Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η δασκάλα τον έβαλε στην άκρη μόνο του


Recommended Posts

Χθες το απόγευμα πήγα να πάρω τον γιο μου απο τον παιδικό σταθμό. Στον δρόμο συνήθως τον ρωτάω πως πέρασε την ημέρα του. Έτσι και χθες τον ρώτησα αν παίξανε στον κήπο, αν φάγανε, κι αν ζωγραφίσανε. Σε αυτό το τελευταίο λοιπόν σχετικά με την ζωγραφική, μου είπε ότι δεν ζωγράφισε. Γιατί? τον ρωτάω. Και μου απαντάει το παιδί ότι "μαμά όλα τα παιδάκια ζωγράφισαν αλλά εμένα η δασκάλα δεν μου έδωσε χαρτί και μαρακαδόρους". Τον ρώτησα αν έκανε καμιά σκανταλιά και τον έβαλε τιμωρία η δασκάλα και μου είπε όχι. Συνήθως είναι ειλικρινής και αν έχει κάνει καμιά σκανταλιά το καταλαβαίνω απο το ύφος του. Αυτή τη φορά όμως φαινόταν στενοχωρημένος.

 

Τον ξαναρωτάω τι έκανε αυτός όταν τα άλλα παιδάκια ζωγράφιζαν. Για την ακρίβεια τον ρώτησα τι του είπε η δασκάλα να κάνει. Και μου απαντάει πως του είπε να πάει λίγο πιο κει και να παίξει μόνος του.

 

Τα δεδομένα της κατάστασης είναι τα εξής. Τα λεφτά για τα υλικά όλης της χρονιάς είναι 200 ευρώ. Είναι ένα ποσό το οποίο ούτως ή αλλως το βρίσκω υπερβολικό δεδομένης της κρίσης που διανύουμε και δεδομένου του ότι οι κατασκευές που φέρνει σπίτι βασίζονται, τις περισσότερες φορές, σε...κυλίνδρους απο χαρτί τουαλέτας και μερικά γκοφρέ χαρτιά και άλλα πολύ φτηνά υλικά τα οποία βρίσκεις στο jumbo σε εξευτελιστικές τιμές.

 

Δεν θεωρώ εξαρχής σωστό που ζητάει τόσα λεφτά. Επίσης λόγω επαγγέλματος, γνωρίζω πολύ καλά τις τιμές των υλικών/χαρτικών και σε καμία περίπτωση αυτά που κάνουν κατά την διάρκεια της σχολικής χρονιάς δεν στοιχίζουν 200 ευρώ - χωρίς απόδειξη να σημειώσω.

 

Επειδή δεν μας επιτρέπουν τα οικονομικά μας λοιπόν τέτοια έξοδα για υλικά που θα μπορούσα να πάω να αγοράσω μόνη μου με κόστος το πολύ 50 ευρώ, μίλησα στην διευθύντρια και της είπα ευθέως πως δεν μπορούμε να τα πληρώσουμε όλα μαζί. Συμφωνήσαμε να της τα δίνω σιγά σιγά και μάλιστα φάνηκε να μην έχει πρόβλημα.

 

Για να πω την αλήθεια ψιλοχαλάστηκα γενικά με την εν λόγω κυρία και θα εξηγήσω αμέσως γιατί. Πέρυσι ο γιος μου πήγε μόνο την μισή χρονιά γιατί ήταν συνέχεια άρρωστος και τον κρατήσαμε κάποιους μήνες σπίτι. Τα δίδακτρα τα πληρώναμε κανονικά καθώς και τα υλικά, τα οποία όμως δώσαμε στο τέλος της χρονιάς, πάλι κατόπιν συνεννόησης. Δεν ζητήσαμε ούτε έκπτωση ούτε τίποτα. Για μένα και επειδή είμαστε παλιοί πελάτες (πηγαίναμε και την κόρη μας εκεί) θα έπρεπε να μας κάνει τουλάχιστον μια μικρή έκπτωση στα δίδακτρα ή στα υλικά. Εγώ τουλάχιστον έτσι θα λειτουργούσα με παλιούς πελάτες. Αντί αυτού μαθαίνω πως το παιδί μου, στην ώρα που κάνουν ζωγραφική και χειροτεχνίες, το βγάζουν στην άκρη να παίζει μόνο του!

 

Δηλαδή είναι σαν να έχω πει στην κυρία ότι δεν θα την πληρώσω καθόλου! Βγάζει το παιδί στην άκρη να παίζει μόνο του μέχρι να πληρώσω?? Που, σημειωτέον, της είπα πως τα πρώτα λεφτά θα της τα δώσω πριν τελειώσει αυτός ο μήνας. Με ποιά λογική πληρώνω 200 ευρώ τα χαρτιά υγείας και για μερικές μέρες που θα κάνει να πάρει τα λεφτά βγάζει το παιδί στην άκρη?

 

Επίσης το παιδί έρχεται συνέχεια πεινασμένο. Χθες το απόγευμα ήρθε το παιδί και τσάκισε ένα πιάτο γεμάτο φακές με ψωμί και τυρί. Το φετινό πρόγραμμα σίτισης, απ΄ότι έχω δει, είναι πιο φτωχό απο το περσινό. Άρα που πάνε τα 350 συν 200 που δίνουμε, χωρίς σχολικό? Για να μην αναφέρω τα κάθε τρεις και λίγο 10ευρα για θέατρο, εκδρομές, φωτογραφίες κλπ έξοδα που τα δίνεις θες δε θες γιατί πρώτα τα κάνουν και σου ζητάνε τα λεφτά εκ των υστέρων.

