Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παράλυση Πάρεση Βραχιόνιου Πλέγματος (ERB) - ΣΠΑΝΙΟ & ΣΟΒΑΡΟ ΘΕΜΑ


Recommended Posts

καλησπερα...εχω και εγω το κοριτσακι μου μου παρεση τοθ βραχιονιου πλεγματοσ στο αριστερο χερακι τις...ειναι κατωτερου τυπου κουνουσε μονο τον ωμο..κανει φθσικοθεραπειεσ απο 15 ημερων μετα απο 5 μινεσ αρχισε να κουναει το πανω μεροσ..καρπο και δαχτιλα οχι..αν μπορουσεσ να μου απαντισεισ να μου πεισ τιν δικια σου εμπειρεια...εχω ανχος πολλη..και στεναχωρια δεν ξερω τι τη θα γινει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 119
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γεια σου κοκκινομαλα! θελω να σου πω πως ημουν καπως ετσι πριν απο 20 χρονια.. κ πως η μανουλα μου ηταν στην θεση σου .. κ πως εχω κ εγω το ιδιο προβλημα στο δεξι μου χερακι.. δεν ξερω πολλα ουτε πως το αντιμετωπισε η μανουλα μου .. αυτο που μπορω να θυμηθω πως ποτε δεν με με πονεσε το χερακι μου ..παρα μονο στης αλλαγες του καιρου... απο πολυ μικρη εκανα φυσιοθεραπια, κ ειχα μπει σε αυτη την ρουτινα καθημερινα .. απο οσα μου εχουν πει οι δικοι μου το χερακι μου ηταν σε ακηνισια λιγους μηνες απο την γεννιση μου, κ μετα απο φυσιοθεραπιες ξεκινησε καποια κινιση, πλεον ειμαι 20 κ το κουναω κανονικα δαχτυλα, καρπο, απλα εχει μεινει το κουσουρι που λεμε δυσκολευομε σε πολλα πραγματα,οπως τα πιασω να μαλλια μου μια κοτσιδα! το εχω αποδεχτει πλεον εχω μαθει να ζω με αυτο .. σου απαντησα γτ σημερα μπεικα στην διαδικασια να ψαξω πληροφοριες για το χερι μου γτ το εχω αφησει εδω κ χρονια κ ειδα το μνμ σου. αυτο που θελω να σου πω ειναι πως πρεπει να εξηγησεις στο παιδακι οταν ξεκινησει να καταλαβενει καποια πραγματα πιο ειναι το προβλημα του, μην το αφησεις σε αγνοια, τα σχολικα μου χρονια ηταν δυσκολα γτ βιωσα το ρατσισμο απο τα αλλα παιδακια στο σχολειο.. πλεον η επιστυμη εχει προχωρισει πολυ κ μπορεις μαζι με την κορουλα σου να τα κατεφερετε μια χαρα ..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

kalispera katia twra eida to minima sou..se eyxaristw pou apantises..emeis telika tha kanoume xeirourgeio..kanoume kai fisikotherapeies...emena me endiaferei na mporei na xrisimopoieisei to xeri tis...esy ekanes kapoio xeirourgeio?oste gia to ratsismo ta paidakia einai sklira

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 5 months later...

Διαφημίσεις

  • 4 months later...
  • 3 months later...

Αγαπητοί φίλοι γονείς για σας. Δυστυχώς το δεύτερο παιδάκι μας , το τράβηξε ο γιατρός και υπέστη πάρεση βρ.πλέγματος σε όλο το αρ.χεράκι.Δεν νοιώθει τίποτε.Πριν 9 μέρες γεννήθηκε :-( Γράφω απλά για να πάρω δύναμη και ενέργεια για τησυνέχεια.....

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
οποίοι γονείς θέλουν πληροφορίες για το πώς αντιμετωπίσαμε την πάρεση στην μικρή μας κόρη το τηλ ειναι 6945366848

 

καλησπερ εφη...εχω την κορη μου με παρεση..μπορουμε καποια στιγμη να επικοινωνησουμε? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημέρα σας.εγω εχω κορουλα 1,5 χρονων που προσφατα την πηγαμε στον Gilbert ο οποιος την εξετασε και μας ειπε πως αργησαμε να την φερουμε....μας δινει αποκατασταση τρικεφαλου 60%.εδω οι γιατροι που μας παρακολουθουν λενε να μην ελπιζουμε για αποκατασταση,ακομη κ απο τον Γαλλο..τι να κανω δεν ξερω....να την εγχειρήσει η οχι?

