Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΦΟΥΡΝΟΥ! SOS!


peny

Recommended Posts

Όσες πιστεύουν πως καθαρίζει ο φούρνος τους χάρη στο μείγμα ξύδι-σοδα, λυπάμαι αλλά θα τις απογοητεύσω. Στην πραγματικότητα καθαρίζετε το φούρνο σας μόνο με..... αλατόνερο!

 

Για να εξηγήσω.... (θα προσπαθήσω να είμαι απλοϊκή):

Το ξύδι είναι οξύ... η σόδα έχει "βασικές" ιδιότητες. Αναμιγνύοντας αυτά τα δύο πραγματοποιείται εξουδετέρωση και παράγεται κυρίως... νερό! Όσο για τον έντονο αφρισμό.... είναι διοξείδιο του άνθρακα, το οποίο σαφώς δεν καθαρίζει το φούρνα σας.

 

Όμως επειδή οι αναλογίες είναι τυχαίες.... θα περισσεύει λίγη σόδα (αν βάλετε περισσότερη σόδα) ή μπορεί να περισσεύει ξύδι (αν έχετε βάλει πολύ ξύδι). Άρα οι καθαριστικές ιδιότητες που παρατηρείτε δεν οφείλονται στο μείγμα, αλλά στο συστατικό που σας περισσεύει. ;)

 

Ελπίζω να μη σας απογοήτευσα.

Εγω δεν το σκεφτηκα ετσι και δεν απογοητευτικα με την χημικη αναλυση

..Σημασια για μενα ειναι οτι ειδα τον φουρνο μου να καθαριζει ευκολα και χωρις χημικα, τα οποια στο παρελθον ναι τα ειχα δοκιμασει κ το αποτελεσμα ηταν να μυριζει περισσοτερο ο φουρνος....

Ας ειναι λοιπον και αλατονερο:wink:

tyazp2.png

C9SDp2.png

 

Και το κοριτσακι μας ηρθε στις 10/10/11.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτό εννοούσα.. Πως είναι περιττή η ανάμιξη.

 

Αλλά και πάλι... δε μπορώ να το εγγηυθώ 100 % γιατί τα άλατα που σχηματίζονται ίσως να παίζουν κάποιο ρόλο. Ψάξτε το πάντως... :) Πειραματιστείτε! ;)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Έχω κι εγώ miele με την γκρι επίστρωση. Χρησιμοποιώ το καθαριστικό φούρνου της amway. Κάνει τα καμένα λίπη σαν ζελέ και βγαίνουν μόνο με βέτεξ με νερό και ξύδι. Δεν μυρίζει καθόλου άσχημα. Το χρησιμοποιώ τρία χρόνια και ο φούρνος είναι σαν καινούριος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια. Έχω κι εγώ miele με την γκρι επίστρωση. Χρησιμοποιώ το καθαριστικό φούρνου της amway. Κάνει τα καμένα λίπη σαν ζελέ και βγαίνουν μόνο με βέτεξ με νερό και ξύδι. Δεν μυρίζει καθόλου άσχημα. Το χρησιμοποιώ τρία χρόνια και ο φούρνος είναι σαν καινούριος.

 

 

http://www.amway.gr/catalog?category=1100,το πρωτο ειναι αυτο που χρησιμοποιεις;;;

Απο που το αγοραζεις και ποσο περιπου;;

Ευχαριστω:P

4

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Ηλιάννα. Το πρώτο είναι, με το κόκκινο πινελάκι. Απ' όσο γνωρίζω η εταιρία δουλεύει με ντίλερς (όπως η Τάπεργουερ). Αυτή τη στιγμή δεν θυμάμαι την τιμή, αλλά θα ρωτήσω την κοπέλα που μου τα φέρνει.

