Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν ξερω πως να νιωσω


maxoukos

Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια,

Ας αρχισω την ιστορια μου απο την αρχη:

ειμαι 26 ετων, παντρεμενη και μετα απο μια φορα που (μας ξεφυγε)μεσα στο Σεπτεμβριο εμεινα εγκυος.

εκανα ενα τεστ την παρασκευη απ το φαρμακειο και εδειξε θετικο. η χαρα μας δεν περιγραφονταν και ανυπομονουσα να βρω καποιον γιατρο σε δημοσιο νοσοκομειο για να ξεκινησω εκει. θεωρησα ομως σωστο σαν πρωτη γνωμη να παω στο ικα μεχρι να βρω καποιον σε νοσοκομειο. μου ειπε λοιπον να κανο εναν υπερηχο(πανω απο την κοιλια)χωρις να με ρωτησει τιποτα αλλο. το θεμα ειναι οτι ενω υπαρχει σακος δεν ακουγεται παλμος ουτε φαινεται εμβρυο. η τελευταια περιοδος ηταν 28 αυγουστου αρα οπως υπολογιζω σημερα μπαινω στην 6η εβδομαδα. εκεινος ο γιατρος ομως ειπε οτι δεν ειναι ετσι και οτι ειμαι 7 γιατι μετραμε απο την 28η αυγουστου. μην τα πολυλογω ειπε οτι ενδεχομενως ειναι παλινδρομος κυηση και οτι θα πεσει και οτι δεν χρειαζομαι αποξεση γιατι ειναι πολυ νωρις. εγω εδωσα και μια β χοριακη σημερα, αλλα φοβαμαι τοσο πολυ!!! θα ηθελα τη γνωμη σας... ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


υπομονή για το αποτελεσμα της χοριακής και μάλλον θα χρειαστει και επαναληψη, για να δεις αν ανεβαινει ή κατεβαινει η τιμη. πάντως στην αρχη γίνεται κολπικός υπέρηχος απο πάνω δεν φαινεται κάτι απ' οσο ξέρω. Καρδιά ακούς λίγο αργότερα. Σου ευχομαι να πανε όλο καλα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια,

Ας αρχισω την ιστορια μου απο την αρχη:

ειμαι 26 ετων, παντρεμενη και μετα απο μια φορα που (μας ξεφυγε)μεσα στο Σεπτεμβριο εμεινα εγκυος.

εκανα ενα τεστ την παρασκευη απ το φαρμακειο και εδειξε θετικο. η χαρα μας δεν περιγραφονταν και ανυπομονουσα να βρω καποιον γιατρο σε δημοσιο νοσοκομειο για να ξεκινησω εκει. θεωρησα ομως σωστο σαν πρωτη γνωμη να παω στο ικα μεχρι να βρω καποιον σε νοσοκομειο. μου ειπε λοιπον να κανο εναν υπερηχο(πανω απο την κοιλια)χωρις να με ρωτησει τιποτα αλλο. το θεμα ειναι οτι ενω υπαρχει σακος δεν ακουγεται παλμος ουτε φαινεται εμβρυο. η τελευταια περιοδος ηταν 28 αυγουστου αρα οπως υπολογιζω σημερα μπαινω στην 6η εβδομαδα. εκεινος ο γιατρος ομως ειπε οτι δεν ειναι ετσι και οτι ειμαι 7 γιατι μετραμε απο την 28η αυγουστου. μην τα πολυλογω ειπε οτι ενδεχομενως ειναι παλινδρομος κυηση και οτι θα πεσει και οτι δεν χρειαζομαι αποξεση γιατι ειναι πολυ νωρις. εγω εδωσα και μια β χοριακη σημερα, αλλα φοβαμαι τοσο πολυ!!! θα ηθελα τη γνωμη σας... ευχαριστω

 

Γεια σου maxouko. Ο γιατρός έχει δίκιο για την εβδομάδα. Επειδή μετράμε από την τελευταία περίοδο, είσαι 7 εβδομάδων και τριών ημερών. Αυτό με τον κοιλιακό υπέρηχο όμως δεν το κατάλαβα. Στην αρχή που είναι πολύ μικρό το έμβρυο κάνουμε κολπικό υπέρηχο για να ακούσουμε και την καρδιά. Μήπως να πήγαινες σε κάποιον ιδιώτη γιατρό, που του έχεις εμπιστοσύνη, για να σου κάνει κολπικό υπέρηχο; Αν και εκεί δεν ακούσεις καρδιά, τότε υπάρχει πρόβλημα. Όσο για τη χοριακή, περίμενε τα αποτελέσματά της και μην αγχώνεσαι από τώρα. Πάντως πιο σίγουρη θα είσαι με τον υπέρηχο!

