Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοιμάται μονο στην αγκαλιά μου...


larisa

Recommended Posts

Καλησπέρα. Έχω μια μικρή 2 μηνών, την οποία θηλάζω αποκλειστικά. Το πρόβλημα είναι ότι κοιμάται ενώ θηλάζει, αλλά όταν την βάλω κάτω ξυπνάει. Για να ξανακοιμηθεί πρέπει να την ξαναβάλω στο στήθος και αυτό συνεχίζεται όλη την ημέρα χωρίς να καταφέρει να κοιμηθεί στην κούνια της. Το βράδυ είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα. Να πω ότι έχεις κολικούς και θέλει αγκαλίτσες για να ηρεμήσει. Αλλά κάποιες μέρες που είναι ήρεμη γιατί δεν κοιμάται? Τι να κάνω? Κοντεύω να σαλτάρω. Πως θα την μάθω να κοιμάται χωρίς στήθος?

DrHNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εμενα η μπουμπου μου ειναι 9 μηνων και θηλαζουμε αποκλειστικα.παντα κοιμαται στο στηθος.δεν προσπαθησα και πολυ να την κοιμησω διαφορετικα γιατι δεν επιασε τιποτε απο ολα οσα εκανα.απλα κοιμαται θηλαζοντας και την βαζω στην κουνια της το βραδυ.γυρω στις 12-1 που ξαναξυπναει την παιρνω στο κρεβατι μεχρι το πρωι.τωρα που ξεκινησα δουλεια λιγες ωρες και την κραταει η μητερα μου την κοιμιζει μια χαρα νανουριζοντας την κατι που οταν βρισκομαι εγω στο σπιτι δεν υπαρχει περιπτωση να γινει.θελει μονο εμενα αν ξερει οτι βρισκομαι στον χωρο.στα γραφω αυτα γιατι σε καταλαβαινω και γιατι και εγω ελεγα πως θα καταφερω να την κοιμησω χωρις στηθος εστω την ημερα αλλα δεν...με το νυχτικο σου για να μυριζει την μυρωδια σου δοκιμασες?ή με νανουρισμα στην αγκαλια σου?σε ριλαξ?εγω τα δοκιμασα αυτα αλλα θελει μονο μεμε,ισως πιασει κατι απ αυτα σε σενα

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω δοκιμάσει όλα τα παραπάνω, αλλά τζίφος. Το θέμα δεν είναι ότι κοιμάται στο στήθος, αλλά ότι ξυπνάει μόλις την βάλω κάτω και μετά πάμε πάλι από την αρχή για να ξανακοιμηθεί.

DrHNp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Larisa ομοιοπαθούσα! Εμένα ξεκίνησε αυτό σχεδόν από νεογέννητο. Τη θηλαζα, κοιμόταν κ όταν την άφηνα στην καλαθούνα ξύπναγε αμέσως! Τις περισσότερες φορές κοιμόταν επάνω μου γιατί με έπαιρνε κ εμένα ο ύπνος. Πλέον κοιμόμαστε μαζι στο κρεβάτι αλλά θέλω να μαθαίνει κ μόνη της... ΑΑαα αυτό γίνεται κ την ημέρα! Όλες οι συμβουλές καλοδεχούμενες!

iyr2p3.png

 

tIESp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ προσπαθώ την πιπίλα, αλλά δεν την θέλει με τίποτα. Την έβαλα στο κρεβάτι μου, αλλά επειδή με νιώθει κοντά της θέλει όλο το βράδυ να θηλάζει. Δεν ξέρω τι να κάνω. Έχω απελπιστεί τελείως. Όλη μέρα αγκαλιά με ένα παιδί.

DrHNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Larisa!

Λοιπόν, εμένα μία φίλη μου μου είχε πει να δοκιμάσω να την βάλω μπρούμυτα να κοιμηθεί, αλλά εγώ φοβόμουν.... Ένα βράδυ λοιπόν μετά από κανένα 2ωρο στην αγκαλιά κ 2-3 απόπειρες να την αφήσω στην καλαθούνα της, την έβαλα μπρούμυτα για να μπορέσω να πλύνω έστω τα δόντια μου. Ο καλός μου ήταν άρρωστος οπότε δεν πλησίαζε τη μπέμπα. Με το που την ακούμπησα έπεσε σε λήθαργο.....

Με κάποιες μαμάδες που μίλησα μου είπαν ότι από τη στιγμή που σηκώνει κ γυρνάει άνετα το κεφάλι της να μην ανησυχώ. Τη Δευτέρα έχουμε γιατρό οπότε θα τη ρωτήσω κ αυτή. Πολύ πιθανό όμως επειδή ανάσκελα τινάζεται κ ξυπνάει, κ επειδή πάνω μου κοιμάται μπρούμυτα, να βολεύεται σε αυτή τη θέση.

