Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμπειρια απο "Φαληρακι" και "Φεγγαροστρατα"?


Recommended Posts

Καλημερα μανουλες!

Εχω ενα αγορακι 13 μηνων και μολις επεστρεψα στη δουλεια. Προς το παρον τον κραταει η μαμα μου αλλα σκεφτομαι για παιδικο σταθμο. Αποτι εψαξα στην περιοχη μου (Φαληρο) οι μοναδικοι που δεχονται κατω των 2 ετων ειναι το Φαληρακι και η Φεγγαροστρατα. Δεν εχω παει ακομα να τους δω αλλα θα ηθελα τη γνωμη σας αν εχετε εμπειρια. Επισης αναρωτιομουν αν μπορω να παω το παιδι τωρα στον παιδικο πχ Μαιο ή επειδη ειμαστε τελος χρονιας οι παιδικοι δεχονται μονο Σεπτεμβριο?

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εχεις δει εξωτερικά το Φαληράκι? Εγω δεν μπήκα ούτε στη εξώπορτα μόλις το αντίκρυσα!

Καλά λόγια έχω ακούσει για τη Φεγγαρόστρατα, και επίσης στον ΆΛιμο υπάρχουν αρκετοί βρεφονηπιακοί! Κοίτα και τη Φωτεινή που είναι σχετικά κοντά στη Φεγγαρόστρατα.

 

Επίσης στο φάληρο υπάρχει και ο Κήπος της Γιαγιάς που δέχεται βρεφάκια! Και αυτός κοντά στη Φεγγαρόστρατα!

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστω marilu δεν εχω δει το φαληρακι απεξω αλλα για να το λες σε πιστευω! Ο κηπος της γιαγιας δεν ηξερα οτι δεχεται βρεφη θα τον εχω στα υποψιν. Αν εχει καποιος εμπειρια απο το βρεφικο της φεγγαροστρατας ας τη μοιραστει μαζι μας γιατι τωρα ανοιξε το βρεφικο σε αλλο κτιριο απο τα νηπια οποτε οι δασκαλες θα ειναι διαφορετικες και ισως καινουριες(?)

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πήγε η αδελφή μου για ξενάγηση, το καινούργιο κτήριο είναι super! Και της είπαν πως όποια παιδάκια ξεκινούν εκεί απο βρέφη μένουν εκεί, στο άλλο κτήριο είναι τα παιδάκια που είναι ήδη εκεί!Βέβαια υποθέτω πως θα έχει καινούργιες δασκάλες!

 

Εγω πάω την δικιά μου στη Φωτεινή που είναι σύνορα Άλιμο-Φάληρο και είμαι υπερ-ευχαριστημένη!

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τωρα τηλεφωνο σε φεγγαροστρατα και κηπο της γιαγιας. Στη φεγγαροστρατα ειπαν θα με παρουν αυτοι αλλα εκλεισα ραντεβου στον κηπο της γιαγιας για την πεμπτη. Μπηκα στο site τους και εχει φωτογραφιες απο το εσωτερικο με φανταστικες ζωγραφιες! Σευχαριστω marilu αν δεν μου ελεγες για τον κηπο δεν θα το σκεφτομουν καθολου!

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν πας στη Φεγγαροστρατα, γράψε μας τις εντυπώσεις σου. Από τώρα σου το λέω, ο χώρος είναι πολύ προσεγμένος. (για το Φαληράκι, έχει δίκιο η marilu. απορώ γιατί το έχουν παρατήσει έτσι).

Link to comment
Share on other sites

εχω ραντεβου την Τριτη το απογευμα οποτε θα σας γραψω τις εντυπωσεις μου. Παντως χθες που πηγα στον "κηπο της γιαγιας" δεν ενθουσιαστηκα. Ισως βεβαια επειδη πρωτη φορα πηγα σε παιδικο. Απο το Σεπτεμβρη ξεκινησαν να λειτουργουν το καλο ειναι οτι εχουν 1 κοπελα για καθε 5 μωρα αλλα για τοσο καινουριο παιδικο μου φανηκαν πολλα τα 440χ12 που ζητουν.

