Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δίδακτρα για 12 μήνες;;;


Recommended Posts

Μανούλες έμπειρες τα φώτα σας..ψάχνουμε με τις κολλητες σταθμό για του χρόνου και μας είπαν μια τιμή για το μήνα πχ. 280 αλλά επι 12. Αυτο ισχύει για όλους τους σταθμούς;

Δηλαδή υπογράφεις κάποιο συμβόλαιο στην αρχή; αν για κάποιο λόγο δεν εισαι ευχαριστημένος; Η μια φίλη θέλει να το πάει μονο για 8 μήνες γιατι μετά θα φύγει και θέλουμε να δούμε τι παίζει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μανούλες έμπειρες τα φώτα σας..ψάχνουμε με τις κολλητες σταθμό για του χρόνου και μας είπαν μια τιμή για το μήνα πχ. 280 αλλά επι 12. Αυτο ισχύει για όλους τους σταθμούς;

Δηλαδή υπογράφεις κάποιο συμβόλαιο στην αρχή; αν για κάποιο λόγο δεν εισαι ευχαριστημένος; Η μια φίλη θέλει να το πάει μονο για 8 μήνες γιατι μετά θα φύγει και θέλουμε να δούμε τι παίζει...

 

Απο την ανιψιά μου ξέρω ότι κάπως έτσι παέι. Σε κάποιες περιπτώσεις σου λένε ένα ποσοστο 50%-60% και μετά σε 2-3 δόσεις, θέλουν και εξασφαλίσουν την χρονιά γιατί εάν τους ¨φύγουν¨ στην μέση της χρονιας χάνουν χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Στο σταθμό που πάω το γιό μου δεν γίνεται έτσι.Δίνει 60Ε την "εγγραφή" και κάθε μήνα 350Ε.

Αν θές να το σταματήσεις απλά δεν πληρώνεις τον επόμενο μήνα και δεν το ξαναπας.

Το Γενάρη δίνεις 700(ο μήνας και τον Αυγουστο).

Link to comment
Share on other sites

στο δικό μας σταθμό πληρώνεις την εγγραφή και το ποσό του κάθε μήνα (x 12). αν αποφασίσεις να σταματήσεις πριν το Γενάρη πληρώνεις μόνο για όσο έχεις παρακολουθήσει. αν όμως πάρεις το παιδί πάρεις μετά το Γενάρη, τότε πληρώνεις όλη τη χρονιά. γιατί αλλιώς χάνουν τα χρήματα ενώ εξακολουθούν να πληρώνουν τις δασκάλες.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

κουνιαδα μου (εμεις παμε δημοσιο) ειχε κανει ολοκληρο θεμα στο σταθμο που πηγαινε γιατι δεν ηθελε να τη παει απο το μαϊο μιας κια θα φευγανε εκτος,,,,

 

απαντηση : κυρια μου σας το κανουμε επι 12 για να μη χρειαστει να τα δινετε εφαπαξ,,,,,δεν ειναι οτι πληρωνετε για το μηνα που παρακολουθει το παιδι,,,η χρεωση για ενα παιδι παει με το χρονο φοιτησης η αμοιβη μας ειναι 4000 το χρονο (τοσα της πηγε ) και σας το κανουμε για διευκολυνση ανα μηνα,,,,,,

 

το γραφει αλλωστε και στα χαρτια που σας δωσαμε στην αρχη της σχολικης χρονιας με τους τροπους πληρωμης (με μικρα μικρα γραμματακια )

 

δε ξερω αν με καταλαβαινετε τι εννοω

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Μανούλες έμπειρες τα φώτα σας..ψάχνουμε με τις κολλητες σταθμό για του χρόνου και μας είπαν μια τιμή για το μήνα πχ. 280 αλλά επι 12. Αυτο ισχύει για όλους τους σταθμούς;

 

Και στο σταθμό που πάει ο γιος μου αυτό ισχύει γιογκινάκι, x * 12.

