Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μείωση θηλασμων ή από θηλασμός για την επαναφορά της γονιμοτητας;


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια θηλάζω ακόμα τον 15 μηνών γιο μου και ακόμα δεν μου έχει ερθει περίοδος. Με τον άντρα μου θέλουμε πολύ να κάνουμε ενα δευτερο μωρακι και πριν 1,5 μήνα πήγαμε στον γιατρό μου οπου και μου είπε οτι ναι μεν βλεπει ωάρια ,αρα οι ωοθηκες μου λειτουργουν ,το ενδομήτριο μου όμως είναι παρα πολύ λεπτο εξαιτίας των πολλών θηλασμων γι αυτό και δεν εχω περίοδο. Να σημειωσω πως θηλαζα 4-5 φορες την μέρα και 10 ,15 φορες την νύχτα μπορει και ολη νύχτα! Μου είπε λοιπον οτι αν σταματούσε την νύχτα ο θηλασμός ίσως να μου ερχόταν περίοδος αλλά υπαρχουν και καποιες περιπτωσεις που θα πρεπει ανα γίνει απόθηλασμός για να υπάρξει η επαναφορα της γονιμότητας.

Έτσι λοιπον εδώ και ενα μήνα (προχωράμε στην πέμπτη εβδομαδα) δεν θηλάζω την νύχτα και έχω κρατήσει τους 4-5 θηλασμους την μέρα αλλά περίοδος ακόμα δεν μου έχει ερθει. Πιστευετε οτι είναι νωρίς ακόμα; Μήπως οι θηλασμοι ειναι και παλι αρκετοί ή μηπως ανηκω στην κατηγορία που θα πρεπει να αποθηλασω πρωτα; Υπαρχουν κορίτσια αναμεσα σας που να σταμάτησαν μονο την νύχτα τους θηλασμους και να σας ηρθε περίοδος και αν ναι σε ποσο διαστημα;

Σαςευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα γλυκια μου!

Εμενα μου ηρθε στο χρονο , οταν περιοριστηκαν οι νυχτερινοι θηλασμοι σε ποσοτητα και διαρκεια.1-2 για λιγα λεπτα.

Βεβαια, το διαστημα πριν μου ερθει , η μικρη για μερικες μερες σηκωνοταν το βραδυ και σπαραζε στο κλαμα και δεν ηξερα γιατι.Μετα καταλαβα.

 

Περιμενε ομως . Ο οργανισμος θελει το χρονο του πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Χαρουλα μου τι χαρά να σε συναντώ ξανα! σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.. Πίστευα και γω πως αν μειωνα τους θηλασμους θα μου ερχόταν και δεν θα χρειαζόταν να μπω στη διαδικασία να κόψω εντελώς τον θηλασμό πουτόσο απολαμβάνουμε...

Link to comment
Share on other sites

Εισαι πολυ γλυκο παιδι και σου απαντω με πολυ μεγαλη μου χαρα!

 

Να ξερεις οτι ο πιο καταλληλος για το θεμα της περιοδου ειναι ο ενδοκρινολογος(σε περιπτωση που θες να το ψαξεις).

Στο λεω , γιατι εχει να κανει με τις ορμονες , οχι με τα γυναικολογικα και πολλες απο εμας μπερδευονται με αποτελεσμα να χανεται πολυτιμος χρονος.

 

Δεν ειναι αναγκη να αποθηλασεις , εννοειται αυτο!!

 

Παντως , μεταξυ μας καλυτερα ειναι χωρις περιοδο·γιατι μαζι της φερνει και ολα αυτα τα ψυχολογικα σκαμπανεβασματα , που εμενα προσωπικα με κανουν ρακος!

 

Σου ευχομαι γρηγορα να εχεις ενα θετικο τεστ!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ θερμα κούκλα μου ! Συμφωνώ μαζί σου και κάτω απο αλλες συνθήκες δεν θα την ηθελα πίσω με τίποτα αλλά πέρα οτι το θέλουμε παρα πολύ να κάνουμε ενα μωρακι ακόμα καλό θα ηταν μετα την περιπετεια που ειχα με την μήτρα μου πανω στην καισαρική να μην αργησω πολύ να μπω στην διαδικασία για μωρο. Δεν θέλω να αποθηλασω και δεν θα μπω ακόμα σε αυτή την διαδικασία σίγουρα θα μειωσω πρωτα κι άλλο τους θηλασμους και μετα αν δεν ερθει θα πάρω αυτή την απόφαση..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητη pandoritsa,βρισκομαι ακριβως στην ιδια θεση.

