Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΜΦΙΒΟΛΙΕΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ...


papamaria04

Recommended Posts

Καλησπέρα, γέννησα στις 5/1/2015 ένα αγοράκι, στο οποίο έγιναν εξετάσεις στο μαιευτήριο, μια εκ των οποίων ήταν η TSH και δεν έδειξε κάτι. Στις 17/4/2015 (3 1/5 μήνες μετά), ο παιδίατρος διεπίστωσε ότι το μωρό έχει μεγάλη γλώσσα και μας έγραψε πάλι να κάνουμε TSH και Τ4. Να σημειωθεί ότι η ανάπτυξη του παιδιού, τόσο η φυσική όσο και η νοητική είναι πολύ καλή. Το θέμα ήταν ότι πήγα το πρωί στον παιδίατρο, ο οποίος ήθελε οπωσδήποτε η εξέταση να γίνει εκεί, για να προωθήσει το αίμα σε συγγενικό του πρόσωπο μικροβιολόγο. Σύμφωνα με τον παιδίατρο, θα έπαιρνε ο ίδιος το αίμα, μιας και δύσκολα θα έβρισκα κάποιον που να ξέρει από βρέφη, κατά τα λεγόμενά του πάντα, και ενώ μου τρυπούσε και μου ξανατρυπούσε το μωρό για πολλή ώρα, στο τέλος με παρέπεμψε στο Ρεα ή στη Βιοιατρική. Το ερώτημα είναι, έπρεπε το μωρό μου να κάνει πάλι αυτή την εξέταση ή μας την έγραψε απλά για να την γράψει με δεδομένο ότι απαιτούσε να γίνει σε συγγενικό του πρόσωπο μικροβιολόγο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αν ο γιατρος εχει την παραμικρη υποψια οτι πρεπει να ελεγχει ο θυρεοειδης, να προβεις σε εξετασεις στο μωρο...μπορεις να πας σε οποιοδηποτε μαιευτηριο που ασχολουνται με νεογνα...ειναι πολυ συμαντικο ο θυρεοειδης να λειτουργει σωστα,διαφορετικα επειρεαζεται η αναπτυξη του παιδιου...εστιαζω σε αυτο,γιατι αυτο ειναι το σημαντικο σε οσα γραφεις....θα πηγαινα το μωρο σε ενα μαιευτηριο για την αιμοληψια και θα αλλαζα παιδιατρο ειναι η αληθεια...γιατι δεν μου αρεσε, που επεμενε να κανει την αιμοληψια,κατατρυπησε το μωρο και τελικα σε εστειλε εκει που υποστηριξε οτι δεν ξερουν απο βρεφη!!! αλλα τις εξετασεις να τις κανεις στο μωρακι σου...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Την εκανα την εξεταση... σιγουρα δε θα το αφηνα ετσι το μωρο.... απλα γνωριζεις αν οι τιμες του θυροειδη αλλαζουν μεσα σε τρεις μηνες, με δεδομενο οτι η ιδια εξεταση ειχε γινει 7/1?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν αλλάζουν οι τιμές σε τόσο μικρό διάστημα, αλλά ο παιδίατρος από την εξέταση κρίνει αν πρέπει να ξαναγίνουν συμπληρωματικές εξετάσεις. Οσο για τον δικό σου παιδίατρο, τι να πώ.. η κουβέντα του ότι δύσκολα βρίσκεις κάποιον να τρυπήσει ένα βρέφος είναι πέρα για πέρα άστοχη. Τελικά αυτός ήταν ο άστοχος, γελοιοποιήθηκε. Στα μεγάλα μαιευτήρια, Μητέρα και Ιασω (μιλάω για αυτά γιατί έχω προσωπική εμπειρία), το προσωπικό είναι πολύ έμπειρο ειδικά σε νεογνά, βρίσκουν με την μία φλέβα και δεν ταλαιπωρούν το βρέφος όπως έκανε ο δικός σου παιδίατρος. Και οι εξετάσεις βγαίνουν την ίδια κιόλας μέρα, γιατί δίνουν προτεραιότητα στα νεογνά και ειδοποιούν τηλεφωνικά τον παιδίατρό σου. Εδώ είναι η ένστασή μου για τον γιατρό σου.

Οτιδήποτε στο μέλλον χρειαστείς να πάς Μητέρα ή Ιασώ για λήψη αίματος. Βιοιατρική μην πατήσεις, δεν έχουν ιδέα και φυσικά ούτε σε μικροβιολογικό της γειτονιάς.

