Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γνώμη Τρίτου...


maria louisa

Recommended Posts

καλημέρα,

ο αρραβωνιαστικός μου(χρήστος ) πρόκειται πολύ σύντομα να βαπτίσει την κόρη των κουμπάρων του( κώστας- Μαρία)! Εγώ έχω πολύ καλές σχέσεις με το ζευγάρι και αγαπώ το παιδί παρα πολυ. Μαζί με τον Χρήστο ήταν να βαπτίσει την μικρή και η άλλη κουμπάρα (βάσω - παιδική φίλη της Μαρίας). Πρίν από λίγο καιρό, η βάσω αποφάσισε πως δεν ήθελε να γίνει "συνεταιριστική" νονά και ζήτησε από την Μαρία να πει στον Χρήστο να μην πάρει μέρος στην βάπτιση. Η Μαρία βεβαια αρνήθηκε και της είπε πως δεν γίνονται αυτά τα πράγματα. Ετσι το ζευγάρι ζήτησε από τον χρήστο να την βαπτίσει μόνος του, ο οποίος δέχτηκε με χαρά. Καλά μέχρι εδώ! Το βράδυ συζητήσαμε με τον Χρήστο και αποφασίσαμε να ρωτήσουμε τους κουμπάρους πως τους φαινόταν η ιδέα να γίνω εγώ η νονά! Η απάντηση της Μαρίας ήταν κοφτή και σαφές.."ΟΧΙ δεν θέλω". Εμένα με πήρε πολύ από κάτω για αρκετές μέρες. Υποτίθεται πως είμαστε πολύ καλες φίλες, βρισκόμαστε σχεδόν κάθε μέρα!Τρέχω πάντα αν μου ζητήσει κάτι και είμαι πάντα εκεί ο,τι και αν θελήσει! Τελικά μου μίλησε και μου είπε πως δεν ήθελε να στεναχωρήσει την Βάσω!!!Είναι λογικό αυτό???Μήπως είμαι υπερευαίσθητη? πολύ θα ήθελα να διαβάσω την γνώμη τριτου!

Συγγνώμη για την φλυαρία....και ελπίζω να μην σας μπέρδεψα με τα ονόματα!

 

ΥΓ (προχθές πήγα κα πήρα όλα τα βαπτιστικά και περιμένω πως και πώς να την δώ να τα φοράει!!!!Είναι Τέλεια!!!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μάλλον δικαιολογώ την κουμπάρα γιατί ο αρραβωνιαστικός σου είναι κολλητός τους, εμάς πχ θα βαφτίσει τον μπέμπη μου η πρώην κοπέλα του κολλητού του συζύγου , πρώην προέκυψε τις τελευταίες ημέρες, ευτυχώς που την αγαπάμε και μας αγαπά και δεν υπάρχει παρεξήγηση ούτε με τον φίλο, αλλιώς θα υπήρχε θέμα. Είμαι κατά της κουμπαριάς με ζευγάρι που δεν είναι παντρεμένοι, όχι πως οι παντρεμένοι δεν χωρίζουνε αλλά..

Οπότε μην το παίρνεις κατάκαρδα.. μπορεί να μην είναι προσωπικό το θέμα..και παρεπιπτόντως μην τρέχεις και τόσο για όλους, κόψε λίγο :D

Ελπίζω να βοήθησε η γνώμη μου :roll:

