Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΑ ΑΦΗΝΑΤΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΑΣ ΝΑ ΠΕΙΝΑΣΕΙ;


Recommended Posts

Καλησπέρα σε ολες τις μανουλες.

Εχω γράψει αρκετες φορες για το προβλημα του φαγητου που αντιμετωπιζουμε με τον 13 μηνων μπεμπη μας και η κατασταση οσο παει και χειροτερευει. Δεν τρωει σχεδον τιποτα, λιγες κρεμες και οχι παντα, γάλα θα πιει μαξιμουμ 180-200μλ στο πρωινο και στο βραδυνο γευμα, και με ολα τα υπολοιπα γευματα πραγματικα δινω μαχη για να φαει 2 κουταλακια απο οτιδηποτε δοκιμασω... Εχω κανει ολους τους συνδυασμους τοσο στη φρουτοκρεμα οσο και στο μεσημεριανο φαγητο αλλα αρνειται τις περισσοτερες μερες και καταληγω να του δινω ή γάλα (μαξιμουμ ομως 120μλ θα πιει) ή κρέμες που του αρεσουν αλλα πλεον θεωρω οτι πρεπει να κοπουν.

Σημερα λοιπον αφου εκλαιγε πεισματικα επι 15 λεπτα αρνουμενος να φαει τη φρουτοκρεμα, τον εβαλα νηστικο στην κουνια του και αποκοιμηθηκε!!!!

Θα ήθελα να ρωτησω αν ειναι σωστο να τον αφησω να πεινασει προκειμενου να αρχισει να τρωει φυσιολογικα. Σημειωτέον οτι είναι 13 μηνων και 9 κιλα, σε γενικές γραμμές πολυ χαρουμενος, κινητικος, καθολου γκρινιάρης και σχετικά ευκολος στον υπνο. Τη μόνη ωρα που χαλαει τομ κλιμα ειναι στην ωρα του φαγητου... Παρακαλω βοηθηστε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα και να σου ζήσει το μωράκι σου, δεν νομίζω ότι είναι καλή ιδέα να τον αφήσεις νηστικό γιατί είναι μικρούλης ακόμη... από γάλα πιστεύω ότι πίνει καλά γιατί και ο δικός μου που είναι 12 μηνών πρωί και βράδυ πίνει 210ml ...προφανώς για κάποιο λόγο βγάζει μία άρνηση στο φαγητό.. νομίζω ότι η πίεση χειροτερεύει τα πράγματα... τώρα είναι σε ηλικία να τον ξεγελάς και με άλλα πράγματα αν δεν θέλει να τρώει ποσότητα φαγητού.. δηλ. να του δίνεις ψωμάκι, τυράκι πράγματα γενικά ενδιάμεσα στα γεύματα τουλάχιστον να μην μένει τελείως νηστικός.. από φαγητά πλέον μπορεί να τρώει σχεδόν ότι και οι μεγάλοι.. του έχεις δώσει γιαουρτάκι για το απόγευμα? κοτόπουλο με ρυζάκι? συνήθως τους αρέσουν αυτά... βάζεις λαδι λεμόνι να νοστιμίσουν? με τα φρούτα και ο δικός μου που είναι φαγάνας δεν τρελαίνεται οπότε μην έχεις πολλές προσδοκίες, αλλά στο φαγητό μπορείς να πειραματιστής.... δίνε του και στο χέρι λίγο να το πιάνει να το βάζει στο στόμα του και σε καμία περίπτωση μην τον ζορίσεις... με το να τον αφήσεις νηστικό νομίζω ότι θα έχεις τα αντίθετα αποτελέσματα..

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω τί ζόρι περνάς με το φαγητό. Έχω περάσει κι εγώ από αφαγία παιδιού και ξέρω...Αλλά όσον αφορά την ερώτησή σου, η δική μου απάντηση είναι όχι. Ποτέ δεν τον άφησα να πεινάσει γιατί πολύ απλά δεν μπορούσα να το κάνω. Πάντα επέμενα με όση ηρεμία μπορούσα να έχω (προσπαθούσα πολύ να μη χάσω την ψυχραιμία μου,τί να λέω τώρα) αλλά ο επιμένων νικά!!

