Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΗΜΕΡΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


Recommended Posts

το πινακακι για τις ασφαλιστικες κλιμακες που μπορουμε να το βρουμε?

??? καμια δεν ξερει? στο παρελθον καπου μεσα στο φορουμ το ειχα δει αναρτημενο αλλα δεν θυμαμαι που......

μηπως ξερει καμια αν το προστατευομενο μελος προσαυξανει κατα 10% και στην επιδοτηση ασθενειας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


??? καμια δεν ξερει? στο παρελθον καπου μεσα στο φορουμ το ειχα δει αναρτημενο αλλα δεν θυμαμαι που......

μηπως ξερει καμια αν το προστατευομενο μελος προσαυξανει κατα 10% και στην επιδοτηση ασθενειας?

 

ναι την προσαυξανει.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σας παιδιά,

 

πλησιάζει ο καιρός και σε ένα μήνα σταματάω . Ανακεφαλαιώνοντας παίρνω από το Ικα το επίδομα κυοφορείας ανάλογα με το μισθό μου, από τον εργοδότη τον μισθό μου και επιπλέον τις μέρες τις ανρρωτικής που δεν έχω πάρει? τις ζητάω να μου τις δώσει? το Δ.Χριστουγέννων μου το πληρώνει όλο ή μεχρι τον Οκτώβρη που σταματάω και το υπόλοιπο το παίρνω από τον ΟΑΕδ ? και πότε πρέπει να πληρωθώ από τον ΟΑΕΔ κάνω χαρτιά αμέσως μόλις σταματήσω την δουλειά? Ασ ξεκαθαρίσω τα πριν γέννας γιατί μετά έχουμε άλλη πορεία πάλι. Το άγχος μου δεν λέγεται...!!!!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Από τον εργοδότη μην περιμένεις ότι θα πάρεις έναν ολόκληρο μισθό, όπως αν δούλευες. Δυστυχώς, η άδεια εγκυμοσύνης θεωρείται σαν ασθενείας οπότε θα πληρωθείς ανάλογα. Δεν είναι δλδ ότι θα πάρεις έναν μισθό αλλά και 25 μέρες ασθενείας εάν δεν έχεις πάρει αναρρωτική (εάν κατάλαβα καλά το ερώτημά σου). Θα πληρωθείς μόνο 25 μέρες "ασθενείας" από τον εργοδότη.Εάν πάλι έχεις πάρει πχ 10 μέρες αναρρωτική θα πληρωθείς από τον εργοδότη 25-10= 15 μέρες "ασθενείας". Τώρα το πότε θα τα πάρεις νομίζω ότι εξαρτάται από τον εργοδότη.Στο πρώτο μου παιδάκι πληρώθηκα αφού γέννησα. Αλλά και τώρα, που περιμένω το δεύτερο ρώτησα πάλι (άλλος εργοδότης) και μου είπαν ότι πρώτα θα πάρω όλα τα επιδόματα από το ΙΚΑ, μετά ό,τι δικαιούμαι απο τον εργοδότη και στο τέλος θα πάω στον ΟΑΕΔ με ένα χαρτί από τον εργοδότη και ένα από το ΙΚΑ που θα φαίνονται τα λεφτά που έχω πάρει ως εκείνη τη στιγμή, ώστε να μου δωθεί η διαφορά από τα μικτά λεφτά που θα είχα πληρωθεί αν δούλευα κανονικά

Το δώρο Χριστουγέννων θα το πληρωθείς κανονικά από τον εργοδότη

rcTTp2.png?FOa8LWun

eoSGp2.png?NA1YYvQ4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Κορίτσια καλημέρα.

