Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΥΗΣΗΣ ΛΟΓΩ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΗΣ ΑΝΑΙΜΙΑΣ


babette

Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ,

 

ΕΙΜΑΙ 32 ΕΤΩΝ ΚΑΙ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΟΥ 36. ΠΡΙΝ 4 ΜΗΝΕΣ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΧΩΡΙΣ ΔΥΣΚΟΛΙΑ. ΓΝΩΡΙΖΑΜΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΕΙΜΑΣΤΕ ΦΟΡΕΙΣ ΤΗΣ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΗΣ ΑΝΑΙΜΙΑΣ (ΣΤΙΓΜΑ). ΣΤΗΝ 11Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΝΑΜΕ ΛΗΨΗ ΧΟΡΙΑΚΩΝ ΛΑΧΝΩΝ (ΤΡΟΦΟΒΛΑΣΤΗ). ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΚΑΝΑΜΕ ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΗΣ ΚΥΗΣΗΣ ΤΗΝ 13Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ. ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ, ΕΧΩ ΑΓΩΝΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ (Π.Χ ΠΟΣΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΤΗΝ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ 25% ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ, ΑΛΛΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΕΣ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ "ΣΤΙΣ 5 ΚΥΗΣΕΙΣ ΟΙ 3 ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΕΣ" ) ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΛΛΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΗΜΑΣΤΑΝ ΕΝΗΜΕΡΟΙ ΚΑΙ ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΗΚΑΜΕ ΜΕ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΗΣ ΑΝΑΙΜΙΑΣ ΤΟΥ ΛΑΙΚΟΥ (ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ Κ.ΛΠ.).

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


babette Κατι πρωτα ξαδερφια του αντρα μου (4 για την ακριβεια) γεννηθηκαν απο γονεις που ειχαν και οι δυο το στιγμα και δεν το γνωριζαν,ειναι μεγαλοι οι θειοι του 60 ετων και 50 κατι η θεια,λοιπον τα 3 πρωτα εχουν απλως το στιγμα,το 4ο γεννηθηκε με μεσογειακη αναιμια,τωρα ειναι περιπου 10 ετων.Ευτυχως η μεγαλη του αδερφη ηταν συμβατη και κανανε μεταμοσχευση νωτυεου μυελου και τωρα το παιδακι ειναι υγιεστατο.Θελω να πω οτι ειναι καθαρα τυχαιο αν θα γεννηθουν με το στιγμα ή με μεσογειακη αναιμια,δυστυχως καποια πραγματα ειναι μονο στο χερι του θεου.Σου ευχομαι οσα παιδακια και αν αποκτησεις να εχουν απλως το στιγμα και να μην ξαναβρεθεις ποτε στην θεση που βρεθηκες πριν 4 μηνες.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πολύ που το ακούω babette & σου εύχομαι γρήγορα ν'αποκτήσετε ένα υγιέστατο μωράκι!!!

Δε νομίζω πως πρέπει ν'απογοητεύεσαι. Στενή συγενής μου απέκτησε πρόσφατα μία κόρη χωρίς πρόβλημα υγείας. Δεν ξέρω να σου πω ακριβώς τα ποσοστά που έχει το μωρό να μην πάσχει από μεσογειακή αναιμία, αλλά σίγουρα είναι με το μέρος σας! Όλα θα πάνε καλά, μη χάνεις το κουράγιο σου...

Link to comment
Share on other sites

Η ευκολη απάντηση είναι ότι κάθε φορά θα υπάρχει 25% πιθανότητα γέννησης παιδιού με Μ.Α. Αυτό σου είναι ήδη γνωστό.