Κατά την γνώμη μου? Και εγώ θα άλλαζα παιδίατρο. Εγώ άλλαξα 3 μέχρι να κατασταλάξω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ειδικά για βρέφη, αλλά οι τιμές του θυρεοειδούς αλλάζουν εύκολα. Αν έχεις την παραμικρή υποψία για υποθυρεοειδισμό, να το παρακολουθείς πολύ στενά. Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα με τις εξετάσεις σε παιδοενδοκρινολόγο.

 

Ωστόσο πρέπει να πω πως η πρακτική του γιατρού σου ήταν πολύ κακή και δικαίως αγανάκτησες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνώμη, αλλά είναι προς τιμήν του του παιδιάτρου σου που ανέλαβε να κάνει την αιμοληψία. Το ότι δεν τα κατάφερε, δεν τον ακυρώνει. Φαντάζομαι ότι δε μένεις δίπλα στη Βιοϊατρική ή στο Ρέα. Άρα, προσπάθησε να γλυτώσει εσένα από την ταλαιπωρία και τον εαυτό του από σχόλια του τύπου "αντί να πάρει αίμα αυτός, μας στέλνει στην άλλη άκρη".

 

Πολύ σωστά αποφάσισε να επαναλάβει την εξέταση, αφού είχε υπόνοιες, γιατί θα μπορούσε να είχε γίνει ανθρώπινο λάθος στην προηγούμενη μέτρηση της TSH.

 

Οι ενδοκρινολογοι δεν εμπιστεύονται οποιοδήποτε εργαστήριο βγάζει θυρεοειδικες ορμόνες. Εκτός από τα δύο Παίδων, πολύ αξιόπιστη θεωρείται η Βιοϊατρική.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι ψάχνω για άλλο παιδίατρο... Να σημειωθεί ότι και εμένα η τακτική του να επιμείνει να την κάνω εκεί με εξόργισε.... Και μάλιστα σε ώρα που εξυπηρετούσε μόνο εκείνον, μιας και δεν μου έδινε επιλογή για απογευματινή αιμοληψια αλλά μόνο πρωινή.... Το χειρότερο είναι ότι δεν ήθελε καν να είμαι κοντά στο μωρό μου την ώρα που το παιδευε... Είναι της άποψης ότι θα κλάψει που θα κλάψει... Και εγώ να απομακρυνθω... Γιατί αυτή είναι η πρακτική και του νοσοκομείου παίδων λέει.... Εγώ λίγο που το ψάχνω.... Διαβάζω ότι επιβάλλεται πλέον για ψυχολογικούς λόγους, οι γονείς να είναι με τα παιδιά τους κατά τη διενέργεια εξετάσεων.... και τον ενόχλησε που δυσαρεστηθηκα... Μου λέει να βοηθήσω ηθελα... Λες και δεν τον πληρώνουμε...Τελοσπαντων, η εξέταση έγινε και απλά περιμένω σήμερα τα αποτελέσματα....

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι ψάχνω για άλλο παιδίατρο... Να σημειωθεί ότι και εμένα η τακτική του να επιμείνει να την κάνω εκεί με εξόργισε.... Και μάλιστα σε ώρα που εξυπηρετούσε μόνο εκείνον, μιας και δεν μου έδινε επιλογή για απογευματινή αιμοληψια αλλά μόνο πρωινή.... Το χειρότερο είναι ότι δεν ήθελε καν να είμαι κοντά στο μωρό μου την ώρα που το παιδευε... Είναι της άποψης ότι θα κλάψει που θα κλάψει... Και εγώ να απομακρυνθω... Γιατί αυτή είναι η πρακτική και του νοσοκομείου παίδων λέει.... Εγώ λίγο που το ψάχνω.... Διαβάζω ότι επιβάλλεται πλέον για ψυχολογικούς λόγους, οι γονείς να είναι με τα παιδιά τους κατά τη διενέργεια εξετάσεων.... και τον ενόχλησε που δυσαρεστηθηκα... Μου λέει να βοηθήσω ηθελα... Λες και δεν τον πληρώνουμε...Τελοσπαντων, η εξέταση έγινε και απλά περιμένω σήμερα τα αποτελέσματα....

 

 

Καλά αποτελέσματα...

Εγώ πάντα είμαι κοντά στο μωρό και δεν αφήνω κανένα παιδίατρο να μου λέει τις...παπαρ...του! Να βρείς καλύτερα κάποιον άλλον,όχι γιατι στην προσπάθεια του να πάρει αίμα τρύπησε το μωρό αλλά για τα υπόλοιπα

 

:(

Link to comment
Share on other sites

Καλά αποτελέσματα...

