Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΟΤΟΠΟΣ ΑΠΟ ΠΟΙΑ ΗΛΙΚΙΑ?


Recommended Posts

Από ποιά ηλικία πηγαίνετε τα παιδιά σας σε παιδότοπο?Η Νάσια μου ειναι 9μισι μηνών περίπου,αλλά έχει αρχίσει να κάνει τα πρώτα της βηματάκια.Μπορώ να την πάω από τώρα σε παιδότοπο?Υπάρχει φόβος να κολλήσει κάτι από τα άλλα παιδάκια?Τί μου συστήνετε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


karamelitsa εκτός του ότι μπορεί να κολλήσει κάτι υπάρχει κα ο φόβος να χτυπήσει, δεν νομίζω ότι υπάρχει παιδότοπος για τόσο μικρά παιδιά μπορεί κάποιο από τα μεγαλύτερα παιδάκια να το χτυπήσουν, εγώ θυμάμαι την μεγάλη την πήγαν περίπου στα 2-2,5 χρονών.

Link to comment
Share on other sites

Στην περιοχή των Πατησίων υπάρχει παιδότοπος που έχει χώρο για μικρότερα παιδιά. Εγώ σε αυτή την ηλικία τον είχα πάει αλλά δεν έκανε και σπουδαία πράγματα..Βέβαια αν και υπήρχαν κοπέλες ήμουν και εγώ μαζί. Είχαμε πάει 2-3 φορές μόνο γιατί τότε μέναμε και στα Λίοσια. Δεν μας αρρώστησε αλλά δεν μπορώ να σου εγγυηθώ κάτι τέτοιο

 

Δεν ξέρω αν υπάρχουν και άλλοι παιδότοποι. Ίσως θα ήταν καλύτερα να ρωτήσεις εάν ενδιαφέρεσαι για κάτι τέτοιο

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηγαινα και τα δυο μου παιδια απο μηνω σε παιδοτοπους. Στους παιδοτοπους που πηγαινα υπηρχαν μικροι χωροι χωρισμενοι απο τα μεγαλα παιδια γεματοι με μπαλακια και τα μωρακια μου χαιροντουσαν παρα πολυ.

Και παιρναγε και η ωρα μου και μενα πινοντας καφε με καποια φιλη. Αμα βρεις στην περιοχη σου τετοιο παιδοτοπο γιατι να μεις πας για 1-1,5 ωριτσα να περασει και η ωρα σας?

Τα παιδια μου ,ειναι η ζωη μου!

Link to comment
Share on other sites

Στη περιοχή μου έχει 1 παιδότοπο μόνο,αλλα στη Καβάλα έχει αρκετούς.Θα ψάξω να βρω κάποιον που να έχει και χώρο για μωράκια. :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και τίποτε να μην κάνει, απλώς να ακούει και να βλέπει τα άλλα παιδιά, απο την αγκαλιά της μαμάς ή το καρότσι, πάλι,

βοηθάει στην κοινωνικοποίησή του αργότερα!

στο να συνηθίσει στην ιδέα του ότι υπάρχουν και άλλα πολλά παιδιά, που γελούν τρέχουν φωνάζουν. είναι κάτι φοβερά εντυπωσιακό, και σίγουρα εποικοδομητικό, ακόμα και αν όπως είπα δεν μπορούν τα ίδια ακόμα να παίξουν όπως τα άλλα.

όσο πιο μικρά συνηθίσουν να είναι με άλλα παιδιά τόσο πιο άνετα θα αισθάνονται αργότερα. (βλέπε και τα μικρά αδερφάκια που είναι πάντα πολύ πιο άνετα/γρήγορα στις προσαρμογές/κοινωνικότητα τους)

 

το να κολλήσει κάτι, κανείς, δεν μπορεί να στο εγγυηθεί.....

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Κατι μπορει να κολλησει ακομα κι αν το εχεις κλεισμενο 24 ωρες το 24ωρο μεσα στο σπιτι.

Ο Χαρουλης παει σε παιδοτοπους απο 8 μηνων και του αρεσει παρα πολυ.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Για μένα το μεγαλύτερο πρόβλημα στου παιδότοπους είναι ... το τσιγάρο! Δυστυχώς παρόλο που απαγορεύεται οι περισσότερες μητέρες καπνίζουν μέσα και μετά βρωμάνε τα ρούχα μου και τα μαλλιά μου περισσότερο απ΄ότι αν πήγαινα σε κανονικό καφέ.

 

Σε μερικούς παιδότοπους ο καπνός αυτός δεν φτάνει στα παιδάκια όμως σε άλλους που ο χώρος που παιχνιδιού δεν χωρίζεται με κλειστή πόρτα από τον χώρο του καφέ, δυστυχώς ο καπνός πάει και στα παιδάκια. Μου έχει τύχει να μυρίζουν ακόμη και τα εσώρουχά μας καπνίλα μετά από γεννέθλια σε παιδότοπο... :?

Link to comment
Share on other sites

και τίποτε να μην κάνει, απλώς να ακούει και να βλέπει τα άλλα παιδιά, απο την αγκαλιά της μαμάς ή το καρότσι, πάλι,

βοηθάει στην κοινωνικοποίησή του αργότερα!

