Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δε δοκιμάζει με τίποτα νέα φαγητά...


Recommended Posts

Η μικρή μου είναι σχεδόν 16 μηνών. Πάντα, από τότε που ξεκίνησε μετά τον 6ο μήνα φαγητάκια, ήταν φαγανή. Δεν είναι γεμάτη, κανονική νομίζω. Το πρόβλημα μου είναι ότι ενώ τρώει κρεατόσουπα και κοτόσουπα, τρώει ΜΟΝΟ αυτά για μεσημεριανό.

 

Προσπαθώ να τη δίνω όσπρια που φτιάχνω για μας και γενικά ό,τι μαγειρεύω για μας.. Από πάντα όμως, δε την ενδιέφεραν οι νέες γεύσεις. Ψάρι δοκίμασε, έφαγε μερικές φορές, αλλά τώρα δεν της αρέσει ούτε αυτό. Πρωί και απόγευμα τρώει καλά, μεσημέρι τρώει ακόμα κρεατόσουπα/κοτόσουπα, όπως της τα έφτιαχνα βρεφάκι, χωρίς αλάτι, χωρίς τίποτα. Προσπάθησα να της αλλάξω τη γεύση και σε αυτά - ούτε αυτό ήθελε...(ούτε καν με αλάτι τα ήθελε!)

 

Η γιατρός λέει ότι αφού τρώει αυτά έστω, να μην ανησυχώ, ότι σιγά σιγά θα συνηθίσει σε νέες γεύσεις και θα μάθει να τρώει από όλα. Να μην την αφήσω νηστική και να της δίνω αυτά...Εγώ όμως ανησυχώ...Πότε θα φάει φαγητάκια άλλα?Έχει ήδη αργήσει νομίζω...:oops:

 

Επίσης, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, αλλά έχει 4,5 δόντια (το 5ο τώρα βγαίνει). Το ξέρω, άργησε, αλλά δε με πειράζει... Με πειράζει που ενώ θέλει να φάει-και τρώει- μπισκότα, κέικ, ψωμί, κι ό,τι άλλο θέλει δάγκωμα, ΔΕΝ το ΜΑΣΑΕΙ, αλλά το λιώνει με το σάλιο και μετά το κατεβάζει...Μάλλον ακόμα δεν ξέρει τι κάνουν τα δόντια. Της δείχνω εγώ (ανοιγοκλείνω το στόμα σα να μασαώ) και το μιμείται, αλλά το κάνει για πλάκα!

 

Τι μπορώ να κάνω για να φάει νέες γεύσεις, νέα φαγητά?Ότι της έχω δώσει μέχρι τώρα, αρνείται να το φάει και γυρνάει το κεφάλι. Δεν την πίεσα ποτέ να ανοίξει το στόμα, γιατί είμαι αντίθετη και γιατί ΤΡΩΕΙ πολύ φαγητό (μέχρι 400ml σούπα), δεν είναι εκεί το πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι ότι δεν τρώει τίποτα άλλο για μεσημέρι.

 

Καμιά ιδέα/πρόταση/συμβουλή???Ευχαριστώ!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 164
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • babystar

    babystar 56 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 20 δημοσιεύσεις

  • G.STONE

    G.STONE 18 δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 17 δημοσιεύσεις

Μήπως να δοκιμαζες μέσα στη σούπα να της βάζεις σταδιακά κι αλλά πράγματα?

Πχ κανένα ζυμαρικό ή μια κουταλίτσα φασόλια, ώστε να συνηθίζει τη γεύση? 'Η διάφορα άλλα λαχανικά?

 

Το μάσημα πιστεύω είναι θέμα χρόνου. Θα το καταλάβει σύντομα, don't worry

[url=http://www.thebump.com/?utm_source=ticker&utm_medium=UBB&utm_campaign=tickers][img]http://global.thebump.com/tickers/ttc0e67.aspx[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!

