Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΜΕ 3ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ 2ΧΡΟΝΑ


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Φέτος αποφασίσαμε να κάνουμε διακοπές 1 εβδομάδα με τη μεγάλη μας κόρη (3,5 χρονών) για πρώτη φορά. Κάθε χρόνο πηγαίνουμε στα εξωχικά και μόνοι μας. Φέτος θα αφήσουμε τη μπέμπα και θα πάμε τη "μεγάλη" μας κάπου γιατί πιστεύω ότι θα το καταευχαριστηθεί! Θα πάμε με την αδερφή μου μαζί που έχει δίδυμα αγοράκια 2 χρονών. Το θέμα είναι ότι ρίχνωντας μια πρώτη ματιά τα οικογενειακά ξενοδοχεία μου φάνηκαν ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ. Θα πάμε την πρώτη εβδομάδα του Αυγούστου και τότε βρίσκω τιμές γύρω στα 200-250ευρώ τη βραδιά. Εμείς λέμε να διαθέσουμε γύρω στα 100τη βραδιά. Επίσης θα θέλαμε:

 

 

  • Ριχή θάλασσα και αμμώδης οργανωμένη παραλία κοντά στο κατάλυμα. Να μπορούμε κι εμείς να αράξουμε με το φραπεδάκι μας και να χαίρεται και η μικρή χωρίς να πρέπει να κουβαλάμε ομπρέλες και χίλια δυο στην παραλία.
  • Προορισμός όχι πολύ μακριά από Αθήνα με αυτοκίνητο. Να κάνουμε δλδ max 5-6 ώρες να πάμε. (Εγώ κοιτούσα Εύβοια και Πελοπόνησο αλλά κάθε πρόταση είναι ευπρόσδεκτη)
  • Επιλογές για φαγητό σχετικά κοντά (δλδ να έχει ταβέρνες) ή να έχει ημιδιατροφή.
  • Αν είναι δυνατόν να υπάρχει πισίνα.
  • Αν είναι επίσης δυνατόν να υπάρχει παιδότοπος - κούνιες.
  • Καλό θα ήταν να έχει και κούνιες ή παρκοκρέββατα διαθέσιμα (γιατί τα ανήψια μου δεν κοιμούνται σε κρεββάτι)

Πολλά ζητάω για αυτή την τιμή??????

 

Επίσης μας ενδιαφέρει να μένουμε ή σε διπλανά δωμάτια ή σε διαμερισματάκι όλοι μαζί για να μπορούμε μετά τον ύπνο των παιδιών να αράζουμε!!!

Ακούω λοιπόν προτάσεις!!!!!!!!!!!!!!!!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τι είναι το ΗΒ?? Μπα δε θέλουμε Κρήτη .... θέλουμε να πάρουμε το αμάξι μας και να πάμε γιατί πιθανότατα η αδερφή μου θα κουβαλάει και τα παρκοκρέββατα αλλά επίσης η αδερφή μου δε μπορεί να κοιμήσει τα παιδιά σε καμπίνα είναι μικρά ακόμα.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Βερα μετα απο πολλα που εψαχνα και εγω παρομοια σαν εσενα κατεληξα καπου. Εψαχνα ισογειο χωρις πισινα ακριβως διπλα για να μπορει να παιξει και με παιδικη χαρα μεσα.

 

Εγω διαλεξα κατι ευκολο γιατι τα μακρυνα με φοβιζαν. Επελεξα οικογενειακο ξενοδοχειο με τα παντα μεσα στο Βραχατι Κορινθιας με παιδικη χαρα και παιδοτοπο και πολυ χωρο να παιζουν. Αλκυων ρεσορτ λεγεται ειναι κοντα στην Αθηνα δεν ειναι φοβερο μερος αλλα εχει τα παντα ευκολα. Δεστο. Για πιο μακρυα ειδα ωραια και στην Στουπα Μεσσηνιας και στην Καλογρια. Ριξε μια ματια.

 

Εμεις επιλεξαμε τη πιο κοντινη λυση γιατι δεν ειμαστε φετος για ταλαιπωριες. Καλυτερα μια ωρα απο την Αθηνα και με θαλασσα διπλα και πολλα μαγαζακια και δραστηριοτητες για παιδια.

 

Τιμη 150 ευρω για διαμερεσμα με κουζινα και χωρανε σιγουρα 4 ατομα αυτο που ειναι στο Βραχατι εχει μεσα στην τιμη το πρωινο και το βραδυνο για μπουφε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βερα μετα απο πολλα που εψαχνα και εγω παρομοια σαν εσενα κατεληξα καπου. Εψαχνα ισογειο χωρις πισινα ακριβως διπλα για να μπορει να παιξει και με παιδικη χαρα μεσα.