 

Δεν έτρωγε μεσημεριανό? Κατέβασμα από το καρεκλάκι, παιχνίδι και ξανά προσπάθεια σε 1 ώρα. Κάτι έτρωγε τη μία φορά, κάτι τη δεύτερη, άντε και κανένα γιαουρτάκι, άντε και κανένα αυγουλάκι....Πάντως νηστικό δεν τον άφηνα.

 

Εκ των υστέρων συνειδητοποίησα ότι:

α)Πονούσε επί μήνες με τους τραπεζίτες που δεν έλεγαν να βγουν. Μόλις βγήκαν, έφαγε κανονικά χωρίς ζόρι.

β) Σιχαινόταν ανέκαθεν το νερόβραστο κοτόπουλο-μοσχάρι-καρότο κ.λπ. Με τα δικά μας φαγητά άρχισε να τρώει κάπως καλύτερα.

 

Υπομονή και επιμονή. θα στρώσει.

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και απο εμενα....γενικά μην ανησυχείς....δεν θα πάθει κατι αν δεν φαει.....ή αν τρώει λίγο......γενικά να ξερεις τα παιδάκια περνάνε διάφορες φάσεις και ειδικά με το αγητο....εαν ειναι απο τα δοντια πιστευω θα το καταλάβαινες θα ειχε πολλά σάλια απότομα ξυπνήματα και κλαματα απο το πουθενά....όσο για την φρουτοκρεμα ξεκινα να του δίνεις κομμάτια...πχ δωστου μιση μπανανα να την κρατησει με τα χεράκια να αρχίσει να την μασουλάει....λιγο πεπονι εκτος απο μηλο γιατι θα πνιγει.....

μετα μπορεις να του φτιαχνεις ένα τοστακι με τυρι αλλά να μην το παραψηνεις να ειναι μαλακο......μπισκοτάκια χωρίς ζάχαρη....μπορείς να φτιχνεις κρεμες με άνθος αραβοσιτου....εφόσον του αρέσουν οι κρεμες....

στην ηλικία του γιου σου η κορη μου έτρωγε κριτσίνια πολυσπορα....φυσικά τις έβγαζα τους σπορους....με το ψωμι πνιγόταν.....

πατατούλες βραστές σπιτικο πουρέ....διάφορα τετοια....

θελει υπομονη.......μην απελπίζεσαι....συνεχισε μεχρι να βρεις τι του αρεσει στην δεδομένη φάση....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Ο μπέμπης σου έχει ίδια ηλικία με την μικρούλα μου :wink:

Στο φαγητό δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα.Δεν αδειάζει βέβαια το πιάτο.Όμως,δεν έχουμε το μόνιμο κυνηγητό αν θα φάει.

Μην τον αφήσεις να πεινάσει αν και όταν πεινάσει θα ζητήσει από μόνος του φαγητό.Συμφωνώ με τις κοπέλες παραπάνω,που σου πρότειναν πολύ σωστές λύσεις.Η αλλαγή στο συνδυασμό των τροφών,λιγότερο νερόβραστα και η εισαγωγή νέων γεύσεων,μπορεί να του ανοίξουν την όρεξη.

 

Το βάρος του είναι μια χαρά,εντός των φυσιολογικών ορίων.Κρατάει σώμα το παιδί από μικρό :)

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω παντως τον αφησα να πιστεψει οτι θα πεινασει. με το φαι τραβαμε τρελα ζορια. ειδικα οταν ειχε αρχισει να βαριεται τους πουρεδες. εμενα τωρα βαρεθηκε και την κρεμα.

εγω οταν με εκνευριζε πλεον πολυ και δεν μπορουσα με τιποτα να τον κανω καλα να φαει, τον εβγαζα απο το καρεκλακι και τον αφηνα, ειτε να κοιμηθει (οταν νυσταζει ακι να πειναει λιγο θελει να κοιμηθει) ειτε να παιξει και του ελεγα οτι θα μεινει νηστικος. βεβαια μετα απο μια ωρα του εδινα κανενα μπισκοτο ή ψωμι, τοστ, κατι τελος παντων, αλλα δεν του εδινα φαι. ετσι κι αλλιως δεν ξανακαθοταν στο κερεκλακι με τιποτα.

