Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τι μπορει να ειναι αυτο?


Recommended Posts

καλησπερα.τωρα που ειμαι λιγο πιο χαλαρη ειπα να σας ρωτησω αν ξερετε.εδω και λιγες μερες ποναω στο τελος της σπονδυλικης στηλης.στην ουρα που λενε.καθομαι συνεχεια στην καρεκλα εδω 9 ωρες τη μερα και οδηγαω και μηχανακι και αυτοκινητο.επειδη ειχα εμπειρια με δικο μου ατομο που εκανε επεμβαση κυστη και φοβαμαι πολυ θα ηθελα να μου πειτε αν ξερετε αν υπαρχει περιπτωση να ειναι κατι τετοιο.υπαρχουν συμπτωματα?αν οχι τι αλλο μπορει να ειναι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


συγνωμη αλλα κυστη ειναι... κι εγω το περασα πριν χρονια... ευτυχως εμενα δεν εκανε συριγγιο προς τα μεσα, αλλα κατι σαν στραγαλακι εξω που εσκασε...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και να είναι από το καθισιό (έχει κι αυτό καταπόνηση, μιλάω εκ πείρας). Για καλό και για κακό πήγαινε σε έναν γιατρό να το δει να είσαι ήσυχη. Ότι και να είναι θα φτιάχνεται αλλά κοίτα να το προλάβεις νωρίς...!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τωρα τρομοκρατηθηκα.ειχα δεσμο 2 χρονια με καποιον παλια και ειχε κανει εγχειριση.το θεαμα ηταν απεριγραπτο.ολοκληρη τρυπα ειχε.δηλαδη πρεπει να με δει παθολογος?εχω ικα.και δεν εχω καθολου χρονο.μηπως να παω στο νοσοκομειο το βραδυ?φοβαμαι.ποιος θα με κοιταξει αν εγχειριστω?εδω ποιος θα ερχετε?ειναι και καλοκαιρι και εχει δουλεια..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω το ειχα παθει αυτο στην εγκυμοσυνη τους δυο τελευταιους μηνες. Φοβηθηκα και εγω καμια κυστη αλλα τιποτα δεν ηταν τελικα. Οταν καθομουν ειδικα για αρκετη ωρα υπεφερα μεχρι να σηκωθω μετα. Αυτο μου εμεινε και κανα δυο μηνες μετα την γεννα και μετα εξαφανιστηκε. Δεν ξερω τελικα τι ηταν ισως απο το καθισιο απο την προσληψη βαρους δεν ξερω. Εχω ακουσει πολλες περιπτωσεις ομως που ξεκινησε ετσι και τελικα ηταν λογω του οτι ειχε γυρισει τριχα προς τα μεσα. Μην το αφησεις καλου κακου πηγαινε να σε δει γιατρος

an1cA4-0g410010MjQ1fDkyMjQwMGRhfG8gem91bXBvdXJsYWtvcyBtYXMgZWluYWk.gif

260964d0kehdi79a.gif

Link to comment
Share on other sites

εμενα το βαρος μου ειναι συγκεκριμενο.ψιλοεχασα λιγο τωρα αλλα μηδαμινα πραγματα.πρωτη φορα μου συμβαινει αυτο και δεν επαθα τιποτα σαν αυτο οταν ημουν εγκυος..

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τωρα τρομοκρατηθηκα.ειχα δεσμο 2 χρονια με καποιον παλια και ειχε κανει εγχειριση.το θεαμα ηταν απεριγραπτο.ολοκληρη τρυπα ειχε.δηλαδη πρεπει να με δει παθολογος?εχω ικα.και δεν εχω καθολου χρονο.μηπως να παω στο νοσοκομειο το βραδυ?φοβαμαι.ποιος θα με κοιταξει αν εγχειριστω?εδω ποιος θα ερχετε?ειναι και καλοκαιρι και εχει δουλεια..

 

Καταλάβαμε ότι αγχώθηκες αλλά η υγεία σου προέχει έναντι και της δουλειάς και όλων των άλλων υποχρεώσεων σου. Στο κάτω κάτω μπορεί να μην είναι τίποτα βρε κορίτσι, μην τρελαίνεσαι...! Για το συγκεκριμένο δεν ξέρω αν χρειάζεται παθολόγος αλλά και το νοσοκομείο δεν ακούγεται κακό, ίσως να έχουν και περισσότερη εμπειρία. Εκεί που εμπιστεύεσαι περισσότερο πήγαινε.

