Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Α΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ


Guest ΕΛΙ

Recommended Posts

Η κορη μου θα παει φέτος πρώτη δημοτικού.

Θα ηθελα να κατεβασω από το ιντερνετ τα βιβλια

της πρωτης δημοτικου και οτι αλλο βοηθημα θα μου

ειναι χρησιμο για να την προετοιμαζω στο σπιτι

Μήπως ξερετε κάποια σχετική ιστοσελίδα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τα βιβλία νομίζω πως είναι του ΟΕΔΒ, άρα αν ψάξεις όλο και κάτι θα βρεις στο: http://www.oedb.gr:8080/portal

Ρίξε μια ματιά σε αυτή τη διεύθυνση: http://www.oedb.gr:8080/oedvLibrary/user/results.zul?type=1&category=1

 

Δεν ξέρω για την Ά Δημοτικού, αλλά γενικώς σχολικά βιβλία έχει και στο (Παιδαγωγικό Ινστιτούτο): http://www.pi-schools.gr/

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Η κορη μου θα παει φέτος πρώτη δημοτικού.

Θα ηθελα να κατεβασω από το ιντερνετ τα βιβλια

της πρωτης δημοτικου και οτι αλλο βοηθημα θα μου

ειναι χρησιμο για να την προετοιμαζω στο σπιτι

Μήπως ξερετε κάποια σχετική ιστοσελίδα;

 

Αγαπητή Έλι και μαμάδες απ'όλα τα πρωτάκια μας καλησπέρα.

Κι εμένα φέτος η κορούλα μου θα πάει Α΄δημοτικού και έχω φοβερό άγχος να πω την αλήθεια.Όμως όταν ρώτησα την νηπιαγωγό μας πως μπορώ να τη βοηθήσω και τι πρέπει οπωσδήποτε να ξέρει με όλο το θάρρος που μου έιχε γέλασε μαζί μου και με καθησύχασε λέγοντας ότι κανείς δεν πρόκειται να πιέσει τα πρωτάκια και πως μέχρι τα Χριστούγεννα απο μόνα τους θα'χουν βρει το ρυθμό τους και θα έχουν ήδη αρχίσει να γράφουν και να διαβάζουν.Επίσης μου σύστησε 'οταν διαβάζουμε κάποιο βιβλίο να ρωτώ πράγματα όπως "ΑΠΟ ΠΟΙΟ ΓΡΑΜΜΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΑΥΤΗ Η ΛΕΞΗ" ή στη συνέχεια να τη βοηθάω να συλλαβίζει σιγά σιγά και χωρις πίεση σαν παιχνίδι.Μήπως λοιπόν γλυκιά μου αγχώθηκαμε λίγo παραπάνω, το καλοκαίρι σε λίγες μέρες τελειώνει, αυτά θα είναι τα τελευταία μας μπάνια και οι βόλτες στις παραλίες και οι ξέχνοιaστες στιγμές γιατί να μην τα χαρούμε.Επίσης έχουμε τόσα άλλα να προετοιμάσουμε - καινούργια τσάντα,ρούχα γραφείο,βιβλιοθήκη - δεν είναι αρκετά για τώρα και πιο ευχάριστα...Λοιπόν κορίτσια προτείνω να χαλαρώσουμε και να μπούμε με καλή διάθεση στα νέα μας καθήκοντα.Τί λέτε κι εσείς?

Γιαννούλα:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητή Έλι και μαμάδες απ'όλα τα πρωτάκια μας καλησπέρα.

