Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Το όνομα δίνεται την 8η μέρα από τη γέννηση


popolina

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Άλλωστε συμπαθούμε κάποιον όταν είναι σύμφωνος με την άποψή μας και μας λέει ναι;;...Τότε μάλλον δεν είναι ειλικρινής η συμπάθειά μας..είναι ιδιοτελής!!
Δε μίλησε κανείς για συμπάθειες και αντιπάθειες!

Απλά όταν κάνεις εγγραφή σε ένα δημόσιο φόρουμ και το πρώτο σου ποστ έχει το ύφος του δικού σου... ε, κάνει μια εντύπωση "Α" και δεν μου πήγενε να την αφήσω ασχολίαστη!

Πολύ απλά, ο κόσμος συνήθως συστήνεται πρώτα... και μετά αρχίζει να λέει...

Γράφω πρώτη φορά στο parents και αυτό γιατί εκπλήσσομαι λίγο με αυτά που διαβάζω
μπορεί η έκπληξή σου να ήταν λίγη... τα λόγια σου όμως είναι πολλά! και φανερώνουν πολύ περισσότερα!
Τέλος πάντων καλά είπες πως δε σε αφορά η σχέση μου με την Εκκλησία αλλά να ξέρεις η σχέση μου με την Εκκλησία δεν έχει να κάνει με αυτά που καταθέτω.
Αφού δε με αφορά και συμφωνείς... γιατί μου δίνεις εξηγήσεις;;;
Το ίδιο λέω και σε κάθε περίπτωση που την αμάθειά μας και την άγνοιά μας για κάποια πράγματα τη ρίχνουμε στους άλλους..η δική μας ευθύνη για αυτά που δε γνωρίζουμε που είναι; Μπορούμε και έχουμε άποψη χωρίς την απαραίτητη γνώση;;
Κανείς δεν είναι ο φωτεινός παντογνώστης (εκτός αν ισχυρίζεσαι το αντίθετο!!) αλλά αυτό δε μας στερεί το δικαίωμα της συζήτησης ή της αμφιβολίας σε λογικά πλαίσια!
αλλά πρέπει να ξέρεις πως όλα όσα λες, φυσικά και τα γνωρίζουμε! δεν χρειαζόμαστε κύρηγμα από κανέναν!"
...ασε με να αμφιβάλλω λίγο γι αυτό..
Μπορείς να αμφιβάλεις όσο θές! αναφέρθηκα σε αυτά που έλεγες για δασκάλους, γιατρούς κλπ! αλλά πάλι δεν έπιασες το νόημα! να παρακολουθείς λίγο ποιό προσεχτικά τα γραπτά μας!! μη βιάζεσαι τόσο να απαντήσεις!!

όσο για το

έτσι για να σου την πω λιγάκι..

έρχεται να επιβαιβεώσει την όποια γνώμη σχηματίζω για σένα!

Δεν πρόλαβα να σου πω (καθ' όλα ευγενικά νομίζω! πως δεν γίνοντε έτσι τα πρώτα ποστ...)

για το αεροβάπτισμα δεν ξέρεις,για την ονοματοδοσία της 8ης ημέρας δεν ξέρεις...τι ακριβώς γνωρίζεις δηλαδή;;
Πως καλός Χριστιανός δεν είναι αυτός που ξέρει τη Βίβλο "παπαγαλία"...
Και καλά,αυτοι δε σε ενημερώσανε..εσύ δεν ενδιαφέρθηκες;;
Είδες που αν δεν ξέρεις... δεν πρεπει να ανοίγεις το στόμα σου;;;

Όταν καλή μου ενδιαφέρθηκα... λέω... πως δε μου τα πανε καλά οι παππάδες!!!!!

 

Και να σου πω και κάτι xrysalis;Στο τέλος τέλος εμείς χάνουμε απο την αμάθειά μας..και να ρίξουμε την ευθύνη στους άλλους δεν έχουν αυτοί ανάγκη απο εμάς αλλά εμείς απο αυτούς
Σ' αυτό συμφωνώ! αλλά δεν κολλάει εδώ!

