Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΣΤΟ ΜΟΣΧΑΤΟ


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους :)

 

Με λένε Αναστασία και έχω ένα γιο τον Αντώνη 2,5 χρονών. Διαβάζω σχεδόν εδώ και 1 μήνα τα μηνύματα σας και τώρα ήρθε η στιγμή να ζητήσω την βοήθεια σας και να μπω στην παρέα σας .

 

Μένουμε στο Μοσχάτο και το Σεπτέμβριο (2008- αν θέλει Ο Θεός ) θα ξεκινήσουμε παιδικό. Και εδώ η μεγάλη ερώτηση Υπάρχει κάποιος να με βοηθήσει για παιδικούς σταθμούς στην γειτονιά μου?? Για μένα είναι πολύ σημαντικό να πάει το παιδί μου κάπου που έχω ακούσει καλά λόγια

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια σας να είστε καλά και να χαίρεστε τα παιδάκια σας :)

Φιλάκια

Rikiki & Καραμελίτσα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γειά σου rikiki.

Μένω και εγω Μοσχάτο οπότε μπορώ να καταθέσω εδώ την άποψή μου.

 

Στην περιοχή μας δυστυχώς υπάρχουν 4 ιδιωτικοί παιδικοί σταθμοί καθώς και οι δημοτικοί.

Και οι 3 ιδιωτικοί μου΄έκαναν πολύ κακή εντύπωση και ως προς τις εγκαταστάσεις και ως προς το υλικό της εκαπίδευσής τους.

Ο μεν ΠΙΝΟΚΙΟ έχει πολύ κακό κτίριο, καμία ασφάλεια στον εξωτερικό χώρο, μεγάλες δασκάλες που δεν έχουν παρακολουθήσει την εξέλιξη, έναν πολύ αδιάφορο οδηγό (περνάει κάθε πρωι μρποστά από το σπίτι με μεγάλη ταχύτητα), και έχουν ακουστεί διάφορα.

Ο "juniors" είναι πιο παλιός, εδράζεται σε ένα άσχημο κτιριο στο ισόγειο και έχει μετατρέψει το παλιό σπίτι σέ ένα μέτριο παιδότοπο με χρώματα και ζωγραφιές στους τοίχους. Είναι πολύ μικρός, η δασκάλα μεγάλη, η κουζίνα καθαρή μεν παλιά δε, μαγειρεύει η ίδια (τα κάνει όλα δηλαδή πλην της καθαριότητας). Από υλικό εκπαίδευσης απλώς καλό και τίποτα ιδαίτερο.

Ο "Ηλίανθος" απλώς καλός.

 

Στους δημοτικούς θα πάω τώρα καθώς δεν μου επέτρεψαν να μπω ακόμη μέσα να γνωρίσω πρόσωπα και πράγματα καθώς και υλικό εκπαίδευσης. Ωστόσο, στο τηλέφωνο μίλησα με μία αγενέστατη και μου έκανε εντύπωση το ότι δεν έχουν πρόγραμμα προσαρμογής των νέων παιδιών. Δεν ξέροω πως δηλαδή τα αντιμετωπίζουν. ΟΙ συστάσεις μου πάντως δεν λένε τα καλύτερα.

 

Για την ***** δες το σχετικό ποστ. Δεν φαντάζεσαι πόσο απογοητεύτηκα που ένα τόσο καλό κτίριο χαραμίζεται σε μία παρωχημένη αυταρχική εκπαιδευση.

 

Θα πρέπει να ξέρεις πως αν αντιμετωπίζεις κάποιο ιδαίτερο΄θέμα με το παιδί σου (πχ διαβήτη), κανείς από τους παραπάνω δεν το αναλαμβάνει. Κάτι δείχνει αυτό.

 

 

έχω κοιτάξει και στις γύρω περιοχές (Καλλιθέα, Νέα Σμύρνη, Π. Φάληρο και Πειραιά). Δες τα σχετικά ποστ (για τη περιοχή πειριαά και φαλήρου). Πιστεύω ότι τελικά κάποιυ εκεί θα καταλήξεις.

 

Ξεκίνα το ψάξιμο από τώρα.

