Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΧΡΟΝΟ


Recommended Posts

καλημερα κοριτσια :D

 

δεν ξερω αν εχει ξανασυζητηθει το θεμα..θα ηθελα τη βοηθεια σας...

 

ο γιος μου ειναι τωρα 13 μηνων...εχω βαρεθει να του δινω κρεμα και γιαουρτι για απογευματινο....

 

τι αλλο εσεις δινεται?? :?

 

να πω οτι ολα τα τρωει ακομα αλεσμενα...εχει 6 δοντια και ειναι 11 κιλα...τρωει ολο του το φαγητο :lol::lol: .επισης κοψαμε το θηλασμο στους 9 μηνες....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 227
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βαλεντίνα εγώ και στα δυο παιδία μου δεν έδωσα ποτέ κρέμες. Τρώγαμε όλο το φαγητό μας και το απόγευμα θέλαμε κατι πιο ελαφρύ.

Γιαούρτι είναι το καθιερωμένο ή αυγό.

Επειδή είχα και εγώ αυτό τον προβληματισμό όταν ρώτησα τον παιδίατρο για την κόρη μου που τωρα κοντευει τα 3 μου ειχε πει πως μπορω να της δίνω λιγό φαγητό από το μεσημεριανό της ή ψωμί με μέλι ή ρυζόγαλο ή τοστ. Ανάλογα. Αν όμως δεις ότι το παιδί πεινάει πχ με το γιαούρτι καλύτερα να το ταίσεις φαγητό παρά σνακ. Γιατί ειναι πάνω στην ανάπτυξη και το χρειάζεται ο οργανισμός του. Θα είναι για λίγο διαστημα θα το δεις.

Ελπίζω να βοήθησα

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites

φρουτάκια δοκίμασες να του δώσεις? μπανάνα, μήλο, σε κομματάκια, να τα πάρει με το χέρι του να τα φάει.

είναι ώρα αφού έχει και δοντάκια, να του δώσεις σιγά σιγά φαγητό σε κομματάκια.

 

The American Academy of Pediatrics advises starting solids around 6 months of age.

http://www.chsomaha.org/body.cfm?id=964

 

έχεις αργήσει σχετικά να του δώσεις κομματάκια πρέπει να σου πω.

δεν μπορούσε πιό πρίν να τα πιάσει με το χέρι του ή να κάθεται στην καρέκλα του ?- αυτό είναι συνήθως σημαντικό πρίν ξεκινήσει κανείς να δίνει φαγητό σε κομματάκια.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Mαρια....του δινω να τρωει finger foods(καλαμποκογκοφρετες φρουτακια σε κομματια μικρα...μπισκοτα και ψωμι και μασαει μια χαρα(το κρεας αλεθω ακομα :? )....αλλα με αυτα δεν χορταινει για απογευματινο....τρωει δυο γιαουρτακια στην καθισια...του κανω και τραχανα με φετα....και αν περισσεψει μεσημεριανο του το δινω μερικες φορες...

 

απλα ηθελα μερικες ιδεες για εναλλακτικο απογευματινο :D

 

Λιτσα ευχαριστω και εσενα για την απαντηση :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια που τό έθεσε η Βαλεντίνα, εγώ το απόγαυμα της δίνω κρέμα (ρυζάλευρο ή farine lacte). Γιαουρτάκι της έχω δώσει 2-3 φορές αλλά δεν της αρέσει. Να επιμείνω??είναι κάτι που πρέπει να τρώει απαραίτητα? Ο παιδίατρος μου είπε μην τρελαίνομαι και να το έχω μόνο σαν έκτακτη λύση το γιαούρτι(αν είμαι κάπου εξω δηλαδή). Εσείς τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Μια που τό έθεσε η Βαλεντίνα, εγώ το απόγαυμα της δίνω κρέμα (ρυζάλευρο ή farine lacte). Γιαουρτάκι της έχω δώσει 2-3 φορές αλλά δεν της αρέσει. Να επιμείνω??είναι κάτι που πρέπει να τρώει απαραίτητα? Ο παιδίατρος μου είπε μην τρελαίνομαι και να το έχω μόνο σαν έκτακτη λύση το γιαούρτι(αν είμαι κάπου εξω δηλαδή). Εσείς τι λέτε?

