Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαδικασία επαπειλούμενης


Recommended Posts

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Κορίτσια, πελαγώσατε άδικα!

 

Λοιπόν, επειδή τα έψαξα πάρα πολύ θα πω τα εξής (προσωπική μου εμπειρία):

 

Είμαι Δημ. Υπάλ, Θεσσαλονίκη, κ ξεκίνησα να παίρνω άδεια από τον ιδιώτη γιατρό μου από το 2ο μήνα περίπου. Σου δίνει το χαρτί του, που λέει τι πρόβλημα έχεις και ότοι συστήνει άδεια πχ 15 ημερών. Το πάει κάποιος δικός σου στον Ιατρικό Σύλλογο (Αριστοτέλους), απλώς το σφραγίζουν (ότι ο γιατρός είναι μέλος τους) και μετά το καταθέτεις στην υπηρεσία σου μαζί με μια αίτησή σου που λες ζητώ 15 μέρες αναρρωτικής. Μπορεί να το καταθέσει άλλος για σένα, εννοείται, αφύ το έχεις υπογράψει.

καλά ως εδώ?

 

Η υπηρεσία σου το στέλνει στην Υγειονομική Επιτροπή, η οποία συνήθως να ξέρετε εγκρίνει μέχρι 15 ημέρες τη φορά. Η Υγειον Επιτρ ειδοποιεί την υπηρεσία σου ποια μέρα πρέπει να περάσεις από την Επιτροπή. Μπορεί να πάει ο σύζυγος, ο γονέας ή καοιος άλλος δικός σου (κ λογικό, αφού εσύ θεωρητικά δεν μπορείς πολύ-πολύ).

 

Παει όποιος είναι να πάει, ταλαιπωρείται λίγο, κ μετά η Επιτροπή στέλνει στην Υπηρεσία σου το χαρτί της έγκρισης.

 

Σε αυτη την περίπτωση σου κόβουν το κίνητρο απόδοσης (για ΠΕ είναι πλέον 100 Ευρώ το μήνα).

 

Αλλιώς, παίρνεις την άδεια από δημόσιο νοσοκομείο κ η διαδικασία είναι ίδια πλην του Ιατρικού Συλλόγου (αυτο δεν χρειάζεται φυσικα). Επίσης, ΔΕΝ κόβεται το κίνητρο απόδοσης.

 

Κρίνει η καθεμιά πόσο εύολο της είναι να πάρει άδεια από νοσοκομείο κ πόσο καίγεται για τα 100 Ευρώ.

 

Τώρα, οι άδειες αυτές δίνονται ΑΣΧΕΤΑ με το αν έχετε πάρει κ άλλες φορές, θεωρούνται αναρρωτική άδεια λόγω επαπειλούμενης κύησης, τη δικαιούται καθεμία που έχει περάσει από την Επιτροπή. Η τελευταία που πήρα από το νοσοκομείο ήταν μέσα στον Αύγουστο. Δεν μου είπε κανείς ότι κόβεται όυτε φυσικά ότι δίνουν μόνο 7 ημέρες. Συνήθως κ αυτοί δίνουν 15, ή αν σε μάθουν κ σε συμπαθήσουν 30.

 

Δεν χρεώνεστε κανενός άλλου είδους άδεια. Τι άλλο να πώ, καλή δύναμη κ καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά το θέμα έχει ως εξής:

Έχω ρωτήσει το τμήμα προσωπικού στην υπηρεσία μου:

 

1.τι διάρκεια να έχει η άδεια? - μου λένε 30 ημέρες με χαρτί ιδιώτη γιατρού για όσο δικαιούμε αναρρωτική (3 μήνες)

2.θέλει θεώρηση από τον ιατρικό σύλλογο?-όχι

 

Έχω πάει μια άδεια 15 ημέρες και μία 30 ημέρες -απλό χαρτί γιατρού

 

Δεν με έχουν καλέσει ως τώρα επιτροπή.

Πρέπει να κάνω κάτι?

Όποιος πάει τί να έχει μαζί του και τί θα τον ρωτήσουν?

 

Μετά τους 3 μήνες χρειάζομαι 1,5 μήνα ως την άδεια τοκετού. Η υπηρεσία λέει μόνο χαρτί νοσοκομείου από τον διευθυντή.

Η γιατρός λέει τέλος τα χαρτιά από τα νοσοκομεία αν σε ζορίσουν εισαγωγή σε κλινική.

Ισχύει αυτό ?

 

Έχω μπερδευτεί. Παρακαλώ τη βοήθεια σας....