Δες τα δικά μου ποστ στα παραπάνω θέματα, ίσως σε καθοδηγήσουν.

(Παρεπιπτόντως τα παιδιά μας έχουν ίδια ηλικία. Πας στην καινουρια παιδική χαρά?)

Link to comment
Share on other sites

Μια φιλη μου δουλευει στον δημοτικο βρεφονηπιακο στο Ρεντη και επειδη η ιδια εκτελει χρεη διευθυντριας σας εγγυώμαι οτι τα πραγματα ειναι παρα πολυ καλα.. Απο εγκαταστασεις κλπ δεν ξερω αλλα ξερω πολυ καλα την κοπελα (την ειχα στην επιβλεψη μου οταν εκανε την πρακτικη της οποτε της εχω δωσει το καλο παραδειγμα :lol: )και ειναι εξαιρετικος ανθρωπος.. όσες βολευεστε προς τα εκει καντε μια προσπαθεια..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Μια φιλη μου δουλευει στον δημοτικο βρεφονηπιακο στο Ρεντη και επειδη η ιδια εκτελει χρεη διευθυντριας σας εγγυώμαι οτι τα πραγματα ειναι παρα πολυ καλα.. Απο εγκαταστασεις κλπ δεν ξερω αλλα ξερω πολυ καλα την κοπελα (την ειχα στην επιβλεψη μου οταν εκανε την πρακτικη της οποτε της εχω δωσει το καλο παραδειγμα :lol: )και ειναι εξαιρετικος ανθρωπος.. όσες βολευεστε προς τα εκει καντε μια προσπαθεια..

 

εμένα θα με βόλευε εξαιρετικά μιας που δουλεύω Ρέντη...

αλλά αναρωτιέμαι...

υπάρχει η δυνατότητα να το πας σε Δημοτικό σταθμό μακρυά απ το σπίτι σου?

Εδώ και με το ζόρι και θες και μέσον για να το βάλεις στον σταθμό που ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΙΚΑ ανήκει το παιδί... πόσο μάλλον σε σταθμό μακρυά απ το σπίτι :?

Link to comment
Share on other sites

Kalimera Voula

 

Efxaristo gia tin voithia Vasika oute ke ego exo akousi ta kalitera gia tous idiotikous stathmous tou Mosxatou Ke giafto tino pros tou dimou Exo ena sinadelfo o opios ine poli efxaristimenos Pai to pedaki tou edo ke 2 xronia ke sinexia akouo ta kalitera Kai apo ores aposxolisis ke apo fagito ta panta Malista mou ekane entiposi pou exi sxoliko giati oso katalava mono ta idiotika exoun sxoliko (Exo genithi ke megalosi stin Konstantinoupoli opote den exo idea apo to sistima)

Po poooo skepsis ke agxos .... Ke ola ine poli pio diskola afou fevgo to proi 7:20 apo to spiti ke epistrefo 18:30

Pantos exo akousi kala logia (apo 2 kopeles pou pane eki ta pedia tous) gia ti Folitsa pou ine sti Nea Smirni

 

Oso de gia tin pediki xara... Mesovdomada me ta oraria pou exo ine ligo diskolo ... Sinithos kanoume mia pio mikri volta Ke ta sk pame sto Palaio Faliro sti nea pou ine konta sto Theatro

Rikiki & Καραμελίτσα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Voula afto pou ksexasa na simpliroso stin proigoumeni mou apantisi eina oti mia fili mou pou perase sto dimosio ke tis estilan gia kapia seminaria eki gnorise mia nipiagogo tou dimou mas.Kathos i fili mou iksere pos ego sintoma tha grapso ton gio mou se stathmo arxise na tis kani erotisis peri tou stathmou ke afti os nea nipiagogos alla ke me empiria se idiotiko tis milise me ta kalitera logia gia tis sinthikes pou epikrati sto stathmo tou dimou mas Aftaaaa

Rikiki & Καραμελίτσα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα

Μόλις τώρα είδα αυτό το θέμα και θα ήθελα να σας πω αυτό :

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ edit admin

 

Είχα πολύ άσχημη προσωπική εμπειρία όταν ξεκίνησε εκεί ο γιός μου το 2006 και η αντιμετώπιση της... "υπεύθυνης" ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ. Εκ των υστέρων, άκουσα κι άλλα άσχημα πράγματα για τον συγκεκριμένο σταθμό.

