Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νονα......


vema

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, θα ήθελα την βοήθεια σας....

Μαμά δεν είμαι ακόμα αλλά θα γίνω νονά.

Η βάπτιση θα γίνει τον Οκτώμβριο-ακόμα ημερομηνία δεν έχουμε.

Την προηγούμενη εβδομάδα έκανα μια έρευνα αγοράς......και χάθηκα.

Η μαμά του μικρού είναι διακοπές και μου άφησε το ελέυθερο να κάνω ότι νομίζω.....

-Είδα κάποια σετ εποχιακά όμως κάποιοι μου πρότιναν χειμωνιάτικο σετ.Δεν είναι λίγο υπερβολικό?Στην Ελλάδα είναι ζεστός ο Οκτώμβριος.

-Μπορώ να κλείσω αλλού τα ρούχα και αλλού τα υπόλοιπα?Τέλος Αυγούστου θα πάω Λονδίνο και έλεγα μήπως έπερνα κάτι από εκεί....Οχι ότι θα είναι φθηνότερα.....

Κορίτσια βοηθήστε με έχω πολλέσ απορίες.

Ευχαριστώ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα Vema.

Κατ'αρχήν φυσικά μπορείς να κλείσεις ότι θέλεις από όπου θέλεις. Μερικοά καταστήματα μπορεί να σου πουν ότι πρέπει να τα πάρεις όλα από αυτούς, αλλά εννοείται ότι έχεις εσύ την επιλογή.

Όσο για τον καιρό αυτό είναι ένα δίλημμα. Ναι μεν ο Οκτώβριος είναι ζεστός μήνας, αλλά θεωρητικά τα ρουχαλάκια τα φοράνε και πιο μετά. Ίσως τα ΧΡιστούγεννα για κάποια καλή έξοδο κτλ. Βέβαια, από την εμπειρία μου από την πρώτη μου κόρη, τελικά τα βαφτιστικά μας δεν τα ξαναφορέσαμε ποτέ.

Οπότε είναι στην δική σας ευχέρεια (και της μαμάς εννοείται) εάν θα της πάρεις καλοκαιρινά απλά για την βάφτιση ή χειμερινά και για πιο μετά. Επίσης, σκέψου ότι μπορεί να είναι χειμερινά, αλλά να μην φορέσει εκείνη την μέρα το σακάκι.

Link to comment
Share on other sites

Γεία σου,

Δεν θα ήθελα να το φορέσει μόνο στην βάπτιση το σετ αλλά και αργότερα.

Θα ήθελα κάτι ποιό σπόρ,να μπορεί να συνδιάσει σακάκι με άλλο πατελόνι κτλ. Η μαμά μου όμως μου λέει ότι θα πρέπει να είναι κάτι όπως παιδικό κουστούμι.Από την μαμά του πάλι έχω το ελέυθερο.

Αυτό που είδα και μου άρεσε είναι της Guy Laroches σε σκούρο μπλέ χρώμα......ανοιξιάτικο.

Έχεις να μου προτίνεις κάποιο μαγαζί με ποικιλία?Αν και νομίζω ότι θα πρέπει μάλλον να περιμένω το Σεπτέβρη.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς και εγώ δεν έχω ακόμα δει τίποτα. Από το forum έχω διαβάσει για ποικιλία στο lapin και για αυτό http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=8154, αλλά περιμένουμε την διεύθυνση στην Σοφοκλέους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεία σου,

Δεν θα ήθελα να το φορέσει μόνο στην βάπτιση το σετ αλλά και αργότερα.

Θα ήθελα κάτι ποιό σπόρ,να μπορεί να συνδιάσει σακάκι με άλλο πατελόνι κτλ. Η μαμά μου όμως μου λέει ότι θα πρέπει να είναι κάτι όπως παιδικό κουστούμι.Από την μαμά του πάλι έχω το ελέυθερο.

Αυτό που είδα και μου άρεσε είναι της Guy Laroches σε σκούρο μπλέ χρώμα......ανοιξιάτικο.

Έχεις να μου προτίνεις κάποιο μαγαζί με ποικιλία?Αν και νομίζω ότι θα πρέπει μάλλον να περιμένω το Σεπτέβρη.

Καλησπέρα κοριτσάκι!!!

Με το καλό η βάπτιση και πάντα άξια.