Κι εμένα φέτος η κορούλα μου θα πάει Α΄δημοτικού και έχω φοβερό άγχος να πω την αλήθεια.Όμως όταν ρώτησα την νηπιαγωγό μας πως μπορώ να τη βοηθήσω και τι πρέπει οπωσδήποτε να ξέρει με όλο το θάρρος που μου έιχε γέλασε μαζί μου και με καθησύχασε λέγοντας ότι κανείς δεν πρόκειται να πιέσει τα πρωτάκια και πως μέχρι τα Χριστούγεννα απο μόνα τους θα'χουν βρει το ρυθμό τους και θα έχουν ήδη αρχίσει να γράφουν και να διαβάζουν.Επίσης μου σύστησε 'οταν διαβάζουμε κάποιο βιβλίο να ρωτώ πράγματα όπως "ΑΠΟ ΠΟΙΟ ΓΡΑΜΜΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΑΥΤΗ Η ΛΕΞΗ" ή στη συνέχεια να τη βοηθάω να συλλαβίζει σιγά σιγά και χωρις πίεση σαν παιχνίδι.Μήπως λοιπόν γλυκιά μου αγχώθηκαμε λίγo παραπάνω, το καλοκαίρι σε λίγες μέρες τελειώνει, αυτά θα είναι τα τελευταία μας μπάνια και οι βόλτες στις παραλίες και οι ξέχνοιaστες στιγμές γιατί να μην τα χαρούμε.Επίσης έχουμε τόσα άλλα να προετοιμάσουμε - καινούργια τσάντα,ρούχα γραφείο,βιβλιοθήκη - δεν είναι αρκετά για τώρα και πιο ευχάριστα...Λοιπόν κορίτσια προτείνω να χαλαρώσουμε και να μπούμε με καλή διάθεση στα νέα μας καθήκοντα.Τί λέτε κι εσείς?

 

συμφωνώ !!δεν υπάρχει λόγος να αγχωνόμαστε...η κόρη μου του χρόνου θα πάει α' δημοτικού και ξέρει να διαβάζει πολύ καλά και να γράφει μέτρια...δεν της έδειξα ποτέ παρά μόνο απαντούσα στις ερωτήσεις της...όλη την ώρα ρωτούσε "πώς διαβάζεται αυτό το γράμμα μαζί με αυτό" κ.τ.λ....βέβαια είχε πάντα περιέργεια και πάντα με βλέπει με βιβλία(είμαι φιλόλογος)..

ο γιος μου είναι 11 χρονών τώρα και άριστος μαθητής αλλά όταν πήγε στην α' δημοτικού δεν ήξερε να διαβάζει τίποτα και έγραφε μόνο το όνομα του..είχα την ίδια στάση που έχω με την κόρη μου..δεν έγινε και τίποτα..μια χαρά τα κατάφερε κι εκείνος, μια χαρά θα τα καταφέρει κι η μικρή..

ψυχραιμία!!!

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!!!!!!!!!!!

Εμενα η κορη μου τελειωσε την α δημοτικου την σχολικη χρονια που μας περασε.

Τις ιδιες αγωνιες ειχα και εγω περσυ τετοιο καιρο και φυσικα τις εχω και φετος αν και δεν χρειαζετε πραγματικα.

Αυτο που εχω να σας πω ειναι πως το συστημα εχει αλλαξει παρα πολυ και εχουν γινει ετσι τα πραγματα που καλο ειναι να αφεισουμε τους δασκαλους-ες να κανουν αυτοι την αρχη και να μαθουν το πως πρεπει να διαβασουνε και να γραφουνε τα παιδακια.

Θα δειτε πως μεχρι τα Χριστουγεννα θα ξερουν ολα μα ολα τα παιδακια να γραφουν και να διαβαζουν ειτε ξερουν απο τωρα ειτε οχι.

Ας μην τα φορτωνουμε απο τωρα γιατι η σχολικη χρονια ειναι σχετικα μεγαλη και δυσκολη σιγουρα για ενα πρωτακι και απο θεμα υλης αλλα για εμενα και απο θεμα προσαρμογης.

Θυμαμαι που μου ελεγε η δασκαλα μας στην αρχη της χρονιας ποσο δυσκολο ειναι να κανει μαθημα μεσα στην ταξη επειδη τα παιδια δεν ηταν μαθημενα να καθονται τοση ωρα στην καρεκλα, να τα μαθει να μην σηκωνονται να μην πεταγονται και μιλουν ολα μαζι.

