Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δημοτικος παιδικος σταθμος στο Πανοραμα


Recommended Posts

Στελνει καμια μανουλα το παιδι της στον παιδικο σταθμο του δημου Θεσσαλονικης στο Πανοραμα?( οχι του δημου Πανοραματος). Για να ανταλλαξουμε αποψεις για την λειτουργια και την ποιοτητα του σταθμου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα Evita 79 ,

 

Σαν παραγγελία διαβασα το μήνημα σου αυτό σχετικά με το παιδικό σταθμό του δήμου (που είναι στην οδό Ανεμώνων)

Καιρό τώρα σκέφτομενη την συμπεριφορά της μικρής μου προσπαθώ να βγάλω κάποια συμπεράσματα. Δεν έχω επαφές παρά μόνο με μία μαμά της οποίας ο μικρός πηγαίνει σε άλλη τάξι αλλά στο ίδιο δημοτικό σταθμό . Η άλλη μαμά είναι βεβαια πολυάσχολη και δεν είχα την ευκαιρία να συζητήσω αναλυτικά μαζί της σχετικά με διάφορα "περιεργα" που έχω παρατηρήσει. Η αλήθεια είναι ότι όλες οι φίλες μου που έχουν μωρά τα στέλνουν σε ιδιωτικό οπότε δεν μπορώ να κάνω και κάποια σύγκρυση μεταξύ παιδικών δημοσίου.

Θα σας πώ κάποια σημεία που μου φαίνονται κάπως και αν κάνω λάθος διορθώστε με.

 

1. Το συγκεκριμένο παιδικό το προτίμησα λόγο τοποθέσίας δέντρα, πράσινο μεγάλη αυλή εξω με τεράστιο παρκο κτλ. Από το Σεπτέμβριο που άνοιξε ο Παιδικός έως Νοέμβριο που πιάσαν τα κρύα ζήτημα εάν τους βγάλανε έξω να παίξουν 3 φορές σύνολο. ¨Οταν το ανέφερα αυτό σε μία δασκαλα υποστήριξε ότι για τα παιδιά που έρχονται πρώτη φορά στο παιδικό αν βγούν έξω αποσυντονίζονται και ζητάνε τους γονείς τους για αυτό τους κρατάνε μέσα στις τάξεις. Προσωπικά (αν και όχι ειδική) πιστεύω το αντίθετο.

 

2. Οταν ξεκίνησαν τα σχολεία δεν μας συγκεντρώσαν για ενημερωση παρα μόνο τα Χριστούγεννα και είπαν ότι δεν θα υπάρξει άλλη συνάντηση γονέων- δασκάλων γιατί δεν είναι απαραίτητη. Οποιος θέλει ενημερωση για κάτι θα ρωτάει οποτε το θυμηθεί την αντοιστοιχη δασκάλα. Πιστεύω ότι κάθε 2 μήνες χρειάζεται μία συνάντηση όλων.

3. Σχετικά με το γάλα στο πρωινό, δίνουν μόνο σε όποιο παιδάκι ζητήσει να του βάλουν στο ποτίρι , ...οι δασκάλες δεν ρωτάνε κανένα παιδάκι. ¨Οταν τους είπα δεν είναι δυνατόν ένα παιδάκι 3 χρ. να ζητήσει να του βάλουν γάλα στο ποτήρη , πρέπει αυτοί να τους βάζουν τουλάχιστον λίγο μου απάντησαν ότι δεν γίνεται.

4. Κοιμούνται σε στρώματα στο πάτωμα και δεν δέχονται να πάμε εμείς μαξιλαράκι ή σεντονάκια. Η δικιά μου η κόρη οταν παω κατά τις 3και 30 να τη πάρω δεν κοιμάται ποτέ στη τάξη της , κοιμάται πάντα σε άλλη ταξη γιατι φαινεται οι κυρίες της θέλοντας να σχολάσουν νωρίς μετακομίζουν όλα τα παιδάκια για ύπνο σε άλλη τάξη.

