Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδιά/Ενήλικες σε θεραπεία Ομοιοπαθητικής


Recommended Posts

το ηξερα ότι ζεις επικινδυνα:D:D:D:D

 

 

είναι μια καθαρα επιδερμικη,αβασανιστη αποψη,,,δεν εχω ασχοληθεί με το θεμα καθολου,,,δεν θα την απερριπτα (την ομοιοπαθητικη) παντως σε θεματα σαν αυτά που συζητάτε

 

 

εχει και θεραπείες για δερματολογικα προβλήματα?

 

Ναι ζω πολύ rock n roll!! :lol:

Δερματολογικα; Εκεί και αν εχει!! Χρόνιο η ξαφνικό ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 603
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

χρονιο πρόβλημα,,,επισης οι ομοιοπαθητικοι γιατροι εχουν ειδικοτητες?

 

Αν ειναι χρόνιο η αντιμετώπιση ειναι διαφορετική (έτσι έμαθα αυτη τη βδομάδα!) γιατι μπορεί να υπάρχει λογος για το χρόνιο, δηλαδή το ανοσοποιητικό σου ειναι πεσμένο κλπ οποτε προσπαθούν να το ενισχύσουν πρώτα και μετά δίνουν το φάρμακο (έτσι κάνουμε στο μωρο)

Δεν νομίζω να υπάρχουν ειδικότητες , ένας καλός πρεπει να τα ξέρει ολα, αλλα πιστεύω ειναι δύσκολο να βρεις καλό.. Εγω είχα παει σε μια μάπα περισυ!! Το καλύτερο ειναι να πας συστημενη, αν δηλαδή μια εδώ εχει ενα καλό πήγαινε στον δικό της!! Μερικοί ειναι απίστευτοι! Φίλης μου το 9χρονο κοριτσάκι δεν εχει παει ποτέ σε γιατρό περα απο εμβόλια !!

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι χρόνιο η αντιμετώπιση ειναι διαφορετική (έτσι έμαθα αυτη τη βδομάδα!) γιατι μπορεί να υπάρχει λογος για το χρόνιο, δηλαδή το ανοσοποιητικό σου ειναι πεσμένο κλπ οποτε προσπαθούν να το ενισχύσουν πρώτα και μετά δίνουν το φάρμακο (έτσι κάνουμε στο μωρο)

Δεν νομίζω να υπάρχουν ειδικότητες , ένας καλός πρεπει να τα ξέρει ολα, αλλα πιστεύω ειναι δύσκολο να βρεις καλό.. Εγω είχα παει σε μια μάπα περισυ!! Το καλύτερο ειναι να πας συστημενη, αν δηλαδή μια εδώ εχει ενα καλό πήγαινε στον δικό της!! Μερικοί ειναι απίστευτοι! Φίλης μου το 9χρονο κοριτσάκι δεν εχει παει ποτέ σε γιατρό περα απο εμβόλια !!

 

 

καποια στιγμη για το συγκεκριμενο θεμα θα το ψαξω (μου μπηκε η ιδεα τωρα) ετσι κι αλλιως δεν εχω κατι να χασω,,,,

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι χρόνιο η αντιμετώπιση ειναι διαφορετική (έτσι έμαθα αυτη τη βδομάδα!) γιατι μπορεί να υπάρχει λογος για το χρόνιο, δηλαδή το ανοσοποιητικό σου ειναι πεσμένο κλπ οποτε προσπαθούν να το ενισχύσουν πρώτα και μετά δίνουν το φάρμακο (έτσι κάνουμε στο μωρο)

Δεν νομίζω να υπάρχουν ειδικότητες , ένας καλός πρεπει να τα ξέρει ολα, αλλα πιστεύω ειναι δύσκολο να βρεις καλό.. Εγω είχα παει σε μια μάπα περισυ!! Το καλύτερο ειναι να πας συστημενη, αν δηλαδή μια εδώ εχει ενα καλό πήγαινε στον δικό της!! Μερικοί ειναι απίστευτοι! Φίλης μου το 9χρονο κοριτσάκι δεν εχει παει ποτέ σε γιατρό περα απο εμβόλια !!

