Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Στο όριο της φτώχειας πάνω από ένας στους τρεις Έλληνες


summer wine

Recommended Posts

Έψαξα λιγάκι για να μη σας παραπληροφορώ και με σιγουριά σας λέω ότι το 2013 το όριο φτώχειας για μια τετραμελή οικογένεια ήταν 908 ευρώ το μήνα. Για το 2015 δε βρήκα κάτι από έγκυρη πηγή. Ούτε για πολύτεκνους διευκρινίζει love.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 676
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ίσως πρέπει να δοθεί ορισμός στο τι μπορεί να είναι η αποτελεσματική "αντίδραση". Αντίδραση δεν ισούται πάντα με λύση. Λόγω της αντίδρασης περάσαν από τη Βουλή και περνάνε ακόμα τα πιο γελοία τυπάκια που πέρασαν ποτέ. Με φοβίζει η πολλή αντίδραση!

 

Και το λογαριασμό τον πληρώνουν ορισμένοι. Είμαι από αυτούς που έχει υποβαθμιστεί αρκετά η ζωή τους και δουλεύω καμιά 20ριά χρόνια τώρα. Αλλά βρε παιδί μου, είναι και θέμα νοοτροπίας, δεν θεωρώ ότι η κλάψα θα μας οδηγήσει κάπου. Η δουλειά μπορεί να μας οδηγήσει κάπου και η αποτελεσματικότητα. Και αυτή συνήθως δεν την βλέπω σε ανθρώπους που αρκούνται σε θεωρίες και διαπιστώσεις. Συνήθως απέχουν από την πράξη και απέχουν από τις λύσεις.

+1 στα παραπάνω

 

Δεν υπάρχει ευρωπαϊκή χώρα όπου περιμένει κάποιος να ζήσει οικογένεια άνετα με έναν μέτριο μισθό...

+1 και σε αυτό

 

Έψαξα λιγάκι για να μη σας παραπληροφορώ και με σιγουριά σας λέω ότι το 2013 το όριο φτώχειας για μια τετραμελή οικογένεια ήταν 908 ευρώ το μήνα.

Καθαρά ή μεικτά?

 

Αν είναι καθαρά, το όριο της φτώχειας είναι αρκετά ...γενναιόδωρο.

Link to comment
Share on other sites

+

Αν είναι καθαρά, το όριο της φτώχειας είναι αρκετά ...γενναιόδωρο.

 

Αλήθεια το πιστεύεις αυτό;

Βγάλε και κανά 400άρι για ενοίκιο ή δάνειο σπιτιού και πες μου εσύ τι σου μένει για να πληρώσεις λογαριασμούς, να πας σουπερμάρκετ (γιατί κάτι πρέπει να ταίσεις τουλάχιστον αυτά τα 2 παιδιά εμείς αντέχουμε οι μεγάλοι) , να ζεσταθείς το χειμώνα, να βάλεις βενζίνη στο αυτοκίνητο σου γιατί πρέπει να πας στη δουλειά για να πάρεις αυτό το γενναίοδωρο ποσό των 908 ευρώ (οι συγκοινωνίες δεν πηγαίνουν παντού δυστυχώς) και να παίξεις τζόκερ να σου τύχει καμία στραβή -θέμα υγείας, ζημιά στο σπίτι/αυτοκίνητο ή ότιδήποτε έκτακτο.

 

Δώσε μου ένα λογαριασμό να σου βάλω τα χρήματα που θα περισσέψουν από αυτό το γενναίδωρο ποσό.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, ίσως να είμαι συνηθισμένη να ζω αλλιώς, πάντως 900 ευρώ καθαρά εγώ δεν το λέω "φτώχεια". Σίγουρα δεν είναι άνεση, αλλά δεν είναι και φτώχεια.

 

Βγάλε και κανά 400άρι για ενοίκιο ή δάνειο σπιτιού και πες μου εσύ τι σου μένει για να πληρώσεις λογαριασμούς, να πας σουπερμάρκετ (γιατί κάτι πρέπει να ταίσεις τουλάχιστον αυτά τα 2 παιδιά εμείς αντέχουμε οι μεγάλοι) , να ζεσταθείς το χειμώνα, να βάλεις βενζίνη στο αυτοκίνητο σου γιατί πρέπει να πας στη δουλειά για να πάρεις αυτό το γενναίοδωρο ποσό των 908 ευρώ (οι συγκοινωνίες δεν πηγαίνουν παντού δυστυχώς) και να παίξεις τζόκερ να σου τύχει καμία στραβή -θέμα υγείας, ζημιά στο σπίτι/αυτοκίνητο ή ότιδήποτε έκτακτο.

Μία λύση θα ήταν να μετακομίσεις πιο κοντά στη δουλειά σου ώστε να σε εξυπηρετούν οι συγκοινωνίες ή να μπορείς να πας περπατώντας και να μην χρειάζεσαι αυτοκίνητο - άρα γλυτώνεις τα έξοδα συντήρησης, την ασφάλιση, τους φόρους, τις βενζίνες και το ρίσκο ζημειάς. Το αυτοκίνητο δεν είναι απαραίτητο εργαλείο, είναι είδος πολυτελείας.

 

Για θέματα υγείας υπάρχουν οι γιατροί του ΕΟΠΠΥ και τα δημόσια νοσοκομεία, τα οποία είναι (σχεδόν) δωρεάν.

 

Σίγουρα αν το μοναδικό σου εισόδημα είναι 900 ευρώ, θα πρέπει να κάνεις θυσίες για να μπορέσεις να μεγαλώσεις οικογένεια. Δεν διαφωνώ ως προς αυτό. Αλλά μου φαίνεται υπερβολικό να θεωρείς τον εαυτό σου φτωχό επειδή δεν έχεις την ευχαίρεια να ζεις σε ό,τι σπίτι γουστάρεις, σε όποια γειτονιά γουστάρεις, να βλέπεις ιδιώτες γιατρούς και να συντηρείς αυτοκίνητο!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, ίσως να είμαι συνηθισμένη να ζω αλλιώς, πάντως 900 ευρώ καθαρά εγώ δεν το λέω "φτώχεια". Σίγουρα δεν είναι άνεση, αλλά δεν είναι και φτώχεια.

