Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προβλημα με αντισυλληπτικα Yasmin


Recommended Posts

Καλησπερα, απο το Σεπτεμβριο του 2010 ξεκινησα αντισυλληπτικα yasmin συμβουλευομενη το γιατρο μου. Μετα το 3μηνο τα σταματησα κ τα ξεκινησα παλι αυτο το μηνα. Εδω κ 15 μερες που τα ξεκινησα κ αφου εχω τελειωσει με το θεμα της περιοδου στην 1η εβδομαδα που τα ξεκινησα συνεχιζω καθημερινα να εχω αιμα (σκουρο οπως στα τελειωματα της περιοδου.

Σας εχει συμβει κατι αντιστοιχο,θα απευθυνθω κ στο γιατρο μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


jesgk ποτε τα ξεκινησες?μολις τελειωσες απο περιοδο?

κανονικα οταν τα σταματας για καποιο διαστημα τα ξεκινας την πρωτη μερα περιοδου! γι αυτο να εχεις αυτο το προβληματακι σημερα! δεν ειναι τιποτα αλλα μιλησε με τον γιατρο σου για να εισαι σιγουρη και να δεις πως θα συνεχισεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια..εγω επαιρνα yasmin 4 χρονια,τα σταματησα για λιγο κ τα ξαναπηρα.Ομως μετα απο 1 μηνα ειχα το ιδιο προβλημα,αιμα σκουρο χωρις να εχω περιοδο.Με ειδε ο γιατρος μου κ μου ειπε πωσ εχω εκτροπιο οποτε εκανα laser.Eχουν περασει 2 χρονια απο τοτε οταν ξαφνικα παρουσιαστηκε το ιδιο προβλημα.Ογιατρος μου ειπε να αλλαξω αντισ κ να παρω ζινοφεν των 35 γιατι μαλλον δ φτανει η δοση των yasmin.Τα παιρνω 20 μερες κ παλι το ιδιο..ειδικα οταν κανω sex μετα εχω αυτο το προβλημα με το αιμα...Εσυ jesgk ρωτησες το γυναικολογο σου???? τι σου ειπε???

Link to comment
Share on other sites

jesgk ποτε τα ξεκινησες?μολις τελειωσες απο περιοδο?

κανονικα οταν τα σταματας για καποιο διαστημα τα ξεκινας την πρωτη μερα περιοδου! γι αυτο να ες!

 

Πρωτη μερα τα ξεκινησα κι εγω

Καλησπερα κοριτσια..εγω επαιρνα yasmin 4 χρονια,τα σταματησα για λιγο κ τα ξαναπηρα.Ομως μετα απο 1 μηνα ειχα το ιδιο προβλημα,αιμα σκουρο χωρις να εχω περιοδο. ρωτησες το γυναικολογο σου???? τι σου ειπε???

 

Θα τον καλεσαω Δευτερα αφου ακομη συνεχιζει κ ειναι ιδιαιτερα ενοχλητικο, υποτιθεται οτι τα παιρω για να εχω το κεφαλι μου ησυχο οχι γιαν να εχω επιπλεον σκοτουρες

Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα με αυτα τα αντισυλληπτικα. παρα πολλες μερες σκουρο αιμα (καφε). μου αλλαξε η γυναικολογος μου τα αντισυλληπτικα γιατι ειπε αυτα ειναι αρκετα "ελαφρια" κ μπορει να ξερυθμισουν τον κυκλο. κατι τετοιο τελος παντων εχει κανα 5 χρονια αυτο. με την αλλαγη τους παντως σταματησε κ αυτο το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mηπως ειναι κατι ποιο σοβαρο?? πηρα το γιατρο μου τηλ κ μου ειπε να αδιαθετησω πρωτα κ μετα εαν συνεχιζω να εχω το ιδιο προβλημα τοτε να παω να με δει..τι αλλο μπορει να ειναι??