 

Εν ολίγοις τα έχω πάρει στο κρανίο. Εαν διαπιστώσω πως αυτό το γεγονός δεν ήταν κάτι τυχαίο ή κάποια παρεξήγηση/παρερμηνία θα γίνει της μουρλής.

 

Έχετε βιώσει κάτι παρόμοιο? Τι θα μπορούσα να κάνω? Σκέφτομαι το παιδάκι μου να είναι στην άκρη μόνο του και να κάθεται να κοιτάει τα άλλα παιδάκια και μου' ρχεται....καταλαβαίνετε...:-(:evil::cry:

 

Τώρα μπορείς να μου πεις πως αφού δεν έχεις πληρώσει ακόμα λούσου τα. Συγνώμη βρε παιδά αλλά για μένα δεν είναι έτσι. Αν είμουνα διευθύντρια δεν θα έδινα ποτέ τέτοια αντιπαιδαγωγική οδηγία. Στο κάτω κάτω αν θέλει να την δούμε καθαρά επαγγελματικά η κυρία, να της ζητήσω κι εγώ τα μισά δίδακτρα του προηγούμενου χρόνου που δεν έστελνα το παιδί, να της ζητήσω λίστα με τα υλικά και να πάω να τα πάρω μόνη μου και εν τέλη να της ζητήσω και τον λόγο γιατί φέτος το διαιτολόγιο του σταθμού είναι κατά πολύ φτωχότερο απο το περσινό και το παιδί έρχεται πεινασμένο.

 

Συγνώμη για το κατεβατό αλλά τα έχω πάρει:mad:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλά κάνεις και τα χεις πάρει. Να πας με πάαααααρα πολλή ηρεμία και να διευκρινήσεις τι ακριβώς συμβαίνει. Μόλις διαπιστώσεις όντως συμβαίνει αυτό που σκέφτεσαι, κάνεις μια ωραία καταγγελία στη γραμμή του καταναλωτή.

 

Το χουν ξεφτιλίσει οι σχολάρχες....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται τραγικό να συμβαίνει κάτι τέτοιο...

 

Δεν πας πρώτα να διευκρινήσεις με τη δασκάλα ότι όντως έγιναν τα πράγματα έτσι;

Μήπως το έβαλε τιμωρία, ή ενοχλούσε εκείνη τη στιγμή ή τέλοσπάντων είναι μια παρεξήγηση ή κάτι τυχαίο που δεν έχει καμιά σχέση με το αν πλήρωσες τα υλικά;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν παραπονιέστε όταν κάτι δεν πάει καλά. Δηλ αφού το μενού δεν είναι εντάξει για τα παιδιά σας δεν καταλαβαίνω γιατί να το πληρώνετε. Δεν μπορείς σχολείο να μου προσφέρεις κάτι καλό; ΟΚ θα στέλνω φαγητό από το σπίτι. Δε θα σε πληρώνω για να τρώω κάθε μέρα πατάτες και ζυμαρικά, πώς να το κάνουμε....

 

Κοίτα να δεις τι έχει συμβεί πραγματικά και αποφασίζεις. Πάντως να ισχύει αυτό, καταγγέλεις και αλλάζεις σταθμό.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοπελιά, άλλαξε σταθμό. Βεβαιώσου ότι όλα αυτά ισχύουν, και φύγε.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να υποβάλλεις το παιδάκι και τον εαυτό σου σε όλα αυτά και να τα πληρώνεις και από πάνω.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, πραγματικά απο χθες είμαι πολύ στενοχωρημένη..

 

miriki έχεις δίκιο, όταν κάτι δεν μας κάθεται καλά πρέπει να το λέμε γιατί πολύ απλά, πληρώνουμε! Όμως το συγκεκριμένο μενού δεν είναι ότι έχει χτυπητές ελλείψεις πχ να τρώνε όλη την εβδομάδα πατάτες και μακαρόνια. Υποτίθεται ότι τρώνε φαγητά απο όλη την διατροφική αλυσίδα. Απλά επειδή εγώ ξέρω και το περσινό μενού, ξέρω ότι πέρυσι είχανε πολύ καλό μενού με σπιτικό φαγητό, μέχρι και φρέσκο ψάρι στο φούρνο με πατάτες ή κοτόπουλο κοκκινιστό με μακαρόνια και σαλάτα εποχής ενώ φέτος βλέπω κάτι πιάτα του στυλ "μεσογειακή σαλάτα" το οποίο είναι μακαρόνια κοφτά με αρακά, καρότο και μαιντανό. Ένα πιάτο που και πάμφθηνο τους βγαίνει αλλά και δεν έχει και κάποια ιδιαίτερη διατροφική αξία (διότι φαντάζομαι ότι δεν το πλακώνουν στον αρακά και τα καρότα). Ή άλλο παράδειγμα τώρα, πέρυσι είχαν για πρωινό πορτοκαλάδα, κέικ, σαντουιτσάκια, αυγοφέτες, κρουασάν και δεκατιανό φρούτα ενώ φέτος έχουν ένα γάλα(που εμένα το πίνει σπίτι)και δημητριακά. Όπου φαντάζομαι ότι θα τους βάζουν μικρά πιατάκια με όση ποσότητα χωράει σε αυτά.