Πάντως μετά από εκείνο το βράδυ έχει κοιμηθεί κ μέσα στην ημέρα μπρούμυτα μετά από πολύ καιρό!

iyr2p3.png

 

tIESp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Larisa!

Λοιπόν, εμένα μία φίλη μου μου είχε πει να δοκιμάσω να την βάλω μπρούμυτα να κοιμηθεί, αλλά εγώ φοβόμουν.... Ένα βράδυ λοιπόν μετά από κανένα 2ωρο στην αγκαλιά κ 2-3 απόπειρες να την αφήσω στην καλαθούνα της, την έβαλα μπρούμυτα για να μπορέσω να πλύνω έστω τα δόντια μου. Ο καλός μου ήταν άρρωστος οπότε δεν πλησίαζε τη μπέμπα. Με το που την ακούμπησα έπεσε σε λήθαργο.....

Με κάποιες μαμάδες που μίλησα μου είπαν ότι από τη στιγμή που σηκώνει κ γυρνάει άνετα το κεφάλι της να μην ανησυχώ. Τη Δευτέρα έχουμε γιατρό οπότε θα τη ρωτήσω κ αυτή. Πολύ πιθανό όμως επειδή ανάσκελα τινάζεται κ ξυπνάει, κ επειδή πάνω μου κοιμάται μπρούμυτα, να βολεύεται σε αυτή τη θέση.

Πάντως μετά από εκείνο το βράδυ έχει κοιμηθεί κ μέσα στην ημέρα μπρούμυτα μετά από πολύ καιρό!

 

 

Άμα φοβάσαι μπρούμυτα δοκίμασε πλάγια. Προσωπικά, κοτζάμ γαϊδούρα, ανάσκελα βλέπω εφιάλτες, τη θεωρώ άκρως άβολη στάση. Ξέω ότι τώρα οι παιδίατροι συστήνουν να κοιμίζουμε τα παιδιά ανάσκελα, αλλά όταν γέννησα την κόρη μου (2011) συστήνανε πλάγια.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω με την δικια μου με το μπρουμητα σωθηκαμε και κοιμηθηκαμε λιγο παραπανω. Τα ηρεμει τα μωρακια αυτη η σταση ειτε γιατι πιεζει την κοιλιτσα και τα ανακουφιζει απο τους κολικους, ειτε τους προσδιδει μια ασφαλεια οτι ειναι καπου αγκαλια ας πουμε και περιοριζει τα τιναγματα τους. Οι γιατροι δεν το επιτρεπουν καθολου, αλλα στην τελικη η καθε μανουλα κανει αυτο που της λεει το ενστικτο της... αλλα και αυτες οι οδηγιες ολο αλλαζουν! Οταν ειμασταν εμεις μωρα ελεγαν βαλτε τα μωρα μπρουμητα, μετα ελεγαν βαλτε τα στο πλαϊ, τωρα λενε μονο ανασκελα... ε σας πληροφορω εμενα η δικια μου 2 φορες πηγε να πνιγει απο γουλια ενω ηταν ανασκελα και κοιμοταν και δεν ξερω τι θα γινοταν αν δεν ημουν εκει εκεινη την ωρα!

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κ εγω με την δικια μου με το μπρουμητα σωθηκαμε και κοιμηθηκαμε λιγο παραπανω. Τα ηρεμει τα μωρακια αυτη η σταση ειτε γιατι πιεζει την κοιλιτσα και τα ανακουφιζει απο τους κολικους, ειτε τους προσδιδει μια ασφαλεια οτι ειναι καπου αγκαλια ας πουμε και περιοριζει τα τιναγματα τους. Οι γιατροι δεν το επιτρεπουν καθολου, αλλα στην τελικη η καθε μανουλα κανει αυτο που της λεει το ενστικτο της... αλλα και αυτες οι οδηγιες ολο αλλαζουν! Οταν ειμασταν εμεις μωρα ελεγαν βαλτε τα μωρα μπρουμητα, μετα ελεγαν βαλτε τα στο πλαϊ, τωρα λενε μονο ανασκελα... ε σας πληροφορω εμενα η δικια μου 2 φορες πηγε να πνιγει απο γουλια ενω ηταν ανασκελα και κοιμοταν και δεν ξερω τι θα γινοταν αν δεν ημουν εκει εκεινη την ωρα!