 

 

Μία λύση θα ήταν να μετακομίσεις πιο κοντά στη δουλειά σου ώστε να σε εξυπηρετούν οι συγκοινωνίες ή να μπορείς να πας περπατώντας και να μην χρειάζεσαι αυτοκίνητο - άρα γλυτώνεις τα έξοδα συντήρησης, την ασφάλιση, τους φόρους, τις βενζίνες και το ρίσκο ζημειάς. Το αυτοκίνητο δεν είναι απαραίτητο εργαλείο, είναι είδος πολυτελείας.

 

Για θέματα υγείας υπάρχουν οι γιατροί του ΕΟΠΠΥ και τα δημόσια νοσοκομεία, τα οποία είναι (σχεδόν) δωρεάν.

 

Σίγουρα αν το μοναδικό σου εισόδημα είναι 900 ευρώ, θα πρέπει να κάνεις θυσίες για να μπορέσεις να μεγαλώσεις οικογένεια. Δεν διαφωνώ ως προς αυτό. Αλλά μου φαίνεται υπερβολικό να θεωρείς τον εαυτό σου φτωχό επειδή δεν έχεις την ευχαίρεια να ζεις σε ό,τι σπίτι γουστάρεις, σε όποια γειτονιά γουστάρεις, να βλέπεις ιδιώτες γιατρούς και να συντηρείς αυτοκίνητο!

 

Μα φυσικά και δε μιλάμε να ζεις σε όποιο σπίτι γουστάρεις και σε όποια γειτονιά γουστάρεις! Μιλάμε για ένα διαμέρισμα σε μια καθόλου μα καθόλου ''χάι'' περιοχή.

Δεν σου ανέφερα ιδιώτες γιατρούς καν εγώ...δεν μπορείς να πας σε ιδιώτη γιατρό με 900 ευρώ και αν έχεις κάποια πάθηση που πρέπει να παίρνεις φάρμακα βαριά άστα να πάνε. Η πεθερά μου δίνει το μήνα 250 ευρώ για φάρμακα μέσω εοππυ!!!!

Μη μιλάμε γενικά ότι είναι όλα εύκολα....αν βάλεις κάτω τα νούμερα θα δεις ότι είναι πολύ δύσκολο, οκ δε κοιμάσαι στο δρόμο αλλά πλησιάζεις τα όρια της αξιοπρέπειας με αυτά τα ποσά. Και με δύο παιδιά... δε θέλω ούτε καν να το φαντάζομαι!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΜΑΡΙΤΑ προφανως και δεν ειναι πολλα τα 900 ευρω το μηνα για μια 4μελη οικογενεια...!! Ομως αυτο που λεμε ειναι πως, ναι μεν μικρο ποσο, αλλα "παλευεται" και τελικα με θυσιες σιγουρα μπορει να τα καταφερει να ζησει αξιοπρεπως.

Δυστυχως πλεον, καποιοι πρεπει να κανουμε θυσιες ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΑΓΗΤΟ, ΣΤΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ , ΣΤΙΣ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ...Το μυστικο εγω νομιζω, συμφωνωντας με την AthinaP ειναι να μη γκρινιαζουμε ολημερα καιολη νυχτα, να κανουμε οοοοοοποια θυσια μπορουμε και στην τελικη....ακομη και να στερηθουμε το φαγητο που επιθυμουμε, να καταφερουμε να "πεισουμε" τον εαυτο μας πως δεν ειμαστε φτωχοι, απλα περναμε καποια φαση δυσκολιας:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μα φυσικά και δε μιλάμε να ζεις σε όποιο σπίτι γουστάρεις και σε όποια γειτονιά γουστάρεις! Μιλάμε για ένα διαμέρισμα σε μια καθόλου μα καθόλου ''χάι'' περιοχή.

Δεν σου ανέφερα ιδιώτες γιατρούς καν εγώ...δεν μπορείς να πας σε ιδιώτη γιατρό με 900 ευρώ και αν έχεις κάποια πάθηση που πρέπει να παίρνεις φάρμακα βαριά άστα να πάνε. Η πεθερά μου δίνει το μήνα 250 ευρώ για φάρμακα μέσω εοππυ!!!!

Μη μιλάμε γενικά ότι είναι όλα εύκολα....αν βάλεις κάτω τα νούμερα θα δεις ότι είναι πολύ δύσκολο, οκ δε κοιμάσαι στο δρόμο αλλά πλησιάζεις τα όρια της αξιοπρέπειας με αυτά τα ποσά. Και με δύο παιδιά... δε θέλω ούτε καν να το φαντάζομαι!!

 

Αυτο λεμε πως δεν ειναι τοσο τραγικο...και να το φανταστεις μπορεις αλλα και να το κανεις!

Link to comment
Share on other sites

Μα φυσικά και δε μιλάμε να ζεις σε όποιο σπίτι γουστάρεις και σε όποια γειτονιά γουστάρεις! Μιλάμε για ένα διαμέρισμα σε μια καθόλου μα καθόλου ''χάι'' περιοχή.

Δεν σου ανέφερα ιδιώτες γιατρούς καν εγώ...δεν μπορείς να πας σε ιδιώτη γιατρό με 900 ευρώ και αν έχεις κάποια πάθηση που πρέπει να παίρνεις φάρμακα βαριά άστα να πάνε. Η πεθερά μου δίνει το μήνα 250 ευρώ για φάρμακα μέσω εοππυ!!!!

Μη μιλάμε γενικά ότι είναι όλα εύκολα....αν βάλεις κάτω τα νούμερα θα δεις ότι είναι πολύ δύσκολο, οκ δε κοιμάσαι στο δρόμο αλλά πλησιάζεις τα όρια της αξιοπρέπειας με αυτά τα ποσά. Και με δύο παιδιά... δε θέλω ούτε καν να το φαντάζομαι!!

 

Πω πω άσχημη κατάσταση!

Και στο τέλος μένει και τίποτα στην άκρη αν τύχει κατι απρόοπτο;

Ο Θεός βοηθός να λέμε, να μάστε καλα γιατι αν τύχει κάτι και χάσεις την τέλεια δουλειά με τα 900 ευρω την εβαψες!

 

Εντίτ

Μην σε νταουνιασω by the way αλλα πραγματικά να προσευχόμαστε να είμαστε καλα, γιατι οταν ο κόσμος λέει ότι καλα ειναι τα 900 δεν εχει σκεφτεί ότι και αυτά μπορεί να τα χάσεις εύκολα (απολύσεις, προβλήματα υγείας κλπ) και επειδή ειναι τόσο λίγα δεν έχεις κανεις την ευκαιρία να μαζέψεις για τις γκρίζες μέρες!!