 

edit admin (δεν είναι λεπτομερής περιγραφή κάποιου συγκεκριμένου γεγονότος, και άρα δεν είναι ενημερωτικά - ίσα ίσα μπορεί να θεωρηθούν σύμφωνα με το νόμο, δυσφημιστικά. Η ονομασία του παιδικού σταθμού αφαιρέθηκε)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα κάτοικος Μοσχάτου κι εγώ θα συμφωνήσω με τη Voula2.Πέρυσι έψαχνα για την κόρη μου παιδικό σταθμό στο Δήμο μας αλλά απογοητεύθηκα πλήρως και απο τα κτίρια και απο το προσωπικό και απο τις συνθήκες.Τελικά το άφησα και φέτος που η κόρη μου κλείνει τα τρία ξαναψάχνομαι αλλά εκτός Μοσχάτου πλεον.Στην Καλλιθέα επίσης μια απο τα ίδια.

Αναστασία έχω έναν γείτονα που είμαστε πολύ γνωστοι και δουλεύει στην Επιθεώρηση του Υπουργείου Παιδείας με αντικείμενο παιδικούς και νηπιαγωγεία.Μέσα στη βδομμάδα που μας έρχεται θα μου δώσει μια λίστα με τους παιδικούς εδώ κοντα οι οποίοι είναι καλοί και με αριστες προδιαγραφές.Αν θες μπορώ να σου τους πω και σένα για να κάνεις την έρευνα σου.

an1cvfp-Q800010MzAwNjA2M2R8MjUzMTg1MTBkbGF8bXkgbGl0dGxlIGdpcmwgTWFyaWFuaWtpIGlz.gif.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ mpizoudaki αλλά χθες έμαθα πως έγινε δεκτός στο σταθμό του δήμου οπότε έχω σταματήσει το ψάξιμο Ελπίζω να περάσει καλά ο μικρός :)

Βούλα, mpizoudaki εσείς αποφασίσατε για τα μικρά σας? Υπάρχει περίπτωση να είμαστε στον ίδιο σταθμό?

:D

Rikiki & Καραμελίτσα

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ξεκινήσαμε παιδικό εκτός ΜΟσχάτου και ΚΑλλιθέας. Είδα 17 παιδικούς σταθμούς και για μόνο 2 έχω να πω καλά λόγια. Τον δημοτικό τον απέριψα τελείως για πολλούς λόγους.

 

Ευχομαι να κάνουμε όλες την καλύτερη δυνατή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

 

Είμαι η Γιούλη και μένω κι εγω μοσχατο. Η μαρία μου είναι 22 μηνών.Εμας δεν μας πηραν στο δημοτικο παιδικο σταθμο, οποτε ψαχνω εναλλακτική. Υπάρχει κανείς να με συμβουλεύσει? Εχω παθει εναν μικρο πανικό, γιατι ετσι κι αλλιως ειναι η πρωτη φορα που θα την αφησω σε ξενα χερια, ποσω μαλλον τωρα που εχω διαβασει ολα αυτα!

 

Παρακαλώ οποιον/οποια εχει μια καλη εμπειρία απο καποιον ιδιωτικο σταθμο της περιοχης, να μου πει.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιούλη αυτό που μπορώ να προτείνω μόνο είναι να διαβάσεις τα τοπικ Εκεί υπάρχουν πολλά σχόλια για διάφορους σταθμούς. Διάβασε αυτά που αναφέρονται στο Παλαιό Φάληρο, Νέα Σμύρνη στις γειτονικές περιοχές μας γιατί στο Μοσχάτο δεν νομίζω πως υπάρχει κάτι καλό αν και μια γνωστή του άντρα μου έστειλε και τα δυο της παιδάκια στο Junior και ήταν ευχαριστημένη Εγώ μόνο που το βλέπω τον σταθμό παθαίνω κάτι……

 

Εμάς αν δεν το δεχόταν στο δημοτικό θα τον έστελνα σε κάποιο σταθμό στο Παλαιό Φάληρο Εκεί έχει αρκετούς ……. Για ρίξε μια ματιά Μήπως και βοηθηθείς.

