Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βάφτιση με 2 ή παραπάνω νονούς


Recommended Posts

καλησπερα σε ολους.θα ηθελα να μαθω την ακριβης διαδικασια στην εκκλησια οταν οι νονοι ειναι δυο.η νονα ειναι κ κουμπαρα γιατι μας στεφανωσε αλλα θα γινει νονος κ ενας ξαδερφος του αντρα μου.θα ηθελα να αποφυγω παρεξηγησεις....μεταξυ αλλων αν ειναι ευκολο κ τις υποχρεωσεις τους...ευχαριστω παρα πολυ!

Επεξεργάστηκαν by Συντονιστής Χ
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Προτείνω να μην ανακατευτείς καθόλου. Δεν υπάρχει συγκεκριμένο τυπικό. Να τους γνωρίσεις εγκαίρως και να τα βρούνε μεταξύ τους. Εγώ που έχω παντρέψει με φίλες τα κανονίσαμε μεταξύ μας. Δεν θα μου άρεσε να έρθει η νύφη να μου πει, εσύ τα λουλούδια, εσύ τα στέφανα κλπ. Γενικά στη βάφτιση ο νονός κάνει πολλά πράγματα, αλλά καλό θα είναι να τα μοιράσουν μεταξύ τους. Πχ ποιος θα πει το πιστεύω, ποιος θα σηκώσει το παιδί από την κολυμπίθρα, ποιος θα το κρατάει όταν θα γυρίζουν γύρω. Το μόνο που κάνουν μαζί είναι το ΄λάδι. Αυτό το βάζουν ταυτόχρονα...

Link to comment
Share on other sites

με το καλό η βάφτιση! Νονός είναι όποιος αλείφει λάδι το μωρό. δε νομίζω να αλλαζει κάτι στα διαδικαστικά. σημαντικό είναι να συμφωνούν οι δυό τους σε βασικά πράγματα, να έχουν κοινό σχετικά γούστο και να αγαπάνε το μωρό. Συνήθως οι άντρες δεν ασχολούνται με αγορές ρούχων, σταυρού, μαρτιρικά, λαμπάδες κλπ κλπ. Αν συμφωνεί, ας τα αναλάβει η κουμπάρα σου και ας συμφωνήσουν στα χρήματα (σημαντικό πολύ κι αυτό). Μεγαλώνοντας το παιδί πόσα δώρα θα παίρνει; δεν πρέπει η νονοί να συναγωνίζονται- ανταγωνίζονται ποιος θα κάνει το καλύτερο δώρο. πάντα-ΜΙΑ ΖΩΗ- θα πρέπει να συνεννοούνται. Μπορούν να το κάνουν αυτό;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο, πρέπει να συμφωνούν σε όλα. Δεν είναι ωραίο το παιδί να παίρνει δύο λαμπάδες πχ. το Πάσχα. Γι αυτά να συζητήσεις. Για τη βάφτιση μη σε απασχολεί, θα τα βρούνε....

Link to comment
Share on other sites

Το Πιστεύω το λένε και οι δύο όπως επίσης και οι δύο βάζουν λάδι στο μωρό. Θα μπορούσαν να κράτάει ο ένας το μωρό στο Πιστεύω και ο άλλος να το κρατάει όταν θα γυρνάνε και οι τρεις γύρω από την κολυμβύθρα, έτσι θα μετέχουν και οι δύο στη τελετή. Good luck!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

...Μεγαλώνοντας το παιδί πόσα δώρα θα παίρνει; δεν πρέπει η νονοί να συναγωνίζονται- ανταγωνίζονται ποιος θα κάνει το καλύτερο δώρο. πάντα-ΜΙΑ ΖΩΗ- θα πρέπει να συνεννοούνται. Μπορούν να το κάνουν αυτό;

 

Αυτό είναι το πιο εύκολο της υπόθεσης γιατί η μόνη συνεννόηση που χρειάζεται είναι για την πασχαλινή λαμπάδα !!!