Link to comment
Share on other sites

1.Δεν υπάρχει αυτό που σου λένε "για όσο δικαιούσαι αναρρωτική". Δικαιούσαι για όσο έχεις ανάγκη κ υπογραφει ο γιατρός.

2. Κάθε άδεια από ιδιωτη γιατρό πρέπει να θεωρείται από τον Ιατρικό Σύλλογο.

3. Αν θα είναι 15 ή 30 ημέρες δεν εξαρτάται από την υπηρεσία σου. Ό,τι κρίνει (ή ζητησεις) από το γιατρό σου κ κυρίως ότι εγκρίνει η Υγειον Επιτρ. Εγώ πχ την πρώτη φορά τους πήγα για 30 ημέρες κ αυτοί ενέκριναν για 15. Συνήθως εγκρίνουν για 15 ημέρες.

4. Κανονικά, εσύ δεν πρέπει να κάνεις τίποτα. Το γραφείο προσωπικού σου στέλνει την άδεια του γιατρού σου με την αίτησή σου, κ σε ειδοποιεί πότε να περάσεις από την Επιτροπή. Δεν είναι δικήσου δουλειά να επικοινωνήσεις με την Επιτροπή.

5. Στην Επιτροπή πρέπει να έχεις μαζί σου (ή όποιος πάει) τον τελευταίο υπέρηχο. Δεν νομίζω ότι θα σε ρωτήσουν κάτι, δεν πολυασχολούνται. Αν ρωτήσουν, θα πεις ότι γράφει το χαρτί γιατρού, τι άλλο?

6. Κατάλαβα γιατί μπερδεύτηκες. Εσύ δικαιούσαι αναρρωτική 3 μήνες λόγω προυπηρεσίας κλπ. Ενώ μετά σου μένει 1,5 μήνας που δεν ξέρεις πώς ννα καλύψεις. Άκου λοιπόν: για τους πρώτους 3 μήνες, ΜΠΟΡΕΙ να χρησιμοποιηθεί αυτή η αναρρωτική που δικαιούσαι, κ ίσως να μην χρειάζεται καν Επιτροπή. ΔΕΝ το ξέρω γιατί σε εμάς από την αρχή ΔΕΝ χρεώνουν την αναρρωτική σου, αφού βεβαιώνει ο γιατρός την ανάγκη για άδεια λόγω επαπειλούμενης. Πιθανόν, ουτε η δική μας υπηρεσία ενηργησε σωστά, γιατί μ έβαλε από την αρχή να περνώ Επιτροπή. Το θέμα όμως για σένα δεν είναι οι 3 μήνες, που θα τους καλύψεις έτσι ή αλλιώς.

Για τον 1,5 μήνα μετά ισχύει ακριβώς ό,τι σου είπα. Δηλ. ή άδεια από ιδιωτη θεωρημένη από τον Ιατρικό Σύλλογο κ περνάς από επιτροπή (κ χανεις το κίνητρο απόδοσης) ή άδεια από δημόσιο νοσοκ κ περνάς από Επιτροπή (κ δεν χάνεις το κινητρο απόδοσης). Η γνώμη μου, παρ το από ιδιωτη να μην ταλαιπωρείσαι, κι ας χάσεις 1,5 μήνα κινητρο απόδοσης. Η υπηρεσία σου ειναι υποχρεωμένη να δεχτεί το χαρτι ιδιωτη γιατρου, κ δεν εχει δικαιωμα να σε αναγκασει να παρεις χαρτι απο δημοσιο. Ο δημοσιουπαλλ ερμηνευεται διαφορετικα, αλλα υπάρχει εγκυκλιος του ΥΠ εσωτερικών που ξεκαθαριζει οτι ιδιωτης και δημοσιος έχουν ιδια δικαιωματα ως προς αυτο. Ψαξ το λιγο στο ιντερνετ κ θα το βρεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
μετα απο ποες μερες σε φωναζουν να περασεις επιτροπη;

 

 

Ανάλογα με το πόσες αιτήσεις έχουν εκείνο το διάστημα. Εγώ έστειλα την πρώτη αίτηση άδειας μέσα Σεπτεμβρίου και με κάλεσαν 1 μήνα μετά. Ήδη είχα βγάλει και τη δεύτερη άδεια (παράταση της αρχικής) και την πήρα μαζί για να μου την εγκρίνουν απευθείας και να μη χρειαστεί να ξαναπάει κάποιος. Εννοείται πως στην επιτροπή δεν παρουσιάζεσαι εσύ η ίδια, αλλά στέλνεις κάποιον δικό σου με το βιβλιάριο υγείας και τον τελευταίο υπέρηχο. Συνήθως δεν ρωτάνε τίποτα, απλά κοιτάνε το βιβλιάριο και την ιατρική γνωμάτευση.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Tη βοήθειά σας,σας παρακαλώ!!