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΡΙΤΑ προφανως και δεν ειναι πολλα τα 900 ευρω το μηνα για μια 4μελη οικογενεια...!! Ομως αυτο που λεμε ειναι πως, ναι μεν μικρο ποσο, αλλα "παλευεται" και τελικα με θυσιες σιγουρα μπορει να τα καταφερει να ζησει αξιοπρεπως.

Δυστυχως πλεον, καποιοι πρεπει να κανουμε θυσιες ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΑΓΗΤΟ, ΣΤΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ , ΣΤΙΣ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ...Το μυστικο εγω νομιζω, συμφωνωντας με την AthinaP ειναι να μη γκρινιαζουμε ολημερα καιολη νυχτα, να κανουμε οοοοοοποια θυσια μπορουμε και στην τελικη....ακομη και να στερηθουμε το φαγητο που επιθυμουμε, να καταφερουμε να "πεισουμε" τον εαυτο μας πως δεν ειμαστε φτωχοι, απλα περναμε καποια φαση δυσκολιας:rolleyes:

 

Κοίτα, εγώ δεν είμαι από αυτές που γκρινιάζουν...είμαι αισιόδοξη και λέω όλα καλά θα πάνε. Όταν μπαίναν στο σπίτι μας μόνο αυτά τα 900 ευρώ πάντα έλεγα δόξα τω Θεώ που υπάρχουν και αυτά. Αλλά υπήρχαν και οι γονείς μου,, χωρίς αυτούς δεν θα έβγαινε. Να είμαστε ρεαλιστές. Με αυτά τα λεφτά και με δόση δανείου 460 ευρώ δε ζεις αξιοπρεπώς, απλά επιπλέεις μέχρι να βουλιάξεις.

Ευτυχώς τώρα είναι καλύτερα τα πράγματα, και ΤΩΡΑ ζούμε αξιοπρεπώς (χρειάστηκαν όμως 600 ευρώ παραπάνω για να γίνει αυτό).

 

Αυτο λεμε πως δεν ειναι τοσο τραγικο...και να το φανταστεις μπορεις αλλα και να το κανεις!

 

 

Μπαααα...δε με παίρνει να το φαντάζομαι...

 

Πω πω άσχημη κατάσταση!

Και στο τέλος μένει και τίποτα στην άκρη αν τύχει κατι απρόοπτο;

Ο Θεός βοηθός να λέμε, να μάστε καλα γιατι αν τύχει κάτι και χάσεις την τέλεια δουλειά με τα 900 ευρω την εβαψες!

 

Όπως τα λες! αν χάσεις τα 900 ευρώ την έβαψες! Με 900 ευρώ όχι δε μένει κάτι στην άκρη αλλά πρέπει να έχεις και στην άκρη για να βγάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, εγώ δεν είμαι από αυτές που γκρινιάζουν...είμαι αισιόδοξη και λέω όλα καλά θα πάνε. Όταν μπαίναν στο σπίτι μας μόνο αυτά τα 900 ευρώ πάντα έλεγα δόξα τω Θεώ που υπάρχουν και αυτά. Αλλά υπήρχαν και οι γονείς μου,, χωρίς αυτούς δεν θα έβγαινε. Να είμαστε ρεαλιστές. Με αυτά τα λεφτά και με δόση δανείου 460 ευρώ δε ζεις αξιοπρεπώς, απλά επιπλέεις μέχρι να βουλιάξεις.

Ευτυχώς τώρα είναι καλύτερα τα πράγματα, και ΤΩΡΑ ζούμε αξιοπρεπώς (χρειάστηκαν όμως 600 ευρώ παραπάνω για να γίνει αυτό).

 

 

 

Τοτε δε μιλαμε για 900 αλλα για 450 το μηνα που ειναι οντως πολυ δυσκολο!!

 

Αααχχχ τωρα παμε σε αλλη πονεμενη ιστορια...τα δανεια των σπιτιων...εκει εγω πιστευω ειχαμε εκτροχιαστει, που παιρναμε ΟΛΟΙ σπιτι και κανονιζαμε να πληρωνουμε κατι υπερογκα ποσα μηνιαιως...!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με 900 ευρώ το μήνα και ενοίκιο, τετραμελής οικογένεια για μένα δε βγαίνει. Μπορεί απλά να επιβιώσει, αν δεν έχει θέρμανση και αυτοκίνητο, αν τρώει κάθε μέρα μακαρόνια και φακές, αν παίρνει δανεικά ρούχα για τα παιδιά, αν δεν τα στέλνει καμιά δραστηριότητα, αν ανάβουν θερμοσίφωνα μια φορά τη βδομάδα για μπάνιο και πλένουν τα ρούχα μια φορά στο τετραήμερο. Ναι, δε θα πεθάνουν, θα επιβιώσουν, αλλά αν θεωρούμε φυσιολογικό ένας στους τρεις Έλληνες να ζει έτσι, τι να πω, καλά να πάθουμε!:roll:

 

Όσο για τη γκρίνια, συμφωνώ ότι δε βοηθάει, όπως δε βοηθάει και η απελπισία. Εννοείται να είμαστε ευγνώμονες για οτιδήποτε μας δίνεται σ αυτή τη ζωή και να μην το βάζουμε κάτω. Αλλά ούτε και το να κλείνουμε τα μάτια μας και να μη δεχόμαστε ότι τα πράγματα δεν είναι καθόλου ρόδινα για πολλούς συνανθρώπους μας, θεωρώ ότι βοηθάει.

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΡΙΤΑ προφανως και δεν ειναι πολλα τα 900 ευρω το μηνα για μια 4μελη οικογενεια...!! Ομως αυτο που λεμε ειναι πως, ναι μεν μικρο ποσο, αλλα "παλευεται" και τελικα με θυσιες σιγουρα μπορει να τα καταφερει να ζησει αξιοπρεπως.