 

Οπότε δεν μπορείς να τους πεις ότι δεν καλύπτει την διατροφική αλυσίδα γιατί την καλύπτει, άσχετο αν δεν έχει την περσινή ποιότητα και ποσότητα(την οποία ούτως ή άλλως δεν μπορείς να την ελέγξεις αν δεν είσαι εκεί) γιατί θα σου πούνε "μα τι λέτε κυρία μου, δεν είναι καλύτερο να τρώνε δημητριακά αντί όλων των προηγούμενων"? Ναι οκ, καλό είναι να τρώνε δημητριακά αλλά 1) κάθε μέρα τα βαριούνται και 2) δεν αρέσουν σε όλα τα παιδάκια και μπορεί να μην φάνε καθόλου για πρωί. Και εν πάση περιπτώση, είναι καλό να τρώνε υγιεινά τα παιδιά αλλά αν φάνε για πρωινό τοστ, ψωμί με μέλι ή μαρμελάδα ή ένα κρουασανάκι δεν θα υστεριάσω κιόλας ότι δεν έφαγαν δημητριακά.

 

Τέλος πάντων, πες ότι το θέμα της διατροφής το καλύπτεις, έρχεται σπίτι το απόγευμα και του φτιάχνω και πορτοκαλάδες και μαγειρεύω και το βράδυ και οκ, πεινασμένο δεν μένει, ούτε χωρίς βιταμίνες. Αυτό όμως με το να μένει στην άκρη το παιδί, απλά με ξεπερνάει, δεν μπορώ με τίποτα να το δεχτώ!

Link to comment
Share on other sites

tzoutzouka, μην το ψειριζεις αλλο. Ξερεις, επειδη εψαξα πολλα στο θεμα "παιδικος σταθμος", μπορω να σου πω οτι λιγοι ειναι οι "καλοι" σταθμοι και οτι οσα βλεπουμε, ειναι η κορυφη του παγοβουνου. Εσενα ειναι ηδη πολλα.

Στη θεση σου, δεν θα το ανεχομουν ουτε μια ημερα παραπανω. Αλλους σταθμους, δεν εχει η περιοχη σου? (αν θες βοηθεια πες μας που μενεις για να σου δωσουμε εναλλακτικες)

 

εναλλακτικα, μιλα της ιδιοκτητριας ηρεμα, να δεις αν τα βρειτε.

Σε καθε περιπτωση, το παιδι ερχεται πρωτο.

 

ΥΓ εμεις, φετος, σε νηπιο, που εχουν ενα σωρο κατασκευες, δωσαμε 20 ευρω. !

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, πραγματικά απο χθες είμαι πολύ στενοχωρημένη..

 

εγώ θα σου τα πω λίγο διαφορετικά από τις άλλες κοπέλες, γιατί έθεσες και πολλά θέματα :P

 

α) το γιατί δεν έπαιζε το παιδί με τα άλλα παιδιά και δεν ζωγράφισε είναι κάτι που θα πρέπει να συζητήσεις με την δασκάλα για να δεις τι έχει συμβεί, δεν νομίζω να τίθεται θέμα χρημάτων καθώς όπως είπες έχεις συμφωνήσει με την διευθύντρια ότι θα τα δίνεις λίγα λίγα

β) το να πληρώνεις τα δίδακτρα ασχέτως εάν το παιδί πηγαίνει τις μισές ημέρες (π.χ. λόγω ασθενειών) είναι απολύτως λογικό... φαντάζεσαι να πλήρωναν όλοι με το πόσες ημέρες πάνε τα παιδιά σχολείο? ο σταθμός λειτουργεί κανονικά (τα έξοδά του τρέχουν).. άρα ο καθένας πληρώνει τα δίδακτρα κανονικά

γ) η επιλογή ενός παιδικού σταθμού (και μάλιστα ιδιωτικού), κατ' εμέ, είναι μεγάλη υπόθεση... νομίζω ότι σε πολλές περιπτώσεις υπογράφεις και συμφωνητικό μαζί τους που ορίζει πολλές παραμέτρους για την διαμονή του παιδιού εκεί

δ) κατά την επιλογή του σταθμού (ιδιωτικού) θεωρώ ότι ρωτάμε όλα όσα μας ενδιαφέρουν.. π.χ. μία φίλη μου που κοίταζε για ιδιωτικό Α' δημοτικού, είχε πάει και είχε ρωτήσει για τα πάντα (τι τρώνε, πόσο κοστίζει ο μήνας, πόσο κοστίζουν οι έξτρα δραστηριότητες, σχολικό κλπ κλπ)

στα γράφω όλα αυτά για να σου δείξω ότι δεν πρέπει να τρελαίνεσαι και να στενοχωριέσαι, απλά είναι τα πράγματα... οι ιδιωτικοί σταθμοί είναι επιχειρήσεις και ο καθένας κοιτά το συμφέρον του.. ο σταθμός έχει ως συμφέρον το κέρδος.. ο γονιός που έχει ως συμφέρον το παιδί του θα πρέπει να το ψάξει πολύ.. εάν ο συγκεκριμένος σταθμός δεν ικανοποιεί τις δικές σου απαιτήσεις θα πρέπει να ψαχτείς για κάτι καλύτερο....

