Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΣΟ ΓΑΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΝΕΙ 2 ΜΗΝΩΝ???


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους εχω ενα κοριτσακι 2 μηνων και μου πινει καθε 2 ωρες 250ml γαλα.μηπως ειναι πολυ για την ηλικια της? γεννηθηκε 2910 και οταν βγηκαμε απο το νοσοκομειο ηταν 2750.πριν απο 3 εβδομαδες που πηγαμε παιδιατρο και την ζυγησε ηταν 4300.λογικα τωρα θα πρεπει να εχει φτασει τα 5 κιλα.την τριτη εχουμε εμβολιο και λογικα θα την ζυγησουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΧΟΡΤΑΓΟ ΜΩΡΟ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 10 ΜΙΝΩΝ 82 ΠΟΝΤΟΥΣ 12 ΚΙΛΑ.ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΟ ΑΜΑ ΠΙΝΑΕΙ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙ ΑΥΤΟ.ΕΙΧΑ ΒΑΡΕΘΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΑΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΝΕΝΑ ΓΑΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΧΟΡΤΕΝΕ ΑΡΚΕΤΑ ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΘΕΡΜΙΔΕΣ.ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΠΙΘΑΝΩΝ ΝΑ ΑΝΑΠΤΙΣΕΤΕ ΓΡΙΓΟΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΓΗ!! ΡΟΤΑ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΜΙΠΟΣ ΣΟΥ ΔΟΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΓΑΛΑ plus ΓΙΑ ΑΧΟΡΤΑΓΑ ΜΩΡΑ ΑΜΑ ΔΕΝ ΘΙΛΑΖΕΙΣ!!

Link to comment
Share on other sites

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΧΟΡΤΑΓΟ...ΟΤΑΝ ΕΙΧΑΜΕ ΡΩΤΙΣΕΙ ΤΗΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΑΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΟΥΜΕ ΟΠΟΤΕ ΠΕΙΝΑΕΙ ΓΙΑΤΙ ΑΝΑΠΤΗΣΕΤΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ.ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΡΩΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 10 ΓΕΥΜΑΤΑ ΑΠΟ 250ML. ΜΗΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΗΚΑ ΠΟΛΥ??? ΑΡΧΙΖΩ ΚΑΙ ΑΝΗΣΥΧΩ...

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει! Αν κατάλαβα σωστά, πίνει 2,5 λίτρα γάλα την ημέρα;;;;;;; Προφανώς το έχει ανάγκη, αλλά δε ρωτάς και τον γιατρό σου αν είναι οκ; Η δική μου 6 μηνών έπινε με το ζόρι 700 μλ την ημέρα. Γι΄ αυτό άλλωστε είμαστε και στις τελευταίες καμπύλες! χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΜΟΥ!! ΝΑΙ ΤΟΣΟ ΠΙΝΕΙ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΝ ΟΧΙ 2,5 2 ΛΙΤΡΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΑ ΠΙΝΕΙ.ΤΗΝ ΡΩΤΗΣΑΜΕ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ ΤΙ ΓΙΑΤΡΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΠΛΑ ΑΝΑΠΤΥΣΕΤΑΙ...ΕΓΩ ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΩ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ ΜΩΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΛΕΜΑΡΓΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ..Η ΝΑ ΤΗΣ ΑΛΛΑΞΩ ΤΟ ΓΑΛΑ.ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΡΩΤΗΣΑΜΕ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΤΗΣ ΤΟ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι καλοφάγανο το παιδάκι σου!! Αφού η γιατρός σε καθησυχάζει, μην το σκέφτεσαι καθόλου! Είσαι τυχερή, νομίζω πως δε θα σε δυσκολέψει ποτέ στο φαγητό! Η καλή μέρα απ΄το πρωί φαίνεται! :-)

Link to comment
Share on other sites

ναι μακαρι να ειναι ετσι οπως τα λες!!!!! ευτυχος εχω ενα καλο και ησυχο μωρακι!!!! ευχομαι και σε σας τα καλυτερα κοριτσακια μου και να ειναι παντα γερα και καλοτυχα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