Εγώ πάντα είμαι κοντά στο μωρό και δεν αφήνω κανένα παιδίατρο να μου λέει τις...παπαρ...του! Να βρείς καλύτερα κάποιον άλλον,όχι γιατι στην προσπάθεια του να πάρει αίμα τρύπησε το μωρό αλλά για τα υπόλοιπα

 

:(

Ευχαριστώ πολύ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα. Διάβασα το ποστ και εκτός του ότι δεν έχω ξανακούσει γαιτρό και ειδικά παιδίατρο να κάνει αιμοληψίες, εγώ θα άλαζα παιδίατρο μόνο και μόνο για τις αμφιβολίες. Ο παιδίατρος, όπως και ο γυναικολόγος πρέπει να μας μιλά, ακόμη και στο τηλέφωνο, και η φωνή του να είναι διαταγή και ηρεμηστικό μαζι... έχω ένα γιο 3 ετών και η εμπειρία λέει ότι κάποιες φορές νοιώθουμε στα όρια της τρέλλας από το άγχος και εκεί δεν χωρούν αμφιβολίες για τη γνώμη του γιατρού. Επίσης πρέπει να μας ταιριάζει η προσέγγισή του αλλίως θα υπάρχουν συνέχεια παράπονα!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για τα καλά αποτελέσματα!

 

Eliz8' date=' μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι η αιμοληψία είναι κατεξοχήν ιατρική πράξη, άσχετα με το τι έχεις ακούσει...[/quote']

 

ευχαριστω!οι παιδιατροι δεν παιρνουν αιμα γιατι δεν εχουν διπλα τους μικροβιολογικο ιατρειο.... οποτε δεν μπορει να γινει επεξεργασια..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, αλλά μπορούν να πάρουν το αίμα οι ίδιοι και ο γονέας να πάει τα φιαλίδια στο εργαστήριο. Μην ξεχνάμε ότι στα πολύ μικρά μωρά, όπως είπε ο (πρώην; )παιδίατρός σας, δε θα βρεις εύκολα μικροβιολογικό να αναλάβει την αιμοληψία (εξαιρούνται, φυσικά, τα μαιευτήρια).

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για τα καλά αποτελέσματα!

 

Eliz8' date=' μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι η αιμοληψία είναι κατεξοχήν ιατρική πράξη, άσχετα με το τι έχεις ακούσει...[/quote']

 

Ευχαριστώ για τη "διαβεβαίωση". Δεν είμαι του χώρου. Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι οι περισσότεροι γιατροί, ανεξάρτητα με το αν είναι "ιατρική πράξη", δεν είναι εξοικειωμένοι με τις αιμοληψίες για τους όποιους λόγους ο καθένας. Τόσο απλά, όλα τα πράγματα θέλουν και εμπειρία...

Ο συγκεκριμένος μπορεί να ήταν εξοικειωμένος, μπορεί να είχε καλή πρόθεση, μπορεί χιλιάδες πράγματα, όμως μόνο το ότι ο τρόπος του έκανε τη μάνα να νοιώσει αμφιβολίες είναι πρόβλημα. Μπορεί μια άλλη μάνα να τα βρει άριστα μαζί του. Η συγκεκριμένη όμως θα έχει πάντα αμφιβολίες.

Να σημειώσω ότι εγώ έχω ένα παιδίατρο που κάποιοι τον κατηγορούν ότι είναι απότομος και λιγομίλητος. Εγώ λατρεύω τον τρόπο του και τη δουλειά του. Είναι θέμα χαρακτήρα.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός του ότι δεν είναι όλοι εξοικειωμένοι να λαμβάνουν αίμα, πόσο εύκολο είναι για έναν γονέα να πηγαίνει στον παιδίατρο για λήψη αίματος και μετά να τρέχει με το μπουκαλάκι στο χέρι στους δρόμους για να το πάει σε μικροβιολογικό εργαστήριο????

Το θέμα είναι το ιατρικό προσωπικό να μην εμπορεύεται τις φοβίες των νέων γονιών.

Επίσης να σημειώσω τέλος, χωρίς να κάνω διαφήμιση γιατί δεν έχω κανένα απολύτως όφελος ότι, στο διαγνωστικό κέντρο που καταλήξαμε να πάρουμε αίμα, εκτός του ότι το η αιμολήπτρια σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα έλαβε το δείγμα .... δεν μας έκλεισαν την πόρτα.... εμείς κρατούσαμε το μωρό μας στην αγκαλιά... οπότε θεωρώ ότι ήταν λιγότερο επώδυνο για τον μικρό.....

Link to comment
Share on other sites

εμείς κρατούσαμε το μωρό μας στην αγκαλιά... οπότε θεωρώ ότι ήταν λιγότερο επώδυνο για τον μικρό.....