 

Δηλαδή υπογράφεις κάποιο συμβόλαιο στην αρχή; αν για κάποιο λόγο δεν εισαι ευχαριστημένος; Η μια φίλη θέλει να το πάει μονο για 8 μήνες γιατι μετά θα φύγει και θέλουμε να δούμε τι παίζει...

 

Εμείς δεν υπογράψαμε κανένα συμβόλαιο.

Οι δόσεις ήτανε 6 στο σύνολο, δηλαδή ανά δίμηνο, και κάποια παιδάκια που φύγανε στα μέσα του χρόνου όχι μόνο δεν πληρώσανε τις υπόλοιπες δόσεις αλλά τους επιστραφήκανε και χρήματα για τα μη-δεδουλευμένα.

Αν η διευθύντρια είναι καλή και ευσυνείδητη αυτό θα πρέπει να πράττει σ' όλες τις περιπτώσεις.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Μου έκανε εντύπωση το x12… εμάς είναι 350 προκαταβολή και 345x10… ΑΛΛΑ

 

αν το καλοσκεφτείς δεν πρέπει να βλέπουμε τους μήνες αλλά το συνολικό ποσό… δλδ ετήσια δίδακτρα 3800 και ας είναι x10…. Ενώ στο yogini είναι 3360… 280x12... επίσης θα μπορούσανε να σου πούνε 336 x 10 το ίδιο θα ήταν!!! ;)

Θέλω να βαρεθώ και δεν προλαβαίνω…

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια ΜΗΝ ρωτάτε ανά μήνα αλλά για όλη την χρονιά ........ το κόλπο με τον Αύγουστο ότι δήθεν πληρώνουν μισθούς (.......) και έχουν έξοδα είναι παλιό...... όλα τα εξτρά εγγραφές υλικό κ.λ.π. ποικίλλουν....

 

γενικά ο κάθε ένας κάνει ό,τι θέλει....... και παίρνει όσα πιο πολλά μπορεί με οποιονδήποτε τρόπο........

 

Κάντε ΠΑΖΑΡΙ και κάντε σύγκριση τιμών, 4800€ είναι πολλά όταν οι μισθοί είναι στα πατώματα ,πρέπει να κατέβουν τουλάχιστον στα 3000 με 3600.... και πάλι πολλά είναι.......

 

 

Προσέξτε ΠΟΥ τα έχουν ,ΠΟΣΑ μαζί θα είναι και ΠΟΙΟΙ είναι οι δάσκαλοι....(συνήθως παίρνουν κάτι κοριτσάκια που κάνουν την πρακτική τους με 0 μισθό και κλαίγονται γοερά ενώ και τα κοριτσάκια είναι άπειρα όσο κέφι για δουλειά κι αν έχουν......)

 

Για να τα ελέγχουν καλύτερα επειδή λένε 10 π.χ. παιδάκια αλλά είναι ....20 δεν τα βγάζουν πουθενά.... και είναι κλεισμένα στους 4 τοίχους ενώ οι σταθμοί κοκορεύονται για τους κήπους τους......και δεν σε αφήνουν να επισκεφτείς το παιδί σου εκείνη τη στιγμή να δεις τι παιζεται.... (ότι είναι με άλλα 17 παιδάκια αντί για 9......)

 

γενικά οι πράξεις τους δεν συνάδουν με τις δηλώσεις τους........ θέλει πολύ ψάξιμο....... και έλεγχο...... να ξέρουν ότι το γερακίσιο μάτι μας είναι από πάνω.......:lol: καλή τύχη.......

Link to comment
Share on other sites

ο μόνος τρόπος να ξέρεις ακριβώς τι προβλέπεται στον συγκεκριμένο σταθμό είναι να ρωτήσεις ξεκάθαρα τι συμβαίνει.

Καταρχήν είναι ανοικτός 12 μήνες ?

Υπαρχει καποιο συμβόλαιο ή όροι που σας τους δίνουν να υπογραψετε?