Link to comment
Share on other sites

 

εγώ θα σου τα πω λίγο διαφορετικά από τις άλλες κοπέλες, γιατί έθεσες και πολλά θέματα :P

 

α) το γιατί δεν έπαιζε το παιδί με τα άλλα παιδιά και δεν ζωγράφισε είναι κάτι που θα πρέπει να συζητήσεις με την δασκάλα για να δεις τι έχει συμβεί, δεν νομίζω να τίθεται θέμα χρημάτων καθώς όπως είπες έχεις συμφωνήσει με την διευθύντρια ότι θα τα δίνεις λίγα λίγα

 

Εννοείται γιαυτό είπα ότι θα το ψάξω και δεν το πήρα σαν δεδομένο

 

β) το να πληρώνεις τα δίδακτρα ασχέτως εάν το παιδί πηγαίνει τις μισές ημέρες (π.χ. λόγω ασθενειών) είναι απολύτως λογικό... φαντάζεσαι να πλήρωναν όλοι με το πόσες ημέρες πάνε τα παιδιά σχολείο? ο σταθμός λειτουργεί κανονικά (τα έξοδά του τρέχουν).. άρα ο καθένας πληρώνει τα δίδακτρα κανονικά

 

Και πάλι εννοείται, απλά εγώ αν είχα μια καλή πελάτισσα, πελάτισσα χρόνων και έκπτωση θα της έκανα για το ένα παιδί την φετινή χρονιά αλλά και δεν θα διανούμουνα να αφήσω το παιδί της στην άκρη να κοιτάει σαν μαραμένο τα υπόλοιπα να ζωγραφίζουν - αν τελικά ισχύει ότι συνέβει αυτό

 

γ) η επιλογή ενός παιδικού σταθμού (και μάλιστα ιδιωτικού), κατ' εμέ, είναι μεγάλη υπόθεση... νομίζω ότι σε πολλές περιπτώσεις υπογράφεις και συμφωνητικό μαζί τους που ορίζει πολλές παραμέτρους για την διαμονή του παιδιού εκεί

 

Δεν υπογράψαμε κάτι τέτοιο, ποτέ

 

δ) κατά την επιλογή του σταθμού (ιδιωτικού) θεωρώ ότι ρωτάμε όλα όσα μας ενδιαφέρουν.. π.χ. μία φίλη μου που κοίταζε για ιδιωτικό Α' δημοτικού, είχε πάει και είχε ρωτήσει για τα πάντα (τι τρώνε, πόσο κοστίζει ο μήνας, πόσο κοστίζουν οι έξτρα δραστηριότητες, σχολικό κλπ κλπ)

 

όσο για τις έξτρα δραστηριότητες, ούτε ήξερα καν ότι υπήρχαν - παντελώς άσχετη γαρ τότε - αλλά ούτε και με ανημέρωσαν κατά την εγγραφή.

στα γράφω όλα αυτά για να σου δείξω ότι δεν πρέπει να τρελαίνεσαι και να στενοχωριέσαι, απλά είναι τα πράγματα... οι ιδιωτικοί σταθμοί είναι επιχειρήσεις και ο καθένας κοιτά το συμφέρον του.. ο σταθμός έχει ως συμφέρον το κέρδος.. ο γονιός που έχει ως συμφέρον το παιδί του θα πρέπει να το ψάξει πολύ.. εάν ο συγκεκριμένος σταθμός δεν ικανοποιεί τις δικές σου απαιτήσεις θα πρέπει να ψαχτείς για κάτι καλύτερο....

 

απαντώ με μπλε γράμματα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όπως είπε και μια κοπέλα το ιδιωτικό είναι επιχείρηση και έτσι θα την αντιμετωπίζει η κάθε διευθύντρια, ως πηγή κέρδους. Εμένα η κόρη μου πάει σε δημόσιο και είμαι πάρα μα πάρα πολύ ευχαριστημένη, αν και διατροφικά, όπως είπες κι εσύ ε, έχω κάποιες ενστάσεις, αλλά δεν πληρώνω και 300 ευρώ το μήνα.

 

Επίσης, εμείς παρόλο που είναι δημόσιο δεν πληρώνουμε και για τα υλικά. Δεν κατάλαβα.... Στα 300 ευρώ το μήνα δε συμπεριλαμβάνονται τα υλικά;

 

Γενικά, ο σταθμός μου φαίνεται λίγο ... πως να το πω... μούφα.... Αλλά δεν μπορείς και εύκολα να πάρεις το παιδί και να το πας αλλού, εφόσον είναι η δεύτερη χρονιά του εκεί.

Προτείνω κι εγώ να μιλήσεις με τη δασκάλα για το περιστατικό (αν και θα έπρεπε η ίδια να σου αναφέρει κατά την παραλαβή αν μπήκε το παιδί τιμωρία και γιατί - εμάς τουλάχιστον έτσι κάνουν) και αν θεωρήσεις ότι άδικα απομονώθηκε το παιδί συζήτησέ το και λύστο με τη δασκάλα (θα καταλάβεις αν είναι δασκαλεμένη από τη διευθύντρια ή όχι).

