Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εργασία σε super market? Απορίες...


Recommended Posts

Μου πρότειναν θέση προισταμένης σε super market αλλά έχω τις εξης απορίες?

 

1.είναι θέση γραφείου ή ο προιστάμενος εκτελεί και χρέη ταμία ή καθαριότητας αν παραστεί ανάγκη (π.χ φόρτος εργασίας)

2.οι βάρδιες πως διαμορφώνονται και τι εννοούν με το κυλιώμενο ωράριο?

3.όταν λένε ότι θα έχεις ρεπό εννοούν ότι ανα εβδομάδ θα κάθεσαι μια μέρα?

4.αν δουλεύει κάποια συμforumίτισσα σε ανάλογη δουλεία θα ήθελα να μου πει κατα πόσο επηρεάζεται η προσωπική ζωή ( παιδιά, συζυγος) από το κυλιώμενο ωράριο. Προλαβαίνετε να δείτε τα παιδιά σας, να κάνετε καμιά δουλεία στο σπίτι κτλ?

 

Ακούγομαι σαν από άλλον πλανήτη αλλά δεν το έχω ξαναδουλέψει αυτό το ωράριο και αγχώνομαι. Το ξέρω ότι είναι δύσκολες εποχές αλλά δεν θέλω να αφήσω και το σπίτι μου σαν ακυβέρνητο καράβι δεδομένου ότι ο άντρας μου δουλεύει 8-2.30 και 5.30-9.30 κάθε μέρα εκτός Σαββάτου απόγευματος και Κυριακής.

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μου πρότειναν θέση προισταμένης σε super market αλλά έχω τις εξης απορίες?

 

1.είναι θέση γραφείου ή ο προιστάμενος εκτελεί και χρέη ταμία ή καθαριότητας αν παραστεί ανάγκη (π.χ φόρτος εργασίας)

Απο ότι ξέρω βοηθάς οταν παραστεί ανάγκη.

2.οι βάρδιες πως διαμορφώνονται και τι εννοούν με το κυλιώμενο ωράριο?

Εισαι μια βδομάδα πρώι και μια βδομάδα απόγευμα .

Πρωι 08¨00-16"¨00 και απόγευμα 12"00-20"00

3.όταν λένε ότι θα έχεις ρεπό εννοούν ότι ανα εβδομάδ θα κάθεσαι μια μέρα?

Ναι αυτό ειναι και πολλές φορές σου πεφτει πχ. Δευτέρα οπότε έχεις τριήμερο.

4.αν δουλεύει κάποια συμforumίτισσα σε ανάλογη δουλεία θα ήθελα να μου πει κατα πόσο επηρεάζεται η προσωπική ζωή ( παιδιά, συζυγος) από το κυλιώμενο ωράριο. Προλαβαίνετε να δείτε τα παιδιά σας, να κάνετε καμιά δουλεία στο σπίτι κτλ?

 

Ακούγομαι σαν από άλλον πλανήτη αλλά δεν το έχω ξαναδουλέψει αυτό το ωράριο και αγχώνομαι. Το ξέρω ότι είναι δύσκολες εποχές αλλά δεν θέλω να αφήσω και το σπίτι μου σαν ακυβέρνητο καράβι δεδομένου ότι ο άντρας μου δουλεύει 8-2.30 και 5.30-9.30 κάθε μέρα εκτός Σαββάτου απόγευματος και Κυριακής.

 

Δεν δουλεύω εγώ αλλά η ξαδέρφη μου χρόνια γιαυτό στα γράφω νομίζω οτι ειναι καλή δουλειά ομως ειδικα σε αυτές τις δύσκολες ήμερες.

Link to comment
Share on other sites

Nefelirene σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες αν και νομίζω ότι η απογευματινη βάρδια θα είναι μέχρι τις 21.00 αφού κάποιες μέρες τέτοια ώρα κλείνουν τα super market. Λέω να το δοκιμάσω και βλέπουμε...

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόοοονννν! υπήρξα διευθύντρια σε s/m επί πέντε χρόνια οπότε θα σου δώσω ακριβείς πληροφορίες.;)

 

1.Ο προϊστάμενος/διευθυντής ή ο,τιδήποτε, κάνει ΤΑ ΠΑΝΤΑ! Πολλή δουλειά, τόσο που θα προτιμούσα να ήμουν απλή πωλήτρια. Θα έρθει η ώρα που θα σφουγγαρίσεις, θα αναπληρώσεις κάποια που πήγε για μανικιούρ, θα ξεφορτώσεις προϊόντα και χίλια δυο, και αυτά στα υπογράφω!!.