αλλα αμα πεινασει το ανοιγει το στομα μια χαρα:evil:. διαφορετικα χρυσο να τον κανεις τιποτα. τωρα βαρεθηκε και τα κουζινικα και εχει απιατησεις, δηλαδη η να πειναει ή να του αρεσει το φαι-γλυκο κτλ

Link to comment
Share on other sites

Πέραν των δικών μας απόψεων, πρέπει να συζητήσεις το θέμα με τον παιδίατρό σας.

 

Συμφωνω απολυτα:!:

 

ΥΓ: εμας η παιδιατρος μας ειχε πει να τον αφηνουμε να πειναει

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω πολυ ολες για τις συμβουλες και να σας ζησουν τα παιδακια σας!

Η αληθεια ειναι οτι και εμενα δεν μου παει η καρδια να τον αφησω να πεινασει αλλα και να μου πηγαινε ο Ιασωνας μας εχει ξεχασει προ πολλου την αισθηση της πεινας!!

Σημερα πχ ηταν νηστικος απο τις 9 το πρωι που ηπιε 180μλ γάλα, μετα δυο κουταλακια φρουτο και επεσε ξερος και κοιμηθηκε! Ε, λεω δεν μπορει, θα ξυπνησει πεινασμένος.Αμ δε! Στη 1 που ξυπνησε προσπαθησα να του δωσω λιγες φακες, εφαγε 3 κουταλακια, εφτυσε τα 2, και μετα απο κανενα μισαωρο του εδωσα ενα γιαουρτακι που και αυτο το εφαγε με χιλια ζορια. Τωρα του εδωσα λιγο γαλα, με το ζορι να πιει 80μλ! Βεβαια ειναι και τα ουλα του πολυ πρησμενα, ετοιμαζει 2 γομφιους να βγαλει, ειναι και η ζεστη, αλλα επειδη αυτο το θεμα με το φαγητο το εχουμε απο 5 μηνων που εβγαλε τα πρωτα 2 δοντια εχω απελπιστει... Καθε φορά λεω αντε εβγαλε τα δοντακια θα αρχισει να τρωει, αλλα αν δεν του δινω κρεμες που τις τρωει μια χαρα ειτε βγαζει δοντακια ειτε οχι, απλα αρνειται να φαει!

Νομιζω οτι οσες κοπελες εχετε λιγοφαγα μωρακια μπορειτε να καταλαβετε το αγχος μας...

Η παιδιατρος ειναι γενικα πολυ χαλαρη, μου ειπε να του δινω φαγητο και μετα γαλα. μεχρι που μου ειπε να του δινω οτι του αρεσει, κρεμες θελει; κρεμες να τρωει. Αλλά μεχρι ποτε; Ολοι μου λενε οτι καποια στιγμη θα φαει αλλα εχω απογοητευτει τοσο που νομιζω οτι μια ζωη ή δεν θα τρωει ή θα τρωει κρεμες!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως τον αφησα να πιστεψει οτι θα πεινασει. με το φαι τραβαμε τρελα ζορια. ειδικα οταν ειχε αρχισει να βαριεται τους πουρεδες. εμενα τωρα βαρεθηκε και την κρεμα.

εγω οταν με εκνευριζε πλεον πολυ και δεν μπορουσα με τιποτα να τον κανω καλα να φαει, τον εβγαζα απο το καρεκλακι και τον αφηνα, ειτε να κοιμηθει (οταν νυσταζει ακι να πειναει λιγο θελει να κοιμηθει) ειτε να παιξει και του ελεγα οτι θα μεινει νηστικος. βεβαια μετα απο μια ωρα του εδινα κανενα μπισκοτο ή ψωμι, τοστ, κατι τελος παντων, αλλα δεν του εδινα φαι. ετσι κι αλλιως δεν ξανακαθοταν στο κερεκλακι με τιποτα.

