Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πώς θα την προετοιμάσω για τον ερχομό των διδύμων;


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και σε όλες.Σας παρακολουθώ καιρό και με έχετε βοηθήσει σε πολλές απορίες.Έχω ένα κοριτσάκι 2 ετών και περιμένουμε διδυμάκια.Η μικρή είναι το επίκεντρο όχι μόνο της δικής μας προσοχής αλλά και όλου του συγγενικού και φιλικού μας κύκλου.Φοβάμαι πως θα είναι δύσκολο να δεχτεί τα αδερφάκια της.Τι μου προτείνετε να κάνω για να βοηθήσω την κατάσταση και να μην την κάνω να νιώσει <<στο περιθώριο>>;

Κάθε άποψη δεκτή.Ευχαριστώ

Μαρίλια 18/2/08

dev183pr___.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η κορη μου η μεγαλη με τα διδυμα εχουν 2 χρονια διαφορα και 1 μηνα. Της ειπαμε οτι θα αποκτησει αδερφακια ..οπως αν αποκτουσε αδερφακι

Την προετοιμασα λεγοντας οτι τα μωρακια εχουν αναγκη απο γαλατακι υπνο και αγκαλιτσες για να μεγαλωσει οπως καναμε στην ιδια και της εδειχνα πολλες φωτο απ την δικη μπεμπε ηλικια και επισης πολλα βιντεο που ηταν μωρο ...

Δεν ειχαμε κανενα απολυτως θεμα... και ισα ισα θεωρω επειδη ηταν δυο ....δεν ειχα αναγκηνα ζηλεψει...

Βεβαια προσεξαμε πολυ και τις δικες μας κινησεις αλλα και των παππουδων γιαγιαδων γι ανα μην δημιουργησουμε εμεις ζηλεια

Με το καλο

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Αφροδίτη για την απάντηση.

Και τα δικά μου 2 χρόνια και κάτι μήνες θα έχουν διαφορά.

Ελπίζω να τα πάμε και εμείς τόσο καλά αν και το φοβάμαι πολύ

Μαρίλια 18/2/08

dev183pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου maman. Έχω να σου προτείνω κάτι που πιστεύω ότι θα αρέσει και στη μικρούλα σου. Όταν με το καλό γεννηθούν τα διδυμάκια, να τη βάλεις να συμμετέχει στο μεγάλωμά τους κατά κάποιο τρόπο.

Δηλαδή να την αφήνεις με τη δική σου βοήθεια να παίρνει το ένα μωρό αγκαλιά. Να την αφήνεις (πάντα με καθοδήγηση) να κρατάει το μπουκάλι όταν πίνουν γάλα, ή να τους βάζει λίγη από την κρέμα στην αλλαγή πάνας.

Ίσως έτσι αισθανθεί ότι αυτά τα μωρά δεν ήρθαν να διεκδικήσουν τη βασιλεία στην αγάπη των γονιών. Επίσης, μάλλον θα αντιληφθεί το πόση και πόσο συχνή είναι η φροντίδα ενός γονιού στα νεογέννητα, και δεν θα παραπονεθεί και πολύ ότι της στερείτε μέρος του χρόνου σας.

Τέλος, κατά τη γνώμη μου αυτός είναι και ένας τρόπος για να δεθεί περισσότερο μαζί τους.

Σου εύχομαι καλή εγκυμοσύνη και φυσικά με το καλό να κρατήσεις γερά τα μωράκια σου.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Eviri πολύ ωραίο αυτό που μου προτείνεις,δεν το είχα σκεφτεί κάν!!

Έτσι όπως το θέτεις,φαντάζομαι πως θα βοηθήσει την μικρούλα μου να καταλάβει κάποια πράγματα.Σίγουρα περισσότερα απ'το να μην έχει καθόλου επαφή με τα μωρά.Έτσι θα νιώσει περισσότερο τον ρόλο της μεγάλης αδερφής

Σήμερα της αγόρασα ένα βιβλιαράκι που έχει ως θέμα την προετοιμασία του παιδιού για το νέο αδερφάκι.Είναι για μεγαλύτερα παιδιά και λέω να ξεκινήσουμε να το διαβάζουμε μαζί,με κάποιες παραλλαγές :lol: Έχει και ωραία εικονογράφηση που θα την βοηθήσει.