Link to comment
Share on other sites

οι γιατροι περιμενουν μεχρι το μωρο να γινει 3 μηνων...αν δεν αποκατασταθει το χερακι αυτοματα μετα τους 3 μηνες καλο ειναι να το δει καποιος που να εχει ιδεα απο παρεση..δυστυχως στην ελλαδα εμεις δεν βρηκαμε γιατρο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερ εφη...εχω την κορη μου με παρεση..μπορουμε καποια στιγμη να επικοινωνησουμε? ευχαριστω

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΦΗ..ΙΣΧΥΕΙ Ο ΑΡΙΘΜΟς ΣΟΥ Κ ΠΟΤΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΩ ΤΗΛ?

Link to comment
Share on other sites

https://m.facebook.com/profile.php?id=763211173726837 ειναι σελιδα στο Facebook για την μαιευτική παραλυση βραχιονιου πλέγματος

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΦΗ.ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΩ Κ ΠΟΤΕ? ΕΧΩ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΕ ΠΑΡΕΣΗ. ΙΣΧΥΕΙ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ?

Link to comment
Share on other sites

Για σας

 

Πρώτη φορά γράφω σε αυτό το forum και μου άρεσε πολύ επειδή βρήκα και άλλους ανθρώπους με το ίδιο πρόβλημα.

 

Εχω και εγώ ένα κοριτσάκι 10 χρονών τώρα με το ίδιο πρόβλημα με σας το δεξί της χέρι. Επειδή αγχώνομαι πολύ και λυπούμαι που μας συνέβηκε αυτό (φυσικά λάθος του γιατρού) θα ήθελα να ξέρω πως το αντιμετωπίζετε? Από 10 ημερών μέχρι και σήμερα πηγαίνει φυστιοθεραπεία και κολύμπι. Την εγχείριση μας την απέρριψαν οι γιατροί. Φυσικά είναι πολύ καλύτερα αλλά έχει κάποιες κινήσεις που δεν μπορεί να της κάνει και στεναχωριέται και η ίδια. Παράδειγμα να κάνει κοτσίδα στα μαλιά της και στις σχολικές γιορτές που δεν μπορεί να χορέψει λόγω της στροφής του χεριού.

 