Θηλαζω τον 18 μηνων γιο μου,ακομη χωρις περιοδο(και χωρις ποτε να εχω θηλασει αποκλειστικα),και προσπαθουμε για μωρακι τους τελευταιους 12 μηνες χωρις φυσικα κανενα αποτελεσμα.Η ΜΟΝΗ και ΑΠΟΛΥΤΗ απαντηση των γιατρων ειναι οτι για να γυρισει η περιοδος θα πρεπει οχι απλα να μειωσω τους θηλασμους,αλλα να αποθηλασουμε.

Για να απαντησω κ στο ερωτημα σου,εχω και εγω κανενα μηνα τωρα χωρις βραδυνους θηλασμους,αλλα ακομα δεν ειδα αποτελεσμα.Κατα την διαρκεια της ημερας θηλαζει περιπου στις 5 φορες.Η απορια μου ομως ειναι να μειωσεις την συχνοτητα των θηλασμων ή να μειωσεις την χρονικη διαρκεια που τρωει?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, σε μια συζητηση σχετικη που ειχα παρακολουθησει, μια συμβουλος θηλασμου ελεγε πως πρεπει να υπαρξει 6ωρο περιθωριο μεταξυ των θηλασμων. Μηπως να το κοιτουσατε με καποιον ειδικο το θεμα. Γιατι ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος.

Link to comment
Share on other sites

Από γυναίκα σε γυναίκα διαφέρει, αλλά συνήθως η γονιμότητα έρχεται, αργά ή γρήγορα, χωρίς να αποθηλάσεις. Κανείς δεν μπορεί να προβλέψει εξ αποστάσεως πόσο θα χρειαστεί η κάθε γυναίκα, αλλά η πείρα λέει ότι είναι θέμα λιγότερων ή περισσότερων μηνών να επανέλθεις, αν θηλάζεις "μόνο" 4-5 φορές την ημέρα. Το τι θα κάνεις εξαρτάται από σένα και από το πόσο επείγουσα είναι κατά την κρίση σου μια νέα εγκυμοσύνη.

 

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις!

Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θελω να αποθηλασω.Το μονο που μπορω να κανω ειναι αυτη η μειωση των θηλασμων και αν ειναι να ερθει θα ερθει.Απλα θα ηθελα να μπορουσα να κανω τα παιδακια μου σε πιο συντομο χρονικο διαστημα,αφου θελουμε τοσο πολυ με τον αντρα μουνα κανουμε πολλα παιδακια!

Link to comment
Share on other sites

Από γυναίκα σε γυναίκα διαφέρει, αλλά συνήθως η γονιμότητα έρχεται, αργά ή γρήγορα, χωρίς να αποθηλάσεις. Κανείς δεν μπορεί να προβλέψει εξ αποστάσεως πόσο θα χρειαστεί η κάθε γυναίκα, αλλά η πείρα λέει ότι είναι θέμα λιγότερων ή περισσότερων μηνών να επανέλθεις, αν θηλάζεις "μόνο" 4-5 φορές την ημέρα. Το τι θα κάνεις εξαρτάται από σένα και από το πόσο επείγουσα είναι κατά την κρίση σου μια νέα εγκυμοσύνη.

 

Καλή επιτυχία!

 

Έτσι έγινε με εμένα... Νομίζω ότι επέστρεψε όταν φτάσαμε στο πρωί-απόγευμα-βράδυ, 3 το 24ωρο και αυτό όχι αμέσως... Πήρε κάποιους μήνες. Εμένα η μεγάλη μου αγωνία ήταν μήπως μείνω έγκυος και δεν το καταλάβω, γιατί δεν θα είχα δει περίοδο έτσι και αλλιώς. Φαντάσου, ότι είναι εντελώς πιθανό, ειδικά αν προσπαθείτε, να μη δεις καθόλου περίοδο και να μείνεις κατευθείαν έγκυος! Η κάθε περίοδος προκαλείται από μια ωορρηξία που γίνεται περίπου 14 μέερες πριν και αν πετύχετε τότε το αυγό, δεν θα έρθει ποτέ η πρώτη περίοδος! Αυτό μπορεί να το καταλάβεις από τη θερμοκρασία ή κατευθείαν με υπέρηχο! :shock: Πάντως στην ουσία ναι, μπορει να πάρει κάποιους μήνες.