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω να παίζει ρόλο το γεγονος πως δεν είμαστε παντρεμένοι...το θέμα είναι πώς ήθελα να βαπτίσω το παιδί σαν φίλη της Μαρίας και όχι αρραβωνιαστικιά του Χρήστου!...και το χειρότερο να γινόταν και να χωρίζαμε αυτό δεν θα άλλαζε την σχέση μου με τους "κουμπάρους" ούτε το παιδί! και αυτό το ξέρουν!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω κατι. Ειπες ο "αρραβωνιαστικος μου" Μηπως η κουμπαρα, σκεφτηκε πως επειδη ειτσε αρραβωνιασμενοι και οχι παντρεμενοι μηπως αυριο μεθαυριο χωρισετε (χτυπα ξυλο) και της μεινει αμανατι για νονα μια πρωην; Συγνωμη ε; Μη με παρεξηγησεις. Εγω εδωσα την κορη μου να τη βαφτισει η κουμπαρα μου στο γαμο και επι σειρα ετων κολλητη μου που μου σταθηκε και πολυ στη δυσκολη εγκυμοσυνη μου. Η κοπελα λοιπον αυτη ειναι λογοδοσμενη μ' ενα παλικαρι που τον εκτιμω πολυ. Οταν της εκανα την προταση συμπληρωσα "αν θελει κι ο Κωστας να το βαφτισετε μαζι θα ειναι χαρα μου" Φυσικα ο Κωστας δεχτηκε και μαλιστα μου ειπε εκ των υστερων "αυτο το αν θελει ο Κωστας τι το πεταξες! Εννοειται πως θελω, τι ειμαι εγω στο πηγαδι κ*** ) Ακουσα ομως εκ των υστερων απ' τον περιγυρο του αντρα μου κατι μπηχτες, οχι μπροστα μου, οτι και καλα ο Κωστας σημερα ειναι κι αυριο δεν ειναι κι αμα χωρισουν πως θα γινεται να συνυπαρχουν οι δυο τους σε γενεθλια και αλλα. τα ακουσα και γελαγα. Δηλαδη αν ηταν παντρεμενοι θα ηταν πιο ασφαλη τα πραγματα; τα παντρεμενα ζευγαρια δεν χωριζουν; Εγω του το προτεινα με την καρδια μου, αυτος δεχτηκε με ενθουσιασμο, τη μικρη τη λατρευει κι αν αυριο μεθαυριο χωρισουν(που το βλεπω απιθανο) για μενα θα ειναι παντα ο νονος της κορης μου.

Σου τα λεω ολα αυτα για να δεις οτι καποιοι ανθρωποι σκεφτονται ολες τις παραμετρους. παραλογες μεν, αλλα το κανουν.

Link to comment
Share on other sites

θα σε πικράνω και λυπάμαι....

το ίδιο θα έλεγα κι εγώ αν με ρωτούσες και ήμουν στη θέση της μαμάς :oops:

 

και ναι, θα υπολόγιζα ότι θα στεναχωριόταν η άλλη φίλη που τελικά δε θα γίνει νονά... και ναι θα υπολόγιζα ότι είσαι αρραβωνιαστικιά κι όχι σύζυγος :oops:

 

πίστεψε όμως ... αν θες να είσαι νονά του παιδιού, θα γίνεις σε βάθος χρόνου μαζί με τον σύντροφο σου χωρίς να έχεις βάλει λάδι στο παιδί...

και αν τα καταφέρεις, νομίζω θα είναι μεγαλύτερη η τιμή απ το να είσαι νονά επειδή "έτυχε" κι όχι επειδή είσαι πραγματικά

Πρόσφερε με την ψυχή σου ότι θες... και άσε τα πράγματα να κυλήσουν

Θα είσαι έτσι κι αλλιώς νονά ως "σύζυγος" του καλού σου στο μέλλον

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα σε πικράνω και λυπάμαι....

το ίδιο θα έλεγα κι εγώ αν με ρωτούσες και ήμουν στη θέση της μαμάς :oops:

 

και ναι, θα υπολόγιζα ότι θα στεναχωριόταν η άλλη φίλη που τελικά δε θα γίνει νονά... και ναι θα υπολόγιζα ότι είσαι αρραβωνιαστικιά κι όχι σύζυγος :oops:

 

πίστεψε όμως ... αν θες να είσαι νονά του παιδιού, θα γίνεις σε βάθος χρόνου μαζί με τον σύντροφο σου χωρίς να έχεις βάλει λάδι στο παιδί...

και αν τα καταφέρεις, νομίζω θα είναι μεγαλύτερη η τιμή απ το να είσαι νονά επειδή "έτυχε" κι όχι επειδή είσαι πραγματικά

Πρόσφερε με την ψυχή σου ότι θες... και άσε τα πράγματα να κυλήσουν

Θα είσαι έτσι κι αλλιώς νονά ως "σύζυγος" του καλού σου στο μέλλον

 

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΩΡΙΩΝΟΜΑΜΑ. Μην σκας, μην στέκεσαι στα τυπικά. Θα γίνεις η καλύτερη νονά του κόσμου αν το θες τόσο πολύ και το μωρό θα σε λατρεύει, είτε βάλεις λάδι είτε όχι. Την πρώτη φορά που θα σε φωνάξει "ΝΟΝΑΑΑΑ" θα έχεις ξεχάσει την τωρινή σου στενοχώρια. Ζήσε την βάφτιση με την καρδιά σου κι ας σε κρατούν σε απόσταση. ΤΟ μωρό θα την εκμηδενίσει αργότερα. Με το καλό!

eaZQp3.png KHFyp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εχουν δίκιο τα κορίτσια...μάλλον γι'αυτο δεν θελει να το βαφτίσετε μαζί. Μην την παρεξηγείς, με όλα αυτά που γίνονται σήμερα ποτέ δεν ξέρεις και απλά δεν θέλει να έρθει σε άσχημη θέση στο μέλλον.