Σήμερα για μας έχω φακές και λέω να της δώσω φακές με δικό της μοσχαράκι, ανακατεμένα. Αηδία μου φαίνεται, αλλά τι να κάνω?Πάντως παλιότερα που το έκανα αυτό, δεν έπιασε. Ας πούμε έβαλα ντομάτα, το άφηνε. Έβαλα πιπεριές, το ίδιο...Με στενοχωρεί, θέλω να μάθει από όλες τις γεύσεις, αλλά δεν τις δέχεται...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εννοώ να τα βράσεις όλα μαζί. Πχ μαζι με τα υλικά που βαζεις στην σουπα της να βάλεις και λίγα φασόλια ή ρεβύθια ή κανενα άλλο λαχανικό. Ώστε να παρουν κι αυτά μια γεύση που της αρέσει κι έχει συνηθίσει. Λίγα στην αρχή, ώστε να μην καταλάβει μεγάλη διαφορά. Κι αν το δεχτεί, σταδιακά αυξάνεις την ποσότητα.

[url=http://www.thebump.com/?utm_source=ticker&utm_medium=UBB&utm_campaign=tickers][img]http://global.thebump.com/tickers/ttc0e67.aspx[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις εχουμε τη διπλασια ηλικια και εχουμε το ιδιο προβλημα........τρωει μονο μακαρονια και κριθαρακι και φακες......ναι μεν λαχανικα-φρουτα αλλα απο φαγητα τιποτα αλλο....και πολυ δυσκολα θα δοκιμασει κατι νεο...πατατα δεν ακουμπαει με καμμια μορφη....υπομονη...τι να κανουμε αλλο.......η μονη λσυη που βλεπω ειναι να τρως εσυ και να μη της δινεις να φαει........απο περιεργεια μπορει καποια στιγμη να δοκιμασει.....οσο επιμενεις να φαει κατι τοσο μπορει να αντιδρα αρνητικα......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εννοώ να τα βράσεις όλα μαζί. Πχ μαζι με τα υλικά που βαζεις στην σουπα της να βάλεις και λίγα φασόλια ή ρεβύθια ή κανενα άλλο λαχανικό. Ώστε να παρουν κι αυτά μια γεύση που της αρέσει κι έχει συνηθίσει. Λίγα στην αρχή, ώστε να μην καταλάβει μεγάλη διαφορά. Κι αν το δεχτεί, σταδιακά αυξάνεις την ποσότητα.

 

Έτσι το έκανα με ντομάτα και πιπεριά, είδα ότι δεν έπιασε και το άφησα...Δεν το είχα σκεφτεί να βάλω στη σούπα και να βράσουν μαζί τα όσπρια. Θα το δοκιμάσω!Ευχαριστώ!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Το φαγητό της το τρώει αλεσμένο η μικρούλα σου ή της το κόβεις σε καμματάκια;

 

Της το αλέθω το κρέας. Πρωί και απόγευμα τρώει διάφορα σε κομματάκια, αλλά επειδή ακόμα τρώει μόνο κρεατόσουπα, της το αλέθω. Αν της το έκοβα κομμάτια-το όποιο φαγητό-θα έτρωγε ελάχιστο. Άσε που δοκίμασα μπιφτέκι και το φτύνει...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα καλύτερα να δοκιμάσεις τις φακές σκέτες κ μετά να της δώσεις το δικό της φαγητό! Μην την πιέσεις για να φάει... Μια - δυο κουταλιές φτάνουν για αρχή. Την επόμενη φορά θα προσπαθήσεις να φάει λίγο περισσότερο από τις φακές, αλλά κ πάλι χωρίς πίεση... Κ πάλι όμως θα έχεις κ δικό της φαγητό!

Σε μας πιάνει...

Κ κάτι άλλο... Συζήτησέ το με παιδίατρο, αλλά νομίζω πως τα 400ml είναι πολλά. Έκανα το λάθος κ της έδινα περισσότερο φαγητό γτ νόμιζα πως δεν πείραζε, αλλά η παιδίατρός μου ζήτησε να το μειώσουμε κ να "κατέβουμε" στα 200gr.

eNortjK1UjI2NLYwUrIGXDASmQKd38.png

Link to comment
Share on other sites

Vera μου, ούτε η δική μου τρώει πατάτα εκτός από τη σούπα της!Δοκίμασα τηγανιτή, δοκίμασα βραστή, σε πήλινο, στο φούρνο, τίποτα!Απορώ πώς δεν της αρέσει...Όσπρια δεν τα θέλει και αυτό με καίει...

