Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαδικασία επαπειλούμενης


Recommended Posts

Καλημέρα. Μήπως γνωρίζει κανείς, τώρα που δε μπορούν τα δημόσια νοσοκομεία να δώσουν άδεια, ποια είναι η διαδικασία και πόσο εύκολο ή δύσκολο σχετικά με πριν είναι να την πάρει κανείς;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εισαι στον ιδιωτικο η στο δημοσιο τομεα; γιατι τα νοσοκομεια δεν δινουν αδεια; απο εκει κανονικα πρπει να την παιρνουμε υποτιθεται εφοσον υπαρχει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω στην εγκυμοσυνη ειχα σοβαρο προβλημα. εκανα πολυ νωρις αποκολλησεις και ειχα αιμα και εσωτερικο αιματωμα και ο πλακουντας εγινε προβληματικος λογω του αιματωματος. ετσι απο νωρις πηρα αδεια. επιπλεον ηταν τοτε η γριπη και η γιατρος ειχε πει οτι δεν μπορω να συναναστρεφομαι καθημερινα 200 παιδια με κινδυνο να καλλησω τη νεα τοτε και αγνωστη τοτε γριπη.

 

εμενα την αδεια μου την εγραφε η γιατρος που με παρακουθουσε εξω και ειχε συμβαση με το δημοσιο. την πηγαινε ο αντρας μου στο σχολειο και απο εκει προωθουσαν το χαρτι στο γραφειο. ημουν αποσπασμενη στην αθηνα. και στις κυκλαδες κοπελα που πηρε αδεια επειδη ειχε καποια προβληματα εφερνε το χαρτι αντρας της στο σχολειο και το δτελναμε με διαβιβαστικο στο γραφειο στη Συρο.

 

εξαρταται απο την υπηρεσια και απο το μερος. ξερω οτι στη θεσσαλονικη τα πραγματα εινια λιγο πιο περιπλοκα και καπως περνανε τα χαρτια απο επιτροπη. αλλα δεν ξερω να σου πω ακριβως. ρωτα εκει που εισαι καποια συναδελφο που πηρε για να μαθεις τη διαδικασια. και εγω στην αθηνα ετσι εκανα. αλλα εγω δεν γινοταν να μην μεινω ξαπλα γιατι ειχα το αιμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγω αυτο ξερω, οτι κανονικα απο νοσοκομειο πρεπει να φερνουμε χαρτι. διαφορετικα μπορουν να κοψουν και καποιο επιδομα. εμενα δεν μου το εκοψαν παντως.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εμένα μου έκοψαν κάτι απλά εμείς περνάμε και από αναρρωτική επιτροπή στη δουλειά μας οι οποίοι όμως ποτέ δεν μου έκοψαν άδεια.Στις εγκυμοσύνες είναι πολύ προσεχτικοί γιατί αν μια στο τόσο γίνει κάτι βρίσκουν τον μπελά τους.

Απλά έπαιρνα το χαρτί που έκανε η γιατρός μου με τις σφραγίδες του δημόσιου νοσοκομείου μιας και είναι σε δημόσιο νοσοκομείο το πήγαινα στη δουλειά και από εκεί έπαιρνα παραπομπή για την επιτροπή.

Για την ακρίβεια η νύφη μου την Παρασκευή πήρε και αυτή αναρρωτική με χαρτί από δημόσιο νοσοκομείο και δεν είχε και αυτή πρόβλημα στη δουλειά της η οποία δεν περνά από άλλη επιτροπή είναι ακτινολόγος σε νοσοκομείο.Εκτός και αν από σήμερα το κόψανε και δεν το ξέρουμε.