 

Για να το κόψεις εντελώς, δεν νομίζω ότι χρειάζεται, αλλά όπως καταλαβαίνεις αν δεν κόψετε το θηλασμό, μπορεί να σας πάει πίσω κάποιους μήνες.

 

Μπορείς να βρεις ακτινολογικό (σε κέντρο που κάνουν αιματολογικές κτλ) να δεις αν μπορείς να κλείσεις σκέτο υπέρηχο για να πληρώσεις μειωμένη επίσκεψη μήπως δουν εκεί κάτι. Γυναικολόγοι δεν είναι βέβαια... Κανονικά όμως μπορούν να δουν κάποια βασικά πράγματα.

 

 

Πάντως η περίοδος δεν μου έλειπε καθόλου θα έλεγα :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω και εγω κανενα μηνα τωρα χωρις βραδυνους θηλασμους,αλλα ακομα δεν ειδα αποτελεσμα.Κατα την διαρκεια της ημερας θηλαζει περιπου στις 5 φορες.Η απορια μου ομως ειναι να μειωσεις την συχνοτητα των θηλασμων ή να μειωσεις την χρονικη διαρκεια που τρωει?

 

Fryda εχεις μολις ενα μηνα που σταματησες τους νυχτερινους θηλασμους οποτε δωσε λιγο χρονο. Αν παλι δεν δεις να γινεται κατι ισως πρεπει να μειωσεις και τους ημερησιους θηλασμους. Οπως πολυ ευστοχα λεει και η athina μπορει να μην δεις περιοδο και να μεινεις κατευθειαν εγκυουλα ;) Σου ευχομαι καλη επιτυχια καθως αντιλαμβανομαι τη διπλη σου επιθυμια :-)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ!Αυτο σκεφτομαι να κανω.

Οσο για το να μεινω εγκυος χωρις να το καταλαβω το αποκλειω γιατι καθε μηνα κανω κ απο ενα τεστ μηπως και..για να ειμαι σιγουρη δηλαδη.Που θα παει..θα μου κατσει..χι χι!

Link to comment
Share on other sites

Η ΜΟΝΗ και ΑΠΟΛΥΤΗ απαντηση των γιατρων ειναι οτι για να γυρισει η περιοδος θα πρεπει οχι απλα να μειωσω τους θηλασμους,αλλα να αποθηλασουμε.

 

Ο μέσος όρος επιστροφής της περιόδου σε γυναίκα που θηλάζει αποκλειστικά για 6 μήνες, εισάγει σταδιακά τις στερεές τροφές και θηλάζει τη νύχτα είναι οι 12 μήνες. Οι μεγάλες αποκλίσεις από αυτό θα μπορούσαν να είναι είτε φυσιολογικές είτε συνέπεια ορμονικών διαταραχών που δεν έχουν διαγνωστεί.

Link to comment
Share on other sites

Ισως τοτε μπορει να υπαρχει και θεμα ορμονικων διαταραχων,γιατι δεν υπηρξε ποτε αποκλειστικος θηλασμος.Απο την στιγμη που γεννηθηκε με οδηγιες παντα της μαιας που μας παρακολουθουσε και τους 2 για ενα μηνα,ηταν να του δινω και συμπληρωμα,δηλαδη μπορει να ετρωγε περισσοτερες φορες ετοιμο γαλα και απο εμενα σχεδον καθολου.

Παρολα αυτα το γαλα μου δεν μειωθηκε ποτε και φυσικα ουτε κ σταματησε.Το μωρο τρωει στερεες απο 5 μηνων.