Πολύς κόσμος κολλάει σε κατι τέτοια γι'αυτο εγω πλεόν δεν παρεξηγώ κανεναν οταν προκύπτουν τέτοια θέματα.

Εγω παντρευτηκα με πολιτικό (ανοιχτό) αλλά αν βαφτισουμε το μικρό μας δεν θα το ζητήσουμε απο τους μάρτυρες αλλα απο ενα άλλο παιδι.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κ εγώ με τη μαμά του Ωρίων! Εσύ κάνε αυτό που νιώθεις, να σταθείς δίπλα στο παιδί όπως πρέπει κ να του προσφέρεις κυρίως την πνευματική σου στήριξη (πέρα από την υλική) κ θα δεις που θα πάνε όλα καλά!! :) Υπάρχουν κ άνθρωποι που έχουν βαφτίσει παιδιά κ δεν τα παίρνουν τηλέφωνο ούτε για να δουν τι κάνουν, ούτε για να τους πουν χρόνια πολλά. Οπότε πολλές φορές δεν έχει σημασία ποιος βάζει το λάδι στο παιδί.Γιατί οι υποχρεώσεις απέναντι στο παιδί δε σταματούν στο μυστήριο της βάφτισης. Εύχομαι να πάνε όλα καλά!! :D

.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ζήτησα από μια ξαδέλφη μου να γίνει κουμπάρα στο γάμο μου. Για μένα δεν ήταν απλά μια ξαδέλφη, ήταν ουσιαστικά αδελφή μου, μεγαλωσαμε μαζί και δε μπορούσα να σκεφτώ κάποιον άλλον να με παντρέψει από εκείνην. Την περίοδο εκείνη ήταν αρραβωνιασμένη, παρ' όλα αυτά η πρόταση ήταν μόνο για εκείνην. Ο αρραβωνιαστικός της παρεξηγήθηκε. Όμως τους είπα ότι και παντρεμένοι να ήταν, πάλι μόνο απ' την ξαδέλφη μου θα ζητούσα να μας παντρέψει... δεν ήθελα απλά έναν κουμπαρο, ήθελα εκείνη...και έλπιζα ότι θα μπορούσε ο αρραβωνιαστικός της να το καταλάβει. Είχαμε πολύ καλές σχέσεις, δεν είναι οτι δεν τον ήθελα για κουμπαρο, ήταν κάτι διαφορετικό...

Μην κρίνεις αυστηρά την κοπέλα, έχει το δικό της σκεπτικό, αυτό δε σημαίνει ότι δε σε βλέπει σα φίλη της, οπως κι εσύ. Στο κάτω κάτω όπως είπαν και τα άλλα κορίτσια, νονά θα είσαι κι εσύ, απλά δε θα έχεις βάλει το λάδι.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

εμας μας παντρεψε ζευγαρι που απλως ειχε δεσμο...στην πορεια χωρισαν...τωρα θα βαφτισουν και οι δυο το μωρο μου!!!δεν υπαρχει προβλημα ειχαμε ξεκαθαρισει απο την αρχη οτι και σε περιπτωση που δεν τα βρουν θα εχουν μια νορμαλ σταση...και πραγματικα ετσι γινεται τα τελευταια τεσερα χρονια....εχουμε καλη σχεση με και με τους δυο!!!και αυτοι μεταξυ τους...

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγω που βαπτισα μαζι με τον ανρα μου τι καταλαβα? Φωναζει τον αντρα μου νονο και εμενα με το ονομα μου. Και οταν τον ρωτησα "εμενα τι με εχεις ?" Μου απαντησε μετα από πολλη σκεψη:

"Κουμπαρα!" :lol:

W7hT.jpg

Link to comment
Share on other sites

θα σε πικράνω και λυπάμαι....

