Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τι είναι καλύτερο; σιρόπι ή εισπνεόμενα;


Recommended Posts

έχω τον μικρό άρρωστο ένα μήνα τώρα με βήχα χωρίς όμως να είναι κρυωμένος. Στην αρχή έδινα χαμομήλια κτλ. μετά aerius και τώρα επειδή ο βήχας δυνάμωσε ξεκινάω spiropent.

ένας φίλος μας που είναι παιδίατρος (εκτός αθηνών) μου είπε ότι είναι καλύτερα να δίνουμε εισπνεόμενα και όχι σιρόπια γιατί στοχεύουν στο πρόβλημα κατευθείαν και δεν επιβαρύνουν τον οργανισμό.

Να σημειώσω ότι έχω εμπιστοσύνη στην παιδίατρό μας, η οποία δεν έιναι υπερβολική στις διαγνώσεις της, στα 5 χρόνια που την ξέρω μου έχει δώσει αντιβίωση μόνο μια φορά και κορτιζονούχο φάρμακο επίσης μια φορά για μια μέρα.

προβληματίστηκα όμως μ αυτό που μου είπε ο φίλος μας. Μήπως του κάνω κακό τελικά με τα σιρόπια; είναι λιγότερο επιβαρυντικά τα εισπνεόμενα;

Ξέρει κανείς;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Όπως σου τα είπε είναι!

 

Το σιρόπι, εκτός του ότι δε δρα εξίσου αποτελεσματικά, με τα εισπνεόμενα, στο όργανο-στόχο (τους πνεύμονες), έχει και περισσότερες ανεπιθύμητες ενέργειες (ανησυχία, τρέμουλο, ταχυκαρδία). Το δίνουμε μόνο σε περιπτώσεις που διάφοροι λόγοι δεν επιτρέπουν τη χρήση εισπνεόμενων, όπως, για παράδειγμα, οικονομική δυσκολία να αποκτήσει η οικογένεια τον ειδικό αεροθάλαμο (aerochamber) των 30 ευρώ, που είναι απαραίτητος για να γίνουν σωστά τα εισπνεόμενα στα μικρά παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...