 

Όσο για αυτό

οσο επιμενεις να φαει κατι τοσο μπορει να αντιδρα αρνητικα......

ούτε λόγος!αν γυρίσει το κεφάλι, πρέπει να της κάνω κεφαλοκλείδωμα για να της δώσω να φάει, πράγμα στο οποίο είμαι πολύ αντίθετη...Και γενικά ποτέ δεν ήθελε πίεση. Όσο θέλει τρώει και είναι πολύ, απλά δεν έχει ποικιλία και δε δοκιμάζει!Λες και το μυρίζει από απόσταση και πριν την πρώτη βουκιά, κλείνει το στόμα!Μόλις της δώσω τη δική της σουπίτσα, ανοίγει το στόμα και το τρώει!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συζήτησέ το με παιδίατρο, αλλά νομίζω πως τα 400ml είναι πολλά. Έκανα το λάθος κ της έδινα περισσότερο φαγητό γτ νόμιζα πως δεν πείραζε, αλλά η παιδίατρός μου ζήτησε να το μειώσουμε κ να "κατέβουμε" στα 200gr.

Η αλήθεια είναι ποτέ δεν της ανέφερα ΠΟΣΟ τρώει. Με ρωτάει αν τρώει, λέω ναι, οπότε δε λέω ποσότητα. Μόνο στην κρέμα μου είχε βάλει όριο τα 200, αλλά πλεόν δεν τρώει από αυτή, προτιμάει πιο "μεγαλίστικα" για απόγευμα, οπότε πάει αυτό. Εγώ νόμιζα δεν πειράζει. Έλεγα κρέας και λαχανικά είναι, τι πειράζει, ας φάει. Όχι βέβαια ότι τρώει κάθε μέρα τόσο, αλλά αν πεινάει και έχει στο πιάτο, θα το φάει. Αλλιώς το συνηθισμένο είναι 250-300.

 

Θα πρότεινα καλύτερα να δοκιμάσεις τις φακές σκέτες κ μετά να της δώσεις το δικό της φαγητό! Μην την πιέσεις για να φάει... Μια - δυο κουταλιές φτάνουν για αρχή. Την επόμενη φορά θα προσπαθήσεις να φάει λίγο περισσότερο από τις φακές, αλλά κ πάλι χωρίς πίεση... Κ πάλι όμως θα έχεις κ δικό της φαγητό!

Σε μας πιάνει...

Δηλ. προτείνεις να έχω το δικό μας φαγητό, να της δώσω, όσο φάει και μετά να της δώσω δικό της?Και 1-2 κουταλιές αρκούν?Απλά δηλ. για τη γεύση?

 

Σας ευχαριστώ όλες!Με βοηθάτε με ιδέες!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Της το αλέθω το κρέας. Πρωί και απόγευμα τρώει διάφορα σε κομματάκια, αλλά επειδή ακόμα τρώει μόνο κρεατόσουπα, της το αλέθω. Αν της το έκοβα κομμάτια-το όποιο φαγητό-θα έτρωγε ελάχιστο. Άσε που δοκίμασα μπιφτέκι και το φτύνει...

 

Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή μειώνουν την ποσότητα κατά πολύ... Κ τους παίρνει απίστευτα πολλή ώρα μέχρι να τελειώσουν το γεύμα... Αλλά σταδιακά επανέρχονται στην αρχική τους ποσότητα...

 

Μήπως στο μπιφτέκι είχε κάποιο υλικό μέσα που δεν της αρέσει; π.χ. ντομάτα; Η παιδίατρος μας είχε πει ακόμα κ στη σουπίτσα ότι καλό είναι να αφήνουμε δύο υλικά από τα κλασικά (πατάτα, καρότο κ κολοκύθι) σαν βάση κ να αλλάζουμε μόνο το ένα από αυτά με κάτι καινούριο. Κ πάντα σε μικρή ποσότητα στην αρχή!

