Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΧΡΩΜΑ ΚΑΡΟΤΣΙΟΥ??


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες! Άνοιξα νέο θέμα γιατί δεν βρήκα κάτι να με βοηθήσει...Ισως φανει λίγο προσωπική η απορία μου αλλά πραγματικά θα ήθελα τη γνώμη σας. Μόλις μπήκα στον 7ο μήνα και είμαστε έτοιμη να ξεκινησούμε τις αγορές, έχω βρεί ένα πολυσύστημα καροτσιού που με ικανοποιεί ( απο αποψη τιμής και αξεσουάρ) αλλα βγαίνει μόνο σε δυο συνδιασμούς χρωμάτων ( καφέ-ροζ και καφέ- γαλάζιο). Το θέμα τωρα είναι οτι σαν συνδιασμοί χρωμάτων μου άρεσαν πολύ και τα δύο αλλά δεν ξέρω πιο να διαλέξω. Περιμένουμε κοριτσάκι αλλα σκέφτομαι οτι αν το δευτερο παιδακι ( οποτε ερθει) βγει αγοράκι δεν θα μου κολλάει και πολύ να το βαλω σε ροζ καρότσι...μήπως ομως δεν ειναι ωραιο και να βάλω το κοριτσάκι σε γαλαζιο?? Θα ήθελα πολύ τη γνώμη σας, γιατι πρεπει να αποφασίσω επιτέλους.

Υ.Γ. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται απο τους κανονισμούς, αλλά γράφω και το link να το δεί όποια θέλει http://www.prenatal.gr/grecia/pueri_ai_2010/outdoor/index.asp ( σελίδα 14). Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια :wink:

Το τζιτζικάκι μου είναι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα!! δεν ανοιξα το λινκ γιατι κανει πολυ ωρα... αλλα πλεον απο εμπειρια θα σου πω οτι θα τα επαιρνα ολα καπως ουδετερα... σε γενικες γραμες ετσι και εκανα... μονο την κουνια πηρα ροζ και την μπανιερα ολα τα αλλα κανουν και για τα δυο... εχοντας την κορη δεν μου παει να την βαλω σε γαλαζιο και περιμενοντας πλεον τον γιο δεν θελω να τον βαλω σε ροζ ... οποτε την κουνια θα την παμε για φρεσκαρισμα να γινει γαλαζια και με την μπανιερα θα δω τι θα κανω... εγω θα σου ελεγα να διαλεξεις κατι αλλο που να κανει και για τα δυο ... με το καλο!!

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα.

και εγω θα σου ελεγα να προτιμησεις καποιο ουδετερο χρωμα για το καροτσι.

Σιγουρα αν παρεις το μπλε ειναι πιο ευκολο να βαλεις το κοριτσακι μεσα σε σχεση με το ροζ που εγω δεν θα εβαζα το αγορακι μου μεσα.

εμεις πηραμε μπεζ-μαυρο και περιμενουμε κοριτσακι.

καλη επιλογη και με το καλο το μωρο σου!!!!

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ και τις δύο, και με το καλό και εσείς να υποδεχτείτε τα μωράκια σας! Και εγώ θα ήθελα να υπάρχει σε κάποιο πιο ουδέτερο χρώμα γιατί είναι σαφώς πιο έυκολο αλλά δυστυχώς ο τρίτος συνδιασμός που υπάρχει είναι σκούρο μπλέ ( και δεν μου άρεσε καθόλου). Λόγω οικονομικής κρίσης δεν θα ήθελα να πάω σε άλλο μοντέλο γιατί αυτο είναι σε πολύ καλή τιμή για αυτά που προσφέρει..., οπότε πρέπει να διαλέξω ανάμεσα στα δύο!Φυσικά για κρεβατάκι κ.τ.λ. θα τα πάρω σε ουδέτερο χρώμα ( εκεί είναι πιο ευκολη η επιλογή!) . Πάντως σας ευχαρίστω για τη βοήθεια, κάθε γνώμη είναι χρήσιμη και επιθυμητή!

Το τζιτζικάκι μου είναι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει καθόλου το σκούρο μπλέ μπορείς να του βάλεις μια ροζ ομπρελίτσα και ειναι μια χαρούλα.Εμείς γκρί μαυρο αλκαντάρα αν το λεώ καλά έχουμε της μικρής και αν ποτέ είχαμε σκοπό για δεύτερο μια χαρά θα μας ερχόταν και η κουνια μπεζ-φυστικί όλα ουδέτερα δηλ.;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχήν θα σου πρότεινα κι εγώ να διαλέξεις κάτι ουδέτερο. Αλλά αν θέλεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να πάρεις ένα απο τα δύο, τότε ίσως ήταν καλύτερα να πάρεις το καφέ-γαλάζιο. Γιατί το κοριτσάκι, μπαίνει σε γαλάζιο, φοράει γαλάζια ρούχα κλπ. Αλλά το αγοράκι δεν μπαίνει με τίποτα σε ροζ.:wink:

edit

Τώρα πρόσεξα ότι υπάρχει και σκούρο μπλε. Όπως σου έγραψε και μια κοπέλα πιο πάνω, βάζοντας διάφορα αξεσουάρ, θα φωτίσει μην το φοβάσαι. Π.χ. εγώ έβαζα όσο ήταν μικράκι, μια πάνα. Θα είναι ροζ δηλαδή όλο το κάθισμα. Επάνω στην κουκούλα θα βάλεις καμιά διακοσμητική παραμάνα-ματάκι με ροζ-φούξια χρώματα. Κανένα παιχνιδάκι καροτσιού να κρέμεται απο εδώ κι απο κει και θα είναι μια χαρά. ;)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλά... μόνο εγώ θα έβαζα το γιο μου σε καφέ-ροζ καροτσάκι χωρίς δεύτερη σκέψη;;; :shock:

 

:lol::lol: όχι,όχι...ξέρω και ακόμα μια... Είχα γνωρίσει μια κοπέλα απο την πρ. Σοβιετική ένωση, όπου όταν γέννησε τον γιο της, το μόνο καροτσάκι που είχαν βρει (ήταν δυσεύρετα εκείνη την εποχή στη χώρα-20 χρόνια πριν) ήταν ροζ. Και δεν φτάνει αυτό, αλλά του έπλεξε η μαμά της μια κουβερτούλα για το καρότσι και την έκανε ροζ για να ταιριάζει λέει με το καρότσι... Και έβγαζε βόλτα τον νεογέννητο ΓΙΟ της μέσα σε ένα καρότσι- πανδαισία του ροζ!!! :lol::lol::lol::lol:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol: το παιδί καλά είναι... η μάνα πάλι....είχαν γίνει τα νεύρα της τσατάλια, απο το να απαντάει συνέχεια στον δρόμο σε όσους της ευχόταν, ότι το μωρό είναι αγόρι και να τους βλέπει να την κοιτάνε με γουρλωμένα μάτια!!! :lol::lol:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαχαχα μικρό το κακό. Εγώ του φοράω μέχρι και ροζ φορμάκια, αλλά τα νεύρα μου είναι μια χαρά.

 

Υποψιάζομαι βέβαια ότι κάποιοι μας βλέπουν στο δρόμο και σκέφτονται "αχ τι άσχημο κοριτσάκι, σαν αγόρι είναι" :P

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχαχα!!!! Στάνταρ!!!

Αν το πρώτο μου παιδί ήταν κορίτσι, τότε στο 2ο (γιο) θα έβαζα κάποια απο τα ροζ ρουχαλάκια.....αλλά ΜΟΝΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ!!! Σε βρίσκω απο τολμηρή εώς αναίσθητη!!:P:lol::lol::lol:

 

 

(ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι το χιούμορ μου.. * όπου αναίσθητη βλ. "δεν μασάς" :wink: )

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Αναίσθητη δεν λες τίποτα! Βέβαια το ίδιο ήταν και η μητέρα μου που φορούσε στον μικρότερο αδερφό μου τα δικά μου ροζουλί συνολάκια. Αυτά πριν από 35 χρόνια στην Ελλάδα, άρα χωρίς να έχουμε δικαιολογία ότι τα μωρουδιακά ήταν δυσεύρετα.... :wink::cool::lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγω καροτσι πηρα γκρι αλλα το δευτερο που εχω το καλοκαιρινο που λεμε που ειναι σπαστο το πηρα γαλαζιο κι ας εχω κοριτσι...

Νομιζω το γαλαζιο και το μπλε ειναι πιο ουδετερα χρωματα..ενταξει το ροζ εχει συνδεθει περισσοτερο με κοριτσι αλλα τα αλλα δυο ειναι πιο unisex χρωματακια...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ειχα παρομοιο θεμα πριν λιγες μερες που πηγα για καροτσι.Το μοντελο που ηθελα εβγαινε σε διαφορα χρωματα αλλα επαθα ψυχωση με το φουξια....και περιμενω αγορι!!!Ημουν αποφασισμενη να το παρω,αγνοωντας το γεγονος οτι ο αντρας μου παραλιγο να λιποθυμησει μολις του ανακοινωσα το χρωμα του καροτσιου.Τελικα με δευτερη σκεψη το παρηγγειλα σε μαυρο (ολα τα υπολοιπα δε μου αρεσαν).Κι αυτο γιατι λογω ορμονων αν καποιος μου ελεγε κατι του στυλ "να σου ζησει η κορη" (συμπερασμα απο το φουξια καροτσι και μονο) θα τον πλακωνα στο ξυλο και θα 'χαμε αλλα!

Δεν ξερω ποτε και γιατι επικρατησε το ροζ για τα κοριτσια και το σιελ για τα αγορια κι επισης εχω παρατηρησει οτι στα κοριτσια μπορεις πιο ευκολα να χρησιμοποιησεις οποιοδηποτε χρωμα.Και αναρωτιεμαι...

Υπαρχει καποιος σημαντικος λογος κατα τον οποιο θα επρεπε να χρησιμοποιουμε το ροζ και το σιελ για κοριτσια και αγορια αντιστοιχα οταν ειναι τοσο μικρα μωρακια και δεν καταλαβαινουν??

Οταν μεγαλωσουν αργοτερα ειναι ''σωστο'' να τα αφηνουμε να πιστευουν οτι υπαρχουν "αγοριστικα" και "κοριτσιστικα" χρωματα??

Μηπως τα ισοπεδωνω ολα??

Μηπως ειμαι πολυ χιππισα:confused:

Και τελικα ηταν καλυτερο που διαλεξα το κατιμαυρο καροτσι αντι του φουξια???

bj0Ip3.png

0cvxp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...