 

Εγω διαλεξα κατι ευκολο γιατι τα μακρυνα με φοβιζαν. Επελεξα οικογενειακο ξενοδοχειο με τα παντα μεσα στο Βραχατι Κορινθιας με παιδικη χαρα και παιδοτοπο και πολυ χωρο να παιζουν. Αλκυων ρεσορτ λεγεται ειναι κοντα στην Αθηνα δεν ειναι φοβερο μερος αλλα εχει τα παντα ευκολα. Δεστο. Για πιο μακρυα ειδα ωραια και στην Στουπα Μεσσηνιας και στην Καλογρια. Ριξε μια ματια.

 

Εμεις επιλεξαμε τη πιο κοντινη λυση γιατι δεν ειμαστε φετος για ταλαιπωριες. Καλυτερα μια ωρα απο την Αθηνα και με θαλασσα διπλα και πολλα μαγαζακια και δραστηριοτητες για παιδια.

 

Τιμη 150 ευρω για διαμερεσμα με κουζινα και χωρανε σιγουρα 4 ατομα αυτο που ειναι στο Βραχατι εχει μεσα στην τιμη το πρωινο και το βραδυνο για μπουφε.

 

Είναι κοντά στο ξυλόκαστρο αυτό? Επειδή εμείς έχουμε εξωχικό κοντά στο Ξυλόκαστρο θα προτιμούσα να πάμε κάπου διαφορετικά. Για Στούπα ή Καλογρια έχεις να προτείνεις κάτι???

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν κοιτάτε ΄κάτι και στην Λευκάδα μη φανταστείς οτι παραπάνω απο 5ώρες που λες οι θάλασσες ειναι ιδανικές για παιδιά και απο ότι θυμαμάι ειδικα στο καθισμα εχει ξενοδοχειακές εγκαταστάσεις με αυτά που ζητάς .Ασε που η παραλία είναι χιλιόμετρα οποτε ποτε δεν θα είσαι κολλημένη δίπλα σε κάποιον άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν κοιτάτε ΄κάτι και στην Λευκάδα μη φανταστείς οτι παραπάνω απο 5ώρες που λες οι θάλασσες ειναι ιδανικές για παιδιά και απο ότι θυμαμάι ειδικα στο καθισμα εχει ξενοδοχειακές εγκαταστάσεις με αυτά που ζητάς .Ασε που η παραλία είναι χιλιόμετρα οποτε ποτε δεν θα είσαι κολλημένη δίπλα σε κάποιον άλλο.

 

Απ' ότι θυμάμαι στη Λευκάδα δεν είναι οργανωμένες οι παραλίες κάθισμα και πόρτο κατσίκι ... κάνω λάθος?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα και στη ζαχαρω στην πελοποννησο.Η θαλασσα ιδανικη για παιδια.Απεραντη αμμουδια.Εχει οργανωμενα σημεια με ξαπλωστρες και καντινες- καφετεριες-ουζερι-ταβερνα οχι παντου αλλά ανα διαστηματα γιατι ειναι τεραστια η παραλια.

Η γνωστη παραλια του Καιφα ειναι διπλα εκτος απο την παραλια της Ζαχαρως.

Εχει πλατεια με απο ολα καφε,κρεπα,σουβλακι,πολλα παιδια που παιζουν κτλ.Απο καταστηματα και σ/μ βρισκεις τα παντα.

Μπορειτε να πατε εκδρομουλα Αρχαια Ολυμπια ή κυπαρισσια ή στα γυρω χωρια για αλλαγη(πχ.κακοβατος με πολλες ταβερνες).

Νυχτερινη ζωη...δε λεει και πολλα αλλα με παιδια δε νομιζω οτι σας ενδιαφερει και καταλυμματα υπαρχουν διαφορα καθως και ξενοδοχεια.

Η αποσταση απο την Αθηνα ειναι 2,5 -3 ωρες με τον καινουργιο δρομο.

Ενα ξενοδοχειο οπως το περιγραφεις με διπλανα διαμερισματα πανω στην πισινα με γκαζον απεξω απο τα δωματια και νομιζω οτι διαθετει και διχωρα οικηματα ειναι το ALKIONIS HOTEL.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοιτα και στη ζαχαρω στην πελοποννησο.Η θαλασσα ιδανικη για παιδια.Απεραντη αμμουδια.Εχει οργανωμενα σημεια με ξαπλωστρες και καντινες- καφετεριες-ουζερι-ταβερνα οχι παντου αλλά ανα διαστηματα γιατι ειναι τεραστια η παραλια.

Η γνωστη παραλια του Καιφα ειναι διπλα εκτος απο την παραλια της Ζαχαρως.

Εχει πλατεια με απο ολα καφε,κρεπα,σουβλακι,πολλα παιδια που παιζουν κτλ.Απο καταστηματα και σ/μ βρισκεις τα παντα.