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

οχι ειναι νωρις ακομη!!!!!! υπαρχουν περιστατικα που η συλληψη εγινε αργα και η καρδουλα ακουστηκε αργοτερα μεχρι την 8η εβδομαδα. μα καλα γιατι ηταν τοσο βιαστικος σε αυτα που λεει?????? μην απογοητευεσαι , μην το κανεις!!!!! καλα αποτελεσματα κοριτσι μου και με το κλαο το μωρακι σας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς στις 6μιση εβδομάδες περίπου δεν είχαμε ακούσει καρδιά, μόνο σάκο είδαμε. Σε 10 μέρες επαναλάβαμε το υπέρηχο και ευτυχώς όλα προχώρησαν κανονικότατα! και καρδιά ακούστηκε και το σποράκι είχε μεγαλώσει.

Μην αγχώνεσαι, όλα καλά θα πάνε!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα με τα κοριτσια,και να τονισω κι εγω οτι επρεπε να σου κανει ΚΟΛΠΙΚΟ και οχι κοιλιακο υπερηχο..ειναι πολυ νωρις ακομη!!! Ολα θα πανε καλα!! :)

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, σου ευχομαι να πανε ολα καλα! Εχω την χειροτερη εμπειρια απο τους ικατζιδες ''γιατρους'' και νομιζω οτι πρεπει να κρατησεις την ψυχραιμια σου μεχρι να βγει η χωριακη και να ξανακανεις υπερηχο.

Κι εγω στην 7η εβδομαδα νομιζω ακουσα καρδουλα, οι γιατροι παντα μετρανε απο την τελευταια σου περιοδο τις εβδομαδες αλλα νομιζω η ακριβης ''ηλικια'' του εμβρυου ειναι απο την συλληψη οποτε μην αγχωνεσαι, πηγαινε σε αλλο γιατρο ομως!

Ευχομαι να πανε ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites

Εμεις ακούσαμε την καρδούλα του στην 8η εβδομάδα με κολπικό υπέρηχο γιατί αλλιώς δεν μπορούσαμε να την ακούσουμε γιατί η μητρα μου έχει οπίσθια κλίση. Μην αγχώνεσαι όλα καλά θα πάμε.

Δήμητρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

maxouko μην απογοητεύεσαι γιατι όλο αυτό, όπως είπαν και τα κορίτσια παραπάνω μπορεί να είναι λάθος του γιατρού στο ικα.

Εγώ θα σε συμβούλευα να σε δει κάποιος αλλος γιατρός και να σου κάνει κολπικό υπέρηχο.

Κι εμένα ο γιατρός μου κολπικό μου εκανε και μάλιστα μόλις εκλεισα την 6 ή την 8η εβδομάδα (δεν το θυμάμαι) γιατί νωρίτερα δεν ακούγεται η καρδούλα.

Πάντως ρε κορίτσια αναρωτιέμαι, τι γιατροι είναι αυτοι;

Πράγματα τα οποία τα γνωρίζουμε εμείς δεν τα γνωρίζουν αυτοί;

Eλεος πια με την ανευθυνότητά τους!!!

AtKRp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου ευχαριστω για τις συντομες απαντησεις σας δεν φανταζεστε ποσο αναγκη τις εχω! κι εγω εχω οπισθια μητρα. μακαρι να παιζει κι αυτο ρολο. τελικα μετα απο πιεση στο μικροβιολογικο θα μου δωσουν σημερα την χοριακη και μαλλον αυριο θα παω σε καποιον ιδιοτη να με δει (της θειας μου τον γιατρο) γιατι οπως του τα ειπε δεν του ακουστηκαν και πολυ λογικα ολα αυτα. του εξηγησα του γιατρου του ικα οτι δεν εχω σταθερο κυκλο, οσο για τον ενδοκολπικο υπερηχο μου ειπε σημερα οτι το ικα δεν τον δικαιολογει. αν το ηξερα θα τον ειχα κανει καπου εξω ιδιοτικα!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου ευχαριστω για τις συντομες απαντησεις σας δεν φανταζεστε ποσο αναγκη τις εχω! κι εγω εχω οπισθια μητρα. μακαρι να παιζει κι αυτο ρολο. τελικα μετα απο πιεση στο μικροβιολογικο θα μου δωσουν σημερα την χοριακη και μαλλον αυριο θα παω σε καποιον ιδιοτη να με δει (της θειας μου τον γιατρο) γιατι οπως του τα ειπε δεν του ακουστηκαν και πολυ λογικα ολα αυτα. του εξηγησα του γιατρου του ικα οτι δεν εχω σταθερο κυκλο, οσο για τον ενδοκολπικο υπερηχο μου ειπε σημερα οτι το ικα δεν τον δικαιολογει. αν το ηξερα θα τον ειχα κανει καπου εξω ιδιοτικα!!!

