Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παροχες ΤΕΒΕ (στη γέννα)


Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω τι παροχές δίνει το Τεβε οσον αφορα τη γέννα και τα νοσήλια. Στο πρώτο μου παιδάκι είχα ΙΚΑ και λόγω καισαρικής που θεωρήτε επέμβαση δε πλήρωσα για δωμάτιο. Τωρα όμως ο συζυγός μου θα κάνει εναρξη στο ΤΕΒΕ και δε ξέρω τι πληρώνεις σε δημόσιο νοσοκομείο οσο αφορά το δωμάτιο και αν πέρνεις κάποιο βοήθημα. Σημείωση οτι εγώ είμαι άνεργη οπότε αν δικαιούμαστε κάποιο βοήθημα θα το πάρει ο αντρας μου, ξερετε αν προβλέπετε απο το Ταμείο αυτό κάτι τέτοιο? Ευχαριστώ πάρα πολύ.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα!γεννησα στο αλεξανδρας με αυτη την ασφαλεια.ειχα δυκλινο δωματιο γεννησα με καισαρικη και δωσαμε γυρω στα 300 ευρω αν θυμαμαι καλα!καναμε μετα τα χαρτια που επρεπε και πηραμε 900 ευρω 860 καπου εκει! :D

.png40145a8546f30db01.gif
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!γεννησα στο αλεξανδρας με αυτη την ασφαλεια.ειχα δυκλινο δωματιο γεννησα με καισαρικη και δωσαμε γυρω στα 300 ευρω αν θυμαμαι καλα!καναμε μετα τα χαρτια που επρεπε και πηραμε 900 ευρω 860 καπου εκει! :D

.png40145a8546f30db01.gif
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες. Να σε ρωτήσω όμως αν έχεις παρα πολύ καιρό που γέννησες δηλαδή κατα πόσο ισχύει και σήμερα βεβαια μέσες ακρες.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

foulina καταρχάς με το καλό να γεννήσεις ένα γερό παιδάκι. Όπως λέει η nat-left είναι 800? το επίδομα από το ΤΕΒΕ. Αν κάνεις καισαρική μπορείς να πάρεις επιπλέον έως 69? (αλλά εκτός από όλα τα άλλα δικαιολογητικά που ζητάνε θα πρέπει ο μαιευτήρας σου να σου δώσει μια γνωμάτευση με το λόγο που έγινε η καισαρική). Εγώ γέννησα πρόσφατα (26/11/2008) και αυτά μου ζήτησαν. Είμαι η ίδια άμεσα ασφαλισμένη και τη διαδικασία και όλα τα χαρτιά τα υπέβαλα τέλη Δεκεμβρίου 2008. Δεν πιστεύω να έχει αλλάξει κάτι ως σήμερα...

[URL="http://ticker.7910.org/eng"][/URL][URL="http://ticker.7910.org/eng"][IMG]http://ticker.7910.org/an1cCDC0g410010MzU4NzIzZGp8NDMyOTdkYXxvdXIgcHJlY2lvdXMgR2VvcmdpYSBpcw.gif[/IMG][/URL]
Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...
foulina καταρχάς με το καλό να γεννήσεις ένα γερό παιδάκι. Όπως λέει η nat-left είναι 800? το επίδομα από το ΤΕΒΕ. Αν κάνεις καισαρική μπορείς να πάρεις επιπλέον έως 69? (αλλά εκτός από όλα τα άλλα δικαιολογητικά που ζητάνε θα πρέπει ο μαιευτήρας σου να σου δώσει μια γνωμάτευση με το λόγο που έγινε η καισαρική). Εγώ γέννησα πρόσφατα (26/11/2008) και αυτά μου ζήτησαν. Είμαι η ίδια άμεσα ασφαλισμένη και τη διαδικασία και όλα τα χαρτιά τα υπέβαλα τέλη Δεκεμβρίου 2008. Δεν πιστεύω να έχει αλλάξει κάτι ως σήμερα...

 

 

bouboukitsas mom,

Αν είσαι η ίδια ασφαλησμένη στο Τεβε έχεις μια επιπλέον παροχή.

Πλήρώνεις για 1 χρόνο τις εισφορές μειωμένες κατά 50%.

Στο Τεβε δεν το λένε αλλα εχει βγεί εγκύκλειος απο πέρυσι.

Έχεις δικααίώμα να κάνεις την αίτηση και άναδρομικά αλλά δεν θύμαμε για πόσους μήνες.

Μπες http://www.tebe.gr και θα το βρείς στις εγκύκλειους.

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

eleni1 ευτυχώς έπεσα σε καλή υπάλληλο και μου το είπαν, οπότε το εφαρμόζω ήδη! Εΰχαριστώ πολύ πάντως.

[URL="http://ticker.7910.org/eng"][/URL][URL="http://ticker.7910.org/eng"][IMG]http://ticker.7910.org/an1cCDC0g410010MzU4NzIzZGp8NDMyOTdkYXxvdXIgcHJlY2lvdXMgR2VvcmdpYSBpcw.gif[/IMG][/URL]
Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε ρε κορίτσια, αύριο πρωί πρωί φεύγω για ΤΕΒΕ! Εγώ δηλαδή τζάμπα πληρώνω κανονικά τόσο καιρό... Ντροπή τους, να μην μας ενημερώνουν...