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως, εφοσον ειναι απο δημοσιο νοσοκομειο δεν μπορουν ουτε να κοψουν την αδεια ουτε το επιδομα. εμενα την εγραφε γιατρος που ειχε συμβαση με το δημοσιο και δεν την επαιρνα απο νοσοκομειο ακι παλι δεν ειχα προβλημα. αλλα ειναι καλυτερα να παιρνεις την αδεια απο νοσοκομειο. μηπως η κοπελα επεσε σε γιατρο που δεν ηθελε να τη γραψει;

Link to comment
Share on other sites

ο γιατρός μου που είναι σε νοσοκομείο μου το είπε. Ισως να ισχύει μόνο για Θεσσαλονίκη, (δηλαδη να μην το δέχεται η υγειονομική επιτροπή ), δεν ξέρω

Link to comment
Share on other sites

Και στην 1η μου εγκυμοσυνη, αλλα και πριν λιγο βρισκομουν σε επαπειλουμενη, (επιτελους πλεον ειμαι σε αδεια τοκετου). Η αληθεια ειναι οτι οταν προκειται για τον ιδιωτκο τομεα και πρεπει να περνας και επιτροπη, ειναι καλυτερα την αδεια να σου την εχει γραψει καποιος γιατρος του δημοσιου κα του ΙΚΑ ακομη καλυτερα. Εγω για να φανταστεις επαιρνα σχετικο εγγραφο απο τον γιατρο μου, και το προσκομιζα στον γιατρο του ΙΚΑ, προκειμενου να με παραπεμψει σε επιτροπη. Επειτα δεν ειχα κανενα προβλημα. "Προβλημα" σου δημιουργουν συνηθως οταν πας με χαρτι ιδιωτη στην επιτροπη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...

Λοιπόν για τα νοσοκομεία της θεσσαλονίκης έμαθα ότι ισχύει το εξής: μπορούν να σου δώσουν άδεια μέχρι εφτά μέρες. Αν χρειαστείς παραπάνω, πρέπει να κάνεις εισαγωγή να μείνεις μέσα στο νοσοκομείο κάποιες μέρες. Μετά περνάς από επιτροπή για να σου δώσουν ένα μήνα. Αν κάποια κοπέλα έχει πρόσφατη εμπειρία, ας την καταθέσει.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ειχε γινει σχετικη συζητηση εδω, δεν θα το πιστευα οτι τα νοσοκομεια δεν δινουν αδεια.

 

πηγα χθες στη γυναικολογο και βρεθηκε ο πλακουντας παρα πολυ χαμηλα, πανω στον τραχηλο συν μια αποκολληση. αποτελεσμα; Αδεια. και ειπε η γιατρος οτι δεν δινουν τα νσοκομεια πλεον, οτι εχει βγει νομος (;) και οτι μου δινει γνωματευση, τη θεωρω στον ιατρικο συλλογο και την καταθετω και δεν μπορουν να μην την δεχτουν. ολα αυτα θεσσαλονικη

Link to comment
Share on other sites

Aυτό ναι αν δικαιούσαι αναρρωτική άδεια. Εγώ δεν δικαιούμαι πάνω από ένα μήνα γιατί την έχω εξαντλήσει στις προηγούμενες εγκυμοσύνες. Τι κάνω; (Αλλά και μια που δεν έχει πολλά χρόνια διορισμένη ώστε να έχει μπόλικη αναρρωτική τι κάνει; )

Link to comment
Share on other sites

Για την εγκυμοσυνη υπαρχει ειδικη προβλεψη απο το νομο ι καπως τη γραφουν. εγω περυσι δεν ειχα δικαιωμα παρα για 2 μηνες. και πηρα ολη την κυηση. για την εγκυμοσυνη εινια διαφορετικο το καθεστως αι χρεωνεται απο ενα σημειο και μετα σαν κανονικη η κατι τετοιο. δεν θυμαμαι αμα θυμηθω θα σου πω

Link to comment
Share on other sites

Για την εγκυμοσυνη υπαρχει ειδικη προβλεψη απο το νομο ι καπως τη γραφουν. εγω περυσι δεν ειχα δικαιωμα παρα για 2 μηνες. και πηρα ολη την κυηση. για την εγκυμοσυνη εινια διαφορετικο το καθεστως αι χρεωνεται απο ενα σημειο και μετα σαν κανονικη η κατι τετοιο. δεν θυμαμαι αμα θυμηθω θα σου πω

 

κι αυτο χωρίς να ναι από νοσοκομείο πλέον;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι αυτο χωρίς να ναι από νοσοκομείο πλέον;

 

Ναι. Εμενα στην αθηνα στο πρωτο παιδι, ουτε θεωρηση ουτε τιποτα. και στις κυκλαδες ετσι δεχομασταν τα χαρτια και τα στελναμε συρο κανονικα και δεν υπηρχε προβλημα. και ολες εκει νεοδιοριστες ηταν, η εστω με λιγα χρονια υπηρεσιας.