 

Κ εφόσον τα αλέθεις ακόμα, μπορείς να αλέσεις για σήμερα μία κουταλιά της σούπας φακές με πολύ λίγο από το δικά της φαγητό. Ίσα - ίσα για να δοκιμάσει... Κ μετά τρώει το φαγητό της κανονικά! Η δική μου με αυτό τον τρόπο έμαθα να τρώει τα πάντα... Φασολάκια, μελιτζάνα, αγκινάρες, κουνουπίδι κ ό,τι άλλο μου έρθει, αρκεί να είναι η εποχή του!

eNortjK1UjI2NLYwUrIGXDASmQKd38.png

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ έτσι πίστευα πως το κρέας κ τα λαχανικά δεν πειράζουν κ πως για να τα τρώει το παιδί, τα έχει ανάγκη... Ώσπου κάποια στιγμή το ανέφερα κατά λάθος στην παιδίατρο κ μου είπε τη γνώμη της...

Βασικά θα δεις πως θα τα δεχτεί το παιδί πιο εύκολα... Είτε αλέθεις την καινούρια τροφή με λίγο από το φαγητό της, είτε της το δίνεις σκέτο σε μικρή ποσότητα. Κ συμπληρώνεις με τη σούπα της για να μη μείνει κ νηστικό το παιδάκι! Απλά, έχε πάντα υπόψη σου ότι κάθε φορά που δοκιμάζεις κάτι εντελώς καινούριο, ίσως η μικρούλα σου να φάει μικρότερη ποσότητα στα πρώτα γεύματα... Α, κ κάτι άλλο! Νομίζω κάθε δύο βδομάδες περίπου μπορείς να δίνεις κάτι καινούριο, όχι όλα μαζί!

eNortjK1UjI2NLYwUrIGXDASmQKd38.png

Link to comment
Share on other sites

Ειναι προβλημα το φαγητο,......ο γιος μου δεν τρωει κρεας σχεδον καθολου.......μονο σε κιμα στα μακαρονια........κρεας η κεφτεδακια ουτε για δειγμα.........βρηκα ομως ενα κολπο να τρωει λιγο....επειδη εφτιαχνα σαντουιτς στον αντρα μου με κεφτεδες, ζηλευε (συνεχεια ζηλευει αυτα που τρωμε εμεις) και ζητουσε να φαει κι αυτος......κι ετσι μια στο τοσο του φτιαχνω σαντουιτς με λεπτες φετες κεφτε και τρωει........αλλα ειναι με το χρονο του.....ενα διαστημα μπορει να τρωει μανιωδως κατι και μετα ουτε να το δει........αργοτερα το ξαναζηταει......

 

Κι εμεις εχουμε προβλημα γιατι παρουσιασε αναιμια ....τι να κανω ομως......κανω υπομονη και προσπαθω να τρωει πολλα φρουτα και λαχανικα ........πχ του αρεσει το μπροκολο, οποτε το φτιαχνω συχνα.......

 

Αλλαζουν τα παιδια γουστα, μην αγχωνεσαι κι απλα δινε της εσυ πιατα με διαφορα να δοκιμαζει........

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Vera, θα σε στεναχωρήσω... Το μοσχάρι για να τονώσει τον σίδηρο πρέπει να έχει ίνες, να είναι δηλαδή σε κομμάτια, όπως στο κοκκινιστό. Ο κιμάς δεν έχει αποτέλεσμα... Τι ηλικία έχει το παιδάκι σου; Ίσως να μπορούσε να φάει σνιτσελάκι, όχι απαραίτητα τηγανισμένο...

eNortjK1UjI2NLYwUrIGXDASmQKd38.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα πριν γινει φαγανη..... δεν ετρωγε τιποτα αλεσμενο απο μηνων ομως οταν ειχε μονο 5 δοντια..και ειχα ψιλοφρικάρει!Αφου ενω ετρωγε κρεμες και μπισκοτα μονη της αυτα, ετρωγε σχεδον μεχρι 10μηνων γάλα για μεσημεριανο......αφου δεν ηθελε το αλεσμενο!

Με την συγκατάθεση του παιδιάτρου αρχισα να τα κοβω σε πολυ μικρα κομματια του μισου εκατοστου και χαζοαρχισε να χαζοτρωει έτσι!