2. Εκεί που δούλευα εγώ οι βάρδιες ήταν τη μια εβδομάδα πρωί δλδ 8:30 με 16:30 και την επόμενη εβδομάδα απόγευμα δλδ 13:00 με 21:00. Πρέπει να υπολογίζεις πως θα πρέπει να βρίσκεσαι εκεί το λιγότερο μισή ώρα πριν από την έναρξη του ωραρίου σου. Ε, και σίγουρα θα υπάρξουν και κάποιες έξτρα ανάγκες κατά καιρούς, όταν το προσωπικό έχει άδειες κτλ.

3. Ρεπό εννοούν πως κάθεσαι μια μέρα ακόμα την εβδομάδα + την Κυριακή φυσικά.

4. Όταν δούλευα εκεί δεν είχα οικογένεια και παιδί, αλλά η προσωπική ζωή ήταν υπό του μηδενός. Ανά πάσα στιγμή είσαι on call και πρέπει να τρέξεις για ό,τι χρειαστεί. Η κούραση είναι μεγάλη, δεν μπορείς να προγραμματίσεις τη ζωή σου και σίγουρα θα πρέπει να έχεις κάποιο άτομο δικό σου που θα μπορεί να αναλάβει πλήρως τα παιδιά. Σκέψου πως όταν είσαι απογευματινή, δλδ το μισό μήνα, δεν θα βλέπεις μέρα τον άντρα σου με τπτ. Επίσης, όταν θα είσαι απογευματινή το Σάββατο και θα σχολάς 21:00 και βάλε είναι μεγάλη πίκρα.

 

Εγώ το άντεξα για 5 χρόνια λόγω του ότι έπαιρνα πολύ καλό μισθό. Και έπειτα παραιτήθηκα για μια δουλειά 8-4, υπαλληλική με λιγότερα λεφτά, λόγω του ότι δεν άντεχα άλλο!!!! Οι καιροί όμως είναι δύσκολοι, γι'αυτό αν μου δινόταν η ευκαιρεία εγώ θα το ξαναέκανα ευχαρίστως. Η απόφαση δική σου, και σου εύχομαι τα καλύτερα ό,τι κι αν αποφασίσεις. Και αν θες να ρωτήσεις κάτι άλλο, εδώ είμαι!

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις άνθρωπο να προσέχει τα παιδιά, νομίζω ότι πρέπει να πας. Δεν υπάρχουν ευκαιρίες πια για να μπορεί να επιλέξει κάποιος πού θα δουλέψει. Εκτός αν δεν έχεις τόσο μεγάλη ανάγκη τα χρήματα και το σκέφτεσαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόοοονννν! υπήρξα διευθύντρια σε s/m επί πέντε χρόνια οπότε θα σου δώσω ακριβείς πληροφορίες.;)

 

1.Ο προϊστάμενος/διευθυντής ή ο,τιδήποτε, κάνει ΤΑ ΠΑΝΤΑ! Πολλή δουλειά, τόσο που θα προτιμούσα να ήμουν απλή πωλήτρια. Θα έρθει η ώρα που θα σφουγγαρίσεις, θα αναπληρώσεις κάποια που πήγε για μανικιούρ, θα ξεφορτώσεις προϊόντα και χίλια δυο, και αυτά στα υπογράφω!!.

2. Εκεί που δούλευα εγώ οι βάρδιες ήταν τη μια εβδομάδα πρωί δλδ 8:30 με 16:30 και την επόμενη εβδομάδα απόγευμα δλδ 13:00 με 21:00. Πρέπει να υπολογίζεις πως θα πρέπει να βρίσκεσαι εκεί το λιγότερο μισή ώρα πριν από την έναρξη του ωραρίου σου. Ε, και σίγουρα θα υπάρξουν και κάποιες έξτρα ανάγκες κατά καιρούς, όταν το προσωπικό έχει άδειες κτλ.

3. Ρεπό εννοούν πως κάθεσαι μια μέρα ακόμα την εβδομάδα + την Κυριακή φυσικά.

4. Όταν δούλευα εκεί δεν είχα οικογένεια και παιδί, αλλά η προσωπική ζωή ήταν υπό του μηδενός. Ανά πάσα στιγμή είσαι on call και πρέπει να τρέξεις για ό,τι χρειαστεί. Η κούραση είναι μεγάλη, δεν μπορείς να προγραμματίσεις τη ζωή σου και σίγουρα θα πρέπει να έχεις κάποιο άτομο δικό σου που θα μπορεί να αναλάβει πλήρως τα παιδιά. Σκέψου πως όταν είσαι απογευματινή, δλδ το μισό μήνα, δεν θα βλέπεις μέρα τον άντρα σου με τπτ. Επίσης, όταν θα είσαι απογευματινή το Σάββατο και θα σχολάς 21:00 και βάλε είναι μεγάλη πίκρα.

