Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σοκολάτα/σοκοφρέτα σε ηλικία 15 μηνών


xena

Recommended Posts

Ναι, καλά διαβάσατε, η μικρή μου έφαγε εχθές μία μικρή σοκοφρέτα που της έφερε μια γιαγιαδοθεία. Μην μου πείτε πως το άφησα, δεν ήμουν εκεί, έληξε, τώρα έγινε.

Η ερώτηση μου είναι η εξής: Εάν έχετε δώσει σοκολάτα παρατηρήσατε στο παιδί αλλαγές στον ύπνο;;; Γιατί πήγε το παιδί κανονικά για ύπνο στις 9 και ξύπνησε στις 2 τη νύχτα. Ξανακοιμήθηκε στις 6 το πρωί και ξύπνησε στις 7. Αλλη μια ώρα πριν λίγο και αυτό ήταν. Ουσιαστικά είναι άϋπνο και απορώ πως αντέχει.

Δεν ξέρω αν είναι δόντια γιατί ήταν μια χαρά και ήσυχη και στο τέλος - κατά τις 5 πια το έπιασε υστερία γιατί νύσταζε και δεν μπορούσε να κοιμηθεί. Δεν το έχω ξαναδει έτσι το παιδί μου.

Να είναι από την σοκοφρέτα;;;; Πείτε μου αν έχετε παρόμοια εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ε φυσικα και θα το επηρρεασει πρωτη φορα εφαγε. Και σοκολατα και ζαχαρη και ενα σωρο αλλα εχει μεσα. Κατεργασμενη τροφη μεχρι αηδιας!

 

Κανονικα δεν δινουμε ζαχαρη πριν τα 2 χρονια και παλι νωρις σου λεω. Ο γιος μου τριων και δεν τρωει ζαχαρη.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν λέω για την ζάχαρη, η παιδίατρος μας δεν ειναι τόσο αυστηρή να μου τα απαγορεύει όλα εντελώς, της έχω δώσει να δοκιμάσει σπιτικό παγωτό, κρεμούλα που της φτιάχνω εγώ με σιμιγδαλάκι γάλα και λίγη μαύρη ζάχαρη ή μελάκι αφόταν χρόνισε το μωρό, αλλά και τα μιράντα τα μπισκοτάκια που μπορεί να της δώσω έχουν ζάχαρη κλπ.

Καφεϊνη όμως δεν έχει ξαναφάει. Καφεϊνη δεν έχει η σοκολάτα και κατά συνέπεια η σοκοφρέτα;;; αυτό ρωτάω, αν επηρεάζει. Εχω ανησυχήσει - αϋπνο το παιδί; που εκτός ελαχίστων περιπτώσεων χτυπάει 10ωρα ύπνου;

Link to comment
Share on other sites

Σοκοφρέτα έφαγε, 1 ολόκληρη το μεσημέρι.

Υπερβολική γιατί ξαφνικά ειναι άϋπνο, στις 5 πια χτυπιόταν και έκλαιγε ενώ ταυτόχρονα χασμουριόταν. Θέλω να βρω τι το πείραξε, κι ακόμη δεν έχει κοιμηθεί - είναι άϋπνο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η σοκολάτα φέρνει κάποια υπερένταση ιδίως αν καταναλωθεί απογευματινές-βραδινές ώρες. Ίσως της έφταιγε η σοκοφρέτα, ίσως και όχι. Αφού δεν τις καταναλώνει σε καθημερινή βάση δεν είναι και τόσο τραγικό για μια φορά. Και αν έφταιγε αυτό σήμερα θα κοιμηθεί καλύτερα.

 

Ο δικός μου στην ηλικία σας ρούφηξε δύο γουλιές από τον φραπέ του άντρα μου Κυριακή μεσημέρι... περιττό να σου πω ότι Δευτέρα απόγευμα πήγαμε στο γιατρό γιατί ήταν εντελώς αλλοπρόσαλη η συμπεριφορά του (γκρίνια, υπερένταση, εντελώς χάλια ύπνος) και λέγαμε ότι δεν μπορεί, κάτι έχει. Αφού ο γιατρός δεν βρήκε τίποτα, θυμηθήκαμε τον φραπέ και έβαλε τα γέλια και μας είπε "δεν το λέτε τόση ώρα? αυτό ήταν, τούρμπο έγινε!". Θέλει πάνω από 24 ώρες να μεταβολιστεί από ένα παιδικό οργανισμό.