Ελπίζω να της αρέσει και να κάνουμε μια καλή προσέγγιση για αρχή!!

Οποιαδήποτε άλλη άποψη δεκτή...

Μαρίλια 18/2/08

dev183pr___.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ χάρηκα maman που σου άρεσε η πρότασή μου. Να ξέρεις πάντως ότι είναι δοκιμασμένη. Βέβαια τα δικά μου παιδιά έχουν 10 χρόνια διαφορά.

Όταν πλησίαζε η δεύτερη γέννα υποσχέθηκα στη μεγάλη ότι θα είναι ο πρώτος άνθρωπος - μετά από μένα - που θα κρατήσει το μωρό μας στην αγκαλιά του. Εκείνη το πίστεψε και δεν φαντάζεσαι πώς ένιωσε! Αργότερα της άρεσε φοβερά να την φροντίζει σε όλα και πίστεψέ με το μόνο που δεν έκανε ήταν να τη θηλάσει. Σε όλα τα άλλα συμμετείχε ενεργά.

Τώρα που πέρασαν 8 χρόνια από τότε η μεγάλη αισθάνεται και λίγο σαν μανούλα απέναντι στη μικρή.

Επίσης, θα μπορούσατε να φέρετε δύο δωράκια για τη μεγάλη, την ημέρα που θα έρθουν τα δίδυμα από το νοσοκομείο και να της πείτε ότι της τα φέρνουν τα καινούργια μωράκια.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Αχου μωρέ,πολύ στοργική αδερφούλα η κόρη σου!!

Κάτι σαν δώρο απο τα μωρά δηλ.;Το έχω ακούσει και απο γνωστές που το έκαναν και έπιασε

Μαρίλια 18/2/08

dev183pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι στοργική και αγαπάει πολύ τη μικρή. Όταν πρωτοήρθαμε στη χώρα που βρίσκομαι τώρα, (Σαουδική Αραβία) το σπίτι είχε 3 κρεβατοκάμαρες. Η μεγάλη ζήτησε να μεταφέρουμε το κρεβάτι της μικρής στή δική της και να το κολλήσουμε δίπλα δίπλα.

Είναι ευτυχία και απόλαυση το βράδυ που πάνε για ύπνο να τις ακούς να χασκογελάνε και να ψιθυρίζουν και να χαϊδεύει η μία την άλλη σαν τα γατάκια.

Βέβαια η δική σου είναι μικρούλα για να φέρεται με μητρική στοργή στα μωρά ακόμη και αργότερα. Αλλά βοηθώντας σε να τα μεγαλώσετε θα καταλάβει και τη δική της σημαντικότητα και δε θα της φανεί ότι την παραμελείτε (όπως συνήθως νιώθουν τα μικρά παιδάκια) γιατί την ώρα που θα ασχολείστε εσείς με τα μωρά θα ασχολείται κι εκείνη.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

mamam, κι εγω εδω.Οπως και η eviri, εχω εμπειρια εφοσον και τα δικα μου ειναι μεγαλα πλεον. Εξου και ο χρονος που εχω για το phorum. Συμφωνω με την ιδεα της συμμετοχης του μεγαλυτερου παιδιου στη φροντιδα των μικροτερων.Εκτος απο την επαφη που θα εχει μαζι τους, η μεθοδος προσφερει ασφαλη απασχοληση για το μεγαλυτερο καθως θα ειναι διπλα μας την ωρα που απασχολουμαστε με τη φροντιδα των αλλων. Επισης σημαντικη ειναι και η προσφορα βοηθειας του γιατι <αλλο 2 χερια και αλλο 4>. Ομως ποτε μην ξεχνας να του/της αφιερωνεις αποκλειστικο χρονο όταν πχ.κοιμουνται τα μικρα, γιατι η διαφορετικη ηλικια του/της εχει αλλες απαιτησεις και δεν πρεπει να τον/την <φρεναρεις> γυρνωντας τον/την στην πολυ μπεμπε ηλικια. Σου ευχομαι τα καλυτερα. Τα λεμε...