H ποσότητα που πίνει είναι όντως εκπληκτική για ένα βρεφάκι, προφανώς το έχει ανάγκη και το ζητάει αφού στο λέει και η γιατρός σου. Εμένα η μικρή όταν ήταν 1 μηνός της ανέβηκε η όρεξη και εγώ είχα ανησυχήσει τότε και φοβήθηκα μήπως δεν κάνει για το στομαχάκι της. Ρώτησα την παιδίατρο και μου είχε πει ότι αυτό είναι καλό, δείχνει ότι αναπτύσσεται και παίρνει τα κιλά που της λείπουνε. Γιατί η δική μου είχε γεννηθεί μικρούλα, μόλις 2390. Να σου ζήσει το μπεμπε σου.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΑΓΟΡΑΚΙ ΕΙΝΑΙ 4 ΜΙΣΗ ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ 7700 ΚΑΙ 65 ΕΚ. ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 2700.. ΤΙ ΝΑ ΠΩ??? ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΟΡΕΞΗ... ΕΧΟΥΜΕ 2 ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥΣ. ΜΕΓΑΛΗ ΣΥΓΧΥΣΗ ΑΛΛΑ Ο ΕΝΑΣ ΑΛΛΑ Ο ΑΛΛΟΣ ...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσακια μου και σας ευχαριστω πολυ ολες για της απαντησεις που μου δωσατε!!! αυριο το πρωι εχουμε παιδιατρο και θα μαθουμε σιγουρα και απο κοντα ποσο εχει αναπτυχθει.το μονο που με στεναχωρει ειναι οτι οταν πινει τοσο πολυ δεν μου ρευεται συχνα και μου βγαζει γαλα οταν ξαπλωνει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα 2,5 μηνών κανονική στα κιλά κ ενώ εχει ξεπεράσει την καμπύλη στο ύψος, πίνει 150 ml σε κάθε γεύμα!!! Ανά 3 ωρο συνήθως..... Η δική σου ειναι όντως φαγανούλα...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι!!! πριν απο λιγο γυρισαμε απο την παιδιατρο και ολα βενουν καλος!!!! μας ειπε χαιδευτικα οτι ειναι λιγο χοντρουλα και οταν της ειπα να της κοψω λιγο το γαλα μου ειπε "οχι" απλα το ειπα χαιδευτικα το χοντρουλα!!! σημερα εγινε 2 μηνων και ειναι 5 κιλα,60 υψως και περιμετρο κεφαλης 40.ευτυχος και δοξα το θεο ολα πανε μια χαρα και μας ειπε οποτε πεινασει να της δωσουμε οσο θελει γιατι ακομα ειναι μικρουλα...και θα το κοψει απο μονη της οταν το θελησει εκεινη.!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι!!! πριν απο λιγο γυρισαμε απο την παιδιατρο και ολα βενουν καλος!!!! μας ειπε χαιδευτικα οτι ειναι λιγο χοντρουλα και οταν της ειπα να της κοψω λιγο το γαλα μου ειπε "οχι" απλα το ειπα χαιδευτικα το χοντρουλα!!! σημερα εγινε 2 μηνων και ειναι 5 κιλα,60 υψως και περιμετρο κεφαλης 40.ευτυχος και δοξα το θεο ολα πανε μια χαρα και μας ειπε οποτε πεινασει να της δωσουμε οσο θελει γιατι ακομα ειναι μικρουλα...και θα το κοψει απο μονη της οταν το θελησει εκεινη.!!!!!