 

Αλλιως δοκιμάζεις και μονη σου (το Ίντερνετ εχει καλές πληροφορίες ) και βλέπεις αν δουλέψει..

Εγω έτσι έκανα για μένα και πέτυχα διάνα :wink:

 

Υπάρχουν και φόρουμ για ομοιοπαθητικη όπου λες το πρόβλημα και σου δίνουν συμβουλές η ομοιοπαθητικοι γιατροί η απλα κάποιοι με εμπειρια :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι να μη δοκιμάσει μόνη της. Χρειάζεσαι ένα γιατρό να δει το πρόβλημα, να το αξιολογήσει, να το συσχετίσει με άλλα προβλήματα.

 

Αλλιώς αν κάνει ο καθένας ότι να ναι δεν έχει νόημα.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ασε xena κατάλαβα τι εννοείς (constitutional remedy!! Δεν ήξερα το ελληνικό του :rolleyes: )

Θυμάσαι ποιο σου έδωσε ;

 

Μετά από 1 ώρα συνέντευξη σχεδόν για κάθε παιδί και πολλέεεεες ημέρες μελέτης (με άργησε) μου έδωσε ανεμώνη για την μεγάλη και σφίγκα (!) για την μικρή. Pulsatilla & Gallicum Acidum δηλαδή.

Εάν το ιδιοσυγκρασιακό είναι το σωστό (κάθε άνθρωπος έχει το δικό του), τότε εξισσοροπεί τον οργανισμό σε διάφορα θέματα. Η μεγάλη τώρα κοιμάται σερί την νύχτα, στρώσαμε δλδ και τον ύπνο συν των άλλων, σταμάτησε να είναι κακόφαγη - τρώει τώρα πολλά φαγητά που δεν άγγιζε και ασφαλώς αυτό που μας ενδιέφερε, το ανοσοποιητικό, φαίνεται πως ενισχύθηκε.

 

Η μικρή... τι είχες Γιάννη τι είχα πάντα!! :D:D:D

 

Και την αύρα κορίτσια δεν την "βλέπουμε" με κανέναν τρόπο ούτε ξέρουμε πως λειτουργεί και το ξεμάτιασμα δουλεύει χωρίς να εξηγείται πως... ε, το ότι δεν κατανοούμε κάτι δεν σημαίνει πάντα πως δεν είναι δυνατόν να συμβαίνει. Αυτή είναι η τελική δική μου προσέγγιση.

 

ιουλιανα, κι εμείς έτσι ξεκινήσαμε, δεν είχαμε τίποτε να χάσουμε. Η αντιμετώπιση θα είναι ολιστική, δλδ θα προσπαθήσει να θεραπεύσει πολλαπλά σου προβλήματα. Και νομίζω πως η περίπτωση σου ενδείκνειται.

Και placebo να είναι η θεραπεία αν εσύ θεραπευτείς - δεν θα σε πείραζε νομίζω; :wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! ("ωωωχ, πάλι θα μας το χαλάσει αυτή", αναφωνούν ταυτόχρονα yogini, BabyCute και xena :lol::P)

 

Θα ήταν ενδιαφέρον να μας έλεγε κάποιος αν θεραπεύτηκε από παθήσεις που, στη θεωρία, δεν επιδέχονται άλλης θεραπείας πέραν των κλασικών φαρμάκων. Τι εννοώ; Ιώσεις, κρουπ, μυοσκελετικοί πόνοι, ημικρανίες κτλ συχνότατα αυτοθεραπεύονται (και εκεί ποντάρουν πάρα πολλοί γιατροί της κλασικής ιατρικής, που φορτώνουν τον κόσμο άχρηστα φάρμακα, αντιβιοτικά κτλ). Το ζητούμενο είναι: στρεπτοκοκκική αμυγδαλίτιδα (το 90% των αμυγδαλίτιδων είναι ιογενείς), πνευμονία με υψηλούς δείκτες λοίμωξης (γιατί οι περισσότερες πνευμονίες είναι επίσης ιογενείς), ουρολοίμωξη κτλ κτλ θεραπεύονται με τα οποιοπαθητικά;

