Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οι πρώτες μέρες στον παιδικό! Αγωνίες και Φόβοι!


Recommended Posts

KALISPERA!eimai 20 etwn ellhnida apofoith brefonhpiokomos me proiphresia 2 xronia se brefonhpiako paidiko stathmo kai parallhla baby sitting se spitia kai gnwseis agglikwn.kai twra dustuxws anergh an endiafereste gia fulaksi mwrou h nhpiou epikoinwnhste mazi mou..euxaristw!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


καλησπερα και απο εμενα.

Εχω ενα κοριτσακι 3 ετων. Παμε για πρωτη φορα σχολειο. Την πρωτη μερα ολα υπεροχα, αφου η δασκαλα τρελαθηκε. Την επομενη μερα ομως αστα...:(

Γατζωθηκε πανω μου και εκλαιγε για να μην την αφησω...

Σημερα παλι (τριτη μερα) εκλαιγε και με παρακαλουσε να μην την παω απο την ωρα που ξυπνησε!!! Τι να κανω βρε κοριτσια ραγιζει η καρδια μου...:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα.

Εχω ενα κοριτσακι 3 ετων. Παμε για πρωτη φορα σχολειο. Την πρωτη μερα ολα υπεροχα, αφου η δασκαλα τρελαθηκε. Την επομενη μερα ομως αστα...:(

Γατζωθηκε πανω μου και εκλαιγε για να μην την αφησω...

Σημερα παλι (τριτη μερα) εκλαιγε και με παρακαλουσε να μην την παω απο την ωρα που ξυπνησε!!! Τι να κανω βρε κοριτσια ραγιζει η καρδια μου...:(:(:(

μην στενοχωριεσαι γιατι το καταλαβαινει...

ειναι φαση προσαρμογης...

αφου βεβαιωθεις οτι ολα ειναι καλα (αφου ειναι 3 θα μπορει να σου μιλησει) αγορασε βιβλια και μιλα της συνεχεια για το ποσο ωραια θα περνανε εκει...σιγα σιγα θα συνηθισει...ειναι ακομα νωρις....

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 months later...

Καλημέρα και καλό μήνα!

Την Δευτέρα που μας πέρασε ξεκινήσαμε κι εμείς παιδικό. Δυστυχώς η προσαρμογή για τον 30 μηνών γιο μου δεν φαίνεται εύκολη υπόθεση. Γκρίνια το πρωί που ετοιμαζομαστε, κλάμα όταν τον αφήνουμε, απίστευτη προσκόλληση σε μένα από την ώρα που τον παίρνουμε, κάποιες κρίσεις θυμού και φόβος μη και πάμε κάπου και τον αφήσουμε. Έχω χάσει τον ύπνο μου...Πότε θα συνηθίσει; Πότε θα περάσει όλο αυτό;

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Είμαι πολύ συγκινημένη και ενθουσιασμένη γιατί αυτή τη βδομάδα ξεκίνησε το παιδάκι μου (24 μηνών) στον παιδικό σταθμό!!!

Νόμιζα ότι όλα θα είναι πολύ δύσκολα και ότι όλα θα πάνε χάλια...

προς έκπληξην μου έγινε το ακριβώς αντίθετο.

Το μωράκι μου που δε με είχε αποχωριστεί ποτέ ούτε για μισή ώρα μπήκε στον παιδικό και οι δασκάλες το έκαναν όχι απλώς να ξεκολλήσει από πάνω μου αλλά να μη θέλει να φύγουμε με τίποτα!!!!

Το βράδυ μου ζητούσε να ξαναπάμε και σήμερα που ήταν η 2η μέρα ξύπνησε αμέσως (!!!!!) μόλις του είπα ότι θα πάμε σχολείο !!!

Και τι γυρνάει και μου λέει στην πόρτα ????/..... <<Μαμά γειά , εγώ πάω...>>

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι εμείς έχουμε το άγχος αποχωρισμού και όχι τα παιδάκια. Και τους το μεταφέρουμε αν δεν προσπαθήσουμε να μη το δείξουμε. Κι εμάς όταν πήγε το Σεπτέμβριο, φοβόμασταν, καθομασταν από κάτω την πρώτη βδομάδα στο γκρούπ ψυχολογικής υποστήριξης, όπως λέγαμε και γελούσαμε με τους άλλους γονείς. Αυτός όμως έκλαψε μόνο όταν έκλαιγαν όλα σε χορωδία, και γενικά καθόταν άνετα. Το μεσημέρι βέβαια, από την ένταση που ζούσε το πρωι, δεν κοιμόταν πολύ καλά για κανένα μήνα (τον παίρνουμε στις 12:30). Κατά τα άλλα, όλα μια χαρά. Ουσιαστικά δεν έκλαψε ούτε μια μέρα στη φάση που τον αφήνουμε. Για ένα μικρό διάστημα έκλαιγε λίγο όταν ερχόμασταν να τον πάρουμε, που σημαίνει ότι ψιλοπιεζόταν να μην κλάψει όσο ήταν μόνος του. Αλλά αυτό πέρασε πολύ γρήγορα. Πιστεύω ότι ένα θέμα που έχουν τα παιδάκια είναι να μάθουν να πειθαρχούν. Και το κάνουν αλλά πιέζονται. Χρειάζονται να ξεσπάσουν μετά.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Επαναφέρω το θέμα μιας και αυτή την εποχή πολλές μαμάδες έχουμε την ίδια αγωνιά!!