το ίδιο θα έλεγα κι εγώ αν με ρωτούσες και ήμουν στη θέση της μαμάς :oops:

 

και ναι, θα υπολόγιζα ότι θα στεναχωριόταν η άλλη φίλη που τελικά δε θα γίνει νονά... και ναι θα υπολόγιζα ότι είσαι αρραβωνιαστικιά κι όχι σύζυγος :oops:

 

πίστεψε όμως ... αν θες να είσαι νονά του παιδιού, θα γίνεις σε βάθος χρόνου μαζί με τον σύντροφο σου χωρίς να έχεις βάλει λάδι στο παιδί...

και αν τα καταφέρεις, νομίζω θα είναι μεγαλύτερη η τιμή απ το να είσαι νονά επειδή "έτυχε" κι όχι επειδή είσαι πραγματικά

Πρόσφερε με την ψυχή σου ότι θες... και άσε τα πράγματα να κυλήσουν

Θα είσαι έτσι κι αλλιώς νονά ως "σύζυγος" του καλού σου στο μέλλον

 

Απλα αψογη!!!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Maria louisa, δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά η Μαρία είναι πολύ σωστή απέναντι σε όλους σας.

Αντίθετα βρίσκω τον αρραβωνιαστικό σου τελείως λάθος στην συμπεριφορά του και θα εξηγήσω γιατί.

 

Γράφεις πως ήταν να βαφτίσουν το παιδί ο Χρήστος και η Βάσω.

Η Βάσω όμως ήθελε να είναι αποκλειστική νονά και η Μαρία της το αρνήθηκε σεβόμενη την κουμπαριά που έχει με τον Χρήστο.

Το ότι προτείνατε στο καπάκι να είσαι εσύ η νονά και όχι ο Χρήστος, το βρίσκω λάθος γιατί πρώτον φέρατε την Μαρία σε δύσκολη θέση και δεύτερον δείχνει πως ο Χρήστος δεν έχει και καμμία ιδιαίτερη κάψα να βαφτίσει το μωρό.

Αν ήμουν στην θέση της Μαρίας θα ένιωθα πολύ περίεργα που ο Χρήστος μετά από την τιμή που του έκανα να γίνει πνευματικός πατέρας του παιδιού μου παραχώρησε την θέση του σε σένα μετά από την φάση που έγινε με την Βάσω!

Κανονικά έπρεπε ο Χρήστος να σκεφτεί ότι κάτι τέτοιο θα ήταν το λιγότερο άκομψο και στην τελική θα μπορούσε να προτείνει να βαφτίσετε μαζί το παιδί και σε καμμία περίπτωση μόνη σου.

 

Αν ο Χρήστος παραχωρεί την θέση του τόσο εύκολα σε σένα γιατί δεν την παραχώρησε στην Βάσω που ήταν ήδη "κλεισμένη" σαν νονά και είναι παιδική φίλη της Μαρίας και όπως και να το κάνουμε μετράει περισσότερα χρόνια από την δική σου φιλία με την Μαρία...

Με αυτό που έγραψα δεν θέλω να μειώσω την φιλία που έχεις με την Μαρία.

Ίσα ίσα που πιστεύω πως η Μαρία είναι πολύ τυχερή που αγαπάς τόσο το παιδί της και την ίδια!

 

Δεν πιστεύω πως ο βασικός λόγος που σου αρνήθηκε έχει να κάνει με το ότι είσαι αρραβωνιαστικιά και όχι σύζυγος, αλλά αποκλειστικά με το ότι δεν θέλει να στεναχωρήσει την Βάσω. Πάω στοίχημα πως ακόμα κι αν ήσουν παντρεμένη με τον Χρήστο πάλι θα αρνιόταν να βάλεις μόνο εσύ λάδι.

Η Μαρία θα είπε στην Βάσω πως δεν μπορεί να βγάλει απ'έξω τον κουμπάρο που τους πάντρεψε και να γίνει μόνο εκείνη η νονά του παιδιού.

Φαντάσου πόσο άσχημο θα ήταν, αν μετά από αυτό, έκανε εσένα αποκλειστική νονά του παιδιού...

 

Γι αυτό δεν υπάρχει κανένας λόγος να νιώθεις πως η Μαρία δεν σε θέλει για νονά και σίγουρα γνωρίζει πως αγαπάς πολύ το μωρό και πως εσύ είσαι αυτή που τρέχει για τα βαφτιστικά και τα υπόλοιπα!