Link to comment
Share on other sites

ή θα εχεις κατι σαν γρομπαλακι στο σημειο της ουρας, ή αν ειναι εσωτερικο ισως φαινονται καναδυο τρυπουλες μικρες που ισως βγαζουν υγρο. καλο θα ηταν να το εβλεπε γιατρος. σου κανει αναισθησια σ'εκεινο το σημειο, το ανοιγει και το καθαριζει. δεν ειναι και πολυ ευχαριστο και εμενα μεχρι να το καθαρισουν στο ικα -πριν κανω την επεμβαση σε ιδιωτη- πονεσα πολυ... επαιρνε ο νοσοκομος το βαμβακι με το μπεταντιν και ετριβε΄... την εκανα το 2000 αν θυμαμαι καλα.

μετα την επεμβαση ειναι ανοιχτο το σημειο -τρυπα δηλ- και εχεις γαζες που για λιγες μερες πρεπει να πηγαινεις να στις αλλαζει ο γιατρος και μετα μονος σου. αποφευγεις τα νερα στο σημειο μεχρι να κλεισει, δεν μπορεις να κατσεις και εισαι συνεχεια μπρομυτα!

κι εγω στην εγκυμοσυνη τωρα ειχα κατι πονους και ανησυχουσα παλι, αλλα φανταστηκα οτι ηταν απο το καθισιο.

λενε οτι η κυστη ειναι ή ενα διδυμο μωρο που ηταν να γινει αλλα δεν εγινε τελικα, ή οτι δημιουργειται απο το καθισιο, ή σε ατομα με αρκετη τριχοφυια...

αυτα τα ωραια...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω ζησει στο πετσι μου ολη αυτη τη διαδικασια που λες με τον καθαρισμο διοτι τα εβλεπα οταν ημουνα με αυτον τον ανθρωπο που σας ειπα.(ασχετο αλλα χωρισαμε το 2003)τελοσπαντων δεν αντεχω καθολου τον πονο και ειμαι πολυ φοβιτσιαρα μεχρι αηδιας.την ωρα της επεμβασης πονας?αχ κοριτσια με επιασε ενα σφιξιμο στην καρδια..

Link to comment
Share on other sites

Εγω το επαθα 2 μηνες πριν μεινω εγκυος ευτυχως. Επειδη στα 18 μου πρωτη φορα συνεβη και πονουσα παρα πολυ τοτε ειχα παει και μου κανανε απλη διανιξη με μια συρριγα και δεν ποναγε καθολου. 10 χρονια μετα στα 28 μου μεσα σε δυο ημερες εμφανιστηκε παλι αλλα με χειροτερο πονο. Εψαξα να βρω τι επιλογες ειχα και κατεληξα αντι το κλασικο χειρουργιο που ειναι εξαιρετικα επωδυνο να κανω αφαιρεση με λειζερ που ειναι μια καινουργια μεθοδος και δεν κανεις ολικη αναισθησια αλλα μεθη . Βεβαια ολα αυτα τα εκανα οταν πλεον δεν επαιρνε αλλο να το καθυστερησω γιατι σε αλλες περιπτωσεις μπορει να πονεσει λιγες μερες και μετα να εξαφανιστει. Δεν σημαινει απαραιτητως οτι πρεπει να κανεις επεμβαση. Την εκανα στο ιατρικο πληρωσα 1000 ευρω και πονουσα μονο την πρωτη ημερα. Μετα ημουν σε θεση να κανω τα παντα και μαλιστα ταξιδεψα και πηγα και στη Πραγα που το ειχα κανονισει απο πριν. Τις αλλαγες μου τις εκανε ο αντρας μου για ενα μηνα. Το κλασικο χειρουργιο εχει πιο δυσκολη αναρρωση. Εγω παντως ουτε τριχοφυια εχω ουτε καθομουν πολυ σε καρεκλα. Μαλλον ειναι κληρονομικο γιατι το ειχε και ο πατερας μου στα νιατα του. Αν θελησεις το τηλ του γιατρου πεστο μου ειναι πολυ καλος.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ αλλα μενω μυτιληνη και ειναι δυσκολο να μετακινηθω.μιλησα με τον αδερφο μου που δουλευει στο νοσοκομειο.δεν ειναι τωρα αλλα θα παω κατευθειαν μολις σχολασω να με δει ενας χειρουργος..αχ παναγια μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το καταλαβαινω εχεις δικιο αλλα ψαξε πολυ ποιος θα σου κανει την επεμβαση αν τελικα πρεπει να την κανεις γιατι εχω γνωστη με το ιδιο προβλημα που εχει κανει 4 αποτυχημενα χειρουργια και αυτο το πραγμα δεν λεει να φυγει και εξαπλωνεται. Αν δεν σου εχει βγαλει υγρο ισως δεν ειναι ακομα ωρα για επεμβαση και θα περασει μονο του. Μην πανικοβαλεσαι απλα παρε και δευτερη γνωμη για οτι κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Σώπα ρε Ελένη!Τίποτα δεν θα είναι αφού και μόνη σου το πες, είσαι καθιστή 9 ώρες τη μέρα, επόμενο είναι. Γιατί δηλ πρέπει να είναι κύστη και μάλιστα να χειρουργηθείς και τέτοια. Στάνταρ ο γιατρός θα σου πει από το κάθισμα είναι. Σε ορθοπεδικό να πας και μετά έλα να μας πεις τι έγινε.Πήγαινε τώρα να σου φύγει η ιδέα