Μπρορεις να ρωτησεις επίσης ξεκάθαρα τι γίνεται σε περιπτωση που σταματήσετε (θα μπορουσε πχ να αναγκαστείτε λόγω ενδεχόμενης μετακόμισης).

Πολλοί σταθμοί σου λένε το ποσό με το χρόνο και σου κάνουν έκπτωση αν το δώσεις όλο μαζεμένο. Πάντως είναι ρίσκο να δεσμευτείς για ένα χρόνο σε σταθμό που το πας πρώτη φορά. Και αν δεν σου αρέσει?

Link to comment
Share on other sites

καλα και οι μανουλες που δεν εχουν να αφισουν καπου τα παιδια τους και θελουν να τα πανε για 3μηνες το καλοκαιρι τι κανουν;;;;;;;πληρωνουν ολο το χρονο;;;;;;

 

νομίζω ότι όλοι είναι κλειστοί τον Αύγουστο .... πρέπει να ρωτήσεις συγκεκριμένα τι θέλεις και να ρωτήσεις ΠΟΛΛΟΥΣ

 

κάνετε έρευνα αγοράς και ΠΑΖΑΡΙΑ έχουν μεγάλη πτώση γιατί και οι γιαγιάδες επιστρατεύονται λόγω οικονομικού ...και οι άνεργες μάνες κάθονται σπίτι......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο σταθμό που πήγαινα το μεγάλο γιο μου και θα πάω και τον μικρό πληρώνεις και τον Αύγουστο ως εξής: Τα μισά τα Χριστούγεννα και τα άλλα μισά το Πάσχα. Πάντως, ακόμα κι αν δε πας το παιδί το καλοκαίρι, τα δίδακτρα είναι επί 12.Εδώ στην Πάτρα οι τιμές έχουν πέσει- τουλάχιστον σε κάποιους σταθμούς-. Θα δίνω 260 το μήνα με το σχολικό σε αρκετά καλό- κατά τη γνώμη μου- σταθμό!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ολοι οι στθμοι για δωδεκα μηνες ειναι. Κατα βαθως για 14 οσοι και οι μισθοι που περνουν οι υπαλληλοι που εχουν γιατι και δωρα πασχα χριστουγεννα δινουν και επιδομα αδειας (αν υπαρχουν ακομη φυσικα) οπως ισχει και για τους υπολοιπους εργαζουμενους. Τωρα αν θα μοιρασει το ποσο στα 11 ή στα 3 ειναι αλλο θεμα.

Πχ εγω εδω τον ικρο τον πηγα μεχρι τα Χριστουγεννα γιατι μετα αλλαξε σχολειο και ενδιαμεσα ηταν κλειστος ο σταθμος και πληρωσα ολο τον Δεκμεμβρη

Ο μεγαλος που πηγε ενα χρονο, πληρωσαμε και τον φλεβαρη που λοιπαμε ολο το μηνα και Ιουλιο αν και ηταν κλειστος 2 βδομαδες πληρωσαμε ολο το μηνα οπως και τον Αυγουστο αν και πηγαμε 15 μερες...

Προφανως δεν απελυε - προσελαβανε προσωπικο αναλογα με το ποτε πηγαιναμε εμεις...

Link to comment
Share on other sites

Η κουμπαρα μου σε διδυμακια,ιδιωτικος παιδικος,απο 350 ευρω της εκαναν εκπτωση 50 ευρω και πληρωνε 600 ευρω/μηνα.Εγγραφη και υλικα για χαρτικα κτλ 200 ευρω στην αρχη της σχολικης χρονιας.Πληρωνε καθε μηνα,για οσο διαστημα πηγαιναν τα παιδακια εκει.Μπορουσαν να φυγουν ανα πασα στιγμη και το εκαναν,γιατι δημιουργηθηκε ενα θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ολοι οι στθμοι για δωδεκα μηνες ειναι. Κατα βαθως για 14 οσοι και οι μισθοι που περνουν οι υπαλληλοι που εχουν γιατι και δωρα πασχα χριστουγεννα δινουν και επιδομα αδειας (αν υπαρχουν ακομη φυσικα) οπως ισχει και για τους υπολοιπους εργαζουμενους. Τωρα αν θα μοιρασει το ποσο στα 11 ή στα 3 ειναι αλλο θεμα.