5. Οταν παίζει η μικρή μου με τις κούκλες τις, τις βάζει ονοματα απο τα παιδια της τάξης, τους μιλάει με πολύ εκνευρισμένο ύφος, τις απειλεί, τις βάζει τιμορίες πισω απο τη πόρτα του δωματίου και γενικά στο παιχνιδι της βγάζει πολύ εκνευρισμό. Από μικρή ήταν μαζεμενο παιδί και με το παιδικό δεν έχει βελτιωθεί σχεδόν καθόλου η κοινονικότητα της αλλά την βλέπω το ίδιο με πρίν.

 

Αυτά με λίγα λόγια , αν μπορούσεs θα ή θελα την γνώμη σας για τη κατάσταση αυτή.

5Fhvp3.pngeVNwp3.png
Link to comment
Share on other sites

mamina σου εχω στειλει πμ. Για να διαβασουν ομως κι αλλες που πιθανον τους ενδιαφερει,να πω οτι κι γω ειμαι δυσαρεστημενη που δεν γινονται συγκεντρωσεις και γιορτες, μια φορα ο μικρος ηρθε γρατζουνισμενος και τον προσεξε ο αντρας μου στο αυτοκινητο ,δεν του ειπαν τιποτα οι δασκαλες(οι δικες του ειχαν φυγει και ηταν αλλη δασκαλα) και με πολυ κοπο εμαθα καποια απο τον μικρο και οταν την αλλη μερα πηγα και ρωτησα, μου ειπαν συχνα γινονται καυγαδες, δεν ειναι τιποτα και τα επιπλητουν γι αυτο! Για το φαγητο δεν θα εμπιστευομουν κανενα να μου ταισει το παιδι γιατι ειναι δυσκολος στο φαγητο,οποτε παντα τον ταιζω στο σπιτι, αλλα το να τσιγκουνευεσαι το γαλα για 3χρονα το θεωρω απαραδεκτο. Παντως οσες φορες εχω πετυχει την ταξη του στο προγευμα,ειναι διπλα οι δασκαλες και μερικα τα ταιζουν στο στομα,οποτε δεν ξερω...οταν ο μικρος μου γυρναει λεκιασμενος λεω ε...κατι θα εφαγε! Αλλιως... Εκει που τα πηρα τελειως ηταν στην αποκριατικη γιορτη στο δημαρχειο, που ενω ηταν στις 5 στις 6 και μιση δεν ειχε εμφανιστει καμια δασκαλα και ολα ηταν χυμα,περιμενοντας τον....δημαρχο(αν ειναι δυνατον!).Παντως στον δικο μου για να ειμαι δικαιη,εχω δει αλλαγη συμπεριφορας αλλα προς το καλυτερο και γενικα θελει να πηγαινει,οποτε αυτο λιγο με καθησυχαζει. Οποια αλλη γνωριζει κατι ας μας πει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι,

 

Τα διάβασα τα μηνηματά σου, εχαριστώ. Στη γιορτή στο δημαρχείο δεν ήρθαμε γιατί είχε πυρετό η μικρή.

Σήμερα πάλι χάλια είναι με βήχα και αύριο απεργούν οι δασκάλες οπότε δεν θα πάμε. Γενικά είμα ευχαριστημένη αλλά δεν έχουμε πάει και΄αλλού για να μπορεσω να κάνω σύγκριση. Δεν ξέρω , το να κοιμούντε στο πάτωμα κάθε μέρα σε διαφορετικό στρώμα στο οποίο τις προηγούμενες μέρες έχουν κοιμηθεί άλλα παιδάκια δεν το θεωρώ και πολύ σωστό, αλλά απο την άλλη τι να κάνουμε ??

Υπάρχει σύλλογος γονεων ?, οταν ρώτησα μου είπαν ότι δεν υπάρχει και άν όχι δεν μπορούμε να δημιουργήσουμε ?

