Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Να προσεχετε οταν

 

Πινει εξαιρετικα πολυ νερο, αντιθετα με προηγουμενες συνηθειες. Καποτε η Χριστιάννα επινε μισό ποτυρι με το φαγητο, μετα επινε δυο τουλαχιστον + οτι επινε, για την εκρήβεια διψαγε, στην διαρκεια της ημερας αλλα ΚΑΙ της νυχτας, εννοειτε βεβαια οτι και οι επισκεψεις στην τουαλετα αυξανονται

 

Ασυνηθιστα μεγαλες ποσότητες φαγητου ( για τις συνηθειες του παιδιου "πριν") που παρολη την ποσοτητα, συνοδευονται απο απωλεια βαρους..

 

Διαγνωση. Μια απλή εξεταση αιματος που βεβαια θα εξηγησετε στον μικροβιολογο τις υποψιες σας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Ειπα να προσπαθησω να σας ενημερωσω επι του θεματος με τις δικες μου εμπειρειες μετα απο σχεδον 3 χρονια με το θεμα, μια και νεος κοσμος εχει μπει στο φορουμ απο τοτε και μπορει να υπαρχουν ( δυστυχως ) γονεις με αντοιστοιχο προβλημα....

 

Αφου λοιπον σταματησαμε να χρησημοποιουμε τις κλασικες ενεσεις και τα κλασικα φαρμακα με τα οποια ειχε καταφερει να βαλει το ζαχαρο της σε ενα λογαριασμο, ειπαμε να προοδευσουμε να χρησιμοποιησουμε το περιβοητο στηλο ( 2 παρεπιπτόνωτως " αργη" & "γρηγορη" ινσουλινη ) ετσι ωστε να "αποδεσμευτουμε" απο το καταπιεστικο, οπως και να το κανουμε, ωραριο των γευματων.

 

Χμμμμμμμμ :?:?:?:?:?:? not so good..

Δε ξερω αλλα η πραγματικοτητα λεει οτι το συστημα δεν αποδιδει, το ιδιο αποτελεσματικα τουλαχιστον.

το "μεσο ζαχαρο τριμηνου" εχει ανεβει κατα μια μοναδα... κι αυτο δεν ειναι καλο....

ασε δε που το ενα στυλο, αυτο της "αργης" ινσουλινης ειναι κατα την ταπεινη μου αποψη απαραδεκτης ποιοτητας, καθοτι αν και πιεζοντας εχεις την αισθηση οτι εγινε η ενεση, μολις το βγαλεις ανακαλυπτεις οτι εχει μεινει και αλλο υπολοιπο του φαρμακου που ομως για να βγει θελει τοση δυναμη που θα προξενουσε πονο.... ( αυτο ΙΣΩΣ να εξηγει και γιατι δεν ρυθμιζεται το ζαχαρο τοσο καλα)

 

Και μην πητε παρε αλλη ΧΑ

στυλο και αμπουλα ειναι "ενα πραγμα" και το βγαζει μονο μια εταιρεια...

ειπαμε οκ το πετας μετα αλλα τοσο απαραδεκτη ποιοτητα???

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστουμε πολυ Φωκιων.....

 

υπαρχουν αλλες λυσεις δλδ απο εξωτερικο ?(αλλες εταιρίες κλπ...εννοαω)

 

δεν ξερω καθολου το θεμα και για αυτο ρωταω....!!!!

(παραλογοοοοοοοοοοοο?????????????????)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι αυτό είναι ένα πρόβλημα που λύνεται εύκολα, με το να αυξήσεις λίγο τη δόση. Μήπως είναι άλλη η αιτία που δε ρυθμίζεται το ζάχαρο, πχ το γάλα ή το ψωμί? Ξέρω ένα πολύ καλό διαβητολόγο να σου συστήσω αν ενδιαφέρεσαι

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Fokion γιατι δε δοκιμαζετε καποια αλλη εταιρεια; Αν και η ινσουλινη η "αργη" ειναι γενικοτερα απο οσο ξερω πιο δυσκολη στη χρηση σε σχεση με την ταχεια! Ισως αν συζητουσατε με το γιατρο για αντλια ινσουλινης να ρυθμιζοταν καλυτερα τα επιπεδα σακχαρου!

ikfUp2.png WTMrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως οι εταιρείες που παραγουν την σχετικη ινσουλινη ειναι απο οτι ξερω ελαχιστες..