 

Τώρα που θα καλοκαιριάσει αν επιμείνεις λίγο θα αρχίσει να το τρώει γιατί θα την δροσίζει!!!! :wink:

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η ζουζού μας δεν τρώει εύκολα και γενικώς το τάισμα είναι ένα ..θέμα.

Το απογευματινό το λύσαμε με διαφόρους τρόπους :

Κρέμα με Αυγό

Γιαούρτι με αυγό

Αυγό με ψωμί και τυράκι λιωμένο

Τραχανά

Ρυζόγαλο

Κρέμες για ενήλικες (βραστές)

Οι κρέμες σκόνη είναι διαφόρων ειδών πχ Άνθος Αραβοσίτου ( έχει γεύση πανακότας), μπισκοτόκρεμα, κλπ.

Κέηκ τριμένο και ομοιογενοποιημένο με λίγο γιαούρτι (αν δε το τρώει μόνο του)

Άποψη του γιατρού μας (και της αμερικάνικης παιδιατρικής εταιρείας) είναι όχι φρούτα μετά το μεσημέρι, γιατί ανεβάζουν τα σάκχαρα και την ενέργεια σε πολύ υψηλά επίπεδα και έχουμε μετά προβλημα με τον ύπνο.

Υπάρχει και ένα βιβλίο : Συνταγές για μωρά, της Κλαίρης Λιονάκη, εκδόσεις μελάνι, με πολύ καλές ιδέες.

Απο τον παιδικό σταθμό θεωρούν πολύ καλή ιδέα να συμπληρώνω με μεσημεριανό δικό μας, το απόγευμα, για να ενισχύσω τα λαχανικά και το κρέας που προσλαμβάνει

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως το γιαουρτάκι δε του κάνει τίποτα!!Αν φάει κάτι τόσο ελαφρύ για απογευματινό ξυπνάει μέσα στη νύχτα για γάλα.Και ο γιατρός δε είναι και τόσο φανατικός με τα γιαούρτια! Καλά είναι βέβαια, αλλά πολυδιαφημισμένα!! Για απογευματινο εγώ δίνω μακαρονάκια (νυχάκι) με αλατάκι και ελαιόλαδο μόνο, ίσως και λίγο τυράκι, ότι έχω από μεσημεριανό, πατάτα βραστή με αρακά πουρέ με λίγη παρμεζάνα (από κάποιο περιοδικό την είδα), χυλοπίτες, αυγό με ψωμί και τυρί ή τοστ(αν και με αύτό ξυπνάει τη νύχτα)...αυτά. Το ρύζι δε το θέλει καθόλου. Ο Γιάννης βέβαια μασάει, αλλά εσύ μπορείς να τα αλέθεις..

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, η μπουμπού μας, που είναι 9 μηνών, δεν τρώει σχεδόν καθόλου την απογευματινή της κρέμα. Τρώει καμιά 10αριά κουταλιές στην καλύτερη των περιπτώσεων και μετά σφραγίζει το στόμα. Με τι θα μπορούσα να αντικαταστήσω το απογευματινό της;

Bizeli, κάπου είχες γράψει πως δίνεις γαλατάκι στη μικρή σου 2 φορές το βράδυ, αν δεν κάνω λάθος; Γιατί;

s-age.pngs-age.png
Link to comment
Share on other sites

της δίνω 2 φορές γάλα το βράδυ για να συμπληρώνει τα ml που πρέπει να παίρνει, όχι γιατί δεν τρώει την κρέμα.Δηλαδή τώρα πλεον το πρόγραμμα μας είναι

 