Σας ευχαριστώ πολύ και αν πάρω απάντηση θα χαρώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Καλησπερα κοριτσια...επαναφερω το θεμα της κυστης χοριοειδους πλεγματος. Ειμαι στον 5ο μηνα κυησης και προχθες στον υπερηχο ειδαμε δυο κυστουλες στον εγκεφαλο του μωρου. Η γιατρος μου μου ειπε οτι θα το δουμε καλυτερα στον υπερηχο β επιπεδου σε δυο εβδομαδες που μπορει κ να εχουν φυγει μεχρι τοτε. Γενικα οι αλλες εξετασεις οπως η αυχενικη και οι υπερηχοι ηταν πολυ καλοι. Κ γι αυτο μου ειπε να μην αγχωνομαι για ανωμαλιες. Αλλα δεν μπορω να μην αγχωθω. Μεχρι να περασουν οι μερες θα σκασω απο αγωνια. ....ελπιζω να μην ειναι τιποτα.εσεις τι λετε; εχει συμβει σε καμια;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας. Μαιευτική παράλυση εξαιτίας ωχαδελφισμου γιατρού γυναικολόγου που βιαζοτανε να πάει στο ραντεβού του ΙΚΑ. Δυστυχώς μωρό που γεννήθηκε 4400 έχει πάρεση βραχιονίου πλέγματος. Ο Γιατρός 2 εβδομάδες πιο πριν την είχε δει κοντά στα 3600. (+-600). Ήξερε ότι είχα στενή πύελο λεκάνης μιας και η πρώτη μου γέννα (3800χλγ) έγινε πάλι από αυτον και ήταν δύσκολη καθως ήταν 10 ώρες και το είχε πάρει αποκλειστικά με βεντούζες λέγοντας μας ότι ήταν οριακό. Συγκεκριμενα σπασανε τα νερά το ίδιο βράδυ πριν το τελευταίο ραντεβού ακριβώς στο τέλος της 40ης εβδομαδας. Αυτός ποτε δεν μας ενημέρωσε για τους κινδύνους δεν μας είπε τίποτα δεν μας έδωσε την δυνατότητα να διαλέξουμε καισαρική ή φυσιολογικό, αλλά πήγε έβαλε 4 βεντούζες προκλήθηκε ωμοδυστοκια οι μαίες τα χάσανε και στο τέλος πήγε ο ίδιος πίεσε την κοιλιά και μετά έβγαλε το μωρό. Δεν εφάρμοσε τακτική σπασίματος της κλείδας, δεν εφάρμοσε αυξημένη περινεοτομη (με το ζόρι 4 ράμματα). Και ρωτάω εγώ? Τι έφταιξε? Δυστυχώς κάποιες μανουλες τον ανέφεραν σε άλλο φόρουμ ως τον τέλειο άνθρωπο γιατρό που σε κάνει να αισθάνεσαι όμορφα εκεί στην Β. Όλγας στη Θεσσαλονίκη. Τελικά αξίζει να πάθει μόνιμη αναπηρία το παιδί μας και εμείς να δίνουμε 400 ευρώ το μήνα σε γιατρούς και φυσιοθεραπευτές. Δεν είναι δυσφήμιση είναι πραγματικό περιστατικό και η διάδοση του αρχίζει από εδώ. Και θα συνεχιστεί στα δικαστήρια τόσο για τον ίδιο όσο και για τις μαίες που ακόμα ψάχνουν το φορείο έκτακτης καισαρικής. Είναι τραγικό και εύχομαι να μην συμβεί ούτε στον χειρότερο εχθρό σας. Δυστυχώς όμως κάποιοι γυναικολόγοι όχι μόνο έχουν εμμονές με τον φυσιολογικό τοκετό, όχι μόνο δεν σταματάνε για να πάνε σε έκτακτη καισαρική, αλλά δεν ξέρουν ούτε να κάνουν τους απαραίτητους χειρισμούς για να αποφευχθούν τέτοιες καταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σε όλους τώρα βρήκα την ομάδα... Έχω ένα κοριτσάκι σε μια εβδομάδα θα γίνει 2 μηνών. Γεννήθηκε με παρεση ερμπ ανώτερου τύπου αλλά σε σχετικά καλή κατάσταση. Από την αρχή κουνουσε καρπό και δάχτυλα και έχουμε θέμα με αγκώνα και ώμο. Κάνουμε φυσιοθεραπείες 2 φορές την εβδομάδα και ασκήσεις στο σπίτι όλη μέρα και ήδη βλεπουμε διαφορά. Ο ώμος είναι πολύ πιο σταθερός και μπορεί να κρατάει το χέρι λυγισμένο στο στήθος αν της το τοποθετήσω. Επίσης όταν τςντωνετε το σηκώνει μέχρι το κεφάλι. Κάνει πολύ πολύ πολύ μικρές κινήσεις στον αγκώνα αλλά ο γιατρός είναι θετικός. Μου έχουν πει θα έχει πλήρη αποκατάσταση αλλά αγχώνομαι και φοβάμαι πάρα πολύ. Πότε άρχισαν να κουνάνε περισσότερο τον αγκώνα τα παιδάκια σας? Όσο περνάει ο καιρός αγχώνομαι και περισσότερο αλλά μου λέει ο φυσικοθεραπευτής ότι ξεκινάει με τις μικρές κινήσεις και σιγά σιγά θα μας δώσει και μεγαλύτερη κίνηση. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τώρα βρήκα την ομάδα... Έχω ένα κοριτσάκι σε μια εβδομάδα θα γίνει 2 μηνών. Γεννήθηκε με παρεση ερμπ ανώτερου τύπου αλλά σε σχετικά καλή κατάσταση. Από την αρχή κουνουσε καρπό και δάχτυλα και έχουμε θέμα με αγκώνα και ώμο. Κάνουμε φυσιοθεραπείες 2 φορές την εβδομάδα και ασκήσεις στο σπίτι όλη μέρα και ήδη βλεπουμε διαφορά. Ο ώμος είναι πολύ πιο σταθερός και μπορεί να κρατάει το χέρι λυγισμένο στο στήθος αν της το τοποθετήσω. Επίσης όταν τςντωνετε το σηκώνει μέχρι το κεφάλι. Κάνει πολύ πολύ πολύ μικρές κινήσεις στον αγκώνα αλλά ο γιατρός είναι θετικός. Μου έχουν πει θα έχει πλήρη αποκατάσταση αλλά αγχώνομαι και φοβάμαι πάρα πολύ. Πότε άρχισαν να κουνάνε περισσότερο τον αγκώνα τα παιδάκια σας? Όσο περνάει ο καιρός αγχώνομαι και περισσότερο αλλά μου λέει ο φυσικοθεραπευτής ότι ξεκινάει με τις μικρές κινήσεις και σιγά σιγά θα μας δώσει και μεγαλύτερη κίνηση. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...