 

Τώρα για το ζήτημα των επιπλέον 200ευρώ και τις διατροφής γνώμη μου είναι να κάνεις μια συζήτηση με τη διευθύντρια και να της πεις ότι ναι θα στα πληρώσω τα 200ευρώ (δεν έχεις και επιλογή... ιδιωτικός είναι ό,τι θέλουν χρεώνουν - προσφορά και ζήτηση γαρ), αλλά θα το θεωρούσα πιο έντιμο να είχατε συμπεριλάβει όλα τα έξοδα στα μηνιαία δίδακτρα εξαρχής, γιατί κι εμείς σαν εργαζόμενοι έχουμε συγκεκριμένο μηνιαίο προϋπολογισμό. Για το διατροφολόγιο επίσης μπορείς να ρωτήσεις γιατί άλλαξε και να της πεις ότι προτιμούσες σα μαμά το προηγούμενο. Τέλος, άστην να καταλάβει ότι όταν επιλέγουμε ένα σταθμό ζυγίζουμε όλες τις παραμέτρους ποιότητα φαγητού, δίδακτρα, κλπ., κλπ. και δεν είναι και πολύ έντιμο εκ μέρους της να τα αλλάζει εφόσον έχεις κάνει εσύ την επιλογή σου με βάση ορισμένα κριτήρια...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! Με αφορμη το θεμα αυτο κι επειδη διαβαζω συχνα για παρομοια προβληματα με παιδικους σταθμους, σκεφτηκα να δωσω καποιες συμβουλες απο την εμπειρια μου, στις νεες μανουλες.

 

Κατ αρχην, οταν επιλεγετε παιδικο σταθμο, ψαξτε το! Που σημαινει να πατε απο εκει, να δειτε το χωρο, να συζητησετε για οτιδηποτε σας απασχολει με τη διευθυντρια και να γνωρισετε τη δασκαλα που θα εχει το παιδακι σας. Επισης, για να μην εχετε εκπληξεις μετα, μπορειτε να δειτε τον εσωτερικο κανονισμο του σχολειου, οπου εκει γραφει τα παντα για τον τροπο λειτουργιας του( η τουλαχιστον ετσι θα επρεπε).

 

Δευτερον, ενημερωθειτε για τις υποχρεωσεις τοσο τις δικες σας οσο και του σχολειου, αλλα και για τα δικαιωματα σας, ειδικα αν πηγαινετε σε δημοσιο, η αν συμμετεχετε σε προγραμμα.

 

Οσον αφορα στο εκπαιδευτικο προγραμμα, δεν εχει τοσο σημασια αν σας γραφουν σελιδες ολοκληρες για τις δραστηριοτητες που κανουν- δε λεω χρησιμο κι αυτο- αλλα ο καλυτερος τροπος για να καταλαβετε αν γινεται δουλεια, ειναι τα καινουρια πραγματα που θα σας ξεφουρνιζει το παιδακι σας. Ακομη κι αν δεν ειναι σε θεση να σας πει σημερα καναμε αυτο η το αλλο, σε ανυποπτη στιγμη σιγουρα θα αναφερει κατι καινουριο που εμαθε.

 

Τελος, για οποιοδηποτε προβληματισμο η αμφιβολια που εχετε, μη διστασετε να μιλησετε στις δασκαλες.Αν το κανετε ηρεμα κι ευγενικα, δε θα σας παρεξηγησουν, ισα ισα που την επομενη φορα μπορει να ειναι και πιο προσεχτικες. Συνεργαστειτε μαζι τους και δειξτε το ενδιαφερον σας.

Ελπιζω να βοηθησα λιγακι..

Link to comment
Share on other sites

... αλλά θα το θεωρούσα πιο έντιμο να είχατε συμπεριλάβει όλα τα έξοδα στα μηνιαία δίδακτρα εξαρχής, γιατί κι εμείς σαν εργαζόμενοι έχουμε συγκεκριμένο μηνιαίο προϋπολογισμό.

 

κι όχι μόνο αυτό αλλά στο τέλος της περσινής σχολικής χρονιάς μας ξεφούρνισαν και το άλλο: αν θέλαμε λέει να κρατήσουμε θέση για την φετινή χρονιά θα έπρεπε να δώσουμε 100 ευρώ - χωρίς απόδειξη κι αυτά. Για να πω την αλήθεια η πρώτη μου αντίδραση ήταν να της πω ότι κερατιάτικα λεφτά δεν τα δίνω και ας μην βρούμε θέση για φέτος. Αλλά έλα που άλλη λύση απο τον παιδικό δεν έχω, οι γιαγιάδες αδυνατούν να φυλάξουν τον μικρό και τελικά τα έδωσα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Δεν παύει όμως να είναι τεράστια εκμετάλλευση και αυτά τα λεφτά εννοείται τα στερηθήκαμε απο αλλού.

 

Χθες πήρα τηλέφωνο έναν άλλο παιδικό σταθμό που είναι κοντά στο σπίτι μας και ρώτησα κόστος διδάκτρων. Άλλο φρούτο εκεί. Δεν ηθελαν με τίποτα να μου πούνε απο το τηλέφωνο, ήθελαν ντε και σώνει να κλείσουμε ραντεβού να τα πούμε απο κοντά. Πως να κλείσω ραντεβού αν δεν ξέρω πρώτα αν με παίρνει να σε πληρώνω?? Να φύγω δηλαδή απο τη δουλειά μου άρον άρον, να κανονίσω να πάρει κάποιος το παιδί απο τον σταθμό για να μπορεσω να έρθω, να βρω κάποιον να διαβάσει την κόρη μου γιατί εγώ θα λείπω απο το σπίτι και τελικά να έρθω και να μου πεις ένα αστρονομικό ποσό. Α! και μου πέταξε και το θεικό, ότι για να ρωτάω λέει μόνο για την τιμή, με ενδιαφέρει μόνο το οικονομικό και όχι οι υπηρεσίες του σχολείου. Πως δεν της κοπάνησα το ακουστικό στην ψύχρα δεν ξέρω.