 

Για να μη με λέτε προκατειλημμένη, έχω γνωρίσει μητέρα παιδιού με έκζεμα, που είδε πολύ μεγάλη βελτίωση μόνο με ομοιοπαθητικά. Πράγματι, δεν μπορώ να πω ότι η βελτίωση ήταν τυχαίο γεγονός, γιατί η γυναίκα είχε πάρει σβάρνα πολλούς γιατρούς, για χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! ("ωωωχ' date=' πάλι θα μας το χαλάσει αυτή", αναφωνούν ταυτόχρονα yogini, BabyCute και xena :lol::P)

 

Θα ήταν ενδιαφέρον να μας έλεγε κάποιος αν θεραπεύτηκε από παθήσεις που, στη θεωρία, δεν επιδέχονται άλλης θεραπείας πέραν των κλασικών φαρμάκων. Τι εννοώ; Ιώσεις, κρουπ, μυοσκελετικοί πόνοι, ημικρανίες κτλ συχνότατα αυτοθεραπεύονται (και εκεί ποντάρουν πάρα πολλοί γιατροί της κλασικής ιατρικής, που φορτώνουν τον κόσμο άχρηστα φάρμακα, αντιβιοτικά κτλ). Το ζητούμενο είναι: στρεπτοκοκκική αμυγδαλίτιδα (το 90% των αμυγδαλίτιδων είναι ιογενείς), πνευμονία με υψηλούς δείκτες λοίμωξης (γιατί οι περισσότερες πνευμονίες είναι επίσης ιογενείς), ουρολοίμωξη κτλ κτλ θεραπεύονται με τα οποιοπαθητικά;

 

Για να μη με λέτε προκατειλημμένη, έχω γνωρίσει μητέρα παιδιού με έκζεμα, που είδε πολύ μεγάλη βελτίωση μόνο με ομοιοπαθητικά. Πράγματι, δεν μπορώ να πω ότι η βελτίωση ήταν τυχαίο γεγονός, γιατί η γυναίκα είχε πάρει σβάρνα πολλούς γιατρούς, για χρόνια.[/quote']

 

Για κρουπ ξέρω το κοριτσάκι φίλης μου που ανέφερα πιο κάτω που στα 9 χρονια δεν εχει παει ποτέ γιατρό!

Για τον βήχα του άντρα μου ξέρω (που αρχιςε απο ιό) που δόκιμασε αντιβίωσεις, συροπια χάπια για πολλούς μηνες και τίποτα μέχρι που έφτιαξε σε μια μέρα με ομοιο!!

Πανω σε αυτο να πω ότι είχε παρόμοιο βήχα πριν 10 χρονια και πάλι για κανά χρονο, σκέτο μαρτύριο τα δοκίμασε ολα πάλι και το μόνο που βοήθησε τότε ήταν ενα κινέζικο φάρμακο (πάλι εναλλακτική ιατρική ) το οποίο δεν το βρήκαμε τώρα οποτε και δοκιμάσαμε ομοιο!

Οποτε υπάρχουν αρκετά παραδείγματα... Το μεγάλο κακο με ομοιο ομως μπορεί να μην βρεις το φάρμακο που σου ταιριάζει!! Η να έχεις γιατρό χάλια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σκρατέ υπάρχει θέμα ολόκληρο για τις επιφυλάξεις των μελών για την ομοιοπαθητική. Να τα συζητάμε καλύτερα εκεί, να γίνονται πιο χρηστικά και λειτουργικά τα θέματα;

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Miriki που ειναι; έχεις λινκ;

Εμένα πάντως δεν θα μέ πειράζει και εδώ να το συζητούσαμε αν δεν γίνεται επικριτικά (η Scratee τα λέει ωραία :-) ) .. Και μπορεί να κάνει και κάποιους να δοκιμάσουν κατι καινούριο :wink:

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα σοβαρή ακμή και μου πέρασε μόνο με την ομοιο....ειχα πάρει βουνά φάρμακα πριν οπότε αν εχεις δερματολογικό πρόβλημα δοκίμασε το οπωσδήποτε. Και για ψωρίαση έχω ακούσει...