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η ζαχαρη κι η σοκολατα προκαλουν υπερενταση και υπερκινητικοτητα. Ειδικα αφου δεν εχει ξαναφαει θα το επηρρεασει.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Μην κάνει έτσι. Οι γκοφρέτες είναι από τα σνακ που δεν υπάρχει λόγος να δίνουμε στα παιδιά, αλλά .... υπάρχουν και χειρότερα. Δεν είναι και τόσο μικρό το παιδάκι σου.

Γενικά η σοκολάτα δημιουργεί υπερένταση, μην ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites

ειχε φαει κ ο δικος μου και σοκολατα και σοκοφρετα και δεν εγινε τιποτα απολυτως.του δινω κυριως σπιτικα πραγματα οπως κεικ που φτιαχνω εγω και βαζω τη μιση δοση ζαχαρης.

Link to comment
Share on other sites

Η ζαχαρη κι η σοκολατα προκαλουν υπερενταση και υπερκινητικοτητα. Ειδικα αφου δεν εχει ξαναφαει θα το επηρρεασει.

 

Ειχα δει ενα ντοκυμαντερ του bbc. Με την υποθεση λοιπον οτι τα γλυκα γενικα προκαλλουν στα παιδια υπερενταση και υπερκινητικοτητα(παροδικη), εκαναν μια ερευνα η οποια δεν εδειξε να το επιβεβαιωνει ..

Τωρα πανε χρονια απο τοτε που το ειχα δει και δεν θυμαμαι λεπτομερειες,,αλλα μονο το συμπερασμα..και μιλαμε για πολλα γλυκα..ειχαν αφησει τα νηπια του ενος γκρουπ να φανε οσα γλυκα ηθελαν!!

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ κορίτσια, άρα υπάρχει μια πιθανότητα να είναι από την σοκολάτα. θα περιμένω να δω και το βράδι κι αν είμαστε πάλι έτσι αύριο παίρνω τηλ. την γιατρό.

 

Πριν λίγο που μου είπε η μητέρα μου πως ούτε μεσημέρι δεν κοιμάται, είπε μια συνάδελφος για "μάτι". Και το ξεματιάζει και είναι χάλια λέει. Πιστεύω στο μάτι αλλά δεν το σκέφτηκα... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια, άρα υπάρχει μια πιθανότητα να είναι από την σοκολάτα. θα περιμένω να δω και το βράδι κι αν είμαστε πάλι έτσι αύριο παίρνω τηλ. την γιατρό.

 

Πριν λίγο που μου είπε η μητέρα μου πως ούτε μεσημέρι δεν κοιμάται, είπε μια συνάδελφος για "μάτι". Και το ξεματιάζει και είναι χάλια λέει. Πιστεύω στο μάτι αλλά δεν το σκέφτηκα... :confused:

 

Μάλλον η γιαγιαδοθεία θα την μάτιαξε: "κοίτα πώς τρώει τη σοκοφρέτα!" :)

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δίνω στον γιο μου από 16 μηνών γλυκό... Κ όταν λέω γλυκό εννοώ σπιτικό κεικ ή μπισκοτάκια πτι μπερ. Δεν εχω παρατηρήσει κάτι!

 

Τα μπισκοτάκια και το κέικ δεν πειράζουν, η σοκολάτα, όμως, περιέχει καφείνη και είναι λογικό να δημιουργεί μια μικρή υπερένταση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εκτως της καφείνης, που προκαλει υπερενταση κλπ, η σοκολατα βλαπτει και το συκωτι. Οι ειδικοι προτεινουν κανονικα σοκολατα οχι σε κατω των 5 ετων...

Μην με ρωτησετε εγω εαν εδωσα σε κατω των 5!

(Ναι! Εδωσα!)

Link to comment
Share on other sites

Σοκοφρέτα έφαγε, 1 ολόκληρη το μεσημέρι.