Μετα ανακάλυψα οτι ζήλευε οτι ετρωγε ο μπαμπάς της....

Και ετσι καθιέρωσα γυρω στους 11 μηνες την ωρα που γυρναει ο μπαμπάς της στις 7-8 το απογευμα να καθομαστε ολοι μαζι στο τραπεζι να φαμε ο μπαμπας μεσημεριανο εμεις το κολατσιο μας, πχ γιαουρτι ή κρεμα και η μικρη ζητουσε να φαει απο το φαγητο του....

Ετσι κατάφερα να της βαλω νεες γευσεις και τωρα τρωει τα παντα αλλα τα παντα λεμε...

Βεβαια οταν μαγειρευα ή ετοιμαζα σαλάτα και εκοβα την ρωτουσα θες λιγο να δοκιμάσεις και τις περισσοτερες φορες ελεγε οχι ...εγω το αφηνα μπροστα της και ετρωγα μονη μου ενα κομματι καροτο πχ ε με το που με εβλεπε να το τρωω το δοκιμαζε δειλα δειλα. Ζηταει μονη της σαλάτα μπροκολο, κουνουπιδι, παντζαρια ντοματα λαχανο καροτο σπανάκι σαλάτα κτλπ και ζηταει και απο το φαγητο του μπαμπα της, τρωει φακες φασολάδα ρεβυθια ολα !

Τα μονα που δεν αγγιζει ειναι το μαρουλι, τη ροκα , τις πιπεριες ψητες και απο φαγητο δεν αγγιζει επουδενι το αυγο σε οποιαδήποτε μορφη ή τροπο ψησιματος και τα ψάρια!!

Και την ταιζω πεσκαντριτσες σε ψαροσουπα και καμια φορα τσιπουρα που δεν μυριζουν πολυ!

Εγω ετσι σωθηκα...ζηλευε τον μπαμπα της και σωθηκαμε

Και ακομη και τωρα οπωτε θελω να πασαρω νεα γευση δεν της το δινω οταν ειμαστε οι δυο μας...οχι χαζη ειμαι...Περιμενω να γυρισει ο συζηγος και του δινω να φαει και εκεινη αυτοματα ζηταει και δοκιμαζει!

 

Link to comment
Share on other sites

Α και για να μη νομιζετε....υπάρχουν πολυ χειροτερα

Ο αδερφος μου ετων 27 σημερα...ετρωγε αλεσμενα.....τα παντα εως τα 5!!!

Γιατι ετσι του αρεσε δεν ετρωγε το ιδιο φαγητο διπλα του αν ηταν το ιδιο μιλαμε......και η χαζη η μαμα μου του τα αλεθε!Επισης δεν ετρωγε ψαρια, και μοσχαρι αρνι κατσικι τιποτα μονο κοτοπουλο και χοιρινο!

Ωσπου μια μερα την ξε@##σε ο παιδιατρος...και το σταματησε, ο μικρος δεν εφαγε δυο μερες τιποτα μονο ψωμι και να δεις μετα τι ωραια που τα μασαγε!

 

Link to comment
Share on other sites

Vera, θα σε στεναχωρήσω... Το μοσχάρι για να τονώσει τον σίδηρο πρέπει να έχει ίνες, να είναι δηλαδή σε κομμάτια, όπως στο κοκκινιστό. Ο κιμάς δεν έχει αποτέλεσμα... Τι ηλικία έχει το παιδάκι σου; Ίσως να μπορούσε να φάει σνιτσελάκι, όχι απαραίτητα τηγανισμένο...

 

 

Ειναι 33 μηνων.......δεν τρωει καθολου κρεας αλλιως........καμμια φορα που μπορει να παρω σουβλακι κοτοπουλο σε πιτα για μας, ισως φαει κανα κομματι........δεν θελω να τρωει τζανκ, αλλα στην αναγκη αμα το ζηταει του δινω.......προτιμω ενα καταστημα που εχει καλα υλικα απο οτι μου λενε.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Ώσπου κάποια στιγμή το ανέφερα κατά λάθος στην παιδίατρο κ μου είπε τη γνώμη της...

 

η οποία είναι....??