Link to comment
Share on other sites

bouboukakia το χω διαβάσει σε ένα foroum αυτό το καθαριστικό και το παρήγγειλα και αυτό στην απελπισία μου!Το περιμένω να έρθει. Ηλιάννα 10 ? κάνει και το παραγγέλνεις μόνο από dealers. Εχουμε έναν γνωστό γνωστού και το βρήκαμε. Πήρα τηλέφωνο στην amway μου έιπαν ότι θα με πάρει πίσω μια κυρία αλλά ακόμα την περιμένω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

bouboukakia το χω διαβάσει σε ένα foroum αυτό το καθαριστικό και το παρήγγειλα και αυτό στην απελπισία μου!Το περιμένω να έρθει. Ηλιάννα 10 ? κάνει και το παραγγέλνεις μόνο από dealers. Εχουμε έναν γνωστό γνωστού και το βρήκαμε. Πήρα τηλέφωνο στην amway μου έιπαν ότι θα με πάρει πίσω μια κυρία αλλά ακόμα την περιμένω...

 

 

Καλημέρα Ηλιάννα. Το πρώτο είναι, με το κόκκινο πινελάκι. Απ' όσο γνωρίζω η εταιρία δουλεύει με ντίλερς (όπως η Τάπεργουερ). Αυτή τη στιγμή δεν θυμάμαι την τιμή, αλλά θα ρωτήσω την κοπέλα που μου τα φέρνει.

 

Eυχαριστω κοριτσια!!

Ειναι δηλαδη καλο;;

Αξιζει τον κοπο να το δοκιμασουμε;

4

Link to comment
Share on other sites

peny, ξαναπάρε τηλ. Εγώ προσωπικά, αλλά και φίλες μου έμειναν πολύ ευχαριστημένες. Πιστεύω ότι πραγματικά αξίζει τον κόπο.

Το απλώνετε σε όλο το φούρνο με το πινέλο, μπορείτε να το αφήσετε και όλη νύχτα (αν χρειάζεται) και το ξεβγάζετε με νερό και ξύδι. Εγώ το αφήνω να ξεμυρίσει λίγο, αν και δε μυρίζει άσχημα (καμία σχέση με χημικό).

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εκανα το ξυδι με την σοδα αλλα δεν ειμαι ικανοποιημενη !πες μου σς παρακαλω πως βγαζεις τις ραγες γιατι εμενα ειναι βιδομενες <εχω αλλαξει μπαρες και εχω αυτες που βγαινει εξω ολο το ταψι> μηπως δεν κανω κατι καλα??

123379gbkck5awnc.gif

71653r1qw0j5654.gif

Link to comment
Share on other sites

peny, ξαναπάρε τηλ. Εγώ προσωπικά, αλλά και φίλες μου έμειναν πολύ ευχαριστημένες. Πιστεύω ότι πραγματικά αξίζει τον κόπο.

Το απλώνετε σε όλο το φούρνο με το πινέλο, μπορείτε να το αφήσετε και όλη νύχτα (αν χρειάζεται) και το ξεβγάζετε με νερό και ξύδι. Εγώ το αφήνω να ξεμυρίσει λίγο, αν και δε μυρίζει άσχημα (καμία σχέση με χημικό).

Εντάξει το παρήγγειλα από έναν γνωστο. Θα το δοκιμάσω και αυτό και να δουμε. Αν ανοίξεις το ντουλάπι με τα καθαρίστικα θα βρεις μια τεράστια συλλογή από σπρέυ για τον φούρνο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μου εστειλαν το τηλεφωνο του "αντιπροσωπου"στην περιοχη μου,αλλα οσες φορες το εχω θυμηθει ειναι ή μεσημερι ή αργα το βραδυ και δεν εχω παρει ακομα....:|

4

Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμμενο καθαριστικο κανει θαυματα,ημουν γραμμενη σ αυτην την εταιρεια κ το γνωριζω,απλα πριν την χρηση βαλτε γαντια γιατι ειναι πολυ καυστικο.ΑΑΑΑ κ προσοχη στους ντηλερς,θα προσπαθησουν να σας πεισουν να γραφτειτε κ οτι εχει μεγαλο κερδος κ ολα αυτα....εχει πολυ ωραια προιοντα βεβαια αλλα κ το πρηξιμο τους δεν παιζεται!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Εμένα ο φούρνος μου έχει πυρόλυση όμως στην 4η φορά που την έβαλα (μία κάθε 6 μήνες) μου κάηκε το ρολόι του φούρνου. Τώρα για να τη φτιάξω θέλει 150 ευρώ και προτίμησα να μου καταργήσει το ρολόι ο τεχνικός και να πληρώσω μόνο 40 επίσκεψη:cry:

 

Έτσι έκανα το κόλπο με την αμμωνία αλλά τζίφος:? μήπως φταίει που διέλυσα την αμμωνία στο κατσαρολάκι με το βραστό νερό;

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό καθαριστικό φούρνου είναι αυτό της MIELE και το πουλάει σίγουρα ο Κωτσόβολος (ίσως να υπάρχει και αλλού, δεν γνωρίζω). Ούτε 'γω είμαι ιδιαίτερα συνεπής με την καθαριότητα του φούρνου και παρόλαυτά μου τον έκανε ΤΖΑΜΙ. Κυριολεκτικά...!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω Miele και δεν έχω διαβάσει προσεκτικά το εγχειρίδιο αλλιώς δεν θα χρησιμοποιούσα την αμμωνία όλη νύχτα...Κάτι έκανε αλλά όχι θαύματα. Το καθαριστικό της Αmway το έχω κι εγώ αλλά δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω γιατί μου μυρίζει πολύ και μετά μου φαίνεται πως μυρίζουν και τα φαγητά που ψήνω, και το ξεπλένω πολλές πολλές φορές πιστέψτε με.

Η κουμπαροφίλη μου που έχει Miele και φούρνος της είναι 2 χρόνια πιο παλιός από τον δικό μου, κάνει το εξής: αγοράζει αυτο το μαλακό συρμάτινο σφουγγαράκι που περιέχει και σαπούνι και μετά από κάθε χρήση ή έστω 1 φορά την εβδομάδα τον καθαρίζει. Της είναι εύκολο επειδή έχει τον φούρνο ψηλά ενώ εμένα είναι κλασσικά ο χαμηλός με την εστία από πάνω.

Το βασικό είναι να μην παρατάμε τον φούρνο πολύ καιρό βρώμικο γιατί καίγονται και ξανακαίγονται οι βρωμιές και είναι δύσκολο να φύγουν.... Εγώ έτσι την έχω πατήσει...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο φούρνος μου έχει πυρόλυση όμως στην 4η φορά που την έβαλα (μία κάθε 6 μήνες) μου κάηκε το ρολόι του φούρνου. Τώρα για να τη φτιάξω θέλει 150 ευρώ και προτίμησα να μου καταργήσει το ρολόι ο τεχνικός και να πληρώσω μόνο 40 επίσκεψη:cry:

 

Έτσι έκανα το κόλπο με την αμμωνία αλλά τζίφος:? μήπως φταίει που διέλυσα την αμμωνία στο κατσαρολάκι με το βραστό νερό;

 

Και εμένα έχει πυρόλυση και τον καθάρισα χτες με νερό και αμμωνία και όντως καθάρισε πάρα πολύ καλά.Βέβαια ήθελε και το τριψιματάκι του με το σφουγγαράκι και το νερό με την αμμωνία το έβρασα και το έβαλα δύο φορές μέσα.΄

Έσένα δεν καθάρισε καθόλου???Τίποτα??

Link to comment
Share on other sites

Όντως κορίτσια το καινούριο σπρεϋ της Miele είναι τέλειο!!

Το πήρα διστακτικά γιατί το προηγούμενο δεν έκανε και πολύ δουλειά το άφησα μια ώρα και τον έκανε γυαλί.Εγώ τα λίπη τα ξύνω με την ξύστρα που έχουμε για τις κεραμικές. Με το που τα ακουμπήσεις φεύγουν. Πήρα τον ίδιο καιρό και της amway αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακομα.

Απελπισμένη γεμισα ένα ραφι γεμάτο καθαριστικά μόνο για τον φουρνο!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα έχει πυρόλυση και τον καθάρισα χτες με νερό και αμμωνία και όντως καθάρισε πάρα πολύ καλά.Βέβαια ήθελε και το τριψιματάκι του με το σφουγγαράκι και το νερό με την αμμωνία το έβρασα και το έβαλα δύο φορές μέσα.΄

Έσένα δεν καθάρισε καθόλου???Τίποτα??

 

Όταν λέμε τίποτα, τίποτα όμως!! Και το έτριβα και μια ώρα με το σύρμα:evil:

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...