Υπερβολική γιατί ξαφνικά ειναι άϋπνο, στις 5 πια χτυπιόταν και έκλαιγε ενώ ταυτόχρονα χασμουριόταν. Θέλω να βρω τι το πείραξε, κι ακόμη δεν έχει κοιμηθεί - είναι άϋπνο.

 

 

Mάλλον της άρεσε και ήθελε και δεύτερη.

Ψυχραιμία , με μέτρο όλα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πάντως την πρώτη φορά που έφαγε σοκολάτα (χωρίς να είμαι μπροστά) ήταν τρομερά ανήσυχος όλη την ημέρα.... υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να είναι και αυτό...... Ολόκληρη σοκοφρέτα? Τις μέγαλες? Εδώ, εμείς σαν ενήλικες και λιγωνόμαστε, πως την κατάφερε? Ωχ ωχ ωχ γλυκατζού η μικρή!!!!!!!!!

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα τρώει καμιά φορά. Εννοώ 1 φορά την εβδομάδα μια πολύ μικρή ποσότητα. Απλά στεναχωριέμαι όταν της έχω δώσει και κάποιος έρχεται σπίτι ή πάμε κάπου και της δίνουν χωρίς καν να ρωτήσουν και αν το δει...δεν της το πέρνεις εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Bασικα και εγω υπερβολικη σε βρισκω , οκ μια σοκοφρετα εφαγε δεν εφαγε και παστες , παν μετρο αρριστον και γλυκο θα φαει αλλα με μετρο και σοκολατα . Εγω τα παιδια μου τα δεινω σοκολατα 1 φορα την εβδομαδα σε οτι μορφη επιλεξουνε αυτα , ειτε σοκοφρετα , ειτε κιντερ ,ειτε ακομα και τουρτα αμα παμε σε κανα παρτυ . Αλλα γενικως ζαχαρη θα φανε και με κανα κεικ , η τσουρεκακι , η κρεμα γιωτης η μελι .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

τυχαία διάβασα το θέμα και ήθελα να ρωτήσω το εξής,πριν 10 μέρες είδα το μωρό μιας γειτόνισας μου που λέμε ένα γειά,να το έχει η πεθερά της αγκαλιά και να του δίνει ζαχαρόνερο,έλεγε οτι η νύφη της δεν το ξέρει αλλά του κάνει καλό,η δε ψιλικατζου που το άκουγε συμφωνούσε με το γνωστό "και τα δικά μας τι παθανε?" μήπως πρέπει να ενημερώσω τη μαμά ??

Link to comment
Share on other sites

τυχαία διάβασα το θέμα και ήθελα να ρωτήσω το εξής,πριν 10 μέρες είδα το μωρό μιας γειτόνισας μου που λέμε ένα γειά,να το έχει η πεθερά της αγκαλιά και να του δίνει ζαχαρόνερο,έλεγε οτι η νύφη της δεν το ξέρει αλλά του κάνει καλό,η δε ψιλικατζου που το άκουγε συμφωνούσε με το γνωστό "και τα δικά μας τι παθανε?" μήπως πρέπει να ενημερώσω τη μαμά ??

 

Εγώ θα το έλεγα "κατά λάθος"8-)

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

άσε που με τέτοιο κρύο-ιώσεις κ.τλ μου είχε το μωρό μέσα στο ψιλικατζίδικο,και η κοέλα θα είναι ήσυχη οτι το μωρό της είναι σπίτι ασφαλές.Μάλλον "κατα λάθος" πρέπει να το πω,μπορεί να πάθει κάτι με το ζαχαρόνερο δηλαδή??

Link to comment
Share on other sites

άσε που με τέτοιο κρύο-ιώσεις κ.τλ μου είχε το μωρό μέσα στο ψιλικατζίδικο,και η κοέλα θα είναι ήσυχη οτι το μωρό της είναι σπίτι ασφαλές.Μάλλον "κατα λάθος" πρέπει να το πω,μπορεί να πάθει κάτι με το ζαχαρόνερο δηλαδή??

 

Να το πεις στην κοπελα, βεβαια! (Οπως και εσενα θα ηθελες να στο ελεγαν αν ησουν στην θεση της!) Αλληλεγγυη!

Μα τι πραγματα ειναι αυτα?

Ο καθε μ@λ@..ς κανει οτι γουσταρει με τα παιδακια?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...