 

Εγώ το άντεξα για 5 χρόνια λόγω του ότι έπαιρνα πολύ καλό μισθό. Και έπειτα παραιτήθηκα για μια δουλειά 8-4, υπαλληλική με λιγότερα λεφτά, λόγω του ότι δεν άντεχα άλλο!!!! Οι καιροί όμως είναι δύσκολοι, γι'αυτό αν μου δινόταν η ευκαιρεία εγώ θα το ξαναέκανα ευχαρίστως. Η απόφαση δική σου, και σου εύχομαι τα καλύτερα ό,τι κι αν αποφασίσεις. Και αν θες να ρωτήσεις κάτι άλλο, εδώ είμαι!

 

Έτσι την φανταζόμουν την κατάσταση όπως ακριβώς την περιγράφεις αλλά έλεγα ότι λόγω του ότι είμαι απαισόδοξη μήπως υπερβάλλω. Αύτη την στιγμή δεν έχω ανάγκη να δουλέψω για βιοποριστικούς λόγους, ο άντρας μου βγάζει τόσα όσα να περνάμε άνετα. Έχω όμως πτυχίο, ξέρω τρείς γλώσσες και κάνω και μεταπτυχιακό οπότε όλα αυτά δεν τα πάλεψα για να γίνω νοικοκυρά. Όμως φανταζόμουν μια δουλειά διαφορετικη και εξηγούμαι όχι δημόσιο, αυτό το έχω ξεχάσει, απλά να δουλεύω Δευτέρα-Παρασκευή 8.00-18.00 αλλά να εχω κάθε μέρα ένα στανταρ ωράριο, να έχουν και τα παιδιά μου ένα πρόγραμμα, να μπορώ να τα ελέγχω σε αυτές τις επικινδυνες εποχές που ζούμε. Από την άλλη σκέφτομαι ότι και το επάγγελμα του άντρα μου είναι ελεύθερο, προς το παρόν όλα καλά πάνε αλλά στο μέλλον τι γίνεται? Δεν ξέρω έχω μπει σε μεγάλο δίλλημα...

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, με πτυχίο πληροφορικής και 3 ξένες γλώσσες κι εγώ και δούλεψα εκεί γιατί σε γραφείο μου έδιναν ψίχουλα, ενώ εκεί πολύ καλό μισθό συν μπόνους. Δεν το μετάνιωσα καθόλου και ούτε το έβλεπα σαν κάτι υποδεέστερο τη στιγμή που είχε έρθει μήνας που είχα πάρει μέχρι και 1000 ευρώ περισσότερα από συμφοιτήτριά μου.

Σου έγραψα τα πράγματα ακριβώς ως έχουν. Δύσκολη δουλειά μεν, πολύ καλά αμοιβόμενη δε. Επίσης είναι σίγουρη. Για να απολύσουν προϊστάμενο θα πρέπει να έχει καταχραστεί το ταμείο να φανταστείς.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι την φανταζόμουν την κατάσταση όπως ακριβώς την περιγράφεις αλλά έλεγα ότι λόγω του ότι είμαι απαισόδοξη μήπως υπερβάλλω. Αύτη την στιγμή δεν έχω ανάγκη να δουλέψω για βιοποριστικούς λόγους, ο άντρας μου βγάζει τόσα όσα να περνάμε άνετα. Έχω όμως πτυχίο, ξέρω τρείς γλώσσες και κάνω και μεταπτυχιακό οπότε όλα αυτά δεν τα πάλεψα για να γίνω νοικοκυρά. Όμως φανταζόμουν μια δουλειά διαφορετικη και εξηγούμαι όχι δημόσιο, αυτό το έχω ξεχάσει, απλά να δουλεύω Δευτέρα-Παρασκευή 8.00-18.00 αλλά να εχω κάθε μέρα ένα στανταρ ωράριο, να έχουν και τα παιδιά μου ένα πρόγραμμα, να μπορώ να τα ελέγχω σε αυτές τις επικινδυνες εποχές που ζούμε. Από την άλλη σκέφτομαι ότι και το επάγγελμα του άντρα μου είναι ελεύθερο, προς το παρόν όλα καλά πάνε αλλά στο μέλλον τι γίνεται? Δεν ξέρω έχω μπει σε μεγάλο δίλλημα...