 

Απο την αλλη μερια το θεμα της αντλίας σεν εχει "διερευνηθει" πληρως και καπου διαβασα και αρνητικες συνεπειες απο την χρηση της ( δεν βαζω λεπτομερειες αν δεν βρω το κειμενο να γραψω ακριβως ) συν οτι και ο Μπαρτζωκας που την παρακολουθει και η Τσοκα ειναι επιφυλακτικοι ακομα στην χρηση της τουλαχιστον στο συγκεκριμενο παιδι

η "αργη" σαν ινσυλινη μια χαρα ειναι - το στυλο της ειναι απαραδεκτο, και δεν μπορεις να κανεις και κατι καθοτι δεν ειναι σε αμπουλα οπως η "γρηγορη" αλλά το φαρμακο ειναι "ενα πραμα" με το στυλο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το ξερω και οι εταιρειες δε κανουν κατι πιο ευχρηστο!

Αχ, ποσο σε καταλαβαινω, σε μικρο παιδακι ειναι δυσκολο να προσαρμοσεις τη ζωη του γυρο απο αυτο, αλλα απο την αλλη αν το συνηθισει απο τωρα που ειναι μικρο αργοτερα θα γινει τροπος ζωης και θα ειναι η καθημερινη "ρουτινα" μετρηση σακχαρου->ενεση και ξανα και ξανα!

Ποσα χρονια εχει διαβητη;

ikfUp2.png WTMrp3.png
Link to comment
Share on other sites

3 σχεδον χρονια τωρα, απο τα 10 της....

δεν μπορω να πω οτι δεν εχει προσαρμοστει γενικα μιλωντας με το θεμα...

Απλά μερες μερες το "αφηνει" με συνεπεια τα νουμερα να περνουν την ανηφορα και ειδικά η γλυκοζιομενη που ειναι πλεον επικυνδυνα ψηλα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Μόλις σήμερα μάθαμε πως ή ανιψούλα μου που είναι 8 χρόνων και ζει στην επαρχία έχει ζακχαρώδη διαβήτη τύπου 1. Είναι στο πανεπιστημιακό νοσοκομείο στο Ρίο και θα μείνει μερικές μέρες για να της ρυθμίσουν τις τιμές του ζαχάρου. Ευτυχώς η ενδοκρινολόγος του νοσοκομείου είναι πολύ καλή...

Το τι στενοχώρια έχω πάρει δε λέγεται :cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

OK συνεβει και θα ειναι κατι που θα το αντιμετοπίσετε...

 

Κατ' αρχην ψηχραιμια.

ειναι 10 βασικά πραγματα που θα πρεπει να εχετε στο νου σας να προσεχετε

 

Αλλα μην ξεχνατε ειναι ενα παιδακι απολυτα φυσιολογικό στις αναγκες του. Μην το κανετε να νιωσει "διαφορετικό"

 

Ξερω ειναι πολυ δυσκολο - στην αρχη φαινεται βουνο...

 

Οτι θελεις στειλε χωρις διαταγμο pm... δεν υπαρχει θεμα να με "ενοχλησεις"...

 

Δεν ειμαι γιατρος να σου πω τι πρεπει να κανετε...