 

Καλά ευτό εννοείται... Εμένα ο μικρός είναι 3 ετώ και ακόμη οι αιμολήπτριες μου λένε ή να τον έχω αγκαλιά ή πού ακριβώς να στέκομαι για να με βλέπει και να τον ακουμπάω. και ο δικός μου είναι παιδί που δεν βγάζει άχνα, περιμένει να δει τι χρώμα θα έχει το χανζαπλαστ.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο που όλα πήγαν καλά. Να ρωτήσω κάτι, η άσχετη;Το μέγεθος της γλώσσας τι σχέση έχει με το θυρεοειδή αδένα?

 

Σ΄ευχαριστώ πολύ!!! και εγώ άσχετη ήμουν μέχρι που τέθηκε το θέμα.... η μακρογλωσσία λοιπόν είναι σύμπτωμα του Συγγενούς Υποθυρεοειδισμού.

Ο εκδηλώσεις του Συγγενούς Υποθυρεοειδισμού στην άμεση νεογνική περίοδο είναι ήπιες, αλλά γίνονται πλέον εμφανείς τις μετέπειτα εβδομάδες ή μήνες. Οι ορμόνες του θυρεοειδούς είναι απαραίτητες για την ωρίμανση και τη διαφοροποίηση πολλών ιστών, όπως των οστών. Συχνά παρατηρείται καθυστέρηση της οστικής ηλικίας με αποτέλεσμα τα παιδιά αυτά να γίνονται νάνοι και να εμφανίζουν καθυστερημένη έναρξη της εφηβείας. Οι ίδιες ορμόνες επηρεάζουν και την ανάπτυξη του εγκεφάλου με αποτέλεσμα να έχουμε και την εμφάνιση νοητικής βλάβης σε κάποιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός του ότι δεν είναι όλοι εξοικειωμένοι να λαμβάνουν αίμα, πόσο εύκολο είναι για έναν γονέα να πηγαίνει στον παιδίατρο για λήψη αίματος και μετά να τρέχει με το μπουκαλάκι στο χέρι στους δρόμους για να το πάει σε μικροβιολογικό εργαστήριο????

 

Συγγνώμη, εσείς το πήγατε το αίμα στο εργαστήριο; :confused: Τι νόημα έχει τότε να πας στον παιδίατρο για την αιμοληψία; Για να κάνεις διπλό κόπο; Εγώ νόμιζα πως θα αναλάμβανε ο παιδίατρος όλο το κομμάτι.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, εσείς το πήγατε το αίμα στο εργαστήριο; :confused: Τι νόημα έχει τότε να πας στον παιδίατρο για την αιμοληψία; Για να κάνεις διπλό κόπο; Εγώ νόμιζα πως θα αναλάμβανε ο παιδίατρος όλο το κομμάτι.

 

Συγγενικό πρόσωπο του παιδιάτρου έχει ακριβώς δίπλα μικροβιολογικό ιατρείο... οπότε εμείς δεν θα το πηγαίναμε κάπου αλλού....και θεωρώ ότι ο παιδίατρος γι αυτό λύσσαξε να κάνουμε εκεί την εξέταση ... για να δώσει δουλειά και δίπλα.... αυτό που έγραψα πριν είναι απάντηση σε κάποιο άλλο σχόλιο... απλά είμαι καινούργια εδώ στο forum και μάλλον τα μπερδεύω....

Link to comment
Share on other sites

Εκτός του ότι δεν είναι όλοι εξοικειωμένοι να λαμβάνουν αίμα, πόσο εύκολο είναι για έναν γονέα να πηγαίνει στον παιδίατρο για λήψη αίματος και μετά να τρέχει με το μπουκαλάκι στο χέρι στους δρόμους για να το πάει σε μικροβιολογικό εργαστήριο????

 

Πανεύκολο!

 

Σκέψου να είναι χειμώνας με βροχή και μποτιλιάρισμα στους δρόμους, το συνοικιακό μικροβιολογικο να μην αναλαμβάνει μωρά, οπότε να πρέπει να μετακινηθεί όλη η οικογένεια στο πλησιέστερο μαιευτήριο ή μεγάλο διαγνωστικό. Εναλλακτικά, ο παιδίατρος κάνει την αιμοληψία, οπότε διακινείται μόνο το μπουκαλάκι, χωρίς καμία άλλη ταλαιπωρία του μωρού.

 

Μην ξεχνάμε ότι δεν αναλαμβάνουν ολοι οι παιδίατροι αιμοληψίες, γιατί, με τα χρόνια, έχουν χάσει τη δεξιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...