5Fhvp3.pngeVNwp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακριβώς έτσι πρέπει να έχουν τα πράματα.Όταν έψαχνα παιδικό και επισκέφθηκα το συγκεκριμένο,σας πληροφορώ οτι στην αρχή δεν δεχθηκαν να μου δείξουν τους χώρους , όμως τελικά αναγκάστηκε να το κάνει. Δεν το πίστευα όταν είδα τρία 3χρονα στην τουαλέτα χωρίς συνοδό.( και τα υπόλοιπα τα φαντάζεστε...)Μου τον είχαν συστήσει τον συγκεκριμένο παιδικό μετά απ'αυτό όμως τελικά δεν τον έγραψα τον μικρό μου.Θα σας πρότεινα πάντως όλα όσα σας προβληματίζουν και έχετε αμφιβολίες να πάτε και να ζητήσετε περαιτέρω εξηγήσεις απο τις υπεύθυνες.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις θα παμε αυριο, γιατι ευτυχως δεν απεργουν οι δικες του δασκαλες,ηταν μες την καλη χαρα σημερα,που πηγε μετα απο τοσες μερες(λογω κλεισουρας ισως?),οποτε παρακολουθω το παιδι μου και βλεπουμε. Απο καθαριοτητα παντως δεν εχω παραπονο, παντα ειναι καθαρα,οποτε εχω παει. Στην τουαλετα πανε οντως μονα τους μου το λεει κι ο μικρος, εκει υπαρχει κινδυνος, μα παντα λεει πλενουνν τα χερακια και πριν το φαγητο...για το συλλογο γονεων να ρωτησουμε και να δουμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γειά σας κορίτσια

 

Είμαι και εγώ από Θεσσαλονίκη, και σκεφτόμαστε να στείλουμε του χρόνου τα παιδιά στον συγκεκριμένο σταθμό. Με αυτά που διάβασα βέβαια εδώ, λίγο προβληματίζομαι. Εμάς όταν πήγαμε να τον δούμε, μας έκαναν ξενάγηση, ήταν ευγενέστατες. Αυτό με τα στρωματάκια και εμένα δεν μου άρεσε καθόλου, όπως επίσης ότι είναι λίγο παλιός. Αλλά από την άλλη, έχω ακόυσει τα καλύτερα γι' αυτό το σταθμό. Μας τον σύστησαν πολύ καλοί και έμπιστοι φίλοι που έχουν πάει εκεί τα παιδιά τους.

 

Μήπως κάποι άλλη μαμά μπορεί να δώσει περαιτέρω πληροφορίες!!!Θα ήμουν υπόχρεη !!!

 

Παρεπιπτόντως, αυτό που πραγματικά αξίζει σε αυτόν τον σταθμό και τον κάνει να διαφέρει από άλλους είναι η αυλή του!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κι εγώ προβληματίζομαι για το που να γράψω την κόρη μου και μου τον σύστησε βρεφονηπιοκόμος, που έχει δουλέψει εκεί ως τον καλύτερο. Μου είπε ότι τα παιδιά τα παίρνει λεωφορείο και τα μεταφέρει εκεί. Ισχύει; Ξέρετε μήπως από πού και τι ώρες περνάει; Πάντως και στους υπόλοιπους δημοτικούς παιδικούς σταθμούς, απ'όσο ξέρω, τα παιδιά σπάνια βγαίνουν στην αυλή, οπότε δεν εκπλήσσομαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλες τις μανουλίτες.Έκανα και εγώ αίτηση στον Παιδικό του Πανοράματος μετά από προτροπή φίλης μου.Αλλά με αυτά που διάβασα ανησυχώ κάπως.Έχω ένα κοριτσάκι τριών χρόνων πολύ χαρούμενο παιδί.Πραγματικά η αυλή είναι πολύ ωραία,αλλά μου είπαν τα καλύτερα και για τις δασκάλες. Τελικά πως είναι τα πράγματα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα. Παρακολουθώ τη συζήτησή σας και αν μου επιτρέπεται να προσθέσω ότι είναι επίσης σημαντικός ο αριθμός των παιδιών σε κάθε τμήμα. Από αυτό συνήθως πάσχουν οι δημόσιοι σταθμοί, πολλά παιδιά και λίγες δασκάλες. Και προσέξτε, μια είναι η υπεύθυνη δασκάλα, η δεύτερη είναι βοηθός.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρη ότι η υπεύθυνη δασκάλα είναι μία. Όταν τις ρώτησα σχετικά με το ωράριό τους, μου απάντησαν ότι δουλεύουν εξάωρο κι όχι τετράωρο, όπως εμείς στα δημόσια νηπιαγωγεία, οπότε, απ΄ότι κατάλαβα, η μία νηπιαγωγός δουλεύει εκεί τις έξι πρώτες ώρες και η άλλη τις έξι τελευταίες και για κάποιες ώρες εύλογα στη μέση του ωραρίου είναι κι οι δυο μαζί και συνεργάζονται. Οπότε οι μαμάδες δε θα πρέπει να παρεξηγούν, όταν δεν παραλαμβάνουν το παιδί στις 4 μ.μ. από την ίδια νηπιαγωγό στην οποία το παρέδωσαν το πρωί, είναι απλώς επειδή έχει σχολάσει. Επίσης, μου είπαν ότι υπάρχει και κάποια βοηθός, αλλά γι'αυτήν δεν ρώτησα παραπάνω πληροφορίες.