Σε όλα τα άλλα έχουν το ελεύθερο να κάνουν ότι θέλουν για το βαφτιστήρι τους...ο καθένας μόνος του!!! :wink:

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Κ εγω εχω βαφτισει μαζι με καποιον αλλο. Ειναι πολυ απλο. Εμεις γνωριζομασταν ηδη, παντως καλο ειναι να τους γνωρισεις. Σε εμας ειχαμε συμφωνησει κ πηρα εγω τα βαφτιστικα και τα συμπραγκαλα ολα κ εκεινος το σταυρο. Στην εκκλησια ειμασταν μαζι. Μαζι ειπαμε κ το πιστευω. Βαλαμε κ οι δυο λαδι. Κ γενικα εχει πλακα. Βεβαια εγω κραταγα τη μικρη την πιο πολυ ωρα γιατι επειδη με ηξερε πιο πολυ κ ενιωθε πιο ανετα μαζι μου. Οσο για το πασχα η μικρη παιρνει παντα δυο δωρα, οποτε η καλυτερη της!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Σε 5 μέρες βαφτίζουμε το γιο μας και οι νονοί μας είναι 3 άντρες. Έχει κανείς ιδέα πώς μοιράζονται στα 3 οι "δουλειές" που έχει να κάνει ένας νονός κατά τη διάρκεια του μυστηρίου;

Επεξεργάστηκαν by Συντονιστής Χ

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα πούνε όλοι μαζί το Πιστεύω και θα λαδώσουν όλοι.Τώρα,το ποιός θα κρατήσει το παιδί μετά τη βουτιά και ποιός μετά που θα γυρνάνε γύρω από την κολυμπήθρα είναι ένα θέμα.Αναγκαστικά ένας από τους τρεις θα κάνει κάτι λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

ως 1 απο τις 2 νονες που ειχε το βαφτηστηρι μου κ θα συμφωνισω με την κοπελα παραπανω θα πουν κ οι 3 το πιστευω εκει ας κρατησυον κ οι 3 το μωρο εναλλαξ.σιγουρα το λαδωνουν κ οι 3 κ ΟΧΙ δεν πληρωνουν την εκκλησια ξεχωριστα(γτ εμας πηγε να μας την κανει ο πατερ τα ηθελε διπλα) κ εννοειτε τα εξοδα δια του 3.

παντως μην αγχωνεσαι θα σας τα πει ο παπας εκεινη την ωρα.του ειπες οτι εχεις 3 νονους??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε 5 μέρες βαφτίζουμε το γιο μας και οι νονοί μας είναι 3 άντρες. Έχει κανείς ιδέα πώς μοιράζονται στα 3 οι "δουλειές" που έχει να κάνει ένας νονός κατά τη διάρκεια του μυστηρίου;

 

 

εμεις ειμασταν 3 νονες. ειπαμε και οι 3 το πιστευω και αποφασισαμε μονες μας πότε θα κρατησουμε τη μικρη

Link to comment
Share on other sites

Σε 5 μέρες βαφτίζουμε το γιο μας και οι νονοί μας είναι 3 άντρες. Έχει κανείς ιδέα πώς μοιράζονται στα 3 οι "δουλειές" που έχει να κάνει ένας νονός κατά τη διάρκεια του μυστηρίου;

 

Νομίζω ότι αυτό είναι κάτι που θα αποφασίσουν μεταξύ τους. Κάποια κομμάτια μπορούν να γίνουν και από τους 3, και κάποια αναγκαστικά θα τα χωρίσουν. Πάντως αν ζούσες στη Σύμη, οι 3 νονοί θα ήταν λίγοι...:rolleyes:

Ένα διάστημα που δούλευα εκεί, είχα μάθει ότι θεωρούν ότι οι νονοί πρέπει να είναι πολλοί. Της σπιτονοικοκυράς μου η κόρη είχε 7!!! :shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αποφασισαμε να εχουμε τεσσερεις νονους (ολοι γνωστοι αλλα ασχετοι μεταξυ τους, οχι δυο ζευγαρια) και δεν ξερω πως να χωρισω τα 'διαδικαστικα'... Ποιος να πρωτοβαλει λαδι στο παιδι???? Εχει κανεις παρομοια εμπειρια με πολλους νονους? Τι μου προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Πριν ένα μήνα βαφτίσαμε το γιο μου. Είχαμε τρεις νονούς. Στην αρχή που κάτι διαβάζουνε κρατούσαν αγκαλιά εκ περιτροπής το μωρό και διαβάζανε όλοι μαζί και απαντούσαν όλοι μαζί σε ό,τι έπρεπε να απαντήσουν. Κατά τη διάρκεια της βάφτισης τον λάδωσαν όλοι μαζί. Μετά την κολυμπήθρα που γυρνάμε γύρω γύρω όλοι μαζί πάλι κρατούσαν το μωρό εκ περιτροπής. Στη μόνη φάση που "ευνοήθηκε" ο ένας νονός είναι όταν βγήκε το μωρό από την κολυμπήθρα και κάποιος έπρεπε να το πάρει αγκαλιά για να το κουρέψει κλπ ο παπάς. Εκεί το πήρε ο ένας νονός.

Άσχετο: οι δικοί μας νονοί όλοι κολλητοί του μπαμπά και κολλητοί μεταξύ τους, όλοι συμμαθητές από το δημοτικό έως την τρίτη λυκείου. Εσείς, ρε παιδάκι μου, πώς πήγατε και διαλέξατε τέσσερις που είναι και άσχετοι μεταξύ τους και δέχτηκαν κιόλας;

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο: οι δικοί μας νονοί όλοι κολλητοί του μπαμπά και κολλητοί μεταξύ τους, όλοι συμμαθητές από το δημοτικό έως την τρίτη λυκείου. Εσείς, ρε παιδάκι μου, πώς πήγατε και διαλέξατε τέσσερις που είναι και άσχετοι μεταξύ τους και δέχτηκαν κιόλας;

 

Δεν είναι τελειιιιιιίως άσχετοι - δεν ήμουν τελείως σαφής (απλά ή8ελα να τονίσω ότι δεν είναι δύο ζευγάρια, όπου θα ήταν ίσως πιο εύκολα τα πράγματα). Μένουμε στο εξωτερικό και θέλαμε για νουνούς τους δύο κολλητούς, παιδικούς μας φίλους από εδώ αλλά και δύο πολύ καλούς φίλους από την Αγγλία - οι οποίοι θα βλέπουν και πιο συχνά το παιδί. Και να σου πω την αλήθεια, δεν μου είχε περάσει καν από το μυαλό ότι μπορεί να μη δέχονταν! (Αφέλεια να δεις, ε?) Γνωρίζονται μεταξύ τους, έχουμε πάει διακοπές όλοι μαζί, απλά δεν είναι φίλοι ανεξάρτητα από εμάς.

 

Σόρρυ που το 'ψειρίζω' αλλά κανόνισαν μεταξύ τους τις αλλαγές ή τους καθοδήγησε ο παππάς?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σόρρυ που το 'ψειρίζω' αλλά κανόνισαν μεταξύ τους τις αλλαγές ή τους καθοδήγησε ο παππάς?