 

Σε αυτή τη φάση, δε με νοιάζει να φάει ποσότητα, αλλά ποιότητα και ποικιλία...Οπότε θα χαρώ πιο πολύ αν αρχίσει να τρώει φακές π.χ. και λίγο, παρά κρέας και πολύ...

 

Πόλύ καλές οι ιδέες σας πάντως, θα προσπαθήσω να της ακολουθήσω, δοκιμάζοντας και βλέποντας!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα να μην ανησυχείς καθόλου αφού τρώει βασικά πράγματα είναι οκ.

Ο δικός μου είναι 4. Από 16 μηνών είχα το ίδιο πρόβλημα και χειρότερα αφού η βασική του τροφή ήταν το γάλα.

Όταν έγινε 3 με πολύ ζόρι και κλάματα καταφέραμε να τρώει μόνο κεφτεδάκια, 7μέρες τη βδομάδα.

Τώρα στα 4 που ξεκινήσαμε παιδικό τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα, άσχετα αν φάει τη μερίδα του ή όχι τουλάχιστον δοκιμάζει.

Δες και τη θετική πλευρά, δεν πρόκειται να δοκιμάσει εύκολα ( μη σου πω και καθόλου ) διάφορες άχρηστες τροφές ( γαριδάκια, γλειφιτζούρια κ.τ.λ. και ένα σωρό άλλες βλακείες που δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα ).

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Vera, θα σε στεναχωρήσω... Το μοσχάρι για να τονώσει τον σίδηρο πρέπει να έχει ίνες, να είναι δηλαδή σε κομμάτια, όπως στο κοκκινιστό. Ο κιμάς δεν έχει αποτέλεσμα... Τι ηλικία έχει το παιδάκι σου; Ίσως να μπορούσε να φάει σνιτσελάκι, όχι απαραίτητα τηγανισμένο...

 

Συγνώμι αλλά θα διαφωνήσω, έχω γαμπρό χασάπη:lol: μ'αυτή τη λογική ούτε το αλεσμένο έχει σίδηρο...

Λοιπόν επειδή και εμείς κάναμε αναιμία ( λόγω μεγάλης κατανάλωσης φρέσκου γάλατος κατά κύριο λόγο ), πίστεψε με τα κεφτεδάκια μια χαρά δουλειά έκαναν.

 

Κι εμεις εχουμε προβλημα γιατι παρουσιασε αναιμια ....τι να κανω ομως......κανω υπομονη και προσπαθω να τρωει πολλα φρουτα και λαχανικα ........πχ του αρεσει το μπροκολο, οποτε το φτιαχνω συχνα.......

 

και καλά κάνεις...

εγώ που το είχα συζητήσει με το γιατρό μου είχε πει, λογικό δεν είναι να μην τρώει τα πάντα ? εσύ τα τρως...? ας φάει ότι θέλει

και λόγω της αναιμίας που είχαμε μου είχε πει ας τρώει κάθε μέρα φακές και μοσχάρι

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δες και τη θετική πλευρά, δεν πρόκειται να δοκιμάσει εύκολα ( μη σου πω και καθόλου ) διάφορες άχρηστες τροφές ( γαριδάκια, γλειφιτζούρια κ.τ.λ. και ένα σωρό άλλες βλακείες που δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα ).

Σωστά!Μάλιστα, της έχω δώσει σοκολάτα και την έφτυσε και μετά δεν ήθελε άλλη!Δεν το είχα σκεφτεί ότι υπάρχει και θετική πλευρά...

 

Χμ...δύσκολα όπως τα λες με τον δικό σου γιό. Δε σε επηρέαζε ψυχολογικά?Να σε στενοχωρεί και να σε αγχώνει?Πώς το αντιμετώπιζες?

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Σωστά!Μάλιστα, της έχω δώσει σοκολάτα και την έφτυσε και μετά δεν ήθελε άλλη!Δεν το είχα σκεφτεί ότι υπάρχει και θετική πλευρά...

 

μιλάει η πείρα:D ο δικός μου πέρνει kinder για να δει τι θα κερδίσει και τη σοκολάτα την πετάει...