 

 

Αχ βρε κορίτσι μου δεν ξέρω τι να συμβουλέψω. Το καλύτερο είναι να κάτσεις να μεγαλώσεις τα παιδάκια σου. Αλλά απ' την άλλη έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα, με σύζυγο ελεύθερο επαγγελματία, ποτέ δεν ξέρεις τι θα συμβεί στο άμεσο μέλλον. Και εγώ πριν γεννήσω εργαζόμουν. Μόλις γέννησα, κάθισα στο σπίτι γιατί δεν ήθελα να αποχωριστώ το μωρό μου τόσο νωρίς. Τότε η άδεια ήταν μόνο δυο μήνες.

Ο άντρας μου είχε μαγαζί που πήγαινε αρκετά καλά, οπότε δεν υπήρχε πρόβλημα. Μετά από 5 χρόνια όμως όλα άλλαξαν. Τώρα είναι έτοιμος να το κλείσει γιατί δεν βγάζει ούτε τα έξοδά του. Ευτυχώς παίρνουμε δυο ενοίκια και τα καταφέρνουμε προς το παρόν. Αλλά για πόσο θα μας πληρώνουνε κι αυτοί ? Δύσκολη απόφαση :(.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, με πτυχίο πληροφορικής και 3 ξένες γλώσσες κι εγώ και δούλεψα εκεί γιατί σε γραφείο μου έδιναν ψίχουλα, ενώ εκεί πολύ καλό μισθό συν μπόνους. Δεν το μετάνιωσα καθόλου και ούτε το έβλεπα σαν κάτι υποδεέστερο τη στιγμή που είχε έρθει μήνας που είχα πάρει μέχρι και 1000 ευρώ περισσότερα από συμφοιτήτριά μου.

Σου έγραψα τα πράγματα ακριβώς ως έχουν. Δύσκολη δουλειά μεν, πολύ καλά αμοιβόμενη δε. Επίσης είναι σίγουρη. Για να απολύσουν προϊστάμενο θα πρέπει να έχει καταχραστεί το ταμείο να φανταστείς.

 

δεν το βλέπω υποδεέστερο... λέω ότι αφού έχω κάποια προσόντα να τα χρησιμοποιήσω δουλεύοντας ούτε το επάγγελμα της νοικοκυράς βλέπω σαν υποδεέστερο απλά μένουν ανεκμετάλευτα τα πτυχία μου. Το μόνο μειονέκτημα που βρίσκω στην συγκεκριμένη δουλειά είναι ότι μπαίνει σε δεύτερη μοίρα η οικογένεια μου. Σε ευχαριστή πολύ για τις πληροφορίες, ησουν κατατοπιστικότατη.

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσι μου δεν ξέρω τι να συμβουλέψω. Το καλύτερο είναι να κάτσεις να μεγαλώσεις τα παιδάκια σου. Αλλά απ' την άλλη έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα, με σύζυγο ελεύθερο επαγγελματία, ποτέ δεν ξέρεις τι θα συμβεί στο άμεσο μέλλον. Και εγώ πριν γεννήσω εργαζόμουν. Μόλις γέννησα, κάθισα στο σπίτι γιατί δεν ήθελα να αποχωριστώ το μωρό μου τόσο νωρίς. Τότε η άδεια ήταν μόνο δυο μήνες.

Ο άντρας μου είχε μαγαζί που πήγαινε αρκετά καλά, οπότε δεν υπήρχε πρόβλημα. Μετά από 5 χρόνια όμως όλα άλλαξαν. Τώρα είναι έτοιμος να το κλείσει γιατί δεν βγάζει ούτε τα έξοδά του. Ευτυχώς παίρνουμε δυο ενοίκια και τα καταφέρνουμε προς το παρόν. Αλλά για πόσο θα μας πληρώνουνε κι αυτοί ? Δύσκολη απόφαση :(.

 

Αυτήν την αβεβαιότητα του ελεύθερου επαγγέλματος φοβάμαι και εγώ. Εντάξει και εμείς έχουμε δικόμας σπίτι και ένα ενοίκιο που εισοδεύουμε αλλά αυτά δεν φτάνουνε ούτε για τα πάγια έξοδα έτσι και πάει κάτι στραβά με την δουλεία του άντρα μου. Από την άλλη λέω αν παραστεί ανάγκη στο μέλλον τότε να βρώ μία οποιαδήποτε δουλεία αλλά ποιός μου εγγυάται ότι θα την βρω. Ουφ δεν ξέρω πάω να σκάσω βλέπω και τον μπεμπάκο μου που παίζει και σκέφτομαι πώς θα μπορέσω να τον αποχωριστώ τόσες πολλές ώρες.:(:(

