Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

υπερβολική φαγούρα στην εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Βοήθεια!! Είμαι 29 εβδομάδων έγκυος σε δίδυμη κύηση και έχω μια τρομερή φαγούρα σε όλο μου το σώμα που δε με αφήνει να κοιμηθώ τα βράδια. Η διάγνωση... χολόσταση της κύησης! Θέλω να ανακουφιστώ από τη φαγούρα αλλιώς νομίζω ότι θα τρελαθώ! Τι να κάνω; Πώς το ξεπεράσατε εσείς; Πήρατε αντιισταμινικά;Κάνατε υπομονή μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης; Σώστε με!! :cry:

Μαρία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μαρία μου δεν είχα ξανακούσει γιάυτο μέχρι σήμερα…και δυστυχώς δεν ξέρω να σου απαντήσω. :oops: Έψαξα λίγο στο ιντερνετ και βρήκα τα παρακάτω, ελπίζω να σε βοηθήσουν έστω και λίγο. Ο γυναικολόγος σου τι σου είπε;; Λογικά αυτός θα γνωρίζει παραπάνω. :wink:

Με το καλό τα μωρά σου!!! :D:D

Γερά και δυνατά να σε κάνουν την πιο ευτυχισμένη μαμά του κόσμου!!!!!!!! :D:D:D:D:D:D

 

Χολόσταση

Συχνά στην εγκυμοσύνη παρουσιάζεται έντονος κνησμός λόγω των ορμονών. Συνήθως είναι ένα ακίνδυνο αλλά ενοχλητικό σύμπτωμα που αντιμετωπίζεται με ειδικές αλοιφές και χάπια. Σπάνια όμως μπορεί να υπάρχει μία κατάσταση που λέγεται χολόσταση και η οποία αν δεν αντιμετωπισθεί έγκαιρα μπορεί να προκαλέσει βλάβες στο ήπαρ.

Από: http://www.gynekologia.gr/cmg/index.php?option=com_content&task=view&id=36&Itemid=38

 

Eνδοηπατική χολόσταση της κυήσεως (EXK)

H ενδοηπατική χολόσταση της κυήσεως (EXK) εμφανίζεται κυρίως στο 2ο και 3ο τρίμηνο της κύησης, μολονότι έχουν αναφερθεί περιπτώσεις εμφάνισής της και στο 1ο τρίμηνο. Kνησμός με ή χωρίς ίκτερο αποτελεί το βασικότερο χαρακτηριστικό εκδήλωσής της. O κνησμός είναι γενικευμένος και μπορεί να συμπεριλάβει τα πέλματα και τις παλάμες. Eπιδεινώνεται τη νύκτα και μπορεί να αποτελέσει παράγοντα σημαντικής ψυχολογικής επιβάρυνσης, που ενίοτε δύναται να οδηγήσει σε απόπειρα αυτοκτονίας.

O κνησμός υποχωρεί 2 μέρες μετά τον τοκετό αλλά σπανίως μπορεί να παραμείνει μέχρι και 2 εβδομάδες μετά. Ίκτερος εμφανίζεται στο 25% των περιπτώσεων, ενώ η εμφάνισή του ακολουθεί κατά 2-4 εβδομάδες της εκδήλωσης του κνησμού.

Eργαστηριακά παρατηρείται μία ποικιλία διαταραχών. H χολερυθρίνη (συνήθως άμεση) μπορεί να είναι αυξημένη αλλά σπάνια υπερβαίνει τα 5 mg%. Oι τρανσαμινάσες μπορεί να αυξηθούν στο 4πλάσιο αλλά σπανίως και υψηλότερα. Tα χολικά οξέα του ορού μπορεί να αυξηθούν στο 30πλάσιο έως το 100πλάσιο. H άνοδος των συγκεντρώσεων των χολικών οξέων του ορού μπορεί να αποτελούν την πρώτη ή και τη μοναδική διαταραχή σε γυναίκες με EXK και χωρίς άλλα ευρήματα από τις συνήθεις ηπατικές δοκιμασίες. Tα επίπεδα της αλκ. φωσφατάσης δύνανται επίσης να ανευρεθούν αυξημένα, καθώς επίσης και οι συγκεντρώσεις της χοληστερόλης, των τριγλυκεριδίων και των φωσφολιπιδίων. Για τη διάγνωση της EXK δεν είναι απαραίτητη η εκτέλεση βιοψίας ήπατος, όταν όμως γίνει βιοψία αποκαλύπτει χολόσταση.

Tο αίτιο της EXK δεν έχει επαρκώς διευκρινιστεί. Aποδίδεται σε αυξημένη ευαισθησία του μηχανισμού απέκκρισης της χολής στα οιστρογόνα (ενδογενή και εξωγενή). Eμ-φανίζεται στο 50% των γυναικών με ιστορικό χολόστασης από λήψη αντισυλληπτικών δισκίων.

Παρουσιάζει οικογενή κατανομή και απαντάται συχνότερα σε συγκεκριμένες εθνικές ομάδες (Xιλιανοί, Kινέζοι, Σκαδιναβοί), ενώ είναι σπάνια στους μαύρους. O τρόπος κληρονομικής μεταβίβασης δεν είναι σαφής αν και έχει προταθεί ο επικρατών Mενδέλειος τρόπος. Έχουν διαπιστωθεί σε αυξημένη συχνότητα τα HLA B8 και BW12 σε προσβεβλημένες γυναίκες. H πάθηση δεν συνδυάζεται με σημαντικές επιπτώσεις στην κύηση ή το έμβρυο, έχουν όμως αναφερθεί υψηλότερα ποσοστά αποβολών, πρώιμου τοκετού, αιμορραγικής διάθεσης μετά τον τοκετό (εάν δεν προηγηθεί χορήγηση βιταμίνης K) και νεογνικής θνησιμότητας.

