Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βοήθεια!olympia golden beach resort, olympia oasis, lakopetra beach ή κάπου αλλού?


dimela

Recommended Posts

Ξέρω έχουν ξαναγραφεί σχόλια για τα παραπάνω και τα έχω διαβάσει αλλά πραγματικά δεν βγάζω άκρη και δεν μπορώ να επιλέξω...πείτε μου όσες έχουν πάει σε κάποιο ή ακόμη καλύτερα σε κάποια απο αυτά, τις εμπειρίες σας. Έχουμε ένα βρεφάκι κι ένα τετράχρονο σχεδόν παιδάκι. Γενικώς θέλουμε να πάμε σε ένα resort και να μην χρειαστεί να μετακινούμαστε πάνω κάτω με το αμάξι, να ξεκουραστούμε, να είναι kids friendly, να έχει ωραία δωμάτια (βασικό γιατί θα περνάμε χρόνο σε αυτά), καλό σέρβις, αξιοπρεπές φαγητό, καλή θάλασσα για μικρά, να είναι σχετικά επίπεδο με όχι πολλά σκαλιά κλπ (λόγω καροτσιού),προτιμούμε ισόγεια διαμονή, να είναι κάπως σκιερό..θα μας ενδιέφερε και δωμάτιο με μοιραζόμενη πισίνα (αρκεί να καθαρίζεται σωστά)...δεν μας ενδιαφέρει τόσο η απασχόληση για παιδιά και γενικώς οι πολλές δραστηριότητες.

Από όσο καταλαβαίνω:

1. το lakopetra, που είναι και το πιο φτηνό,δεν έχει τόσο καλή παραλία και κάποια απο τα δωμάτια είναι πολύ κατώτερα των χρημάτων τους..υπάρχει παλιά και νέα πτέρυγα? Τι ακριβώς συμβαίνει?

2. Το oasis πάλι έχει το ίδιο θέμα με τα δωμάτια,κάποια καλά κάποια άσχημα...έχει καλή παραλία, είναι πιο ακριβό απο το προηγούμενο

3. Το olympia golden beach έχει τα καλύτερα δωμάτια και εξυπηρέτηση, είναι πιο μικρό (το προτιμώ αυτό) αλλά ΔΕΝ έχει παραλία ακριβώς μπροστά. Σε πάει βανάκι ή πας με ΙΧ,πράγμα αρνητικό για μας.

Τι λέτε? Είναι και πανάκριβα, δεν θέλω να πάμε και να το χιλιομετανιώσουμε.

Επίσης άλλες προτάσεις για άλλους προορισμούς/ξενοδοχεία κλπ ευπρόσδεκτα!

Αχβοηθήστε βρε κορίτσια..

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θα σου απαντήσω για το Όασις, ως φανατική πελάτισσα (5η φορά φέτος). Σίγουρα είναι πιο ακριβό απο το λακοπετρα. Όμως οι εγκαταστάσεις του δλδ δωμάτια, πισίνες κλπ, η παραλια, το φαγητο, η εξυπηρέτηση είναι σουπερ!

Εχε ομως υποψη σου οτι λογω έτυχε λογιας αλλα κ μεγεθους εχει αποσταση κ ανηφορα/κατηφορα για να φτασεις απο το κυριως κτιριο στην παραλια η απο την παραλια στο εστιατοριο. Υπαρχουν διαδρομες χωρις σκαλια για οσους εχουν καροτσια κ στα κτίρια υπαρχουν ανελκυστήρες.εμας δεν μας πολυενοχλουσε αλλα ετυχε να ακούσω δίπλα μας αλλους ενοικους που γκρινιαζαν.

Link to comment
Share on other sites

μιας κι έχεις πάει τόσες φορές πες μου μερικά πράγματα..το φαγητό είναι αξιοπρεπές? Αυτά που προσφέρει το all inclusive? Εμείς προτιμούμε να μείνουμε σε ισόγειο..έχουν μπροστά χώρο να παίζει π.χ λίγο το μεγάλο και να καθόμαστε κι εμείς με το μωρό τα πρωινά που λόγω ήλιου δεν θα πηγαίνουμε παραλία? Επίσης ποια πτέρυγα είναι πιο κοντά στην παραλία?είναι εξυπηρετικό το προσωπικό? Έχει πολύ κόσμο και ουρές π.χ για πρωινί ή στα εστιατόρια κλπ? Γενικώς το ότι θα είμαστε με το μωράκι με ανησυχεί, να μην ταλαιπωρηθεί με ήλιους, αναμονές για φαγητό κλπ.

Link to comment
Share on other sites

μιας κι έχεις πάει τόσες φορές πες μου μερικά πράγματα..το φαγητό είναι αξιοπρεπές? Αυτά που προσφέρει το all inclusive? Εμείς προτιμούμε να μείνουμε σε ισόγειο..έχουν μπροστά χώρο να παίζει π.χ λίγο το μεγάλο και να καθόμαστε κι εμείς με το μωρό τα πρωινά που λόγω ήλιου δεν θα πηγαίνουμε παραλία? Επίσης ποια πτέρυγα είναι πιο κοντά στην παραλία?είναι εξυπηρετικό το προσωπικό? Έχει πολύ κόσμο και ουρές π.χ για πρωινί ή στα εστιατόρια κλπ? Γενικώς το ότι θα είμαστε με το μωράκι με ανησυχεί, να μην ταλαιπωρηθεί με ήλιους, αναμονές για φαγητό κλπ.