Οταν σηκωνει καποιον στον πινακα να μην απαντουν και να κανουν φασαρια καποια αλλα παιδακια γιατι ετσι δεν βοηθουν καθολου τον συμμαθητη τους .

Τετοια μικρα πραγματακια καλο ειναι να μαθουμε απο τωρα στα παιδακια μας και πιστεψε με πως ολα θα καλα και μην αγχωνεστε .

Καλη σχολικη χρονια και πανω απ¨ολα να εχετε υπομονη γιατι θα σας χρειαστει ειδικα στις αρχες.

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να μην ασχοληθείς με τα βιβλία της μικρής σου. Πολλές φορές οι γονείς από το άγχος τους για την πρόοδο των παιδιών τους, αντί να τα βοηθούν τα μπλοκάρουν και τα δυσκολεύουν. Η πρώτη τάξη είναι δύσκολη για τα μικρούλια αλλά μόνα τους βρίσκουν το ρυθμό τους. Η πρόοδός τους όντως φαίνεται μετά τα Χριστούγεννα. Όπως είπε και η Ντίντι η διδασκαλία είναι πολλλύυυ δύσκολη. Τα παιδιά δε μπορούν να καθίσουν για πολύ ώρα στην καρέκλα τους, κάνουν φασαρία, κουράζονται εύκολα κλπ. Δε χρειάζεται να αγχώνεσαι. Η δασκάλα της θα τα καταφέρει μια χαρά...

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας

θα μελετησω ολες τις σελίδες που μου γραψατε

ισως ειμαι περισσοτερη αγχωμενη αποτι πρεπει απλα

θελω και προσπαθω να μαθω να το χειριστω σωστα

γιατι ειναι ενα παιδι που ανυπομονει να αρχισει την πρωτη

δημοτικου και δεν θελω να κανω κατι στραβο και να της χαλασω

την όρεξη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρωτάκι φέτος και η Μπουκίτσα!!!!!:-D

Βρε συμπεθέρα,μην τρελαίνεσαι...........πανέξυπνο είναι το Μαράκι,μιά χαρά θα τα πάει..........Εκτός αν τα έχεις ξεχάσει εσύ,και θέλεις να κάνεις την επαναληψούλα σου.........:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά θα μεταδώσεις το άγχος σου στο παιδί. Είπα να μη γράψω αλλά... Δηλαδή θα του βάζεις παραπάνω ασκήσεις; Δε νομίζω ότι βοηθάει απλά κουράζει το παιδί...

Πιο χρήσιμο θα είναι να το βάζεις να κόβει, να ζωγραφίζει να μπορεί να κάνει σχηματάκια, να ξεχωρίζει το αριστερά από τα δεξιά κ.λπ.

Επίσης : Παίζοντας λέμε λέξεις και βρίσκουμε ποια φωνούλα ακούγεται πρώτη

Μετά την τελική φωνούλα...

Χωρίζουμε προφορικά τις λέξεις σε συλλαβές...και χτυπάμε παλαμάκια...

Μετά την κάθε συλλαβή που ακούμε την χωρίζουμε σε φωνούλες...

μετράμε τις κούκλες μας. Κρ΄βουμε κάποιες... πόσες μένουν; Πάντα όμως το παιδί να μπορεί να πιάσεις τα αντικείμενα.

Δεν γράφουμε τα γράμματα αν δεν μπορούμε να δείξουμε τη σωστή φορά...

Και δε μαθαίνουμε το όνομα του γράμματος αλλά το φθόγγο-φωνή π.χ όχι Αλφα αλλά αααααα...

και πολλά άλλα που το παιδί θα τα μαθαίνει μέσα από το παιχνίδι του....

