Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γάλα με κακάο-hemo κλπ


nefeli

Recommended Posts

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΓΑΛΑ ΜΕ ΗΕΜΟ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ?

Ο ΓΙΟς ΜΟΥ ΕΚΟΨΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΑΠΟ 17 ΜΗΝΩΝ. ΤΟΤΕ ΔΟΚΙΜΑΣΑΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΗΕΜΟ, ΚΑΚΑΟ ΚΛΠ. ΓΑΛΑ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΟΤΗΡΙΑ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕ.

 

ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΖΗΤΗΣΕ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΙΛΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΙΝΕ. ΚΡΑΤΗΣΑ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΜΠΟΥΚΆΛΙ ΤΟΥ ΜΙΛΚΟ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΒΑΖΩ ΓΑΛΑ ΜΕ ΗΕΜΟ.

ΣΗΜΕΡΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΑΝ ΠΡΟΣΘΕΤΕΙς ΣΤΟ ΓΑΛΑ ΚΑΤΙ, ΑΥΤΟ ΧΑΝΕΙ ΤΟ ΑΣΒΕΣΤΙΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΈΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΤΟ ΠΙΝΕΙ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Eγω πάντος ακόμα με χεμο πίνω το γάλα μου,η διαιτολόγος μου είπε να μην το κάνω γιατι παχαινει,αλήθεια ειναι οτι καταστρέφει το ασβέστιο,οπως και η βιταμινη c.

Link to comment
Share on other sites

και εγω αυτο ξερω οταν προσθετεις στο γαλα κακαο ή κατι αντιστοιχο δεν μπορει να απορροφηθει το ασβεστιο οποτε δωρο αδωρον το να πινει γαλα.....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

TΟ ΚΑΚΑΟ,ΑΠΟΤΡΕΠΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΡΡΟΦΗΣΗ ΤΟΥ ΑΣΒΕΣΤΙΟΥ.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς περάσαμε από τη φάση αυτή με το γάλα, για πολύ καιρό το έπινε (ο μεγάλος μου) με κακάο. Του έπαιρνα ένα βιολογικό ρόφημα κακάο και έβαζα λίγο μέσα, όχι γεμάτη κουταλιά.

Επειδή κι εκείνος ήθελε μίλκο είχαμε για κάποιο καιρό το μπουκάλι του μίλκο και βάζαμε το γάλα εκεί :lol:

Γύρω στα 4 άρχισα να του εξηγώ πως το κακάο παίρνει τη δύναμη από το γάλα και καλύτερα να μη βάζουμε, δοκιμάσαμε με μέλι, με ζάχαρη, τελικά ένα χρόνο τώρα (από τα 5 του δηλαδή) το πίνει σκέτο ολόσκετο ή με μια μυτίτσα μέλι. Μια φορά το μήνα μπορεί να ζητήσει κακάο, του βάζουμε και αυτό είναι.

Οπότε, μην τα παρατάς, μπορεί να γυρίσει κάποια στιγμή. Κοίτα εσύ να λιγοστεύεις την ποσότητα του κακάο ανεπαίσθητα και να του εξηγείς όσο μπορείς...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οπότε, μην τα παρατάς, μπορεί να γυρίσει κάποια στιγμή. Κοίτα εσύ να λιγοστεύεις την ποσότητα του κακάο ανεπαίσθητα και να του εξηγείς όσο μπορείς...

 

συμφωνώ και εγώ πάρα πολλά παιδάκια περνάνε αυτή τη φάση..και εμεις την είχαμε περασει και επανήρθαμε δρυμήτεροι.Συντέλεσε πολύ η μεγάλη ποσότητα γάλατος που έπινε με την έλλειψη σιδηρου

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου ολο αυτό το διάστημα, προσπαθούσε να πιει απο ζήλια και μόνο, αλλα με την πρώτη γουλιά ανατρίχιαζε ολοκληρος....

ελπιζω να επανέρθουμε...

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως επειδη σιχαινομαι το ασπρο γαλα παντα το επινα με κακαο, Nesquick τετοια

Μια χαρα μεγαλωσα και δεν εχω κανενα προβλημα με το ασβεστιο. Ακομα και τα δοντια μου ειναι μια χαρα χωρις σφραγισματα (δεν ξερω αν παιζει ρολο το ασβεστιο σ αυτο). Κι επειδη οταν ημουν εγκυος κι επρεπε να καταναλωνω ασβεστιο, ρωτησα το γιατρο μου αν κανει να πινω γαλα σοκολατουχο και μου ειπε πως οχι, εφοσον πινω κι αυτο καλο μου κανει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω παντως επειδη σιχαινομαι το ασπρο γαλα παντα το επινα με κακαο, Nesquick τετοια

Μια χαρα μεγαλωσα και δεν εχω κανενα προβλημα με το ασβεστιο. Ακομα και τα δοντια μου ειναι μια χαρα χωρις σφραγισματα (δεν ξερω αν παιζει ρολο το ασβεστιο σ αυτο). Κι επειδη οταν ημουν εγκυος κι επρεπε να καταναλωνω ασβεστιο, ρωτησα το γιατρο μου αν κανει να πινω γαλα σοκολατουχο και μου ειπε πως οχι, εφοσον πινω κι αυτο καλο μου κανει.