 

Είμαστε κι εμείς φανατικοί στο Oasis και σου λέω ότι είναι το μόνο που συνδυάζει τα πάντα και δεν θα το μετανοιώσεις. Οι μπουφέδες είναι τεράστιοι και το ωράριο μεγάλο. Δεν τίθεται θέμα ουράς ούτε να μην μείνει φαγητό.... Μέχρι το τελευταίο λεπτό είναι υποχρεωμένοι να βγάζουν ταψιά γεμάτα και να ψήνουν φρέσκα πράγματα π.χ. μπριζόλες, πίτσες, καρμπονάρες κλπ. (αυτά τα ψήνουν μπροστά σου). Αλλωστε δεν έχει μόνο το κεντρικό εστιατόριο. Εχει και αυτό κοντά στη θάλασσα, με λιγότερα πράγματα, αλλά κυρίως ψητά μπιφτέκια, μπριζολάκια, μακαρόνια, πατάτες κλπ. Οπότε ο κόσμος σπάει.... έτσι σε δύο εστιατόρια.

Κυρίως μωρά πάνε εκεί! Ολες δηλ. οι ηλικίες πάνε, αλλά για τα μωρά συνίσταται γιατί έχει μωρουδιακές/παιδικές πισίνες, κούνιες, γκαζόν, εξυπηρέτηση στο θέμα του αλεσμένου φαγητού (για όποιον θέλει), δωμάτια άνετα και θέα θάλασσα, καφετέριες / εστιατόρια σε πολλά σημεία. Καθένας που πάει εκεί και θέλει πραγματικά να ξεκουραστεί, το πετυχαίνει. Και έτσι πάει μετά κάθε χρόνο! Ξεχνάς το πορτοφόλι σου, το αμάξι σου και γενικά ξεχνάς τα πάντα (και το όνομά σου:-P). Εχει στρέμματα δάσους για βόλτες με το καρότσι ανάμεσα στα συγκροτήματα που έχει (Ilia Palms, Mandola Rosa κλπ). Εμείς νοικιάζουμε ποδήλατα και κάνουμε βόλτες. Υπάρχουν και αμαξάκια-ποδήλατα. Γενικά λοιπόν είσαι ήσυχος και άνετος όσον αφορά στο φαγητό, έστω κι αν έχεις μωρό και ξεκουράζεσαι πραγματικά:-P.

Να ξέρεις όμως ότι η διαθεσιμότητα έχει αρχίσει και περιορίζεται αισθητά..... για Αύγουστο (για τους άλλους μήνες έχει κλειστεί ως επί το πλείστον).

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει η bobonela!!! Το φαγητο είναι πολύ καλό κ έχει ποικιλία. Έχει κ έτοιμο λιωμένο φαγητο κ φρουτοκρεμα για τα μωρά κ φυσικά πολλά παιδικά καρεκλακια. Ουρά δεν θα συναντήσεις ΕΚΤΟΣ απο τα φρέσκα ζυμαρικά που μαγειρεύονται επι τόπου (καταστροφή μιλάμε)

Όσο για τα δωμάτια, νομιζω πως στο κυρίως κτιριο είναι τα στάνταρντ δωμάτια, ενω πιο κοντά στην παραλία είναι τα bungalows, τα οικογενειακά κ οι βιλλες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω παλι στη θεση σου, θα κοιτουσα κριτικες σε ιστοσελιδες σαν το tripadvisor

 

http://www.tripadvisor.com.gr/Hotel_Review-g6553235-d950486-Reviews-Grecotel_Olympia_Oasis-Killinis_Elis_Region_West_Greece.html#REVIEWS

 

και σε αλλα παρομοια site. Εγω πχ οταν πηγα Κυλληνη εμεινα στα ξενοδοχεια που λες, και μονο το Ολυμπια golden beach μου αρεσε, στα αλλα τα δωματια ηταν ας μην πω καλυτερα και το φαγητο σε τεραστιες ποσοτητες αλλα δεν μου αρεσε (γουστο μου παντα). Και παρατησα παρεα σε ενα απο αυτα και πηγα στο πρωτο, εκεινοι ειχαν αλλη αποψη αλλα εμενα με πονεσε το στομαχι μου.

 

Δες λοιπον κριτικες και φωτο, να καταλαβεις αν σου αρεσει κατι απο το να ακους εμας εδω γιατι ακρη δεν θα βγαλεις χωρις φωτογραφιες πχ.

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει η bobonela!!! Ουρά δεν θα συναντήσεις ΕΚΤΟΣ απο τα φρέσκα ζυμαρικά που μαγειρεύονται επι τόπου (καταστροφή μιλάμε)

 

Η απόλυτη καταστροφή όμως.....:twisted::twisted: Είναι απαράδεκτοι.... να φτιάχνουν τόοοοοσο νόστιμα ζυμαρικά της ώρας:P:p Δεν σκέφτονται καθόλου την "περιφέρειά μας".... Ούτε στο La pasteria φτιάχνουν τέτοια, ούτε κατά διάνοια! Περιμένω κάθε χρόνο πώς και πώς....