 

Εύχομαι το καλύτερο για την Μαρία σου

Rikiki & Καραμελίτσα

Link to comment
Share on other sites

:P

Καλημέρα ,

Μένω και εγω στο Μοσχάτο και ψάχνω για ένα παιδικό σταθμό για τον μικρό μας. Αν έχεις αυτή την κατάσταση θα την ήθελα,

σε ευχαριστώ και περιμένω νέα σου

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και σε σένα. Διάβασε το ποστ μου παραπάνω για τους σταθμούς στο Μοσχάτο. Δες σταθμούς στην Νεά Σμύρνη, ΠΑλαιό Φάληρο και Πειραιά στα σχετικά τοπικς.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Συναδερφοι γονεις,

 

μηπως ξερει κανεις να μου πει το εξης

 

Αν γραψω τη μικρη σε σταθμο και για τον αλφα η βητα η γαμα λογο θελησω να τη σταματησω, με υποχρεωνουν να πληρωσω τα μηνιατικα ολης της χρονιας?

Link to comment
Share on other sites

συναδελφε γεια σου απο οσο ξερω γιατι αλλαξα δυο σταθμους στον γιο μου δεν πληρωνεις αν θες να σταματησεις πληρωνεις για οσο παει το παιδι σου στο συγκεκριμενο σταθμο

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα σας. Καινούργια και εγώ στην παρέα, διάβασα τα μηνύματά σας σχετικά με τους παιδικούς σταθμούς.

Τον γιο μου, τεσσάρων ετών τωρα, τον στέλνω στον παιδικό σταθμό ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ στο Ν. Φαληρο από 1,5 ετών. Δεν είμαι και απόλυτα ευχαριστημένη, αλλά γενικά οι επιλογές είναι λίγες..

Μιλάω πάντα για ιδιωτικούς σταθμούς.

Ο μικρός μου λατρεύει τη δασκάλα του, είχε την τύχη να έχει δυο συνεχόμενες χρονιες την ίδια και πραγματικά κάνουν καλή δουλειά, έχει μάθει πολλά.

Δεν είμαι ευχαριστημένη από το κτίριο και από θέμα καθαριότητας.

Την κορούλα μου, σήμερα 11 μηνών, σκέφτομαι να την γράψω σε ένα σταθμό όταν γίνει 2 ετών και μια που πρόσφατα μετακόμισα στο Μοσχάτο, ψάχνω κάποιον κοντά.

Αλλά είδα ότι έχουν διατυπωθεί γενικότερα άσχημες γνώμες για τους σταθμούς του Μοσχάτου..

Μπορεί κάποια να μου πει, ποιες είναι οι προϋποθέσεις για να μπει η μικρή μου, όταν έρθει η ώρα στον δημόσιο σταθμό του Δήμου?

Για τον μικρό δεν σκέφτομαι να αλλάξω σταθμό, μόνο και μόνο, γιατί δεν προσαρμόζεται εύκολα και δεν θέλω να του αλλάξω χώρο για το προνήπιο και μετά πάλι για το νήπιο, οπότε θα μείνουμε ένα ακόμα χρόνο στην ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλως όρισες Nellie!

 

Στους δημοτικους σταθμους του Μοσχατου βγαζουν καθε Μαιο, νομιζω, ανακοινωση για τα δικαιολογητικα που χρειαζονται και οι αιτησεις γινονται μεσα στον Ιουνιο. Δεν τα θυμαμαι ολα, αλλα πρεπει να εργαζεται και η μητερα, προηγουνται αυτοι που εχουν τα πιο χαμηλα εισοδηματα (από ο,τι φαινεται στη δηλωση, εννοειται), οι μονογονεικες οικογενειες και οι δημοτες Μοσχατου.

 

Υπαρχει κι ενας της Εργατικης εστιας, αλλα δεν τον εχω δει, περσι τον ανακαλυψα πολυ αργα, ειχαν τελειωσει οι αιτησεις. Καπου προς την Γραμμου, αν δεν απατωμαι ειναι. Μπορεις να ρωτησεις κι εκει.

Ελπιζω να βοηθησα. :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...