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τελικα εγραψα το Χαρουλη στη Φεγγαροστρατα! Εμεινα πολυ ευχαριστημενη, οι χωροι ειναι φανταστικοι,η αυλη πολυ ωραια, μεγαλη κουζινα για να τρωνε τα παιδακια και επιτελους καποιος που μιλησε για "προγραμμα" εκπαιδευσης γιατι ολοι οι υπολοιποι σταθμοι με αφηναν με την εντυπωση οτι απλως θα παρκαρω το παιδι μου!

Εκει θα εχουν καθε βδομαδα και ενα θεματακι πχ τα ζωα και θα κουνε ηχους και θα μαθαινουνε το καθε ζωο και η καθε ενοτητα θα κλεινει με μια κατασκευη πχ πλαστελινη. Καθε μηνα δινουν στους γονεις ενημερωτικο με ολα τα θεματα και το προγραμμα φαγητου του μηνα. Ελπιζω ο Χαρουλης να περασει καλα εκει!

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Ποια μανούλα ξέρει για τη φεγγάροστρατα;εγώ πήγα και έγραψα τη μικρή μου εκεί, και επειδή είδα πολλούς παιδικούς νομίζω ότι ηταν μια απο τις καλύτερες επιλογές! Μιλάω για τον παιδικό που βρίσκεται στη νηριηδων. Έχει πολυ ωραίο κτήριο, ωραία αυλή και όπως φαίνεται οργανωμένο πρόγραμμα. Είναι η πρώτη χρόνια που θα παει το παιδί μου σε παιδικό σταθμο γιατι τώρα είναι 3 ετών. Ελπίζω να μας βγει σε καλο. Αν ξέρει κάποια κάτι παραπάνω ή έχει πρόσφατη εμπειρία απο τον σταθμο αν θέλει ας μου πει τη γνώμη της. Ευχαριστώ και καλη χρόνια σε όλα τα παιδάκια!!

Candy;-)

Link to comment
Share on other sites

IriDIm στελνω και τα 2 μου παιδια στη φεγγαροστρατα αλλα στην αγ. βαρβαρας γιατι μονο εκει εχουν βρεφικο. Ο μεγαλος ειναι η τριτη του χρονια και ειμαστε πολυ ευχαριστημενοι!

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Καλησπέρα!

Επισκέφτηκα πρόσφατα την ''φεγγαροστρατα'' για την μικρή μου που θα έχει κλείσει 1 έτος όταν πάει βρεφονηπιακό τον Σεπτέμβρη.

Οι χώροι για τα μεγαλύτερα παιδια αρκετά ευρύχωροι και προσεγμένοι και μου φάνηκε οτι λόγω εμπειρίας κάνουν καλή δουλειά με τα παιδάκια!

Όμως τα βρεφάκια τα έχουν στον κάτω όροφο που μοιάζει με ημιυπόγειο, οχι αρκετά φωτεινό και δίπλα στην κουζίνα...λίγο επικίνδυνο το τελευταίο! Επισκεφτήκαμε την φεγγαρόστρατα στην Αγ. Βαρβάρας, γιατί εκεί έχουν πλέον τα βρεφάκια...

Σίγουρα θα τον επέλεγα άν η κορούλα μου ήταν μεγαλύτερη σε ηλικία, αλλά σε αυτή την φάση του 1 έτους περισσότερο με προβληματίζει η ασφάλεια και λιγότερο η εκπαίδευση. Δυστυχώς καθυστερήσαμε να αναζητούμε βρεφικό σταθμό και οι θέσεις έχουν κλείσει, οπότε οι επιλογές μας είναι πολύ λίγες (ο κηπος της γιαγιάς, φεγγαρόστρατα και στρουμφάκια). Τα ''στρουμφάκια'' απορρίφτηκαν λόγω μεγάλων διδάκτρων...

Είδαμε και την ''Φωτεινή'' που αν είχε θέσεις, δε θα το συζητούσα που θα την έστελνα!

Υπάρχει κάποιος γονιός με πρόσφατη εμπειρία αυτών των βρεφονηπιακών σταθμών, ή έχετε να προτείνετε κάποιον άλλο στην περιοχή (μένουμε Νέα Σμύρνη)?

Επεξεργάστηκαν by Alexandra1975
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...