 

Ένα ερώτημα που μπορεί να τεθεί είναι "Τι πιθανότητα έχω να μου συμβούν δύο συνεχόμενες συλλήψεις παιδιών με Μ.Α ;"

 

Θα προσπαθήσω να τα γράψω μπακαλίστικα για να γίνω κατανοητός. Μην πέσετε οι μαθηματικοί να με φάτε. Ξέρω μια χαρά πιθανότητες και συνδυαστική , ευχαριστώ πολύ. Το θέμα μας εδώ είναι να γίνουμε κατανοητοί . Λοιπόν :

 

Για να εξηγούμαστε , μιλάμε πάντα για γονείς που ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΦΟΡΕΙΣ ΤΗΣ Μ.Α. , εντάξει ; Σε κάθε σύλληψη έχουμε (λόγώ του συνδυασμού των γονιδίων):

 

25% για τελείως υγιές παιδί . Θα το συμβολίζουμε με το γράμμα Υ

25% πιθανότητα για παιδί με Μ.Α. Θα το συμβολίζουμε με το γράμμα Μ

25% για παιδί με στίγμα προερχόμενο εκ του ενός γονέα . Σ

25% για παιδί με στίγμα προερχόμενο εκ του άλλου γονέα. Τ

(Οι δύο τελευταίες περιπτώσεις συνολικά μας δίνουν το "50% με στίγμα" που θα έχετε ακούσει)

 

Άρα για δύο συνεχόμενες συλλήψεις έχουμε τους εξής συνδυασμούς περιπτώσεων

 

Υ-Υ

Υ-Μ

Υ-Σ

Υ-Τ

Μ-Υ

Μ-Μ <-Αυτή μας ενδιαφέρει

Μ-Σ

Μ-Τ

Σ-Υ

Σ-Μ

Σ-Σ

Σ-Τ

Τ-Υ

Τ-Μ

Τ-Σ

Τ-Τ

 

Κατανοητό ως εδώ ? Είναι όλες οι πιθανές περιπτώσεις.

 

Έχουμε λοιπόν δεκαέξι πιθανούς συνδυασμούς εκ των οποίων μια περίπτωση για δύο σερί συλληψεις παιδιών με Μ.Α. Είναι αυτή που έβαλα με βελάκι.

 

Η πιθανότητα μας λοιπόν για δύο "σερί" συλλήψεις παιδιού με Μ.Α. είναι μια στις δεκαέξι

 

Σημαντικό Υστερόγραφο.

 

Παρατηρήστε ότι στο πινακάκι έχουμε 8 φορές το γράμμα Μ σε 32 συνολικά γράμματα αυτό είναι 8 στις 32 ή αλλιώς 1 στις 4 , δηλαδή 25% . Οι πιθανότητα λοιπόν για γέννηση ατόμου με Μ.Α. δεν άλλαξε. Άλλο το ένα , άλλο το άλλο....

 

1. Μία στις 16 (6,25%) πιθανότητα για δύο συνεχόμενες συλλήψεις με Μ.Α.

2. Για κάθε σύλληψη 25% πιθανότητα για Μ.Α.

Link to comment
Share on other sites

μια γνωστη μου ειχε και αυτη και ο ανδρας της και εκαναν 2 υγιεστατα κοριτσακια..οποτε σιγουρα εχετε μεγαλες πιθανοτητες..το εχω ακουσει και απο πολλα ζευγαρια γενικα..

 

καλη επιτυχια σου ευχομαι καλη μου..με ενα μωρακι στην αγκαλια σου..

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω πως ο dadddycool έδωσε τη σωστή απάντηση στο θέμα. Όπως είδες babette είναι απλά μαθηματικά & αυτά είναι υπερ σας!!!

Με το καλό θα έρθει το μωράκι σύντομα & θα είναι υγιέστατο!!!

Link to comment
Share on other sites

kalispera se olous kai pali,

 

mipos (mias kai idi eixate tin kalosyni na asxolitheite me to thema) gnorizete kapoion gnosto sas pou na eixe thn antistoixi periptosi kai na proxorise se proemfyteutiki diagnosi me exosomatikh?

 

eyxaristo kai pali,

:)

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να κλείσεις ένα ραντεβού στο Λαικό Νοσοκομείο στο Τμήμα Μεσογειακής Αναιμίας, που το κατέχουν το θέμα να σε ενημερώσουν για στατιστικές και για οτιδήποτε μπορεις να κάνεις.

 

Συμφωνω απολυτως, αυτο ειναι το καλυτερο!