 

Οσο για την κοπέλα που την έπιασε το στομάχι της, μάλλον είχε φάει διάφορες γεύσεις και τα ανακάτεψε και προφανώς το στομάχι της δεν σήκωνε τέτοιες αλχημείες..... Κι εγώ την πατάω από τη λαιμαργία μου! Αλλά πώς να αντισταθείς σε γαριδομακαρονάδες, μουσακάδες, παϊδάκια, μπιφτεκάκια, πίτσα θεϊκή.... και μερικές δεκάδες ακόμη ονειρεμένα φαγητά????

Link to comment
Share on other sites

Η απόλυτη καταστροφή όμως.....:twisted::twisted: Είναι απαράδεκτοι.... να φτιάχνουν τόοοοοσο νόστιμα ζυμαρικά της ώρας:P:p Δεν σκέφτονται καθόλου την "περιφέρειά μας".... Ούτε στο La pasteria φτιάχνουν τέτοια, ούτε κατά διάνοια! Περιμένω κάθε χρόνο πώς και πώς....

 

Οσο για την κοπέλα που την έπιασε το στομάχι της, μάλλον είχε φάει διάφορες γεύσεις και τα ανακάτεψε και προφανώς το στομάχι της δεν σήκωνε τέτοιες αλχημείες..... Κι εγώ την πατάω από τη λαιμαργία μου! Αλλά πώς να αντισταθείς σε γαριδομακαρονάδες, μουσακάδες, παϊδάκια, μπιφτεκάκια, πίτσα θεϊκή.... και μερικές δεκάδες ακόμη ονειρεμένα φαγητά????

 

Στο αλλο ειχα φαει. Το Κυλληνη. Οχι, δεν ειχα ανακατεψει γευσεις. Απλα δεν μου αρεσε καθολου το φαγητο και ιδιως το λαδι τους.

Στο ξενοδοχειο που λες, πηγα και δεν εμεινα, γιατι δεν μου αρεσαν τα δωματια. Και ηταν αχανες, εχανες τον αλλο. Επισης, ειχε σημαδια εγκαταλειψης σε πολλα σημεια. Θελω κατι τακτοποιημενο και μαζεμενο. Γουστα οπως λεω και παραπανω. Ο δε μπουφες μου φανηκε σαν του αλλου αλλα δεν δοκιμασα. Βασικα μας ζητησαν τετοιο ποσο που βρηκα δυσαναλογια ποιοτητας και τιμης.

Link to comment
Share on other sites

Ελισα24 εννοείται πως το tripadvisor το έχω συμβουλευτεί γι όλα τα ξενοδοχεία κι έχω πάρει μια γενική ιδέα! Αλλά και απο αυτό άκρη δεν βγάζω και πάλι γιατί εκτός του ότι δεν ξέρεις ποιός γράφει και με ποιά σκοπιμότητα, έχω διαπιστώσει πως π.χ. άλλα ενδιαφέρουν τους ξένους, άλλα τους έλληνες, άλλα οικογένειες με μικρά παιδιά, άλλα με μεγάλα, και γενικώς είναι τι ψάχνει ο καθένας. Επίση αντιλαμβάνομα πως άνθρωποι που μείνανε σε διαφορετικά σημεία του ξενοδοχείου έχουνε διαφορετικές απόψεις απο τα δωμάτια. Για να είμαι ειλικρινής κι εγώ προτιμώ το ogb μου αρέσει πιο πολύ σαν χώρος, σαν δωμάτια, είναι πιο μαζεμένο κλπ αλλά με μωρό θα πρέπει να παίρνουμε το αμάξι για να πάμε παραλία κι αυτό δεν το θέλω..αν είναι έτσι μένω και στο εξοχικό μας...θέλω να μπορούμε άνετα να πηγαινοερχόμαστε και π.χ. αν κοιμούνται και τα δυο να μπορεί να πεταχτεί ο ένας για μια βουτιά ή ο ένας με την μεγάλη για λίγο στη θάλασσα και ο άλλος με το μωρό στο δωμάτιο. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν θέλω να μείνω και σε τίποτε παλιά, καταθλιπτικά δωμάτια, με φασαρία, να βρωμάνε, να μην λειτουργούν καλά τα υδραυλικά κοκ. Και τα λέω όλα αυτά γιατί τα έχω συναντήσει μπροστά μου σε "καλά" και "ακριβά" ξενοδοχεία. Οπότε θέλω να ακούσω γνώμες κι απο κοπέλες που έχουν πάει απο δω με παιδάκια και καταλαβαίνουν λίγο πολύ τι ζητάω. Σας ευχαριστώ όλες βρε κορίτσια, για πέιτε κι άλλα!