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έτσι την φανταζόμουν την κατάσταση όπως ακριβώς την περιγράφεις αλλά έλεγα ότι λόγω του ότι είμαι απαισόδοξη μήπως υπερβάλλω. Αύτη την στιγμή δεν έχω ανάγκη να δουλέψω για βιοποριστικούς λόγους, ο άντρας μου βγάζει τόσα όσα να περνάμε άνετα. Έχω όμως πτυχίο, ξέρω τρείς γλώσσες και κάνω και μεταπτυχιακό οπότε όλα αυτά δεν τα πάλεψα για να γίνω νοικοκυρά. Όμως φανταζόμουν μια δουλειά διαφορετικη και εξηγούμαι όχι δημόσιο, αυτό το έχω ξεχάσει, απλά να δουλεύω Δευτέρα-Παρασκευή 8.00-18.00 αλλά να εχω κάθε μέρα ένα στανταρ ωράριο, να έχουν και τα παιδιά μου ένα πρόγραμμα, να μπορώ να τα ελέγχω σε αυτές τις επικινδυνες εποχές που ζούμε. Από την άλλη σκέφτομαι ότι και το επάγγελμα του άντρα μου είναι ελεύθερο, προς το παρόν όλα καλά πάνε αλλά στο μέλλον τι γίνεται? Δεν ξέρω έχω μπει σε μεγάλο δίλλημα...

 

καλημέρα...με πτυχιο και μεταπτυχιακο και 3 ξένες γλωσσες μήπως εισαι super απαισιοδοξη για να δουλεψεις σε super market.....?δεν το λεω υποτιμητικά αλλά....δυστυχώς ετσι ειναι......μηπως υποτιμας πολυ τα προσωντα σου?

δεν γνωριζω τι πτυχιο έχεις αλλά μηπως να μπορουσες να ασχοληθείς με κάποια μετάφραση σπίτι ή κατι σχετικο....στην αρχή μεχρι να σε μάθουν θα ειναι κάπως δυσκολα...και εφοσον δεν σε πιέζει το οικονομικό θέμα?

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

απλά να δουλεύω Δευτέρα-Παρασκευή 8.00-18.00 ..

 

με δεδομένη την κατάσταση που αναφέρεις ότι ο άντρας σου προς στιγμή είναι καλά, καλύτερα να ψάξεις να βρεις κάτι άλλο...

 

Δύσκολη δουλειά μεν, πολύ καλά αμοιβόμενη δε. Επίσης είναι σίγουρη. Για να απολύσουν προϊστάμενο θα πρέπει να έχει καταχραστεί το ταμείο να φανταστείς.

 

my_kelly έχει διαφορά ο διευθυντής από τον προιστάμενο...Σε πολλά σούπερ "βαφτίζουν" κάποια άτομα προιστάμενο για να μην δικαιούτε υπερωρίες και να κάνει τα πάντα χωρίς να μπορεί να πει και κουβέντα διότι....προιστάμενος...

Επίσης έχει τεράστια διαφορά η πολιτική από σούπερ σε σούπερ...τεράστια..

 

δεν το βλέπω υποδεέστερο... λέω ότι αφού έχω κάποια προσόντα να τα χρησιμοποιήσω δουλεύοντας ούτε το επάγγελμα της νοικοκυράς βλέπω σαν υποδεέστερο απλά μένουν ανεκμετάλευτα τα πτυχία μου. Το μόνο μειονέκτημα που βρίσκω στην συγκεκριμένη δουλειά είναι ότι μπαίνει σε δεύτερη μοίρα η οικογένεια μου. Σε ευχαριστή πολύ για τις πληροφορίες, ησουν κατατοπιστικότατη.

 

sporikos δυστυχώς δεν πιστεύω ότι στο σούπερ θα μπορέσεις να αξιοποιήσεις τα πτυχία σου...

προσωπικά για να επέλεγα σε αυτή τη φάση της ζωής μου κυλιόμενο ωράριο συν Σάββατο θα έπρεπε να είχα τεράστια οικονομική ανάγκη...

Δεν έχω δουλέψει σε σούπερ αλλά ο κουμπάρος μου είναι προιστάμενος σε κάποιο και σε κάποιο άλλο διευθύντρια μια πολύ καλή φίλη...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

my_kelly έχει διαφορά ο διευθυντής από τον προιστάμενο...Σε πολλά σούπερ "βαφτίζουν" κάποια άτομα προιστάμενο για να μην δικαιούτε υπερωρίες και να κάνει τα πάντα χωρίς να μπορεί να πει και κουβέντα διότι....προιστάμενος...

Επίσης έχει τεράστια διαφορά η πολιτική από σούπερ σε σούπερ...τεράστια..

 

Ούτε ο διευθυντής ούτε ο προϊστάμενος πληρώνονται υπερωρίες. Αλλά έχουν διαφορετικούς μισθούς.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε ο διευθυντής ούτε ο προϊστάμενος πληρώνονται υπερωρίες. Αλλά έχουν διαφορετικούς μισθούς.