Δυστυχως πλεον, καποιοι πρεπει να κανουμε θυσιες ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΑΓΗΤΟ, ΣΤΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ , ΣΤΙΣ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ...Το μυστικο εγω νομιζω, συμφωνωντας με την AthinaP ειναι να μη γκρινιαζουμε ολημερα καιολη νυχτα, να κανουμε οοοοοοποια θυσια μπορουμε και στην τελικη....ακομη και να στερηθουμε το φαγητο που επιθυμουμε, να καταφερουμε να "πεισουμε" τον εαυτο μας πως δεν ειμαστε φτωχοι, απλα περναμε καποια φαση δυσκολιας:rolleyes:

 

Love4 αν και σε αλλα θεματα συμφωνω μαζι σου...ποσο μα ΠΟΣΟ διαφωνω με οσα λες εδω...σορρυ...

 

ΑΡΝΟΥΜΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ να ζησω με 900 ευρω και να πω και Δοξα τω Θεω...ναι δεν πεθαινεις αλλα δεν τρως παρα φακες, δεν εχεις θερμανση, και ζεις σπιτι-δουλεια-σπιτι μεσα στη μιζερια. Αν δηλ δεν παθεις κατι σοβαρο και σε πεταξουν σε κανενα δημοσιο νοσοκομειο που παραπανω ειπαν σαν προσον, καλυτερα να μεινεις σπιτι σου. Και βασικα να εχεις δικο σου σπιτι, γιατι αν εχεις ενοικιο θα πληρωνεις μονο αυτο και τα φαρμακα σου-ισως λιγες φακες. Τους λογαριασμους??

 

ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ηθελαν, να καταργησουν τη μεσαια ταξη. Να σε κανουν να πεις, οτι μπορω να ζησω σαν το Κινεζο, που δεν εχει ΣΚ, δεν εχει ωραριο, ζει με ελαχιστα το μηνα (μαλλον οχι ζει, απλα δεν πεθαινει-παντα) και δε μιλαει κι απο πανω, παρα περπαταει με το χαμογελο και το κεφαλι σκυφτο. Φιλος μου που πηγε και ειδε πως ζουν επαθε ενα σοκ τοσο μεγαλο, που δεν μιλουσε για μηνες-ειχε παθει καταθλιψη. Ωραιο προτυπο, λοιπον!

 

Αρνουμαι λοιπον να επιβιωνω, αντι να ζω, να μειωνω καθε μερα αυτα που χρειαζομαι, γιατι...αντεχω και καλα κι αλλο....με αυτη τη λογικη στο τελος θα πεθανουμε ολοι, σαν το γαιδαρο του Χοτζα.

 

Εχω σπουδασει, εχω κοπιασει, εχω εργαστει, εχω προσφερει και προσφερω, πληρωνω παντα τους φορους και τις υποχρεωσεις μου και εχω το δικαιωμα σε μισθο που δεν θα με φερει σε δυσκολη θεση-να μην μπορω να ανταπεξελθω και να χρωσταω, η να πεθανω στην ψαθα. ΜΟΥ-ΜΑΣ ΑΞΙΖΕΙ, κατι καλυτερο.

 

Εχουμε το δικαιωμα να πραγματοποιησουμε τα ονειρα μας και αν τελικα μας πεισουν οτι μπορουμε και χωρις αυτα, τοτε ναι, χασαμε.

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λες! αν χάσεις τα 900 ευρώ την έβαψες!

Και 1200 να παίρνεις, αν τα χάσεις, την έβαψες.

 

Μην σου πω και περισσότερα αν παίρνεις, αν τα χάσεις, την έβαψες περισσότερο. Γιατί αυτοί που παίρνουν τα περισσότερα, δεν ζουν με 1200 και τα υπόλοιπα στην άκρη, ζουν απλά με περισσότερα. Και όταν τα χάσουν τους μένουν τα τεκμήρια - το ακριβό διαμέρισμα, το δάνειο, το ακριβό αμάξι και οι απλήρωτες δόσεις της πιστωτικής.

 

Ή ακόμα χειρότερα, τους μένουν τα δύο σπίτια τα οποία αγόρασαν ως επένδυση και τώρα πληρώνουν τον ΕΝΦΙΑ τζάμπα και βερεσέ.

 

Ή τους μένουν οι καταθέσεις στην τράπεζα που μπορεί αύριο το κράτος να τις δεσμεύσει ή να τις φορολογήσει με έναν τρελλό συντελεστή και να στις εξαφανίσει στο πι και φι.

 

Με 900 ευρώ το μήνα και ενοίκιο, τετραμελής οικογένεια για μένα δε βγαίνει. Μπορεί απλά να επιβιώσει, αν δεν έχει θέρμανση και αυτοκίνητο, αν τρώει κάθε μέρα μακαρόνια και φακές, αν παίρνει δανεικά ρούχα για τα παιδιά, αν δεν τα στέλνει καμιά δραστηριότητα, αν ανάβουν θερμοσίφωνα μια φορά τη βδομάδα για μπάνιο και πλένουν τα ρούχα μια φορά στο τετραήμερο. Ναι, δε θα πεθάνουν, θα επιβιώσουν, αλλά αν θεωρούμε φυσιολογικό ένας στους τρεις Έλληνες να ζει έτσι, τι να πω, καλά να πάθουμε!

Φυσικά και βγαίνει, απλά πρέπει να κάνει κάποιες θυσίες. Από εκεί και πέρα εξαρτάται τι θεωρεί ο καθένας μας θυσία. Ας πούμε εγώ μένω κοντά στη δουλειά μου, δεν έχω αυτοκίνητο και παίρνω δανεικά ρούχα και παιχνίδια για το παιδί. Αυτά είναι πράγματα που τα κάνω για να μπορώ να βγαίνω με τα χρήματα που παίρνω. Δεν με θεωρώ φτωχή. Αν έπρεπε να συντηρήσω αυτοκίνητο και ήθελα να αγοράζω μόνο καινούρια ρούχα και παπούτσια, θα αισθανόμουν πολύ φτωχότερη, ίσως και μίζερη, γιατί δεν θα έφταναν τα λεφτά μου. Λογικό.

Link to comment
Share on other sites

Love4 αν και σε αλλα θεματα συμφωνω μαζι σου...ποσο μα ΠΟΣΟ διαφωνω με οσα λες εδω...σορρυ...