Ειμαι απλά γονιος που μπορω να σου πω τι εγω εκανα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καταρχάς μπράβο για την κουβέντα σας, είμαι καινούριος στο forum και είμαι γονιός νεοδιαγνωσθέντος παιδιού (3 ετών) με διαβήτη τύπου 1. Διαβάσω πολύ για το θέμα και πρόσφατα τελείωσα ένα site σχετικά με τον παιδικό - νεανικό διαβήτη τύπου 1 (http://www.sweet-kid.com). Θα χαρώ πολύ να συμμετέχετε όσοι ενδιαφέρεστε για τον παιδικό διαβήτη :D

Σχετικά με τα 2 στυλό, θα ήθελα να προσθέσω ότι θα μπορούσες fokion να χρησιμοποιήσεις 1 στυλό που περιέχει το μείγμα (αργής - γρήγορης) που θέλεις. Υπάρχουν στο εμπόριο και σου προτείνω να ρωτήσεις σχετικά τον γιατρό σου. Αυτό βέβαια αν έχεις καταλήξει στην δόση το πρωί, και το βράδυ στυλό αργής. Θα πρέπει βέβαια να έχεις και ένα στυλό με γρήγορη (σύνολο 3 στυλό). Η προσωπική μου εμπειρία όμως (και του διαβητολόγου μου) είναι ότι το καλύτερο για παιδιά είναι η κλασική ένεση που ρυθμίζεις καθημερινά την δόση ανάλογα τις πρωινές τιμές σακχάρου. Τα παιδία βλέπεις με τις αυξητικές ορμόνες που δουλεύουν κυρίως το βράδυ δεν έχουν κάθε πρωί σταθερές τιμές..

Παιδικός - Νεανικός διαβήτης http://www.sweet-kid.com

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνω απολυτα μαζι σου....

 

Κι εγω μετα απο εμπειρεια 3 ετων με το θεμα πραγματικά πιτευω οτι με τι ενεσεις ρυθμιζεται απιστευτα καλυτερα......

 

αλλα "λειτουργικά" ( στη ζωη του παιδιου εννοω και δη μιας εφηβης οπως η δικη μου ) ειναι εξαιρετικά δυσκολο εκει που ειναι μεσα στο χαβαλε και την παρεα της να της πεις ελα να φας...

της την σπας.... το εκανα μια εποχη και δεν μου αρεσε ουτε εμενα, φαντασου σ εκεινη......

 

Δυστυχως thats life πλεον, αλλα απο την αλλη ευτυχως ( οσο μπορεις να το πεις αυτο) που οι περισσοτεροι διαβητικοι ειναι αμερικάνοι και οι ερευνες πανε πολυ καλα....

 

Οπως ειπε κι η γιατρος της καποτε, η λυση ειναι κοντά ( οχι θεραπεια αλλακαληρυθμιση αυτοματα ) και σκοπος μας ειναι τωρα να διατηρουμε τον οργανισμο στην καλυτερη δυνατη κατασταση.......

 

Οτι θες το e-mail μου φαινεται οποτε....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Τώρα το είδα αυτό το θέμα

Δυστυχώς έχω ανηψιό από την πλευρά του άντρα μου με νεανικό διαβήτη από τα 6 του. Τώρα είναι 19χρονο παλληκαράκι και όπως λέει κι ο Φωκίωνας, στην αρχή όλα ήταν βουνό. Πλέον, είναι τρόπος ζωής. Απογαλακτίστηκε (εκδρομές και έξοδοι) λίγο αργότερα ίσως από του συνομήλικούς του, αλλά πλέον όλα μπήκαν σε ρέγουλα.