 

Καλησπέρα! Να σου ζήσει το κοριτσάκι σου!! Μου θυμίζει τον γιο μου, μέχρι 4 περίπου μηνών έπινε πάρα πάρα πάρα πολύ γάλα, αφού του δίναμε ένα μπιμπερό των 300 ml/γεύμα (με το ζόρι ανα 3ωρο, εκεί γύρω στις 2μιση ώρες ξεκίναγε το πανηγύρι) και δεν χόρταινε!! Και εμένα ήταν ''μπουλούκος'' αλλά ο παιδίατρος μου έλεγε να του δίνω εφόσον πεινάει, να μην του το στερώ.. Κ εκέι κάπου στον 4ο 5ο μήνα που μπήκαν και κρεμούλες φρουτάκια κτλ στη διατροφή το ελλάτωσε κάπως.. Τώρα είανι 3 χρονών και 17 κιλά και αρκετά ψηλούλης κοντά στο ενα μέτρο μπορεί κ παραπάνω δεν μας αφήνει να τον μετράμε.. Οπότε μην σε προβληματίζει το βάρος και η ποσότητα φαγητού της.. Θέλει να μεγαλώσει το παιδί ;)

Link to comment
Share on other sites

Αγχωθηκα λιγακι που σας διαβασα. Το μωρακι μου ειναι 2 μηνων και 19 ημερων και πινει μεσο ορο 120 μλ σε καθε γευμα. Καποιες φορες πινει και 140, τρωει πολλα γευματα και συμπηρωνει οπωσδηποτε τα 750 μλ που απαιτουνται την ημερα, συμφωνα με τις οδηγιες στο κουτι γαλακτος που του δινουμε. Καμμια φορα πλησιαζει και τα 850 μλ. 2 μηνων που τον ειδε η παιδιατρος ηταν 4700 και 56 ποντους, αλλα γεννηθηκε μολις 2100 και 45 ποντους. Ειχε εκπληκτικη αναπτυξη αναλογα με την αφετηρια του. Τωρα που δεν τρωει παραπανω απ'οτι ετρωγε πριν σημαινει οτι δεν αναπτυσσεται; Δεν μπορω να καταλαβω αν εχει παρει βαρος σε αυτο το διαστημα ή υψος και περιμενω την επομενη επισκεψη στην παιδιατρο σε 10 μερες, αλλα διαβαζω για τα δικα σας φαγανα μωρα και λεω μηπως να τον παω στην παιδιατρο νωριτερα για να τον δει και να μας πει;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γειά σας μανούλες.

Κι εμας γεννηθηκε πολυ μικρούλης ο δικός μας και ήταν έτσι, λαίμαργος και φαγανούλης.

Απο 2480 βαρος εξοδου απο το μαιευτηριο σημερα 3 μηνων ειναι 6 κιλάκια.

Κι εμεις ειχαμε οδηγια να του δινουμε οσο θέλει, και τελικά αποδείχτηκε ότι ήταν υπερβολικό αυτό που έπινε(γυρω στα 1200 μλ τη μερα).

Τελικα το μωρακι ειχε συμπτωματα κρυφης ΓΟΠ που σαν γονεις εμεις δεν τα συνδυασαμε σωστα, μας ελεγε κ ο παιδιατρος να τρωει οσο θέλει, αλλα κι αυτο τελικα εχει ενα οριο.

Στην αρχη εκλαιγε καποιες φορες τη μερα, μας ειπαν κολικοι, το παιδι οσο πηγαινε χειροτερευε, στο τελος μολις τελειωνε το γευμα του ουρλιαζε μεχρι να ρευτει, ειχε αρχισει να "καιγεται" ο οισοφαγος απο τη ΓΟΠ που επειδεινωνοταν απο το υπερβολικο φαι.

Πηγαμε σε παιδογαστρεντερολογο που μας εβαλε χερι οταν ειδε τις ποσοτητες του φαγητου.

Το παιδακι εκτος απο το να θελει να ικανοποιησει τη λαιμαργια του προφανως ήθελε να "δροσιστει" απο τα οξεα του στομαχιου που ανεβοκατεβαιναν(χωρις γουλιες), μονο που με το γαλα σκονη ετσι γινεται χειροτερα!

Προς θεου δεν θελω να τρομαξω καμια μαμα, αλλα αν δειτε οποιαδηποτε δυσφορια ή ενοχληση στο παιδακι αμέσως παιδογαστρεντερολογο, γιατι εμεις βλαστημησαμε μετα να βρουμε τι εχει το μωρακι.