αλλα αμα πεινασει το ανοιγει το στομα μια χαρα:evil:. διαφορετικα χρυσο να τον κανεις τιποτα. τωρα βαρεθηκε και τα κουζινικα και εχει απιατησεις, δηλαδη η να πειναει ή να του αρεσει το φαι-γλυκο κτλ

 

Κουρκουμπινι μου θυμιζεις τον εαυτο μου και τουλαχιστον νιωθω οτι υπαρχουν και αλλες μαμαδες που το θεμα του φαγητου τις εκνευριζιε, γιατι γυρω μου εχω μονο βουδες ψυχραιμιας (μην αγχωνεσαι, θα φαει οταν πεινασει κλπ κλπ ακουω συνεχεια) και φαινομαι εγω σαν την τρελλη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σκέψου ότι τα γάλατα, κρέμες κ.τ.λ δεν του επαρκούν...το παιδί έτσι δεν πέρνει τα "απαραίτητα"...

Άποψη μου άφησε τον κάποιες μέρες να δεις αν πιάνει τουλάχιστον και βλέπεις...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω εγώ τι κάνω....Δεν του δίνω φαγητό ΠΛΕΟΝ κάθε 3ωρο όπως πρώτα γιατι απλά δεν το τρώει πλέον όλο αν του το δίνω όποτε θέλω εγώ....Τον αφήνω να το ζητήσει μόνος του...Σε 4 με 4 μιση ώρες αρχίζει λίγο να μουρμουράει όπότε τότε του δίνω και το φαγητό του....Το τρώει όλο γιατι πλέον πεινάει και δεν πετάμε και φαγητό....

 

Εμένα είναι 6 μηνών και κάτι πλέον!!!

Link to comment
Share on other sites

Κουρκουμπινι μου θυμιζεις τον εαυτο μου και τουλαχιστον νιωθω οτι υπαρχουν και αλλες μαμαδες που το θεμα του φαγητου τις εκνευριζιε, γιατι γυρω μου εχω μονο βουδες ψυχραιμιας (μην αγχωνεσαι, θα φαει οταν πεινασει κλπ κλπ ακουω συνεχεια) και φαινομαι εγω σαν την τρελλη!

 

Νομίζεις ότι είσαι η μόνη....Είπαμε προσπαθούμε να κρατάμε την ψυχραιμία μας, δεν είπαμε ότι το καταφέρνουμε πάντα :wink: Απλά εκ των υστέρων προσπαθούμε να "σώσουμε" καταστάσεις μια και έχουμε την περίτρανη απόδειξη ότι με το να σπας τα νεύρα σου δεν καταφέρνεις τίποτα. Εγώ το κατάλαβα αφού κόντευα να πάρω λεξοτανίλ στο τέλος :P:p

 

Σημειώνω (έτσι, για να γελάσουμε) ότι είχα στην οικογένεια το άλλο άκρο του ανηψιού μου που 9 μηνών ζύγιζε όσο ο γιος μου 13!!!! Και άνοιγε το στόμα μόλις έβλεπε κουτάλι, ακόμα και άδειο - αφού είχε γίνει ανέκδοτο πια.....Φαντάσου την ψυχολογία μου...στα πατώματα.

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολες τις μανουλες.

Εχω γράψει αρκετες φορες για το προβλημα του φαγητου που αντιμετωπιζουμε με τον 13 μηνων μπεμπη μας και η κατασταση οσο παει και χειροτερευει. Δεν τρωει σχεδον τιποτα, λιγες κρεμες και οχι παντα, γάλα θα πιει μαξιμουμ 180-200μλ στο πρωινο και στο βραδυνο γευμα, και με ολα τα υπολοιπα γευματα πραγματικα δινω μαχη για να φαει 2 κουταλακια απο οτιδηποτε δοκιμασω... Εχω κανει ολους τους συνδυασμους τοσο στη φρουτοκρεμα οσο και στο μεσημεριανο φαγητο αλλα αρνειται τις περισσοτερες μερες και καταληγω να του δινω ή γάλα (μαξιμουμ ομως 120μλ θα πιει) ή κρέμες που του αρεσουν αλλα πλεον θεωρω οτι πρεπει να κοπουν.

Σημερα λοιπον αφου εκλαιγε πεισματικα επι 15 λεπτα αρνουμενος να φαει τη φρουτοκρεμα, τον εβαλα νηστικο στην κουνια του και αποκοιμηθηκε!!!!