 

Ουρολοίμωξη επίσης σιγουρα έχει θεραπεύσει φίλη μου, μάλιστα πάθαινε κάθε λίγο και λιγάκι.

 

Ναι καλύτερα να κρατήσουμε αυτό το νήμα αποκλειστικά για αυτούς που κάνουν θεραπεία, υπάρχουν αλλα δύο που μπορεί να εκφέρει ο καθένας την γνώμη του ελεύθερα. Αυτό μας το άνοιξε αποκλειστικά η διαχείρηση για να μην μπαίνουν ενάντιοι και τσακωνόμαστε. Παντα εκτρεπόμαστε σε πολλά θέματα αλλά στο συγκεκριμένο είναι λες και περιμένουν κάποιοι να γράψει ενας και να μπούν να κράξουν ομαδικά...εγω δεν παρακολουθώ νήματα που δεν με αφορούν πχ διατροφής κτλ γιατι ειμαι άσχετη, τι να πετάγομαι συνέχεια και να τους χαλάω το θέμα επειδή πιστεύω οτι μη τρώγοντας το ενα ή το άλλο κάνουν κακό σ' αυτούς ή τα παιδιά τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εντάξει, δεν γίνεται μεγάλος αντίλογος παιδιά εδώ. Κι εμένα η scratee αντιθέτως με έχει βοηθήσει θα έλεγα, κι η γνώμη της και οι γνώσεις της. Είναι η εναλλακτική γνώση της ομοιοπαθητικής αν μου επιτρέπετε. :-D:grin: Θέλω να ξέρω ΚΑΙ την άλλη οδό. Η την άλλη οπτική για να το πω πιο σωστά:

Εϊναι ενδιαφερον να βλεπεις την ιατρική εξήγηση που δίνει ένας γιατρός επι του αποτελέσματος της ομοιοπαθητικής. Ετσι αξιολογείς το αποτέλεσμα πιο αντικειμενικά.

 

Και κάποια στιγμή που εξηγούσε τις θέσεις της και την αντίθεση της με την ομοιο όπως και την άποψη της για την παρασκευή των φαρμάκων κλπ κλπ κλπ, σεβάστηκε απόλυτα το ότι είπαμε να σταματήσει τον αντίλογο σε αυτό το θρεντ.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια συνεχίζω το "ραπόρτο". Οπως είχα πει η μικρή έχει ίωση και μας έχει ρίξει όλους. Εγώ λαρυγγίτιδα με αφωνία, τώρα σαν ιγμορίτιδα μου το'χει γυρίσει - χάλια είμαι. Η γιαγιά τα ίδια χάλια και με αερολίν. Η μικρή εκεί που πήγε να καλμάρει ξανα-μανά πυρετός υψηλός με ρίγη και πόνους στο αυτί, το έχει γυρίσει ωτίτιδα. Το απόγευμα θα την πάω στην παιδίατρο μας (και ομοιοπαθητικό). Αντιθέτως η μεγάλη είναι αλώβητη φτου φτου! Ενα βραδινό δεκατάκι κάνει που μου είπε η γιατρός πως δεν είναι απολύτως τίποτα, αντιδρά απλά στους ιούς. Το μόνο που με απασχολεί είναι όπως έχω πει αλλού αυτό το κοφτό βηχαλάκι που έχει όταν λαχανιάζει ή φωνάζει κλπ. μετά την πνευμονία. Απ' την αρχή ήξερα ότι την μικρή δεν την "έπιασε" το ιδιοσυγκρασιακό αλλά δεν περίμενα τέτοιες διαφορές με την μεγάλη!!