 

δεν είπα ότι ο διευθυντής πληρώνεται υπερωρίες αλλά σαφέσταστα είναι πολύ καλύτερα από τον προιστάμενο σε συνθήκες....;)

αναφέρθηκα στον προιστάμενο γιατί η κοπέλα που άνοιξε το ποστ αυτή τη θέση της πρότειναν...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

fenaki και DALIA τα έχω σκεφτεί όλα αυτά που λέτε και ακόμα τα σκέφτομαι. Όταν σπούδαζα δεν είχα στο μυαλό μου αυτού του είδους την δουλειά ούτε όταν πριν ένα χρόνο που έδωσα αρκετά χρήματα για το μεταπτυχιακό. Έχω δώσει εξετάσεις σε 3 τραπεζικούς ομίλους στις οποίες συμφωνα με ότι που είπαν οι ίδιοι αρίστευσα στο τέλος όμως προσέλαβαν άτομα με πολύ λιγότερα προσόντα από τα δικά μου για ευνόητους λόγους.

 

όχι δεν έχω ανάγκη να δουλέψω προς το παρόν και ντρέπομαι που το λέω γιατί κάποιο άλλοι δίπλα μου δεν έχουν να φάνε και λέω ότι ίσως είναι πιο δίκαιο να δωθεί οι δουλεία σε κάποιον από αυτούς. Όμως είναι και αυτό το αρνητικό απαισιόδοξο κλίμα για το μέλλον στα εργασιακά που συντηρείται τον τελευταίο καιρό από τα κανάλια, τις εφημερίδες, τα συμφέροντα που με επηρεάζει και λέω αν η δουλειά του άντρα μου πιάσει πάτο τι θα γίνουμε. Καλή ΄και χρυσή η ακίνητη περιούσία αλλά στην πραγματικότητα δεν σου εξασφαλίζει τίποτα.

 

Όσες απόψεις αν εκφράστηκαν ήταν και δικές μου σκέψεις. Ζήτησα την γνώμη σας μήπως υπερισχύσει μια μόνο άποψη και με βοηθήσει στην επιλογή μου. Σας ευχαριστώ όλες.

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να προσθέσω επίσης ότι μου είπαν για εξάωρο και ότι οι υπόλοιπες ώρες θα πληρώνονατι σαν υπερωρίες. Να μην ελπίζω ότι θα τις πληρωθώ?

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν έχω ανάγκη να δουλέψω προς το παρόν και ντρέπομαι που το λέω γιατί κάποιο άλλοι δίπλα μου δεν έχουν να φάνε και λέω ότι ίσως είναι πιο δίκαιο να δωθεί οι δουλεία σε κάποιον από αυτούς.

 

και μόνο που το σκέφτεσαι φαίνεται ότι είσαι αξιόλογος άνθρωπος...

δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να ντρέπεσαι για κάτι...

Υπό τις συνθηκες που περιγράφεις δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να πας σε αυτή τη δουλειά από τη στιγμή που έχεις το χρόνο να το ψάξεις...

Βασικά δεν ξέρω και τι ηλικές έχουν τα παιδιά...

Σκέψου ότι κάποια στιγμή που θα πάνε σχολείο θα αναγκάζεσαι να μην τα βλέπεις καθόλου και να μην συμμετέχεις στο διάβασμα, εξωσχολικές δραστηριότητες κ.τ.λ.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

να προσθέσω επίσης ότι μου είπαν για εξάωρο και ότι οι υπόλοιπες ώρες θα πληρώνονατι σαν υπερωρίες. Να μην ελπίζω ότι θα τις πληρωθώ?

 

αυτό δεν το ξέρω...αλλά λογικά αφού πας με συμφωνία θα τις πάρεις....

Και αν επιτρέπεται πόσα λεφτά για 6 μέρες τη βδομάδα σου είπαν ?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

και μόνο που το σκέφτεσαι φαίνεται ότι είσαι αξιόλογος άνθρωπος...

δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να ντρέπεσαι για κάτι...

 

Υπό τις συνθηκες που περιγράφεις δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να πας σε αυτή τη δουλειά από τη στιγμή που έχεις το χρόνο να το ψάξεις...

Βασικά δεν ξέρω και τι ηλικές έχουν τα παιδιά...

Σκέψου ότι κάποια στιγμή που θα πάνε σχολείο θα αναγκάζεσαι να μην τα βλέπεις καθόλου και να μην συμμετέχεις στο διάβασμα, εξωσχολικές δραστηριότητες κ.τ.λ.