Όσο και αν έψαξα δεν βρήκα αυτό που θέλω. Είμαι 6,5 μηνών με ΠΗΤ 15/2/2010. Είμαι σε καλή κατάσταση και θέλω να βγω σε άδεια όσο γίνεται αργότερα (και όχι 15/12) για να κρατήσω τις μέρες για μετά τον τοκετό. Σκεφτόμουν να κρατήσω τις 56+63 μέρες συνολικά για μετά τον τοκετό και να πάρω αναρρωτική 1 μήνα, τον τελευταίο πριν γεννήσω. Το 1ο τρίμηνο επίσης είχα πάρει 1,5 μήνα αναρρωτική λόγω επιπλοκών. Οι απορίες μου είναι οι εξής:

 

  • Αλλάζοντας χρόνο, το 2011 προφανώς δικαιούμαι εξ αρχής άλλες 25 ημέρες αναρρωτικής χωρίς περικοπές μισθού και χωρίς επιτροπές, σωστά?
  • Θα υπάρχει πρόβλημα αν ο γιατρός μου δηλώσει ΠΗΤ 2 μήνες αργότερα από την κανονική? Υπάρχει περίπτωση να μην πληρωθώ από το ΙΚΑ όταν καταθέσω μετά τα χαρτιά για τα επιδόματα?

Ευχαριστώ πολύ για οποιαδήποτε βοήθεια.

Μαρία

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

kalispera koritsia. ime stin 22bdomada tis egkimosinis mou k exo pari 1 mina adia asthenias apo epitropi. gia ton mina auton tha plirotho mono apo to ika? i k apo ton ergodoti mou? k an sinexizo na perno k ales adies mexri na geniso tha plironome kanonika i tha perno ligotera? k tha xaso lefta apo tin adia egkimosinis?

Link to comment
Share on other sites

kalispera koritsia. ime stin 22bdomada tis egkimosinis mou k exo pari 1 mina adia asthenias apo epitropi. gia ton mina auton tha plirotho mono apo to ika? i k apo ton ergodoti mou? k an sinexizo na perno k ales adies mexri na geniso tha plironome kanonika i tha perno ligotera? k tha xaso lefta apo tin adia egkimosinis?

 

 

για τον μηνα αυτο θα πληρωθεις και απο τον εργοδοτη και απο τον ικα.εαν η αναρρωτικη συνεχιστει θα πληρωνεσαι μονο απο το ικα αλλα δεν θα σου κολλανε ενσημα.οχι τα λεφτα της αναρρωτικης δεν ειναι τα κανονικα σου,θα ειναι λιγο λιγοτερα.τα λεφτα των επιδοματων δεν αλλαζουν,ειναι ασχετα απο την αναρρωτικη.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση

απο την ομάδα moderators

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα..Εργάζομαι σε μια πολύ μικρή εταιρία τροφίμων..Είμαι παντρεμένη με πολιτικό γάμο και τον Οκτώβρη έχω το θρησκευτικό.

Είμαι έγκυος 5 εβδομάδων δεν το έχω πεί ακόμα στην δουλειά γιατι πριν 3 μήνες είχα 2 παλλίνδρομες και χρειάστηκε να λείψω ένα μικρό διάστημα με αναρρωτική με αποτελεσμα να επιστρέψω στην δουλεια και όλοι να έχουν μια μουρη μεχρι εκει κάτω...Τραγικό...Εγώ είχα τον πόνο μου που έχασα 2 μωράκια και εκείνει σκεφτόντουσαν ποιος θα σηκώνει τα τηλέφωνα και ποιος θα τους φτιάχνει καφέ έλεος...Τωρα έχω πάλι προβλήματα με την δουλεια λόγω του θρησκευτικού μου γάμου...Φανταστήτε ότι μου είπαν να δουλέυω μέχτι και την παρασκευή πρίν το γάμο...Απίστευτο?Μήπως νομίζουν ότι επειδή είμαστε υπάλληλοι είμαστε και ΖΩΑ?????????? Απαράδεκτοι πραγματικά τους σιχάθηκε η ψυχή μου μετά απο όλα αυτά..Η αφεντικίνα μου δε , μου είπε ότι αν χρειαστώ άδεια μετά το γάμο να ξέρω απο τώρα ότι θα απολυθώ και θα βρούν άλλη κοπέλα...Έτσι μου είπε και με ένα υφάκι.....αστα να πάνε!!Το ερώτημά μου είναι το εξης:Πότε να τους πώ για την εγκυμοσύνη και με ποιον τρόπο να τους το πώ....(είναι τόσο κακοί ανθρωποι που θα παρακαλάνε να αποβάλλω πάλι)Πιστεύω ότι θα με διώξουν αμέσως...Πείτε μου βρε αγαπάκια τι να κάνω.....!!!!Φιλάκια πολλά πολλά...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα..Εργάζομαι σε μια πολύ μικρή εταιρία τροφίμων..Είμαι παντρεμένη με πολιτικό γάμο και τον Οκτώβρη έχω το θρησκευτικό.