 

Έχω κάτι να φοβηθώ ώστε να μην απαντήσω;;;;;
Φυσικά και όχι! μάλιστα χαίρομαι που απαντάς!

Απλά επιρρεάστηκα από το πρώτο σου ποστ... και δεν ήξερα τί να περιμένω!

 

Παντως, ειλικρινά... δεν νομίζω πως έχουμε κάτι να χωρίσουμε! κακώς είσαι τόσο επιθετική... όχι μόνο μαζί μου αλλά με όλες τις τοποθετήσεις!

και όπως θα πρόσεξες... δεν έκανες εντύπωση μόνο σε μένα!

 

Αυτά και ελπίζω κάποια στιγμή να μας συστηθείς επίσημα!

Καλωσήρθες και χάρηκα πολύ για τη γνωριμία!!...

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Γράφω πρώτη φορά στο parents και αυτό γιατί εκπλήσσομαι λίγο με αυτά που διαβάζω

μπορεί η έκπληξή σου να ήταν λίγη... τα λόγια σου όμως είναι πολλά! και φανερώνουν πολύ περισσότερα!

 

Όπως;;;Γιατί δεν εκφράζεσαι ανοιχτά;;;Φοβάσαι μην τσαλακώσεις την εικόνα σου;;

 

όσο για το
έτσι για να σου την πω λιγάκι..

έρχεται να επιβαιβεώσει την όποια γνώμη σχηματίζω για σένα!

Δεν πρόλαβα να σου πω (καθ' όλα ευγενικά νομίζω! πως δεν γίνοντε έτσι τα πρώτα ποστ...)

 

Σου έδωσα την εντύπωση οτι με ενδιαφέρει η γνώμη σου για μένα;;;

 

Πως καλός Χριστιανός δεν είναι αυτός που ξέρει τη Βίβλο "παπαγαλία"...

 

Αλλά;;Ποιός είναι κατα την άποψή σου;;Με ενδιαφέρει πολύ να την ακούσω;;Αν υπάρχει.. :roll:

 

Είδες που αν δεν ξέρεις... δεν πρεπει να ανοίγεις το στόμα σου;;;

Όταν καλή μου ενδιαφέρθηκα... λέω... πως δε μου τα πανε καλά οι παππάδες!!!!! "xrysalis:Απλά από πολύ κόσμο άκουγα πως η βάφτιση γίνεται στα 9μερα... και δεν καταλάβαινα τίποτε! και πάλι... λέγανε για 9 μέρες κι όχι για 8... Δηλαδή... μαύρα μεσάνυχτα "

 

Ο πολύς κόσμος που αναφέρεις είναι οι παππάδες;;; :o Μήπως τα μάυρα μεσάνυχτα τελικά είναι τα δικά σου;;;

 

Παντως, ειλικρινά... δεν νομίζω πως έχουμε κάτι να χωρίσουμε! κακώς είσαι τόσο επιθετική... Καλωσήρθες και χάρηκα πολύ για τη γνωριμία!!...

 

Είσαι το ίδιο επιθετική.. και το χάρηκα πολύ για τη γνωριμία είναι έκφραση ανωτερότητας;Τι καλή που είσαι xrysalis..συγκινήθηκα που στο τέλος δε μου κράτησες κακία.. :lol::cool:

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις ας ανοίξουμε δικό μας θέμα να τα λέμε δημόσια! για να μη σου πω πμ και νομίζεις πως έχω να κρύψω κάτι! είναι κρίμα όμως να ισοπαιδώνουμε το τόπικ! Οι απόψεις μας έχουν ξεφύγει από το θέμα!! :)