Το ότι δεν θα βάλεις λάδι σαν νονά δεν λέει τίποτα απολύτως.

Το μωρό θα σε φωνάζει νονά και είμαι σίγουρη πως με όλη αυτή την αγάπη που έχεις γι αυτό θα είσαι μια πολύ άξια νονά και αυτό πολύ τυχερό που θα σε έχει δίπλα του! :wink:

.png.png
Link to comment
Share on other sites

LOU LOU οχι δεν καταλαβες....δεν μου παραχώρησε την θεση του...μαζι θα την βαφτίζαμε!οχι μονη μου!πως όμως μια φιλη σου τοσα χρόνια μπορεί να σου το κάνει αυτό?μια μερα πριν τυπωθούν οι προσκλήσεις σου λέει τέτοιο πράγμα...θέλω αποκλειστικότητα αλλιώς δεν το κάνω...πόση κάψα ειχε να βαπτίσει την μπέμπα?πιο πολύ τσαντίζομαι με αυτήν που της δόθηκε τέτοια τιμή και την πέταξε απλά επειδή δεν πέρασε το δικό της!

Link to comment
Share on other sites

Maria louisa, δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά η Μαρία είναι πολύ σωστή απέναντι σε όλους σας.

Αντίθετα βρίσκω τον αρραβωνιαστικό σου τελείως λάθος στην συμπεριφορά του και θα εξηγήσω γιατί.

 

Γράφεις πως ήταν να βαφτίσουν το παιδί ο Χρήστος και η Βάσω.

Η Βάσω όμως ήθελε να είναι αποκλειστική νονά και η Μαρία της το αρνήθηκε σεβόμενη την κουμπαριά που έχει με τον Χρήστο.

Το ότι προτείνατε στο καπάκι να είσαι εσύ η νονά και όχι ο Χρήστος, το βρίσκω λάθος γιατί πρώτον φέρατε την Μαρία σε δύσκολη θέση και δεύτερον δείχνει πως ο Χρήστος δεν έχει και καμμία ιδιαίτερη κάψα να βαφτίσει το μωρό.

Αν ήμουν στην θέση της Μαρίας θα ένιωθα πολύ περίεργα που ο Χρήστος μετά από την τιμή που του έκανα να γίνει πνευματικός πατέρας του παιδιού μου παραχώρησε την θέση του σε σένα μετά από την φάση που έγινε με την Βάσω!

Κανονικά έπρεπε ο Χρήστος να σκεφτεί ότι κάτι τέτοιο θα ήταν το λιγότερο άκομψο και στην τελική θα μπορούσε να προτείνει να βαφτίσετε μαζί το παιδί και σε καμμία περίπτωση μόνη σου.

 

Αν ο Χρήστος παραχωρεί την θέση του τόσο εύκολα σε σένα γιατί δεν την παραχώρησε στην Βάσω που ήταν ήδη "κλεισμένη" σαν νονά και είναι παιδική φίλη της Μαρίας και όπως και να το κάνουμε μετράει περισσότερα χρόνια από την δική σου φιλία με την Μαρία...

Με αυτό που έγραψα δεν θέλω να μειώσω την φιλία που έχεις με την Μαρία.

Ίσα ίσα που πιστεύω πως η Μαρία είναι πολύ τυχερή που αγαπάς τόσο το παιδί της και την ίδια!

 

Δεν πιστεύω πως ο βασικός λόγος που σου αρνήθηκε έχει να κάνει με το ότι είσαι αρραβωνιαστικιά και όχι σύζυγος, αλλά αποκλειστικά με το ότι δεν θέλει να στεναχωρήσει την Βάσω. Πάω στοίχημα πως ακόμα κι αν ήσουν παντρεμένη με τον Χρήστο πάλι θα αρνιόταν να βάλεις μόνο εσύ λάδι.

Η Μαρία θα είπε στην Βάσω πως δεν μπορεί να βγάλει απ'έξω τον κουμπάρο που τους πάντρεψε και να γίνει μόνο εκείνη η νονά του παιδιού.

Φαντάσου πόσο άσχημο θα ήταν, αν μετά από αυτό, έκανε εσένα αποκλειστική νονά του παιδιού...