Link to comment
Share on other sites

eviri, Πολυ εξωτερικο βρε κοπελα μου. Οταν βρεθεις στην πατριδα, ελα και προς τα βορεια να σε γνωρισουμε. Αν κρινω απο αυτα που διαβαζω, εισαι πολυ αξιολογο ατομο και πολυ καλη μητερα. Να σε εχει ο Θεος παντα καλα.

Υ.Γ. Ετσι για να μη ξεχναμε και το Θεο μας (τον όποιο Θεο πιστευει η καθεμια μας) γιατι καλες οι συμβουλες του phorum αλλα αν δεν εχουμε πιστη ολα ειναι ανωφελα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου maman. Έχω να σου προτείνω κάτι που πιστεύω ότι θα αρέσει και στη μικρούλα σου. Όταν με το καλό γεννηθούν τα διδυμάκια, να τη βάλεις να συμμετέχει στο μεγάλωμά τους κατά κάποιο τρόπο.

Δηλαδή να την αφήνεις με τη δική σου βοήθεια να παίρνει το ένα μωρό αγκαλιά. Να την αφήνεις (πάντα με καθοδήγηση) να κρατάει το μπουκάλι όταν πίνουν γάλα, ή να τους βάζει λίγη από την κρέμα στην αλλαγή πάνας.

Ίσως έτσι αισθανθεί ότι αυτά τα μωρά δεν ήρθαν να διεκδικήσουν τη βασιλεία στην αγάπη των γονιών. Επίσης, μάλλον θα αντιληφθεί το πόση και πόσο συχνή είναι η φροντίδα ενός γονιού στα νεογέννητα, και δεν θα παραπονεθεί και πολύ ότι της στερείτε μέρος του χρόνου σας.

Τέλος, κατά τη γνώμη μου αυτός είναι και ένας τρόπος για να δεθεί περισσότερο μαζί τους.

Σου εύχομαι καλή εγκυμοσύνη και φυσικά με το καλό να κρατήσεις γερά τα μωράκια σου.

 

αγαπητη φίλη θα συμφωνησω μαζι σου !!!

 

Οταν γεννηθηκαμε η αδερφη μου κ εγω (διδυμουλες ομοζυγωτικες :mrgreen: )

ο αδερφος μας ηταν 3 ετων....η μητερα μου εκανε οσα περιγραφεις!!!

 

οταν μας εκανε μπανιο τον εβαζε να κραταει τα μπουρνουζια για να μην κρυωσουν τα μωρα , τον εβαζε να μας σκουπιζει απαλα...(του εδειχνε τον τροπο) , να μας χτενιζει .Ηταν παρον οταν μας κοιμιζε και τον εβαζε ''ΥΠΕΥΘΥΝΟ'' να κανει παρατηρηση σε οποιον εκανε φασαρια στο σπιτι για να μην ξυπνησουμε , οταν κλαιγαμε ηταν υπευθυνος να μας λεει τραγουδακια και να φερνει παιχνιδακια μπροστα μας (λουτρινα κουκλακια κτλ) για να μας κανει να χαμογελασουμε ...κτλ κτλ....όλα τα παραπάνω τον εκαναν να μην αισθανθει παραγκωνισμενος απο 2 μωρα και ταυτοχρονα τον εκαναν να δεθει πολυ μαζι μας και να μας δεχτει και να μας αγαπησει !!!!

 

με το καλο να κρατησεις στην αγκαλια σου τα μωρακια σου !!! :D

Link to comment
Share on other sites

georgiamami σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Επίσης συμφωνώ μαζί σου στο θέμα της πίστης. Εξάλλου πρώτα στο Θεό ή σε κάποιον προστάτη άγιο δεν προστρέχουμε όταν έχουμε κυρίως προβλήματα υγείας;

Κι Εκείνος είναι πάντα εκεί αρωγός μας, αρκεί να του το ζητήσουμε.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...