Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΑΡΓΑ


Recommended Posts

Τα παιδιά που κοιμούνται αργά, κινδυνεύουν με χρόνια αυπνία όταν μεγαλώσουν.

 

Τα παιδιά που οι γονείς τους τα αφήνουν να κοιμούνται αργά, παρακολουθώντας τηλεόραση ή παίζοντας στον ηλεκτρονικό υπολογιστή, κινδυνεύουν με αυπνία για την υπόλοιπη ζωή τους.

 

Ο καθυστερημένος ύπνος, υποστηρίζει η έρευνα του Ιατρικού Πανεπιστημίου του Τόκιο, επηρρεάζει το βιολογικό "ρολόι" των παιδιών πολύ περισσότερο απο ό, τι των ενηλίκων και οι συνέπειες είναι δυστυχώς δύσκολο να αντισταραφούν σε έναν ενήλικο, που έχει αποκτήσει την κακή συνήθεια απο παιδί να κοιμάται αργά.

 

Η έρευνα με υπεύθυνο τον παιδίατρο Γιουν Κοχιαμα δημοσιεύτηκε στο επιστημονικό περιοδικό "Brain and Development"(Eγκέφαλος και ανάπτυξη)

 

Η έρευνα μελέτησε τους λεγόμενους "κιρκαδιανούς" ρυθμούς, που αναφέρονται στο βιολογικό ρυθμό ενός οργανισμού με βάση το 24ωρο, και οι οποίοι "κυβερνούν " τον ύπνο και το ξύπνημα ενός ανθρώπου (και κάθε άλλου ζώου).

 

Οι κιρκαδιανοί ρυθμοί ελέγχονται απο ένα συγκεκριμένο τμήμα του εγκεφάλου, το οποίο, μεταξύ άλλων, λαμβάνει μυνήματα απο την ποσότητα του φωτός που εισέρχεται απο τα μάτια. Όταν τα παιδιά μένουν μέχρι αργά ξύπνια, το τεχνητό φως της λάμπας οδηγεί σε σύγχηση τον εγκέφαλο για το πότε ξεκινά η μέρα και πότε τελειώνει, οδηγώντας σε μονιμότερη διαταραχή τους κιρκαδιανούς ρυθμούς του παιδιού, ακόμα και όταν αυτό πια έχει μεγαλώσει.

 

Η ιαπωνική έρευνα επισημαίνει οτι πάνω απο τα μισά παιδιά άνω του ενός έτους στην εποχή μας πάνε για ύπνο μετα τις 22:00 το βράδυ, ενω άλλες έρευνες απο τη Βρετανία έχουν δείξει οτι έχει αυξηθεί κατακόρυφα ο αριθμός παιδιών κάτω των 11 έτων που προσέρχονται σε γιατρούς για διάφορες διαταραχές του ύπνου (ανάμεσα στα άλλα αυπνία, υπνοβασία, αναπνευστικά προβλήματα στον ύπνο)

 

Το πρόβλημα δημιουργείτε επειδή η διαταραχή των εγκεφαλικών κιρκαδιανών ρυθμών συνδυάζεται με την έξαψη και την ευερεθιστικότητα που αποκτούν τα παιδιά, τα οποία συνήθως ξαγρυπνούν δεχόμενα αλλεπάλληλα ερεθίσματα απο ηλεκτρονικές πηγές (τηλεόραση, υπολογιστης, κινητά τηλέφωνα και άλλα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πολυ ενδιαφερον το θεμα σου!!!!!!!!!

με αφορα αμμεσα....τι να κανω ομως για να του αλλαξω την ωρα υπνου ομως;; να τον αφησω να μη κοιμηθει καθολου το μεσημερι,για μερικες μερες;να τον ξυπνησω πολυ πρωι;Αν μου δωσετε καποια ιδεα πολυ ευχαριστως να τηνν ακουσω(για την ακριβεια να τη διαβασω).

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ΝΙΚ-16 ευχαριστώ για το άρθρο.

ΧΕΛΙΔΟΝΙ καταρχάς μην άγχεσαι!Και η δικιά μου κοιμόταν αργά εώς πολύ αργά θα έλεγα(φτάσαμε και 1.30 τη νύχτα ευτυχώς για λίγες μόνο φορές).

Ο ύπνος ο μεσημεριανός από την ηλικία περίπου των 2~3 ετών δυσκολεύει πολύ τα πράγματα για να κοιμηθεί το παιδί νωρίς το βραδύ.Καλό λοιπόν είναι να τον περιορίσεις λίγο και η διάρκεια του να φτάσει μέχρι τις 4~5 το απόγευμα το αργότερο.

Το πρωί βοηθάει πολύ να ξυπνάει νωρίς σχετικά.

Επίσης βοηθάει και το πρόγραμμα των δραστηριοτήτων έτσι ώστε να κουράζεται όσο το δυνατόν περισσότερο και φυσικά σε λογικά πλαίσια.

Τέλος και αυτό για μένα έχει τη μεγαλύτερ βαρύτητα είναι η διαδικασία του ύπνου που για μας πλέον είναι ιεροτελεστία.Από το πλύσιμο και τις πυζάμες μέχρι το παραμυθάκι και το νανουρισμα έχει μεγάλη σημασία να γίνονται με απόλυτη ηρεμία, σταθερά με τη σειρά τους και πάντα στη συγκεκριμένη ώρα(το τελευταίο βέβαια ισχύει για όταν θα έχετε φτάσει σε μία επιθυμητη ώρα ύπνου).