 

Αυτό δεν το καταλαβαίνω καθόλου. Αφού λένε ότι για κάποιον που κινδυνεύει να πνιγεί (από μεθύσι και εμετό, από τραυματισμό και από δεν ξέρω τι άλλο) η ενδεδειγμένη στάση είναι στα πλάγια για να μην πάθει αναρόφηση, γιατί μας λένε να βάζουμε τα μωρά ανάσκελα; Στο κάτω- κάτω κοιμούνται με "νταλακιασμένη" την κοιλιά από το γάλα και τα περισσότερα από αυτά βγάζουν γουλίτσες λίγο πριν κοιμηθούν...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το καταλαβαίνω καθόλου. Αφού λένε ότι για κάποιον που κινδυνεύει να πνιγεί (από μεθύσι και εμετό, από τραυματισμό και από δεν ξέρω τι άλλο) η ενδεδειγμένη στάση είναι στα πλάγια για να μην πάθει αναρόφηση, γιατί μας λένε να βάζουμε τα μωρά ανάσκελα; Στο κάτω- κάτω κοιμούνται με "νταλακιασμένη" την κοιλιά από το γάλα και τα περισσότερα από αυτά βγάζουν γουλίτσες λίγο πριν κοιμηθούν...

 

Ναι, γιατι λενε οτι "αυτοματα" (?!?) θα γυρισουν το κεφαλι στο πλαϊ και θα βγαλουν τη γουλια... ναι καλα, λεω εγω!

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η ανατομια των μωρων ειναι διαφορετικη απο των ενηλικων και το ανασκελα ειναι η ασφαλεστερη θεση για αυτα. Δεν πνιγονται απο γουλιες, ή τις καταπίνουν ή βήχουν και τις φτυνουν. Αν φοβαστε τοσο, ζητηστε απο τον παιδιατρο να σας εξηγησει το πως και γιατι. Το μπρουμυτα για μωρα που δεν μπορουν να γυρισουν απο μονα τους ειναι πολυ επικινδυνο.

Στο θεμα τωρα, οταν το μωρο κοιμαται συχνα τη μερα ξεκουραζεται και κοιμαται καλα και τη νυχτα. Για να κοιμηθει τη μερα εγω την παω βολτα με το καροτσι ή το αυτοκινητο για να κανω και τις δουλειες μου. Μετα την βαζω στο wrap και κοιμαται κι εκει λιγο οσο μαζευω το σπιτι. Τις αλλες φορες ειτε στο καροτσι ειτε στο κρεβατι της μετα απο θηλασμο. Παντα αποκοιμιεται με βυζι και με βολευει πολυ, δεν το ειδα ποτε ως κατι που πρεπει να αποφυγω. Γλιτωνω χρονο αφου τρωει και κοιμαται 2 σε 1.

Μερικες φορες ξυπναει οταν την αφηνω αλλα δεν με νοιαζει γιατι θα ασχοληθω μαζι της και σε λιγο θα ξανανυσταξει. Αν θελω οπωσδηποτε να κοιμηθει γιατι θελω να κανω κατι αμεσα, την βαζω πολυ αργα και απαλα στο κρεβατι της και την κραταω για λιγο ακομα. Τα χερια μου τα παιρνω τελειως αφου την εχω σκεπασει και εχει σταματησει να κουνιεται για να βολευτει. Επισης εχω προσεξει οτι αν εχει μυξουλες δεν κοιμαται καλα (της κανω ορο 2-3 φορες τη μερα, οταν βλεπω οι δεν μπορει να κοιμηθει και αμεσως μετα τα καταφερνει).

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Κορίτσια καλημέρα!!!!Ειμαι νέα στο forum και θέλω την βοήθεια σας. Έχω ένα αγοράκι 3μηνών. Θηλάζω αποκλειστικά αλλά έχουμε θέμα με τον ύπνο την ημέρα. Θα τον θηλασω,θα παίξουμε κ όταν νυσταζει θα τον κοιμισω στην αγκαλιά μου αλλά όταν τον ακουμπήσω κάτω θα ξύπνησει μετά από λίγο με κλάμα,ενώ στην αγκαλιά μας θα κοιμηθεί από 1,5 με 2ώρες. Τι να κάνω για να κοιμάται μέσα στην μέρα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα!!!!Ειμαι νέα στο forum και θέλω την βοήθεια σας. Έχω ένα αγοράκι 3μηνών. Θηλάζω αποκλειστικά αλλά έχουμε θέμα με τον ύπνο την ημέρα. Θα τον θηλασω,θα παίξουμε κ όταν νυσταζει θα τον κοιμισω στην αγκαλιά μου αλλά όταν τον ακουμπήσω κάτω θα ξύπνησει μετά από λίγο με κλάμα,ενώ στην αγκαλιά μας θα κοιμηθεί από 1,5 με 2ώρες. Τι να κάνω για να κοιμάται μέσα στην μέρα?