είμαι στον 6ο μήνα κύησης και λόγω συσπάσεων σταμάτησα από τη δουλειά(σχολείο 1 1/2 ώρα απο΄δω με αυτοκίνητο)

ξεκίνησα λοιπόν με την κανονική άδεια,η οποία και εγκρίθηκε όλα καλά

στη συνέχεια ο γιατρός μου μου έγραψε 30 μέρες άδεια αναρρωτική,πέρασα από επιτροπή,πήρα έγκριση και έστειλα το χαρτί στο σχολείο για να το υπογράψει ο δ/ντής ώστε να το καταθέσω μετά στο ικα και να πληρωθώ.(είμαι αναπληρώτρια)

ευτυχώς-δυστυχώς δε ξέρω,μίλησα με την υπεύθυνη αδειών στη δευτ/βάθμια και μου είπε να της στείλω εκείνης το χαρτί και θα με ενημερώσει.

έτσι και έκανα!

απο'δω και εξής αρχίζουν τα προβλήματα και τα παρατράγουδα!

η κυρία αυτή μου λέει πως δικαιούμαι να πληρωθώ τις 15 μέρες από τις 30(το οποίο και γνωρίζω και καμία άλλη αξίωση δεν έχω από εκείνους) αλλά επειδή το χαρτί λέει 30 μέρες δεν μπορεί να το προωθήσει στη μηχανοργάνωση κι ότι έπρεπε να είχα πάρει 15 μέρες και 15 χωριστά.

μου ζητά λοιπον να ξαναπεράσω από γιατρό για να πάρω χωριστά 15 και 15

της εξηγώ,πως είμαι στο σπίτι κλινήρης και αυτό δεν μπορεί να συμβεί και δεν μπορώ να καταλαβω γιατί δεν μπορεί να διαχωρίσει την άδεια σε 15 και 15

ο προιστάμενος σήμερα έτυχε να λείπει και δε βγάλαμε άκρη

εγω βρίσκομαι σε πολλή άσχημη κατάσταση,γιατί έχω που εχω τα προβλήματά μου,είναι δυνατόν να μου βγάζει άχρηστο το χαρτί και όλη τη διαδικασία;;

σας παρακαλώ,βοηθήστε με!

κι αν κάνω κάπου λάθος,να το αναγνωρίσω!

Σημείωση:μίλησε με το υπουργείο κι ούτε αυτοι λέει ξέρουν.το μόνο που ξέρουν όλοι είναι ότι δικαιούμαι να πληρωθώ για τις 15 μέρες!και αλήθεια,ο δ/ντής γιατί υπέγραψε;;γιατί μου είπε κιόλας ότι εργοδότης μου δεν είναι ο δ/ντής αλλά ο προιστάμενος!!!και εκείνος γιατί υπέγραψε τότε;;

 

Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα.αλλά είμαι πολύ συγχυσμένη και στενοχωρημένη κάτι το οποίο κάθε άλλο παρά καλό κάνει στην καταστασή μου και ψάχνω να βρω άκρη!

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σήμερα με απείλησαν και με απόλυση αν δεν τους πάω χαρτί που να λέει 15 μέρες

 

δλδ έπρεπε να πάω στο γιατρό και να παζαρεψω το πρόβλημά μου και τις μέρες μόνο και μόνο για βλέπουν αυτοί το 15

 

είμαι σε πολύ άσχημη κατάσταση

ακολούθησα όλες τις νόμιμες διαδικασίες

σε τι έφταιξα;;;

Link to comment
Share on other sites

μάλλον πρέπει όντως να πας χαρτί με 15 μέρες. Οι 30 πρέπει να είναι για τους μόνιμους. Ο νόμος λέει τα εξης:

Οι αναπληρωτές εκπαιδευτικοί για όλο το χρονικό διάστηα της σύβασής τους δικαιούνται

δεκαπέντε (15) ηέρες αναρρωτική άδεια ε αποδοχές. Απαραίτητη προϋπόθεση για την

αξίωση καταβολής αποδοχών είναι η εργασία τους επί δεκαήερον, τουλάχιστον, από την

ανάληψη υπηρεσίας (άρθρα 657, 658 του Αστικού Κώδικα). Σε περίπτωση που εξαντληθεί η

αναρρωτική άδεια των δεκαπέντε ηερών ε αποδοχές, οι αναπληρωτές εκπαιδευτικοί έχουν

δικαίωα, εφόσον συντρέχει σοβαρός λόγος ανάγκης, να λάβουν αναρρωτική άδεια «άνευ

αποδοχών».