Link to comment
Share on other sites

Ελισα24 εννοείται πως το tripadvisor το έχω συμβουλευτεί γι όλα τα ξενοδοχεία κι έχω πάρει μια γενική ιδέα! Αλλά και απο αυτό άκρη δεν βγάζω και πάλι γιατί εκτός του ότι δεν ξέρεις ποιός γράφει και με ποιά σκοπιμότητα, έχω διαπιστώσει πως π.χ. άλλα ενδιαφέρουν τους ξένους, άλλα τους έλληνες, άλλα οικογένειες με μικρά παιδιά, άλλα με μεγάλα, και γενικώς είναι τι ψάχνει ο καθένας. Επίση αντιλαμβάνομα πως άνθρωποι που μείνανε σε διαφορετικά σημεία του ξενοδοχείου έχουνε διαφορετικές απόψεις απο τα δωμάτια. Για να είμαι ειλικρινής κι εγώ προτιμώ το ogb μου αρέσει πιο πολύ σαν χώρος, σαν δωμάτια, είναι πιο μαζεμένο κλπ αλλά με μωρό θα πρέπει να παίρνουμε το αμάξι για να πάμε παραλία κι αυτό δεν το θέλω..αν είναι έτσι μένω και στο εξοχικό μας...θέλω να μπορούμε άνετα να πηγαινοερχόμαστε και π.χ. αν κοιμούνται και τα δυο να μπορεί να πεταχτεί ο ένας για μια βουτιά ή ο ένας με την μεγάλη για λίγο στη θάλασσα και ο άλλος με το μωρό στο δωμάτιο. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν θέλω να μείνω και σε τίποτε παλιά, καταθλιπτικά δωμάτια, με φασαρία, να βρωμάνε, να μην λειτουργούν καλά τα υδραυλικά κοκ. Και τα λέω όλα αυτά γιατί τα έχω συναντήσει μπροστά μου σε "καλά" και "ακριβά" ξενοδοχεία. Οπότε θέλω να ακούσω γνώμες κι απο κοπέλες που έχουν πάει απο δω με παιδάκια και καταλαβαίνουν λίγο πολύ τι ζητάω. Σας ευχαριστώ όλες βρε κορίτσια, για πέιτε κι άλλα!

 

Βασικα για να σε κατατοπισω, αυτο που ψαχνεις δεν υπαρχει...πρεπει να κανεις καποιο συμβιβασμο.

 

Γιατι το ogb εχει τελεια δωματια και ησυχια αλλα θελει 5' περπατημα για την παραλια (300 μ). με παιδι δεν γινεται με τα ποδια βεβαια με ολα τα πραγματα αλλα εμεις παιρναμε ενα μινι βαν που εχουν, σε 1' εφτανες, ή το αυτοκινητο. Οποτε εφοσον θελεις να εχει τη θαλασσα απο κατω δεν σου κανει εκτος αν παιρνεις το βαν αλλα σε δεσμευουν οι ωρες.

Το Κυλληνη εχει παλια δωματια, πολλη φασαρια και δεν λειτουργουν καλα τα υδραυλικα. Εχεις ομως τη θαλασσα απο κατω και πολλες δραστηριοτητες.

Το Grecotel εχει επισης παλια δωματια, και πολυ κοσμο και βαβουρα επισης. Η θαλασσα ειναι απο κατω αλλα θελει προσοχη γιατι ειναι αχανης ο χωρος, δεν ξερω τι ηλικια εχουν τα παιδια.

Οποτε εχει να κανει με το τι θελεις.

Καλα να περασεις οπου και να πας, σε ολα, καλα ειναι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να πω κι εγώ την εμπειρία μου. Έχω μείνει μόνο στο Grecotel Lakopetra δυο φορές, τα αλλά ήταν ακόμα πιο ακριβά και δεν μπορούσα. Κατά τη γνώμη μου όλα τα ξενοδοχεία αυτού του τύπου είναι ακριβώς σχεδιασμένα για οικογένειες με μικρά παιδιά. Κι εγώ τότε πήγα, όταν ήταν το παιδί μικρό. Τώρα που μεγάλωσε λίγο δεν θα ξαναπήγιανα, βαριέμαι και το φαγητό μετά από δυο μέρες είνια επαναλαμβανόμενο. Για να σε βοηθήσω για τα δωμάτια θα πρέπει να ζητήσεις ισόγειο μπάνγκαλού, υπάρχουν τα παλιά και τα καινούρια και τα παλιά νομίζω ότι είναι καλά,τα καινούρια καλύτερα και πιο ακριβά. Ιδανικά για παιδιά ισόγειο μπανγκαλούου, θέα κήπο. Οι αποστάσεις δεν είναι πολύ μεγάλες, καρότσι πάει παντού και η θάλασσα δεν είναι κακή. Προσφερεται και αλεσμένο φαγητό και φορυτόκρεμα και μπορείς να αλέσεις με δικό σου μούλτι και να φιάξεις πιάτο και να ζητήσεις να στο αλέσουν. Σε καμία περίπτωση μη μείνεις στο κεντρικό κτίριο. Παλιό και όχι άμεση πρόσβαση στον κήπο. Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Aπό τα ανωτέρω έχω μεινει χωρίς παιδιά στο riviera (αδελφάκι δίπλα από το οasis) το οποίο είναι πιο καινούργιο και πιο ακριβο του oasis.