Έχω ένα αγοράκι 27μηνων και ξεκινήσαμε παιδικό σταθμό. Πήγε την Πέμπτη μια ώρα την Παρασκευή 2 ώρες και ενώ την ώρα που τον άφηνα έκλαιγε λίγο αμέσως μετά σταματούσε και συμμετέχει κανονικά .

Χθες Δευτέρα το κλάμα το πρωί ήταν έντονο αλλά η δασκάλα μου είπε ότι ήταν λόγο Δευτέρας. Μετά ηρέμισε εύκολα και έμεινε απο τις 8 μέχρι τις 12 χωρίς να δημιουργηθεί θέμα.

Σήμερα όμως, ενώ το πρωί δεν έκλαψε φώναξε μόνο μαμά – μαμά και πήγε στην δασκάλα του…μετα με πήραν τηλέφωνο κατά τις 9 μίση και μου είπαν ότι κλαίει ασταμάτητα και ότι επειδή δεν θέλουν να το ζορίσουν να πάμε να τον πάρουμε….

Στεναχωριέμαι πολύ έδειχνε να προσαρμόζετε καλά και τώρα….:-(:sad::-(

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Έχω μπερδευτεί λίγο με την συμπεριφορά του γιου μου κατά την προσαρμογή του στον παιδικό.

 

Αρχίσαμε πριν 2 εβδομάδες σε ηλικία 29 μηνών. Τους προηγούμενους 6 μήνες πήγαινε 2 φορές την εβδομάδα σε ένα προσχολικό πρόγραμμα δημιουργικής απασχόλησης, όπου έμενε κάθε φορά για 3 ώρες χωρίς παρουσία γονέα και ήταν πάντα μέσα στην χαρά, χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα ούτε κατά την αρχική προσαρμογή (από την δεύτερη μέρα έμεινε μόνος του χωρίς να με ζητήσει).

 

Πριν 2 εβδομάδες λοιπόν αρχίσαμε κανονικό παιδικό (5 μέρες την εβδομάδα) καθώς έχω γεννήσει πριν 3 μήνες την αδερφούλα του και σε 1 μήνα επιστρέφω δουλειά, οπότε θα κρατήσω την νταντά μας μόνο για το μωρό. Η δασκάλα του μου λέει ότι η προσαρμογή του πάει πολύ καλά, δηλαδή από την πρώτη μέρα έμεινε 2 ώρες χωρίς να με ζητήσει, από την τρίτη μέρα τρώει δεκατιανό και μεσημεριανό μαζί με τα παιδιά και ήδη εδώ και μια εβδομάδα κοιμάται κιόλας. Πλέον κάθεται από τις 9 μέχρι τις 15.00.

 

Το θέμα μας είναι στο σπίτι πριν φύγουμε, όπου στην καλύτερη παραπονιέται και στην χειρότερη χτυπιέται και λέει ότι δεν θέλει να πάει σχολείο. Αυτό κάθε μέρα. Όταν φτάνουμε εκεί βέβαια και τον παίρνει η δασκάλα στην τάξη, ηρεμεί αμέσως, δεν με ζητάει καθόλου όλη την ημέρα και το μεσημέρι που τον παίρνω είναι ήρεμος και χαμογελαστός.

 

Σήμερα που είναι Σάββατο, βλέπαμε τώρα το πρωί ένα παιδικό στην τηλεόραση που το βλέπουμε και τις καθημερινές ακριβώς πριν ξεκινήσουμε για το σχολείο. Με το που τέλειωσε σήμερα, έβαλε τα κλάματα και μου είπε "Να μην πάμε σχολείο μαμά!". Η δασκάλα χτες μου είπε να μην ανησυχώ και ότι υπάρχουν παιδάκια που έχουν αρχίσει από τον Σεπτέμβριο και ακόμα κλαίνε κάθε πρωί.

 

Εσάς η εμπειρία σας ποια είναι?

Link to comment
Share on other sites

Καλα και ο δικός μου δυο χρονια στο παιδικο και κλαίει κάθε Δευτέρα πρωί η κάποια μέρα που τον πάω αργότερα απο το προγραμματισμένο!! Μετά απο 2 λεπτά κλάμα ειναι μια χαρα και παίζει με την φιλενάδα του!

Φυσιολογικο ειναι!!ο δικός σου υποθέτω ότι εύχεται κάθε μέρα να κάτσει μαζι σου αλλα του τι δίνει οταν συνειδητοποιείσει ότι πρεπει να φύγει .. Δεν ειναι ότι δεν του αρέσει εκεί απλα προτιμάει εσένα, απλό, και σου λέει 'δεν θα με παει σήμερα , θα με παει;;'

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Deena και εγω θυμαμαι οτι το εκανα στη μαμα μου! Χαχα! Μάλιστα οταν ηταν κάποιος σπιτι έβαζα τη δασκάλα να πάρει τηλεφωνο τη μαμα μου και της ελεγα οτι ποναει η κοιλιά μου παρα πολυ! Πέρναγα ομως πολυ ωραια και καναμε πολλα παιχνίδια αλλα αφου ηξερα οτι μπορω να παω σπιτι ζηταγα να μη παω! Μη σε στεναχωρεί! Μίλησε του! Και εμενα μου ειχε μιλήσει η μαμα μου και σιγα σιγα το έκοψα το τηλεφωνο! Χαχα! Δικη μου εμπειρία !

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...