 

Γι αυτό δεν υπάρχει κανένας λόγος να νιώθεις πως η Μαρία δεν σε θέλει για νονά και σίγουρα γνωρίζει πως αγαπάς πολύ το μωρό και πως εσύ είσαι αυτή που τρέχει για τα βαφτιστικά και τα υπόλοιπα!

Το ότι δεν θα βάλεις λάδι σαν νονά δεν λέει τίποτα απολύτως.

Το μωρό θα σε φωνάζει νονά και είμαι σίγουρη πως με όλη αυτή την αγάπη που έχεις γι αυτό θα είσαι μια πολύ άξια νονά και αυτό πολύ τυχερό που θα σε έχει δίπλα του! :wink:

 

Συμφωνώ με την προλαλλήσασα! :wink:

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τότε αλλάζουν τα πράγματα......δεν βρίσκω ποιός είναι ο λόγος να μην βάλεις κι εσύ λάδι απ΄την στιγμή που είσαι η αρραβωνιαστικιά του κουμπάρου και το σημαντικότερο, τόσο φίλη της Μαρίας.

 

Δεν υπάρχει λόγος να στεναχωρηθεί η Βάσω γιατί και λάδι να μην έβαζες πάλι νονά θα ήσουν για το μωρό μετά τον γάμο σου με τον Χρήστο.

Μόνο αν βάφτιζε και η Βάσω δεν θα έπρεπε το μωρό να σε φωνάζει νονά.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

maria louiza, μόλις είδα πως συμπλήρωσες αυτό στην προηγούμενη απάντησή σου

 

πως όμως μια φιλη σου τοσα χρόνια μπορεί να σου το κάνει αυτό?μια μερα πριν τυπωθούν οι προσκλήσεις σου λέει τέτοιο πράγμα...θέλω αποκλειστικότητα αλλιώς δεν το κάνω...πόση κάψα ειχε να βαπτίσει την μπέμπα?πιο πολύ τσαντίζομαι με αυτήν που της δόθηκε τέτοια τιμή και την πέταξε απλά επειδή δεν πέρασε το δικό της!

Το να θέλει μια φίλη σου την αποκλειστικότητα σαν νονά εμένα μου φαίνεται λογικό. Πιστεύω πως για την κολλητή μου θα έπρεπε να είμαι υπέρ αρκετή σαν νονά. Αυτό όμως θα το ξεκαθάριζα από την αρχή.

Δεν θα ήθελα να γίνω νονά μαζί με κάποιον άλλο, εκτός αν αυτός ο άλλος ήταν ο άντρας μου, ο αδελφός μου ή κάποιος φίλος μου.

Βέβαια αν μου το ζήταγε η φίλη μου και μου έλεγε πως δεν μπορεί να γίνει αλλιώς για κάποιον ουσιαστικό λόγο , εκεί σίγουρα θα συμφωνούσα κι ας μην ήταν το καλύτερό μου.

 

Το οτι το είπε μια μέρα πριν τυπωθούν τα προσκλητήρια είναι απλά...αχαρακτήριστο!

Και το ότι ενώ έκανε κάτι τέτοιο, η Μαρία σκέφτεται τόσο πολύ μην την στεναχωρήσει, μου φαίνεται πολύ παράξενο...

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως κορίτσια αυτό που συμβαίνει με τις κουμπαριές είναι απίστευτο! Εμένα μου είχαν προτείνει 3 διαφορετικά άτομα να γίνουν νονοί (εκτός του κουμπάρου που μας πάντρεψε) και τελικά ο καθένας του χαβά του το... (αντε να μην πω :o )

Η μία ήθελε ντε και σώνει αποκλειστικότητα, έλα μου ντε που με τον δικό της (έχουν σχέση 6 χρόνια) δεν τα πάμε και πολύ καλά και αυτό ήταν κάτι που με κράταγε να της πω το ναι!

η άλλη πάλι ήθελε αποκλειστικότητα αλλά δεν ήξερε και τα οικονομικά της αν θα ήταν σε καλή κατάσταση.

η τρίτη ήταν η κολλητή μου η οποία ξέρω ότι θα το ήθελε πολύ αλλά επειδή είχε μείνει αρκετο καιρό χωρίς δουλειά δεν ήταν ούτε και αυτή ξεκάθαρη λόγω οικονομικού!

Οι κουμπάροι μου (από το γάμο) παντρεμένοι, τελικά μετά το Πάσχα μας ανακοίνωσαν ότι χωρίζουν!