Θα ήθελα να ρωτησω αν ειναι σωστο να τον αφησω να πεινασει προκειμενου να αρχισει να τρωει φυσιολογικα. Σημειωτέον οτι είναι 13 μηνων και 9 κιλα, σε γενικές γραμμές πολυ χαρουμενος, κινητικος, καθολου γκρινιάρης και σχετικά ευκολος στον υπνο. Τη μόνη ωρα που χαλαει τομ κλιμα ειναι στην ωρα του φαγητου... Παρακαλω βοηθηστε...

προσπάθησε να τον ξεγελασεις με κατι αλλο αν μπορεις. διαφορετικα δωστου να φαει αυτο που θελει: θελει κρεμα, δωστου κρεμα... και εγω τον λυπαμαι τον μικρο μου και δεν τον αφηνω νηστικο οταν καμια φορα δεν τρωει...(εμεις δεν εχουμε τετοιο προβλημα). διαφορετικα, αφησε τον λιγη περισσοτερη ωρα νηστικο, μηπως και πεινασει. βαλε μεσα στην φρουτοκρεμα και μερικες κουταλιτσες ρυζαλευρο να δεις μηπως του αρεσει ετσι! καλη δυναμη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια σας ευχαριστω πολυ ολες για τις συμβουλες και να σας ζησουν τα παιδακια σας!

Η αληθεια ειναι οτι και εμενα δεν μου παει η καρδια να τον αφησω να πεινασει αλλα και να μου πηγαινε ο Ιασωνας μας εχει ξεχασει προ πολλου την αισθηση της πεινας!!

Σημερα πχ ηταν νηστικος απο τις 9 το πρωι που ηπιε 180μλ γάλα, μετα δυο κουταλακια φρουτο και επεσε ξερος και κοιμηθηκε! Ε, λεω δεν μπορει, θα ξυπνησει πεινασμένος.Αμ δε! Στη 1 που ξυπνησε προσπαθησα να του δωσω λιγες φακες, εφαγε 3 κουταλακια, εφτυσε τα 2, και μετα απο κανενα μισαωρο του εδωσα ενα γιαουρτακι που και αυτο το εφαγε με χιλια ζορια. Τωρα του εδωσα λιγο γαλα, με το ζορι να πιει 80μλ! Βεβαια ειναι και τα ουλα του πολυ πρησμενα, ετοιμαζει 2 γομφιους να βγαλει, ειναι και η ζεστη, αλλα επειδη αυτο το θεμα με το φαγητο το εχουμε απο 5 μηνων που εβγαλε τα πρωτα 2 δοντια εχω απελπιστει... Καθε φορά λεω αντε εβγαλε τα δοντακια θα αρχισει να τρωει, αλλα αν δεν του δινω κρεμες που τις τρωει μια χαρα ειτε βγαζει δοντακια ειτε οχι, απλα αρνειται να φαει!

Νομιζω οτι οσες κοπελες εχετε λιγοφαγα μωρακια μπορειτε να καταλαβετε το αγχος μας...

Η παιδιατρος ειναι γενικα πολυ χαλαρη, μου ειπε να του δινω φαγητο και μετα γαλα. μεχρι που μου ειπε να του δινω οτι του αρεσει, κρεμες θελει; κρεμες να τρωει. Αλλά μεχρι ποτε; Ολοι μου λενε οτι καποια στιγμη θα φαει αλλα εχω απογοητευτει τοσο που νομιζω οτι μια ζωη ή δεν θα τρωει ή θα τρωει κρεμες!!

Κοπέλα μου οχι σίγουρα δεν είσαι η μόνη;);)Εμένα είναι 20 μηνών και άρχισε να τρώει καλύτερα στους 17 μήνες περίπου:rolleyes::rolleyes:Σκέψου οτι δεν έτρωγε ούτε τις κρέμες του.Επίσης επειδή γεννήθηκε πρόωρος ξεκινήσαμε στους 5,5 μήνες κρέμες για να πάρει βάρος πιο γρήγορα αλλά........μάταια.Απλά δεν γουστάρει το φαγητό.Για να ξεκινήσει να τρώει άρχισα και έβαζα τραγούδια στον υπολογιστή για να ξεχνιέται και να τρώει(τώρα τα κόψαμε τα τραγούδια):lol::lol:

Τώρα δεν πίνει νερό:rolleyes::rolleyes::rolleyes:καλό μας κουράγιο!!!