 

 

Aυτό ακριβώς σκέφτηκα κι εγώ! :D

Link to comment
Share on other sites

Κατι μπορει να κολλησει ακομα κι αν το εχεις κλεισμενο 24 ωρες το 24ωρο μεσα στο σπιτι.

 

 

Συμφωνώ απόλυτα Δώρα.Και από το να είναι στο σπίτι,καλύτερα να πηγαίνουμε πού και πού σε παιδότοπο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

καλημερα, θα ηθελα να ρωτησω απο πια ηλικια μπορει να παει καποιο παιδακι σε παιδοτοπο? ο μικρος μου ειναι 16 μηνων και δεν εχουμε παει ακομα...

 

κανει απο αυτη την ηλικια?

εχει να παιξε με κατι?

και υπαρχει κατι καλο κοντα στην περιοχη του μ\Μενιδιου η εκει γυρω?

 

ευχαριστω?

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά θα του αρέσει του μικρού ειδικά αν περπατάει κιόλας, έχει να παίξει και χωρίς να φοβάσαι ότι θα χτυπήσει. Το μόνο που πρέπει να φοβάσαι είναι οι ιώσεις που κυκλοφορούν πολύ ειδικά όπου υπάρχουν πολλά παιδάκια. καλή διασκέδαση...

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν παιδότοποι που έχουν παιχνίδια για πιο μικρές ηλικίες και ξεχωριστούς χώρους για τα πιο μικρά παιδάκια. Αν πας σε παιδότοπο που έχει μόνο φουσκωτα ή μεγάλες τσουλήθρες δεν θα μπορεί να παίξει. Πάντως καλό είναι να πάτε κάποια στιγμή που να μην έχει πολύ κόσμο γιατί η αλήθεια είναι ότι τα μεγαλύτερα παιδιά τρέχουν και δεν προσέχουν τα μικρόυλια και μπορεί να φοβηθεί ο μικρός ή να τον χτυπήσουν.

a94dd1bc2e.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ σε συμβουλεύω να τον αποφύγεις τον παιδότοπο μέσα στον χειμώνα. Ένα σωρό ιώσεις σέρνονται. Αλλιώς η ηλικία του είναι μία χαρούλα. Υπάρχουν παιχνίδια για μικρά παιδάκια και φρόντισε να πας σε παιδότοπο που έχει υπεύθυνους να τα απασχολούν, γιατί εσύ δεν μπορείς εύκολα να βρίσκεται στο χώρο που παίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω περασει ατελειωτες ωρες μεσα στον παιδοτοπο.. Εχω κανει τοση τσουληθρα οση δεν ειχα κανει στην παιδικη μου ηλικια γιατιπαντα φοβομουν..

μεχρι και απο τις μεγαλες τις φουσκωτες επεσα και επαθα εγκαυμα τριβης στο χερι μου (ο ατσουμπαλος ανθρωπος αυτα παθαινει) :lol:

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω εβαλα αμεσως μια κορτιζονουχα αλοιφη και αξαφανιστηκε και ο πονος αμεσως και το καψιμο σε 2 μερες..

Την ειχα παρει για τις τσουχτρες το καλοκαιρι και ειχα διαβασει οτι κανει και για εγκαυματα και επιασα.. (δεν θυμαμαι ποια ηταν)

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Αν ο παιδότοπος εχει ειδικό κομάτι για αυτη την ηλικια πηγαινε αφοβα τουλαχιστον γι αυτο το λογο.

Για το αν φοβασαι τις ιωσεις δεν μπορω να σου πω καθοτι ειναι δικη σου επιλογη τι θα κανεις..

 

Το δικο μου παιδι παντως το παω..

Ξεδινει..

Ασε που τις περισσότερες ιωσεις τις εχει κολησει απο τις αδερφες της κι απο εμας, παρα απο τον παιδότοπο....

Αλλα οπως ειπα, επ αυτου το τι θα κανεις με το δικο σου παιδι εσυ ξερεις καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΙΣ 22 ΜΗΝΩΝ, ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΒΡΕΙ ΣΤΑ ΦΟΥΣΚΩΤΑ ΣΤΟ VILLAGE ΣΤΟ ΡΕΝΤΗ.ΚΑΛΟ ΑΝ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΑΦΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΣΥΝΟΔΕΥΟΥΜΕ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Διάβαζα ένα θέμα σχετικό με παιδότοπους και μου δημιουργήθηκε

η απορία....πότε ξεκινήσατε να πηγαίνετε σε παιδότοπο τα παιδάκια σας;

Εμένα ο ζουζουνάκος μου είναι 12 μηνών και κάτι ημερών

...δεν περπατάει ακόμα...βέβαια μπουσουλάει σφαίρα αλλά δεν περπατάμε ακόμα! Να πάμε σε παιδότοπο; Είναι ακόμα νωρίς; Δεν ξέρω ..είμαι άσχετη τελείως!Για πείτε....δώστε τα φώτα σας μανούλες!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,να χαίρεσαι τον ζουζουνάκο σου.Η άποψή μου είναι να περιμένεις λιγάκι,να περπατήσει πρώτα και μετά σίγουρα για παιδότοπο(θα του κάνει καλό).Μέχρι τότε υπομονή και καλά πρώτα βηματάκια!! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...