Είμαι έγκυος 5 εβδομάδων δεν το έχω πεί ακόμα στην δουλειά γιατι πριν 3 μήνες είχα 2 παλλίνδρομες και χρειάστηκε να λείψω ένα μικρό διάστημα με αναρρωτική με αποτελεσμα να επιστρέψω στην δουλεια και όλοι να έχουν μια μουρη μεχρι εκει κάτω...Τραγικό...Εγώ είχα τον πόνο μου που έχασα 2 μωράκια και εκείνει σκεφτόντουσαν ποιος θα σηκώνει τα τηλέφωνα και ποιος θα τους φτιάχνει καφέ έλεος...Τωρα έχω πάλι προβλήματα με την δουλεια λόγω του θρησκευτικού μου γάμου...Φανταστήτε ότι μου είπαν να δουλέυω μέχτι και την παρασκευή πρίν το γάμο...Απίστευτο?Μήπως νομίζουν ότι επειδή είμαστε υπάλληλοι είμαστε και ΖΩΑ?????????? Απαράδεκτοι πραγματικά τους σιχάθηκε η ψυχή μου μετά απο όλα αυτά..Η αφεντικίνα μου δε , μου είπε ότι αν χρειαστώ άδεια μετά το γάμο να ξέρω απο τώρα ότι θα απολυθώ και θα βρούν άλλη κοπέλα...Έτσι μου είπε και με ένα υφάκι.....αστα να πάνε!!Το ερώτημά μου είναι το εξης:Πότε να τους πώ για την εγκυμοσύνη και με ποιον τρόπο να τους το πώ....(είναι τόσο κακοί ανθρωποι που θα παρακαλάνε να αποβάλλω πάλι)Πιστεύω ότι θα με διώξουν αμέσως...Πείτε μου βρε αγαπάκια τι να κάνω.....!!!!Φιλάκια πολλά πολλά...

Εγω στη θεση σου θα πηγαινα να δηλωσω παραιτηση με την αιτιολογια οτι με προσλαβανε στο δημοσιο και θα τους αφηνα μετα να τραβανε τις τριχες τους απο τη ζηλεια!εννοειτε οτι δεν θα πηγαινα στη δουλεια οταν μαθαινα για εγκυμοσυνη γιατι αυτη ειναι απο τις λιγες ευκαιριες που σου χαριζονται δεν τη διακινδυνευεις για κανεναν εργοδοτη.με το καλο οταν γεννησεις του χρονου καπου θα βρεις μια απασχοληση,δεν σε πηρανε τα χρονια δα.και οικονομικα ποσα χρηματα επερνες?εκατομμυρια που θα σου λειψουνε?κοιτα την εγκυμοσυνη σου και ολα τ΄αλλα γινονται.........