 

Να προσθεσω μονο οτι μια φιλη μου εχει το ιδιο προβλημα και εχει μπει στη διαδικασια των εξωσωματικων με προεμφυτευτικο ελεγχο των εμβρυων, ωστε να μεταφερονται μονο τα υγιη εμβρυα στη μητρα γιατι φοβαται να συλλαβει μονη της και να αναγκαστει να διακοψει αργοτερα την εγκυμοσυνη.

 

ευχομαι να βρεις τον συντομοτερο και λιγοτερο ανωδυνο δρομο για την μητροτητα!

 

Σου αντιγραφω το ποστ μου σε αλλο σου τοπικ με το ιδιο θεμα...

Η συγκεκριμενη φιλη εχει κανει ηδη μια εξωσωματικη, δυστυχως αρνητικη.

...αλλα συνεχιζει ακαθεκτη!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

babbete εχω ακριβως το ιδιο προβλημα με σενα

Εχω ηδη κι εγω στο ενεργητικο μου μια προσπαθεια φυσιολογικης συλληψης και το παιδι επασχε...

Το εχω ψαξει παρα πολύ ..

Ξεκινησα εξωσωματικη για PGD αλλα στραβωσε (θα σου εξηγησω αλλα οχι δημοσια)

Θελω να μιλησουμε στειλε μου pm

πραγματικα "συμπασχω"

line_line_typew6_beg_d_typew4_time_1156564800_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...
babbete εχω ακριβως το ιδιο προβλημα με σενα

Εχω ηδη κι εγω στο ενεργητικο μου μια προσπαθεια φυσιολογικης συλληψης και το παιδι επασχε...

Το εχω ψαξει παρα πολύ ..

Ξεκινησα εξωσωματικη για PGD αλλα στραβωσε (θα σου εξηγησω αλλα οχι δημοσια)

Θελω να μιλησουμε στειλε μου pm

πραγματικα "συμπασχω"

 

Είμαι καινούργιο μέλοσ και θέλω να μοιραστώ την ανησυχία μου. Εγώ και ο άντρασ μου έχουμε όπωσ φαίνεται στίγμα μεσογεικήσ αναιμίασ. Εκείνοσ σίγουρα αλλά εγώ υπό διερεύνηση, μιασ και δεν δείχνει βέβαιο από την ηλεκτροφόρηση αιμοσφαιρίνησ και θα πρέπει να το ψάξω καλύτερα.

Συχρόνωσ έχω σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών και θέματα με αυτοάνοσο σε λανθάνουσα κατάσταση. Είμαι μόλισ 27. Αγχωνόμαστε πολύ γιατί φοβόμαστε ότι με τισ πολυκυστικέσ θα είναι δύσκολο να μείνω έγκυοσ, πόσο μάλλον να πρέπει να μπω και στη διαδικασία τησ διακοπήσ κύησησ σε ενδεχόμενο πρόβλημα...

:cry:

Link to comment
Share on other sites

μια καλη φιλη πριν απο 2 χρονια διεκοψε 3 κυησεις για συτο το λογο και αποφασισαν μετα να προχωρησουν σε εξωσωματικη .εκανε τριδυμα!!3 υγιεστατα μωρακια!!

ευχομαι καλη επιτυχια σε ολες!

εχει και εμενα ο συζυγος στιγμα και η αληθεια ειναι οτι ειχα λιγο αγχωθει μηπως και ειχα και εγω .αυτο που μου τονισαν ολοι οσοι το συζητησα ειναι οτι τη σημερινη εποχη υπαρχει λυση!

ζωντανο παραδειγμα η φιλη που σας ειπα!!!

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

babbete εχω ακριβως το ιδιο προβλημα με σενα

Εχω ηδη κι εγω στο ενεργητικο μου μια προσπαθεια φυσιολογικης συλληψης και το παιδι επασχε...

Το εχω ψαξει παρα πολύ ..