Θα το κοιταξω,αλλα δυστηχως εδω που βρισκομαι(εξωτερικο)δεν το ψαχνουν οι γιατροι.Σου λενε οτι αφου θηλαζεις δεν εχεις και περιοδο.Αυτο σημαινει,οπως μου ειπαν οτι π.χ εαν συνεχιζω να θηλαζω για 5 χρονια,για 5 χρονια δεν θα εχω περιοδο,πραγμα το οποιο μου φαινεται τρελο.Αλλα δεν εχω επιλογες και τροπους να το ψαξω.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα και σας ευχαριστώ όλες πολυ για τον χρονο σας.

Fryda μου καλη επιτυχία εύχομαι ολόψυχα και σύντομα με το δευτερο μωρακι που επιθυμείς πολύ!! Η αλήθεια είναι fryda οτι το μωρο δεν θηλάζει πολυ ωρα δηλ η διαρκεια του κάθε θηλασμού δεν ξεπερνάει τα 5' μονο αν ξεχαστεί και βλέπει τηλεοραση καμια φορά ή θέλει λιγο παρηγορια θα πιπιλισει λίγο παραπανω.

Eirinako δεν ανεφερα οτι έχω επιστρεψει απο τον Μάιο στη δουλεια και έτσι παρ όλο που κάνω μειωμένο κάνω περιπου 8 ώρες να θηλάσω και αλλο τόσο τώρα πια και την νύχτα.

Pax οι θηλασμοι δεν ξεπερνάνε τους 5 την ημερα και όπως είπα είναι ολιγολεπτοι. Το μονο που με προβληματιζει είναι η αδρανεια της μήτρας που επαθα στην πρωτη καισαρική και καλό θα ηταν να μην ξεφυγω πολύ στην ηλικία δεν είμαι μεγάλη βαδιζω στα 33 απλα καταλαβαίνεις..

AthinaP το σκέφτομαι και γω αυτό και έτσι αραιά και που κανω ενα τεστ να δω που βρίσκομαι!

Κοριτσια πάντως το τελευταιο διαστημα 15 μέρες 20 έχω αρκετά υγρα και σκεφτομαι μήπως αρχίζει να λειτουργει το συστημα σιγα σιγα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ θηλαζω (19 μηνων) πλέον μια-δυο φορές την ημερα και τωρα έμεινα έγκυος ενω η περίοδος μου ήρθε οταν ο μπεμπης θηλαζε 20 φορές μερα-νύχτα 9 μηνων! Ο καθε οργανισμός ειναι ξεχωριστός και δεν μπορουμε να συγκρίνουμε εύκολα.καλο ειναι βέβαια να τους περιορίσετε οσο μπορείτε φυσικα.και λιγο υπομονη βρε κοριτςια.εμεις πρην δυο μηνες θηλαζαμε 5 φορές την ημερα και απο μόνος του αραιώσε τα γεύματα σε 1-2!! Δώστε τους λιγο χρονο,χαλαρώστε και θα έρθει και το νέο σποράκι!αυτο να σκέφτεστε! Εξάλλου προτεραιότητα εχει το ήδη υπάρχων μωρο! Ολα για καποιο λογο γίνονται...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις!

Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θελω να αποθηλασω.Το μονο που μπορω να κανω ειναι αυτη η μειωση των θηλασμων και αν ειναι να ερθει θα ερθει.Απλα θα ηθελα να μπορουσα να κανω τα παιδακια μου σε πιο συντομο χρονικο διαστημα,αφου θελουμε τοσο πολυ με τον αντρα μουνα κανουμε πολλα παιδακια!

 

Το θέμα δεν ειναι μονο το ποτε θελουμε να κανουμε δεύτερο παιδι αλλα και το αν το σωμα μας ειναι σε θέση να στηρίξει και να καλύψει ενα έμβρυο θερμιδικά κι οργανικά οσο θηλαζουμε ενα παιδι. Η ελλειψη της περιόδου κατα τη διάρκεια του θηλασμου δεν ειναι απλα ενα τυχαίο γεγονός αλλα εξυπηρετεί αυτο το σκοπό. Ο οργανισμός προστατεύεται για να ανταπεξέλθει σε αυτα που ήδη κανει.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν ειναι μονο το ποτε θελουμε να κανουμε δεύτερο παιδι αλλα και το αν το σωμα μας ειναι σε θέση να στηρίξει και να καλύψει ενα έμβρυο θερμιδικά κι οργανικά οσο θηλαζουμε ενα παιδι. Η ελλειψη της περιόδου κατα τη διάρκεια του θηλασμου δεν ειναι απλα ενα τυχαίο γεγονός αλλα εξυπηρετεί αυτο το σκοπό. Ο οργανισμός προστατεύεται για να ανταπεξέλθει σε αυτα που ήδη κανει.