 

Και εγω τωρα δεν εχω αναρρωτικη, θεωρητικα, γιατι την υπερκαταναλωσα στην πρωτη εγκυμοσυνη. Και ελεγα να παω και με το καφε και να ζητησω σχολειο κοντα στο σπιτι λογω κυησης (ειχα και αιμα και εχω κατα διαστηματα και καφε). αλλα ετσι οπως εινια ο πλακουντας δεν μπορω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Εμενα στην αθηνα στο πρωτο παιδι, ουτε θεωρηση ουτε τιποτα. και στις κυκλαδες ετσι δεχομασταν τα χαρτια και τα στελναμε συρο κανονικα και δεν υπηρχε προβλημα. και ολες εκει νεοδιοριστες ηταν, η εστω με λιγα χρονια υπηρεσιας.

 

Και εγω τωρα δεν εχω αναρρωτικη, θεωρητικα, γιατι την υπερκαταναλωσα στην πρωτη εγκυμοσυνη. Και ελεγα να παω και με το καφε και να ζητησω σχολειο κοντα στο σπιτι λογω κυησης (ειχα και αιμα και εχω κατα διαστηματα και καφε). αλλα ετσι οπως εινια ο πλακουντας δεν μπορω.

 

μη σκέφτεσαι το παρελθόν. Τώρα τι γίνεται... Και Αθήνα πάντα ήταν πιο εύκολα. Απλά ο νόμος λέει ότι αν τελειώσει η αναρρωτική σου, πρέπει μετά από νοσοκομείο με υπογραφή του διευθυντή της μαιευτικής κλινικής, (δε δέχεται τον ιδιώτη με ιατρικό σύλλογο, αυτό είναι μόνο για τις αναρρωτικές) Αυτό δε νομίζω να εχει αλλάξει, οπότε τι κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω. αλλα ξεν ξερω και αν εχουν δικαιωμα να την κοψουν. ποιος αναλαμβανει την ευθυνη αποβολης. αυριο θα καταθεσω το χαρτι και βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites

Παντως εχει διαφορα παπειλουμενη και αλλου ειδους αναρρωτικη

 

την κανονική αναρρωτική σου εξαντλείς πάντως . Αν έχεις κανα νέο, περιμένουμε

Link to comment
Share on other sites

Aφου εξαντληθει η κανονικη ανναρωτικη (2 μηνες πχ) μετα την υπολοιπη τη χρεωνουν σαν κονικη αδεια κυησης. υπαρχει νομοθετικη προβλεψη ω προς την εγκυμοσυνη.

 

αμα παρω αποσπαση θα την καταθεσω θεσσαλονικη, αμα δεν παρω θα τη στειλω κυκλαδες με φαξ για να περαστει στη συρο μεσω του σχολειου κανονικα. θα δω αυριο και θα σου πω

Link to comment
Share on other sites

Aφου εξαντληθει η κανονικη ανναρωτικη (2 μηνες πχ) μετα την υπολοιπη τη χρεωνουν σαν κονικη αδεια κυησης. υπαρχει νομοθετικη προβλεψη ω προς την εγκυμοσυνη.

 

αμα παρω αποσπαση θα την καταθεσω θεσσαλονικη, αμα δεν παρω θα τη στειλω κυκλαδες με φαξ για να περαστει στη συρο μεσω του σχολειου κανονικα. θα δω αυριο και θα σου πω

 

οι αποσπάσεις βγήκαν χθες το βράδυ

Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλώ,αν ξέρετε,κάθε φορά που πάω στο νοσοκομείο(και παίρνω βεβαίωση ότι υπάρχει πρόβλημα) μέχρι πόσο χρονικό διάστημα μπορώ να αιτηθώ άδεια ;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...