Επίσης:ποτέ δεν γκρίνιαξε γιατί πεινάει.Αυτό το παιδί ποτέ δεν πεινάει???????20 μήνες αναρωτιέμαι.......

QgIJp2.png

vjwRp3.png

Link to comment
Share on other sites

διαβάζοντάς σε είναι σαν να ακούω για τον δικό μου γιο ο οποίος είναι ενάμιση μήνα μεγαλύτερος από τον δικό σου. είχαμε ένα πολύ κακό ξεκίνημα με τις στερεές, αλλεργία στα αγελαδινά και κακή πρόσληψη βάρους. με το που έβλεπε το κουτάλι σφράγιζε το στόμα και όλη μου η δημιουργικότητα ήταν λίγη για να του το ανοίξω. αφού κάναμε ό,τι εξετασεις υπήρχαν και δεν υπήρχαν, αφού κλείστηκα κυριολεκτικά μέσα στο σπίτι για να μην του χαλάσω έστω και στο ελάχιστο τις ώρες φαγητού (πιο σωστά την πάλη γαι να φάει), αφού μετά κάναμε το γύρο σε όλη τη γειτονιά για τους ίδιους λόγους και αφού και εγώ και η παιδιατρος ψάξαμε ότι πληροφορία υπήρχε και δεν υπήρχε για δύσκολα στο φαγητό παιδιά, ο καλός μου άρχισε να τρώει μόλις βρεθήκαμε με άλλα παιδάκια... όχι μόνο να τρώει, να ανοίγει το στόμα. βασικά ήρθαμε για δακοπές στους γονείς μου οπότε το μωρό ήταν παρόν σε όλα τα γεύματα της οικογένειας (στο καρεκλάκι αλλά ακουμπούσε στο τραπέζι όπως όλοι μας) και μαζί με άλλα παιδάκια φίλων που τα έβλεπε να τρώνε και ζήλευε. πιο πριν δεν έπιανε ούτε το μέρος, ούτε η γεύση ούτε τίποτα. η ζήλεια του μας έσωσε. προσπαθεί να φάει μόνος του, ανοίγει το στόμα του τρώει. καταλαβαίνω απόλυτα το ζόρι σου αλλά για δοκίμασε και την επαφή με άλλα παιδάκια...

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ισα ισα που οταν ειμαστε με κοσμο ειναι που αποσυντονιζεται τελειως και δεν τρωει τιποτα! Ειναι σαν να μην τον ενδιαφερει το φαγητο! Ακομα και μετα απο 12 ωρες υπνου με πχ 100μλ γαλα μπορει να ξυπνησει το πρωι κεφατος αλλα με καμια διαθεση να φαει! Δεν εχουμε ακουσει γκρινια απο αυτο το παιδι εδω και 8 μηνες... Α, να προσθεσω οτι ουτε νερο πινει! Με το ζορι 20-30μλ την ημερα, με οποιοδηποτε τροπο κι αν το εχουμε προσπαθησει:-(:sad:

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου έχει πει να τον αφήνω νηστικό άμα δεν θέλει αλλά είναι 7,5 μηνών και 10 κιλά!

:shock::shock: να σου ζησει το θηριακι σου εμεις ειμαστε 18 μηνων 10 κιλα!!!!!! ειναι μερες που τρωει νορμαλ κ αλλες τιποτα:-(

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑλα εμεις με τα κοκαφαγα φαινομαστε απο χιλιομετρα ειπαμε. ερχεται η ωρα του ταισματος και ξεκιναει ο εφιαλτης. αστα.

 

εμεις στρωσαμε καπως τωρα και με τα δικα μας, αλλα στο καρεκλακι πλεον δεν καθεται. θελει να τριγυριζει και να του βαζεις τη μπουκια. με τον κοσμο και εμενα αποσυντονιζεται και εμεις ακομα 9,5 κιλα.