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα με αυτα τα αντισυλληπτικα. παρα πολλες μερες σκουρο αιμα (καφε). μου αλλαξε η γυναικολογος μου τα αντισυλληπτικα γιατι ειπε αυτα ειναι αρκετα "ελαφρια" κ μπορει να ξερυθμισουν τον κυκλο. κατι τετοιο τελος παντων εχει κανα 5 χρονια αυτο. με την αλλαγη τους παντως σταματησε κ αυτο το προβλημα.

 

Ειχες κ πονους στο στηθος; Νιωθω ενοχλση δυο μερες τωρα. Υποτιθεται οτο τα συγκεκριμενα ειναι κ αρκετα εξελιγμενα

Link to comment
Share on other sites

Mηπως ειναι κατι ποιο σοβαρο?? πηρα τοδ γιατρο μου τηλ κ μου ειπε να αδιαθετησω πρωτα κ μετα εαν συνεχιζω να εχω το ιδιο προβλημα τοτε να παω να με δει..τι αλλο μπορει να ειναι??

 

Δεν ξερω, ελπιζω κι εγω οταν μιλησω μα μου λυσει καποιες αποριες

Link to comment
Share on other sites

Ειχες κ πονους στο στηθος; Νιωθω ενοχλση δυο μερες τωρα. Υποτιθεται οτο τα συγκεκριμενα ειναι κ αρκετα εξελιγμενα

δεν θυμαμαι να ειχα πονους στο στηθος. μονο καφε αιμα.. εγω παντως δεν νομιζω να ειναι κατι ανησυχητικο. θα το δει κ ο γιατρος σου βεβαια. λογικα θα τελειωσεις το κουτι κ θα σου τα αλλαξει. παντως εγω εγκυος δεν ειχα μεινει!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα έπερνα και εγω αυτά τα χάπια και είχα και εγω αίμα καφέ... μονό που μετά απο τον πρώτο περίπου μήνα έμεινα ΕΓΚΥΟΣ!!!!

 

Αυτό δεν μου κάνει εντύπωση. Για να είσαι σίγουρη με τα αντισυληπτικά, πρακτικά είσαι μετά τον δέυτερο μήνα. Τον πρώτο δεν είσαι, αφου πχ την 10η μέρα του κύκλου, -που είναι πολύ πιθαμόν να μείνεις έγκυος- εχεις πάρει μόνο 10 μέρες αντισυλληπτικά, πρακτικά ο κύκλος σου δεν έχει πρλάβει να φτιάξει. Αν δείς τις οδηγίες, θα το καταλάβεις..

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν μου κάνει εντύπωση. Για να είσαι σίγουρη με τα αντισυληπτικά, πρακτικά είσαι μετά τον δέυτερο μήνα. Τον πρώτο δεν είσαι, αφου πχ την 10η μέρα του κύκλου, -που είναι πολύ πιθαμόν να μείνεις έγκυος- εχεις πάρει μόνο 10 μέρες αντισυλληπτικά, πρακτικά ο κύκλος σου δεν έχει πρλάβει να φτιάξει. Αν δείς τις οδηγίες, θα το καταλάβεις..

 

ειχα πάρει τα χάπια για ένα ολόκληρο μήνα και είχα αρχίσει ήδη το δεύτερο κουτί και αρχισα ελεύθερες επαφές με το δεύτερο κουτί. Νομίζω οτι ήταν πολύ ελαφριά και δεν με κάλυψαν αρκετά. Πιστεύω οτι αν έκανα ορμονολογικές εξετάσεις ο γιατρός θα το έβλεπε αλλά επέμενε οτι δεν υπάρχει λόγος να τις κάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...
kalhspera! eimai 23 xronwn k o giatros mou eipe na ksekinisw antisullhpsh me ta xapia yasminelle. xthes eixa ligo aima peira to prwto xapi k simera stamatise. genika den exw stathero kuklo... ti na kanw? na ta stamatisw? euxaristw