mKndp2.png
Link to comment
Share on other sites

η αδερφη μου ειχε προβλημα με κυστη κ υπεφερε.βασικα τριχα που γυρισε κ μεσα μεγαλωνανε μαλλια.απιστευτο αλλα ετσι ειναι.οταν χειρουργηθηκε της βγαζανε μαλλια απο πισω.εξωτερικα φαινοταν μονο ενα σπυρακι αλλα της πονουσε πολυ.ευχομαι ναμην ειναι κατι τετοιο

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και ΄γω είχα στο ίδιο σημείο ένα μικρό γρομπαλάκι με αποτέλεσμα να τυρρανιέμαι δυο τρεις με έντονο πόνο,έκανα πυρτό και τελικά κατέληξα στο νοσοκομείο μου έκαναν ξυλοκαίνη και επιτόπου το καθάρισαν ήταν πορς τα έξω και με πονούσε.Όντως ήταν μία τρυπούλα και μου έβαλαν γάζα με κράτησαν μια μέρα με ορό γιατί σε τέτοιο σημείο που ήταν να μην μολυνθω και την άλλη μερα βγήκα.Αλλά για πέντε μέρες πήγαινα για αλλαγή και μετά η τρυπούλα έκλεισε...........να πας οπωσδήποτε σε γιατρό.

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

κι εμενα στο κομματακι που εβγαλαν ειχε τριχουλες. δημιουργειται ομως και οταν κανεις καθιστικη δουλεια... να το κοιταξεις γιατι αν πχ δεν βγει προς τα εξω -γρομπαλακι- και δουλευει προς τα μεσα, τοτε ειναι δυσκολοτερη η διαδικασια καθαρισμου γιατι οσο περναει ο καιρος αυτο δουλευει προς τα μεσα... σορυ αν σε αγχωνω, απλα επειδη το εχω περασει εις τριπλουν -εγω, ο πατερας μου και ο αντρας μου- το εχω ψαξει αρκετα το θεμα... εμενα αυτο το γρομπαλακι ξαφνικα το ανακαλυψα γιατι καποια στιγμη δεν μπορουσα να βολευτω πουθενα... ουτε ορθια ουτε καθιστη... ποναγα πολυ... και εκει που ετοιμαζομουν να παω στο νοσοκομειο να δω τι ειναι, στην κυριολεξια στην εξωπορτα νιωθω ενα τσιμπημα... ειχε σκασει και ετρεχε υγρο... και απ'οτι μου'παν ηταν καλο αυτο, για να μην προχωρησει... δεν ειναι και το ωραιοτερο σημειο να κανεις εγχειρηση, αλλα τι να κανουμε...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον...ολες σας.πηγα τελικα στα επειγοντα οπου περιμενα καμποση ωρα και πιαστηκε η ψυχη μου εκει μεσα.ολες οι νοσοκομες φιλες του αδερφου μου τρεξανε να με εξυπηρετησουνε αλλα καταλαβα απο την εκφραση τους τη δυσκολεια της περιπτωσης αυτης.οταν τελικα με ειδε ο χειρουργος ευτυχως για μενα δεν βρηκε κατι ανησυχητικο.απλα μου ειπε οτι αν δω υγρο να ξαναπαω και οι κοπελες μου ειπανε να αγορασω ενα μαλακο μαξιλαρι να καθομαι πανω.αρα δεν εχω τιποτα.ευτυχως..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...