ΠΡΟΣΟΧΗ : Οι αναπληρωτές και οι ωροίσθιοι εκπαιδευτικοί, εφόσον χρειάζονται

αναρρωτική άδεια θα πρέπει, από την πρώτη ηέρα της ασθενείας, να απευθύνονται στο ΙΚΑ της

περιοχής τους. ∆εν πορούν όως να προσκοίζουν γνωατεύσεις από ιδιώτες γιατρούς ή από

∆ηόσια νοσοκοεία χωρίς την έγκριση του ελεγκτή του ΙΚΑ, ούτε έχουν δικαίωα χορήγησης

αναρρωτικής άδειας ε υπεύθυνη δήλωση, ούτε παραπέπονται στις κατά τόπους Υγειονοικές

Επιτροπές. Σε περίπτωση αποχής του αναπληρωτή από την εργασία του λόγω ασθενείας, για το

χρονικό διάστηα από ία (1) έχρι τρεις (3) ηέρες, από την αναγγελία της ανικανότητας έχρι της

έναρξης της επιδοτήσεως από το Ι.Κ.Α., ο εργοδότης υποχρεούται να πληρώσει όνο το ισό

του αναλογούντος ισθού και αποκλείεται η συπλήρωση του από τον οικείο ασφαλιστικό

οργανισό.

Link to comment
Share on other sites

ntemi να πας να βρεις έναν αιρετό της δευτεροβάθμιας (ή πρωτοβάθμιας) στην οποία ανήκεις ή και σε κάποιον από την τοπική ΕΛΜΕ. Οι συνδικαλιστές ψηφίζονται για να στηρίζουν και να βοηθούν τους συναδέρφους. Μην δέχεσαι απειλές κ μην στενοχωριέσαι, δεν αξίζει!!!

Θα βρεθεί λύση και όλα θα γίνουν χωρίς πανικούς, μην ψαρώνεις με τπτ σε χαζο εκβιασμούς. Νομίζω ότι είσαι απολύτως καλυμμένη. Γιατί ο γιατρός σου θα έπρεπε να γνωρίζει τη διαδικασία με 15μερες άδειες- αν ισχύει. Εγώ πάντως έπαιρνα ανά μήνα άδεια κ όχι ανά 15μερο (μόνιμη εκπ/κος).

Καλή συνέχεια και μην μασάς!Να επικοινωνήσεις με αυτούς που σου είπα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς οι αιρετοί δεν μπορούν να κάνουν κάτι σε τέτοιες περιπτώσεις. Αν για τους αναπληρωτές ο νόμος λέει μέχρι 15 μέρες άδεια, θα πρέπει να τους πάει χαρτί που να λέει 15 μέρες. Σαφώς και δεν πρόκειται να την απολύσουν, δεν μπορείς να απολύσεις έγκυο, απλά της το λένε για να την πιέσουν. Έχουν φάει κόλημα από το συγκεκριμένο γραφείο της δ/νσης. Αν ήθελαν, θα μπορούσαν πολύ απλά το 30 να το κάνουν 15 και η κοπέλα να ξαναπάει στο γιατρό για να πάρει παράταση της άδειας με τη λήξη του 15ήμερου.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια!

 

λυπάμαι πολύ για τους συναδέλφους μας αλλά δεν ήθελαν απλά να το ψάξουν ή να ρωτήσουν ή τέλος πάντων κάτι να κάνουν!

τους χάλάσα τη συνταγή!

γνώριζα εξ αρχης το νόμο περί 15 μετ'αποδοχών!

ο νόμος δε λέει όμως ότι για να αναγνωριστούν αυτές οι μέρες πρέπει να λέει 15 το χαρτί του γιατρού ή της επιτροπής!

από που κι ως που έχει σχέση και αναλογία η χορήγηση άδειας με την πληρωμή;;;

τα ίδια μου είπε και η επιτροπή από την οποία πέρασα και μάλιστα μου είπε πως λυπάται που είμαι εκπαιδευτικός γιατί συνεχώς έχουνε προβλήματα με πρωτοβάθμιες και δευτεροβάθμιες!

εμείς κυρία μου,μου λεει η γιατρος της επιτροπής,δεν παίζουμε με την υγεια σας και δεν κόβουμε ούτε ράβουξε μέρες!τι πάει να πει 15 και 15!

ο γιατρός σας έκρινε 30!