 

Τέλος πάντων όλα αυτά τα γράφω γιατί πιάσαμε κι άλλα θέματα. Το αρχικό θέμα του αν τον έβαλε στην άκρη το ψάχνω, θα τον ρωτάω κάθε μέρα τι κάνουνε κι αν διαπιστώσω ότι πράγματι συνέβει, θα πάω απο κει για να μιλήσω.

 

Πάντως ρε παιδιά πολύ εκμετάλλευση πέφτει:mad:

Link to comment
Share on other sites

Η απορία μου είναι γιατί δεν έχεις ρωτήσει ακόμη? Δηλαδή γιατί δεν είπες τη δασκάλα "Έμαθα οτι χτες όλα τα παιδιά ζωγράφιζαν και ο γιος μου καθόταν στο τραπεζάκι. Τί συνέβη?΄'

Link to comment
Share on other sites

Η απορία μου είναι γιατί δεν έχεις ρωτήσει ακόμη? Δηλαδή γιατί δεν είπες τη δασκάλα "Έμαθα οτι χτες όλα τα παιδιά ζωγράφιζαν και ο γιος μου καθόταν στο τραπεζάκι. Τί συνέβη?΄'

 

Και εμένα...

 

Κάθεσαι και κάνεις σενάρια στο μυαλό σου και συγχύζεσαι και τελικά μπορεί να μην ισχύει τίποτα από αυτά.

 

Μου φαίνεται τελείως ακραίο να αφήνουν το παιδί στην άκρη επειδή χρωστάς 200ευρώ... Ακόμα και να το έκαναν ως μέσο πίεσης, τι περίμεναν; Να το μάθεις εσύ τυχαία; Μου φαίνεται παράλογο όλο αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ρώτησα ακόμα γιατί θέλω να είμαι σίγουρη κατά ένα 80% τουλάχιστον ότι όντως συμβαίνει κατ' εξακολούθηση. Δεν νομίζω ότι είναι σωστό να τρέχω με την πρώτη και να ρωτάω "γιατί συμβαίνει αυτό" με κίνδυνο να γίνω ρόμπα. Νομίζω ότι είναι καλό να μου το πει το παιδί άλλη μία φορά, τουλάχιστον.

 

Και επίσης δεν νομίζω ότι το έκαναν, αν όντως έγινε, για λόγους πίεσης. Μπορεί να σκέφτηκαν ότι, αφού δεν πλήρωσε ακόμα, σιγά μην σπαταλάμε και υλικά τσάμπα και βερεσέ. Γιατί αν όντως ήθελαν να με πιέσουν θα μπορούσαν να το κάνουν και με άλλο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Τζουτζούκα, ειλικρινά πιστεύω ότι καμία μα καμία παιδαγωγός που σέβεται στοιχειωδώς τον εαυτό της δε θα έκανε κάτι τέτοιο. Το πιθανότερο είναι ο μικρός να μπήκε τιμωρία επειδή έκανε κάτι μη επιτρεπτό, δηλ. πείραζε κατά τη διάρκεια της δραστηριότητας κάποιο άλλο παιδάκι ή έκανε κάτι επικίνδυνο με το ψαλίδι ή κάτι τέτοιο τέλως πάντων. Γι' αυτό το μεσημέρι που θα τον πάρεις ρώτα του στύλ: ήταν ο γιός μου ανυπάκουος χθες, γιατί που είπε ότι τον είχατε απομονώσει. Θα σου πει η δασκάλα. Αν πάλι σου δώσει την εντύπωση ότι πράγματι το οικονομικό είναι το ζήτημα... τι να πω αυτή δεν είναι παδαγωγός και ο συγκεκριμένος παιδικός χρήζει καταγγελίας.....

 

Πάντως, ακόμη κι αν ήταν δικαιολογημένη η τιμωρία του μικρού (σε όλους τους Παιδικούς μπαίνουν τα μικρά στην καρέκλα της σκέψης - άλλα περισσότερο, άλλα λιγότερο) εγώ προσωπικά από την περιγραφή σου για την παιδικό έχω σχηματίσει τη χείριστη εικόνα....

Link to comment
Share on other sites

Για να κανω και λιγο το συνηγορο του διαβολου:

Οκ συμφωνω πως υπαρχει εκμεταλλευση, οπως και παντου αλλωστε...ΟΜΩΣ...μηπως καποιες φορες γινομαστε κι εμεις υπερβολικες,δεν διαραγματευομαστε τιποτε και ριχνουμε τα μουτρα μεχρι τα πατωματα?

 

Πριν καταληξουμε κι εμεις σε παιδικο σταθμο, επαιρνα τηλ να ρωτησω και ΟΛΟΙ μου απαντουσαν πως πρεπει να κλεισω ραντεβου για να τα πουμε απο κοντα...δε σημαινει πως το κανουν για να μας μαδησουν μονο αλλα για να δουμε κι εμεις απο κοντα τα παντα...ισως ειναι και για εμας καλο να ειμαστε τετ α τετ οταν κανονιζουμε τα οικονομικα.