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα προτιμούσα να με απέλυαν γιατί έτσι θα έπαιρνα και την αποζημίωση και θα μπορούσα να γραφτώ στο Ταμείο Ανεργίας. Εφόσον όμως είσαι έγκυος έχεις από το Νόμο επιπλέον δικαιώματα. Καταρχάς, δε μπορεί να σε απολύσει μέχρι και την τελευταία μέρα της άδειας λοχείας. Μάλιστα κάπου διάβαζα τελευταία ότι η περίοδος αυτή παρατείνεται για κάποιους μήνες, ρώρα ένα δικηγόρο, θα σου πει. Που σημαίνει ότι τους το λες, και ξεκινάς τη μία αναρρωτική μετά την άλλη μέχρι να γεννήσεις με το καλό. Ετσι δε δουλεύεις όσο είσαι έγκυος, ξεκουράζεσαι χωρίς να διακινδυνεύεις τίποτα και ταυτόχρονα πληρώνεσαι. Μετά τη γέννα παίρνεις κανονικά τις άδειες που δικαιουσαι και τελικώς απολυεσαι με αποζημίωση και Ταμείο Ανεργίας για 1 χρόνο. Εντωμεταξύ ψάχνεις για άλλη δουλειά, το μικρό έχει ξεπεταχτεί κάπως και έχει ο Θεός... Πώς σου φαίνεται αυτό το σενάριο ? Μπορείς να συμβουλευτείς κι έναν εργατολόγο για να είσαι σίγουρη για τις επόμενες κινήσεις σου. Πάντως, σου εύχομαι να πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος και να γεννήσεις ένα γερό μωράκι.

βετα:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω στη θεση σου θα πηγαινα να δηλωσω παραιτηση με την αιτιολογια οτι με προσλαβανε στο δημοσιο και θα τους αφηνα μετα να τραβανε τις τριχες τους απο τη ζηλεια!εννοειτε οτι δεν θα πηγαινα στη δουλεια οταν μαθαινα για εγκυμοσυνη γιατι αυτη ειναι απο τις λιγες ευκαιριες που σου χαριζονται δεν τη διακινδυνευεις για κανεναν εργοδοτη.με το καλο οταν γεννησεις του χρονου καπου θα βρεις μια απασχοληση,δεν σε πηρανε τα χρονια δα.και οικονομικα ποσα χρηματα επερνες?εκατομμυρια που θα σου λειψουνε?κοιτα την εγκυμοσυνη σου και ολα τ΄αλλα γινονται.........

Ματάκια μου καλημέρα δεν είναι και τόσο εύκολο να παραιτηθώ και ειδικά τώρα που είμαι έγκυος...Είμαι ιδιωτικός υπάλληλος και δυστυχώς δεν δουλεύω για χόμπυ...ο άντρας μου έχει μια καλή δουλίτσα αλλά μην φανταστείς ότι βγάζει και πολλά λεφτά..Τα μηνιαία έξοδά μας είναι περίπου 1300? νοίκι-ΟΤΕ-ΔΕΗ-ΕΥΔΑΠ-κινητά-κοινόχρηστα-σούπερμάρκετ-βενζίνες -ασφάλειες κλπ κλπ οπότε πίστεψε με ότι όταν θα έρθει με το καλό και το μωράκι μας τα πράγματα θα δυσκολέψουν περισσότερο...Αν παραιτηθώ δεν δικαιούμαι ούτε αποζημίωση ούτε τίποτα και θα είναι πολύ δύσκολο να βρώ δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα προτιμούσα να με απέλυαν γιατί έτσι θα έπαιρνα και την αποζημίωση και θα μπορούσα να γραφτώ στο Ταμείο Ανεργίας. Εφόσον όμως είσαι έγκυος έχεις από το Νόμο επιπλέον δικαιώματα. Καταρχάς, δε μπορεί να σε απολύσει μέχρι και την τελευταία μέρα της άδειας λοχείας. Μάλιστα κάπου διάβαζα τελευταία ότι η περίοδος αυτή παρατείνεται για κάποιους μήνες, ρώρα ένα δικηγόρο, θα σου πει. Που σημαίνει ότι τους το λες, και ξεκινάς τη μία αναρρωτική μετά την άλλη μέχρι να γεννήσεις με το καλό. Ετσι δε δουλεύεις όσο είσαι έγκυος, ξεκουράζεσαι χωρίς να διακινδυνεύεις τίποτα και ταυτόχρονα πληρώνεσαι. Μετά τη γέννα παίρνεις κανονικά τις άδειες που δικαιουσαι και τελικώς απολυεσαι με αποζημίωση και Ταμείο Ανεργίας για 1 χρόνο. Εντωμεταξύ ψάχνεις για άλλη δουλειά, το μικρό έχει ξεπεταχτεί κάπως και έχει ο Θεός... Πώς σου φαίνεται αυτό το σενάριο ? Μπορείς να συμβουλευτείς κι έναν εργατολόγο για να είσαι σίγουρη για τις επόμενες κινήσεις σου. Πάντως, σου εύχομαι να πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος και να γεννήσεις ένα γερό μωράκι.