 

Είδα ωραία πραγματάκια ρουχαλάκια - κουτιά βάπτιση - λαμπάδα κλπ στα

http://www.maimou.gr

http://www.an-agapas.gr

Πάντως προτίνω να πάρεις οικονομικά ρουχαλάκια - μιας και θα τα φορέσει πολύ λίγο - και να τα "χώσεις" στον σταυρό που θα το φοράει όλη του τη ζωή. :lol::D

εχω ενα μπεμπουλινι ομορφο γλυκο κουκλινι!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου marilita,

Συμφωνώ μαζί σου...αλλά και αυτά που είδα σε κάποια μαγαζιά είναι....άστα.Πακέτο σε κατάστημα γνωστής αλυσίδας παιδικών (700ευρω)και πάλι τα ίδια κομμάτια στη raxevsky (600ευρώ).Και τα δυο πακέτα χωρίς τα μαρτυρικά.Η ποιότητα των ρούχων είχαν μεγάλη διαφορά.?????Να φανταστεις στο κάτάστημα raxevsky με πήγε ο φίλος -για πλάκα όπως είπε...

Με τον σταυρό ήμουν τυχερή....Ο θείος μου είναι χρυσοχοός και του παράγγειλα το σχέδιο του σταυρού και της αλυσίδας που μου άρεσε.Όντως ο σταυρός μου στοίχησε ακριβά παρόλο που μου έκανε καλύτερη τιμή ο Θείος μου αλλά είναι χειροποίητα.....

Η σκέψη να πάρω κάτι σπορ,πως σου φαίνετε?

Link to comment
Share on other sites

για μενα καλα εκανες κ πηρες καλο σταυρο γιατι στην ουσια αυτο θα μεινει,οσο για τα ρουχα κ εγω ειμαι υπερ του σπορ, αλλα προσεχε να μην ειναι κ τελειος σπορ γιατι μετα δεν θα φαινεται οτι ειναι ρουχα βαφτισης,κ θα ειναι κριμα να εχεις δωσει λεφτα κ να μην φαινεται οτι ειναι καλα.Οποτε η πας σε καποιο πολυ καλο μαγαζι κ περνεις κατι πιο απλο αλλα να φαινεται οτι ειναι καλο, η περνεις τα κλασσικα κουστουμακια,παντως εαν επερνεα κατι τετοιο θα επερνα σιγουρα σε λινο ωστε να ειναι κ πιο μοντερνο χωρις γραβατες κ διαφορα

Link to comment
Share on other sites

Άσε εγώ είμαι μια χαροκαμένη νονά!!! Το τι τρέξιμο είχα κάνει με την μαμά της μικρής ούτε φαντάζεσαι !!! Τελικά μόνο το φόρεμα το πλήρωσα 850€ πριν 2 χρόνια γιατί η κουμπάρα είχε λόξα και με πήγε σε σχεδιαστή!!!! Τώρα είναι η σειρά μου να γίνω νονά και από τώρα έχω ασκήσει βέτο στην νονά μας ότι θα πάρουμε ότι πιο οικονομικό (χωρίς βέβαια να πέφτει η αισθητική και η ποιότητα) δεν έχω ξεκινήσει την αναζήτησησ ακόμη αλλά ξεκινάω ΤΩΡΑ και με πολύ όρεξη!!!!

 

Οτι καλό βρω θα το ανεβάσω εδώ!!!!!!!

 

Να πάρεις κάποιο ρούχο που θα το βάλει εύκολα το παιδάκι. Εμένα δεν μ'αρεσει να βλέπω κάποιο παιδάκι σε γιορτή γεννέθλια να φοράει το βαπτιστικό του με πούπουλα και τούλια...... :lol:

εχω ενα μπεμπουλινι ομορφο γλυκο κουκλινι!

Link to comment
Share on other sites

τι νουμερο παιρνουμε τελικα για τα βαπτιστικα τους?

 

εγω σκεφτομαι το 2 και οχι χειμωνιατικα για να τα χαρουμε και την επομενη χρονια. Το θεμα ειναι οτι ο μπεμπης ειναι αφρατουλης και δεν θα υπαρχει προβλημα φοραει ηδη 12 μηνων (ειναι 7 και θα βαπτιστουν σε 2 μηνες) αλλα η μπεμπα ειναι μινιατουρα, τα 6 μια χαρα μας κανουν ακομα.

 

 

μαριλιτα ελπιζω η μαμα η προηγουμενη να μη θελει και ολα τα δωρα να ειναι φιρμα! ελεος, 3 φορες εχω γινει νονα, δε θα πηγαινα ποτε να ξοδεψω τοσα λεφτα για ρουχαλακι που ουτε για δικο μου ρουχο δε θα εδινα....

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γατουλα,

δεν έχω ιδέα με τα νούμερα.... θα ρωτήσω την μαμά του.

Τώρα πόσα νούμερα μεγαλύτερα θα είναι,εξαρτάτε.