Τα πήρα και εγώ στο κρανίο και πρότεινα στον κολλητό του άντρα μου, του οποίου δεν του τρέχουν και από τα μπατζάκια αλλά μόνο και μόνο που μόλις του το είπα, μόνο που δεν έβαλε τα κλάματα, με συγκίνησε περισσότερο από όλες τις άλλες επιλογές και ασυζητητή δώσαμε τα χέρια!!

 

Τώρα γιατί η κολλητή της κυρίας αυτής ζήτησε έτσι ξαφνικά την αποκλειστικότητα δεν το κατάλαβα ούτε εγώ! Εμένα προσωπικά δεν θα με πείραζε να βαφτίσω κάποιο παιδί μαζί με άλλον, εκτός και αν δεν είχα καθόλου καλή σχέση με τον άλλο νονό! Σε αυτό το σημείο maria louisa έχεις απόλυτο δίκιο! Πάντως δεν νομίζω ότι πρέπει να στενοχωρηθείς. Αν εσύ νιώθεις ότι θέλεις να γίνεις πραγματική νονά του δείξε το με πράξεις! :wink:

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites

Σε πολλά μέρη της Ελλάδας ειναι σύνηθες να εχει πολλούς νονούς το παιδί και αυτό ειναι το καλύτερο νομίζω....και αν κάποιος με τα χρόνια χαθεί το παιδάκι εχει τους άλλους του νονούς. Και για τους νονούς που μοιράζονται τα έξοδα νομίζω ειναι καλό.

Καλά αυτό με την αποκλειστικότητα δεν το σχολιάζω μιας και τέτοιου είδους εγωισμοί δεν χωράνε στον δικό μου εγκέφαλο.

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό με την αποκλειστικότητα δεν το σχολιάζω μιας και τέτοιου είδους εγωισμοί δεν χωράνε στον δικό μου εγκέφαλο.

yogini, εγωιστικό μπορεί να χαρακτηρίσει κάποιος και το να θέλεις 2-3 νονούς για το παιδί σου για να είσαι καλυμμένος σε περίπτωση απώλειας...

Το να θέλει κάποιος την αποκλειστικότητα δεν είναι απαραίτητα θέμα εγωισμού αλλά θέμα περιορισμού.

Δεν μου αρέσει να πρέπει να συμβιβάζομαι σε θέματα γούστου πχ. για τον σταυρό ή τα βαφτιστικά με κάποιον άλλον. Ούτε το Πάσχα να πρέπει να τρέχω με τον άλλο νονό για να πάρουμε λαμπάδα και να προσπαθούμε να βρούμε ποια αρέσει και στους δύο. Είναι εγωιστικό αυτό? :wink:

.png.png
Link to comment
Share on other sites

yogini, εγωιστικό μπορεί να χαρακτηρίσει κάποιος και το να θέλεις 2-3 νονούς για το παιδί σου για να είσαι καλυμμένος σε περίπτωση απώλειας...

Το να θέλει κάποιος την αποκλειστικότητα δεν είναι απαραίτητα θέμα εγωισμού αλλά θέμα περιορισμού.

Δεν μου αρέσει να πρέπει να συμβιβάζομαι σε θέματα γούστου πχ. για τον σταυρό ή τα βαφτιστικά με κάποιον άλλον. Ούτε το Πάσχα να πρέπει να τρέχω με τον άλλο νονό για να πάρουμε λαμπάδα και να προσπαθούμε να βρούμε ποια αρέσει και στους δύο. Είναι εγωιστικό αυτό? :wink:

 

Όπως είπα αυτό το κάνουν το νησί μου καθώς και σε κάποια άλλα μέρη της Ελλάδας. Φυσικά και αν ο γονιός θέλει έναν διαλέγει έναν κοκ. Όσον αφορά τα δώρα οι γονείς συννενοούνται μεταξύ τους και έτσι δεν υπάρχει πρόβλημα. Τώρα πως το βλέπει η καθεμιά μας ειναι σαφώς υποκειμενικό μιας και είμαστε διαφορετικοί άνθρωποι με διαφορετική προσωπικότητα και εμπειρίες.