 

:?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

emeis x8es sarantisame..o gios mou trwei 80 me 100 ml ka8e 3 wres,an tou dwsw parapanw mou to bgazei se emeto an tou to dwsw pio nwris pali mou to bgazei se emeto an faei kanonika ka8e wres 80 h 100 ml den kanei ka8olou emeto..gennh8hke 2620(mikroulhs) phgame sto giatro k anaptusete kanonika mas eipe.eseis ti exete na mou peite?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους εχω ενα κοριτσακι 2 μηνων και μου πινει καθε 2 ωρες 250ml γαλα.μηπως ειναι πολυ για την ηλικια της? γεννηθηκε 2910 και οταν βγηκαμε απο το νοσοκομειο ηταν 2750.πριν απο 3 εβδομαδες που πηγαμε παιδιατρο και την ζυγησε ηταν 4300.λογικα τωρα θα πρεπει να εχει φτασει τα 5 κιλα.την τριτη εχουμε εμβολιο και λογικα θα την ζυγησουμε.

 

μην δινεις καθε δυο ωρες γαλατακι!απο τις 3 ωρες και μετα παντα(καθοδηγηση παιδιατρου) η ποσοτητα δεν πειραζει αφου πειναει το καημενουλη αλλα ποτε κατω απο τις 3ωρες δεν το ταιζουμε οσο και αν πειναει....πες το στην παιδιατρο αυτο γιατι το πιο πιθανον να σου αλλαξει γαλα! μηπως δεν το κραταει χορτατο το μωρακι σου:P:p

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας! ειμαστε 2 μηνων και ξεκινησαμε να πινουμε γαλα σκονη (λογω προβληματος υγειας που ειχα). το μωρο πριν μια εβδομαδα ήταν 4750 και 56εκ (γεννηθηκε 2900 και 50εκ). Τρώει 70-80ml σε καθε γευμα ανα 2-2,5 ώρες. το βράδυ ξυπνάει μια φορά για φαγητο. τι λετε; τα παμε καλα; στεναχωριεμαι που σταματησα τον θηλασμο και θελω τουλαχιστον να ξερω αν τρεφεται σωστα το παιδι.

Link to comment
Share on other sites

Αν δε γίνομαι αδιάκριτη, ποιος είναι ο ιατρικός λόγος που διεκοψες το θηλασμό; Σε ρωτάω γιατί ανέφερες ότι στενοχωριεσαι. Δεδομένου, μάλιστα, ότι είχες πάρει και λανθασμένες οδηγίες για το voltaren, σκέφτομαι μήπως σου έδωσαν λανθασμένες οδηγίες αποθηλασμού, ξανά!

 

Αν η απόφαση ήταν καθαρά δική σου, αγνόησε την ερώτησή μου!

Link to comment
Share on other sites

Τα μωρά πρεπει να τρώνε 150-200 ml ανά κιλό βάρους σώματος. Στην περίπτωσή σας' date=' δηλαδή, από 700 ως 900 ml το 24ωρο.[/quote']

 

Scratee να σε ρωτήσω κάτι επ'αυτού? Πόσο απόλυτο είναι και ποια η έννοια του "πρέπει"? Τι εννοώ : η μικρη μου (4 μηνών) πίνει τώρα μετά βίας 800 ml/24ωρο. Πριν ένα μήνα ήταν 6.250 kg, τώρα πάλι θα την ζυγίσουμε την Τρίτη στον παιδίατρο, πιστεύω ότι θα πλησιάζει τα 7 κιλά σίγουρα, την βλέπω ότι παχαίνει και ψηλώνει.

 

Το είχα διαβάσει και πιο παλιά αυτό με τα 150-200 ml/κιλό, αλλά πραγματικά σε μας είναι αδύνατο να αυξήσω την ποσότητα, η μικρή κάνει μετά βίας 5 γεύματα συμπεριλαμβανομένου του νυχτερινού (γύρω στις 4 τα ξημερώματα) και στα περισσότερα με το ζόρι πίνει 150ml, με εξαίρεση το τελευταίο γεύμα πριν κοιμηθεί το βράδυ που φτάνει τα 200-240ml. Αν τύχει και δεν ξυπνήσει κανένα βράδυ (όπως προχθές π.χ.) δεν φτάνει ούτε τα 5.

