑΜΚΑ σε ένα ΚΕΠ γιατί αλλιώς δεν σας γράφει κανείς εμβόλια!

 

Να σας ζήσουν τα μωράκια σας!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...