 

ΑΡΝΟΥΜΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ να ζησω με 900 ευρω και να πω και Δοξα τω Θεω...ναι δεν πεθαινεις αλλα δεν τρως παρα φακες, δεν εχεις θερμανση, και ζεις σπιτι-δουλεια-σπιτι μεσα στη μιζερια. Αν δηλ δεν παθεις κατι σοβαρο και σε πεταξουν σε κανενα δημοσιο νοσοκομειο που παραπανω ειπαν σαν προσον, καλυτερα να μεινεις σπιτι σου. Και βασικα να εχεις δικο σου σπιτι, γιατι αν εχεις ενοικιο θα πληρωνεις μονο αυτο και τα φαρμακα σου-ισως λιγες φακες. Τους λογαριασμους??

 

ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ηθελαν, να καταργησουν τη μεσαια ταξη. Να σε κανουν να πεις, οτι μπορω να ζησω σαν το Κινεζο, που δεν εχει ΣΚ, δεν εχει ωραριο, ζει με ελαχιστα το μηνα (μαλλον οχι ζει, απλα δεν πεθαινει-παντα) και δε μιλαει κι απο πανω, παρα περπαταει με το χαμογελο και το κεφαλι σκυφτο. Φιλος μου που πηγε και ειδε πως ζουν επαθε ενα σοκ τοσο μεγαλο, που δεν μιλουσε για μηνες-ειχε παθει καταθλιψη. Ωραιο προτυπο, λοιπον!

 

Αρνουμαι λοιπον να επιβιωνω, αντι να ζω, να μειωνω καθε μερα αυτα που χρειαζομαι, γιατι...αντεχω και καλα κι αλλο....με αυτη τη λογικη στο τελος θα πεθανουμε ολοι, σαν το γαιδαρο του Χοτζα.

 

Εχω σπουδασει, εχω κοπιασει, εχω εργαστει, εχω προσφερει και προσφερω, πληρωνω παντα τους φορους και τις υποχρεωσεις μου και εχω το δικαιωμα σε μισθο που δεν θα με φερει σε δυσκολη θεση-να μην μπορω να ανταπεξελθω και να χρωσταω, η να πεθανω στην ψαθα. ΜΟΥ-ΜΑΣ ΑΞΙΖΕΙ, κατι καλυτερο.

 

Εχουμε το δικαιωμα να πραγματοποιησουμε τα ονειρα μας και αν τελικα μας πεισουν οτι μπορουμε και χωρις αυτα, τοτε ναι, χασαμε.

 

Προφανως και δεν το ευχαριστιεμαι να μη μου φτανουν τα λεφτα να αγορασω το μοσχαρακι που μου αρεσει, η ενα φορεματακι, η να εχω ενα σαραβαλο αυτοκινητο. Προφανως και θα ηταν καλυτερα αν τα χρονια σπουδων μου και εργασιας απεδιδαν καρπους (χρηματικους).

ΟΜΩΣ...εκλογες εγιναν πριν λιγοι καιρο, ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ ΕΓΙΝΕ, ΤΩΡΑ ΠΛΕΟΝ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΩ? Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω εγω ειναι αυτο που λενε πολλοι...καποια στιγμη θα γινει το μπαμ γιατι δεν αντεχουμε αλλο κλπ κλπ...Δεν καταλαβαινω ακριβως ποιο μπαμ ειναι αυτο....τι μπορουμε να κανουμε...πραγματικα αν καποιος εχει σκεφτει κατι θα ηθελα ΠΟΛΥ να το ακουσω...

Link to comment
Share on other sites

Προφανως και δεν το ευχαριστιεμαι να μη μου φτανουν τα λεφτα να αγορασω το μοσχαρακι που μου αρεσει, η ενα φορεματακι, η να εχω ενα σαραβαλο αυτοκινητο. Προφανως και θα ηταν καλυτερα αν τα χρονια σπουδων μου και εργασιας απεδιδαν καρπους (χρηματικους).

ΟΜΩΣ...εκλογες εγιναν πριν λιγοι καιρο, ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ ΕΓΙΝΕ, ΤΩΡΑ ΠΛΕΟΝ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΩ? Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω εγω ειναι αυτο που λενε πολλοι...καποια στιγμη θα γινει το μπαμ γιατι δεν αντεχουμε αλλο κλπ κλπ...Δεν καταλαβαινω ακριβως ποιο μπαμ ειναι αυτο....τι μπορουμε να κανουμε...πραγματικα αν καποιος εχει σκεφτει κατι θα ηθελα ΠΟΛΥ να το ακουσω...

 

Εδω δεν μιλαμε για το μοσχαρακι, μιλαμε να μην μπορεις να πληρωσεις το ενοικιο και τη ΔΕΗ. Να αγοραζεις θερμοπομπο και να κανεις μπανιο σε μερες με χιονι, σε παγωμενο δωματιο. Να ζεις σπιτι-δουλεια-σπιτι. Και να εισαι...μεγαλοστελεχος με Ντοκτορα....

 

Δεν ειναι το υλικο, που μας αφορα. Ειναι ολα οσα ειχαμε ονειρευτει, τα σχεδια μας για το μελλον και οι επενδυσεις που καναμε σε κοπο και χρονο. Ειναι και ο πολεμος νευρων, που μας εχουν κανει. Η υποληψη μας, που εχει θιγει, οτι ειμαστε ολοι "απατεωνες". Ειναι πολλα.

 

Τωρα, γι αυτο που ρωτας, χαιρομαι: η αλλαγη ποτε στην ιστορια δεν ηρθε με μια ψηφο. Οταν ξεκινησε ολο αυτο, ειχε βγει ο κοσμος στους δρομους. Μια απλη επιθεση της αστυνομιας ηταν αρκετη για να σταματησει η αντιδραση του κοσμου-που ηταν τοσο ειρηνικη αλλα εμφανης. Δεν ειναι αναγκη να καταφυγεις στη βια, σε καμμια περιπτωση δε μιλαω για βια. Ομως αν πχ απο το πρωτο Μνημονιο, ειχαμε μεινει ολοι μεσα στα σπιτια μας 3-5-7 μερες, να μην κουνιεται φυλλο, να παγωσει μια χωρα ολοκληρη, θα ειχε συνεχιστει αυτο? Οχι. Υπαρχουν τροποι...αλλα οσο απλα υπομενουμε, θα ερχονται κι αλλα Μνημονια...εεε...συμβολαια σορρυ αλλαξαμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια καλή αρχή, θα ήταν να αποδεχτούμε ότι υπάρχει το πρόβλημα. Εδώ δέκα άνθρωποι σε μια συζήτηση και δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε για το αν υπάρχει τελικά κρίση! Και ίσως να το δούμε και λίγο μακροπρόθεσμα. Οκ, εγώ θα κάνω κάποιες θυσίες και κουτσά στραβά θα βγει ο μήνας, όμως ποιες θα είναι οι συνέπειες αυτής τη κατάστασης για την κοινωνία ολόκληρη σε μερικές δεκαετίες;