Link to comment
Share on other sites

η βασω το ήξερε οτι θα είναι και οι δύο νονοί απο τα Χριστούγεννα....και δεν είναι και ξένοι με τον Χρήστο!!!εχουν ήδη κουμπαριά από τον γάμο!αλλωστε δεν υπολόγισε και καθόλου τον μπαμπά της μικρής ο οποίος ήθελε να βάλει λάδι ο φίλος του!

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν παίζεται η κοπέλα με τίποτα!!!

Αν είναι δυνατόν!!! Και γιατί δεν το είπε από την αρχή?

 

Αν ήμουν στην θέση της Μαρίας θα επέλεγα σαν πρώτο νονό τον Χρήστο και δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να βαφτίσεις κι εσύ το μωρό, την στιγμή που το θες με τόση τρέλα και είσαι αρραβωνιαστικιά του κουμπάρου και πολύ καλή μου φίλη!

Όσο για την Βάσω θα της έλεγα να βαφτίσει μόνη της το δεύτερο παιδάκι...

 

.......εκπλήσσομαι πάντως με την συμπεριφορά της Μαρίας.....μετά από την ιστορία που δημιούργησε η Βάσω στο παρά πέντε πως σκέφτεται τόοοοσο πολύ μην την στεναχωρήσει... :roll:

 

.......έχεις δίκιο να αισθάνεσαι έτσι!

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Ε δεν παίζεται η κοπέλα με τίποτα!!!

Αν είναι δυνατόν!!! Και γιατί δεν το είπε από την αρχή?

 

Αν ήμουν στην θέση της Μαρίας θα επέλεγα σαν πρώτο νονό τον Χρήστο και δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να βαφτίσεις κι εσύ το μωρό, την στιγμή που το θες με τόση τρέλα και είσαι αρραβωνιαστικιά του κουμπάρου και πολύ καλή μου φίλη.

Όσο για την Βάσω θα της έλεγα να βαφτίσει το δεύτερο παιδάκι...

 

.......εκπλήσσομαι πάντως με την συμπεριφορά της Μαρίας.....μετά από την ιστορία που δημιούργησε η Βάσω στο παρά πέντε πως σκέφτεται τόοοοσο πολύ μην την στεναχωρήσει... :roll:

 

.......έχεις δίκιο να αισθάνεσαι έτσι!

 

Συμφωνώ.

 

Μαρία Λουίζα, κι εγώ στη θέση σου θα στεναχωριόμουν μέχρι παρεξήγησης με τη Μαρία, που αντί να τα πάρει κρανίο με τη Βάσω και τις απαιτήσεις της "την τελευταία στιγμη" κοιτάζει πώς να μην τη στεναχωρήσει, και αντί εκείνης στεναχωρεί εσένα. Δεν σε βρίσκω υπερευαίσθητη, βρίσκω τη Μαρία μάλλον ΥΠΕΡΑΝΑΙΣΘΗΤΗ... Δεν σε συμβουλεύω βέβαια να τσακωθείς. Δείξε στη Μαρία πως πικράθηκες, παράθεσέ της τους λόγους για τους οποίους στεναχωρήθηκες, αλλά μετά ξέχνα το... Βοήθα τον άντρα σου να λάμψει στην τελετή και πέρνα κι εσύ καλά. Ετσι, να σκάσουν όσοι σας ζηλεύουν!!! :D

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση...αλλα η Μαρία δεν φαίνεται να έχει καταλάβει ποσο με πείραξε η στάση της οπότε θα πάψω και γω να ασχολούμαι...Χθες που πήγαμε για καφέ αν και δεν είχα σκοπό να της πώ τίποτα....το εφερε η συζήτηση και μου πέταξε το κορυφαίο! " το αστείο ήταν που πρότειναι ο Χρήστος να βαφτίσεται την μικρή μαζί, θα με βρίσκατε κρεμασμένη εξω από την εκκλησία". και έμεινα, της ειπα οτι εγώ ήθελα και όχι αυτός ... επειδή εγώ αγαπάω την μικρή και ήθελα τοσο πολύ εδώ και καιρό!!! οπως και να έχει της τα έχω ξαναπεί! δεν πειράζει...κατάλαβα πολλά πράγματα από αυτό!!!το πιο αστείο είναι πως φοβάται πως η πρώην νονα δεν θα έρθει καν στην βάπτιση!!!! με πίκρανε αλλα μέχρι εκεί...δεν πρόκειται να τσακωθώ μαζί της αλλα δεν θα είμαι όπως πρίν!

ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...