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

κι εμεις το ονομα και στα δυο το φωνάζαμε απο...τον υπέρηχο που έδειχνε το φύλο :wink: τα υπολοιπα τα της εκκλησιας ναι,τα ειχα ξανακούσει.
και εγω το ιδιο.H ονοματοδοσια με την βαπτιση ειναι 2 ξεχωριστες πραξεις.Με την βαπτιση δηλωνεις το θρησκευμα,το ονομα το δινουν οι γονεις.Γιατι τα μπερδευουν στην Ελλαδα αυτα δεν καταλαβαινω.
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν θέλεις ας ανοίξουμε δικό μας θέμα να τα λέμε δημόσια! για να μη σου πω πμ και νομίζεις πως έχω να κρύψω κάτι! είναι κρίμα όμως να ισοπαιδώνουμε το τόπικ! Οι απόψεις μας έχουν ξεφύγει από το θέμα!! :)

 

Οκ έχεις δίκιο..ας το αφήσουμε καλύτερα..Bye

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να παρέμβω κι εγώ, αφού τη συγκεκριμένη συζήτηση την "άνοιξα" εγώ. Σίγουρα ο τρόπος έκφρασης της LydiaMelina ήταν κάπως απότομος, χωρίς να υπάρχει λόγος. Άλλωστε, πιστεύω πως κάποια πράγματα ίσως δεν είναι δυνατό ή εφικτό να τα ξέρουμε.

 

Για παράδειγμα, στο συγκεκριμένο θέμα, από γενιά σε γενιά έχει "περάσει" να γίνεται η ονοματοδοσία στη βάφτιση, με καθαρά εθιμοτυπικούς λόγους, χωρίς να γνωρίζουν σχεδόν οι περισσότεροι γονείς μας, παππούδες μας κλπ. τί λέει η εκκλησία.

 

Άλλωστε αν ήθελε η εκκλησία να αλλάξει το έθιμο και η ονοματοδοσία να γινόταν από τη γέννηση, πιστεύετε πως ήταν δύσκολο να το κάνει, να το διαδώσει? Όχι φυσικά, αλλά επιλέγει να μην πάει κόντρα στα διάφορα έθιμα ανά την Ελλάδα που "συνοδεύουν" το όνομα.

 

Μη νομίζετε, κι εμείς εντελώς τυχαία το μάθαμε και μάλιστα ο πάτερ Κωνσταντίνος που μας το είπε, μας τόνισε πως σε κάποιες περιπτώσεις που δεν επηρεάζεται πολύ το εκκλησιαστικό δίκαιο, το εθιμοτυπικό ίσως να υπερισχύει.

 

Anyway, καλή συνέχεια σε όλους και να χαίρεστε τα αγγελούδια σας!

line_m123_beg_41_time_1154491200_text_cf20eaeffdeaebeff220eceff520e5dfede1e9.gif line_m121_beg_39_time_1200114000_text_2e2eeae1e920e720eaeff5eaebdff4f3e120eceff5.gif
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο λέω και σε κάθε .έτσι για να σου την πω λιγάκι..για το αεροβάπτισμα δεν ξέρεις,για την ονοματοδοσία της 8ης ημέρας δεν ξέρεις...τι ακριβώς γνωρίζεις δηλαδή;;Και καλά,αυτοι δε σε ενημερώσανε..εσύ δεν ενδιαφέρθηκες;;Και να σου πω και κάτι xrysalis;Στο τέλος τέλος εμείς χάνουμε απο την αμάθειά μας..και να ρίξουμε την ευθύνη στους άλλους δεν έχουν αυτοί ανάγκη απο εμάς αλλά εμείς απο αυτούς
Σύμφωνα με τα άρθρα 25-26 ν. 344/76 όπως αντικαταστάθηκαν με τα άρθρα 15 ν. 1438/84 & 26 παρ. 8 ν. 2130/93, οι ληξιαρχικές καταχωρίσεις ονοματοδοσίας και βάπτισης είναι εντελώς ανεξάρτητες και άσχετες μεταξύ τους. Η ονοματοδοσία αποτελεί την αποκλειστική διαδικασία κτήσης ονόματος νεογνού, απαιτείται ακόμη και επί ήδη δηλωθείσης ή ταυτοχρόνως δηλουμένης βαπτίσεως, και προϋποθέτει σε κάθε περίπτωση εξουσιοδότηση του απόντος γονέως («το όνομα του νεογνού καταχωρίζεται … ύστερα από δήλωση των γονέων του που ασκούν τη γονική μέριμνα ή του ενός από αυτούς εφόσον έχει έγγραφη