ΒΕΤΑ μου καλημέρα και σε εσένα και εγώ μέχρι πρίν λίγο καιρό αυτό ήξερα ότι δεν μπορούν να σε απολύσουν αλλά απότι διάβασα σε κάποια άλλα θέματα υπάρχουν αρκετές κοπέλες που ήταν έγκυες,τις απέλυσαν και ακόμα και μετά απο 2 σρόνια τρέχουν στα δικαστήρια...Δεν ξέρω τι να πώ..Που ζούμε και σε τι κόσμο θα φερουμε τα παιδάκια μας..!!Συμφωνώ μαζί σου δεν θα τους κάνω την χάρη να παραιτηθώ τουλάχιστον όπως είπες και εσύ να πάρω την αποζημίωση μου και να μπω και στον ΟΑΕΔ...Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου...Φιλάκια πολλά πολλά!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημερα θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις γιατι εχω μπερδευτει.........

ειμαι εγκυος στην 18η εβδομαδα, στο 1ο τριμηνο της εγκυμοσυνης πηρα αναρρωτικη 15 μερες, δυστυχως η δουλεια μου ειναι 8ωρο ορθοστασια χωρις να εχω την δυνατοτητα να κατσω εκτος απο το 15 λεπτο διαλειμμα που μπορει να το παρω λιγο πριν ληξη η βαρδια. Για τον λογω αυτο εχουν παρουσιαστει καποια προβληματακια οπως πονακια χαμηλα τα ποδια δεν βλεπονται απο το πρηξιμο ο γιατρος μου εδωσε εντολη να κατσω σπιτι για να μην εχουμε τιποτα χειροτερο...... να επισημανω πως το μωρο ειναι πολυ καλα βαση υπερηχων δοξα τω Θεω αλλα δεν ειναι για να το ριψοκυνδηνεψουμε.

Μου εδωσε χαρτι για να το παω στο ΙΚΑ για να μου δωσουν αδεια απο επιτροπη αλλα εκει μου ζηταν υπερηχο που να δειχνει οτι εχω προβλημα...... τι κανω??????Αφου ο υπερηχος ειναι μια χαρα για να παρω αδεια πρεπει να το φτασω στα ακρα? αν ξερει καμια κοπελα ας βοηθησει.. Ευχαριστω και συγνωμμη για την φλυαρια....

ΧΑΡΗΣ κ' ΑΓΓΕΛΟΣ [13/11/2002]

ΑΝΝΑ[12/7/2004]

ΕΙΡΗΝΗ [2/7/2007]

 

ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ

Link to comment
Share on other sites

Δηλάδη αν κατάλαβα καλά από το τικερ σου είσαι έγκυος στο 4ο παιδάκι?

Αν ναι μόνο αυτό φτάνει για να πάρεις άδεια. Τι υπερύχους και βλακείες, πες πως είσαι πολύτεκνη. Πόσα να κάνει πια μια γυναίκα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλάδη αν κατάλαβα καλά από το τικερ σου είσαι έγκυος στο 4ο παιδάκι?

Αν ναι μόνο αυτό φτάνει για να πάρεις άδεια. Τι υπερύχους και βλακείες, πες πως είσαι πολύτεκνη. Πόσα να κάνει πια μια γυναίκα.

 

Στο 5ο τα πρωτα ειναι δυδιμα, αλλα αυτο δεν τους πολυ ενδιαφερει τουλαχιστον στο ΙΚΑ.

ΧΑΡΗΣ κ' ΑΓΓΕΛΟΣ [13/11/2002]

ΑΝΝΑ[12/7/2004]

ΕΙΡΗΝΗ [2/7/2007]

 

ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...