 

 

Χμ...δύσκολα όπως τα λες με τον δικό σου γιό. Δε σε επηρέαζε ψυχολογικά?Να σε στενοχωρεί και να σε αγχώνει?Πώς το αντιμετώπιζες?

 

Στην άρχη πάρα πολύ δύσκολα...με είχε λιγύσει πολύ, ήθελα να σταματήσω και τη δουλειά και γενικά με είχε πάρει πολύ από κάτω..

Όταν δε κάναμε και τις πρώτες αιματολογικές ένα ράκος...

Μετά με πολύ προσπάθεια κατάφερα να του δίνω έστω κεφτεδάκια και μετά το συνήθισα:-D

 

Πάντως πάρα πολλές μανούλες αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πρόβλημα έχω.

Ο γιος μου είναι 13 μηνών.

Απ'όταν άρχισε τις στερεές τροφές, έτρωγε μανιωδώς το μεσημεριανό του (κοτόσουπα, κρεατόσουπα και ψαρόσουπα), τα φρούτα καθόλου αλεσμένα και τις κρέμες πότε ναι, πότε όχι. Μέχρι πριν ένα μήνα, εντάξει ήταν τα πράγματα, ναι μεν δεν έτρωγε φρούτα, αλλά κομματάκια τα έτρωγε, λίγο βέβαια, αλλά έλπιζα ότι μεγαλώνοντας και βγάζοντας περισσότερα δόντια, θα έτρωγε αφού του άρεσαν. Του έφτιαχνα και τραχανά για απόγευμα, τον έτρωγε μανιωδώς, το αυγό το έτρωγε, καλά ήμασταν.

Ξαφνικά, άρχισε να κόβει το γάλα, πρώτα τη σκόνη, μετά το εβαπορέ του δοκίμασα δεν το ήθελε και τέλος του δίνω το δέλτα αντβανς, στο οποίο κατέληξα, αφού ναι μεν μου είπε ο γιατρός να δώσω σκόνη ακόμη, αλλά προκειμένου να το κόψει, είπα εντάξει.

Το θέμα είναι ότι από τότε, έκοψε το αβγό, τον τραχανά και το μεσημεριανό, σε όχι σταθερή βάση. Δεν ξέρω αν θα φάει και τι.Φτιάχνω το αβγό, δεν ξέρω αν θα το φάει, του δίνω μπανάνα τη φτύνει. Φαγητό δοκιμαζω και δικό μας και λιωμένο, τίποτα. Κάποιες φορές. Κάποιες άλλες τρώει, πάντως όχι τις ποσότητες που έτρωγε. Λέτε να του αρέσει το γάλα του τώρα και να μην τρώει τα υπόλοιπα; Εν τω μεταξύ για να τον χαζεύω τον αφήνω να τρέχει πέρα δώθε και να έρχεται να τσιμπολογά, με αποτέλεσμα να μαζεύω από το χαλί τα φαγητά. Μπορεί να περνάει κάποια περίεργη φάση, γιατί έχει αρχίσει και μια γκρίνια ( ασε που πιστεύω ότι γκρινιάζει από την πείνα), αλλά πάει να αλλάξει κάπως και τον ύπνο την ημέρα, από δυο φορες σε μια.

Τι να κάνω; ΥΠΟΜΟΝΗ. Ελπίζω να αλλάξει κάτι (προς το καλύτερο ας ελπίσουμε...)

Αν έχετε καμιά ιδέα, βοηθάτε!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα έχω να σας προτείνω εγώ ως παθούσα είναι, μην τους δίνετε αλόγιστη ποσότητα γάλατος, όσο και αν το ζητάνε διότι αυτό θα γίνει συνήθεια και μετά πάει..

Πολλές μανούλες για να μη νιώθουν τα στομαχάκια άδεια μπαίνουν σʼ αυτόν τον πειρασμό. Επίσης τα στομαχάκια τους αισθάνονται χορτάτα μετά το γάλα οπότε πολύ πιο δύσκολα θα μπουν στη διαδικασία να φάνε κάτι. Πιστέψτε με όμως είναι ένα τεράστιο λάθος. Γάλα μετά το χρόνο, 500 ml είναι μια χαρά.

Ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...