O κνησμός συνήθως υποχωρεί αμέσως μετά τον τοκετό. Πρώιμη διακοπή της κύησης σπανίως είναι επιβεβλημένη, καθώς η EXK σπανίως επιβαρύνει την κατάσταση της μητέρας.

H αντιμετώπιση συνεπώς εστιάζεται στη συμπτωματική ανακούφιση της μητέρας και τον προσεκτικό έλεγχο για τη διαπίστωση σημείων δυσχέρειας του εμβρύου.

Για την αντιμετώπιση του κνησμού έχουν χρησιμοποιηθεί ποικίλοι θεραπευτικοί παράγοντες.

H χολυστεραμίνη (σε δόση 12-24γρ/ημ) έχει αποδώσει κυρίως σε ασθενείς με μέτρια αύξηση των χολικών οξέων του ορού. Tο ουρσοδεοξυχολικό οξύ έχει χρησιμοποιηθεί με ιδιαίτερα ελπιδοφόρα αποτελέσματα στην αντιμετώπιση της EXK και φαίνεται ότι αποτελεί τη θεραπεία εκλογής.

H δεξαμεθαζόνη και η S-αδενοσυλ-L-μεθειονίνη έχουν χρησιμοποιηθεί επίσης, με αντικρουόμενα όμως θεραπευτικά αποτελέσματα στην αντιμετώπιση της EXK.

Από: http://www.iatrikionline.gr/ellia_4/02_ypar.htm

 

Αν υπάρχει κνησμός (φαγούρα) ή πόνος θα πρέπει να ενημερώνεται ο γυναικολόγος για την αντιμετώπιση και την πιθανή χορήγηση κάποιου τοπικού σκευάσματος. Δεν θα πρέπει να χρησιμοποιούνται τοπικά κρέμες χωρίς την προηγούμενη συμβουλή του γυναικολόγου.

Από:

http://www.femme.gr/seventh.htm

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μαρία, είχα πάθει χολόσταση της κύησης στην πρώτη εγκυμοσύνη μου. Βρήκαμε μόλις μπήκα στον 9ο μήνα αυξημένες τις τρανσαμινάσες μου. Δεν είχα φαγούρα...ή τουλάχιστον άξια προσοχής...Έκανα εξετάσεις για υπατήτιδα και υπέρηχο στο συκώτι και αφού αποκλείσαμε όλα τα άλλα καταλήξαμε στην χολόσταση. Πήγα αμέσως σε υπατολόγο μα προτροπή του γυναικολόγου μου και μου έβαλε και άλλες εξετάσεις. Αλλά επειδή οι τρανσαμινάσες ανεβαίνανε με τρελούς ρυθμούς (μέχρι 600 φτάσανε) κανόνισε ο γιατρός μου σε συνεννόηση με την υπατολόγο και γέννησα προώρα (νωρίτερα 20 μέρες) γιατί ζορίστηκε και το συκώτι μου και το παιδί. Προς Θεού, μην αγχωθείς με αυτά που γράφω,εμένα ήταν άλλη περίπτωση. Εσένα που ανεβήκανε από νωρίς μπορεί να οφείλεται σε κάτι άλλο και να αυξηθούν με πιο αργούς ρυθμούς. Τώρα είμαι πάλι έγκυος και κάνω κάθε μήνα εξετάσεις για το συκώτι, να δούμε πότε θα ανεβούν πάλι, αν ανεβούν ξανά. Πάντως μου είπε ο γιατρός ότι είναι ευαισθησία του συκωτιού στις ορμόνες της εγκυμοσύνης και δε θα πρέπει ποτέ μου να πάρω αντισυλληπτικά ή οτιδήποτε ορμονικό...

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...

Εχω το ίδιο πρόβλημα με την Μαρια είμαι στην 21η εβδομάδα κύησης σε 2 μέρες μπαινω στην 22η. Πρεπει να κανω εξετάσεις για ηπαρ; Εχει 3 εβδομαδες που με ταλαιπωρει έχω παρει κορτιζονη, φενιστιλ χαπι (αντισταμινικο) βαζω κρεμα ολα με υποδειξεις δερματολογου και γυναικολογου . Δεν εχει υποχωρησει πολυ δυσκολα τα βραδυα ξυπνω λογω φαγουρας και χανω 2-3 ώρες με αυτη την ταλαιπωρια. Εχω αργησει να κανω κατι ; κινδυνευει η εγκυμοσυνη μου; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική..Αν έχουν γίνει οι απαραίτητες εξετάσεις & δεν είναι χολόσταση κύησης, μπορεί να ευθύνεται για την έντονη φαγούρα & η ΔΥΣΑΝΕΞΙΑ ΣΤΗ ΛΑΚΤΟΖΗ!!!! Αγοράστε γάλα με λιγότερη λακτόζη ή ζητήστε από τον γυναικολόγο σας να σας γράψει ασβέστιο!!Για την άμεση ανακούφηση του ερεθισμένου δέρματος προτείνεται η ενυδάτωση του με φυσικό ορό (water for injection) με γάζες..Μια αποτελεσματική κρέμα & ακίνδυνη είναι η ZINCO..Κανένας ιατρός δεν έδινε μια λύση στο πρόβλημα καθώς η σύζυγος υπέφερε από τη 20η εβδομάδα..Βρίκαμε τη λύση με την μέθοδο του αποκλεισμού..Αφού δεν ευθυνόταν η αλλεργία σε φυτά,σκόνη ή απορριμαντικά, έφυγε η φαγούρα όταν έκοψε για λίγες μέρες το γάλα..Μετά αγοράσαμε με λιγότερη λακτόζη & δεν την πείραξε..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...