 

ένα παιδάκι έχω και είναι 9 μηνών αλλά θέλω να κάνω και δεύτερο. Αυτό με το σχολείο το σκέφτηκα και εγώ΄και ο άντρας μου. Και λέω τώρα δεν υπάρχει ανάγκη αν υπάρξει στο μέλλον τότε να κάνω ότι δουλεία και αν χρειαστεί με όποιο τίμημα αλλά έχω και τους γονείς μου που με γεμίζουν φοβίες και ενοχες του τύπου : υπάρχουν παιδιά στην Αθήνα με μεταπτυχιακό που δουλεύουν ταξί, οι εποχές είναι δύσκολες δεν υαρχουν πλέον "καλές" δουλειές γι΄αυτο σκύψε το κεφάλι, αν σε χωρίσει ο άντρας σου τι θα γίνει και άλλα πολλά.

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

αυτό δεν το ξέρω...αλλά λογικά αφού πας με συμφωνία θα τις πάρεις....

Και αν επιτρέπεται πόσα λεφτά για 6 μέρες τη βδομάδα σου είπαν ?

 

Δεν ρώτησα... βλακεία μου... αλλά σκέφτηκα να μην ρωτήσω από την πρώτη κουβέντα

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

οπότε ένας λόγος παραπάνω για να ψάξεις να βρεις κάτι που μπορείς να κάνεις απο το σπίτι....τώρα ετσι ώστε αν τα πράγματα πάνε στραβά να μπορεις να συνησφέρεις........

σίγουρα θα υπάρχει κάτι που μπορεις να κάνεις......και μην κοιτάς αποκλειστικά πάνω στον κλάδο σου....κοίτα το σφαιρικά.....κακά τα ψέματα αξιοκρατικά δυσκολα βρισκεις αυτο που θέλεις.....και πάλι αν το προσπαθίσεις θέλει πολλά χρόνια προυπηρεσια κάποιες τυχόν γνωριμίες.....που εγω προσωπικά δεν πιστευω σε αυτά γιατι απλά δεν μου έτυχε να με βοηθησει κάποιος.

βρες μια καινοτομία...κάτι που λειπει απο την περιοχη σας......και φροντισε να το κάνεις επάγγελμα......

αν δεν μπορείς να βρεις.....κατι νεο...από οτι κατάλαβα οι σπουδές σου έχουν να κάνουν με τα χρηματοοικονομικά.....οπότε βρες μια εταιρεια και δουλεψε αρχικα για την εμπειρια και μετα βλέπεις....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

οπότε ένας λόγος παραπάνω για να ψάξεις να βρεις κάτι που μπορείς να κάνεις απο το σπίτι....τώρα ετσι ώστε αν τα πράγματα πάνε στραβά να μπορεις να συνησφέρεις........

σίγουρα θα υπάρχει κάτι που μπορεις να κάνεις......και μην κοιτάς αποκλειστικά πάνω στον κλάδο σου....κοίτα το σφαιρικά.....κακά τα ψέματα αξιοκρατικά δυσκολα βρισκεις αυτο που θέλεις.....και πάλι αν το προσπαθίσεις θέλει πολλά χρόνια προυπηρεσια κάποιες τυχόν γνωριμίες.....που εγω προσωπικά δεν πιστευω σε αυτά γιατι απλά δεν μου έτυχε να με βοηθησει κάποιος.

βρες μια καινοτομία...κάτι που λειπει απο την περιοχη σας......και φροντισε να το κάνεις επάγγελμα......

αν δεν μπορείς να βρεις.....κατι νεο...από οτι κατάλαβα οι σπουδές σου έχουν να κάνουν με τα χρηματοοικονομικά.....οπότε βρες μια εταιρεια και δουλεψε αρχικα για την εμπειρια και μετα βλέπεις....

 

που να βρεθεί εταιρεία στην επαρχία...η επαρχία φυτοζωεί...μόνο οι καφετέριες είναι γεμάτες γιατί μόνο αυτην την διασκέδαση σηκώνει η τσέπη του έλληνα πια. Αυτό που προτεινεις για κάτι διαφορετικό το έχω σκεφτει άλλα φοβάμαι το ρίσκο. Σε ευχαριστώ πάντως γιατί μου ΄δείχνεις μια πιο αισιόδοξη άποψη του θέματος και εγώ σαν χαρακτήρας είμαι απαισιόδοξη όπως θα καταλάβατε άλλωστε:wink:

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

ένα παιδάκι έχω και είναι 9 μηνών αλλά θέλω να κάνω και δεύτερο. Αυτό με το σχολείο το σκέφτηκα και εγώ΄και ο άντρας μου. Και λέω τώρα δεν υπάρχει ανάγκη αν υπάρξει στο μέλλον τότε να κάνω ότι δουλεία και αν χρειαστεί με όποιο τίμημα αλλά έχω και τους γονείς μου που με γεμίζουν φοβίες και ενοχες του τύπου : υπάρχουν παιδιά στην Αθήνα με μεταπτυχιακό που δουλεύουν ταξί, οι εποχές είναι δύσκολες δεν υαρχουν πλέον "καλές" δουλειές γι΄αυτο σκύψε το κεφάλι, αν σε χωρίσει ο άντρας σου τι θα γίνει και άλλα πολλά.