7-8 το πρώι 180 ml γάλα

10 φρουτόκρεμα 1 μπωλ γεμάτο

1-2 μεσημεριανό 1 μπωλ γεμάτο

5 κρέμα (περίπου 200 κατεβάζει το θηρίο) ή γιαουρτάκι αλλά δεν της αρέσει και πολύ

8 γάλα κάπου 120ml

και κατά τις 10 πρίν κοιμηθεί άλλα 120 ml

 

αντί για κρέμα αν της δώσεις γιαουρτάκι καλύτερα, μήπως της αρέσει περισσότερο? ή να βρεις κάποια γεύση από τις κρέμες που ίσως της αρέσει περισσότερο πχ μπισκοτόκρεμα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χμ... νομίζω ότι αγχώθηκα λιγάκι! :? Η μπουμπού μας πρωί και βράδυ πίνει από 180 ml μόνο, που όταν πίνει όλη την ποσότητα κάνουμε πάρτι. Τρώει με λαχτάρα φαγητό και αβγό, με τα φρούτα το παλεύει και με την μπισκοτόκρεμα ακόμα χειρότερα! Γενικά είναι επιλεκτική. Τι γιαουρτάκι δίνετε σε τόσο μικρό μωράκι; Εγώ δεν παίρνω του εμπορίου (ειπαμε, της βιολογικής σχολής είμαι) αλλά φτιάχνω σπιτικό με βιολογικό γάλα!

s-age.pngs-age.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ medea μου δίνω δυστυχώς του εμπορίου advance.

 

Sorry δεν ήθελα να σε αγχώσω με το γάλα!!!

απλά μου εχει πει ο παιδίατρος μου ότι είναι σημαντικό να πίνει 400 ml min. την μέρα+το φαγητό της και είμαστε σε ένα διαρκές αγώνα για να πιάσουμε τα ml...σωστό πρωτάθλημα!!! :D

Link to comment
Share on other sites

αν σου πει και εσένα ο γιατρός για τα ml, είναι μία καλή λύση,γιατί εμείς είχαμε το εξής πρόβληα: το πρωϊ για να πιεί της το δίνουμε μέσα σε μια ώρα (δεν μπορεί να πιεί σερί) και το βράδυ αν δεν της δώσω στις 8 και την πάω κατά τις 9 να πιεί μιά φορά γάλα την παίρνει ο υπνος και πίνει βία 120, οπότε έχω βρει αυτό το πρόγραμμα για να είμαστε οκ. :D

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι το χρονο η γιατρος μας εχει πει απογευματινο κρεμα η γιαουρτι, εγ δινω 2 κρεμα 1 γιαουρτι.Μετα το χρονο το παιδι θα τρωει 2 φορες την ημερα φαγητο, πρωι και βραδυ γαλα.Αν ειναι μεγαλη η ημερα πχ το καλοκαιρι μπορω και ενδιαμεσα να του δινω ενα γιαουρτακι.

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημέρα σε όλες/όλους και καλό μήνα,

η κατσαριδούλα μου κλείνει σε λίγες μέρες χρόνο. Μέχρι σήμερα το απογευματινό της αποτελείται είτε από κρέμες του εμπορίου, είτε από παιδικό γιαουρτάκι. Ο παιδίατρός μου θεωρούσε καλύτερο να μη της δώσω οτιδήποτε περιείχε αγελαδινό γάλα μη επεξεργασμένο μέχρι να κλείσει χρόνο. Επειδή όμως το κρίσιμο διάστημα πέρασε και θέλω πια να αποφύγω τις έτοιμες κρέμες, μπορείτε να μου δώσετε καμιά ιδέα για το τι θα μπορούσα να τις δώσω ώστε να έχει μια ποικιλία σε αυτό το γεύμα? Ήδη έχω σκεφτεί να της ετοιμάζω τραχανά ή κανονικό αγελαδινό γιαούρτι με κάποιο φρουτάκι. Να σημειώσω ότι η μικρή τρώει κανονικά τη φρουτόκρεμά της το πρωί καθώς και το μεσημεριανό της γεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...