Γενικά πρόκειται για τεράστιο συγκρότημα ξενοδοχείων με ωραίους περιβάλλοντες χώρους και πολλές δραστηριότητες για παιδιά.

Πάντως όπως ολα της αλυσίδας έχουν αρκετές σκάλες, οπότε αν μένεις κοντά στην παραλία θα δυσκολεύεσαι για το κεντρικό κτίριο και το βασικό εστιατόριο.

Αν μένεις στο κεντρικό κτίριο το αντίστροφο. Συν ότι αν αποζητας ησυχία δε νομίζω ότι θα την βρεις εκει.

 

Στο ΟGB δεν έχω μείνει αλλά αν δεν σε ενδιαφέρουν οι δραστηριότητες για το μεγάλο σου παιδί και αποζητάς κάτι πιο οικογενειακό, λίγη ησυχία και μοιραζόμενη πισίνα πας εκεί κάνοντας υποχώρηση στο θέμα της παραλίας. Έχω μείνει σε άλλο ξεμοδοχείο που μας πήγαινε αυτοκινητάκι στην παραλία και μπορώ να πω ότι δεν ήταν τραγικό. Βέβαια είχα ένα παιδί τότε. Και φυσικά το εν λόγω ξενοδοχείο διαθέτει τα μεγαλύτερα και καλύτερα δωμάτια. Βέβαια η τιμολόγηση του με ημιδιατροφή είναι η ίδια με το oasis και το killini beach resort που προσφέρουν all inclusive.

 

Για το killini beach resort που ψάχνομαι εγώ φέτος (μιας και έχει την παραλία δίπλα και έχει καλές δραστηριότητες για την 4 χρονη κόρη μου) διαβάζω αρνητικά σχόλια για τα δωμάτια του και το φαγητό και προβληματίζομαι. Οπότε όποιος άλλος έχει ιδίαν αντίληψη θα βοηθούσε και εμένα αν έγραφε τις εντυπώσεις του.

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής κι εγώ προτιμώ το ogb μου αρέσει πιο πολύ σαν χώρος, σαν δωμάτια, είναι πιο μαζεμένο κλπ αλλά με μωρό θα πρέπει να παίρνουμε το αμάξι για να πάμε παραλία κι αυτό δεν το θέλω..αν είναι έτσι μένω και στο εξοχικό μας...θέλω να μπορούμε άνετα να πηγαινοερχόμαστε και π.χ. αν κοιμούνται και τα δυο να μπορεί να πεταχτεί ο ένας για μια βουτιά ή ο ένας με την μεγάλη για λίγο στη θάλασσα και ο άλλος με το μωρό στο δωμάτιο. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν θέλω να μείνω και σε τίποτε παλιά, καταθλιπτικά δωμάτια, με φασαρία, να βρωμάνε, να μην λειτουργούν καλά τα υδραυλικά κοκ. Και τα λέω όλα αυτά γιατί τα έχω συναντήσει μπροστά μου σε "καλά" και "ακριβά" ξενοδοχεία. Οπότε θέλω να ακούσω γνώμες κι απο κοπέλες που έχουν πάει απο δω με παιδάκια και καταλαβαίνουν λίγο πολύ τι ζητάω. Σας ευχαριστώ όλες βρε κορίτσια, για πέιτε κι άλλα!

 

dimela εγω θα σου πω την γνωμη μου για το OGB.Οντως ο χωρος ειναι θεικος,και μπορεις ανετα να κανεις βολτες στα μονοπατια σε ολο το συγκροτημα και ακομα καλυτερα αν μεινεις σε bungalow θα εχεις τον χωρο δικο σου!Ουτε ασανσερ ουτε τιποτα μονο η διαδρομη για το εστιατοριο θα ειναι που την κανεις ανετα με το καροτσακι του μωρου!Οταν ειχα παει εγω μου ειχε κανει τρομερη εντυπωση ποσος κοσμος ειχε παιδακια και μαλιστα μωρα!!!Μιλαμε για ασαραντηστα ακομα!!!Η αληθεια ειναι οτι ενδεικνυται για οικογενειες με παιδια και μωρα γιατι ειναι πιο μικρο απο το κυλληνη resort και εχει ως επι το πλειστον ελληνες πελατες!Τουλαχιστον οταν ειχα παει εγω δεν συναντησα ξενους!Επισης μου αρεσε η ησυχια που επικρατουσε....το μεσημερι ειδικα σχεδον κανεις δεν κυκλοφορουσε και ανετα με επαιρνε ο υπνος στην ξαπλωστρα της κεντρικης πισινας:cool:!!!!Επειτα το θεμα της παραλιας δεν πιστευω να σε προβληματισει ιδιαιτερα!Το βανακι σε παει οποτε θες (και μονη σου να εισαι παει)και σε ενα λεπτο εχεις φτασει!Το μωρακι ειτε το παιρνεις στην αγκαλιτσα σου αν δεν θες να κουβαλας καροτσια και αν κουραστεις η οτιδηποτε ξαναζητας να ερθει το βανακι και φευγεις ακομα και αν εχεις μεινει μονο 10 λεπτα!;)Η οπως ειπες παει ο μπαμπας με το μεγαλυτερο παιδι και εσυ μενεις στην πισινα αραχτη και το μωρακι διπλα σου να κοιμαται!!!!:)Επειτα αν μεινεις στο κεντρικο συγκροτημα να σου πω οτι εκει γλιτωνεις την διαδρομη με το καροτσι για το εστιατοριο και επισης τα δωματια ειναι σουπερ!40 τ.μ και πολυ ομορφα διακοσμημενα χωρις ιχνος φθορας,το ιδιο και το μπανιο!Εμεις μειναμε στο κεντρικο και τις 2 τελευταιες μερες ζητησαμε να μας μεταφερουν και σε bungalow με μοιραζομενη πισινα που ετυχε και ηταν αδειο και ετσι ηταν ολη δικη μας!φαγητο για μενα απαιχτο(εφυγα με 5 κιλα παραπανω):oops:Αυτα απο την δικη μου σκοπια!Αν θυμηθω κατι αλλο θα σου πω!Οτι θελησεις να ρωτησεις ....εδω θα ειμαι!;)

