Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση σε παιδιά προσχολικής ηλικίας


Recommended Posts

Έχω δει θέματα για παλινδρόμηση αλλά κυρίως αφορούν βρέφη. Ήθελα να ρωτήσω τις μαμάδες αν έχουν κάποια παρόμοια εμπειρία με μεγαλύτερα παιδιά. Εμένα ο γιος μου είναι 6,5 χρονών και διαγνώστηκε η παλινδρόμηση από τα 4. Από τότε παιδευόμαστε με αυστηρές δίαιτες και φάρμακα κατά διαστήματα. Τον πρώτο χρόνο κάναμε αυστηρή δίαιτα για έναν χρόνο και μας είπε η γιατρος ότι πέρασε η παλινδρόμηση και μπορεί να αρχίσει να τρώει οτιδήποτε σιγά σιγά. Χαρήκαμε και εμείς, χάρηκε και ο μικρός που είχε βαρεθεί να ακούει "οχι αυτό", "όχι εκείνο" αλλά μετά από ένα χρόνο ξανά τα ίδια. Ξανά οισοφαγίτιδα, ξανά δίαιτα. Δεν μπορώ άλλο να του στερώ τα πάντα. Το λυπάμαι αφάνταστα. Ζητάει να φάει ότι βλέπει, σαν παιδάκι, και εγώ πρέπει να του αρνούμαι συνεχώς! Δεν θεραπεύεται ποτέ η παλινδρόμηση; Θα το έχει μια ζωή; Μια ζωή στερημένος θα είναι; Αν υπάρχει κάποια άλλη μανούλα με παιδάκι σ' αυτήν την ηλικία ας μου πει πως το χειρίζεται, σας παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Α! Εμεις αν και δεν ειναι διαγνωσμενη. Βασικα εμεις ακομη ελεγχουμε τι τρωει ειδικα το βραδυ, Πχ νομιζω οτι τον πειραζει η πιτσα (ντοματα τυρι) οποτε πλεων δεν του δινουμε βραδυ... Η τον αφηνουμε να φαει μονο 1 κομματι. Επησεις καθημερινα του δινω προβιωτικα τα οποια η παιδιατρος ειπε οτι βοηθουν,,

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμάς διαγνώστηκε μετά από γαστροσκόπηση και ήδη του έχει κάνει οισοφαγίτιδα. Οπότε η διαίτα που ακολουθούμε είναι πολύ αυστηρή. Πίτσα, όπως λες για παράδειγμα, ούτε ψίχουλο δεν επιτρέπεται. Όπως, επίσης, κόψαμε εντελώς την σάλτσα, τα τηγανιτά, τις πίτες, τις σοκολάτες, τη σφολιάτα, τους ξηρούς καρπούς και οτιδήποτε υγρό ή λιπαρό το βράδυ. Πρέπει να περάσουν 2 ώρες από το φαί για να ξαπλώσει, το προσκέφαλο του κρεββατιού έχει υπερυψωθεί 15 εκ., μετά το φαί δεν πρέπει να σκύβει, να χοροπηδάει, να πατάει την κοιλιά κλπ. Καταλαβαίνεις, λοιπόν, ότι δεν είναι και η πιο εύκολη κατάσταση!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
Εμάς διαγνώστηκε μετά από γαστροσκόπηση και ήδη του έχει κάνει οισοφαγίτιδα. Οπότε η διαίτα που ακολουθούμε είναι πολύ αυστηρή. Πίτσα, όπως λες για παράδειγμα, ούτε ψίχουλο δεν επιτρέπεται. Όπως, επίσης, κόψαμε εντελώς την σάλτσα, τα τηγανιτά, τις πίτες, τις σοκολάτες, τη σφολιάτα, τους ξηρούς καρπούς και οτιδήποτε υγρό ή λιπαρό το βράδυ. Πρέπει να περάσουν 2 ώρες από το φαί για να ξαπλώσει, το προσκέφαλο του κρεββατιού έχει υπερυψωθεί 15 εκ., μετά το φαί δεν πρέπει να σκύβει, να χοροπηδάει, να πατάει την κοιλιά κλπ. Καταλαβαίνεις, λοιπόν, ότι δεν είναι και η πιο εύκολη κατάσταση!

Καλησπέρα. Είμαστε 1,5 έτους και εμφανιδαμε ξανά παλινδρομηση. Είχαμε από μωρά φάνηκε να υποχωρησε στο χρόνο και τώρα πάλι τα ίδια αλλά σε μικρότερη ένταση. Τελικά είναι κάτι παθολογικο που περνάει μόνο με χειρουργείο ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Επαναφέρω το θέμα μιας και εμεις είμαστε 4 ετών και το φαινόμενο επιμένει. σαν βόμβα το στομαχακι του και η παλλινδρομηση ακούγεται στο διπλανό δωμάτιο. εχω απελπιστεί

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...