κι εγω το ιδιο,δε μπορω με τιποτα το ασπρο,κρυο γαλα.ειχα ρωτησει τον γυναικολογο μου οταν ημουν εγκυος και μου ειπε οτι δεν πειραζει οταν το κακαο ειναι σε μικρη ποσοτητα,πχ μισο κουταλακι, το προβλημα δημιουργειται οταν ειναι μεγαλη η ποσοτητα πχ στα σοκολατουχα γαλατα τυπου μιλκο(τα οποια λατρευω αλλα δεν θα εδινα με τιποτα στα παιδια μου)

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

κοριτσια να σας ρωτησω και να μου λυσετε μια απορια θελω.ειχα γραψει και σε παλιοτερο ποστ οτι η μικρη μικρη μου που ειναι 2,5 χρονων σταματησε εντελως το γαλα πριν απο 2 μηνες...και οτι δεν θα την πιεζα και ουτε θα της εβαζα και σοκολατα μεσα κτλ κτλ....:lol::lol: πηγαμε σε ενα φιλικο σπιτι ομως και βλεπει τη συσκευασια απο μια σκονη κακαο και αρχιζει και ρωταει την φιλη μου τι ειναι αυτο? της λεει η φιλη μου κακαο και με ρωταει αν θελω να της φτιαξει της μικρης μου...και της λεω φτιαξτης...βεβαια το εφτιαξε κανονικα με 3 κουταλιες κακαο και το ρουφηξε ολο το πουλακι μου....μετα ωριωτανε και ηθελε και αλλο και της λεω εγω οχι αλλο αγαπη μου αλλα δυστυχως ξεσηκωσε τον κοσμο και αναγκαστηκαμε να της φτιαξουμε αλλο ενα αλλα ειπα εγω στη φιλη μου βαλε μια κοφτη κουταλια κακαο και μονο μια δηλαδη στην ουσια ηταν ενα ψευτοκακαοροφημα με πιο πολυ γαλα...και λεω εγω τωρα απο το να μη μου πινει καθολου μηπως να της εβαζα αυτη τη κουταλιτσα κακαου μεσα αφου δεν ειναι μεγαλη ποσοτητα??....να σημειωσω οτι επειδη ειναι πολυ φαγανο παιδακι τσιμπαμε και κατι σε σοκολατοειδες 1-2 φορες την βδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

αχ έδινα και εγω γάλα με HEMO, μέχρι που ρώτησα τον παιδίατρο.

Ειδικά με ΗΕΜΟ ΠΟΤΕ, καλύτερα ΝΕSQUIK!!!

Kαι εγώ που νόμιζα οτι το χέμο ήταν το καλύτερο...

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

αχ έδινα και εγω γάλα με HEMO' date=' μέχρι που ρώτησα τον παιδίατρο.

Ειδικά με ΗΕΜΟ ΠΟΤΕ, καλύτερα ΝΕSQUIK!!!

Kαι εγώ που νόμιζα οτι το χέμο ήταν το καλύτερο...[/quote'] κ γω το ιδιο ηξερα κ μαλιστα μου ειχε πει γιατρος οτι ειναι το καλυτερο ολων κ για τα κοκκαλα κ την αναπτυξη...:confused::confused::confused:...τελος παντων εγω τους βαζω μια κουταλια του γλυκου τσιγκουνικη καοτονικ,κ το τσακιζουν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το πρώτο συστατικό που αναφέρεται στο χέμο και άρα περιέχεται σε μεγαλύτερη ποσότητα είναι.... η ζάχαρη. Δεν το βρίσκω σκόπιμο....

 

Το καθαρό κακάο από την άλλη είναι αρκετά ωφέλιμο.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

TΟ ΚΑΚΑΟ,ΑΠΟΤΡΕΠΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΡΡΟΦΗΣΗ ΤΟΥ ΑΣΒΕΣΤΙΟΥ.

Για τον ίδιο λόγι με εσένα έδινα τόσα χρόνια στον μεγάλο μου γιο και τώρα και στον μικρό το γάλα με nesquik και πριν 10 μέρες μου είπε η γιατρός ότι

"TΟ ΚΑΚΑΟ,ΑΠΟΤΡΕΠΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΡΡΟΦΗΣΗ ΤΟΥ ΑΣΒΕΣΤΙΟΥ" και δεν έχει νόημα να πίνει έστι γάλα, είναι σαν να μην το πίνει!!!!!!!!!!!

Τώρα τους δίνω σκέτο το advanced που έχει γεύση σαν βανίλια και το πίνουν, αλλιώς μου είχε πει αν δεν βρω κάποιο νόστιμο γάλα που να τους αρέσει να μην τους δίνω καθόλου και να δίνω, τοστ, η ψωμί με τυρί αντί για γάλα, το πρωι και το βράδυ.

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας κοριτσια αλλα μαλλον δεν θα ασχοληθω αλλα με το βλασταρι μου με την καλη εννοια γιατι εδω και 1 βδομαδα που ειναι στη μανα μου πινει γαλα σε φλυτζανι με ψωμι παρακαλω ή ζηταει φρεσκο αλλα να το πινει απο τη χαρτινη συσκευασια....ελεος δηλαδη.ποσο γρηγορα μπορει να αλλαζουν γνωμη βρε παιδακι μου!!!ειδε τον παππου της που το εκανε το γαλα με το ψωμι και λεει θελω και εγω!!οπως επισης και γενικως ο αντρας μου πινει φρεσκο γαλα (μονο αυτος)απο το μπουκαλι.....μιμοι τα παιδια τελικα....και αν μου ζητησει και εμενα κακαο εννοειτε οτι θα της βαλω nesgyik γιατι αυτο ειχε πιει στο φιλικο σπιτι που ειχαμε παει απλα εγω το διατυπωσα λαθος!!ευχαριστω πολυ και παλι!!:cool::cool:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...