Πχ εγω εδω τον ικρο τον πηγα μεχρι τα Χριστουγεννα γιατι μετα αλλαξε σχολειο και ενδιαμεσα ηταν κλειστος ο σταθμος και πληρωσα ολο τον Δεκμεμβρη

Ο μεγαλος που πηγε ενα χρονο, πληρωσαμε και τον φλεβαρη που λοιπαμε ολο το μηνα και Ιουλιο αν και ηταν κλειστος 2 βδομαδες πληρωσαμε ολο το μηνα οπως και τον Αυγουστο αν και πηγαμε 15 μερες...

Προφανως δεν απελυε - προσελαβανε προσωπικο αναλογα με το ποτε πηγαιναμε εμεις...

 

και βέβαια ένας σωστός επιχειρηματίας δεν προβάλλει ,όταν είναι να εισπράξει, το γεγονός ότι πληρώνει υπαλλήλους ούτε δίνει αναφορά ότι οι ανάγκες του σε προσωπικό αυξήθηκαν και προσλαμβάνει κι άλλους ...αυτό ενοείται...καλό όμως είναι να ενημερώνει λεπτομερώς τι χρηματικό ποσό θέλει εξ αρχής χωρίς να το καμουφλάρει στην συνέχεια πίσω από επιδόματα αδείας και 13 14 ους μισθούς...

Όλοι οι επιχειρηματίες έχουν έξοδα ...δεν τα παραθέτουν στους πελάτες τους για να εισπράξουν ...απλά λένε τι ποσό θέλουν για να είναι και αυτοί ικανοποιημένοι αλλά και οι πελάτες να αισθάνονται ότι δεν τους δουλεύουν......

προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να γίνεται μια συμφωνία ...(γονιός)θέλω το τάδε χρονικό διάστημα ...... και (παιδ. σταθμός)θέλω το τάδε ποσό σε τάδε δόσεις ή εφ΄άπαξ κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

Εμας που εγραψα την μικρη ειναι καθε μηνα και εφαπαξ ΜΟΝΟ 150 ευρω στην αρχη της χρονιας για τα υλικα. Ολοι οι αλλοι μηνες (10) ειναι καθε μηνα πληρωμη με αποδειξη.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Η κουμπαρα μου σε διδυμακια,ιδιωτικος παιδικος,απο 350 ευρω της εκαναν εκπτωση 50 ευρω και πληρωνε 600 ευρω/μηνα.Εγγραφη και υλικα για χαρτικα κτλ 200 ευρω στην αρχη της σχολικης χρονιας.Πληρωνε καθε μηνα,για οσο διαστημα πηγαιναν τα παιδακια εκει.Μπορουσαν να φυγουν ανα πασα στιγμη και το εκαναν,γιατι δημιουργηθηκε ενα θεμα.

 

Σε πιο σταθμο γινετε αυτο?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα, εχω ενα αγοράκι 14 μηνών και απο Γενάρη θα τον παμε σταθμό.Κοίταξα στο ροζ μπαλονι και στην αγκαλιτσα επειδή μένω από την απο κεί πλευρά.Εσύ που το πας και ποσο πληρωνεις ?

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη βρε κοριτσια αλλα γιατι το δεχεστε αυτο? Γιατι θα πρεπει να πληρωνετε για υπηρεσιες που ΔΕΝ σας προσφερουν?

Γιατι να πληρωνει καποιος και τον μηνα Αυγουστο απο την στιγμη που ο σταθμος ειναι κλειστος?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...