Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΣΕ ΕΓΚΥΟ


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολη την παρεα.Εχω την γυναικα μου κ διανυει τον 6 μηνα εγκυμοσυνης...ολα καλα μεχρι εδω :D.ο εργοδοτης τις θελει απο ημιαπασχοληση που ειναι να την βαλει να υπογραψει οτι θα πηγαινει 2 φορες την εβδομαδα στην δουλεια με αποδοχες 200 ευρω κ απο την γεννηση του παιδιου κ μετα θα την βαλει σε προγραμμα του οαεδ με 900 ευρω!!!ηδη τισ εκανε μια μειωση τον ιανουαριο απο 800 στα 400 κ τωρα 200??μου φαινεται πως θελει να την διωξει...ποια ειναι η γνωμη σας? Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν ξέρω τι συμβαίνει με τα νέα μέτρα, αλλά υποτίθεται οτι κατα την περίοδο της εγκυμοσύνης και για 18 μήνες μετα έχεις προστασία.Ούτε μείωση επιτρέπεται, ούτε υποβάθμιση, ούτε και απόλυση χωρίς την απαιτούμενη(αυξημένη)αποζημίωση. Στο κάτω κατω, την συμφέρει να τον αφήσει να την απολύσει αυτή την στιγμή, παρά να χάσει τόσα χρήματα από τα επιδόματα και το εξάμηνο ΟΑΕΔ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολη την παρεα.Εχω την γυναικα μου κ διανυει τον 6 μηνα εγκυμοσυνης...ολα καλα μεχρι εδω :D.ο εργοδοτης τις θελει απο ημιαπασχοληση που ειναι να την βαλει να υπογραψει οτι θα πηγαινει 2 φορες την εβδομαδα στην δουλεια με αποδοχες 200 ευρω κ απο την γεννηση του παιδιου κ μετα θα την βαλει σε προγραμμα του οαεδ με 900 ευρω!!!ηδη τισ εκανε μια μειωση τον ιανουαριο απο 800 στα 400 κ τωρα 200??μου φαινεται πως θελει να την διωξει...ποια ειναι η γνωμη σας? Ευχαριστω πολυ

 

Καλησπέρα,καταρχήν απαγορευετε η απόλυση εγκύου,και ψηφιστικε νόμός το 2011 που παρατήνει την προστασία μητρότητας σε 18 μήνες μετά την γέννα,και δεν μπορεί να την υποχρεώσει να υπογράψει καινουργια συμβαση μονομερός και ούτε να την απολύσει.οπότε;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι συμβαίνει με τα νέα μέτρα, αλλά υποτίθεται οτι κατα την περίοδο της εγκυμοσύνης και για 18 μήνες μετα έχεις προστασία.Ούτε μείωση επιτρέπεται, ούτε υποβάθμιση, ούτε και απόλυση χωρίς την απαιτούμενη(αυξημένη)αποζημίωση. Στο κάτω κατω, την συμφέρει να τον αφήσει να την απολύσει αυτή την στιγμή, παρά να χάσει τόσα χρήματα από τα επιδόματα και το εξάμηνο ΟΑΕΔ

 

για να κάνει χρήση του 6μήνου του ΟΑΕΔ πρέπει να βρίσκεται σε ενεργή εργασιακή σχέση......

Link to comment
Share on other sites

Απαντώ δυνάμει επαγγελματικής ιδιότητας!

 

Η απόλυση απαγορεύεται τόσο κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης, όσο και 18 μήνες μετά τον τοκετό. Εξαίρεση από τον κανόνα αυτό υπάρχει εφόσον κριθεί ότι συνέτρεχε σπουδαίος λόγος για την απόλυση, μη σχετιζόμενος όμως με μείωση της απόδοσης της εγκύου. ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ : Εάν η λεχώνα γυρίσει στην δουλειά της και "ξύνεται" τότε, κατά την γνώμη μου, μπορεί να κρίθει ότι συντρέχει σπουδαίος λόγος απόλυσης και να πάει άκλαυτη! Δεν ασχολούμαι πολύ με τα ζητήματα αυτά, αλλά νομίζω ότι εάν μια κοπέλα αφού γεννήσει γυρίσει μεν στην δουλειά της αλλά δεν αποδίδει όπως πρέπει, δεν συμμορφώνεται με τις εντολές του εργοδότη, απουσιάζει συχνά και αδικαιολόγητα κ.λπ. ο νόμος αφήνει παράθυρο στον εργοδότη να επικαλεστεί σπουδαίο λόγο και να την απολύσει. Τα ξεκαθαρίζω αυτά γιατί πολύ φοβάμαι ότι οι περισσότερες κοπέλες νομίζουν ότι επί 18 μήνες είναι στο απυρόβλητο!

 

Κατά τα άλλα, προστασία από μείωση μισθού, μετάθεση κ.λπ. κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης ή του 18μήνου, εξ όσων γνωρίζω, δεν υπάρχει. Αυτό που αναφέρει ο θεματοθέτης δεν είναι μείωση μισθού, αλλά υπαγωγή της σύμβασης σε καθεστώς εκ περιτροπής απασχόλησης (απασχόληση σε πλήρες ωράριο μεν, αλλά για λιγότερες μέρες την εβδομάδα ή λιγότερες εβδομάδες τον μήνα κ.λπ.). Αυτό δεν απαγορεύεται στην εγκυμοσύνη ούτε στο 18μηνο και φοβάμαι ότι πρέπει να σε ενημερώσω ότι ακόμα κι αν η γυναίκα σου δεν δεχθεί, ο νόμος δίνει το δικαίωμα στον εργοδότη να επιβάλλει το καθεστώς αυτό από μόνος του, εφόσον μπορεί να αποδείξει περιορισμό της οικονομικής δραστηριότητας της επιχείρησής του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα.Σε κρεωπολειο δουλευει.πηγα στην επιθεωρηση εργασιας κ με ενημερωσαν οτι δεν μπορει να κανει τιποτα.Τωρα αν τις κανει εκβιασμο η το υπογραφεις η δεν εχω να σε πληρωσω τοτε θα παει να παρει αναρρωτικες αδειες κ αστην να λεει οτι θελει

Link to comment
Share on other sites

Αν τα πράγματα φτάσουν στο ή το υπογράφεις ή δεν σε πληρώνω, δηλαδή φτάσουν στο σημείο να είναι προς απόλυση με την 1η ευκαιρία, τότε να μην υπογράψει τίποτα!Να το πάει δικαστικά και κάποια στιγμή θα πάρει τα χρήματα της..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...