''When life gets hard and you feel all alone,remember....you mean the world to someone..!And that someone...calls you MOM!!!!!''

Link to comment
Share on other sites

iris13 ευχαριστώ! κι εγώ θα ήθελα με μοιραζόμενη πισίνα αλλά νομίζω δεν έχει διαθεσιμότητα..θα δω..είναι πάντως καθαρές οι μοιραζόμενες? Εσείς είχατε all inclusive?

Ωχ αν έχει ησυχία και πάμε εμείς θα τοςυ την καταστρέψουμε, χιχι!

Μωρέ στο βανάκι με το μωρό αγκαλιά δεν μπαίνω...αυτό είναι το θέμα..θα πρέπει να παίρνουμε το αμάξι μας για να μπαίνει στο καρεκλάκι του το κάθε παιδί κι αυτό το πάρκαρε ξεπάρκαρε, φόρτωσε ξεφόρτωσε θέλω να αποφύγω..

Link to comment
Share on other sites

iris13 ευχαριστώ! κι εγώ θα ήθελα με μοιραζόμενη πισίνα αλλά νομίζω δεν έχει διαθεσιμότητα..θα δω..είναι πάντως καθαρές οι μοιραζόμενες? Εσείς είχατε all inclusive?

Ωχ αν έχει ησυχία και πάμε εμείς θα τοςυ την καταστρέψουμε, χιχι!

Μωρέ στο βανάκι με το μωρό αγκαλιά δεν μπαίνω...αυτό είναι το θέμα..θα πρέπει να παίρνουμε το αμάξι μας για να μπαίνει στο καρεκλάκι του το κάθε παιδί κι αυτό το πάρκαρε ξεπάρκαρε, φόρτωσε ξεφόρτωσε θέλω να αποφύγω..

 

Κι εγω τα ιδια...αλλα να ξερεις, να συμπληρωσω οτι απο το ξενοδοχειο στην παραλια, δεν εχει ουτε σπιτια, ουτε αλλους δρομους να τεμνονται, ουτε κινηση, ουτε ψυχη. Ειναι ενας δρομος στην ερημια, 300 μ, στο τελος της παραλιας και στην ουσια η περιοχη ανηκει στο ξενοδοχειο. Αντε να συναντησεις κανενα αυτοκινητο απο καποιον εκδρομεα που θελει να παει στην παραλια.

 

Οι πισινες τους ειναι καθαρες πολυ, αλλα δεν ειναι μεγαλες, ειναι μικρες. (οι μοιραζομενες).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω τα ιδια...αλλα να ξερεις, να συμπληρωσω οτι απο το ξενοδοχειο στην παραλια, δεν εχει ουτε σπιτια, ουτε αλλους δρομους να τεμνονται, ουτε κινηση, ουτε ψυχη. Ειναι ενας δρομος στην ερημια, 300 μ, στο τελος της παραλιας και στην ουσια η περιοχη ανηκει στο ξενοδοχειο. Αντε να συναντησεις κανενα αυτοκινητο απο καποιον εκδρομεα που θελει να παει στην παραλια.

 

Οι πισινες τους ειναι καθαρες πολυ, αλλα δεν ειναι μεγαλες, ειναι μικρες. (οι μοιραζομενες).

ε καλά όπως σε όλα τα ξενοδοχεία με μοιραζόμενες πισίνες είναι απλά για βουτιές να δροσιστείς λίγο όχι για αγωνιστική κολύμβηση! Αλλά έχει κι αυτό τη σημασία του γιατί μπορείς να ξαπλώσεις στην ξαπλώστρα σου να κάνεις καμιά βουτιά, να παίξεις λίγο με το μεγαλύτερο και το μωρό να είναι στη σκιά,ότι χρειαστεί να είσαι εκεί κλπ. και το απόγευμα να πας και παραλία. Το θέμα είναι μη σου τύχει κανένας περίεργος γείτονας ή πολύ φασαριόζος!

Μωρέ αν το μωρό ήταν μεγαλύτερο θα επέλεγα αυτό αλλά τώρα το σκέφτομαι...