Ξεκινησα εξωσωματικη για PGD αλλα στραβωσε (θα σου εξηγησω αλλα οχι δημοσια)

Θελω να μιλησουμε στειλε μου pm

πραγματικα "συμπασχω"

 

Είμαι καινούργιο μέλοσ και θέλω να μοιραστώ την ανησυχία μου. Εγώ και ο άντρασ μου έχουμε όπωσ φαίνεται στίγμα μεσογεικήσ αναιμίασ. Εκείνοσ σίγουρα αλλά εγώ υπό διερεύνηση, μιασ και δεν δείχνει βέβαιο από την ηλεκτροφόρηση αιμοσφαιρίνησ και θα πρέπει να το ψάξω καλύτερα.

Συχρόνωσ έχω σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών και θέματα με αυτοάνοσο σε λανθάνουσα κατάσταση. Είμαι μόλισ 27. Αγχωνόμαστε πολύ γιατί φοβόμαστε ότι με τισ πολυκυστικέσ θα είναι δύσκολο να μείνω έγκυοσ, πόσο μάλλον να πρέπει να μπω και στη διαδικασία τησ διακοπήσ κύησησ σε ενδεχόμενο πρόβλημα...

:cry:

 

 

Kαταρχάς το πρώτο πράγμα που θα σου πω είναι να αλλάξεις το nick σου. Αγχωμένη????Και περιμένεις έτσι να μείνεις έγκυος?????

Για το στίγμα θα πρέπει να κάνεις εξετάσεις να δεις αν όντως το έχεις. Μετά, τσέκαρε τις πολυκυστικές, δεν ξέρω σε τί κατάσταση είναι, αυτό μπορεί μόνο ο γιατρός σου να σου πει. Να σου πω ότι κι εγώ από μικρή έχω πολυκυστικές ωοθήκες με τρομερά προβλήματα στην περίοδο μου, όμως έμεινα σχετικά εύκολα έγκυος και δεν ταλαιπωρήθηκα. Άρα το τριπάκι έχω πολυκυσυικές -δεν θα μείνω εύκολα έγκυος- ή θα αποβάλω- δεν παίζει. Πρέπει να σου πω και μάλιστα πολύ σοβαρά, ότι ο πρώτος λόγος που θα σε κάνει να μην μένεις έγκυος ή να αποβάλεις είναι το ΑΓΧΟς καλή μου κι όχι το στίγμα ή οι πολυκυστικές. Βεβαίως είναι και αυτά προβλήματα αλλά τα έχουν τόσες γυναίκες που είναι σήμερα μανούλες που δεν πρέπι να σε ανησυχεί. Η ιατρική έχει προχωρήσει πολύ, απλά κάνε εξετάσεις παρακολούθα το σώμα σου χωρίς όμως υπερβολές και άγχος. Χαλάρωσε, όλα θα πάνε καλά κα εύχομαι να μείνεις γρήγορα έγκυος. Διώξε το άγχος σου (και μόνο το nick σου σε προδιαθέτει αρνητικάβάλε κάτι χαρούμενο και αισιόδοξο που όταν το βλέπεις θα χαμογελάς!). Δεν θέλω να με παρεξηγήσεις, τα λέω όπως θα τα έλεγα σε μία φίλη μου. :)

Link to comment
Share on other sites

Εχεισ δίκιο, απλά έχω ταλαιπωρηθεί και με τισ πολυκιστικές. Τριχοφυϊα και 8 χρόνια τουλάχιστον αντισυλληπτικά.

Αισιοδοξούσα μέχρι που προέκυψε το θέμα στίγμα, γιατί όπωσ ανέφερα έχω και κάποιο πρόβλημα με λανθάνων αυτοάνοσο, που αντιμετωπίζω με ομοιοπαθητική μιασ και η συμβατική ιατρική λέει πωσ πρέπει να χειροτερέψω για να βοηθήσει. Οπότε και αγχώθηκα.

Μπορώ να αντιμετωπίσω ένα αλλά όλα μαζί. Ουφ!!!!!!!!!!!!