Link to comment
Share on other sites

Τι λες ρε xena!; Και ολα αυτά με την pulsatilla? το 200; Το παίρνει ακόμα η σταμάτησε;

 

Κορίτσια να ρωτήσω κατι; Σας είπαν οι ομοιο γιατροί σαν ότι τα μικρά πρεπει να παίρνουν κατι πριν και μετά τα εμβόλια; Μίλησα με 2, η μια ειπε να πάρει Thuja και η αλλη ειπε να πάρει Sulphur και μιας και δεν τα πήρε οταν έκανε εμβολια να τα πάρει τώρα πριν πάρει οποιοδήποτε άλλο φάρμακο για να φύγουν οι τόξινες και να επανορθώθει το ανοσοποιητικό... Εχει καμμια ανάλογη εμπειρια;

Link to comment
Share on other sites

Xena, είναι σίγουρο πως η διαφορά οφείλεται στο φάρμακο που πήρατε? Σε ρωτάω γιατί κι εγώ έχω λαρυγγίτιδα που την κόλλησε και η μητέρα μου, μάλλον και ο γιος μου (το λέω με μια επιφύλαξη γιατί δεν τον είδε ο παιδίατρος). Εγώ ταλαιπωρούμαι εδώ και σχεδόν 3 εβδομάδες. Η μητέρα μου ήταν άρρωστη για πέντε μέρες και μετά συνήλθε. Ο γιος μου την πέρασε στο πόδι, πήρε ντεπόν 1-2 μέρες και αυτό ήταν. Κανένας από τους τρεις μας δεν πήρε αντιβίωση ή κάποιο άλλο φάρμακο εκτός από ντεπόν. Η μαμά μου πήρε κάποια στιγμή αντιβηχικό σιρόπι. Ο άντρας μου δεν κόλλησε καν.

 

Αν είχαμε πάρει ομοιοπαθητικά, θα βγάζαμε τώρα το συμπέρασμα ότι τον μικρό τον πιάσανε ενώ εμένα όχι. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Babycute κάποιοι ομοιοπαθητικοί συστήνουν την thuja προ εμβολίου και την ίδια μέρα. Εγω συνήθως δίνω. Νομίζω μετά το εμβόλιο την άλλη μέρα τους έχω δώσει και το ιδιοσυγκρασιακο τους για να είμαι πιο καλλυμένη. Αλλά το σωστό ειναι τι θα σου πει ο δικός σου γιατρός. Κανα δυο φορές που δεν έδωσα την thuja είδα οτι μου έκανε πυρετό ο μικρός μετά από εμβόλιο και ειχαμε και πρήξιμο σε ενα. Πιθανόν ομως να ήταν και τυχαίο. Οσες φορές έδωσα ομως δεν είχαμε καμια παρενέργεια απολύτως. Αυτό ειναι ομως προσωπικό συμπέρασμα οπότε δεν μπορώ να πω οτι το συστήνω σε κάποιον. Προσωπικά θα τους δινω σε όλα κι ας μην ειναι εξακριβωμένο εφόσον δεν υπάρχει παρενέργεια.

Link to comment
Share on other sites

Yogini να σαι καλα!! Απίστευτο που το μικρο σου δεν έκανε πυρετό μετά απο εμβολιο!!

Η μια μου ειπε να το πάρει για 3 μέρες δυο φορές την μέρα! Αρρωςταινει πολύ ο μικρός και μου ειπε ότι το ανοσοποιητικό έπεσε απο τα εμβολια (όντως αρχιςε να αρρωςταινει οταν έκανε τα εμβολια)

Δεν ειναι λιγο overkill οι 3 μέρες για thuja?

Μάλλον θα δώσω και thuja και sulphur να δούμε αν κάνει διάφορα! Βαρέθηκα με τα κρυωματα!!

Μακάρι να γίνει ο μικρός όπως έγινε η μεγάλη τη xena :wink: ;-) :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Οι στοιχειώδεις γνώσεις ανοσολογιας' date=' τις οποίες είναι απόλυτα λογικό να αγνοεί ο ασθενής, αλλά όχι ο γιατρός![/quote']

 

Ένας γονιός ξέρει τα παιδιά του καλύτερα, και καταλαβαίνει ποτε βλέπει αλλαγές!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...