Αλλάζω την γκαρνταρόμπα μου δημιουργικά!

 

.pngpLWrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα ο σύζυγος έχει τεβε και είμουν προστατευόμενο μέλος όμως απο τον προηγόυμενο μήνα έκανα έναρξη στο τεβε και εγώ, όσον αφορα το συνταγολόγιο θα πρέπει να βγάλω καινούργιο? Και αν ναι, θα πρέπει να περιμένω 4 μήνες?

Επίσης θέλω να μεταφέρω τα παιδιά σε εμένα τη διαδικασίες πρέπει να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
bouboukitsas mom,

Αν είσαι η ίδια ασφαλησμένη στο Τεβε έχεις μια επιπλέον παροχή.

Πλήρώνεις για 1 χρόνο τις εισφορές μειωμένες κατά 50%.

Στο Τεβε δεν το λένε αλλα εχει βγεί εγκύκλειος απο πέρυσι.

Έχεις δικααίώμα να κάνεις την αίτηση και άναδρομικά αλλά δεν θύμαμε για πόσους μήνες.

Μπες www.tebe.gr και θα το βρείς στις εγκύκλειους.

 

 

Ξέρεις αν αυτό ισχύει ακόμα, γιατί κ εγώ είμαι άμεσα ασφαλισμένη στον ΟΑΕΕ (πρώην ΤΕΒΕ) και παρόλο που ψάχνω στο site τις εγκυκλίους δεν βρίσκω κάτι σχετικό!

Πώς αλλιώς θα μπορούσα να μάθω, αν δεν σ' ενημερώνουν στον ΟΑΕΕ!?!?!:?:

Link to comment
Share on other sites

gul ισχυει ακομα αυτο,ψαξε το,ειναι περιπου 900 ευρω το χρονο

 

 

ναι, ευχαριστώ! έψαξα στο site του ΟΑΕΕ κ την βρήκα. Μόλις γεννήσω με το καλό θα πάω με αυτήν παραμάσχαλα στον ΟΑΕΕ για να τους την τρίψω στην μούρη αν μου πουν ότι δεν ξέρουν τίποτα... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ο σύζυγος έχει τεβε και είμουν προστατευόμενο μέλος όμως απο τον προηγόυμενο μήνα έκανα έναρξη στο τεβε και εγώ, όσον αφορα το συνταγολόγιο θα πρέπει να βγάλω καινούργιο? Και αν ναι, θα πρέπει να περιμένω 4 μήνες?

Επίσης θέλω να μεταφέρω τα παιδιά σε εμένα τη διαδικασίες πρέπει να κάνω?

 

 

Χωρίς να είμαι η απόλυτα αρμόδια για αυτό κ ίσως να μην σου απαντώ σωστά, νομίζω ότι θα πρέπει να πάρεις καινούριο, δικό σου δλδ συνταγολόγιο και βιβλιάριο υγείας στο οποίο θα πρέπει να περιμένεις να συμπληρώσεις 4 μήνες για να έχεις δικαίωμα παραλαβείς και φυσικά να έχεις εξοφλήσει κ τους 4 αυτούς μήνες... Στο λέω γτ κ εγώ πρόσφατα έκανα εγγραφή στο ΤΕΒΕ, στις αρχές σεπτεμβρίου δικαιούμουν βάση 4μηνου βιβλιάριο υγείας και συνταγολόγιο αλλά έπρεπε να περιμένω να εκδοθεί το τελευταίο δίμηνο, να το πληρώσω κ μετά να πάω με τα δικαιολογητικά να πάρω τα πράγματα...

Ρώτα και για σίγουρα βέβαια! Ελπίζω να βοήθησα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια,καλησπέρα!!!!Πέρα από τα 800 που είναι το επίδομα τοκετού, το ΤΕΒΕ καλύπτει νοσηλεία μετά τη γέννα?Εγώ θα γεννήσω στο Γέννεσις το οποίο είναι συμβεβλημένο ως μαιευτήριο, όμως πρόσφατα που είχα συζήτηση με μία φίλη που γέννησε πέρυσι με την ίδια ασφάλεια που είπε πως πλήρωσε κανονικά!Επίσης, ο γυναικολόγος μου τυγχάνει να είναι ιατρός του ΤΕΒΕ. Θα τον πληρώσω κανονικά ή η ασφάλιση καλύπτει κάτι στον τοκετό?Ευχαριστώ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοριτσια καλημερα. Εχω ασφαλεια τεβε και γενναω σε 2 περιπου μηνες. Ξερετε ποσο παει το μονοκλινο στο ελενα και αν μες στη τιμη ειναι και οι εξετασεις του μωρου και οι δικες μου;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ειμαι μητερα 2 παιδιων απο προηγουμενο γαμο,ανεργη,παντρευομαι τον φεβρουαριο και ειμαι εγκυος στο 3ο ...ο μελλων συζυγος εχει τεβε...δικαιουμαστε καποιο επιδομα ?ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...