 

σημερα ομως πεινασε. ολη μερα ηταν με ενα μπουκαλι γαλα το πρωι, μιση κρεμα και μισο μπουκαλι γαλα. και τωρα το βραδυ εφαγε μισο σνιτσελ κοτοπουλο, ψωμι και 4 κομματια ντοματα σαλατα. δεν το πιστευαμε με τον αντρα μου.

 

εγω νομιζω εινια η ζεστη τωρα που χειροτερευει την κατασταση. επισης σαν το κοκορακι και εγω δεν μπορω αλλο να συγχυζομαι. αμα θελει να φαει ας φαει. αμαν.

 

επισης η νταλια εχει δικιο γιατι μπορει να παθει καμια αναιμια μονο γαλα και κρεμες. μηπως εσενα θελει σιγα σιγα να φαει απο τα δικα σας;

Link to comment
Share on other sites

Ενα θα σου γραψω..ο μικρος μου απο την ανοιξη που εκλεισε τα 2 αρχισε να τρωει φαγητα και μην νομιζεις οτι παλι τα τρωει ολα, οτι του αρεσει αλλα τουλαχιστον δεν την βγαζει πλεον μονο με γαλα. Και εμενα αρνιοταν πεισματικα να δοκιμασει, να φαει το οτιδηποτε, αλεθα φρουτα πηγαιναν στα σκουπιδια, εκανα σουπες το ιδιο στα σκουπιδια, κλαμματα , εκνευρισμος κλπ Ο γιατρος μου ειχε πει να τον αφησω νηστικο το εκανα μια δυο μερες χαμπαρι ο μικρος ουτε να δει φαγητο μπροστα του μονο γαλα. Βεβαια εμενα επινε ικανοποιητικες ποσοτητες και ακομη το λατρευει. Ετσι τα παρατησα, του εδινα μονο γαλα και υστερα απο καιρο οταν ηταν περιπου 20 μηνων αρχισα δειλα δειλα να του δινω κανα τοστ , κανα τσουρεκι και σιγα σιγα αλλα φαγητα. Βεβαια ακομη δεν τρωει καθολου φρουτα απλα οποτε εχει ορεξη πινει κανα χυμο τυποποιημενο παντα για φρεσκο ουτε λογος, δεν εχει φαει οσπρια και γενικα οτι τρωγεται με κουταλι αλλα οτι πιανει με το χερι πλεον το δεχεται. Δεν θελει με τιποτε να τον ταιζει αλλος αλλα μονος του παντα, οποτε και εγω δεχτηκα τις επιθυμιες του και τουλαχιστον κατι τρωμε συγκριτικα με πριν. Εξετασεις του εχω κανει δυο φορες και ευτυχως ειναι καλες. Οποτε σου συνιστω να χαλαρωσεις, το ξερω οτι ειναι μεγαλη στενοχωρια αλλα με το ζορι δεν καταφερνεις τιποτα πιστεψε με.;) Σιγα σιγα ολα θα γινουν.

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

Θα αναφερθώ τηλεγραφικά (λόγω προχωρημένης ώρας, και επειδή σε νιώθω πάρα πολύ). Αν θέλεις κάποιο σημείο να το αναλύσω περισσότερο, απλά πες μου! :D

 

Θέμα 1ο:

ΥΓΙΕΣ παιδί που ΠΕΙΝΑΕΙ... θα φάει! :wink:

Αυτό σημαίνει πως... εσύ πρέπει να σταματήσεις να ανησυχείς για το φαγητό του! :D

 

Θέμα 2ο:

Παιδί που το "κυνηγάς" για να φάει, φορτώνεται συναισθηματικά και βιώνει απόρριψη κάθε φορά που έρχεται το θέμα "φαγητό" στην προσοχή του. Νομίζει πως εξ ορισμού δε μπορεί να "καταφέρει" να φάει. Άρα, όσο το κυνηγάς, εκείνο βιώνει άγχος και στρες με αποτέλεσμα να μην έχει καμία διάθεση για φαγητό.

 

Άρα... σταματάς να κυνηγάς! :D

 

Θέμα 3ο:

Το να χάσει 1 άντε 2 γεύματα για μια φορά, δε λέει τίποτα. Αν βέβαια χάνει συστηματικά γεύματα, τότε μιλάς με τον παιδίατρο. Άσε που αν μιλάμε για μέρες με καύσωνα... τα παιδιά (ειδικά τα ολιγόφαγα) δε θέλουν τίποτα περισσότερο από γάλα-χυμό-φρούτα.