 

Ύστερα, καλό θα ήταν να πάψουμε να κατηγορούμε ο ένας το άλλον. Όπως τα είπαμε και πριν, φταίει ο άνεργος γιατί είναι τεμπέλης και δε θέλει να δουλεύει 12ωρα για 500 ευρώ-αν πάρει και τόσα-, φταίει ο δημόσιος υπάλληλος που είναι άχρηστος και τσάμπα τον πληρώνουμε, φταίει ο φτωχός που αρνείται να κάνει θυσίες, φταίει ο ελ. επαγγελματίας που φοροδιαφεύγει, φταίει ο απολυμένος γιατί δεν ήταν καλός στη δουλεία του, και στη τελική τι το ήθελε το δάνειο για σπίτι;

 

Ας γίνουν αυτά τα βήματα, και μετά όπως είπε και η Χαρά υπάρχουν τρόποι για να διαμαρτυρηθεί ο κόσμος.

Link to comment
Share on other sites

Μια καλή αρχή, θα ήταν να αποδεχτούμε ότι υπάρχει το πρόβλημα. Εδώ δέκα άνθρωποι σε μια συζήτηση και δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε για το αν υπάρχει τελικά κρίση! Και ίσως να το δούμε και λίγο μακροπρόθεσμα. Οκ, εγώ θα κάνω κάποιες θυσίες και κουτσά στραβά θα βγει ο μήνας, όμως ποιες θα είναι οι συνέπειες αυτής τη κατάστασης για την κοινωνία ολόκληρη σε μερικές δεκαετίες;

 

Ύστερα, καλό θα ήταν να πάψουμε να κατηγορούμε ο ένας το άλλον. Όπως τα είπαμε και πριν, φταίει ο άνεργος γιατί είναι τεμπέλης και δε θέλει να δουλεύει 12ωρα για 500 ευρώ-αν πάρει και τόσα-, φταίει ο δημόσιος υπάλληλος που είναι άχρηστος και τσάμπα τον πληρώνουμε, φταίει ο φτωχός που αρνείται να κάνει θυσίες, φταίει ο ελ. επαγγελματίας που φοροδιαφεύγει, φταίει ο απολυμένος γιατί δεν ήταν καλός στη δουλεία του, και στη τελική τι το ήθελε το δάνειο για σπίτι;

 

Ας γίνουν αυτά τα βήματα, και μετά όπως είπε και η Χαρά υπάρχουν τρόποι για να διαμαρτυρηθεί ο κόσμος.

 

 

Κοριτσια δε φανταζομαι να υπαρχει ουτε ενας που να υποστηριζει οτι δεν υπαρχει κριση!! Φανταζομαι πως ειναι κατι στο οποιο υπαρχει συμφωνια 100%

 

Η δικη μου θεση παντως ειναι πως :

Προφανως φταινε οι πολιτικοι, οι πιο πολλοι διεφθαρμενοι εντελως

Προφανως φταιει ο λαος, πολλοι φοραδιαφευγουν, πηραν συνταξεις και επιδοματα που δεν επρεπε, βουτηξαν απο οπου μπορουσαν

Επισης φταει ο λαος διοτι εζησε με χρηματα που δεν του ανηκαν, σαν να μην υπαρχει αυριο

 

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ειναι γνωστα...εγω απλα αποφευγω να γκρινιαζω για τα γνωστα και ταυτοχρονα προσπαθω να επιτυχω ΟΣΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ μπορω με τα μεσα που διαθετω για το καλο της οικογενειας μου και του εαυτου μου.

 

Ευτυχως ποτε δεν εκανα ονειρα να εχω λεφτα, αυτοκινητα, ρουχα κλπ οποτε μαλλον αυτο με σωζει, γιατι οπως ειπε και η little monkey , σε αντιθετη περιπτωση θα ενιωθα πολυ στερημενη...

 

Τωρα το να μη βγουμε αποτα σπιτια μας και για ενα μηνα, να συγκεντρωθουμε στο κεντρο της πολης, να κανουμε απεργια πεινας και οτι αλλο... δεν ξερω κατα ποσο θα μας ωφελησει...και μαλλον δε θα το μαθω και ποτε:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μια καλή αρχή, θα ήταν να αποδεχτούμε ότι υπάρχει το πρόβλημα. Εδώ δέκα άνθρωποι σε μια συζήτηση και δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε για το αν υπάρχει τελικά κρίση!

Δε νομίζω πως υπάρχει κανείς που διαφωνεί ότι υπάρχει κρίση. Το ερώτημα είναι πόσο μεγάλη / βαθειά είναι η κρίση και κατά πόσο είμαστε πραγματικά φτωχοί.

 

Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει με ποιον τρόπο θα διαμαρτυρηθούμε και τι ακριβώς θα πετύχουμε με το να μην πάμε π.χ. 5 μέρες στις δουλειές μας. Θα βρει ως δια μαγείας η κυβέρνηση λεφτά; Θα αρχίσουν να μας δανείζουν οι ξένοι όσο θέλουμε και χωρίς ανταλλάγματα ή απαιτήσεις;

 

Μήπως πρέπει να το πάρουμε απόφαση ότι η χώρα μας πάει ολοταχώς προς πτώχευση; Έχουμε δίκιο να τα ρίχνουμε όλα στο μνημόνιο και στη λιτότητα; Λιτότητα είχαν και στην Ιρλανδία, και στην Πορτογαλία, και στην Κύπρο. Πώς γίνεται και μόνο εμείς δεν έχουμε δει προκοπή;

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω πως υπάρχει κανείς που διαφωνεί ότι υπάρχει κρίση. Το ερώτημα είναι πόσο μεγάλη / βαθειά είναι η κρίση και κατά πόσο είμαστε πραγματικά φτωχοί.

