Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαγνωστική απόξεση


Recommended Posts

Καλημέρα,ήθελα την εμπειρία από οσες κοπελες εχουν κανει αποξεση για διαγνωστικούς λογους.Μου προτεινε ο γυναικολόγος να κανω αποξεση λογω βαριας περιοδου.Εχω κανει υπερηχους και ορμονικες εξετασεις και είναι όλα καλα.Το μονο που μενει είναι η αποξεση για να δουμε τι φταιει και εχω 10 δερες περιοδο.Επισης μου εχει πεσει πολύ το σιδηρο και ο αιματοκρίτης οποτε πρεπει οποσδηποτε να ρυθμιστεί το θεμα της περιοδου.

Ειμαι σε διλημα να το κανω ή όχι γιατι φοβάμαι λιγο τη διαδικασια καθως και τις τυχον παρενέργειες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν σε βοηθω την έκανα εγώ ακριβως πριν απο 4 μήνες (πολύποδα ενδομητρίου) και έβαλα και σπιράλ μήπως ελέγξουμε την πολυήμερη περίοδο, αλλά ....φως δεν ειδα. η επέμβαση ειναι τπτ. ουτε κραμπες μετα, ουτε πολύ αιμα. αλλά ας πουμε τωρα πχ. αδιαθετησα 31/5 και σμρ 8/6 εχω ακόμα. αρα τι αποξεση τι σπιραλ, δεν ειδα διαφορά !λενε οτι μετα τους 4 μηνες βλέπεις , εγω τους εκλεισα και δεν....αν ξερουν και αλλες κοπέλες ας απαντησουν, με ενδιαφερει κι εμενα

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν εχει δει στον υπέρηχο πολύποδα εκτος κι αν είναι κατι πολύ μικρο και δε φαινεται μου ειπε.

Μου ειπε κι εμενα ότι μπορούμε μετα την αποξεση να βαλουμε σπιραλ ή να παρω αντισυλιπτικα για ένα διαστημα που βελτιωνουν λιγο το κυκλο.

Εσυ εχεις πολύ αιμα?

Λες να τη κανω τσαμπα κι εγω τι να πω δε ξερω!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πριν την κάνω είχα πολύ τις πρωτες 3 μερες, πολλά πήγματα, και λιγότερο τις άλλες 3-4. Μετά την επέμβαση εχω λίγο τις πρώτες και περισσότερο από την 3η και μετά. τις 8 μερες πάλι τις φτανω.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως είμαι κι εγω πολύ τις τρεις πρωτες με πηγματα και μετα φτανω τις 10 με λιγο λιγο!!!!!Εμενα επεσε πολύ και ο αιματοκρίτης μου για αυτό και θελει ο γυναικολόγος να μου ρυθμισει το κυκλο.Τωρα εχω ξεκινησει και σιδηρο.Ειχες κι εσυ τετοιο θεμα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kαι ο σιδηρος και η φεριτινη επεσε. Ζαλάδες, ατονία, κόπωση απ το μεσημερι και μετά, πονοκέφαλοι....τον Δεκέμβρη έβαλα 2 ασκους ενδοφλέβιο σίδηρο, τωρα εχω 34 αιματοκρίτη !

Link to comment
Share on other sites

πριν χρόνια δοκίμασα να παίρνω τις μερες της περιοδου resoferon που ο γιατρος μου ειπε οτι εχει την καλυτερη απορροφησιμότητα, αλλά μου εκανε τρομερη δυσκοιλιότητα σε σημειο αιμορροϊδων που δεν ειχα ουτε στις εγκυμοσυνες μου. απο τοτε απλα το παρακολουθω και οταν πεφτει πολύ βαζω τον ενδοφλέβιο κι οσο τον κρατησει ο οργανισμός μου. παιδακια εχεις ? πόσο χρονων εισαι ? εγω 43 και εχω 2.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!Εγω είμαι 39, εχω και εγώ δυο παιδάκια. Τα γέννησα και τα δυο με καισαρική.Μετά τη δεύτερη καισαρική άρχισαν τα μικροπροβλήματα.Σκεφτομαι να τη κανω την αποξεση αν και πιστευω ότι δε θα δω διαφορα αλλα για να πω ότι εξαντλησα όλα τα περιθωρια.Εγω παιρνω τα fero sanol για το σιδηρο και προς το παρον δεν εχω παρενέργειες.Θα τα παιρνω όμως για τρεις μηνες τουλάχιστον.Την αποξεση στην εκαναν με μεθη?

Link to comment
Share on other sites

Oχι την εκανα με αναισθησια και ευτυχως γιατι τλκ δεν ηταν 1 πολυποδας αλλα πολλά θραυσματα και ετσι πήγαν πολύ υλικό για βιοψια. ηταν και το σπιράλ που επρεπε να τοποθετηθει οπότε καλυτερα αναισθησια. κρατησε 45'. ποσο ειναι τα παιδια σου ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα,τα παιδάκια μου είναι 8 και 3,5. Σου έβαλα το σπιράλ απευθείας?

Εμένα μου είπε για μέθη και μετα αφου βγουν και τα αποτελέσματα της βιοψίας θα μου προτείνει θεραπείες όπως σπιράλ, αντισυλιπτικα ή μπορεί και τιποτα!!!!

Εχω κλείσει για τη παρασκευή!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, στην ιδια επέμβαση πριν ξυπνησω και αφου τελειωσε με την απόξεση μου εβαλε το σπιραλ. Φιλη μου που το εβαλε στο ιατρειο της, παρολο που ειχε παρει πριν ιχυρο παυσιπονο, ο πόνος δεν ανεχότανε. ευχομαι ολα να πανε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...