 

ολα θα πανε καλα,περιμενουμε τα ευχαριστα!!!!!;)

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου ευχαριστω για τις συντομες απαντησεις σας δεν φανταζεστε ποσο αναγκη τις εχω! κι εγω εχω οπισθια μητρα. μακαρι να παιζει κι αυτο ρολο. τελικα μετα απο πιεση στο μικροβιολογικο θα μου δωσουν σημερα την χοριακη και μαλλον αυριο θα παω σε καποιον ιδιοτη να με δει (της θειας μου τον γιατρο) γιατι οπως του τα ειπε δεν του ακουστηκαν και πολυ λογικα ολα αυτα. του εξηγησα του γιατρου του ικα οτι δεν εχω σταθερο κυκλο, οσο για τον ενδοκολπικο υπερηχο μου ειπε σημερα οτι το ικα δεν τον δικαιολογει. αν το ηξερα θα τον ειχα κανει καπου εξω ιδιοτικα!!!

 

Τσαμπα αγχωνεσαι κοριτσακι μου... ειναι τελειως ανευθυνος ο γιατρος που σε ειδε.. αν δεν κανεις κολπικο υπερηχο δεν φαινεται τίποτε.. και εγω καρδουλα ακουσα την 8η εβδομάδα με κολπικο υπερηχο και ήμουν και απο εξωσωματική που ξερεις σίγουρα και την ημερομηνία σύλληψης οχι σε φυσιολογική συλληψη που ναι μεν εχεις ως εναρκτηρια ημερομηνία της εγκυμοσυνης την τελευταια περιοδο αλλα ημερομηνια συλληψης δεν ξερεις

Αν θελεις μολις παρεις την χοριακη ενημερωσε μας για την τιμή της.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια γεια σας οι περισσοτερες με γνωριζεται απο αλλα θεματα για οσες δεν με γνωριζεται σας λεω οτι ειμαι νοσηλευτρια και μονο για αυτο θελω να σας δωσω μια συμβουλη μακρια απο γιατρους του ΙΚΑ ειναι παντελως ανευθυνη.Μενω στην Μυτιληνη και μαλιστα αυτο που θα σας πω το ειχαν πει και οι ειδησεις.Μια κοπελα που ετυχε να ειναι και φιλη μου αυτο εγινε πριν απο 4 χρονια ηταν εγκυος και πηγε στο ΙΚΑ να κανει τον προγγενητικο οταν βγηκαν τα αποτελεσματα και πηγε στο γυναικολογο του ΙΚΑ να τα παρει εκεινος της ειπε στην ψυχρα κοπελα μου εχεις ΕΙΤΖ το ξερεις;Μαλιστα τις το ειπε χωρις καν να υπαρχει ψυχολογος διπλα της και χωρις να εχει μαζι της καποιο συγγενη.Το κοριτσι 25 ετων τοτε οταν το ακουσε τρελαθηκε εκανε ακομα και αποπειρα αυτοκτονιας.Το αποτελεσμα ηταν απο το σοκ που επαθε γιατι δεν ειχε τιποτα τελικα ειχαν βγαλει λαθος διαγνωσει το μωρακι της να αρρωστησει μεσα στην κοιλια της και να της το παρουν γιατι και να το γεννουσε θα πεθενε αμεσως.Γι αυτο κοριτσια μακρια απο ΙΚΑ.Ξερω δεν ειμαστε πλουσιες αλλα καλυτερα να στερηθουμε καποια πραγματα παρα να μας συμβουν απροοπτα οπως αυτο που σας εγραψα.Η κοπελα ακομα ταλαιπωρηται με δικαστηρια και καλα τους κανει.Σας ευχομαι συντομα να εχετε αυτο που επιθυμειτε οπως και εγω φυσικα.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια επεστρεψα με το αποτελεσμα της β χοριακης. ειναι 25,700 με φυσιολογικες τιμες απο 15,000 μεχρι 50,000. τι λετε μπορει τελικα να μην ειναι παλινδρομη κυηση?