 

Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει με ποιον τρόπο θα διαμαρτυρηθούμε και τι ακριβώς θα πετύχουμε με το να μην πάμε π.χ. 5 μέρες στις δουλειές μας. Θα βρει ως δια μαγείας η κυβέρνηση λεφτά; Θα αρχίσουν να μας δανείζουν οι ξένοι όσο θέλουμε και χωρίς ανταλλάγματα ή απαιτήσεις;

 

Μήπως πρέπει να το πάρουμε απόφαση ότι η χώρα μας πάει ολοταχώς προς πτώχευση; Έχουμε δίκιο να τα ρίχνουμε όλα στο μνημόνιο και στη λιτότητα; Λιτότητα είχαν και στην Ιρλανδία, και στην Πορτογαλία, και στην Κύπρο. Πώς γίνεται και μόνο εμείς δεν έχουμε δει προκοπή;

 

Θα ξεκινησω απο το τελος: οπως λες εσυ η ιδια, "λιτοτητα εχουν στην Ιρλανδια, στην Πορτογαλια, την Κυπρο" προσθετω Ιταλια, επισης οτι το ΔΝΤ αν θυμασαι ειχε χτυπησει την πορτα σε Ισλανδια και Ουγγαρια, και σε αλλες χωρες, αλλα δεν βρηκε εδαφος.

 

Αρα:

 

Α. Ειχαμε ακουσει για "μνημονια" πριν λιγα χρονια σε δυτικες χωρες? Τι εγινε ξαφνικα? Το προβλημα δεν ειναι "ελληνικο" αλλα κατι αλλο συμβαινει, ετσι δεν ειναι? Κατι πιο....παγκοσμιοποιημενο. Γιατι εγω παρεμβαση ΔΝΤ σε λατινικες αμερικες ηξερα, οχι στην ΕΕ....Οποτε τι σχεση εχει ο "τεμπελης" ελληνας? Στην Ουγγαρια εφταιγε αντιστοιχα, ο "τεμπελης" Ουγγρος? Οχι. Κατι αλλο εχει συμβει, και αφορα την παγκοσμια και οχι μονο την ελληνικη οικονομια. Αλλιως, θα υπηρχε ενα και μοναδικο, το ελληνικο μνημονιο!

 

Β. Σε χωρες οπως η Ισλανδια, αντι να την πληρωσουν οι μισθωτοι και οι συναξιουχοι, την πληρωσαν οι τραπεζες. Μεχρι και δικες ξεκινησαν. Ο λογος ηταν το ευρω, συμφωνοι, εδω δεν μπορουμε ετσι ευκολα να κανουμε τα ιδια. Ομως, γιατι οχι μονο το δεχομαστε, αλλα οπως πολυ ευγλωττα αναλυει πιο πανω η free dom, κατηγορουμε ο ενας τον αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια δε φανταζομαι να υπαρχει ουτε ενας που να υποστηριζει οτι δεν υπαρχει κριση!! Φανταζομαι πως ειναι κατι στο οποιο υπαρχει συμφωνια

Εγώ άλλο κατάλαβα από τα επιχειρήματα για γεμάτα εμπορικά, καφετέριες, ξενοδοχεία, μαγαζιά,ιδιωτικά σχολεία κτλ. Αν δεις λίγο πιο πίσω θα καταλάβεις.

 

Για τους τρόπους αντίδρασης, τι άλλο πέρα από τα γνωστά μέσα που διαθέτουν οι λαοί; Πορείες, διαμαρτυρίες, απεργίες κτλ. Πολύς κόσμος, όχι πενήντα άτομα, και συχνά. Να δείξουμε βρε παιδί μου μια αντίδραση, αντί να τα δεχόμαστε όλα αδιαματύρητα. Πριν μου πείτε ότι αυτό δε θα πιάσει, ας το δοκιμάζαμε πρώτα..

Link to comment
Share on other sites

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ειναι γνωστα...εγω απλα αποφευγω να γκρινιαζω για τα γνωστα και ταυτοχρονα προσπαθω να επιτυχω ΟΣΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ μπορω με τα μεσα που διαθετω για το καλο της οικογενειας μου και του εαυτου μου.

 

Αν οσοι ειναι ακομα καλα, σε σπιτι με θερμανση και ζεστο φαγητο, δεν αντιδρουν, με τη δικαιολογια οτι αντιδραση=γκρινια, πως προτεινεις να αντιμετωπιστει η κριση η οποια λοιπον παραδεχεσαι οτι υπαρχει?

Πιστευεις οτι θα ξεπεραστει συντομα? Οτι θα βρεθει μια λυση?

Πιστευεις τελος οτι η κατασταση οσων εχουν εστω και τα λιγα που χρειαζονται θα διατηρηθει καιρο ακομα?

Πως το σκεπτεσαι, ρωτω γιατι με ενδιαφερει, δεν καταλαβαινω πως αντιλαμβανεται καποιος την κατασταση σε αυτην την περιπτωση και ειναι πολυς κοσμος.

Link to comment
Share on other sites

 

ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ηθελαν, να καταργησουν τη μεσαια ταξη. Να σε κανουν να πεις, οτι μπορω να ζησω σαν το Κινεζο, που δεν εχει ΣΚ, δεν εχει ωραριο, ζει με ελαχιστα το μηνα (μαλλον οχι ζει, απλα δεν πεθαινει-παντα) και δε μιλαει κι απο πανω, παρα περπαταει με το χαμογελο και το κεφαλι σκυφτο. Φιλος μου που πηγε και ειδε πως ζουν επαθε ενα σοκ τοσο μεγαλο, που δεν μιλουσε για μηνες-ειχε παθει καταθλιψη. Ωραιο προτυπο, λοιπον!