 

Ναι οντως,ολα για καποιο λογο συμβαινουν.Απο την μια το πιστευω αλλα απο την αλλη...;Οταν το ιδιο μου το σωμα(εστω κ χωρις περιοδο), αναζητα μια δευτερη εγκυμοσυνη τοτε τι γινεται;Ειναι σαν να με αναγκαζει να ελλατωσω τον θηλασμο.Γιατι καποιες γυναικες που θηλαζουν αποκλειστικα εχουν περιοδο;Τι γινεται με εκεινο το σωμα;Απο την στιγμη που η φυση σε κανει να γινεις μανα,τοτε γιατι να μην μπορεις να ανταπεξελθεις για ακομη μια φορα;

Σ ευχαριστω για την απαντηση σου,αυτην την εκδοχη δεν την ειχα σκεφτει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως,ολα για καποιο λογο συμβαινουν.Απο την μια το πιστευω αλλα απο την αλλη...;Οταν το ιδιο μου το σωμα(εστω κ χωρις περιοδο), αναζητα μια δευτερη εγκυμοσυνη τοτε τι γινεται;Ειναι σαν να με αναγκαζει να ελλατωσω τον θηλασμο.Γιατι καποιες γυναικες που θηλαζουν αποκλειστικα εχουν περιοδο;Τι γινεται με εκεινο το σωμα;Απο την στιγμη που η φυση σε κανει να γινεις μανα,τοτε γιατι να μην μπορεις να ανταπεξελθεις για ακομη μια φορα;

Σ ευχαριστω για την απαντηση σου,αυτην την εκδοχη δεν την ειχα σκεφτει.

 

ισως το σωμα σου να μην σου επιτρέπει εγκυμοσυνη λογω του πολυ δύσκολου έργου που επιτελείς! Το παιδι σου θηλαζει πολυ και μια εγκυμοσυνη ειναι αρκετα απαιτητική.

Προσπάθησε να μη θηλαζεις πιο συχνα απο 4 ωρες.

Η περιοδος συνηθως επιστρέφει τον 9ο-19ο μήνα θηλασμου και σε κάθε γυναικα ειναι διαφορετικη υποθεση.

Δε χρειαζεται άγχος! Το εσωτερικό ρολοι του οργανισμού σου ξέρει καλα ποτε ειναι κατάλληλη στιγμη να συλλάβεις.

Αναφέρεται οτι κάποιες μητέρες συνέλαβαν μόλις σταμάτησαν να αισθάνονται το πρώτο τοτε παιδι ως αβοήθητο μωρο που τις εχει αποκλειστική ανάγκη.

Οπως και να εχει, προσωπικα δε θεωρω καλη ιδέα τον αποθηλασμό για χάρη μιας εγκυμοσύνης. Η άποψη μου ειναι οτι προηγείται το μωρο που υπαρχει ήδη...

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

ισως το σωμα σου να μην σου επιτρέπει εγκυμοσυνη λογω του πολυ δύσκολου έργου που επιτελείς! Το παιδι σου θηλαζει πολυ και μια εγκυμοσυνη ειναι αρκετα απαιτητική.

Προσπάθησε να μη θηλαζεις πιο συχνα απο 4 ωρες.

Η περιοδος συνηθως επιστρέφει τον 9ο-19ο μήνα θηλασμου και σε κάθε γυναικα ειναι διαφορετικη υποθεση.

Δε χρειαζεται άγχος! Το εσωτερικό ρολοι του οργανισμού σου ξέρει καλα ποτε ειναι κατάλληλη στιγμη να συλλάβεις.

Αναφέρεται οτι κάποιες μητέρες συνέλαβαν μόλις σταμάτησαν να αισθάνονται το πρώτο τοτε παιδι ως αβοήθητο μωρο που τις εχει αποκλειστική ανάγκη.