 

Να σημειώσω βέβαια ότι το παιδάκι είναι μια χαρά, κοιμάται πολύ ικανοποιητικά, όταν είναι ξύπνιο είναι γελαστό και πολύ περίεργο για τα πάντα, αρπάζει κουβέρτες, κουδουνίστρες, τα μαλλιά μας κ.λπ., στηρίζει πολύ καλά το κεφάλι της, στηρίζεται καλά στα χέρια της και σηκώνει αρκετά την πλάτη της όταν είναι μπρούμυτα, γενικώς καθόλου δεν δίνει την εντύπωση ότι δεν τρώει όσο πρέπει. Σπανίως βέβαια θα κλάψει για να φάει, την ταϊζω την ημέρα κάθε 3-3,5 ώρες περίπου και τη νύχτα όταν ξυπνήσει, δεν κλαίει όμως για φαγητό σχεδόν ποτέ.

 

Για αυτό και ρωτάω πόσο απόλυτος είναι ο κανόνας των 150-200 ml/κιλό και τί σημαίνει όταν δεν ακουλουθείται από κάποιο μωρό. Επίσης, δεδομένου ότι δεν θηλάζει πιστεύεις ότι είναι απαραίτητο να παίρνει σίδηρο και βιταμίνη Α? Μου τις έχει δώσει ο παιδίατρος αλλά ομολογώ ότι συνέχεια τις ξεχνάω :oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Ναι, κακώς έγραψα "πρέπει". Καλύτερα "περιμένουμε" ή "συνηθίζουν" κτλ να τρώνε 150-200ml κατά κιλό. Αυτός ο κανόνας είναι, απλά, ένα σημείο αναφοράς. Φυσικά και το πόσο θα πιει ένα παιδί για να "μεγαλώσει' εξαρτάται από ένα σωρό άλλους παράγοντες. όπως κληρονομικότητα, πόσο δραστήριο είναι κτλ.

 

Σίδηρο και βιταμίνη d (μάλλον από παραδρομή έγραψες Α) δεν υπάρχει, προς το παρόν, κάποια οδηγία να παίρνουν τα μη θηλάζοντα βρέφη. Για σίδηρο, δε, ούτε τα θηλάζοντα. H αλήθεια είναι, βέβαια, ότι η σημασία της βιταμίνης d-και η έλλειψή της σε μικρούς και μεγάλους- αναγνωρίζεται όλο και περισσότερο, τελευταία, και συζητείται να χορηγείται σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Ναι' date=' κακώς έγραψα "πρέπει". Καλύτερα "περιμένουμε" ή "συνηθίζουν" κτλ να τρώνε 150-200ml κατά κιλό. Αυτός ο κανόνας είναι, απλά, ένα σημείο αναφοράς. Φυσικά και το πόσο θα πιει ένα παιδί για να "μεγαλώσει' εξαρτάται από ένα σωρό άλλους παράγοντες. όπως κληρονομικότητα, πόσο δραστήριο είναι κτλ.

 

Σίδηρο και βιταμίνη d (μάλλον από παραδρομή έγραψες Α) δεν υπάρχει, προς το παρόν, κάποια οδηγία να παίρνουν τα μη θηλάζοντα βρέφη. Για σίδηρο, δε, ούτε τα θηλάζοντα. H αλήθεια είναι, βέβαια, ότι η σημασία της βιταμίνης d-και η έλλειψή της σε μικρούς και μεγάλους- αναγνωρίζεται όλο και περισσότερο, τελευταία, και συζητείται να χορηγείται σε όλους![/quote']

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Την βιταμίνη d εννοούσα, έχεις δίκιο. Πρέπει να αρχίσω να είμαι πιο επιμελής στο ζήτημα αυτό, ακόμα και post it στο ψυγείο έχω βάλει και πάλι τις ξεχνάω!!! Δεν τα πάω καλά με τις βιταμίνες και τα συμπληρώματα, και τις δικές μου στις εγκυμοσύνες με το ζόρι τις θυμόμουνα!

 

Thanks again...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...