Η ύπαρξη αυτής της "κληρονομικότητας" με έχει σε μόνιμη εγγρήγορση με τα δικά μου παιδιά, φοβούμενη πάντα το απρόοπτο. Συγκεκριμένα, την κόρη μου, που είναι στα 13 πια, την έψαχνα από πολύ νωρίς διότι σε όλες τις "ενδείξεις" εγώ έβλεπα "αποδείξεις". Η αλήθεια είναι οτι ταρακουνήθηκα από το μόνιμα χαμηλό σάκχαρό της. Εκανα μια τυπική παρακολούθηση με μετρήσεις σακχάρου προ και μετά γευμάτων για καμιά εβδομάδα, που δεν έδειξαν κάτι ανησυχητικό. Συγχρόνως όμως, μια καμπύλη σακχάρου που της έκανα, δεν έδωσε τόσο καλές τιμές μεταβολισμού της γλυκόζης. Αλλά οι γλυκοζιλιωμένες της είναι ΟΚ. Η γιατρός είπε, απλά παρακολουθούμε :roll: Κάποιες φορές, εξακολουθώ να ανησυχώ ιδιαίτερα, κάποιες άλλες το αφήνω....... Δεν θέλω να δίνω και λανθασμένα μηνύματα στο παιδί.........Υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσε να με κατατοπίσει απόλυτα? Καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

H ηρεμία και η ψυχραιμία...

 

Μην "φωτρωνεις" ουτε εσυ ουτε ΚΥΡΙΩΣ το παιδακι με φοβιες που ευχομαι να αποδειχτουν εν καιρω ακριβως αυτο.. φοβιες.

 

Ουτος ή αλλως δεν μπορεις να το "προλαβεις"....

 

Ακόμα κι αν εχει κληρονομικότητα ( που δεν ειναι 100% βεβαιωμενο οτι υπαρχει κληρονομικότητα - καθοτι δεν εχει βρεθει ακομα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ο μηχανισμός που σου δινει την προδιαθεση αλλα και τι ειναι αυτο που "ενεργοποιει" την ασθενεια ) δεν σημαινει οτι ντε και καλα θα ασθενησει..

 

σ' εμας ΔΕΝ υπηρχε καμια απολυτως κληρονομικότητα σε αυτό το θεμα ( ναι οκ η γιαγια μου που στα 70 εμφανισε ζαχαρο αλλα ειναι ως ξερεις αλλου ειδους - καμία σχεση ) παρ ολη στην - σκουπιδαριο - διατροφη μεχρι τοτε ( ξερεις κρουασαν του περιπτερου πατατακια κι ολες τις βλακειες που ταιζουμε τα παιδιά μας ) απο οτι ειπαν οι γιατροι ΜΑΛΛΟΝ μια ιωση της πλακας κιολας ηταν αυτη που "ενεργοποιησε το συστημα"....

 

Γι αυτο η γνωμη μου εινα οτι κανε 2 βηματα πισω και 10 βαθειες ανασες, κανε οτι εξετασεις πρεπει καθε εξαμηνο να ξερεις τι γινεται και ως εκει...

"Μην το κανεις θεμα πριν γινει" που ποτε να μην γινει βεβαια, αυτο εννοω..

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι φωκίωνα, ακριβώς έτσι τα ακούω και τα μιλάω και με τη συννυφάδα μου. Είναι όπως τα λες. Είναι κάτι που δεν "προβλέπεται" ούτως ή άλλως.

Και στο δικό μου ανηψιό, θεωρητικά, "ενεργοποιήθηκε" η νόσος, από ίωση επίσης :? Ή και από κάποιο έντονο τρόμο που έννοιωσε πέφτοντας πχ. Ετσι είπαν οι γιατροί. :?

Εχω διαβάσει πολύ για το νεανικό διαβήτη και δε θα "πολυσκεφτόμουν" αν δεν είχα αντιμετωπίσει αυτή τη μεταβολική ανωμαλία στην κόρη μου. Και ο γιατρός λέει, οτι τα αποτελέσματα οποιασδήποτε μεταβολικής εξέτασης, μπορούν να επηρεαστούν από την έκρηξη ορμονών που γίνεται πια στο παιδί, λόγω εφηβείας.....

Σέυχαριστώ. Ακολουθώ άνετα συμβουλές τύπου "ηρεμία κλπ...." :wink: Να 'σαι καλά

Link to comment
Share on other sites

Μην ανυσιχείς fully, κανείς δεν έχει αποδίξει ότι είναι κληρονομικό. Στο δικό μας παιδί συνέβη χωρίς καμία αιτία 3,5 ετών..