εξουσιοδότηση του άλλου, θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής. … Αν ο ένας από τους γονείς δεν υπάρχει ή δεν έχει τη γονική μέριμνα, η δήλωση του ονόματος γίνεται από τον άλλο γονέα»). Αντίθετα, η καταχώριση βάπτισης έχει ως αποκλειστικό αποτέλεσμα την αναγραφή θρησκεύματος και ουδόλως επιδρά στο ήδη δηλωθέν ή ταυτοχρόνως δηλούμενο όνομα, ενώ μπορεί να γίνει χωρίς εξουσιοδότηση του απόντος γονέως ή ακόμη και με πρωτοβουλία άλλων προσώπων......για ποια 8η μερα μιλατε;

Link to comment
Share on other sites

Μπανια παιδια στην θαλασσίτσα ! Βουτιτσες , απλωτες ...τελεια ! Ξεφευγεις και ηρεμείς !!!

Ααα σε λαθος τοπικ μπηκα εδω ειναι της Βαφτισης !

 

Εμας "αναγκαστικά" , οπως γινετε στις περισοτερες Ευρωπαικες χωρες , πηρε το ονομα/ονοματα της η μωρουλινιτσα μου την ώρα που γεννηθηκε :)

Δεν μου αρεσει ομως να την φωναζω με το ονομα της , προτιμω τα 1002 υποκοριστικά και γλυκονοματουλια που της λεμε με τον καλο μου και θα περιμένω να βαφτιστει για να την πω με το ονομα της :)

(αν και επειδη εχουμε ενα θεμα με την βαφτιση ...μπορει να την βαφτισουμε και μετα να την παντρεψουμε ...δεν ξερω :lol: ! Αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια )

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

 

Άλλωστε αν ήθελε η εκκλησία να αλλάξει το έθιμο και η ονοματοδοσία να γινόταν από τη γέννηση, πιστεύετε πως ήταν δύσκολο να το κάνει, να το διαδώσει? Όχι φυσικά, αλλά επιλέγει να μην πάει κόντρα στα διάφορα έθιμα ανά την Ελλάδα που "συνοδεύουν" το όνομα.

 

ονοματοδοσια μπορεις να κανεις μολις πας στο ληξιαρχειο.
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μόλις μου γεννήθηκε ένα ερώτημα. Βέβαια, αύριο με ένα τηλέφωνο στο ληξιαρχείο θα μπορούσα να το διευκρινίσω.

 

Λοιπόν, όταν δηλώσαμε τα παιδιά μας στο ληξιαρχείο, στο πεδίο όνομα έγραψαν αβάπτιστο τέκνο άρρεν. Θα μπορούσε δηλαδή, με βάση την εκκλησιαστική ευχή να δοθεί όνομα στο έγγραφο αυτό? Στο ληξιαρχείο χρειάζονται πιστοποιητικό όπως αυτό που μας δίνουν στη βάπτιση ή τους αρκεί να τους το πούμε εμείς προφορικά?

line_m123_beg_41_time_1154491200_text_cf20eaeffdeaebeff220eceff520e5dfede1e9.gif line_m121_beg_39_time_1200114000_text_2e2eeae1e920e720eaeff5eaebdff4f3e120eceff5.gif
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου γεννήθηκε ένα ερώτημα. Βέβαια, αύριο με ένα τηλέφωνο στο ληξιαρχείο θα μπορούσα να το διευκρινίσω.

 

Λοιπόν, όταν δηλώσαμε τα παιδιά μας στο ληξιαρχείο, στο πεδίο όνομα έγραψαν αβάπτιστο τέκνο άρρεν. Θα μπορούσε δηλαδή, με βάση την εκκλησιαστική ευχή να δοθεί όνομα στο έγγραφο αυτό? Στο ληξιαρχείο χρειάζονται πιστοποιητικό όπως αυτό που μας δίνουν στη βάπτιση ή τους αρκεί να τους το πούμε εμείς προφορικά?