 

Μεταξύ μας και μεταξύ τους είχαμε όλοι πει ότι κατά τη διάρκεια όλων των διαδικασιών να κάνουν "πάσα" το μωρό ο ένας στον άλλον. Από τον παπά προφανώς θεωρήθηκε αυτονόητο ότι θα το λαδώσουν και οι τρεις (λογικό μου φαίνεται) και αυτό είχαμε συνεννοηθεί και μεταξύ μας. Το ποιος θα το παραλάβει με την πετσέτα-λαδόπανο μετά την έξοδο από την κολυμπήθρα το αποφάσισαν μεταξύ τους οι νονοί. Γενικά ο παπάς δε επενέβη κάπου. Μην αγχώνεσαι, εκείνη την ώρα γίνονται όλα αυτόματα.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

για να ειναι ολοι τους νονοι θα πρεπει να τα κανουν ολοι ολα μαζι δηλαδη να πουνε μαζι το πιστευω και φυσικα να λαδωσουν ολοι μαζι το παιδι.τωρα για να μην ταλαιπωρηθει το μωρο δεν χρειαζετε να πηγαινει απο αγκαλια σε αγκαλια....στο πιστευω ας το κραταει ενας.....στο μυρωμα αλλος-ας το ντυσει αλλος-στην περιφορα ο αλλος...νομιζω αν υπαρχει συννενοηση μεταξυ σας και με τον παπα ολα θα γινουν τελεια και με το καλο η βαφτιση!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ, κορίτσια!!!

Νιώθω πιό προετοιμασμένη τώρα και θα το συζητήσω με τους νονούς ώστε να μην παρεξηγηθεί κανένας αλλά να μη γίνει και ο μπέμπης μου ... μπάλα του μπάσκετ!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ, κορίτσια!!!

Νιώθω πιό προετοιμασμένη τώρα και θα το συζητήσω με τους νονούς ώστε να μην παρεξηγηθεί κανένας αλλά να μη γίνει και ο μπέμπης μου ... μπάλα του μπάσκετ!

 

εγω ειμαι η χειροτερη τελικα....:wink:

επειδη δεν ηθελα να χαλασω κανενος χατηρι τους ειπα γινετε ολοι η βρειτε τα μεταξυ σας..

κανεις δεν εκανε πισω.. εχω 5 νονους!! χαααααααχαχαχαχαχ:-P

χαμος θα γινει στην εκκλησια

παντως με βοηθησατε καπως!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

για το λαδωμα ρωτησε καλυτερα πρωτα την εκκλησια....σε καποια μερη δεν επιτρεπεται πανω απο ενας να λαδωσει το μωρο

εμεις ζευγαρι εχουμε για νονους αλλα μονο ενας θα λαδωσει με τα λεγομενα του μητροπολιτη

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να συνεννοηθείτε με τον παππά. Μου έχει τύχει σε βάφτιση με 3 νονούς να φέρει αντιρρήσεις ο παππάς και επέτρεψε μόνο 2. Ευτυχώς ο ένας υποχώρησε επιτόπου για να δώσει λύση και προχώρησε το μυστήριο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εκεί που δε βρίσκαμε νονό, κι από την αγωνία μας κάναμε πολλές προτάσεις και τώρα δεν ξέρω πώς να ...τους περιορίσω! Ποιον αριθμό νονών βρίσκετε υπερβολικό; Πόσοι μπορούν να έχουν κάποιο ρόλο στην τελετή;

Την άποψή σας παρακαλώ!

NLOdp3.png?XyVO1AM4
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι υπέρ του ενός νονού ή δύο αν πρόκειται για ζευγάρι. Εχει ο άντρας μου ένα βαφτιστήρι που το είχε βαφτίσει με ένα φίλο του και δεν υπάρχει ποτέ συνεννόηση για το πότε θα πάμε σε γιορτές, τι δώρα κλπ. Κι έτσι καταλήγει πάντα το παιδί να παίρνει 2 λαμπάδες, 2 αυγά κλπ.... Δεν μου πολυαρέσει όλο αυτό.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται βασικά για φίλες μεταξύ τους οπότε θα υπάρχει συνεννόηση. Όμως δεν θα ήθελα να στέκονται απλά στην εκκλησία και να μην έχουν να κάνουν τίποτε. Και να μη δείχνει γελοίο!

NLOdp3.png?XyVO1AM4
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...