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά θα μεταδώσεις το άγχος σου στο παιδί. Είπα να μη γράψω αλλά... Δηλαδή θα του βάζεις παραπάνω ασκήσεις; Δε νομίζω ότι βοηθάει απλά κουράζει το παιδί...

Πιο χρήσιμο θα είναι να το βάζεις να κόβει, να ζωγραφίζει να μπορεί να κάνει σχηματάκια, να ξεχωρίζει το αριστερά από τα δεξιά κ.λπ.

Επίσης : Παίζοντας λέμε λέξεις και βρίσκουμε ποια φωνούλα ακούγεται πρώτη

Μετά την τελική φωνούλα...

Χωρίζουμε προφορικά τις λέξεις σε συλλαβές...και χτυπάμε παλαμάκια...

Μετά την κάθε συλλαβή που ακούμε την χωρίζουμε σε φωνούλες...

μετράμε τις κούκλες μας. Κρ΄βουμε κάποιες... πόσες μένουν; Πάντα όμως το παιδί να μπορεί να πιάσεις τα αντικείμενα.

Δεν γράφουμε τα γράμματα αν δεν μπορούμε να δείξουμε τη σωστή φορά...

Και δε μαθαίνουμε το όνομα του γράμματος αλλά το φθόγγο-φωνή π.χ όχι Αλφα αλλά αααααα...

και πολλά άλλα που το παιδί θα τα μαθαίνει μέσα από το παιχνίδι του....

 

Σωστή σε βρίσκω!:-D

Πάντως όσες φορές προσπάθησα να βάλω ασκήσεις από τον γραφούλη στην κόρη μου απέτυχα εντελώς!Ήταν φέτος α΄δημοτικού!Και ας ήταν από τις καλύτερες μαθήτριες στην τάξη!

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Ελένη πατρίδα!!!!!!!!!

Σωστά τα λες δασκαλίτσα μου!!!!!!!!

Εχουν αλλάξει πάρα πολλά απο τότε που είμασταν εμείς στα θρανία.........τόσα,που άμα πάμε να βοηθήσουμε τα παιδιά μας,μάλλον θα τα μπερδέψουμε χειρότερα...........

 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Ελένη πατρίδα!!!!!!!!!

Σωστά τα λες δασκαλίτσα μου!!!!!!!!

Εχουν αλλάξει πάρα πολλά απο τότε που είμασταν εμείς στα θρανία.........τόσα,που άμα πάμε να βοηθήσουμε τα παιδιά μας,μάλλον θα τα μπερδέψουμε χειρότερα...........

Δυστυχώς έτσι είναι. παίξτε με τα παιδιά πχ. και όποιος τα φυλάει να μετράει μέχρι το 5. την επόμενη φορά μέχρι το 10.

Μετά μετράω ένα-ένα, δύο-δύο κλπ. Προσωπικά πιστεύω ότι τα πάντα μπορουν να διδαχθούν μέσα από το παιχνίδι. Δυστυχώς χρόνος δεν υπάρχει.

 

Εγώ στα παιδάκια της Α΄τάξης(η αγαπημένη μου) φτιάχνω καρτελάκια με τις συλλαβές και τα γράμματα. λέω ένα ααα και πρέπει να αναγνωρίσουν το καρτελάκι ή να βρούμε ποια καρτελάκια φτιάχνουν μια συλλαβή. όποιος το βρίσκει μαζεύει πόντους ...

(υπάρχουν και έτοιμες καρτέλες)

Εκείνο που για μένα πρέπει να πάρετε είναι ένα αριθμητήριο που σε κάθε σειρά να έχει 5 κοκκινες και 5 π.χ κίτρινες χάντρες.

Μαθαίνουμε πρώτα μόνο μέχρι το 5 να το εμπεδώσει καλά το παιδί.

Δεν ακούμε τη γνωστή μας που λέει"ααα! το δικό μου γράφει, διαβάζει κλπ."