Οπως και να εχει, προσωπικα δε θεωρω καλη ιδέα τον αποθηλασμό για χάρη μιας εγκυμοσύνης. Η άποψη μου ειναι οτι προηγείται το μωρο που υπαρχει ήδη...

 

Κ εμενα αυτη ειναι η αποψη μου.Δεν θα σταματουσα τον θηλασμο,παρα μονο θα εψαχνα τροπο να μειωσω καποια γευματα.

Ολα φυσικα χρειαζονται τον χρονο τους.Η αληθεια ειναι οτι ειχα αγχος,αλλα τωρα το εχω αφησει πισω κ ειπα πως οταν ειναι να ερθει θα ερθει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

στο γιο μου, μου ήρθε περίοδος μετά από 5,5 μήνες αποκλειστικού θηλασμού, και μάλιστα 4-5 μέρες αφότου ξεκίνησε το φρούτο (δε ξέρω αν είναι τυχαίο ή όχι, πάντως είχα όντως αραιώσει θηλασμούς). Μετά μου ξαναήθρε στις 40 μέρες κι έπειτα έστρωσε κάπως, στις 30. (συνέχιζα να θήλαζω αποκλειστικά αλλά έτρωγε και στερεές και νερό). Ξαναέμεινα έγκυος μετά από 4 περιόδους και μετά από 3 αρνητικές χοριακές ( θέλαμε δέυτερο παιδί σύντομα!).

Επομένως όπως γράφηκε κι από άλλα μέλη, διαφέρει απο γυναίκα σε γυναίκα.

Τώρα θηλάζω αποκλειστικά τη μικρή μου (είναι στον 4ο) και περίοδος ακόμα (όχι οτι με χάλασε!)

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

στο γιο μου, μου ήρθε περίοδος μετά από 5,5 μήνες αποκλειστικού θηλασμού, και μάλιστα 4-5 μέρες αφότου ξεκίνησε το φρούτο (δε ξέρω αν είναι τυχαίο ή όχι, πάντως είχα όντως αραιώσει θηλασμούς). Μετά μου ξαναήθρε στις 40 μέρες κι έπειτα έστρωσε κάπως, στις 30. (συνέχιζα να θήλαζω αποκλειστικά αλλά έτρωγε και στερεές και νερό). Ξαναέμεινα έγκυος μετά από 4 περιόδους και μετά από 3 αρνητικές χοριακές ( θέλαμε δέυτερο παιδί σύντομα!).

Επομένως όπως γράφηκε κι από άλλα μέλη, διαφέρει απο γυναίκα σε γυναίκα.

Τώρα θηλάζω αποκλειστικά τη μικρή μου (είναι στον 4ο) και περίοδος ακόμα (όχι οτι με χάλασε!)

 

Καλησπερα lucia!

Ναι αυτο που συνεβει σε σενα ειναι πιο λογικο κ πιστευω το συνανταει καποιος πιο συχνα.Θηλαζες,αρχισε τις στερεες κ σιγα σιγα σου ηρθε περιοδος.Εγω απλα αυτο που με προβλαματιζε ηταν πως ποτε δεν τον θηλασα αποκλειστικα,μπηκαν κ οι στερεες κ η περιοδος αφαντη.

Αλλα ναι,το συμπερασμα ειναι οτι ο καθε οργανισμος αντιδρα διαφορετικα.Καποια στιγμη θα ερθει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια!!! Τελικά μου ήρθε περιοδος την ημερα που το μωρο μου μπήκε στον 17ο μήνα! Δηλαδή στις 17 Νοέμβρη. Μου πήρε 2 μηνες με θηλασμό πρωι βραδυ και 1-2 μέσα στην μερα. Και ηδη ξεκινησαμε τις προσπαθειες που φυσικά δεν ξέρω ποσο εύκολα θα ερθει το δεύτερο μωρο μιας που κάποιοι λένε οτι είναι δυσκολη η σύλληψη όσο θηλαζεις ενω υπαρχουν πολλές γυναίκες σε αυτό το forum που τα κατάφεραν!!! Μακάρι να ανηκω στην δεύτερη κατηγορια.!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...