Εαν θα είναι χειμωνιάτικο ή όχι το σετ.Εγώ νομίζω οτι τελικά θα ακολουθήσω τις παραπάνω συμβουλέσ και θα πάρω κάτι χειμωνιάτικο.Απλός δεν θα φορέσουμε το σακάκι.

Link to comment
Share on other sites

Vema, και εγώ πιστεύω ότι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να διαλέξεις κουστουμάκι ωστε να δείχνει καλό..Το σακάκι μπορείς να το βγάλεις ανάλογα και με τον καιρο και να το αφισετε με το πουκαμισάκι του.Άλλωστε το σακάκι αν του το πάρεις και λίγο μεγαλύτερο θα μπορέσει να το φορέσει και χειμώνα και να το χαρει!

Link to comment
Share on other sites

Kelly26,

Δεν μπορείς να φανταστείς αγχος με τις ετοιμασίες της βάπτισης.Εχθές μετα το γραφείο έκανα μια βόλτα πάλι στα μαγαζιά.....και ζαλίστικα περισσότερο.Δεν ξέρω τι να κάνω....

Link to comment
Share on other sites

Kelly26,

Δεν μπορείς να φανταστείς αγχος με τις ετοιμασίες της βάπτισης.Εχθές μετα το γραφείο έκανα μια βόλτα πάλι στα μαγαζιά.....και ζαλίστικα περισσότερο.Δεν ξέρω τι να κάνω....

 

vema καταρχάς ψυχραιμεία..!όλα θα πάνε καλά..έχεις χρόνο ακόμα για να δεις τα μαγαζιά που θες και να διαλέξεις :D Άλλωστε αν σε εντυπωσιάσει κάποιο μαγαζί θα κλείσεις απο εκεί οποτε τελίωσες σχεδόν με τα διαδικαστικα :wink: απο εκεί και πέρα σκεψου ότι η βάπτιση είναι μία διαδικασία τιμιτική για σένα που πρέπει να χαρεις και όχι να αγχωθείς! :D

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σε βάπτηση το προηγούμενο ΣΚ και τα βαπτιστικά της μικρής ήταν αξιοπρεπέστατα. Η έκπληξη ηταν η τιμή.

300 ευρώ κομπλέ και δειχναν για 700. Το φόρεμα με ζβαροβσκι, τα παπουτσάκια σαν όλα τα βαπτιστικά παπουτσάκια, τα λοδόπανα τυπικά και όμορφα χωρις πολλά πολλά,αλλά με χάλασε το κουτι που είχε την Αρτα και τα Γιάννενα πάνω αλλά μου είπε η μητέρα οτι αυτό ήθελε η νονά και γιαυτό το πήραν. Μη σας πώ πως εγω θα έβαζα ενα μεγάλο κουτί με φιογκους απλούς πάνω και τιποτ΄άλλο.

Η τιμή πάντως με εξέπληξε ευχάριστα.

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ήμουνα πολύ κοντά αλλά απο μακρια λαμπίριζαν και κοινώς την έκαναν την δουλειά τους.Μην φανταστείς και κοτρώνες. Μιτσιρδέλια ήταν αλλά ήταν πολύ εντυπωσιακά και καθόλου φορτωμένα.

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αληθηνά swarovski σε τόσο χαμηλή τιμή?ήταν σίγουρα αληθηνά?
Πουθενά δεν βάζουν αληθινά swar είναι οικονομικά αδύνατο να αγοραστεί κάτι τέτοιο !!! Όλα είναι απομίμιση και το θέμα είναι να γυαλίζουν όμορφα.... Τουλάχιστον έτσι μου έχουν πει σε 3-4 μαγαζιά όταν έψαχνα νυφικό γάμου

εχω ενα μπεμπουλινι ομορφο γλυκο κουκλινι!

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να του πάρεις Χειμωνιάτικα ρούχα για να μπορέσει να τα φορέσει και λίγο αργότερα μιας και έρχεται Χειμώνας.Στα νούμερα βοηθάει το κατάστημα.

Όσο για το τι θα του πάρεις, έχει κάτι κουστουμάκια που δεν είναι με σακάκι αλλά με μπουφανάκι, με πουκάμισο και το παντελόνι είναι σαλοπέτα. Είναι πολύ κομψά κια πλησιάζουν το σπορ ντύσιμο χωρίς να είναι εντελώς σπορ.

Εγώ θα σου έλεγα να πάτε με την μαμά σε ένα κατάστημα με είδη βαφτίσεων για να κάνει το γούστο της μιας και θα τα φοράει στο παιδί της

και θα είσαι και ΄συ πιο ξέγνοιαστη για το αν της αρέσει αυτό που πήρες.

Πάντα άξια!

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...