Μπορειτε να πατε εκδρομουλα Αρχαια Ολυμπια ή κυπαρισσια ή στα γυρω χωρια για αλλαγη(πχ.κακοβατος με πολλες ταβερνες).

Νυχτερινη ζωη...δε λεει και πολλα αλλα με παιδια δε νομιζω οτι σας ενδιαφερει και καταλυμματα υπαρχουν διαφορα καθως και ξενοδοχεια.

Η αποσταση απο την Αθηνα ειναι 2,5 -3 ωρες με τον καινουργιο δρομο.

Ενα ξενοδοχειο οπως το περιγραφεις με διπλανα διαμερισματα πανω στην πισινα με γκαζον απεξω απο τα δωματια και νομιζω οτι διαθετει και διχωρα οικηματα ειναι το ALKIONIS HOTEL.

 

ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Θα το κοιτάξω ... το θέμα είναι τι θα βρω και σε τι τιμές!!!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κλείσαμε για εδώ http://www.oposagapate.gr/home.asp?l=gr&s=hotel&p=hotel. δεν έχω ξαναπάει άλλα φαίνεται εντάξει!

Θα πάμε μαζί με τα κουνιάδια μου δηλαδή 4 ενήλικες και 3 παιδάκια 1,2,3 χρονών και κλείσαμε την deluxe suite για να χωράμε ολοι 148 τ.μ (200ε 100 η κάθε οικογένεια) άλλα και τα μικρότερα δωμάτια τα έχει 100!

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κλείσαμε για εδώ http://www.oposagapate.gr/home.asp?l=gr&s=hotel&p=hotel. δεν έχω ξαναπάει άλλα φαίνεται εντάξει!

Θα πάμε μαζί με τα κουνιάδια μου δηλαδή 4 ενήλικες και 3 παιδάκια 1,2,3 χρονών και κλείσαμε την deluxe suite για να χωράμε ολοι 148 τ.μ (200ε 100 η κάθε οικογένεια) άλλα και τα μικρότερα δωμάτια τα έχει 100!

 

 

Εχω παει σε αυτο και εχουμε μεινει κι εμεις στο μεγαλυτερο νομιζω διαμερισμα. Σαν χωρος ειναι πολυ ομορφος και φιλοξενος, απλως για διακοπες καλοκαιρινες δεν ξερω αν θα πηγαινα διοτι η θαλασσα που ειναι πολυ κοντα δεν με τρελαινε. Εμεις ειχαμε παει ανοιξη.

Link to comment
Share on other sites

θέλεις δλδ ξενοδοχείο, ε?

όχι ενοικιαζόμενα δωμάτια πχ?

 

ένα όμορφο μέρος είναι το Αστρος, 2 ώρες από Νέα Μάκρη που είμαι εγώ

 

εμείς πάμε σίγουρα δυο ΣΚ κάθε καλοκαίρι (παίζει σπίτι εκεί, για αυτό)

αλλά το χωριό έχει κούνιες, καλή θάλασσα, ωραία παραλία, καφέ με ομπρέλες και ξαπλώστρες, πεζόδρομος για βόλτα με τα πιτσιρίκια

Link to comment
Share on other sites

θέλεις δλδ ξενοδοχείο, ε?

όχι ενοικιαζόμενα δωμάτια πχ?

 

ένα όμορφο μέρος είναι το Αστρος, 2 ώρες από Νέα Μάκρη που είμαι εγώ

 

εμείς πάμε σίγουρα δυο ΣΚ κάθε καλοκαίρι (παίζει σπίτι εκεί, για αυτό)

αλλά το χωριό έχει κούνιες, καλή θάλασσα, ωραία παραλία, καφέ με ομπρέλες και ξαπλώστρες, πεζόδρομος για βόλτα με τα πιτσιρίκια

 

Όχι ... δεν μ' ενδιαφέρει απαραίτητα ξενοδοχείο. Θα μέναμε άνετα και σε διαμερισματάκι. Απλά καλό είναι το ξενοδοχείο επειδή συνήθως έχει extra παροχές όπως κρεββατάκια για παιδιά, πισίνα κλπ. Η παραλία εκεί που λες είναι αμμώδης και η θάλασσα ρηχή. Για εμένα το πιο σημαντικό είναι αυτό. Να μπορώ να ξαπλώνω στην ξαπλώστρα και η μικρή να λιώνει στο παιχνίδι στην άμμο και στη θάλασσα.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα!!!