Όλα τα παραπάνω φυσικά τα έχω δοκιμάσει και καθαρά είναι συμβουλές δικιές μου που είχαν ανταποκριση στο δικό μου παιδί.

Εμάς το τελευταίο μας βοήθησε αρκετά συναρτήσει με τα προηγούμενα.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kiknaki, δεν έχεις άδικο σ'αυτό που λες, αλλά σε πολλές περιπτώσεις το πρόγραμμα χαλάει ή αν θέλεις καθυστερεί για τον έναν ή άλλο λόγο. Είναι και στο παιδί όμως. Εμένα η δικιά μου ανοίγουν τα μάτια της μόλις πάει 21:30. Πριν τις 23:00 σπανίως να την πάρει ο ύπνος. Την έχω στο κρεββάτι από τις 21:30 κι αυτή θέλει να παίξει, να τραγουδήσει, ό,τι βάλεις με το μυαλό σου !!! Θυμάται ότι θέλει μασάζ, φιλάκι (το χιλιοστό!), αγκαλίτσα, νερό, γάλα κ.ο.κ. Και αυτό με τον μεσημεριανό ύπνο, πάλι δεν ισχύει στη δική μας περίπτωση. Ακόμη και φορές που δεν κοιμήθηκε καθόλου το μεσημέρι, δύναται να κοιμηθεί ίσως και λίγο αργότερα από τις άλλες το βράδυ (γιατί βέβαια της έχουν σπάσει τα νεύρα από την κούραση).

.png.png

Link to comment
Share on other sites

Με το πρώτο παιδί δεν είχα πρόβλημα γιατί κοιμόταν κανονικά,ακόμα και τώρα που είναι στο δημοτικό ξέρει τι ωρα θα πάει ν ακοιμηθεί.Όμως ο μικρός τώρα με ζορίζει πολύ γατι κοιμαται αργά.Τον Σεπτέμβριο θα πάει νήπια και τι θα κανουμε?Τον έχουμε αφήσει αργά το βράδυ τι βράδυ μεσάνυχτα μέχρι τις 3.00 και έπαιζε στο σαλόνι με τ'αυτοκινητάκια χωρίς να νυστάζει αν και το απόγευμα είχε ξυπνήσει στις 5.30.δεν θα έπρεπε λογικά να θέλει να κοιμηθεί????Μετά πήγα και΄γω μαζί του αλλιώς θα ξυπνούσε και την μεγάλη.Σε αυτή την περίπτωση τι κάνουμε????:oops::confused::eek::sad::roll::confused::confused:

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ψυχραιμία.

Φτάσαμε 4 ετών για να κοιμηθούμε ολόκληρο βράδυ. για το μεσημέρι ούτε λόγος. 6 μηνών το μωρό και δεν έχουμε ξενυχτήσει καθόλου. Δεν το πιστεύω!!!

Κάθε παιδί με το δικό του ρυθμό. Πάντως όταν αρχίζει το νηπιαγωγείο και οι εξωσχολικές δραστηριότητες τότε τα παιδιά κουράζονται και κοιμούνται πιο νωρίς

Link to comment
Share on other sites

Με το πρώτο παιδί δεν είχα πρόβλημα γιατί κοιμόταν κανονικά,ακόμα και τώρα που είναι στο δημοτικό ξέρει τι ωρα θα πάει ν ακοιμηθεί.Όμως ο μικρός τώρα με ζορίζει πολύ γατι κοιμαται αργά.Τον Σεπτέμβριο θα πάει νήπια και τι θα κανουμε?Τον έχουμε αφήσει αργά το βράδυ τι βράδυ μεσάνυχτα μέχρι τις 3.00 και έπαιζε στο σαλόνι με τ'αυτοκινητάκια χωρίς να νυστάζει αν και το απόγευμα είχε ξυπνήσει στις 5.30.δεν θα έπρεπε λογικά να θέλει να κοιμηθεί????Μετά πήγα και΄γω μαζί του αλλιώς θα ξυπνούσε και την μεγάλη.Σε αυτή την περίπτωση τι κάνουμε????:oops::confused::eek::sad::roll::confused::confused:

 

Τα έχουμε περάσει με το πρωτο μας παιδί. Αφού να φανταστείς τώρα ανησυχούμε που κοιμάται το μωρό.

Το πιο πιθανό είναι οτί στην αρχή θα γκρινιάζει για το πρωινό ξυπνημα αλλά θα βρει το ρυθμό. Το είχα με στείλει ποδοσφαιρο και καράτε συν το σχολείο οπότε κοιμόταν σαν πουλάκι

Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε περάσει με το πρωτο μας παιδί. Αφού να φανταστείς τώρα ανησυχούμε που κοιμάται το μωρό.

Το πιο πιθανό είναι οτί στην αρχή θα γκρινιάζει για το πρωινό ξυπνημα αλλά θα βρει το ρυθμό. Το είχα με στείλει ποδοσφαιρο και καράτε συν το σχολείο οπότε κοιμόταν σαν πουλάκι

Συμφωνώ μαζί σου...και γω πιστεύω πως και ο δικός μας αν αρχίσει το σχολείο θα κοιμάται νωρίς και ελπίζω να μην με θέλει στην αρχή για παρέα να κοιμάται με την αδερφή του.

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...