 

Τελος, ο τροπος με τον οποιο εκφραζομαστε ειναι αυτος που μας χαρακτηριζει και οχι μονο αυτα που λεμε...αν διεκδικησουμε τα δικαιωματα μας με ευγενεια, αξιοπρεπεια, χωρις ειρωνια και εμπαθεια σιγουρα θα κερδισουμε;)

Link to comment
Share on other sites

Πχ ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΛΕΝΕ κλεισε ραντεβου κι εγω αρχιζω...τα παιδια, τα σκυλια, η δουλεια, τα διαβασματα μπλα μπλα μπλα ε, ναι γινομαι κουραστικη. ΑΠΛΑ ΘΑ ΒΡΩ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΕΝΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ, δε θα τους ζαλισω τα..."κεφαλια" με το προγραμμα μου. Γι αυτο λεω, ωρες ωρες γινομαστε οι ιδιες κουραστικες και δεν το παιρνουμε ειδηση!

Link to comment
Share on other sites

Πριν καταληξουμε κι εμεις σε παιδικο σταθμο, επαιρνα τηλ να ρωτησω και ΟΛΟΙ μου απαντουσαν πως πρεπει να κλεισω ραντεβου για να τα πουμε απο κοντα...

 

Τελος, ο τροπος με τον οποιο εκφραζομαστε ειναι αυτος που μας χαρακτηριζει και οχι μονο αυτα που λεμε...αν διεκδικησουμε τα δικαιωματα μας με ευγενεια, αξιοπρεπεια, χωρις ειρωνια και εμπαθεια σιγουρα θα κερδισουμε;)

 

Και εμένα το ίδιο μου απαντούσαν. Πιστεύω το κάνουν για λόγους ανταγωνισμού. Θέλουν να βεβαιωθούν ότι πράγματι είσαι γονέας που ενδιαφέρεσαι να γράψεις το παιδί σου και όχι κάποιος ανταγωνιστής που ψαρεύει.

 

Είχα κλείσει σε κάνα δυο, σε άλλους τους εξήγησα ευγενικά ότι δεν έχω χρόνο να κλείνω ραντεβού και θα ήθελα να μάθω πρώτα κάποια πράγματα από το τηλέφωνο (μεταξύ των οποίων και η τιμή έστω στο περίπου). Τώρα αν ο άλλος δεν δεχόταν να αποκαλύψει απολύτως τίποτα μέσω τηλεφώνου, απλά δεν πήγαινα. Αν χάνουν έτσι πελάτες, την επόμενη φορά θα σκεφτούν μήπως πρέπει να δίνουν έστω κάποιες πληροφορίες ή να είναι πιο ευγενικοί στο τηλέφωνο. Έκλεισα 1-2 ραντεβού με κάποιους που δέχτηκαν να κάνουν έστω μια συζήτηση και να δώσουν κάποιες πληροφορίες τηλεφωνικά.

Link to comment
Share on other sites

Είχα κλείσει σε κάνα δυο, σε άλλους τους εξήγησα ευγενικά ότι δεν έχω χρόνο να κλείνω ραντεβού και θα ήθελα να μάθω πρώτα κάποια πράγματα από το τηλέφωνο (μεταξύ των οποίων και η τιμή έστω στο περίπου).

 

Αυτό ακριβώς. Ναι, φυσικά να κλείσω ραντεβού αλλά πες μου μια τιμή στο περίπου, να ξέρω αν μπορώ να τα πληρώνω. Να μην πρέπει να συντονίσω το σύμπαν για να έρθω και να διαπιστώσω απλά πως, δεν μπορώ να δώσω τόσα λεφτά άρα τι να συζητήσω και τι να δω αυτά που προσφέρετε αν δεν μπορώ να πληρώσω τόσα λεφτά?

 

Τώρα αν ο άλλος δεν δεχόταν να αποκαλύψει απολύτως τίποτα μέσω τηλεφώνου, απλά δεν πήγαινα.

 

Η συγκεκριμένη που πήρα και ρώτησα έκανε σαν να μιλάγαμε για το σπόρρητο έγγραφο της CIA μη σου πω και ήταν αγενής και εριστική ενώ εγώ μίλαγα πολύ ευγενικά.

 

Αν χάνουν έτσι πελάτες, την επόμενη φορά θα σκεφτούν μήπως πρέπει να δίνουν έστω κάποιες πληροφορίες ή να είναι πιο ευγενικοί στο τηλέφωνο. Έκλεισα 1-2 ραντεβού με κάποιους που δέχτηκαν να κάνουν έστω μια συζήτηση και να δώσουν κάποιες πληροφορίες τηλεφωνικά.

 

απαντάω με μπλε

Link to comment
Share on other sites

Πχ ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΛΕΝΕ κλεισε ραντεβου κι εγω αρχιζω...τα παιδια, τα σκυλια, η δουλεια, τα διαβασματα μπλα μπλα μπλα ε, ναι γινομαι κουραστικη. ΑΠΛΑ ΘΑ ΒΡΩ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΕΝΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ, δε θα τους ζαλισω τα..."κεφαλια" με το προγραμμα μου. Γι αυτο λεω, ωρες ωρες γινομαστε οι ιδιες κουραστικες και δεν το παιρνουμε ειδηση!