Link to comment
Share on other sites

iris13 ευχαριστώ! κι εγώ θα ήθελα με μοιραζόμενη πισίνα αλλά νομίζω δεν έχει διαθεσιμότητα..θα δω..είναι πάντως καθαρές οι μοιραζόμενες? Εσείς είχατε all inclusive?

Ωχ αν έχει ησυχία και πάμε εμείς θα τοςυ την καταστρέψουμε, χιχι!

Μωρέ στο βανάκι με το μωρό αγκαλιά δεν μπαίνω...αυτό είναι το θέμα..θα πρέπει να παίρνουμε το αμάξι μας για να μπαίνει στο καρεκλάκι του το κάθε παιδί κι αυτό το πάρκαρε ξεπάρκαρε, φόρτωσε ξεφόρτωσε θέλω να αποφύγω..

 

Γεια σου και παλι dimela!Εμεις ειχαμε all inclusive το οποιο ομως περιλαμβανε πρωινο -μεσημεριανο και βραδινο και οτι επινες απο το μπαρ η στην διαρκεια του φαγητου ηταν εξτρα.Σε αλλα ξενοδοχεια ξερω οτι το all inclusive περιλαμβανει τα παντα εκτος απο εμφιαλωμενα.Τελοσπαντων αυτο δεν μας πειραξε!Οσο για τις πισινες ειναι οντως καθαρες οπως ειπε και η Ελισα24 και οντως ειναι πιο μικρες απο την κεντρικη αλλα ανετα κανεις το μπανακι σου και τις βουτιες σου!;)Τωρα για την διαθεσιμοτητα ειναι ενα θεμα,τα bungalows φευγουν πρωτα γιαυτο και εμεις αλλαξαμε προς το τελος οταν αδειασε καποιο και δεν ειχε ξανα αλλη κρατηση ετσι για να πουμε οτι μειναμε και σε bungalow!:D

 

Κι εγω τα ιδια...αλλα να ξερεις, να συμπληρωσω οτι απο το ξενοδοχειο στην παραλια, δεν εχει ουτε σπιτια, ουτε αλλους δρομους να τεμνονται, ουτε κινηση, ουτε ψυχη. Ειναι ενας δρομος στην ερημια, 300 μ, στο τελος της παραλιας και στην ουσια η περιοχη ανηκει στο ξενοδοχειο. Αντε να συναντησεις κανενα αυτοκινητο απο καποιον εκδρομεα που θελει να παει στην παραλια.

 

Οι πισινες τους ειναι καθαρες πολυ, αλλα δεν ειναι μεγαλες, ειναι μικρες. (οι μοιραζομενες).

 

Οσο για την μετακινηση σου ειπα δεν το θεωρω προβλημα εγω τουλαχιστον γιατι οπως λεει και η Ελισα η αποσταση ειναι τοσο κοντινη και απομερη που θα ηταν μεγαλη ταλαιπωρια να παρεις αμαξι!Ειλικρινα μεχρι να μπεις θα εχεις βγει!Μην φοβασαι για τα παιδια!;)

''When life gets hard and you feel all alone,remember....you mean the world to someone..!And that someone...calls you MOM!!!!!''

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ έκλεισα και πήγα στο Ionian beach και μου αρέσε πολύ. Την προσφορά τη βρήκα στο http://www.bonusdeals.gr/deal_category/hotels-allinclusive/

 

Αχ !!! φίλοι μου όσοι έχετε σκυλάκι θα με καταλάβετε απόλυτα.Ε ναι !!! μας δέχτηκαν και κάπου με το σκυλάκι μας.Αυτή ήταν η αρχική μας επιλογή.Κοντά στην Αθήνα,για παιδιά,και με κατοικίδιο.Και πολύ καλά κάναμε.Κήπος άπλα,υπέροχος, παραλία, ευγένεια. Καλό τό δωμάτιο (με θέα πισίνα),με καθημερινή καθαριότητα και πάνω απο όλα με ΣΕΒΑΣΜΟ και στους ανθρώπους και στα ζώα Απίστευτη η δημιουργική απασχόληση και η ευγένεια του προσωπικού.Το φαγητό ήταν καλό. Το πρωινό καλύτερο και η θέα απο την βέραντα του εστιατορίου (χωρίς Λούσυ φυσικά ) μοναδική.!!

Λογικές τιμές και ικανοποιητικές παροχές.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Και πάλι εδώ!!!