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σωστά τα λές Ελένη μου..........εμείς αυτό προσπαθήσαμε να κάνουμε φέτος το καλοκαίρι,να μάθουμε μέσα από παιχνίδια...........αυτό έχουν ανάγκη τα παιδιά μας,γι' αυτό τα λέμε και παιδιά..........Τα πήγαμε τόσο καλά,που πέταξα όλες τις φωτοτυπίες που είχα πάρει μαζί μου για "επανάληψη"............αφού στο τέλος η μπουκίτσα μου είπε "μαμά,δεν κάναμε καθόλου μάθημα"........."κάναμε",της απάντησα.........."έχεις μάθει πολλά περισσότερα,απλά δέν το κατάλαβες!!!!"

Οσο για το τι λένε οι γνωστοί............ας μην το συζητήσουμε...........

Ψυχραιμία παιδιά.............:wink:

Μου θυμίζει την σκηνή απο τον Νέμο,πρώτη μέρα στο σχολείο,που ο μπαμπάς τρέχει πανικόβλητος,και ο Νέμο τον κοιτάζει γεμάτος απορία...........:lol:

 

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι. Τα φορτώνουμε τόσο πολύ με άγχος λες και κάτι θα κερδίσουν. Εγώ είχα άγχος για το πώς θα προσαρμοστει στο σχολείο, ποιος θα το πηγαινοφέρνει, γιατί έπαιρνα το παιδί μαζί μου σε όποιο χωριό πήγαινα (δεν είχα επιλογή) . Τελικά το μετέδωσα στο παιδί ...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και εμένα η κόρη μου θα πάει α' δημοτικού φέτος και όπως και εσείς , έτσι και εγώ είχα αγχωθεί να της μεταδώσω πράγματα για να είναι "έτοιμη" όταν πάει. Σε μία συζήτηση όμως που είχα με την ξαδέρφη μου η οποία είναι δασκάλα δημοτικού μου είπε να σταματήσω να της μεταδίδω πράγματα γιατί μέχρι τα Χριστούγεννα θα βαριέται οικτρά διότι όλα αυτά που έχει ήδη μάθει, θα τα κάνουν απο την αρχή στο σχολείο και εκείνη θα τα ξέρει. Μου είπε ότι μόνο ο δάσκαλος ξέρει πώς θα μεταδώσει σωστά μία γνώση στο παιδί (με τη έννοια ότι δεν είναι καλό να ξέρει να γράφει το Κ παραδείγματος χάριν, αλλά να ξέρει και πώς να το γράφει) και ότι μετά τα Χριστούγεννα θα έχει μάθει να γράφει και να διαβάζει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά θα μεταδώσεις το άγχος σου στο παιδί. Είπα να μη γράψω αλλά... Δηλαδή θα του βάζεις παραπάνω ασκήσεις; Δε νομίζω ότι βοηθάει απλά κουράζει το παιδί...

Πιο χρήσιμο θα είναι να το βάζεις να κόβει, να ζωγραφίζει να μπορεί να κάνει σχηματάκια, να ξεχωρίζει το αριστερά από τα δεξιά κ.λπ.

Επίσης : Παίζοντας λέμε λέξεις και βρίσκουμε ποια φωνούλα ακούγεται πρώτη

Μετά την τελική φωνούλα...

Χωρίζουμε προφορικά τις λέξεις σε συλλαβές...και χτυπάμε παλαμάκια...

Μετά την κάθε συλλαβή που ακούμε την χωρίζουμε σε φωνούλες...

μετράμε τις κούκλες μας. Κρ΄βουμε κάποιες... πόσες μένουν; Πάντα όμως το παιδί να μπορεί να πιάσεις τα αντικείμενα.

Δεν γράφουμε τα γράμματα αν δεν μπορούμε να δείξουμε τη σωστή φορά...

Και δε μαθαίνουμε το όνομα του γράμματος αλλά το φθόγγο-φωνή π.χ όχι Αλφα αλλά αααααα...