ευχαριστώ πάντως. Σίγουρα μία είναι η λύση εξετάσεις επί εξετάσεων :)

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς και όλα θα πάνε καλά. Κάνε όλες τις απαραίτητες εξετάσεις και ο καλύτερος γιατρός είναι ο εαυτός μας, όπως λέει κι η γιαγιά μου. Μόνο ΕΣΥ μπορείς να διώξεις το άγχος σου, κανείς άλλος. Γυναίκες με πάρα πολλά προβλήματα και μείνανε έγκυες. Να σκέφτεσαι θετικά. Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα στις εξετάσεις και να θυμάσαι ότι τα πάντα σχεδόν μπορεί να τα αντιμετωπίσει η ιατρική κα να τα θεραπεύσει. Γρήγορα να μείνεις εγκυούλα σου εύχομαι!!! :):)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

babette σου ευχομαι ολοψυχα να αποκτησετε μωρακι και ενα και δυο και οσα θελετε!!να ειναι υγειεστατα και να ξερεισ οτι οταν θελουμε κατι παρα πολυ και το φανταζομαστε να ερχετε τοτε ερχεται!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι ξέρω μια κοπέλα που είχαν και οι δυο το στίγμα και δεν το ήξεραν πριν παντρευτούν (!) και στην εγκυμοσύνη μετά τις εξετάσεις οι γιατροί τους συνέστησαν να κάνουν διακοπή κύησης σαν εσένα. Αυτοί όμως δεν έκαναν και τελικά το παιδάκι βγήκε καλά , απλά είναι κι αυτό φορέας. Πώς έγινε αυτό να διαψευσθούν οι εξετάσεις ή πόσο τοις εκατό έγκυρες είναι δεν ξέρω. Πάντως τώρα φυλάγονται ώστε να μην έχουν επόμενη εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την Μεσογειακή Αναιμία εγώ προτείνω για πιο αναλυτικές και έγκυρες πληροφορίες να απευθυνθείτε στο κέντρο μεσογειακής αναιμίας του Λαικού Νοσοκομείου. Καταρχάς είναι πολλοί εξυπηρετικοί. Εμένα την πρώτη φορά η εξέταση δεν έδειξε γιατί είχα αναιμία και σε αυτή την περίπτωση είχε ένα παράθυρο. Μετά πάει ο άντρας μου και λόγω μικροκυττάρωσης πάλι υπηρχε παράθυρο. Μπέρδεμα..Αλλά μου εξήγησαν τα πάντα και χωρίς να περιμένω αφού ανέβασα το σίδηρο ξαναέκανα την εξέταση και όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Γεια σας κι από μένα. Σας παραθέτω την προσωπική μου εμπειρία: εγώ και ο σύζυγός μου έχουμε το στίγμα της μεσογειακής αναιμίας και γνωρίζαμε τι έπρεπε να κάνουμε από την αρχή σε μια ενδεχόμενη εγκυμοσύνη. "Όταν έχεις την ιατρική με το μέρος σου δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα" έλεγα και λέω και τώρα μετά από όλα όσα έχω περάσει. Στην πρώτη εγκυμοσύνη έκανα λήψη τροφοβλάστης μία ακριβώς εβδομάδα μετά από αποκόλληση πλακούντα και ενώ ο γυναικολόγος μου με συμβούλευε να μην το διακινδυνεύσω και να κάνω πιο μετά αμνιοπαρακέντηση.Τελικά όλα πήγαν καλά και αποκτήσαμε ένα υγιές αγοράκι (χωρίς στίγμα). Μετά από ένα χρόνο έμεινα ξανά έγκυος, ξανά λήψη τροφοβλάστης. Σε αυτή την περίπτωση όμως ο γιατρός μου τρύπησε αγγείο και έκανα ένα τεράστιο αιμάτωμα στην κοιλιά μου, είχα αφόρητους πόνους και υψηλό πυρετό. Σε αυτή την περίπτωση πέρασα από αξονικό τομογράφο και πήρα πολύ ισχυρές αντιβιώσεις για να αντιμετωπίσουμε την κατάσταση, γιατί αλλιώς θα έπρεπε να χειρουργηθώ.Όπως καταλαβαίνετε, θα έπρεπε να κάνω και απόξεση μετά, γιατί το έμβρυο θα είχε πεθάνει. Πήραμε στο μεταξύ και τα αποτελέσματα της τροφοβλάστης, τα οποία έδειχναν ότι το έμβρυο έπασχε κι έτσι έκανα και διακοπή κύησης. Μετά από ένα χρόνο έμεινα και πάλι έγκυος, ξανά λήψη τροφοβλάστης (αυτή τη φορά όμως έγινε κολπικά με μεγαλύτερο κίνδυνο αποβολής), ξανά έμβρυο μα μεσογειακή και ξανά διακοπή κύησης. Μετά από ένα τρίμηνο ξαναέμεινα έγκυος και ξανά όλη τη διαδικασία από την αρχή.Τώρα κρατάω στην αγκαλιά μου το δυο μηνών κοριτσάκι μου και είμαι πανευτυχής. Ωστόσο για την κόρη μου (που έχει το στίγμα) δε θα ήθελα να τραβήξει τα όσα τράβηξα εγώ...Γιατί τελικά όλα στο σώμα και την ψυχή της γυναίκας γίνονται ...όλοι οι άλλοι είναι απλοί "θεατές".

Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο για την κόρη μου (που έχει το στίγμα) δε θα ήθελα να τραβήξει τα όσα τράβηξα εγώ...Γιατί τελικά όλα στο σώμα και την ψυχή της γυναίκας γίνονται ...όλοι οι άλλοι είναι απλοί "θεατές".

 

να σου ζησουν και τα δυο σου παιδακια...ωστοσο δεν μπορω να μην σημειωσω,οτι ειχες και την επιλογη της εξωσωματικης γονιμοποιησης με προεμφυτευτικη διαγνωση πριν την εμβρυομεταφορα,αποφευγοντας ετσι ολο αυτο το ψυχικο και σωματικο πονο που υπεστεις... συμφωνω παντως οτι στο θεμα τεκνοποιηση το μεγαλυτερο ζορι το τραβαμε εμεις οι γυναικες απο ολες τις αποψεις...και παλι να χαιρεσαι τα παιδακια σου...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

να σου ζησουν και τα δυο σου παιδακια...ωστοσο δεν μπορω να μην σημειωσω,οτι ειχες και την επιλογη της εξωσωματικης γονιμοποιησης με προεμφυτευτικη διαγνωση πριν την εμβρυομεταφορα,αποφευγοντας ετσι ολο αυτο το ψυχικο και σωματικο πονο που υπεστεις... συμφωνω παντως οτι στο θεμα τεκνοποιηση το μεγαλυτερο ζορι το τραβαμε εμεις οι γυναικες απο ολες τις αποψεις...και παλι να χαιρεσαι τα παιδακια σου...

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις ευχές.Να είσαι καλά.

Έχεις δίκιο σ' αυτό που λες. Αλλά πριν ακόμα μείνω έγκυος για πρώτη φορά, ρωτήσαμε και για τη μέθοδο της προεμφυτευτικής και μας σύστησαν κάποια κλινική στην Κύπρο. 'Οταν πήραμε κι εκεί, μας είπαν ότι αν δεν υπάρχει θέμα με τη σύλληψη δε χρειάζεται να επιλέξουμε αυτόν τον τρόπο, καθώς μετά την προεμφυτευτική διάγνωση και την εξωσωματική θα έπρεπε και πάλι να κάνω λήψη τροφοβλάστης ή αμνιοπαρακέντηση. Τελικά, δεν ξέρω ακόμα τι θα ήταν καλύτερο να επιλέξουμε. Αυτό πάντως που δε θα ξεχάσω είναι τα λόγια του χειρουργού (που με ανέλαβε όταν είχα το αιμάτωμα): "αν ήσουν γυναίκα μου δε θα σε άφηνα να κάνεις τροφοβλάστη". Τέλος πάντων...Εγώ απλά σας λέω την εμπειρία μου. Μακάρι η μέθοδος της εξωσωματικής με προεμφυτευτική διάγνωση να είναι τουλάχιστον λιγότερο επώδυνη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...