Διώξε απο την σκέψη σου ότι θα συμβεί και σε εσάς..

Παιδικός - Νεανικός διαβήτης http://www.sweet-kid.com

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

γεια σας.

εγώ είμαι νέα στην παρέα σας και με ενδιαφέρει πολύ το θέμα για τον παιδικό διαβήτη τύπου 1.

Δυστυχώς κι εμείς μάθαμε πριν 4 μήνες ότι η κόρη μου (3 ετών) εχει διαβήτη τυπου 1.

Εχω ενημερωθεί αρκετά για το θέμα και συνέχεια διαβάζω αρθρα γιατι οπως καταλαβαίνετε ήταν κεραυνός για όλους μας !!!

Φωκίωνα , θα ήθελα να σε ρωτήσω κάποια πραγματα και κυρίως αυτο που με ανησυχεί ειναι οι φοβίες που εχει αποκτήσει η κόρη μου τον τελευταίο καιρό.

Φοβάται διαφορους ήχους, π.χ. οταν ακούει μηχανάκια, τρομάζει εύκολα με φωνές , κλπ . Γενικά είναι ενα πολύ κοινωνικό παιδί αλλα αυτο το θεμα με τις φοβίες ειναι καινουριο και προσπαθώ να την καθησυχάζω.

Φανταζομαι οτι την εχει επηρεασει οι ενέσεις και προφανώς όλη αυτη η αλλαγή στην ζωή της , αλλά δεν ξέρω εσεις γενικά ειχατε τετοια σημάδια με τα παιδιά σας ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Πριν από 6 μήνες μία φίλη έμαθε ότι ο γιος της, 3 χρόνων, πάσχει από παιδικό διαβήτη 1. Είμαστε μακριά και δεν έχουμε συζητήσει εκτενώς το θέμα, αλλά η ίδια είναι πραγματικά απαρηγόρητη. Άλλαξε, όπως μου είπε, όλη τους η ζωή. Όταν τη ρώτησα πως κατάλαβε πως κάτι δεν πήγαινε καλά, μου είπε πως ο μικρό άρχισε να βρέχεται στον ύπνο του, ενώ το είχε κόψει από καιρό. Έκαναν εξετάσεις και βγήκε η διάγνωση.

Απλώς το αναφέρω σαν ένα ακόμα πιθανό σύμπτωμα...

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

ξερω οτι ειναι πολυ παλιο θεμα και μπορει να μη μπαινουν τα μελη αυτα τωρα αλλα μπορει καποιος αλλος να με βοηθησει.....τι εξεταση κανουμε για να δουμε για διαβητη?εννοω τι ψαχνουμε???εχω καποιες ενδειξεις και θελω να αποκλεισω καποια πραγματα...ευχαριστω....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

:P Καλησπερα σε ολους.

Ειμαι καινουρια στο forum. Η απορια μου ειναι η εξης. Σε εξετασεις (αιματος και γενικη ουρων) που καναμε στον 20 μηνων γιο μου η αιματος οσον αφορα το σακχαρο ηταν φυσιολογικη ενω στα ουρα βρηκαν ιχνη σακχαρου. Ολα τα υπολοιπα αποτελεσματα ουρων ηταν φυσιολογικα. Γνωριζει κανεις να μου πει αν αυτο εχει σχεση με παιδικο διαβητη;:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το ζαχαρο φαινεται στο αιμα. Για να φανει στα ουρα πρεπει να εχει περασει τις 180 μοναδες που σημαινει πως θα ειχε φανει και στο αιμα. Kasi δεν ξερω πως φανηκε ζαχαρο στα ουρα και οχι στο αιμα... ο γιατρος που θα δει τις εξετασεις θα σας πει. Νομιζω μια εξεταση αιματος για ζαχαρο σε ενα μικροβιολογικο ειναι αρκετη καταρχην. Αν το παιδι εχει διαβητη τυπου 1 η τιμη θα ειναι στα υψη...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...