Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσχολικά βιβλία για πρωτάκια


Recommended Posts

Η κόρη μου μαθαίνει να διαβάζει και τα πάει πολύ καλά. Έχει όρεξη και θέλει να διαβάσει μόνη της κάποιο βιβλίο. Ξέρετε κάποιο βιβλίο για την ηλικία της που να μπορεί να το διαβάσει μόνη της; Λογικά πρέπει να είναι κάποιο εικονογραφημένο, με λίγες σειρές και μεγάλα γράμματα που όμως δε θα είναι μωρουδίστικο. Έχετε κάτι να προτείνετε;

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου Ευάκι!!!

 

Ο γιος μου πάει πρώτη και πήγαμε μαζί σε βιβλιοπωλείο να διαλέξει βιβλίο (και να περάσει και η εβδομάδα που το σχολείο μας ήταν κλειστό λόγω γρίπης:?). Πήραμε ένα όμορφο βιβλίο, εικονογραφημένο, και κατάφερε να το διαβάσει μόνος του! Του άρεσε πολύ! Λέγεται " Ο ΠΡΑΣΙΝΟΣ ΛΥΚΟΣ" του συγγραφεα Rene Gouichoux. Είναι καλό και σχετικά εύκολο να διαβαστει απ'το παιδι.

u6JW.jpg66cGp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και του Ευγενειου Τριβιζά τα βιβλία είναι ωραία και με πολύ χιούμορ.

 

Ειδικά, για την ηλικία αυτή, η σειρά "Παραμύθια-Ντορεμίθια" με βιβλία, όπως η "Γιαγιά με τα Γιο-γιο", η "Νύχτα της Μπανανόφλουδας", "Το Φαγκρί και το Σκουμπρί", "Ποιος έκανε πιπί στο Μισσισιπί" και πολλά άλλα. Στο τέλος των βιβλίων υπάρχουν ευχάριστες ασκησούλες για να εξασκήσουν το μυαλουδάκι τους.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ. Σήμερα πήγα και στη δασκάλα της και μου είπε πως θα της δώσει ένα βιβλίο από τη δανειστική βιβλιοθήκη του σχολείου. Θα πάρω και αυτά που μου προτείνετε. Για να δούμε θα τα καταφέρει το κοριτσάκι μου;:D

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Η κόρη μου μαθαίνει να διαβάζει και τα πάει πολύ καλά. Έχει όρεξη και θέλει να διαβάσει μόνη της κάποιο βιβλίο. Ξέρετε κάποιο βιβλίο για την ηλικία της που να μπορεί να το διαβάσει μόνη της; Λογικά πρέπει να είναι κάποιο εικονογραφημένο, με λίγες σειρές και μεγάλα γράμματα που όμως δε θα είναι μωρουδίστικο. Έχετε κάτι να προτείνετε;

Ευάκι καλησπέρα! Τα γούστα του καθενός στη λογοτεχνία ποικίλουν και αυτό είναι ακριβώς το μυστικό για να κάνεις το παιδάκι σου να αγαπήσει το διάβασμα : πρέπει να βρει το ίδιο ποια βιβλία του αρέσει να διαβάζει.

Ολοένα και περισσότεροι γονείς παραπονιούνται σήμερα ότι τα παιδιά τους, κυρίως μεγαλύτερης ηλικίας, δε θέλουν να διαβάσουν λογοτεχικά βιβλία. Εκτός όλων των άλλων (τηλεόραση, βιντεοπαιχνίδια κτλ) μία πολύ σγμαντική αιτία είναι ότι τα παιδιά δεν έχουν έρθει σε επαφή με όλα τα είδη των λογοτεχνικών κειμένων προκειμένου να αποφασίσουν μόνα τους τι θέλουν να διαβάσουν.

Και πού θέλω να καταλήξω... για την ηλικία της κορούλας σου υπάρχει πληθώρα βιβλίων που μπορεί να σου προτείνει κάποιος. Αλλά επειδή όπως σου προανέφερα τα γούστα ποικίλουν, αυτό που θα σου έλεγα εγώ είναι να πάρεις το κοριτσάκι σου να πάτε σ' ένα βιβλιοπωλείο, να βρείτε τη γωνιά που υπάρχουν τα βιβλία για την ηλικία της και να την αφήσεις να διαλέξει μόνη της. Μην αγοράσεις πολλά, 1-2 για αρχή είναι καλά. Όταν τα διαβάσει θα δεις ότι από μόνη της θα σου ζητήσει να επαναλάβετε τη διαδικασία. Αν δε θέλεις να τα αγοράζεις κάθε φορά, μπορείτε να επισκεφτείτε μια βιβλιοθήκη για να δανειστείτε (έχει εξαιρετικά παιδαγωγικό χαρακτήρα μια τέτοια επίσκεψη), αλλά πάλι με τον ίδιο τρόπο, να διαλέξει μόνη της.

Θα δεις ότι όσο περνά ο καιρός θα αγαπάει όλο και περισσότερο το διάβασμα. ΠΡΟΣΟΧΗ! Μην την πιέσεις ποτέ να διαβάσει κάτι που δε θέλει και μην κρίνεις ποτέ τα γούστα της...θα γκρεμίσεις αμέσως ό,τι έχτιζες τόσο καιρό!!!

5054526de0.png[/url]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...