 

Θέλουμε να πάμε κάπου με τη μεγάλη μας κόρη (4,5ετών) φέτος για 5-6μέρες. Θέλουμε οργανωμένη παραλία με άμμο και κάτι κοντά σε Πελοπόνησο στο άνω μισό της. Θα είμαστε στο εξοχικό μας κοντά στο Ξυλόκαστρο και θέλουμε αν είναι δυνατόν να μην κάνουμε πάνω από 3-4 ώρες να πάμε όπου πάμε. Αλήθεια το Πόρτο Χέλι τι λέει?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Για να σας διευκολύνω γιατί δε βλέπω προτάσεις είμαι μεταξύ:

1)Στούπας

2) Γύθειο (γιατί θα έχουμε παρέα αν και δε μ' ενθουσιάζει)

και

3) Ζαχάρω (για πιο κοντά)

 

Αν καμιά σας ξέρει απο αυτά τα μέρη .... ας πει τη γνώμη του!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Για να σας διευκολύνω γιατί δε βλέπω προτάσεις είμαι μεταξύ:

1)Στούπας

2) Γύθειο (γιατί θα έχουμε παρέα αν και δε μ' ενθουσιάζει)

και

3) Ζαχάρω (για πιο κοντά)

 

Αν καμιά σας ξέρει απο αυτά τα μέρη .... ας πει τη γνώμη του!

 

 

Βέρα καλημέρα, εγώ θα σου πρότεινα και την παραλία της Κουρούτας, 2 ώρες από το Ξυλόκαστρο με φοβερή θάλασσα, οργανωμένη παραλία, χωρίς να πληρώνεις την ξαπλώστρα, αρκετά μαγαζιά μέσα στο κύμα και πολλές δραστηριότητες για την κόρη σου και σίγουρα πολύ πιο οικονομικά από κάποιο νησί. Επίσης τώρα το καλοκαίρι έχει πολλές συναυλίες στην γύρω περιοχή. Βρήκα και το παρακάτω site, ελπίζω να βοήθησα λίγο.

 

http://amaliadanews.gr/?p=29159

DrHNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βέρα καλημέρα, εγώ θα σου πρότεινα και την παραλία της Κουρούτας, 2 ώρες από το Ξυλόκαστρο με φοβερή θάλασσα, οργανωμένη παραλία, χωρίς να πληρώνεις την ξαπλώστρα, αρκετά μαγαζιά μέσα στο κύμα και πολλές δραστηριότητες για την κόρη σου και σίγουρα πολύ πιο οικονομικά από κάποιο νησί. Επίσης τώρα το καλοκαίρι έχει πολλές συναυλίες στην γύρω περιοχή. Βρήκα και το παρακάτω site, ελπίζω να βοήθησα λίγο.

 

http://amaliadanews.gr/?p=29159

 

ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία. Θα το κοιτάξω. Έχει καμία σχέση με την kalogria beach κοντά στην Πάτρα που έχει κι εκεί ένα all inclusive πολύ οικονομικό? Η θάλασσα εκεί τι λέει για παιδάκια???

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Βέρα καλημέρα, εγώ θα σου πρότεινα και την παραλία της Κουρούτας, 2 ώρες από το Ξυλόκαστρο με φοβερή θάλασσα, οργανωμένη παραλία, χωρίς να πληρώνεις την ξαπλώστρα, αρκετά μαγαζιά μέσα στο κύμα και πολλές δραστηριότητες για την κόρη σου και σίγουρα πολύ πιο οικονομικά από κάποιο νησί. Επίσης τώρα το καλοκαίρι έχει πολλές συναυλίες στην γύρω περιοχή. Βρήκα και το παρακάτω site, ελπίζω να βοήθησα λίγο.

 

http://amaliadanews.gr/?p=29159

 

Έψαξα λίγο για αυτή την παραλία αλλά δε βρίσκω διαμερίσματα/ ξενοδοχείο πάνω στη παραλία που να έχει από κάτω ξαπλώστρες ... έχεις κάποιο υπόψιν σου?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Η Καλογριά είναι περίπου 40 χλμ. από την Κουρούτα, δεν συγκρίνεται όμως σε ομορφιά κατά την αποψή μου. Στην Κουρούτα βέβαια δεν θα βρεις μεγάλα ξενοδοχεία πάνω στην θάλασσα για all included διακοπές. Έχει πολλά ενοικιαζόμενα διαμερίσματα για οικογένειες όπως είστε εσείς. Και αν θυμάμαι καλά έχει ένα τρίστερο ξενοδοχείο πολύ καλό και καινούριο λίγο πιο πάνω από την θάλασσα, μάλλον Amalias Hotel το λένε. Τώρα για μεγάλα ξενοδοχεία έχει ένα πεντάστερο στην Σκαφιδιά (Aldemar) και στην Κυλλήνη που συνήθως πηγαίνει η Μενεγάκη με την εκπομπή της (Crecotel). Βέβαια ότι και να επιλέξεις από θέμα παραλίας και θάλασσας θα μείνεις πολύ ευχαριστημένη.

DrHNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...