 

Φυσικά, όταν το κάνεις αυτό γίνεσαι κουραστικός, το καταλαβαίνω. Όταν όμως έχεις να δεις απο κοντά πχ 4-5 σταθμούς στην περιοχή σου, δεν είναι λογικό να ρωτάς πρώτα την τιμή για να δεις ποιούς θα αποκλείσεις εξαρχής? Διότι ναι οκ, αν πρόκειται να δεις έναν σταθμό μπορείς κουτσά στραβά να το κανονίσεις. Αν θες να δεις όλους αυτούς, με τους ρυθμούς που τρέχουμε κάθε μέρα, ε δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα του κόσμου να τρέχεις σε ραντεβού που στο τέλος μπορεί να είναι και τελείως άσκοπα αν αρνούνται κι αυτοί να σου δώσουν μια τόσο βασική πληροφορία όπως το οικονομικό!

Link to comment
Share on other sites

Πχ ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΛΕΝΕ κλεισε ραντεβου κι εγω αρχιζω...τα παιδια, τα σκυλια, η δουλεια, τα διαβασματα μπλα μπλα μπλα ε, ναι γινομαι κουραστικη. ΑΠΛΑ ΘΑ ΒΡΩ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΕΝΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ, δε θα τους ζαλισω τα..."κεφαλια" με το προγραμμα μου. Γι αυτο λεω, ωρες ωρες γινομαστε οι ιδιες κουραστικες και δεν το παιρνουμε ειδηση!

 

Έχεις δίκιο, αλλά αν πάρεις τηλ και πεις ευγενικά:

Γεια σας, ενδιαφέρομαι να γράψω το παιδί μου στον σταθμό σας και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες και η απάντηση είναι: "κλείστε ραντεβού", δεν νομίζω ότι είναι και πολύ έξυπνη προσέγγιση για κάποιον που ψάχνει πελάτες.

Όταν εγώ κάνω έρευνα αγοράς για παιδικό σταθμό, για ξενοδοχείο ή για οτιδήποτε, μπορεί να πάρω τηλ σε 10 διαφορετικές επιχειρήσεις. Αν μου πουν όλοι κατευθείαν κλείστε ραντεβού, καταλαβαίνεις ότι θα προτιμήσω εκείνους που είναι πιο ανοικτοί στη συζήτηση και στην παροχή πληροφοριών και σε καμία περίπτωση δεν θα πάω και στους 10.

Link to comment
Share on other sites

απαντάω με μπλε

 

Κοίταξε να δεις... το θέμα εύρεσης ιδιωτικού σταθμού είναι λίγο δίκοπο μαχαίρι... επίσης, άποψή μου, δεν θα πρέπει να βάζεις ως κριτήριο μόνο το οικονομικό.... σαφώς καταλαβαίνω ότι εάν δεν μπορείς να διαθέσεις π.χ. 500 ευρώ το μήνα δεν έχει κανένα νόημα να χάσεις τον χρόνο σου και να πας να δεις έναν σταθμό που θα τον απέρριπτες λόγω τιμής.. από την άλλη όμως και τιμή να σου πουν στο τηλέφωνο μπορείς να πας να δεις έναν σταθμό με 300 ευρώ που μπορεί να σου έχουν πει στο τηλέφωνο και να είναι μάπα.. άρα πάλι έχασες τον χρόνο σου.. εγώ θα σε συμβούλευα να ψαχτείς από φόρουμ / σόι / φίλες / γνωστούς για να σου προτείνουν 2-3 στην περιοχή σου και μετά να κλείσεις ένα ραντεβού να πας... συνήθως σε μία περιοχή δεν θα δεις τρελές διαφορές... άντε ο ένας να ζητά 300 ο άλλος 350... πρώτα όμως να έχεις πάρει μία άποψη για τον συγκεκριμένο σταθμό.. από την άλλη αυτό που έγραψες για τα 100 ευρώ που σου ζήτησαν για να σου "κρατήσουν" θέση είναι καθαρή εκμετάλλευση και παράνο... και το χωρίς απόδειξη καταλαβαίνεις ότι είναι και παράνομο ... είναι σαφές ότι δεν μπορεί να σου κόψει απόδειξη γιατί δεν μπορεί να την δικαιολογήσει ως "υπηρεσία"... εκτός και εάν το "καπάρωμα" θεωρείται υπηρεσία...

Link to comment
Share on other sites

Ασε αυτό με τα 100 ευρώ που έσκασα για να μας κρατήσουν θέση...πολύ τα κλαίω αυτά τα λεφτά... και τελικά σκέφτομαι ότι έκανα μεγάλη βλακεία που τα έδωσα...θες κυρά μου να μας δεχτείς και του χρόνου? οκ! Δε θες/δεν έχεις θέση? Θα βρω κι αλλού, ουδείς αναντικατάστατος!

 

Επίσης αυτό με την απόδειξη που δεν δίνουν ούτε για τα 200 ευρώ των υλικών, για να πω την αλήθεια, είναι και βαθύτερος λόγος που δεν πολυαγχώνομαι να πάω να τα σκάσω - χώρια που δεν τα έχουμε να τα δώσουμε όλα μαζί. Αυτό δεν είναι παράνομο βρε κορίτσια? Τα υλικά δεν πρέπει να συμπεριλαμβάνονται στα δίδακτρα και να κόβουν μια συνολική απόδειξη?

 

Δεν ξέρω, κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...