Serenata, κι εγώ έγραψα τη δική μου κόρη. Και εμένα τρία είναι και μπορεί να είναι συμμαθήτριες.

Τα στρωματάκια που κοιμούνται τα είδα κι εγώ και δε μου φάνηκαν πολύ καθαρά, αλλά ξέρω ότι και στα περισσότερα νηπιαγωγεία έτσι είναι η κατάσταση, οπότε το κατάπια.

Οι τουαλέτες ήταν καθαρές και μύριζαν απολυμαντικό.

Οι αίθουσες δραστηριοτήτων ήταν λίγο μικρές ή ήταν η ιδέα μου;

Οι νηπιαγωγοί πάντως ήταν πάρα πολύ φιλικές, εξυπηρετικές και επεξηγηματικές σε ό,τι τους ρωτούσαμε. Μόνες τους πρότειναν να μας ξεναγήσουν στους χώρους του σταθμού. Ελπίζω όλα να πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια,

 

Εγραψα ένα τεράστιο ποστ αλλά το έχασα γμτ.

Θέλω να σας πω με λίγα λόγια ότι εγώ προσωπικά το παιδί μου δεν θα το στείλω ξανά στο συγκεκριμένο σταθμό. Μια μεγάλη απογοήτευση, αν και περάσαν 10 μήνες τπτ δεν έχει αλλάξει.

Εγινε μία και μοναδική γιορτή στο παρκο νεας ελβετίας με τα παιδάκια όλου του σταθμού πριν λίγο καιρό.

Το μοναδικό ποιημα που μάθαμε απο το Σεπτέμβριο είναι η προσευχούλα και το μοναδικό παιχνίδι μουσικές καρέκλες. Ααα........ και κάνουμε ωραιότατη αναπαρασταση με τις κούκλες μας του πως βάζουμε τα άτακτα παιδιά τιμωρία κοντά στη πόρτα με δυνατή τσιριχτή φωνή.

 

Που είναι το μάθημα χωρού-γυμναστικής ΟΕΟ, παιδοψυχολογος , μουσική ?