τα ίδια μου είπανε και από το υπουργείο όπου σαφώς έπαθαν σοκ ειδικά όταν τους είπα ότι με απείλησαν με απόλυση!

πήρε η ίδια τον προιστάμενο και σε 5' με πήρε μέσα λέγοντας μου ότι εγώ δε χρειάζεται να κάνω τπτ και ότι εκείνοι θα κάνουν διαχωρισμό των ημερών σε 15 και 15 και θα σας στείλουν το χαρτί για τις 15 να πατε στο ικα να πληρωθείτε!

τώρα,ποιος θα υπογράφει και τι είναι δικό τους πρόβλημα!!!!

έλεος πια σε αυτή τη χωρα!!!

ταλαιπωρήθηκα τόσες μέρες με την ανοησία τους και την ανηθικότητά τους!!!!

εύχομαι να μην πάθει καμία αυτό που πέρασα!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...
1.5. Στην Επιτροπή πρέπει να έχεις μαζί σου (ή όποιος πάει) τον τελευταίο υπέρηχο. Δεν νομίζω ότι θα σε ρωτήσουν κάτι, δεν πολυασχολούνται. Αν ρωτήσουν, θα πεις ότι γράφει το χαρτί γιατρού, τι άλλο?

 

Μπορεις να μου το εξηγησεις αυτο σε παρακαλω???Θελουν τον τελευταιο υπερηχο ετσι απλα η να ειναι ιδιας ημερας ο υπερηχος με την αδεια που εχει γραψει ο γιατρος???Δηλαδη θελουν να συμπιπτει η ημερομηνια που εγινε ο υπερηχος με την ημερομηνια που γραφτηκε η αδεια??

Και τι θελουν φαινεται στον υπερηχο το υπαρχον προβλημα ας πουμε??

ΕΛπιζω να μην σε ζαλισα με τις πολλες ερωτησεις...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου το εξηγησεις αυτο σε παρακαλω???Θελουν τον τελευταιο υπερηχο ετσι απλα η να ειναι ιδιας ημερας ο υπερηχος με την αδεια που εχει γραψει ο γιατρος???Δηλαδη θελουν να συμπιπτει η ημερομηνια που εγινε ο υπερηχος με την ημερομηνια που γραφτηκε η αδεια??

Και τι θελουν φαινεται στον υπερηχο το υπαρχον προβλημα ας πουμε??

ΕΛπιζω να μην σε ζαλισα με τις πολλες ερωτησεις...

 

υποτίθεται ότι ο γιατρός σου γράφει την άδεια τη μέρα του υπέρηχου. Όμως σε μένα ενώ μου είχε γράψει άδεια και κάναμε υπέρηχο, στον υπέρηχο κατά λάθος υπήρχε άλλο όνομα και αναγκάστηκα να πάω άλλη μέρα για να φαίνεται το δικό μου. Δεν υπήρξε πρόβλημα με τις ημερομηνίες.

Link to comment
Share on other sites

υποτίθεται ότι ο γιατρός σου γράφει την άδεια τη μέρα του υπέρηχου.

Όμως σε μένα ενώ μου είχε γράψει άδεια και κάναμε υπέρηχο, στον υπέρηχο κατά λάθος υπήρχε άλλο όνομα και αναγκάστηκα να πάω άλλη μέρα για να φαίνεται το δικό μου. Δεν υπήρξε πρόβλημα με τις ημερομηνίες.

 

Οκ σε ευχαριστω πολυ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια, καλησπερα! αν ξερει καποια να με βοηθησει...

ειμαι κι εγω εκπαιδευτικος και εδω και 2 μηνες παιρνω αναρρωτικες επαπειλουμενης, τις οποιες και καταθετει ο αντρας μου στην Διευθυνση Πρωτοβαθμιας.

με καλεσανε να περασω απο επιτροπη αλλα

1)δεν ξερω τί δικαιολογητικα ζητανε(δεν σηκωνουν το τηλ). απ το γραφειο πε ειπανε το βιβλιαριο μου και τον υπερηχο. ισχυει;

2)εμενα ο γιατρος δεν εκδιδει σε χαρτι τον υπερηχο,πως να τους το παω;

αλλα κι ετσι να ειναι, οι προωρες συσπασεις, που γραφει το χαρτι αδειας μου, δε φαινονται σε υπερηχο. τί να τους παω; την β' επιπεδου;

3)χαρτι αδειας, δεν εχω στα χερια μου αφου ειναι κατατεθημενο στην πε. λογικα το εχουν στειλει αυτοι στην επιτοπη. ο αντρας μου τί θα τους παει για ελεγχο;:confused:

AtQqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...