 

Να σου ζησει ο μπεμπουλης! Οταν τον βαζεις στο κρεβατακι φροντισε για λιγο να εχεις το χερι σου στο κεφαλακι του ωστε να σε νιωθει κοντα του. Μετα σιγα σιγα αφου εχει κοιμηθει προσπαθησε να το παρεις. Μια αλλη λυση ειναι οταν τον βλεπεις οτι νυσταζει βαλτον κατευθειαν στο κρεβατακι του για να μαθει να συνδεει τον υπνο με αυτη την διαδικασια. Να φανταστεις η μικρη μου απο 40 ημερων κοιμοταν ηδη στο δικο της δωματιο. Βεβαια ειχαμε ενδοεπικοινωνια με καμερα και τη βλεπαμε. Δοκιμασε τα, αλλα βεβαια καθε παιδι ειναι διαφορετικο,ελπιζω να πιασουν!😉

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!!!!Ειμαι νέα στο forum και θέλω την βοήθεια σας. Έχω ένα αγοράκι 3μηνών. Θηλάζω αποκλειστικά αλλά έχουμε θέμα με τον ύπνο την ημέρα. Θα τον θηλασω,θα παίξουμε κ όταν νυσταζει θα τον κοιμισω στην αγκαλιά μου αλλά όταν τον ακουμπήσω κάτω θα ξύπνησει μετά από λίγο με κλάμα,ενώ στην αγκαλιά μας θα κοιμηθεί από 1,5 με 2ώρες. Τι να κάνω για να κοιμάται μέσα στην μέρα?

 

Καλησπέρα! Νομίζω όλες οι μαμάδες περάσαμε το ίδιο στην αρχή! Εκτός από το να βάζεις το χέρι σου κ σιγά σιγά να τον αφήνεις, εμενα με βοήθησε πολύ το ότι έστρωσα μια κουβερτούλα και ήταν ζεστά....δεν την άφηνα δλδ στο σεντόνι που ηταν κρύο. Σιγά σιγά και με πολύ επιμονή από πλευράς σου θα δεις βελτίωση! Επίσης, να τον κρατάς τουλάχιστον 20λεπτο αγκαλιά πριν τον αφήσεις στην κουνια του. Να εχει κοιμηθεί δλδ βαθιά!

iyr2p3.png

 

tIESp3.png

Link to comment
Share on other sites

...και αν δεν πιάσουν τα κόλπα των κοριτσιών, βάζεις το μωρό σε ένα ωραιότατο sling (προσοχή, όχι συμβατικό μάρσιπο εμπορίου) και, όσο εκείνο κοιμάται μακάρια, εσύ βάζεις πλυντήριο, απλώνεις ρούχα, μαγειρεύεις (απαγορεύεται να σουρώσεις μακαρόνια, όμως :P), βγαίνεις για ψώνια, κτλ κτλ κτλ...

Link to comment
Share on other sites

...και αν δεν πιάσουν τα κόλπα των κοριτσιών' date=' βάζεις το μωρό σε ένα ωραιότατο sling (προσοχή, όχι συμβατικό μάρσιπο εμπορίου) και, όσο εκείνο κοιμάται μακάρια, εσύ βάζεις πλυντήριο, απλώνεις ρούχα, μαγειρεύεις (απαγορεύεται να σουρώσεις μακαρόνια, όμως :P), βγαίνεις για ψώνια, κτλ κτλ κτλ...[/quote']

 

 

Και μετα απο καιρο που το μωρο θα εχει συνηθισει να κοιμαται πανω σου θα ψαχνεις τα χερια σου απο την τενοντιτιδα η στη χειροτερη θα μεινεις χωρις μεση (μιλαει μια παθουσα). Κατα την ταπεινη μου αποψη προσπαθησε να μαθεις το μωρο να κοιμαται σε κρεβατακι και ακομα καλυτερα μονο του.

Link to comment
Share on other sites

Μα γι'αυτό είπα "αν δεν πιάσουν τα κόλπα"!

 

Ειδικά όταν έχεις μεγαλύτερο παιδί, πάντως, πόσο να προσπαθήσεις να κοιμηθεί το μωρό μόνο του; Είναι καθαρά πρακτικό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Το (φορεμενο σωστά) sling το συγκρίνεις πάντα με την αγκαλιά. Αν το μωράκι είναι της αγκαλιάς, το sling προσφέρει απίστευτη άνεση και ξεκούραση και πολύ λιγότερη καταπόνηση από το να είχες το μωρό απλά στα χέρια.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ για το σλινγκ.... Βοηθάει πολύ! Αν κ ποτέ δεν κατάφερα να κάνω δουλειές με το μωρό στο σλινγκ, στον υπνο της μας βοηθάει. Αντί να την εχω δλδ αγκαλιά και να την κουνάω/χαϊδεύω στην πλατούλα, τη βάζω στο σλινγκ και τα χέρια μου αμέσως ελευθερώνονται και ξεκουράζονται.

iyr2p3.png

 

tIESp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...