και πολλά άλλα που το παιδί θα τα μαθαίνει μέσα από το παιχνίδι του....

Ακριβώς αυτό! Υπάρχουν παιδιά που ξέρουν όλη την αλφαβήτα απ'έξω και ανακατωτά, να γράφουν και να διαβάζουν και δεν ξέρουν να ξεχωρίζουν το αριστερά απο το δεξιά, το ανάμεσα ή το πλάι. Αυτά πρέπει να μάθουν πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έτσι είναι. παίξτε με τα παιδιά πχ. και όποιος τα φυλάει να μετράει μέχρι το 5. την επόμενη φορά μέχρι το 10.

Μετά μετράω ένα-ένα, δύο-δύο κλπ. Προσωπικά πιστεύω ότι τα πάντα μπορουν να διδαχθούν μέσα από το παιχνίδι. Δυστυχώς χρόνος δεν υπάρχει.

 

Εγώ στα παιδάκια της Α΄τάξης(η αγαπημένη μου) φτιάχνω καρτελάκια με τις συλλαβές και τα γράμματα. λέω ένα ααα και πρέπει να αναγνωρίσουν το καρτελάκι ή να βρούμε ποια καρτελάκια φτιάχνουν μια συλλαβή. όποιος το βρίσκει μαζεύει πόντους ...

(υπάρχουν και έτοιμες καρτέλες)

Εκείνο που για μένα πρέπει να πάρετε είναι ένα αριθμητήριο που σε κάθε σειρά να έχει 5 κοκκινες και 5 π.χ κίτρινες χάντρες.

Μαθαίνουμε πρώτα μόνο μέχρι το 5 να το εμπεδώσει καλά το παιδί.

Δεν ακούμε τη γνωστή μας που λέει"ααα! το δικό μου γράφει, διαβάζει κλπ."

 

Αυτο ακριβως μας εκανε και η δικη μας δασκαλα οταν ξεκινησαμε.................

Ανα δυο μερες μαθαιναν μια φωνουλα και την ζωγραφιζαν πανω σε χαρτονακια και τα εκοβαν,μετα προσπαθουσαν να συνδιαζουν φωνουλες δηλαδη να ενωνουν τα χαρτονακια και να φτιαχνουν μικρες λεξουλες.

Ειναι ενα πολυ ωραιο και ευχαριστω παιχνιδι και θυμαμαι τι χαρα ειχε η κορη μου οταν εφτιαχνε μια λεξουλα.

 

Μετα βοηθαει παρα πολυ και το κρυφτο...............

Βαλτε τα να μετρισουν πεντε πεντε μεχρι το πενηντα στην αρχη ή δεκα δεκα και μετα μεχρι το 100.Τραγουδηστα κι¨ολας θα τους αρεσει ακομα πιο πολυ;)

 

Οταν πατε μια βολτα με το αυτοκινητο και περνατε απο διαφορα μεροι που εχει π.χ. φαρμακεια ,σουπερ μαρκετ και αλλα τετοια καταστηματα να δειχνετε τις πινακιδες και τα χαρακτηριστικα που εχει καθε μαγαζι π.χ. ο σταυρος για τα φαρμακεια, και θα δειτε πως αργοτερα θα τα αναγνωριζουν και θα διαβαζουν την πινακιδα μονο τους.

Να τους δειχνετε κατι μεγαλα αυτοκολητα που υπαρχουν που γραφουν Ενοικιαζεται ή Πωλειτε και εκεινα τα φωτογραφιζουν στο μυαλουδακι τους και αργοτερα θα σας τα δειχνουν και θα τα διαβαζουν απο μονα τους.

Ολα γινονται στην πραγματικοτητα μεσα απο το παιχνιδι.

Ακομα και τα βιβλια ξεκινουν με ενα τετοιο παιχνιδιαρικο τροπο που θα το δειτε.