 

Ποιοι το ήθελαν αυτό; Υπάρχουν κάποιοι άλλοι που έχουν κάπου λεφτά που μπορούν να δώσουν και δεν το κάνουν; Λεφτά υπάρχουν δηλαδή;

 

Εγώ δεν είπα οτι δεν υπάρχει κρίση. Προ κρισης, σε ένα φόρουμ σαν και αυτό, συζητάγαν οι γυναίκες για παπουτσια 200 ευρώ που θα φόραγε η μαμά σε βάφτιση και κανένας δεν έμοιαζε να το βρίσκει υπερβολικό. Προ κρίσης, διάβαζα σε αμερικανικά φόρουμ ότι οι μαμάδες ψάχναν μεταχειρισμένα είδη για τα παιδιά τους ως κάτι νορμάλ, ότι οι αξίες σπιτιών στο Χόλιγουντ Χιλς ήταν παρόμοιες με το Χαλάνδρι. Ε, αυτό ήταν μια φούσκα. Σκάζοντας η φούσκα, φτάσαμε πιο κάτω, ίσως εκεί που έπρεπε, με καθαρά οικονομικούς όρους να βρισκόμαστε, δεν μπορούσαμε να είμαστε εκεί πάνω που ήμασταν. Αν μπορούσαμε να παραγουμε πλούτο και να είμαστε Ντουμπάι, μαγκιά μας, αλλά δεν μοιαζαμε να παράγουμε πολλά πράγματα.

 

Εγώ πάλι ξέρω κόσμο που έχει πάρει αυξηση, αλλά δεν το λέει, γιατί δεν τολμάει, ξέρω κόσμο που άφησε την ιδιωτική δουλειά του, για να βρει κάπου αρκετά καλύτερα με χρήματα, πάλι ιδιωτική δουλειά. Αυτοί δεν μιλάνε, γιατί δεν θέλουν να προκαλέσουν και γιατί δεν είναι "ΙΝ". Ο Έλληνας πάντα κλαιγόταν ακόμα και όταν έβρεχε λεφτά. 30 χρόνια χάααααλια πηγαίνει η τουριστική σεζόν. Κάθε χρόνο! Ο κόσμος στα μαγαζιά είναι ένα κριτήριο κάπως αντικειμενικό. Σίγουρα υπάρχει και αρκετή υποβάθμιση σε εισοδήματα, δεν βοηθάει όμως να κυνηγάμε το πιο κάτω... Δεν υπάρχει μόνο αυτό, αυτό λέω. Υπάρχουν δουλειές, αν κάποιος ασχοληθεί με τομέα που έχει ζήτηση. Κάποιοι τομείς έχουν πληγεί πολύ, όπως είναι όσοι ασχολούνταν με την οικοδομή στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Ποιοι το ήθελαν αυτό; Υπάρχουν κάποιοι άλλοι που έχουν κάπου λεφτά που μπορούν να δώσουν και δεν το κάνουν; Λεφτά υπάρχουν δηλαδή;

 

Εγώ δεν είπα οτι δεν υπάρχει κρίση. Προ κρισης, σε ένα φόρουμ σαν και αυτό, συζητάγαν οι γυναίκες για παπουτσια 200 ευρώ που θα φόραγε η μαμά σε βάφτιση και κανένας δεν έμοιαζε να το βρίσκει υπερβολικό. Προ κρίσης, διάβαζα σε αμερικανικά φόρουμ ότι οι μαμάδες ψάχναν μεταχειρισμένα είδη για τα παιδιά τους ως κάτι νορμάλ, ότι οι αξίες σπιτιών στο Χόλιγουντ Χιλς ήταν παρόμοιες με το Χαλάνδρι. Ε, αυτό ήταν μια φούσκα. Σκάζοντας η φούσκα, φτάσαμε πιο κάτω, ίσως εκεί που έπρεπε, με καθαρά οικονομικούς όρους να βρισκόμαστε, δεν μπορούσαμε να είμαστε εκεί πάνω που ήμασταν. Αν μπορούσαμε να παραγουμε πλούτο και να είμαστε Ντουμπάι, μαγκιά μας, αλλά δεν μοιαζαμε να παράγουμε πολλά πράγματα.

 

Η φουσκα αυτη Αθηνα, δεν εσκασε εδω στην Ελλαδα. Εσκασε στις ΗΠΑ, το 2007. Με τα στεγαστικα τους δανεια...

Χ.....κε η παγκοσμια οικονομια για τα παππουτσια των 200 ευρω....με αυτα φαληρισαμε νομιζεις? Τα πολλα λεφτα ουτε βρεθηκαν ουτε θα βρεθουν, ειναι μαλλον στο εξωτερικο κι αυτοι που τα πηραν δεν εχουν πληγει καθολου απο την κριση!

Link to comment
Share on other sites

Αν οσοι ειναι ακομα καλα, σε σπιτι με θερμανση και ζεστο φαγητο, δεν αντιδρουν, με τη δικαιολογια οτι αντιδραση=γκρινια, πως προτεινεις να αντιμετωπιστει η κριση η οποια λοιπον παραδεχεσαι οτι υπαρχει?

Πιστευεις οτι θα ξεπεραστει συντομα? Οτι θα βρεθει μια λυση?

Πως το σκεπτεσαι, ρωτω γιατι με ενδιαφερει, δεν καταλαβαινω πως αντιλαμβανεται καποιος την κατασταση σε αυτην την περιπτωση και ειναι πολυς κοσμος.

 

Προσωπικα πιστευω πως δεν εχει ξεπεραστει εως τωρα και ουτε θα ξεπεραστει συντομα (μακαρι να εχω αδικο) διοτι ως λαος εχουμε καποια βασικα ελαττωματα (περα απο τα προτερηματα)...πχ. εχουμε μια ταση να νομιζουμε πως δικαιουμαστε πραγματα τα οποια στην ουσια δεν δικαιουμαστε...δηλ. ελα στη θεση οποιουδηποτε ευρωπαιου...σου ερχεται ξαφνικα ενας λαος και σου λεει φερε χρηματα γιατι ειμαστε εξαθλιωμενοι...εχει αδικο ο ευρωπαιος πολιτης, να δυσανασχετησει? Γιατι πρεπει να πληρωσει αυτος για τους ανικανους και φαταουλες πολιτικους και για τους ελληνες πολιτες οι οποιοι καταναλωναν χωρις να εχουν? ΜΑΚΑΡΙ να μη σκεφτοταν ετσι και να μας βοηθουσαν, αλλα τους βλεπω ολους αρνητικους απεναντι μας...Με λιγα λογια ερχομαι στη θεση του ευρωπαιου και λεω τι θα σκεφτομουν εγω...

 

Σχετικα με την αντιμετωπιση της κρισης...δυστυχως ειμαι απο αυτους που πιστευουν πως αν βγαινουμε καθε μερα στους δρομους δε θα καταφερουμε τιποτε, διοτι δυστυχως δεν υπαρχουν λεφτα διαθεσιμα καπου να μας δωσουν...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...