 

Σημείωση (στο 3ο θέμα):

Το να καταφέρνεις να του δίνεις εσύ 1-2 μπουκιές κάθε μισή ή μία ώρα, διαλύει κάθε έννοια "γεύματος". Άρα αν το παιδί σου φάει συνολικά στη μέρα 20 μπουκιές*... μάλλον είναι μια χαρά φαγωμένο! ;)

 

*και κάποια γεύματα γάλακτος.

 

Θέμα 4ο:

Μη μετράς μπουκιές!

Μέτρα το βράδυ, τι έφαγε συνολικά. Εκεί θα καταλάβεις αν έφαγε αρκετά.

Επίσης, βγάλε από το μυαλό σου τις μερίδες. Δεν υπάρχουν μερίδες.

 

 

 

Μπορώ να σου πω πολλά παραδείγματα (προσωπικά), μα δεν ξέρω αν έχει νόημα. Θα σου αναφέρω, πως εγώ ήμουν ολιγόφαγο παιδί... και επίσης τα 3 από τα 4 παιδιά μου πέρασαν αυτή τη φάση. Όμως, επειδή θυμώμουν το τρομερό άγχος που προσδίδει το "κυνήγι", προσπάθησα να το αποφύγω. Έτρωγε 2-3 μπουκιές; Έλεγα, "οκ! έφαγε. τέλος". Το θέμα φαγητού μας απασχολούσε μετά από 4-5 ώρες. ΕΝΔΙΑΜΕΣΑ όμως... ΔΕΝ έδινα ΤΙΠΟΤΑ, ακόμα κι αν ζήταγε (γιατί κόβει την όρεξη). 1 μπουκιά μπορεί να το ξεγελάσει και να χάσει ολόκληρο γεύμα. Συνήθως τη νύχτα, έπεφτε "πείνα"... και άδειαζε το πιάτο.(Μη φανταστείς τίποτα τρομερό... 7-8 μπουκίτσες για αρχή, και μετά σταδιακά αυξάνει.).

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Δες κι αυτό! Τα λέω αναλυτικά. Τότε που έγραφα, η μικρή μου ήταν 16 μηνών. Άρα ηλικιακά, μιλάμε πάνω κάτω για τα ίδια πράγματα:

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1591753#post1591753

 

:D

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια δεν εχω λογια να σας ευχαριστησω που δωσατε τοσες απαντησεις, μεσα στο ελαχιστο, πολυτιμο ελευθερο χρονο σας!

Ειλικρινα με βοηθησατε παρα πολυ και απο σημερα αλλαζω γραμμη πλευσης!

2 μπουκιτσες; 2. Ελπιζω καποια στιγμη να πεινασει (προς το παρον χλωμο το κοβω αλλα η ελπιδα πεθαινει τελευταια!!).

Alcyon, μια και αναφερθηκες στα ενδιαμεσα τσιμπολογηματα, στη δικη μας περιπτωση δεν παιζουν!Χτες ηταν απο το πρωι που ηπιε 180μλ γάλα μέχρι τις 3 νηστικός. Τι μπισκοτακια πηγα να δωσω, τι κομματακια φρουτου μηπως τα θελει κανονικα, μεχρι πατατα τηγανητη του εδωσα (κατι που πριν γεννησω ειχα πει οτι θα απεφευγα!) τα εφτυνε ολα ανεξαιρετως χωρις να δειχνει την παραμικρη προτιμηση σε κατι.

Πλεον θα του βάζω απο το δικο μας και οσο φαει, οτι φαει.

Απλα μια τελευταια ερωτηση:Στην περιπτωση που φαει 2 μπουκιες, δηλαδη ελαχιστο, του συμπληρωνω με γαλα ή τον αφήνω;

Και πάλι ενα μεγαλο ευχαριστώ σε ολες!

(Να ανοιξουμε κανενα καφε των μαμαδων με ολιγοφαγα παιδακια να λεμε τον πονο μας;;;;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...