Κορίτσια χρειάζομαι και πάλι τη βοήθειά σας. Πέρσι τελικώς καταλήξαμε στο aldemar στη Σκαφιδιά, το οποίο από άποψη εγκαταστάσεων, εξωτερικών χώρων, παροχών, εξυπηρέτησης κλπ ήταν ικανοποιητικότατο αλλά τα δωμάτια μέσα όχι τόσο καλά όσο θα θέλαμε και βασικά για όσο τα πληρώσαμε! Δεν ήταν τόσο θέμα καθαριότητας (που δεν ήταν άψογη) όσο θέμα φθοράς. Επομένως για φέτος το αποκλείσαμε! Κι επανερχόμαστε στο olympia golden beach, στο οποίο τα δωμάτια φαίνονται, κι όπως μου γράψατε και πέρσι είναι, πολύ καλύτερα. Η ανησυχία μου είναι βασικά αν θα υπάρχει κάτι να κάνει η μεγάλη μας (αλλά και ο μικρός μας, 1,5 πια) τα πρωινά μέχρι το μπάνιο...έχει σκιερά μέρη, σκιερή παιδική χαρά ή mini club ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων? Επίσης τα δωμάτια με μοιραζόμενες πισίνες έχουν καθόλου χώρο έξω να καθήσουν και τα παιδιά ή θα με φάει το άγχος μην βουτήξει το μικρό στην πισίνα? Επίσης το μεσημέρι (αν δεν έχουμε πλήρη διατροφή) θα βρίσκουμε κάτι πρόχειρο για φαγητό? Η άλλη μας επιλογή είναι το grecotel (oasis ή thalasso) στην ίδια περιοχή αλλά και πάλι ανησυχώ για τα δωμάτια κυρίως και κατά δεύτερον για την πολυκοσμία. Για βοηθήστε πάλι!!!!

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα,

 

εγώ φέτος έκλεισα στο aldemar olympian village στην Σκαφιδιά για τέλος Ιουλίου. Είναι η πρώτη φορά που πάω σε all inclusive οπότε δεν έχω και μέτρο σύγκρισης.

 

Με απασχολεί πάντως που στο trip advisor υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά σε σχόλια. Αλλοι το βρίσκουν εξαιρετικό και άλλοι παρακμιακό. Αντε να δούμε..

 

Θα πω την γνώμη μου όταν με το καλό επιστρέψω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

εγώ φέτος έκλεισα στο aldemar olympian village στην Σκαφιδιά για τέλος Ιουλίου. Είναι η πρώτη φορά που πάω σε all inclusive οπότε δεν έχω και μέτρο σύγκρισης.

 

Με απασχολεί πάντως που στο trip advisor υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά σε σχόλια. Αλλοι το βρίσκουν εξαιρετικό και άλλοι παρακμιακό. Αντε να δούμε..

 

Θα πω την γνώμη μου όταν με το καλό επιστρέψω

 

Πόσο κοστίζει περίπου; έχει δραστηριότητες για παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

Θα σας πω την εμπειρία μου για τα έξω των ξενοδοχείων, μιας και κάποιες αναρωτιέστε τι μπορείτε να κάνετε εάν θελετε να βγείτε εκτός του συγκροτήματος.

Στο aldemar olympian village δεν υπάρχει γύρω κάτι σχετικά καλό για φαγητό. Άλλωστε η ευρύτερη περιοχή δεν είναι ιδιαίτερα τουριστική. Περιβάλλεται από μικρά χωριά, στα οποία υπάρχουν κάποιες ταβέρνες (να μην τις πω παρακμιακές, αλλά πάντως χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο). Γύρω από την είσοδο του ξενοδοχείου υπάρχουν μερικά εστιατόρια-καφετέριες, αλλά πάλι όχι τίποτα το ιδιαίτερο... όμως απεναντι ακριβώς από την είσοδο του συγκροτήματος υπάρχει ένα από τα ωραιότερα και καλύτερα μπαράκια της περιοχής, όπου είναι φανταστικό (μπορείτε να πάρετε και παιδιά μαζί).

Το olympia golden beach είναι εντελώς άλλη φάση. Και για όσες θα θέλατε να καλύψετε ανάγκες-βόλτες-εξορμήσεις κι εκτός του συγκροτήματος του ξενοδοχείου, τότε ίσως είναι καλύτερο από το aldemar, καθώς έχει κοντά τα ιαματικά λουτρά (πας και με τα πόδια), έχει άλογα, το κάστρο της Κυλλήνης και βρίσκεται δίπλα στο τουριστικό χωριό Αρκούδι, που έχει σχετικά αρκετές επιλογές σε φαγητό, κλπ.

Γενικά η περιοχή και το φυσικό περιβάλλον του δεύτερου είναι καλύτερο από του πρώτου.

Link to comment
Share on other sites

Στο Olympian golden πηγαμε περσι αρχες Ιουλιου και περασαμε φανταστικα..πολύ ηρεμια...ξεκουραστηκαμε,λιωσαμε.Ηταν η πρωτη φορα που πηγαίναμε σε τετοιο στυλ ξενοδοχείου.Στην αρχη ελεγα κι εγω τι θα κανουμε ολη μερα μεσα στο ξενοδοχειο.Τελικα δε βγηκαμε καθολου και ουτε και μας ελλειψε να βγουμε.Και το φαγητο ηταν πολύ καλο και το ποτακι μας πιναμε το βραδυ όλα υπεροχα.Το προσωπικο αψογο.Βεβαια είμασταν 2 οικογενειες οποτε είχαμε παρεα..οσως αν ειμασταν μονοι μας να βγαιναμε,δεν ξερω.Ομως να πω ότι πολλα για τα παιδακια δεν εχει...είναι γι απιο μικρες ηλικιες.Φετος επειδή θα παμε Αυγουστο το απορριψαμε λογω τιμης...εχουμε κλεισει στο λακοπετρα...ειδομεν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...