Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΡΑΓΕ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΣΥΣΤΗΝΕΙ ΦΡΕΣΚΟ ΓΑΛΑ?


Recommended Posts

Όχι. Συνήθως παίρνω ΟΛΥΜΠΟΣ ή ΚΤΗΜΑ ΒΡΑΧΙΑΣ. Το κανονικό εννοείται, όχι με χαμηλά λιπαρά.

Το δεύτερο που αναφέρεις δεν κυκλοφορεί καθόλου στα σουπερ μάρκετ εδώ.Όσο για το Όλυμπος παίρνεις αυτό που είναι στο πλαστικό μπουκάλι ναι;Δεν το έχω παρατηρήσει,πόσες μέρες διάρκεια ζωής έχει;3 όσες και τα υπόλοιπα φρέσκα;

3ltxp3.png?NMdWW70Y

 

z9s1p3.png?zs5gAV1N

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 271
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα,θέλω να ρωτησω σκέφτομαι να μεταβώ από τον θηλασμό στο φρέσκο γάλα (όχι τώρα,όταν έρθει κάποια στιγμή η ώρα).Είναι αυτό εφικτό?Ή είναι θέμα παιδιάτρου ΚΑΙ αυτό?Δηλ αν θα σου πει να δώσεις απευθείας φρέσκο γάλα ή να γίνει σταδιακά η μετάβαση πρώτα σε σκόνη και μετά σε φρέσκο?Ιδανικά θέλω να αποφύγω την σκόνη..Επίσης κατσικίσιο πχ μπορώ να δώσω και πριν το έτος?

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν θα έδινα τόσο νωρίς φρέσκο γάλα,ας πάει τουλάχιστον 1,5 ετών.χρησιμοποιούμε όμως πρόβειο γιαούρτι το οποίο διαλυω με νερό και το πίνει.η φτιάχνω μπισκοτοκρεμα μ'αυτό.φρέσκο χρησιμοποιώ για κάνα ρυζογαλο η καμιά κρέμα.

Είναι πολλές οι απόψεις πάνω στο θέμα,ο ένας παιδίατρος θα το επιτρέψει ο άλλος όχι...το ποτε θα το ξεκινήσεις εξαρτάται από σένα

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο που αναφέρεις δεν κυκλοφορεί καθόλου στα σουπερ μάρκετ εδώ.Όσο για το Όλυμπος παίρνεις αυτό που είναι στο πλαστικό μπουκάλι ναι;Δεν το έχω παρατηρήσει,πόσες μέρες διάρκεια ζωής έχει;3 όσες και τα υπόλοιπα φρέσκα;

 

Ναι, το ΟΛΥΜΠΟΣ ΖΩΗΣ κι αν δεν βρω αυτό οποιοδήποτε άλλο ΟΛΥΜΠΟΣ

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Εβολ κ παλι εβολ καθε μερα φρεσκο το εμπιστευομαι απολυτα.μετα το χρονο απαραιτητα δινω εβολ.το συζητησα με την παιδιατρο κ τη θεια μου που ειναι χημικος σε γαλατα μου ειπαν οτι παρει το παιδι απο το γαλα μεχρι 5ετων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, το ΟΛΥΜΠΟΣ ΖΩΗΣ κι αν δεν βρω αυτό οποιοδήποτε άλλο ΟΛΥΜΠΟΣ

Σ΄ευχαριστώ πολύ.Θα δοκιμάσω και βλέπουμε..να δω τι αντίδραση θα έχει..περιέργη είμαι!!!

3ltxp3.png?NMdWW70Y

 

z9s1p3.png?zs5gAV1N

Link to comment
Share on other sites

Εβολ κ παλι εβολ καθε μερα φρεσκο το εμπιστευομαι απολυτα.μετα το χρονο απαραιτητα δινω εβολ.το συζητησα με την παιδιατρο κ τη θεια μου που ειναι χημικος σε γαλατα μου ειπαν οτι παρει το παιδι απο το γαλα μεχρι 5ετων.

Το εβολ το βλέπω στο βιολογικάδικο που πάω αλλά το φέρνει με παραγγελία και φοβάμαι πως δεν θα με βολέψει στην καθημερινότητα να το προμηθεύομαι.Σκέφτομαι όμως να το δοκιμάσω να δω τι γεύση έχει!

3ltxp3.png?NMdWW70Y

 

z9s1p3.png?zs5gAV1N

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου, μόλις εκλεισε το έτος ο παιδίατρος μου είπε ότι μπορεί άφοβα να πίνει γάλα φρέσκο. Μέχρι τότε θήλαζε αποκλειστικά. Στην αρχή βέβαια δεν το ήθελε και πολύ αλλά σταδιακά άρχισε να πίνει όλο και περισσότερο και τώρα είναι από τις αγαπημένες της τροφές. Πίνει Όλυμπος βιολογικό ή μικρες οικογενειακές φάρμες της Δέλτα.