 

τελος παντων....... στην Ελλάδα ούτε αυτοί που ασχολούνται με τα παιδιά μας δεν εχουν κοινωνική συνειδηση, και κοιτάνε πως να λουφάρουν και να σχολάσουν νωρίς,

5Fhvp3.pngeVNwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ωχ, mamina, με απογοήτευσες τελείως με αυτά που έγραψες. Και άντε για τις εκεί δραστηριότητες δε δίνω και τόση σημασία, γιατί πολλές φορές τα παιδιά δεν τις θυμούνται, τουλάχιστον όχι από μόνα τους - γι' αυτό πρέπει να γίνεται και ανακεφαλαίωση στο τέλος της ημέρας και σύνδεση με τις δραστηριότητες της επόμενης ημέρας - αλλά για τις φωνές και τις τιμωρίες, δεν ξέρω τι να υποθέσω... Μπορείς να γράψεις παραπάνω λεπτομέρειες;

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αγαπητή μου αν σε απογοήτευσα, αλλά τι να κάνουμε πρέπει και η αλήθεια να ειπωθεί,

 

Τη δικιά μου τη κόρη δεν την έχουν βάλει ποτέ τιμωρία γιατί είναι ούτος ή άλλος πολύ ήσυχο παιδί, αλλά ακούω απο αυτήν κάθε μέρα τι γίνεται με συγκεκριμένα αγόρια, για κορίτσια δεν έχω ακούσει κάτι. Δεν πιστευω πλέον στις μέρες μας ότι η τιμωρία είναι η λύση για συμόρφωση, τουλάχιστον στα παιδιά των φίλων και στο δικό μου δεν έπιασε ποτέ. Υποτίθεται ότι οι εκπαιδευτικοί ενημερώνονται η τουλάχιστον θα έπρεπε να ενημερώνονται τακτικά για νέους μεθόδους συμπεριφοράς προς τα ζωηρά παιδια. Η τιμωρία ήταν η τακτική του 60 δεν μπορεί να είναι και του σήμερα.

 

Οι δραστηριώτητες δεν είναι μάλλον τόσο σημαντικές στα μωρά αλλά στα παιδακια είναι ΄ζωτικής σημασίας.

 

Οσον αφορά το άλλο θέμα που έχω παράπονο απο το σταθμό (και για το οποίο μαλώνω συνέχεια με το συζυγο) , είναι η στειχειώδης εκπαίδευση που τους παρέχουν, να φανταστείς ένοιες οπως μέσα-εξω, πανω- κάτω, ημέρες της εβδομάδας, εποχες κτλ και κολλήσαμε εκεί χωρίς να έχουν προσωρήσει παρακάτω. Εγώ δεν επιδιώκω και ούτε θέλω το παιδί μου να πιεστεί απο εργασίες και να μάθει 2 ξενες γλώσες

( προσωπικά μιλάω 4 γλώσσες αλλά τα ξεκίνησα απο τα 10 μου) ......απο τα 3 του αλλά τουλάχιστον παραμύθάκια, τραγούδια και ποιήματα νομίζω ότι είναι απαραίτητα και θα μπορούσαν να γεμίσουν το 7 ορο που περνά στο παιδικό. Ευτυχώς που κάτι κάναμε εμείς το απογευματάκι στο σπίτι και ξέρει ορισμένα ποιήματα, τραγουδάκια και παραμυθάκια. Υπάρχουν βεβαια και τα χαζά τραγούδια των Μαζου and the zoo που συμπληρώνουν τα κενά, θέλουμε δεν θέλουμε.

Τώρα τι νά πώ, εξαρτάται και τι απαιτήσεις έχει ο κάθε γονιος, αν είχα μωρό ξαναλέω δεν θα είχα απαιτήσεις εκτός απο καθαριοτητα, αλλά όταν προκειται για 3χρονο παιδί οι απαιτήσεις δεν πρέπει να είναι μεγαλύτερες ?