Link to comment
Share on other sites

Μακριά απο γιατρούς το ΙΚΑ.Η γυναίκα του ξαδέρφου μου προσπαθούσε για παιδάκι όταν ο ΓΙΑΤΡΟΣ του ΙΚΑ της είπε ότι υπάρχει κάτι στη μήτρα της και θα πρέπει να γίνει επέμβαση για να το αφαιρέσουν.Η κοπέλα ήταν έγκυος και αυτο το κάτι που είχε ήταν το μωράκι της που σήμερα είναι 4 χρονών.

Δήμητρα

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια επεστρεψα με το αποτελεσμα της β χοριακης. ειναι 25,700 με φυσιολογικες τιμες απο 15,000 μεχρι 50,000. τι λετε μπορει τελικα να μην ειναι παλινδρομη κυηση?

 

Όλα καλά θα πάνε! Αρκεί να έχεις εμπιστούνη στον εαυτό σου και στο γιατρό σου! Σου εύχομαι σε 9 μήνες να ξαναμπεις στο τοπικ και να μας γράψεις ότι το μωράκι σου είναι γερό και δυνατό!!!

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια επεστρεψα με το αποτελεσμα της β χοριακης. ειναι 25,700 με φυσιολογικες τιμες απο 15,000 μεχρι 50,000. τι λετε μπορει τελικα να μην ειναι παλινδρομη κυηση?

 

Δεν ξέρω απο τιμές χοριακής γιατί δεν χρειάστηκε ποτέ να κάνω αλλά φαίνεται πολύ καλή η χοριακή σου.Θα χρειαστεί σίγουρα να την επαναλάβεις για να δεις αν διπλασιάζεται αλλά δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.Το λάθος εξ αρχής ήταν του γιατρού σου που σου έκανε κοιλιακό υπέρηχο και όχι κολπικό.Σε τόσο μικρή ηλικία κύησης δεν φαίνεται τίποτα στον κοιλιακό υπέρηχο για αυτό όλες κάνουν κολπικό.Να σου ευχηθώ να ζήσεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη και με το καλό το μωρό σου!!

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Αντε κοριτσάκι γλυκό κλείσε ραντεβού σε ένα γιατρό. Σε αυτή την εβδομάδα που είσαι και με αυτές τις τιμές μέχρι και καρδιά θα ακούσεις (με κολπικό υπέρηχο). Σε εμένα στο πρώτο μου παιδάκι (γιατί στο 2ο δεν έκανα χοριακή, πήγα κατευθείαν στο γιατρό) ήταν γύρω στις 1550 την 5+5 εβδομάδα. Μια χαρά θα είναι το μωράκι σου ούτε παλίνδρομη ούτε τίποτα. Άντε πήγαινε ακόμα και σήμερα αν βρεις ραντεβού!!!!

Link to comment
Share on other sites

http://www.kalogirou.info/modules.php?name=preg_calc

 

αυτος ειανι ενας υπολογιστης εγκυμοσυνης θα σε βοηθησει να ξερεις σε ποια εβδομαδα εισαι!

Δεν ξερω αν ειμαι προκατηλλημενη αλλα δεν τους εμπιστευομαι τους γιατρους του ΙΚΑ στην κουνιαδα μου ειπαν οτι ειχε ογκο και τρεχαμε σαν παλαβοι πηγαμε σε ποσους γιατρους γιατι δεν εμπιστευομασταν κανεναν και κανενας δεν ειδε κανενα ογκο!

Καλο θα ειναι να παρεις την γνωμη ενος αλλου γιατρου μου φανηκε πολυ απολυτος και γρηγορος σε συμπερασματα αυτος που πηγες στο ικα!

σου ευχομαι καλη επιστυχια !

Θα σου στειλω και πρωσοπικο μην

Link to comment
Share on other sites

:D αχ κοριτσια μου, μου δινεται πολυ δυναμη και ελπιδες. ο γιατρος του ικα ειπε οτι πρεπει να ειμαι 7 εβδομαδων και 3 ημερων, οσο εδειξε και η χοριακη(15,000-50,000 ειναι μου ειπαν στις 7 εβδομαδες, κι εγω εχω 25,700). αλλα αν ηταν παλινδρομη κυηση λογικα δεν θα ηταν τοσο αυξημενη η χοριακη ετσι δεν ειναι;
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...