 

και εγω περιπου στην ηλικια σου ειχα ξεκινησει το χαπι.επαιρνα χρονια αντισυλληπτικα και απ οτι θυμαμαι τα 4 τελευταια χρονια πριν τα σταματησω για να ξεκινησω οικογενεια τα yasminelle επαιρνα.ειχα αστατο κυκλο και το χαπι μου τον εφτιαξε και ειχα και αντισυλληψη αφου ειχα σταθερη σχεση.δεν ειχα ποτε προβλημα με τα συγκεκριμενα χαπια και απ οσο ξερω ειναι και "ελαφρια".ειναι ο πρωτος μηνας που τα ξεκινησες?δεν θυμαμαι αν πρεπει να περασει ο πρωτος μηνας για να ερθεις σε μια φυσιολογικη σειρα.μην τα σταματησεις και αυριο δευτερα παρε τον γυναικολογο σου και απλα ενημερωσε τον και θα σου πει.το πιο λογικο ειναι οτι θελει κανα μηνα για να στρωσει.παντως μετα που θα πηγαινει καλα(αρκει να τηρεις τις οδηγειες) θα σου ερχεται η περιοδος με μαθηματικη ακριβεια:D.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ κάπου στα 23 τα ξεκίνησα (yasmin τότε), αλλά είχα πολύ άσχημη εμπειρία. Μετά από 6 μήνες περίπου άρχισα να έχω δύσπνοιες,να νιώθω σαν να έχω κάτι που μου πλακώνει το στήθος. Όταν μετά από μέρες συμπτωμάτων πήγα σε εφημερεύον νοσοκομείο η πρώτη ερώτηση του γιατρού ήταν "παίρνεις αντισυλληπτικά;". Μου έκαναν μιση μερα εξετάσεις και όταν τελικά βγήκαν καλές, μου είπε οτι τα συμπτώματα που είχα τους έκαναν να φοβηθούν για πνευμονική εμβολή και μόλις τελειώσει το κουτί να μην ξαναπάρω.

 

Προφανώς τρομοκρατήθηκα και δεν ξαναπήρα αντισυλληπτικά στη ζωή μου, αν και ήταν ομολογώ πολύ βολική μέθοδος αντισύλληψης. Όπως και να 'χει, Assi, ο πιο κατάλληλος για συμβουλές είναι ο γιατρός σου ή και καποιος άλλος γιατρός για να πάρεις μια δεύτερη γνώμη. Μην ξεχνάς ότι κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά, για το ένα άτομο που είχε πρόβλημα με το χάπι (εμένα) υπάρχουν λογικά εκατοντάδες άλλα που δεν έχουν παρουσιάσει το παραμικρό...

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

geia sas koritsia!! sas euxaristw polu pou apantisate! einai prwth fora pou pairnw auta ta xapia k prwth evdomada den eixa ksana parei pote mou antisulliptika. periodos sunexizei na min mou exei erthei.. :( o giatros pou episkeutika simera mou eipe pws isws min exw auton ton mina alla apo ton epomeno mallon kanonika.. tha to sunexisw olo to kouti k vlepw apo ton epomeno mina! euxaristw k pali!!! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπερα!ειμαι 19 χρονων στα 20 κι απο την τριτη 2 σεπτεμβριου ξεκινησα τα yasminelle λογω ακμης και πολυκυστικων.τα πιηρα κανονικα την 1η μερα της περιοδου,συγκεκριμενη ωρα καθε μερα και συνηθως η περιοδος μου κρατουσε 7-8 μερες,αλλα τωρα ειναι η 11η μερα του κυκλου κι εχω ακομα λιγο αιμα.μηπως ξερει καμια γιατι γινετε αυτο και τι μπορω να κανω? :confused::rolleyes: σας παρακαλω ας απαντησει καποια γιατι εχω αρχισει να ανησυχω....ευχαριστω!! :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...