 

αυτο δεν ειναι ενοχές απλά θέλουν οι γονείς σου να εισαι μια χειραφετημένη γυναικα.....αλλά δεν συμφωνώ....και να σου πω γιατι...αν εισαι πχ θεολογος και κάνεις και μετα πτυχιακό....ειναι λογικο....να δουλεψεις ταξι...όχι πως δεν υπάρχουν και άλλες περιπτωσεις....όπως μαθηματικοι και αλλες ειδικοτητες....ειναι κατά ποσο άμεση αναγκη εχεις για δουλειά......όταν δεν έχεις να φας ναι συμβιβάζεσαι και κάνεις τα πάντα....

εγω πλεον δεν λεω πως εχω μεταπτυχιακό γιατι δεν μου χρησιμεψε σε κάτι....απλά το πήρα για να αναίβω ενα σκαλί.....απλά΄είναι ένα κομμάτι χαρτι που δεν με έκανε καλυτερη στην δουλεια μου απλά έπρεπε να είμαι ανταγωνιστικη.....και να το γράφω με φαρδια πλατιά γραμματα στο βιογραφικο μου.....είμαι όμως περίφανη που το πληρωσα μονη μου.

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

που να βρεθεί εταιρεία στην επαρχία...η επαρχία φυτοζωεί...μόνο οι καφετέριες είναι γεμάτες γιατί μόνο αυτην την διασκέδαση σηκώνει η τσέπη του έλληνα πια. Αυτό που προτεινεις για κάτι διαφορετικό το έχω σκεφτει άλλα φοβάμαι το ρίσκο. Σε ευχαριστώ πάντως γιατί μου ΄δείχνεις μια πιο αισιόδοξη άποψη του θέματος και εγώ σαν χαρακτήρας είμαι απαισιόδοξη όπως θα καταλάβατε άλλωστε:wink:

 

κοίτα πρεπει να σκεφτεσαι θετικά....για παραδειγμα εγω πως σκεφτομαι....απλά δεν έχω κεφαλαιο να κάνω το οτιδηποτε....

λοιπόν τι ειναι αυτο που λειπει απο την περιοχή σου...και ο άλλος όμως θα πληρώσει για να το έχει....γιατι του ειναι απαραίτητο.....

πχ αν μένεις σε χωριο....ή κωμοπολη....αν υπάρχει έστω και μια μικρη τοπική αγορά.....βρες κάτι να πουλάς.....πχ παιδικά ρουχαλάκια εσωρουχα πιπιλες ....και εννοω τα πολυ μωρουδιακα...ή παιδικές κάλτσες....

το έχω προτεινει και σε μια πολυ καλη μου φιλη και παλιά συνάδελφο και ηδη το έχει δρομολογίσει.....εχει πάει στην πολη που γεννηθηκε....ενω αρχικα ειχε σοβαρο θέμα με το κεφάλαιο τελικά βρηκε μια λυση με τους γονείς της.....διαμόρφωσε ενα χωρο στο πατρικο της στην πυλωτη το έκανε μαγαζι....βρήκε και ένεν ξεχασμενο φιλο της που την βοηθησε....και ξεκινησε σιγα σιγα....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

fenaki σε ευχαριστώ πολύ για την μετάδοση θετικής ενέργειας. Μακάρι αυτά που λες να μου τα έλεγαν και οι γονείς μου. Η απόφαση που πρέπει να πάρω είναι αρκετά σοβαρή με επιπτώσεις στο μέλλον της οικογένειας μου ( είτε δεχτώ την εργασία είτε όχι) και θα ήθελα να είχα με το μέρος μου τους δικούς μου ανθρώπους ( γιατί στην ουσία να αρνηθώ θέλω) που δυστυχώς δεν τους έχω και μάλλον αυτό με ενοχλεί περισσότερο και μου δημιουργεί περισσότερη ανασφάλεια και απαισιοδοξία. Για να μην το αναλύσω περισσότερο και βγω εκτος θέματος σας ευχαριστώ για άλλη μια φορά όλες για τις συμβουλές σας και τις πληροφορίες.

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...