Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΔΕΙΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ SOS


Recommended Posts

Ελειψα απο την δουλεια μου μια μερα λογω ασθενειας και τους εφερα χαρτι απο δημοσιο νοσοκομειο και δεν μου το δεχονται μου ζητανε χαρτι ΙΚΑ διαοφρετικα θα μου την χρεωσουνε σαν αδεια πηγα στον οικογενοιακο γιατρο του ΙΚα και δεν μου δινει με προγενεστερη ημερομηνια φυσικα και μου ειπε οτι υπαρχει νομος που πρεπει ναμου το δεχτουνε μου εδειξε ενα ΦΕΚ που το λεει το κακο ειναι οτι εγω πανω στην συγχηση μου εκεινη την ωρα δεν κρατησα τον αριθμο του ΦΕΚ και σημερα δεν τον βρισκω λογω οτι εχουν απεργια σας παρακαλω μηπως ξερει κανεις κατι παραπανω να με βοηθηση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


απ' ό,τι μου λέει εδώ η συνάδερφος της μισθοδοσίας, να πας το χαρτί του νοσοκομείου στον ελεγκτή του ικα, αν σου το σφραγίσει δεν μπορούν να μη σου το δεχτούν, πάντως μόνο από τον κύριο ασφαλιστικό σου φορέα μπορείς να πάρεις αναρρωτική και ορθώς δε σου το δέχονται από το νοσοκομείο, απλά όταν ήσουν εκεί έπρεπε να πας και στο γιατρό του ικα που συνήθως υπάρχει σε όλα τα δημοσια νοσοκομεία... απλά δεν το ήξερες... επίσης να ξέρεις ότι αν τελικά σου το δεχτούν θα πληρωθείς το μισό ημερομίσθιο από τον εργοδότη... :-(

eNortjKzUjIyMjA2tVSyBlwwFW8C0g,,43.pngeNortjKzUjIyMjA2M1CyBlwwFVgCyg,,70.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν το καταλαβαινω αυτο εγω δλδ αν καποιος αρρωστηση και μπει στο νοσοκομειο πρεπει να παει να βρει γιατρο του ΙΚα για να μην χρεωθει αδεια δεν μιλαγε για ιδιωτικο νοσοκομειο αλλα για δημοσιο δεν μπορω να τα καταλαβω εγω αυτα

Link to comment
Share on other sites

Δεν το καταλαβαινω αυτο εγω δλδ αν καποιος αρρωστηση και μπει στο νοσοκομειο πρεπει να παει να βρει γιατρο του ΙΚα για να μην χρεωθει αδεια δεν μιλαγε για ιδιωτικο νοσοκομειο αλλα για δημοσιο δεν μπορω να τα καταλαβω εγω αυτα

 

Nαι έτσι είναι...παλιά είχα νοσηλευτεί σε δημ.νοσοκομείο και μετά πήγε η μητέρα μου στο ΙΚΑ και έγραψε την άδεια...

Πάντως αυτό που σου είπαν είχαν δίκιο...δεν ισχύει η άδεια του νοσοκομείου..

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

μέσα σε κάθε δημόσιο ή ιδιωτικό νοσοκομείο υπάρχει ένας γιατρός του ικα ακριβώς γι'αυτόν το λόγο, είναι λογικό όμως να χρειάζεται χαρτί από τον ασφαλιστικό μας φορέα, ο εργοδότης για την ημέρα που έλειψες θα πληρώσει διαφορετικές εργοδοτικές εισφορές από αυτές που θα πλήρωνε αν ήσουν στη δουλειά, για να είναι κατοχυρωμένος πρέπει να έχει το χαρτί του ικα, το πρόβλημα είναι ότι δε μας φτάνουν όλα τα άλλα, δεν έχουμε και τη σωστή ενημέρωση και ταλαιπωρούμαστε επιπλέον...αν το ήξερες θα πήγαινες την ίδια κιόλας μερα να βρεις το γιατρό του ικα και να σου γράψει την άδεια...δυστυχώς και οι γιατροί δεσμεύονται και δεν τους επιτρέπεται να γράψουν για προγενέστερη ημερομηνία...μόνο με τον ελεγκτή του ικα ισως να βρεις κάποια άκρη...δοκίμασε στο ικα της περιοχής σου...

eNortjKzUjIyMjA2tVSyBlwwFW8C0g,,43.pngeNortjKzUjIyMjA2M1CyBlwwFVgCyg,,70.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μέσα σε κάθε δημόσιο ή ιδιωτικό νοσοκομείο υπάρχει ένας γιατρός του ικα ακριβώς γι'αυτόν το λόγο,

 

σε εφημερεύον νοσοκομείο που βρίσκεις τον γιατρό του ασφαλιστικού σου τομέα ?

 

είναι λογικό όμως να χρειάζεται χαρτί από τον ασφαλιστικό μας φορέα, ο εργοδότης για την ημέρα που έλειψες θα πληρώσει διαφορετικές εργοδοτικές εισφορές από αυτές που θα πλήρωνε αν ήσουν στη δουλειά,

 

αυτό συμβαίνει όταν οι μέρες ασθενείας είναι πάνω από 3

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο μου είχε συμβεί και εμένα πριν από μερικά χρόνια.....δεν δέχονται χαρτί από δημόσιο νοσοκομείο παρά μόνο από το ΙΚΑ (μιλάμε για ασφαλισμένους του ΙΚΑ). Είναι όπως τα περιγράφει η mariathalis. Σε περίπτωση νοσηλείας δεν ξέρω τι διαδικασία υπάρχει, νομίζω δηλώνεις στο ΙΚΑ ότι νοσηλευτηκες μέσα σε κάποιο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. Από ότι κατάλαβα δε νοσηλεύτηκες ή κάνω λάθος;

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι και εμένα έτσι ακριβώς ειναι και εγώ που νοσηλευτηκα 2μέρες σε νοσοκομειο στρατιωτικο το χαρτι δεν τους κάλυπτε και χρειάζοταν χαρτι απο το Ικα οπότε αντί να τρέχω για την όλη διαδικασία απλά χρεώθηκα 2μέρες άδεια και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

συγγνώμη, έχεις δίκιο dalia οι εργοδοτικές εισφορές προς το ταμείο καταβάλλονται κανονικά, αλλά ο εργαζόμενος θα πληρωθεί μισό ημερομίσθιο για κάθε μέρα μέχρι τις τρεις οπότε για να το κάνει αυτό ο εργοδότης οφείλει να είναι και πάλι καλυμμένος... για το άλλο σου ερώτημα αν κατάλαβα εννοείς αν πάει κανείς σε διανυκτερεύον, που θα βρει τη νύχτα γιατρό του ικα, αυτό δεν το γνωρίζω φαντάζομαι κατατοπίζεται κανείς μέσα στο νοσοκομείο εφόσον τον αναζητήσει...

eNortjKzUjIyMjA2tVSyBlwwFW8C0g,,43.pngeNortjKzUjIyMjA2M1CyBlwwFVgCyg,,70.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλημερα, σας εχω καινουργια ερωτηση, ελειψα ΜΙΑ ημερα απο την δουλεια μου λογω ασθενειας και τους εφερα χαρτι ΙΚΑ και μου λενε οτι παρολα αυτα θα μου την αφαιρεσουν απο την αδεια γιατι μια ημερα λεει δεν μετραει και τους απαντω μα καλα τοτε γιατι ετραχα στο ΙΚΑ και μου ειπαν για να αποδειξω οτι δεν την εκανα κοπανα, ισχυει αυτο ?

θα μου αφαιρεσουν αδεια παρολο που εφερα χαρτι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...