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου, μόλις εκλεισε το έτος ο παιδίατρος μου είπε ότι μπορεί άφοβα να πίνει γάλα φρέσκο. Μέχρι τότε θήλαζε αποκλειστικά. Στην αρχή βέβαια δεν το ήθελε και πολύ αλλά σταδιακά άρχισε να πίνει όλο και περισσότερο και τώρα είναι από τις αγαπημένες της τροφές. Πίνει Όλυμπος βιολογικό ή μικρες οικογενειακές φάρμες της Δέλτα.

 

Στην αρχή έπαιρνα κι εγώ βιολογικό μέχρι που πρόσεξα πως η ημερομηνία λήξης είναι 10ημερου. Σαν πολλές μέρες δεν κρατά για φρέσκο;

 

Για δες τί γράφει. Φρέσκο/παστεριωμένο ή γάλα/υψηλής παστερίωσης;

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή έπαιρνα κι εγώ βιολογικό μέχρι που πρόσεξα πως η ημερομηνία λήξης είναι 10ημερου. Σαν πολλές μέρες δεν κρατά για φρέσκο;

 

Για δες τί γράφει. Φρέσκο/παστεριωμένο ή γάλα/υψηλής παστερίωσης;

όντως έτσι είναι..έχουν καμιά 10αριά μέρες ημερομηνία λήξης.Κι εμένα με παραξένεψε.Το εβολ πάντως έχει 3 μέρες αν δεν κάνω λάθος σαν όλα τα φρέσκα.

3ltxp3.png?NMdWW70Y

 

z9s1p3.png?zs5gAV1N

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην αρχή έπαιρνα κι εγώ βιολογικό μέχρι που πρόσεξα πως η ημερομηνία λήξης είναι 10ημερου. Σαν πολλές μέρες δεν κρατά για φρέσκο;

 

Για δες τί γράφει. Φρέσκο/παστεριωμένο ή γάλα/υψηλής παστερίωσης;

Περισσότερο χρησιμοποιώ της δελτα αλλά όταν δεν βρίσκω, γιατί βγαίνει και σε περιορισμένη ποσότητα, παίρνωτο βιολογικό Όλυμπος. Πράγματι κρατάει πολλές μέρες, αλλά δεν γράφει στη συσκευασία γάλα υψηλής παστερίωσης, γράφει "μικροφιλτραρισμένο", όπως και το Όλυμπος Ζωής.

Γνωρίζει κανείς τί επεξεργασία είναι αυτή? Και ποια θρεπτικά συστατικά στερείται το γάλα που κρατάει περισσότερο?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλημερα..και μας μολις μας ειπε ο παιδιατρος για φρεσκο γαλα αλλα πως το δινουμε;απο το ψυγειο κατεθειαν;το βραζετε;δε γνωριζω.και το δινετε στο μπιμπερο;θα ρωτησω τον παιδιατρο οταν ερθει επισκεψη αλλα εχω απορια

Link to comment
Share on other sites

καλημερα..και μας μολις μας ειπε ο παιδιατρος για φρεσκο γαλα αλλα πως το δινουμε;απο το ψυγειο κατεθειαν;το βραζετε;δε γνωριζω.και το δινετε στο μπιμπερο;θα ρωτησω τον παιδιατρο οταν ερθει επισκεψη αλλα εχω απορια

 

Το ζεσταίνω στο μπρίκι

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα κια εγώ την παιδίατρο μας και μου είπε στον χρόνο μπορώ να δώσω απευθείας φρέσκο γαλά χωρίς να κάνω μετάβαση σε σκόνη πρώτα,αγελαδινό.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Περισσότερο χρησιμοποιώ της δελτα αλλά όταν δεν βρίσκω, γιατί βγαίνει και σε περιορισμένη ποσότητα, παίρνωτο βιολογικό Όλυμπος. Πράγματι κρατάει πολλές μέρες, αλλά δεν γράφει στη συσκευασία γάλα υψηλής παστερίωσης, γράφει "μικροφιλτραρισμένο", όπως και το Όλυμπος Ζωής.

Γνωρίζει κανείς τί επεξεργασία είναι αυτή? Και ποια θρεπτικά συστατικά στερείται το γάλα που κρατάει περισσότερο?

Με προβληματίζει λίγο που το Όλυμπος Ζωής έχει διάρκεια 10 μέρες.Από γεύση πάντως είναι τέλειο!!