5Fhvp3.pngeVNwp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mamina, δεν ξέρω τι εννοείς με την έννοια της τιμωρίας. Σίγουρα οι υστερικές φωνές δεν είναι το κατάλληλο παράδειγμα, αλλά στην εκπαίδευση χρησιμοποιείται ως μέσο αγωγής και η πειθαρχία και η νουθεσία και η εντολή και η απαγόρευση και ένα σύστημα αμοιβών και ποινών. Οπωσδήποτε ένας παιδαγωγός ή ένας γονιός προτιμάει να γαλουχεί τα παιδιά με το παράδειγμα και την προτροπή, την ενθάρρυνση στην υιοθέτηση μιας σωστής συμπεριφοράς, αλλά υπάρχουν περιπτώσεις που θα χρησιμοποιήσει και τα πιο πάνω μέσα αγωγής, αρκεί βέβαια η χρησιμοποίησή τους να γίνει με έναν εποικοδομητικό τρόπο. Συνήθως στα δύσκολα παιδιά γίνεται ένας συνδυασμός όλων των παραπάνω μέσων, για να υπάρξει ένα αποτέλεσμα.

Σίγουρα με όσα έγραψες είμαι λίγο επιφυλακτική με τον παιδικό σταθμό αυτή τη στιγμή. Θα σας γράψω τις πρώτες εντυπώσεις τον Αύγουστο, που θα πρωτοπάει η κόρη μου εκεί.

Μamina, ευχαριστούμε για τις πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

ψαχνωντας πληροφοριες για τους παιδικους σταθμους στο δημο πυλαιας χορτιατη επεσα πανω σε αυτο το θεμα για τον παιδικο του πανοραματος.

 

Ειμαι κατοικος χορτιατη κ εργαζομαι στη θερμη θεσσαλονικης οποτε ο παιδικος του δημου πανοραματος ειναι στο δρομο μας κ με βολευει πολυ.

Διαβαζοντας τα προηγουμενα ομως εχω ψιλοφρικαρει....

 

Εχω 2 αγορακια 2 κ 4 χρονων κ με ενδιαφερουν οι δημοτικοι σταθμοι του δημου.

 

Θα μπορουσε καμια μανουλα να με διαφωτισει σχετικα|?

εκτος απο του πανοραματος ειναι κ ο δημοτικος του ασβεστοχωριου. <εχει κανεις εμπειρια?

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΠΑΝΟΡΑΜΑΤΟΣ ΑΛΛΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΛΕΓΕΤΑΙ ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΠΑΝΟΡΑΜΑ.ΣΑΝ ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΑΛΛΑ ΕΣΥ ΠΡΩΤΑ ΔΕΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ. ΟΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΜΑΜΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΦΕ ΑΥΤΑ ΗΤΑΝ ΑΠΛΑ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έστελνα τον γιο μου 2 χρόνια και τώρα στελνω και την μικρη μου. Εντάξει απο πλευρας εκπαιδευσης δεν τρελαθηκα κιολας...μα τα προσεχουν, εχει πρωινο και γευμα που ειναι σημαντικα για τις μαμαδες που εργαζονται οπως εγω και δεν θελουν τα ταπερακια και μια αυλη που δεν νομιζω να εχει αλλος σταθμος εκει κοντα...στο τμημα της κορης μου τα μισα ακομα φορανε παμπερς και πιπιλα(οποτε μια χαρα τους μαθαινουν το πανω-κατω κλπ) και ναι οταν ανεβαινουν με τα παπουτσια στα τραπεζακια τα βαζουν να καθισουν στη καρεκλιτσα μεχρι να ηρεμησουν...σαν το διαλλειμα που κανουμε στο σπιτι, τι το κακο βρισκετε σ αυτο?το μεσημερι βρισκω την κορη μου αγκαλια με την δασκαλα και επειδη την παιρνουμε κατα τις δυο παρα δεν την κοιμιζουν με τα άλλα για να κοιμηθει μια και καλη στο σπιτι...τα διδακτρα ειναι 200 ευρω-αρκετα γαι δημοτικο σταθμο,μα μας εδωσαν εντυπα οπου ζητησαμε μειωση λογω κρισης και βλεπουμε...ειναι και το κοστος σιτισης βλεπετε. Τη πρωτη χρονια του γιου μου ειχε και δωρεαν σχολικο, μετα ηρθαν οι μελισσες...