Η δήλωση ονοματοδοσίας τέκνου είναι προαιρετική, αλλά αμετάκλητη από τη στιγμή που θα διενεργηθεί και δηλώνεται προ της βαπτίσεως του παιδιού.

 

Η ονοματοδοσία γίνεται με τη δήλωση και των δύο γονέων ή μόνο του ενός, ο οποίος όμως απαραίτητα πρέπει να φέρει μαζί του έγγραφη εξουσιοδότηση του άλλου, θεωρημένη νόμιμα για το γνήσιο της υπογραφής.

 

Στην έγγραφη εξουσιοδότηση θα πρέπει να αναφέρεται το κύριο όνομα που επιθυμούν να δώσουν οι γονείς στο παιδί τους.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα είδα τι έγινε!!!!! :shock::shock:

 

Δεν μπαίνω καν στον κόπο να απαντήσω στη LydiaMelina. Νομίζω πως δεν την έθιξα, ούτε αυτή, ούτε κανέναν άλλο.

 

Ευχαριστώ τα κορίτσια που πήραν το λόγο για χάρη μου (όσο εγώ "κοιμόμουν".... :lol::lol::lol: )

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Λια κ Χρυσαλιδα κ εγω κοιμομουν φαινεται!!!

Τελικα δεν παμε καλα εδω μεσα!!!!!!!!!!!! Να ειστε καλα βρε κοριτσια...

να αντεχουμε κ τι αλλο θα δουμε δεν ξερω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγω τωρα τα ειδα!!!!!

 

να ενημερωσω οτι δεν ειμαι το δειγμα καλης χριστιανης αλλα τη μιση ευχη την πηρα και ο παππουλης με ενημερωσε και για τις αλλες ευχες. Μαλιστα ειπε κακως που δε το λενε οι παπαδες στους πιστους και δε το ξερουν

 

το εγραψα και εδω, γιατι?

απλα για να το μαθουμε ολοι

το τοπικ ειναι ενα υγιες μερος για να ενημερωνωμαστε ολοι και ολες για ολα

 

τα υπολοιπα περιτευουν

 

 

εγω η αγαμη μανα απο ποιον θα παρω εξουσιοδοτηση για να τα δηλωσω στο ληξιαρχειο :?::?::?::?:

 

 

ουφφφφφ

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα είδα τι έγινε!!!!! :shock::shock:

 

Δεν μπαίνω καν στον κόπο να απαντήσω στη LydiaMelina. Νομίζω πως δεν την έθιξα, ούτε αυτή, ούτε κανέναν άλλο.

 

Ευχαριστώ τα κορίτσια που πήραν το λόγο για χάρη μου (όσο εγώ "κοιμόμουν".... :lol::lol::lol: )

 

 

Γιατί με προβληματίζουν τα τόσο επιθετικά μέλη που γράφτηκαν στο φόρουμ 2 ημέρες πριν και έχουν το ύφος των μελών που διαγράφησαν πρόσφατα; Μήπως ειμαι υπερβολικα καχύποπτη ρε κορίτσια;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

 

 

εγω η αγαμη μανα απο ποιον θα παρω εξουσιοδοτηση για να τα δηλωσω στο ληξιαρχειο :?::?::?::?:

 

 

ουφφφφφ

 

Εσυ καλή μου Γατούλα δεν χρειάζεσαι εξουσιοδότηση απο κανέναν! Κι αυτό για τον απλούστατο λόγο οτι η άγαμη μητέρα έχει αυτόματα την επιμέλεια των παιδιών της εξ' ολοκλήρου κι αποκλειστικά. Γενικά να το ξέρεις αυτό: όπου απαιτείται συγκατάθεση και των δυο γονέων στην περίπτωση των ανύπαντρων μαμάδων ισχύει συγκατάθεση του ενός γονέα, αυτού που ασκεί την επιμέλεια. Ελπίζω να σε κάλυψα...

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...