3ltxp3.png?NMdWW70Y

 

z9s1p3.png?zs5gAV1N

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 2 χρόνια μετά...
Αυτό μας είχε πει και σε εμάς η παιδίατρος. Όταν σταμάτησε να θηλάζει (ήταν 15 μηνών) πήγαμε κατευθείαν σε φρέσκο αγελαδινό. Τον τελευταίο μήνα μάλιστα δίνουμε αποβουτυρωμένο καθότι η μικρή πίνει περίπου 1 λίτρο την μέρα και η γιατρός λέει πως δεν χρειάζεται τις επιπλέον θερμίδες από το πλήρες.

 

 

με τις λιποδιαλυτές βιταμίνες όμως και τα άλλα στοιχεία που χάνονται κατά την αφαίρεση του λίπους τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Θηλάσαμε μέχρι 13 μηνών, μετά του έδωσα Hipp3 για περίπου έναν χρόνο. στη διάρκεια αυτού του χρόνου, προσπαθήσαμε κι άλλα γάλατα αλλά δεν του άρεσε κανένα, ούτε σε σκόνη ούτε σε κουτί. δοκιμάσαμε και κάποια "παιδικά" τύπου Όλυμπος kids (νομίζω έτσι λέγεται). όταν ήταν ο ίδιος έτοιμος, δλδ γύρω στον Οκτώβριο (28 μηνών) ήπιε φρέσκο αγελαδινό, χωρίς καμιά πίεση, του έχει δώσει και όνομα το λέει νινί μου, κάθε πρωί ΜΟΝΟ γιατί έτσι θέλει, έκοψε το βραδινό γάλα όταν ήταν περίπου 16-17 μηνών κι όσο κι αν προσπάθησε ο πατέρας του, δεν ξαναήπιε. επίσης φάγαμε γιαουρτάκι παιδικό με φράουλες, μπανάνες, μπισκότα στους 26 μήνες, μετά από χειρουργείο ήταν αυτό που προσφέρανε στην κλινική και πλέον τρώει και παιδικό και κανονικό (αυτό που έχει πέτσα από πάνω, την αφαιρώ όμως γιατί έτσι προτείνει η γιατρός μας). όσο για τις κρέμες, φάγαμε σύνολο ενάμισι κουτί, ούτε εκείνος τις ήθελε, ούτε εγώ.

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εχω μπερδευτει.

Τι γαλα θεωρειτε το καλυτερο για το παιδι μετα τον 1ο χρονο (γενικα)?

1. Σκονη

2. φρεσκο μικρης διαρκειας

3. Εμπλουτισμενο

4. Βιολογικο

 

Εχω παθει πλακα. Ο γιος μου ειναι 21 μηνος. Η παιδιατρος μολις σταματησαμε τις σκονες-κρεμες κλπ μας λεει τωρα μπορειτε αφοβα να πιεινετε...ΦΡΕΣΚΟ.

Ετσι και εμεις πηραμε το φρεσκο της περιοχης και συγκεκριμενα αυτο που ληγει σε 2-3μερες (οχι το φρεσκο των 7 ημερων) γιατι λεμε θα εχει λιγοτερα συντηρητικα.

 

Μετα απο 2 μηνες ξαναοπαμε στην γιατροκαι λεει.....ΘΕΛΩ να πινει το εμπλουτισμενο και οχι το φρεσκο γιατι εχει περισσοτερα στοιχει να του δωσει. Το αλλο ειναι νερο!!!!

 

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩΩΩΩΩΩ??????!!!?????

 

Ετσι τωρα του δινω Βιολογικο εμπλουτισμενο που δυστυχως ληγει σε ....45 ΗΜΕΡΕΣ.

Τι σημαινει αυτο?

 

Τελικα ο καθε γιατρος λεει αυτα που μαθαινει απο τα συνεδρια και αυτα που μαθαινει απο ιατρικες πληροφοριες, η ακομη και απο τις εταιριες .....αναλογα ποτε "παιρνει" την πληροφορια.

 

Εμεις παντως ως παιδια μια χαρα μελαγωσαμε καα αναπτυχθηκαμε με το βρασιμο στο μπρίκι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς δίνουμε φρέσκο απο τότε που χρόνισε αυτό των 5 ημερών. και βιολογικό έδινα ένα διάστημα. Τα εμπλουτισμένα δεν τα δίνω, δε θεωρώ οτι προσφέρουν κάτι στα πλαίσια μιας υγιεινής διατροφής και θεωρώ οτι έχουν υποστεί μεγαλύτερη επεξεργασία για να μπούν μέσα οι βιταμίνες που δε νομίζω να είναι φυσικές. Αυτά βέβαια είναι η προσωπική μου άποψη, ούτε γιατρός είμαι ούτε διατροφολόγος.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...