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΠΑΝΟΡΑΜΑΤΟΣ ΑΛΛΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΛΕΓΕΤΑΙ ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΠΑΝΟΡΑΜΑ.ΣΑΝ ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΑΛΛΑ ΕΣΥ ΠΡΩΤΑ ΔΕΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ. ΟΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΜΑΜΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΦΕ ΑΥΤΑ ΗΤΑΝ ΑΠΛΑ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ

 

ΣΕΡΕΝΑΤΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

 

ΟΤΑΝ ΛΕΣ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΜΑΜΑ ηταν απλά υπερβολική και είχε αλλα θέματα με τον παιδικό αναφέρεσαι σε μένα μήπως ?

 

ΓΝΩΡΙΖΟΜΑΣΤΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ?

 

Το ότι τη συγκεκριμένη χρονιά συνεβησαν εκεί αρκετά "περιεργα" πράγματα δεν σημαινει οτι συμβαίνουν και τώρα τα ίδια. Τώρα έχει αλλάξει η ΔΟΙΗΚΗΣΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ άρα ελπίζω ότι θα τους έχουν "σφίξει λίγο τα λουριά" και οι δασκάλες δεν θα είναι έξω για τσιγάρο ενώ παιδάκι μόνος του κανει εμμετό στη τάξη.

5Fhvp3.pngeVNwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έστελνα τον γιο μου 2 χρόνια και τώρα στελνω και την μικρη μου. Εντάξει απο πλευρας εκπαιδευσης δεν τρελαθηκα κιολας...μα τα προσεχουν, εχει πρωινο και γευμα που ειναι σημαντικα για τις μαμαδες που εργαζονται οπως εγω και δεν θελουν τα ταπερακια και μια αυλη που δεν νομιζω να εχει αλλος σταθμος εκει κοντα...στο τμημα της κορης μου τα μισα ακομα φορανε παμπερς και πιπιλα(οποτε μια χαρα τους μαθαινουν το πανω-κατω κλπ) και ναι οταν ανεβαινουν με τα παπουτσια στα τραπεζακια τα βαζουν να καθισουν στη καρεκλιτσα μεχρι να ηρεμησουν...σαν το διαλλειμα που κανουμε στο σπιτι, τι το κακο βρισκετε σ αυτο?το μεσημερι βρισκω την κορη μου αγκαλια με την δασκαλα και επειδη την παιρνουμε κατα τις δυο παρα δεν την κοιμιζουν με τα άλλα για να κοιμηθει μια και καλη στο σπιτι...τα διδακτρα ειναι 200 ευρω-αρκετα γαι δημοτικο σταθμο,μα μας εδωσαν εντυπα οπου ζητησαμε μειωση λογω κρισης και βλεπουμε...ειναι και το κοστος σιτισης βλεπετε. Τη πρωτη χρονια του γιου μου ειχε και δωρεαν σχολικο, μετα ηρθαν οι μελισσες...

 

Evita79 καλημέρα,

 

Περάσαν ήδη 2 χρόνια εεεεε, μεγάλωσε ο "αντρακλας" σου . Να σου ζήσουν και τα δυο ζουζουνια σου !

5Fhvp3.pngeVNwp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΠΑΝΟΡΑΜΑΤΟΣ ΑΛΛΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΛΕΓΕΤΑΙ ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΠΑΝΟΡΑΜΑ.ΣΑΝ ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΑΛΛΑ ΕΣΥ ΠΡΩΤΑ ΔΕΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ. ΟΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΜΑΜΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΦΕ ΑΥΤΑ ΗΤΑΝ ΑΠΛΑ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ

 

 

Καλημερα κ παλι!

Τελικα μπερδευτηκηα:confused: Μιλατε για τον ιδιωτικο παιδικο σταθμο που λεγεται ΠΑΝΟΡΑΜΑ που εχει διδακτρα μολις 200 ευρω???

Υπαρχει τετοιο πραγμα?

 

Η μιλαμε για το δημοτικο παιδικο σταθμο του δημου πανοραματος που εχει διδακτρα μολις 200 ευρω??

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...