Καταρχην στα πρωτα μαθηματα γνωριζεις τους ηρωες του βιβλιου που μεσα απο τις δικες τους ιστοριες και περιπετειες μαθαινουν τα παιδακια να διαβαζουν και να γραφουν.

Μεσα απο το παιχνιδι των ηρωων αυτων μαθαινουν να μετρουν και να μοιραζουν τους ρολους που πρεπει να εχει καθε παιδακι σε καθε δραστηριοτητα.

 

Ελπιζω να εγινα κατανοητη και να μην σας κουρασα μιας και ο γραπτος λογος καμια φορα σε μπερδευει:D

Link to comment
Share on other sites

Προφορικά:

Όποιος βρει τις περισσότερες λέξεις κερδίζει μια καρτέλα με αυτοκόλλητα...

1. Διαλέγουμε μια συλλαβή π.χ Πα

Πρέπει να βρύμε λέξεις που αρχίζουν από πα (παραμύθι, πανω...)

Λεξεις που τελειώνουν σε πα (είναι πιο δύσκολο για τα παιδιά... σκούπα, ντουλάπα...)

2.Χωρίζω λέξεις σε συλλαβές και για κάθε συλλαβή χτυπάω παλαμάκια... Ποια συλλαβή ακούγεται πρώτη, ποια τελευταία;

3.Ποια συλλαβή της λέξης ακούγεται πιο δυνατά; Τα παιδιά δυσκολεύονται να καταλάβουν τον τόνο και σε ποια συλλαβή μπαίνει...

4. Διαλέγω μια λέξη π.χ δέντρο

α. Φτιάχνω μια πρόταση...

β. Περιγράφω πως είναι...(με 2-3 φρασούλες)

 

Αυτά για απόψε....

Link to comment
Share on other sites

Πήγαμε σήμερα και πήραμε τα βιβλία για την πρώτη τάξη που μας έστειλαν τον κατάλογο για το σχολείο , και δεν πίστευα στα μάτια μου... τόσα πολλά και τόσο διαφορετικά από αυτά που ήξερα. Μπερδεύτηκα τόσο πολύ πριν καν αρχίσουν. Το παιδί τα είδε και η μόνη του απορία ήταν αν θα χρειάζεται να τα κουβαλάει όλα αυτά κάθε μέρα στο σχολείο. Εμένα μου έκανε πάντως εντύπωση το πόσο έχουν αλλάξει τα πράγματα. Τελικά δεν είναι τυχαίο ότι πριν τα παιδιά τελειώσουν με το δημοτικό οι γονείς δεν μπορούν να τα βοηθήσουν με την μελέτη...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πήγαμε σήμερα και πήραμε τα βιβλία για την πρώτη τάξη που μας έστειλαν τον κατάλογο για το σχολείο , και δεν πίστευα στα μάτια μου... τόσα πολλά και τόσο διαφορετικά από αυτά που ήξερα. Μπερδεύτηκα τόσο πολύ πριν καν αρχίσουν. Το παιδί τα είδε και η μόνη του απορία ήταν αν θα χρειάζεται να τα κουβαλάει όλα αυτά κάθε μέρα στο σχολείο. Εμένα μου έκανε πάντως εντύπωση το πόσο έχουν αλλάξει τα πράγματα. Τελικά δεν είναι τυχαίο ότι πριν τα παιδιά τελειώσουν με το δημοτικό οι γονείς δεν μπορούν να τα βοηθήσουν με την μελέτη...

Πέρνετε τα βιβλία πριν ξεκινήσει η σχολική χρονιά?Πώς γίνεται αυτό?Εμείς με τον αγιασμό και να δούμε.

Γιαννούλα:P

Link to comment
Share on other sites

μαλλον σε ιδιωτικο θα πηγαινετε fraoulopoulitsa για να σας δωσουν καταλογο απο τωρα και να περνετε βιβλια............

τα βιβλια στα δημοσια μετα τον αγιασμο τα δινουμε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...